Lunde, Andreas Tollefson
B: 01 Apr 1823, Ringsaker Parish, Norway
D: 24 Feb 1872, Preston, MN
M: 22 Mar 1853, Agnette Knudsdatter Sveumb b.
22 Feb 1829, Ringsaker Parish, d. 20 Nov 1867, Preston, MN)

FN: Unknown
MN: Unknown

Children of Andreas Tollefson Lunde and Agnette Knudsdatter Sveumb:

Theodore Tollefson Lunde
B: 09 Mar 1854, LaCrosse, WI
D: 14 Jan 1940, Union, ND

Antonette (Annie) Lunde
B: 05 Nov 1855, Preston, Fillmore County, MN
D: 11 Mar 1926, at home
M: 15 Dec 1877, Mathias Olson b. 08 May 1845, Ringsaker Parish, Norway d. 17 Sep 1913, Holt, Marshall County, MN, at home

Children of Mathias Olson and Antonette Lunde:

Oscar Anton Olson
B: 15 Apr 1878, Preston, Fillmore County, MN
D: 29 Mar 1947, Albertson Rest Home, Minnesota

Amalia Clara Olson
B: 20 Jan 1880, Preston, Fillmore County, MN
D: 31 Jan 1968
M: Abt 1913, Walter Rowe

 

 

3. Amalia Clara OLSON (b.Jan 20 1880-Preston,Fillmore County,Minnesota;d.Jan 31 1968)

sp: Walter ROWE (m.Abt 1913)

4. George Douglas Rowe MATTSON (b.Aug 1914)

sp: Pearl Eleanor GRAY (b.May 30 1918-Rolette,ND;m.Jun 22 1936(Div))

5. Laurine Annette MATTSON (b.Mar 31 1937-Crookston,MN)

sp: Otto VACURA Sr. (b.Mar 22 1909-Barnett - Badger,MN;m.Aug 13 1955)

6. Otto Clark VACURA Jr. (b.Oct 17 1956-Greenbush Hospital,Greenbush,MN)

6. Cheryl Lynn VACURA (b.Apr 5 1959-Greenbush Hospital,Greenbush,MN)

sp: Clinton ALLEN (b.Oct 10 1950;m.Sep 17 1981;d.Mar 25 1999-Unknown)

6. Roger Alan VACURA (b.Feb 16 1962-Greenbush Hospital,Greenbush,MN)

sp: Brenda Ann COLE (b.Jul 29 1958;m.Oct 18 1986)

7. Courtney Lee COLE (b.Apr 15 1979-St. Paul,MN)

sp: Randy KOMPLELIEN (m.Jul 7 2000)

8. Aieden Wesley-Roy KOMPLELIEN (b.May 11 2003-Roseau Area Hospital - Roseau,MN)

5. LuAnn Jeanette MATTSON (b.Mar 31 1937-Crookston,MN)

sp: Lloyd SKOGSTAD Sr. (m.Jul 22 1956)

6. Lloyd Milo SKOGSTAD Jr. (b.Jul 1 1957-Greenbush Hospital,Greenbush,MN)

sp: Connie SLY (m.Aug 25 1987)

7. Lisa SLY

6. Shirley Ann SKOGSTAD (b.Aug 4 1960-Minneapolis,MN)

sp: Dennis RUUD (b.1960;m.Apr 1 1989;d.Feb 24 1993)

7. Jesse RUUD (b.Mar 28 1986)

sp: Jeffery HIESCH (m.Aug 19 2000)

5. Lawrence (Larry) Martin MATTSON (b.Jul 8 1940-International Falls,MN;d.Oct 28 2002-Home)

sp: Ruth SCHLOSSER (b.1940;m.unknown(Div))

6. Genee SCHLOSSER{A}

sp: Gayleen SAUTER (m.Jun 4 1977)

3. Julius Carl OLSON (b.Sep 22 1882-Clay County,MN maybe Hawley,MN;d.Oct 27 1948-Arnold Boson Farm)

3. Martin Theodore OLSON (b.Aug 6 1885-Holt,Marshall County,Excell Towns,Minnesota;d.Oct 29 1960-Bethesda ,,Minnesota)

sp: Petra OLSON (b.1879;d.Dec 27 1963-Stenshoel Funeral Chapel Crookston,MN)

3. John Albert OLSON (b.Jun 20 1887-Holt,Marshall County,Excell Township,Minnesota;d.May 5 1952-Holt,Marsha,,Minnesota)

sp: Ellen Beatrice RUSTAD (b.Nov 1 1903-Holt,MN;m.Abt 1920;d.Aug 4 1987-Phoinex,Arizona)

4. Marion Alice OLSON (b.Sep 17 1922-Holt,MN;d.Dec 13 1976-Baptist Hospital Phoenix,Arizona)

sp: Orris Conrad JOHNSON (b.May 31 1917-Mud Lake,MN East Valley Township nea,MN;m.Nov 1 1941;d.Jun 1999)

5. Conrad Neil JOHNSON (b.Oct 8 1942-Thief River Falls,MN)

5. Suzanne Ellen JOHNSON (b.May 7 1947-Thief River Falls,MN)

sp: John Carl JOHNSTONBAUGH (b.Dec 13 1946;m.1962)

6. John Conrad JOHNSTONBAUGH

6. Melissa Ann JOHNSTONBAUGH

sp: Scott ROSS (m.2001)

7. Jennifer ROSS

7. Ian ROSS

7. Shawn ROSS

6. Julie Lynn JOHNSTONBAUGH

sp: spouse (m.2001)

4. Clayton Randolph OLSON (b.Jun 26 1926-Holt,MN)

4. Norman OLSON (b.Jan 19 1928-Holt,MN;d.1952)

3. Alfred Charley OLSON (b.Apr 28 1889-Holt,Marshall County,Excell Townshi,Minnesota;d.Nov 11 1918-Don't know)

3. Emma Mathilda OLSON (b.Jan 23 1891-Holt,Marshall County,Excell Towns,Minnesota;d.Feb 26 1968-Detroit,Michigan)

sp: Martin O. MATTSON (b.Oct 11 1887-Brookings,SD;m.Oct 21 1914;d.Nov 13 1945-Lake Tulaby - Waubun,MN)

4. Son MATTSON (b.Jul 14 1917-Holt,MN;d.Jul 14 1917-Holt,MN)

4. Phyllis Ruby Antonette MATTSON (b.Aug 12 1921-Holt,MN;d.Oct 22 1965-Dearborn Heights,Michigan)

sp: Dr. Robert F. HOAG (d.Jun 13 1960-Outer Drive Community Hospital,Detroit,Michican)

5. Roberta (Robyn) HOAG (b.Dec 29 1945)

sp: Ronald MCQUEEN (b.Feb 17 1946-Detroit,Michigan;m.1967(Div))

6. Jonathan Robert MCQUEEN (b.Oct 3 1968-Detroit,Michigan)

sp: unknown (m.unknown)

7. unknown MCQUEEN

7. unknown MCQUEEN

6. Tricia Lynn MCQUEEN (b.Sep 22 1971-Detroit,Michigan)

sp: unknown (m.unknown)

7. unknown TRICIA'S

sp: Gary TRIMM

6. unknown TRIMM

sp: William C. HAUSER (m.Abt 1946)

3. Otto William OLSON (b.Dec 25 1893-Holt,Marshall County,Excell Township,Minnesota;d.Aug 11 1969-Grand Forks Hos,,ND)

sp: Katherine (Kay) Eldrid ANDERSON (b.Aug 23 1913-Born at Home in,,MN;m.Jan 27 1934;d.Jan 3 2002-Karlstad ,,MN)

4. Roy (Doug) Douglas OLSON (b.Dec 1 1934-Badger,MN)

sp: Marjy Ruth MEEK (b.Dec 7 1936-Canadian,,Texas;m.Aug 4 1962)

4. Clayton (Punky) Matthew OLSON (b.Oct 23 1940-Roseau Hospital - Roseau,Roseau Co.,MN)

sp: Helen Jean GIESEN (b.Nov 4 1954-Crown Point,Indiana;m.May 18 1981)

5. Matthew William OLSON (b.Apr 4 1984-Crown Point,IN)

5. Steven Douglas OLSON (b.Jan 12 1986-Crown Point,IN)

4. Rebecca (Becky) Marie OLSON (b.Feb 17 1948-Roseau Hospital - Roseau,Roseau Co.,MN)

sp: Curtis Channing JOHNSON (b.Apr 10 1942-Greenbush Hospital,Greenbush,MN;m.Apr 5 1994)

2. Christian Andrew LUNDE (b.Aug 6 1858-Preston,MN;d.Nov 26 1929)

2. Karen LUNDE (b.Sep 15 1859-Fillmore County,MN;d.Nov 21 1945-Edinburg,ND)

2. Johanne (Jennie) LUNDE (b.Sep 24 1861-Preston,MN;d.Jun 13 1952-Warren,Marshall County,Minnesota)

sp: Andrew OLSON (b.Aug 16 1852-Norway;m.Nov 18 1880;d.Apr 8 1916-Argyle,MN)

3. Emma OLSON (b.Sep 8 1884-Argyle,Marshall,MN;d.Jun 9 1934-At home in Argyle,Marshall,MN)

3. Lillie OLSON (b.Jul 28 1886-Argyle,Marshall,MN;d.Apr 9 1889-Argyle,Marshall,MN)

3. Alfred William OLSON (b.Jul 24 1888-Argyle,Marshall County,Minnesota;d.May 30 1986-Santa Marie,Santa Barba,California)

sp: Mrytle Viola WESTCOTT (b.Nov 8 1898-Canby,Minnesota;m.Nov 7 1917;d.Nov 2 1975-Santa Marie,Santa ,California)

4. Jane Ann OLSON (b.Apr 3 1923-Bethesda Hospital,,St. Paul,Minnesota)

sp: Stanley Hazen WILCOX (b.Abt 1920;m.Jan 31 1964)

5. Lisa Ann WILCOX (b.Dec 4 1964-Teberan,Iran)

sp: Robert Fulton ARMSTRONG (b.Abt 1904;m.Nov 22 1954;d.Sep 27 1955-Argyle,Marshall County,Minnesota)

5. Robert Fulton ARMSTRONG Jr. (b.Oct 1 1955-Grand Forks,North Dakota)

sp: Shelby CASE (b.Abt 1955;m.Abt 1980)

6. Jenna Lynn ARMSTRONG (b.1983-Frankfut,Germany)

3. Lottie Mae OLSON (b.Oct 21 1891-Argyle,Marshall Co.,MN;d.Apr 13 1990-Warren,Marsh,MN at the Good Samaritan Center)

sp: Ralph Barney TARALSETH (b.Oct 12 1883-Warren,Marshall,MN;m.Aug 23 1916;d.Feb 10 1962-Warren Hospital,,MN)

4. Bonita Belle TARALSETH (b.Jan 14 1919-Warren,Marshall Co,MN;d.May 30 1936-St. Joseph Hospital,St. Paul,MN)

4. Jeanette (Janet) Ruth TARALSETH (b.Jul 13 1922-Warren,Marshall Co,MN;d.Dec 17 1993-Florida)

sp: John DOHM II (b.Abt 1920;m.Abt 1941)

5. John DOHM III (b.Abt 1950)

sp: Marie DOHM (b.Abt 1950;m.Abt 1967)

6. Julie DOHM (b.Abt 1980)

6. Jana DOHM (b.Abt 1986)

6. Jessica DOHM (b.Abt 1989)

sp: M. LEE REIMAN (b.Abt 1920;m.Abt 1955)

sp: Harvey ONSTOTT (b.Abt 1920;m.Abt 1965)

3. Clayton Oliver OLSON (b.Dec 24 1893-Argyle,Marshall,MN;d.Feb 2 1961-Veterans Administration Hospital - St. Cloud,MN)

sp: Esther L. KEENE (b.Oct 21 1899;m.Oct 21 1928;d.Jan 4 1985)

3. Neil Walter OLSON (b.Aug 29 1895-Argyle,Marshall,MN;d.Dec 5 1896)

3. Mabel OLSON (b.Aug 29 1895-Argyle,Marshall,MN;d.Mar 15 1898-Argyle,Marshall Co,MN)

3. Freeman Edwin OLSON (b.May 5 1899-Argyle,Marshall,MN;d.May 2 1936-Warren Hospital - Warren,Marshall,MN)

2. Martha B LUNDE (b.Sep 29 1863-Preston,MN;d.Nov 1 1952)

2. Regina LUNDE (b.Jun 3 1866-Preston,Fillmore County,MN;d.Aug 12 1941-St. Vicent's Hospitol,Crookston,Polk County,MN)

sp: Joseph A. BUCKMAN (b.Jun 3 1858-Mankato,MN;m.Apr 17 1883;d.Aug 24 1940-Crookston,MN)

3. Carl Edward BUCKMAN (b.May 20 1885-Minnesota;d.Jul 10 1960-Polk Co)

3. Joseph S. BUCKMAN (b.Jul 27 1891;d.Jun 10 1970)

sp: Elizebeth M. BUCKMAN (b.Abt 1900-Minnesota;m.1910)

4. Viverne E. BUCKMAN (b.Abt 1920)

3. Marie Elizabeth BUCKMAN (d.Sep 13 1952-Polk Co)

3. Charlie BUCKMAN (b.Abt 1885)

3. Isabel Elizabeth BUCKMAN (b.1887-Minnesota;d.Jan 15 1955)

sp: Richard (Dick) Adam FITZPATRICK (b.Jun 30 1882-Scarborou,,,Canada;m.1908;d.Apr 25 1975-St. Vince,,Minnesota)

4. Rita FITZPATRICK (b.Abt 1910)

sp: Felix RENE (b.Abt 1910;m.Abt 1930)

5. Karen Ann RENE (b.Abt 1930)

sp: Al METRI (b.Abt 1930;m.Abt 1950(Div))

4. Myrtle FITZPATRICK (b.Abt 1912)

sp: LOVEJOY (b.Abt 1912;m.Abt 1932)

4. Isabelle FITZPATRICK (b.Abt 1914)

4. Ruth FITZPATRICK (b.Abt 1916)

sp: Glen LINDSEY (b.Abt 1916;m.Abt 1936)

5. Tim LINDSEY (b.Abt 1938)

sp: Unknown (b.Abt 1938;m.Abt 1956)

5. Lindsey LINDSEY (b.Abt 1940)

4. Francis FITZPATRICK (b.Abt 1918)

sp: Dunn (b.Abt 1918;m.Abt 1938)

sp: Vernon TOLTON (b.Abt 1918;m.Abt 1950)

5. Patrick TOLTON (b.Abt 1952)

5. Charlette TOLTON (b.Abt 1953)

4. Fern FITZPATRICK (b.Abt 1920)

sp: Jackson (b.Abt 1920;m.Abt 1950)

3. Matilda BUCKMAN (b.Abt 1901)

3. Raymond M. BUCKMAN (b.Abt 1903;d.Jan 7 1979-Polk Co)

sp: Mabel G. BUCKMAN (b.May 2 1903-Minnesota;m.Abt 1925;d.Nov 5 1994-Polk Co)

4. Roger M. BUCKMAN (b.Mar 10 1929;d.Jun 13 2000)

4. Ronald O. BUCKMAN (b.Jun 25 1932;d.Aug 8 1968-Hennepin County)

3. Irene Fern BUCKMAN (b.Feb 28 1905-Minnesota;d.Mar 8 1989-Becker County,Minnesota)

sp: PETERSON (b.Abt 1905;m.Abt 1920)

3. Ione BUCKMAN (b.Abt 1906)