Pembina High School

Pembina, North Dakota

1974

The following information is taken out of the 1974 PembinaHigh School annual

Graduating Class of 1974

Candace Aleshire
Yvonne Beyer
Perry Brintnell
Dave Craig
Donna Fritz
Joy Johnson
Steve Karas
Lee Ann Kern
Jeanne Misson
Denny Kramer
Cheryl Loeffler
Allan Meagher
Mark Monette
Carmen O'Hara
Paula O'Hara
James Ottem
Ronna Rose
Lorna Roy
Howard Schoeder
Debra Stanhope
Tim Wilson
Jeff Wilwant

Faculty

Mr. Don Brintnell- Superintendent, Psychology, sociology

Mr. Mel Olson- Business Education, coach, principal

Mrs. Clow- English, librarian

Mr. Stubson- Math

Mrs. Judy Barron- Science, Home ec ( teaches Home-ec in1999)

Mr. Raugust- Coach, shop, physical education

Mr. O'Rourke- Science

Mr. Hodgson- History, Driver's Education, Coach, physicaleducation

Mr. Bakken- music, assistant coach

Mrs. Carolyn Jordahl -grade one (1999 also)

Miss Strande- grade 2

Mrs. Olson- grade3

Mrs. Bert Brown- grade 4

Miss Peterson- grade5

Mr. Klotz- grade 6

Mrs. Layhon grade 7-8, English-lit

Mrs. Karas- Kindergarten

Mrs. Wallin- Secretary

Cooks: Mrs. Margerum, Mrs. Budde

Janitors: Mr. Bernath, Mr. Bernie

Football

All conference Frank O'Hara, Mark Monette and Perry Brintnell..Other team members: Dennis Kramer, Keith Charbonneau, John Feldman, CraigCharboneau, TimWilson, Perry Rector, Mike Liles, Everett Knutson, Herb Monette,Curt Crotty, Tim Wilwand, Jim Radig, Tim Jundt, Bert Allen, Mike Defoe,Jeff Keller, Mike Burbach, Steve Karas and Mike Klabo

Coach: Dave Hodgson. Asst... Mel Olson, Mike Bakken, HughRaugust

Basketball

Curt Crotty, John Johnson, Craig Charbonaeu, Tim Wilson,Keith Charbonaeu, Mark Monette, Perry Brintnell, John Feldman, Jeff Keller,Jim Moris, Mike Defoe and Jeff Wilwant

Girl's Basketball

Debbie Hanson, Beth Karas, Mary Charbonaeu, Mary Jo Defoe,Mary Kalka, Judy Monette, Debbie Stanhope, Laurie Wyman, Brenda Turner,Carmen O'Hara, Diane Monette, Joy Johnson, Kristi Layhon

Coach Klotz

Baseball

Dave Derragon, Curt Crotty, herb Monette, Tim Wilwand JeffKeller, mike Klabo, Keith Charbonaeu, Tim Jundt, John Johnson, Craig Charbonaeu,Jon Kalka

Coach Raugust

Cheerleaders

Lee Ann Kerns, Lori Wood, Donna Fritz, Jeanne Misson, RecaGuttu

 

Music
State Contestants

Triple Trio (#1): Debbie Hanson, Mavis Beyer, Lori Wood,Ronna Rose, Rosalie Rose, Laurie Wyman, J. Loeffler, Lee Ann Kern, DebbieNess

Vocal Solo (#1) Mavis Beyer

Band received #2

Stage Band #2

Band Solos: Frank Moris- Tuba, Dave Derragon-Trumpet, MikeDefoe- Drum solo, Typani solo, multiple percussion solo

Saxophone quartet: Craig Charbonaeu, Brenda Turner, JulieSaiger, Lee Ann

Percussion quartet: Lorna Roy, Connie Guttu, Mavis Beyer,Mike Defoe, Harold Monette

Trumpet quartet: Dave Derragon, R. Beyer, Howie Schoeder,Mike Burbach

Flute Trio: Corey Muth, Rosalie Rose, J. Loeffler

 . Beyer, Howie Schoeder,Mike Burbach

Flute Trio: Corey Muth, Rosalie Rose, J. Loeffler