Steele County, Minnesota Blooming Prairie Township Landowners - 1927

=========================================================================
Steele Co. Genealogy NOTICE: In keeping with our policy of providing free
information on the Internet, material may be freely used by non-commercial
entities, as long as this message remains on all copied material, AND
permission is obtained from the contributor of the file.
These electronic pages may NOT be reproduced in any format for profit or
presentation by other organizations. Persons or organizations desiring to
use this material for non-commercial purposes, MUST obtain the written
consent of the contributor, OR the legal representative of the submitter,
and contact the listed USGenWeb archivist with proof of this consent.

Made available to The Steele Co. genealogy pages by: Ron Houghtelin
=========================================================================

1927 Steele County, MN Landowners - Blooming Prairie Township

=========================================================================

Index to landowners - 1927
Steele County, Minnesota
Blooming Prairie Township


Name
Section
Name
Section
Name
Section
Andersen HR 20
Hjleman AO 13
Paukert F&A 29
Anderson AS 28
Hjleman O O 13
Paulson Hans P 9
Anderson IN 28
Hougen AO 27, 28
Paulson M 14, 15
Anerson 29
Hougen G 33
Paulson WG 23, 24, 25
Barry T H 24, 25
Hougen S 28, 33
Paulson Geo 21
Behne W 32
Hrubetz JF 2,11
Pelinka FJ Jr 19, 30
Benson A 25
Ille G & Dokken A 34
Peterson R 17
Benson Ole K 36
Ille Guy 35
Peterson FE 17
Betlock B 24
Jacobson JA 26, 27
Peterson LC 29
Betlock Jas 30
Jacobson O 5
Peterson SN 20
Betlock Jos 33
Jacobson Ole 7
Peterson AE 21
Blazek Jas 30
Jensen Edw 29
Peterson Hans 21
Blazek J 30
Jensen HH 15
Peterson Peter 3
Blitz 1
Jensen LE 23
Peterson SW 36
Blooming Prairie Village 25, 36
Jensen M 8
Peterson TP 22
Boesen D 17
Johnson GE 25
Pirkl Jos 16
Borchert FA 10
Johnson JP 33
Pirkl J 32, 33
Borchert Albert 1
Johnson S 28
Plotz Frank 30
Borchert FH 3
Johnson Art 32
Polz Jno 13
Bray Agnes 35
Johnson G J 3, 4, 10, 11
Prokopec Frank 31
Bray OE 35
Kaplan Eddie 11
Raleigh HJ 9
Bray AJ 26
Kaplan EF 6
Rasmusson HP 2, 11
Bray Thos 26
Kaplan Jno 7
Reichstetler EF 4
Brudwick A 25
Klingbeil GA 24, 25
Rickert Lake 10
Brudwick Arne 26
Krause Aug 32
Roe NS 3
Carkill Ed 23
Krell JB 10,11
Ruzek A 19
Cemetery Blooming Pr 36
Krell VM 11
Ruzek Ed 19
Christianson F 4
Kubista Emily 7, 8
Ruzek FM 19
Church 23
Larson B 25
Schlinger Jos 21
Church and Cemetery 9
lots 3-4-5-6-7-8-9 25
school house 9
Church and Cemetery 17
lots 10,11,12,13,14 29
school house 14
Cole HC 27, 34
Lysne HO 25
school house 27
Dahl Carl 18
Lysne Jno O 12
school house 29
Dittlevson And. 17
Mann Est heirs 35
school house 30
Dittlevson Christ 23
Mann KE&Emil 26, 34
school house 34
Dittlevson F 5
Manson L 17
Schutt MW 13
Dittlevson LC 17
Matejeck F 16
Severtson Sanford 33, 34
Dowd Mary & Alice 21, 28
Matejeck JB 7,18
Skalicky EA 28
Duff Eliz 20
Matejeck VF 7
Skalicky F 30
Dugan Jas 1
McEathron JF 28
Skalicky Lewis 6
Dutton Jno 23, 26
McNerney J W 6
Smith H V
 15, 22
Eaker E 24
Meyer HE 4
Smith L 36
Eaker Jno 2
Meyer Theo HF 9
Spinler Chas 17,18
Empire Holding Co 15, 26, 27
Meyers GH 14
Svercl Jos 6
Ennis E F 16
Meyers Henry 16
swamp or marsh 1
Faltejcek FJ 4
Miller R 13, 24
Thimpsen Kath M 5, 8
Feeney Jos 15
Miller CM 17,18
Thimpsen Nis P 5,8
Feeney E&J 15
Miller PC 19
Thimsen K M 27
Ferrington William 12,13
Miller Chris 22
Thom Carl 19, 20
Flannagan Jno 20
Miller PF 20
Thompson Thos A 34
Flatt WE 3
Milton Geo Alb 23, 26
Tolefson T Gdn 13
Foomes J 18
Mixyska Hy 7
Vaith Edw 23
Frederickson Jno 10
Morton Thos 22
Wanous Hy 31
Fredrickson Jens C 10
Motl Jno 17
Wanous Wm 30, 31
Frey Cinas 4
Nat Farmers Bank 27
Wencl AA 17
Grant Olaf 20, 21
Nat Savings Bank 25
Wencl Adolph 6
Grass Emma 32
Nelson N 2, 3, 10, 11,15
Wencl AP 6
Greenmeyer PC 14, 23
Nelson F 14
Wencl EF 6
Guthrie MM 22
Nelson HM 15
Wencl FV 5
Guthrie E 35
Nelson JP 22
Wencl WJ 4
Habberstad Z 24
Nelson NP 5,6
Wojahn H 14
Haberman JJ 3
Nelson P 5
Yeadon LM 31
Haberman Amelia 19
Nisovi I 4
Yentsch Alb 12
Hansen A 22
Nott LJ & WS 32
Zweiner B 15
Hanson BA 9
Oak Glen Lake 2, 3
Zweiner FA 1, 12
Hanson C 8
Olson Geo 16
Zweiner E 2,11
Hanson Thos 14
Olson O Neil 1
Zwoboda Frank 7,18
Hanzlicek Jos 18
Olson PA 33
Zwoboda Lewis 7
Herdina Anna 29
Olson S 27

Herstine MA 30, 31
Page Robt C 1,12



NOTE: Milwaukee and St Paul RR is located in sections 2, 3, 11, 13, 14, 24 and in sections 25, 36