Moland Lutheran Church Yard Cemetery

Merton township, Steele county, MN

Recorded April 1987 by Ron Houghtelin

 =================================================================================================
Steele Co. Genealogy NOTICE: In keeping with our policy of providing free information on the Internet, material may be freely used by
non-commercial entities, as long as this message remains on all copied material, AND permission is obtained from the contributor of the file.
These electronic pages may NOT be reproduced in any format for profit or presentation by other organizations. Persons or organizations desiring to
use this material for non-commercial purposes, MUST obtain the written consent of the contributor, OR the legal representative of the submitter,
and contact the listed USGenWeb archivist with proof of this consent. 

Made available to The Steele Co. genealogy pages by: Ron Houghtelin
=================================================================================================

    This cemetery is located in Merton twp in the north east corner of section 11 just west of Steele County Road 10 and all around the Moland Lutheran Church except in the front area.

      Well kept up and maintained it is very active. The cemetery is not fenced and the area on the south and west are farm fields. A house (Parsonage?) is located on the north.     The cemetery is about 100'(east and west)X 250' (north and south) in the area west of the church (called the west area) and is about 100'(east and west)X 80'(north and south) in the area north of the church called the north area.

     In the area south of the church the cemetery is about 150'(east and west)X 100'(north and south) I called the south area.

     I started recording in the north west corner calling this row 1 and recorded from north to south. Next row east is row 2, again starting at the north and recorded south and so on to row 8 at the back of the church where I began the rows in the north area of the cemetery. In the north area I recorded the rows as north row 9 to north row 17 at the east end of the north area of the cemetery recording from north to south.

      After completing the north section, I moved to the south area where I began recording south row 9 near the south west corner of the church, (north to south) and so on east to row 22 near Steele County Road 10 of the south area of the cemetery.

      oss is: on same stone marker. osp is: on the same plot. onp is: on next plot.
     vhtr is: very hard to read. umgs is: unmarked grave site. (FS)is: foot stone.

         (N/S) is: north to south.

 
Row 1  (west area of cemetery)   N/S

     95' from north

Underdahl
    Ole G           1876-1891 marble in concrete base  vhtr

Brekke
     Olla       22 Feb 1835  31 May 1890 marble in concr.base vhtr

     * 70'   6 or more umgs

Anderson   (marble flush near edge of cemetery)
     Olaus Anderson    June 1 1900
     Cecilia   Nov 15 1886  July 30 1887 oss
     ** Anderson ?                       osp
     Johanna   ?                            osp

Flom
    Erik E   dode 16 Jan 1887 i en Alder uf 54 Aar
           inscription: Sabge pre dp dode som do i Haren

Dyrdahl
     Kari  (mother) May 5 1845  May 22 1923
     Anders   Fodt Apr 5 1835  Dodt Jan 5 1887 osp
     Emma C Moseson    1880-1967               osp

Malvig
     Marie Sisitie Fodt  1 Juni 1882  Dodt 7 Juli 1883
     Alfredmens    Fodt 26 July 1885  Dodt 26 Aug 1886 oss

     35' (10 umgs)

Weum
     Tosttinne Jullia  Oct 29 1880  Dec 7 1880

 
Row 2  (N/S)

    180' from north end

Flom
    Ole  Co F Minn Inf  Veteran FCL
     * (1) umgs
     Emil O            1880-1955 osp

Underdal  (on concrete tree marker)
     Marlee L  Fodt  9 May  1887  Dod  7 Jan  1887
     Oline S   Fodt 13 Feb  1854  Dod 11 May  1886 oss
     Olaus S   Fodt 19 June 1876  Dod 19 June 1883 oss
      * (3) umgs to end of Row 2
 

Row 3  (N/S)

     50' space (6 to 12 possible umgs)

Underdahl
     Richard E   Feb 13, 18, 1932 son of Martin and Ruth
     Thea                 1871-1949 osp
     Lars O             1848-1940 osp

Tyrand  (St John 11:25)
     Lars A (fader)   1829-1901
     Raghe T            1929-1919 osp

   12' to end of Row 3

 begin Row 4 and Row 5

 **Some difficulty in separating these two rows

     so I recorded them and identified them as best I could.

.
    75' space to first plot

Brekke (in Row 4)
     Eli O                     1885 1921 osp
     Barbrau Frettem    1891-1920 osp
     Eddie O Flom       1891-1920 osp

Knutson  (in Row 4)
     Thelma                1907-1938
     Anna                   1877-1953 osp
     Halvor R   July 8 1870  Dec 19 1932  Ladies Aux VFW
     Edwin and Evelyn Knutson June 8,- Nov 19 1932
     Norman L           1924-1941 on row 5

    45' from north endin

 
Row 5

Flom (in Row 5)
     Bennie                1899-1983
     Augusta G          1910----- oss

Clevenger (in Row 5)
     Roger E  Beloved Husband  April 27 1960  Mar 14 1980

Flom (in Row 5)
     Martha               1864-1957
     Elling E               1867-1932  osp

Underdahl (in Row 5)
     Emma A             1896-1965
     Andrew M          1890-1962 osp
     Anna M             1860-1933 osp
     Martin O            1858-1940 osp
     Endre E              1832-1910 osp
     Ingeborg O         1821-1912 AAB 14, 13 oss

Anderson (in Row 4)
     Nels                  1872-1952

Loken (in Row 4)
     Gilbert  (father)  1849-1932
     Anna  (mother)  1846-1926 osp
     Anna O AAbol  1817-1910 osp

Anderson  (in Row 5)
     Clara A               1887-1970
     H Oscar              1889-1959 osp
     Anton                  1876-1958 osp
     Andrine C            1879-1929 osp
     Emma S Anderson 1881-1916 osp

Anderson  (in Row 4)
     Alfred T (father)    1894-1941 osp
     Leonharda           1894-1941 osp

Underdahl  (in Row 5)
     Orlo K  Tec 5 US Army WW 2  June 11 1913  Nov 10 1985 US Am Legion
     Telscha Anderson May 31 1915 ----
        and next to Underdahl in row 6 osp

Lee  (in Row 3 or 4)
     Roselina Josephina July 20 Oct ????

Underdahl  (in Row 5)
     Martin   Minnesota Seaman 2 Cl US NRF Dec 20 1938 US Am Legion
     Ruth I Underdahl (Anderson) 1898-1978
        (Ruth I Anderson (Hanson ?) osp

Underdahl   (in Row 4)
     Ole    Apr  23 1857  Sept 26 1900
     Ole O  Sept 20 1853  Nov  14 1934 osp

Underdahl  (in Row 4)
     Ida M                  1882-1954
     Endre L               1878-1922 osp

   30' space (umgs?)

Sable (in Row 4)
     Knute O  (father) 1855-1940
     Aagot    (mother) 1863-1937 osp

  *end of Row 4

Underdahl  (Row 5 continued)  (N/S)
     O A                     1883-1948
     Ordell J Prestegard 1917-1973     osp
     Lillian G               1910-1973   Ladies Aux VFW osp
     LLoyd A             1911-----           oss

Underdahl (in Row 5 1/2 & Row 6 1/2)
     Gjert E  *GEU(FS)  1842-1906 US Am Legion
     Martha G *MGU(FS)  1871-1897 oss

Underdahl (in Row 5)
     Ingeborg            1845-1932 osp
     Melvin R  Cpl US Army WW 2  1924-1986  US Am Legion onp
     Norlyne C          1934-----
     Elmer D             1926----- oss

Schultz  (in Row 5)
     LLoyd  US Navy WW 2  Aug 2 1916  Mar 24 1975  US Am Legion

   *end Row 5

 begin Row 6  (N/S)

    60' from north

Brekke    married Oct 16 1927
     Josephine G      1908-----
     Clifford E          1906-1981        oss
     Delores Brekke dau Aug 10, 14, 1929 osp
     * (1) umgs

Weum
     Anna                1855-1941
     Alf T                1841-1921 oss

Gudin
    Ole F                1875-1920

Anderson
    Alma M            1902-1987
     Julia M            1877-1972 osp
     Edwin              1872-1949 oss
     Herbert            1901-1919 osp

Flom
     Olive                1908-1918
     Milton                1914    osp
     Pearl B            1911-1970 osp
     Lena                1884-1966 osp
     Gilbert E          1878-1955 oss
     Leonard           1905-1913 osp

Aase
     Ingeborg          1875-1942
     Ole B              1870-1942 osp
     Janice E           1941/1942 osp

Underdahl
     Elling L (father) 1880-1952
     C Amelia (mother) 1886-1967 osp
     Erma Underdahl     1917/1919 osp

Olson
     Archie S            1906-1987

    50' (6 umgs?)

Thompson
     Ruth Thompson Fox  1907-1953
     Earl O              1905-1956 osp
     Ole A               1874-1942 osp
     Anna U            1873-1968 osp

Aase
     Johanna O  fodt 20 May 1871  dode 2 July 1893
     Martha H Aase fodt 12 Dec 1816 dode 23 Aug 1893 *MHA(FS)oss

Heyer
     Berthina Aase Heyer 1878-1909   osp

 
Row 7  (N/S)

Anderson
     Kenneth L        1915-----
     Evelyn L           1912----- oss

    50' space

Underdahl
     *(1) umgs     Hans O Underdahl  1845-1923    osp
     Joseph E   May 1 1880  July 12 1914 osp

Aase
     Bennie             1902-----
     Lola M            1916----- oss

    100' space to end of Row 7 (umgs?)

 
Row 8 (N/S)

     80' from north

Weum
     Arthur W          1891-1974
     Amy M             1898----- oss

Olson
     Archie S           1906-1987 onp
     Evelyn O          1911-----     oss
     Amelia Olson    1869-1956  osp
     Swan N Olson (father) Aug 30 1861  May 27 1929 osp

         

                           end west area of cemetery

                         
begin north area of cemetery

 
north Row 9  (N/S)

    45' from north

Markham   (Our Little Angels)
     Katy C         June 30 1985
     Christphor J  June 30 1985

Houglum
     Cora O Johnson     1917-1947 onp
     Peter  (father)         1877-1952 osp
     Ida A  (mother)      1892-1945 osp
     Palma I                  1922-1942 osp

 
 north Row 10 (N/S)

 
Goodvin
     baby girl    1954

Houglum
    ** PVT US Army WW 2  Sept 3 1918  Oct 30 1978  US Am Legion

Smith
     Albert (father)        1892-1952
     Mable  (mother)     1895-1937 oss
     * 2 spaces

Weum
     Ingeborg W           1880-1926
     Costin  A               1879-1944 oss

north Row 11 (N/S)

     15' space

Ness
     Glenn                   1912-1973
     * 1 space
     Vicky Lee Ness  Apr 4, 6, 1966   osp

Noble
     Debra Ann  Oct 2 1965 Apr 27 1972 osp

Angelstad
     Melvin N (father)  1912-1956
     * (umgs?)

Winje
     Julia (Winge)             1862-1944
     Bernt (Winje) (father) 1857-1936 osp
     Lee A Round             1903-1942 osp
     * 2 spaces

Hoffdahl
     Andrew    (father)       1866-1931
     Christina (mother)        1872-1939 osp

north Row 12 (N/S)

     60' space

Mortenson
     Ella M                1899-1979

    20' space (umgs?)

Bakkedahl
     Ronald E  Minnesota Cpl Us Army  March 9 1935  Nov 1964  US AM Legion
     Tamra A   Nov 29 1962  Nov 7 1964 osp

 
Lyke      (Now I lay me down to sleep)
     Marlene J          1956-1959
     *(umgs)

Dale
     Oline B             1883-1936
     Hans B             1876-1937 oss

Flom
     Clara                1894-1953
     Martin E           1890-1961 oss

north Row 13 (N/S)

    15' space

Kelling
     Henry J             1905-1982
    Laura M            1914----- oss

   15' space

Radue
     Leo Boyd  Minnesota SP4 Hq & Hq Co 92 Engr BN
                       June 21 1947  April 9 1969  US Am Legion
     Leona F   (mother) 1907----- oss

Lurken
     Ewana R  (mother)   1913-1959
     Henry T  (father)      1907-----      osp
     Randy R  Our Beloved son 1958-1974 onp
     baby boy Lurken     July 9 1972    osp

Dale
     Harvey L                 1916-1972
     Emma                     1887-1972 osp
     Olai                        1889-1962 osp

 
north Row 14 (N/S)

     30' space

Blaker
     Myrtle E                1914-----
     Frank A                 1911-1961 oss

Flom
     Edward E (father)  1878-1960
     Clara A  (mother)  1884-1938 osp
     Arthur E               1910----- osp
     Gladys E              1908----- osp

Dersheid
     Maurice               1895-----
     Beatice M            1901----- oss
     Lynn R                1926-1941 osp

Cutlip
     Edith O (mother) 1913-1935

 
north Row 15 (N/S)

Aase
     David (father)     1926-1980

Trapp  (father of Bryan & Martina)
     Donald R  US Navy Vietnam Dec 30 1948  May 4 1981 Veteran FCL

 

north Row 16 (N/S)

      * (2) umgs

Mork
     Otto H              1897-1968
     Alida E              1902----- osp
     Adeline R          1922-1948 osp

Mork
     Maisie E           1904-----
     Harry J             1901-1983 oss
     Victor E            1924-1944 oss
     Lila Mae           1923----- oss

 
north Row 17 (N/S)

Aase
     Oscar    (Ause)    1886-1961
     Ann Hope (Ause) 1883-1954 osp
     Martin  (father)     1892-1946 osp
     Esther  (mother)   1893-1974 osp

Benson
     Maria Aase Benson 1882-1971
     Joseph L Benson     1881-1974 osp

                      End north area of cemetery at north Row 17 N/

                      Begin south area of cemetery at Row 9 N/S

Row 9 (N/S)

Erler    (15' from south side of church)
     Emma G (mother) 1881-1972
     Doris Erler           1920-1921 osp
     Julius J                 1886-1958 osp
     * 2 spacesBacken    n/d
     * 3 spaces

Dokken
     Haavel H            1841-1906
     Brith H               1835-1907 oss
     *(2) umgs

Nygaard
      ** dod Sept 25 1897  Alder 53 Aar
    *(2) umgs

Kvale  (Qualle)
     Gegilia H   dod 2 Sept 1898  46 Aar 6m 23 dgn

Lee
     Jens                      1873-1949

 
south Row 10 (N/S)

     25' space

Flom
     Artle E        (father) 1874-1958
     Ingeborg B (mother)1877-1935 oss
     Chester W              1918-1920 onp
     Ole F                      1900-1902 osp

    25' space

Flom
     * (2 or more umgs)
     ** Mother (marker) (Thought lost to sight, To memory dear)
     Erick G (father) Aug 26 1846  Mar 24 1929     sp

Finne
     Louis N            1876-1927
     Anna L             1871-1958 osp

Qualle
     Celcelia (mother) 1846-1893
     Haldor   (father)  1850-1936 osp

Murphy
     Jennie                1888-1914

 south Row 11 (N/S)

    25' space

Underdahl
     Inga                 1898-1952   Ladies Aux VFW
     Henry              1894----- on same marker

Flom
     Adolph B         1905-1955

    15' space

Osterbo
     Nels  fodt Oct 3 1838 dod den Sept 10 1905
    * (2) umgs

Brekke
     Leonard E  Oct 12 1923  Nov 13 1980
     Peter              1871-1940 osp
     Julia                1883-1965 oss
     Erick              1868-1923 osp
     Ragnild J        1872-1950 osp
     Kari               1831-1904 osp

 
 
south Row 12 (N/S)

    25' space from church

Flom
     Mildred M        1917-----
     Marvin T           1912-1982 oss

Flom
     Nellie L             1910-1985
     Edwin A            1903-1960 oss

    25' space (umgs?)

Brekke
      Irene A             1915-----
     Belford D          1913-1983            oss
     Bertha J             1900-1982            osp
     Ole G Brekke  fodt 14 Mar 1831 dode 10 Jan 1894 *OGB(FS) osp
     Johanna Brekke  1871-1950            osp
     Palmer J  Minnesota Tec4 Co F 363 Inf Regt WW 2 BSM 
                                 May 9 1913  Nov 23 1956  US Am Legion

south Row 13 (N/S)

   40' space from church

Frettem
     Ingebor            1832-1902

  
30' space (umgs?)

Numedahl
     Edward            1878-1944
     Brita                 1848-1930 osp
     John                 1846-1927 osp
     Jennie               1888-1949 osp
     Brita                 1873-1950 osp

 

south Row 14 (N/S)

    35' space from church

Roble
    Ole G               1855-1909
    Nils A               1882-1899 oss
    Karen O           1861-1901 oss
    Frida M            1901-1901 oss

 
    30' space

Numedahl
     Artley              1918-1946
    William            1888-1954 osp

    18' to end of south Row 14

 south Row 15 (N/S)

Hegland
     Tellef Anundson (father) fodt Mai 10 1837 dode Dec 6 1904
     Anne Kristine  fodt Apr 11 1834  dode Mar 16 1922  oss
     * 4 spaces

Strandemo   (Norwegion inscription)
     Ellef Olsen (fader) fodt Aug 29 1823 dode Apr 28 1899
     George E          1861-1948 osp

Jacobson    (Norwegion inscription)
     Anne Hellene  fodt 22 Mai 1825  dode 2 Jan 1896
     Margaret Wilhelms (mother) 1881-1957  osp
     Severin            1826-1915          osp
     Anne H            1825-1896          osp

 
south Row 16 (N/S)

    40' space from church

Hanson
     Emma               1891-19--
     Martin               1891-1959 oss

Strandemo
     Albert               1882-1959
     Selina                1888-1966 oss

    40' to end of Row 16

south Row 17 (N/S)

    25' space from church

Johnson   (Salice Ere De Dode Son Do I Herren)
     Ingeborg              1877-19--
     Karen                  1835-1917 osp
     Elias                     1833-1907 osp
     Olga C  (mother)  1886-1946 osp
     Peter E (father)     1879-1964 osp
     * 1 space

Halverson
     George E              1883-1956
     Caroline  (mother) 1859-1946 osp
     Knute H   (father) 1844-1929 osp
     Esther                   1898-1900 osp

 
30' from end of south Row 17  (umgs?)

south Row 18 (N/S)

     20' space from church

Parriot
     Genevieve             1905-1985
     George                  1905----- oss
     David Gene  Minnesota SP4 84 Trans Med Truck Co TC  
                                        Sept 9 1939  Jan 19 1964  US Am Legion

Haverson
     Albert O               1879-1958
     Charles C             1890-1973 osp
     * 4 spaces

Heltne
     Peder J  fodt Dec 1832  dode 8 Mar 1896

Steen
    J August            1901-----
    Elsie A              1901----- oss

south Row 19 (N/S)

     10' space from church

Strandemo
     Anna Raabolle      1900-----
     Elmer E              1898-1979 oss

Swanson
     Thilda (mother)    1851-1938
    
Anders (father)    1835-1926 osp

Knutson
     Mable    July 22 1898  Sept  2 1970
     Harry C  Sept 21 1898  Dec  13 1960 osp
     Alma T   June  8 1924  June 29 1947 osp

Thorson       (n/d)

    30' to end of south row 19

south Row 20 (N/S)

     10' space from south of church line
 

Strandemo   (Come unto me)
     Gilbert E (father)  1868-1955
     Gurine    (mother) 1877-1950 osp

Swanson
     John A                 1880-1964
    
Marie H               1883-1957 oss

Knutson
     Agnes A Barry (Mazie) 1928-1983
     Christian C  Aug 5 1904  Oct 18 1962 osp

   
40' space to end of south row 20

south row 21 (N/S)

     10' space from church line

Strandemo
     A Kenneth (husband) 1912-1981
     Knute E   (father)      1870-1943 osp
     Anna M    (mother)    1886-1976 osp
     Clara     (mother)      1885-1933 onp
     Sever E                    1875-1936 osp

Gerzevske
     Arthur P  Minnesota PVT Ordanance Deparment WW 2   
                              Dec 14 1924  Oct 3 1963 US Am Legion

Aase
    *Children of Mr and Mrs Stanley O Aase:
     Muriel 1942: Stewart 1946 Obert T Aase  Minnesota PFC 405 Inf 102 Inf Div
                      WW 2 BSM-PH   Aug 15 1920  Nov 17 1951 US Am Legion osp
     Stanley O              1915-----       osp
     Irene E                  1918-----       oss

 
   30' to end of south Row 21

 
south Row 22 (N/S)

     80' space from church line

Flom
     Emil E      Sep  1885  Aug 12 1971
     Minnie H  Apr 23 1889  Nov 13 1972       osp
     Leonard G Flom  Aug 10 1922  Jan 29 1976 osp

            Recorded by Ron Houghtelin Owatonna Minnesota  April 2 1987