Sacred
Heart Cemetery
in Owatonna Minnesota
Compiled in January of 2005 by Ron Houghtelin

=================================================================================================
Steele Co. Genealogy NOTICE: In keeping with our policy of providing free information on the Internet, material may be freely used by
non-commercial entities, as long as this message remains on all copied material, AND permission is obtained from the contributor of the file.
These electronic pages may NOT be reproduced in any format for profit or presentation by other organizations. Persons or organizations desiring to
use this material for non-commercial purposes, MUST obtain the written consent of the contributor, OR the legal representative of the submitter,
and contact the listed USGenWeb archivist with proof of this consent. 

Made available to The Steele Co. genealogy pages by: Ron Houghtelin
=================================================================================================

This is not a record of burials in this cemetery. The following names were used to identify the various sections in the cemetery, just to make the map to locate the sections as are used in some other cemetery records. Rather than just toss them out I have listed these names in the sections that they are buried in. I took a ride into the cemetery and added some more names. This is not a complete list of the names of  persons buried here and is not a complete index.

Section A     ----   older section of cemetery

Dewey Kulzer, Dietz, Wodarczak, Stepankia, Kujawa, Arnold, Pirkle, Rudy Spinler, Ringhofer, Matejcek, Artoter, Simmons, matzke, Vaith, Tierney, Gronowsky, Springer, Swieda, Gumbusky, Szumanski, Kujawa, Rishavy, Deml, Hartle, Dietz, Schuster, Graif, Langdon, Petranek, Mullenmaster, Wodarczak, Kote, B Olejnizak, Budnick, Campion, Sisser, Wierzinski, Shimpach, Simek, Kovar, Nelson, August Falk, Stepaniak, Cieszinsky, Pirkl, Stransky, Arnold, J Weiler, Carrott, Thamert, Burzinsky, Wm and Rosa Blaha, Hruska, J Graif, Long, O Shanney, Mc Gauley, Marion, Rypka, Pavek, Memma, Schoen, Malone, Halecek, Deml


Section B    ----   older section of cemetery

Bernie Fowler, Walechka, H H Krier, Toher, Vasey, Marie Bedney(she was a Champion Bowler). Pechacek, Malechka, Jiskra, Pirkl,Ryan,Pfeifer, Otto, Zeches. Thamert, Virtue, Glaeser, H H Krier, Hein, Richter, Shea, Healey,  McDonald, Deviny, Ed Zamboni, Roller, Carl Martin, Dr George Schulze, Nicklewsky, Laughlin, Erno, Wencl, Meschke, Kubicek, Fohler, Yesser, A F Bedney, Schoen, Senskivek,Toher, Kosmoski, Markell, Misgen, Jiskra,

 

Section C    ----   older section of cemetery

Brick, Anton Budnik, Peter Steinbauer, Polzin, Kubat, Kubista, Weseley, Bulver, Dushek, Miller, Kaplan, Wilkowski, Malone, Warner, Granowski, Hattie Pollock, W C Manthey, Kniefel, Laudert, Randall, Simmon, Brydl, Gumbusky, Kvas, Beers, Kruger, Hines, Hudrlik, Wyrembek, Pirkl, Horak, Wencl, Deml, Matejcek, Niklawski, Krause, Jirousek, Czerwinsly, also Cieszinsky, Michalgzak, ?(Michal G Zak), Shimpach, Wagner, Misgen, Tolzin, Haberman, Joseph Orlowske, Richard Kabage, Elsner, Sprau, Spindler, Kubicek, Hrdlichka, Kampa.

 

Section D        ----    some newer burials and some older burials

Casey, Lutgens, Peller, Soufal, Laughlin, Albert And Rita Reding, Dr Blix (Dentist), Orlowsky, Ralf Nass, Endres, Kujawa, Wodnik, Healey, Casey, Dusek, Noland, Schrom, Jasinski, Soufal, OConnor, Rachac, Endres, Srsen, Darmody, Kubicek, Rypka, Neuman, Gorman, Janisch, Szymanski, Stransky, Smersh, Ringhofer, Ringhoffer, Pawek, Petranek, Pelinka, Wacek, McGillicuddy, Kosmoski, Sterra, McEnaney, Busho, Fischer, Liebrenz, Obrien, Haines, Betlock, McGrath, Stewart, Gorman, Fait, Schrom, Marik, Schwatz and Moriarty, McGaheran, Grass, Motz, Camp, Laughlin, Pirkl, Mullenmeister, Lulgens, Soukup, Lang, Nash, Anderson, Kubista, Standke, Kubiatowicz, Vasey, Stursa, Zac, Deviny, Rasmussen, Gregor, Diedrich, Chesney, Kruger, Blaska, Spndler, Belina, Miner, Healey, Halla, McCartin, Langer, Hudrlic, Seykora, Olejnicak, Wesely, Lieb, Lynch, Laughlin, Malay, Cashman, Joachim, Cieszinski, Gallea, Rev Herman McKenna, Thomas P Byrne, Hines, Hart, Brick, Miller, Bortosch, Stangler, Arnold, Fisher, Braun, Matejcek, Bulver, Gregor, Lorkowski, Sweeny.

 

Section E    ----  newer section of cemetery

Bowar, Hager, Baur, Granowski, Bock, Een, Robertson, Mees, Snider, Wadle, Leo Rudolph, A Mracek, Lisoski, Springer, Broughton, Hartle, Haberman, Pheifer, Hager, Hrdlichka, Weinzetl, Weseley, Kern, Olberding, Wierzbinski, Supalla, Johnson, Simon, Crowley, Elmore, Kubista, Williams, Kelly, Wencl, Standke, Smith, Wanous, McGregor, Bock, Rysavy, Wodrich, Graif, Robert E Petranik 1931- 1994, Jirousek, Besonen , Homuth, Zac, Dillemuth, Pichner, Brage, Springe, Murphy, Kummeth, Wagner, Thamert, Soukup Middendon, Murphy, Thamert, Coufal, Dickmann, Perkins, Vaith, Kubat, Howe, Schuster, Hohrman, Hondl, Christofferson, Paulsen, Deml, Bernard C Dougherty, Wodarczak, Ringhofer, Blanchette, Moen, Hanson, Green, Boos, Tacheny, Krippner, Nash, Hoffman, Evans, Cosgrove, Beede, Mullet, Prestegard, Bruno, Fisher, Rysavy, Orlowski, Kruc, Wolesky, Moeckly, Altrichter, Snider, Mathews, Jirele, Kruckeberg, Hoefener

 

Section F    ----  newer section of cemetery

Keller, Slater, Herzog, Gene Finer, Donald Bruzek, Charles Kubat, Miller, Padilla, Odle, Houdek, Kenny, Heitzig, Collins, Blaha, Antl, Schepp, Kummeth, Fichten, Klecker, Probst, Skalicky, Oberle, Glende, Padilla, Harmening, Srsen, Kurth, Kowar, Salmon, Kubista, Thamert, Neigbauer, Trenda, McMahon, Wagner, Broulik, Gorman, Steinbauer, Antl, Schnider, Noska, Weseley, Vaith, Seykora, Johnson, Jirele, Jacobs, Blaha, Hensrude, McCrane, Jarvis, Frodi, Nelson, Suess, Kenney, Harris, Schister, Lahr, Gray, Peterson, Schrok, Houdek, Boyce, Gopth, Gruenhagen, Fisher, Spinder, Mikel, Klampe, Oberstein, Paal, Lenard, Rohwer, Baldus, Bulver, Cashman, Kniefel, Weber, Jandro, Jeno, Jacobson, Stransky, Sweeny, Hawkins, Grass, Long, Christensen, Coad, Gallaher, McCarty, Voegeli

 

Section G       ----  some newer burials

Lafond, Buboltz, Doyle, Duggan, Antl, Mussman, Lynard, Dienst, Lennon, Schiller, Klecker, Ness, Stoltman, Louis A Jirele, Srsen, Pelinka, Wencl, Adolph Hrdlichka, Fiebiger, Zinda, Schleret, Wagner, Kedziora, Healey, Chladek, Wonous, Nicklawske, John Schoen, and John N Jr DD Schoen, Pribyl, Rishavy, Viehman, Fuller, Smith, Orlowske, Rick, Giza, Kubicek, Westly, Borchert, Vaith, Kubista, Brecht, Karaus, Henry, Halla, Johnson, Resler, Lynard, Malet, Soukup, Grubish, Pfeifer, Uber, Probst, Chester, Shea, Hartle, Duggan, Vaux, Sobrek, Fisher, Springer, Hondl, Skalicky, Russell, Pelinka, Steinbauer, Dushek, Prokopec, Sisser, Budnick, Clemmensen
 

For complete information of this cemetery, contact the Steele County Historical Society, Owatonna, MN (Dorothy Tuttle recorded their card file record), or the Owatonna Public Library, or John Dalbys Data Base on the internet
 

Ron Houghtelin Owatonna,Minnesota  Jan 2005 (see map with sections)