Advanced Search
















 

1909 Census of St. Anselme Parish

This is a transcription of the January, 1909 census of the Roman Catholic parish of Saint-Anselme, in Saint Anselme, N.B., taken from a copy of the booklet from 1909, a photocopy of which is in the transcriber's possession.

Each entry contains the names of the husband and wife in the household, followed by a list of the children and their ages.  Wives are listed with their maiden names. The original booklet is in sequence by district; this transcription has been placed in alphabetic order, and the name of the district the family lived in listed to the right.

 

Family Grouping District of parish
Pacifique Arsenault
Marie Thibodeau
Francois 20
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Wilfred Arsenault
Maggie Robinson
Eveline 9, Paul 4
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Pierre Babineau
Marguerite Belliveau
Lucien 25, Regina 22, Edna 22
Dlle Marie Babineau
Dlle Genevieve Babineau
Dlle Philomene Babineau
District Saint-Francois
David Belliveau
Lydie LeBlanc
Helene 4, Angus 5, Fred 1 1/2
District Saint-Joseph
(Lakeburn)
Francois Benoit
Anne Benoit
Henri 24, Marie 21, Napoleon 20, Eugenie 17, Louis 16,
Lorette 14c, Clovis 10
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Abraham Bourgeois
Nathalie LeBlanc
Gilbert 25, Antoine 23, Edouard 18, Emile 17, Evangeline 11c, 
Marie Anne 8
Julie LeBlanc, Inst.
District Saint-Francois
Donat Bourgeois
Elyzabeth LeBlanc
Delia 17
Vve Ans. Bourgeois
Jude Bourgeois
District Saint-Francois
Etienne Bourgeois
Marguerite LeBlanc
Dlle Rosalie Bourgeois
District Saint-Anselme
Fred E. Bourgeois
Agnes Richard
Edgar 7, Bertha 5, Alban 3, Philias 4 mois
District Saint-Anselme
Francois Bourgeois
Genevieve Saulnier
Yva 7, Laura 5, Albert 4, Arthur 3 mois
District Saint-Anselme
Isaac Bourgeois
Cecile LeBlanc
Gilbert 23, Josephine 22, Edmond 18, Emile 19, Lydie 17, Yva 14, 
Alban 13c, Archille 12, Eugenie 9, Emeri 5
District Saint-Francois
Joseph J. Bourgeois (syndic)
Delina Breau
Yva 18
District Saint-Francois
Octave Bourgeois
Delphine Dupuis
Jeanne 17, Edna 15, Elizabeth 13, Antoine 11c, Anna 5, 
Alphee 3, Maurice 7 mois
District Saint-Pierre
(Upper Dover)
Pierre Bourgeois
Polonie Bourgeois
District Saint-Eugene
Vve Simeon Bourgeois
Octave 21, Ferdinand 19, Denis 17, Arthur 15, Alma 12c, Marcil 8
District Saint-Francois
Vve. Thomas A. Bourgeois
Seraphine LeBlanc 8
District Saint-Francois
Abraham Bourque
Marguerite Taupin
Leon Melanson
District Saint-Pierre
(Upper Dover)
Aime Bourque
Olive LeBlanc
Marie Geraldine Aglae 2
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Albani E. Bourque
Adele Thibodeau
Telerise 10c, Bella 8, Gerard 6, Rita 3
Henri S. Bourque, S
District Saint-Francois
Anselme Bourque
Justine Auffrey
District Saint-Francois
Denis L. Bourque
Melecee Melanson
Leolina 8, Valerie 10, Eddie 5, Elzear 3, Alderic 2, Oscar 5 mois
District Saint-Joseph
(Lakeburn)
Eric Bourque
Leonie LeBlanc
Claudia 9, Berthe 6, Emile 3, Elisabeth 2
Jude Bourque
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Fred L. Bourque
Osite Doiron
District Saint-Joseph
(Lakeburn)
Guillaume Bourque
Bibienne Bourgeois
Agnes 7, Charles 5, Lucie 3, Ovilla 4 mois
Vve Fred Bourgeois
District Saint-Francois
Hypolite Bourque
Melendee LeBlanc
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Irenee Bourque
Arzelie Bourque
Erve 5, Jeanne 1
Mlle Edna Bourque
Mlle Marie P. B. LeBlanc
District Saint-Francois
Jacques Bourque
Celina Thibodeau
District Saint-Francois
Joseph Bourque
Amanda LeBlanc
Yva 5, Donule 4, Yvon 1 1/2
District Saint-Anselme
Vital Bourque
Theosane Saulnier
Violette 5, Colombe 3, Marie E. Aurore 3 mois
Mlle Rosel Saulnier
District Saint-Anselme
Will Bourque
Evangeline Bourque
Irene 2, Marie Helene 3 mois
Mlle Celina Bourque
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Exeas Caissy
Sarah Gauvin
Melicee 8, Theodore 5, Elise 1 1/2
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Ovila Caissy
Eugenie Melanson
Memie 2
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Charles Cormier
Eveline Melanson
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Pat Cormier
Helen Alexander
John --
Mlle Marie Houlihan
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Fred Daigle
Anne Gauvin
Charles 3
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Pamphile Daigle
Celestina Vienneau
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Patrice Daigle
Celina Vautour
Virginie 22, Abel 19, Damien 17, Antoine 17, Sarah 14c
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Patrice Doiron
Lea LeBlanc
Marie 1 1/2, Marie Edna 4 mois, Joseph 4 mois
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Stanislas Doiron
Orelie Babineau
Pierre Doiron, veuf
Geo. Gallant
Henri Doiron
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Geo. Downing
Celina Caissy
Will 21c, Annie 11, Geo. Clifford 7
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
David Gallant
Emilie LeBlanc
Anne McDonald 15c, Mlle Celina Gauvin
District Saint-Francois
Ferd Gallant
Philomene Gauvin
Joseph 7, Albina 6, Alban 4, Napoleon 3, Thomas 3 mois
Premilia Bastarache S.
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Anselme Gaudet
Dina Cormier
Alderic 15c, Zoel 11, Elmire 9, Armand 7, Laurianne 4, 
Louis 3, Irvis 1
District Saint-Anselme
Gilbert Gaudet
Exelda LeBlanc
Yvonne 3, Joseph Louis 9 mois
District Saint-Anselme
Hector Gaudet
Eugenie Boudreau
Irene 14, Achille 12, Oscar 11c, Alyre 9, Helene 7, Irma 5, Philias 3
Raphael Gaudet, veuf
District Saint-Pierre
(Upper Dover)
Max Gaudet
Lucie Leger
Georges 6, Yvon 3, Maxime 2
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Vve Onesime Gaudet
Jaduce Gaudet
District Saint-Anselme
Abraham Gauvin
Leonie Auffrey
Amedee 3, Florence 18 mois
District Saint-Francois
Aime S. Gauvin
Marie LeBlanc
Albani 25, Eloi 21, Emerise 19
District Saint-Francois
Aime T, Gauvin, syndic
Rosalie Doiron
District Saint-Pierre
(Upper Dover)
Auguste Gauvin
Marie LeBlanc
Alma 18, Eugenie 17, Leonie 13c, Rosanna 10, Alban 8, Yvon 6,
Adline 5, Florence 3, Aline 7 mois
District Saint-Pierre
(Upper Dover)
Chs. Gauvin
Rose Gauvin
Amanda 19, Emma 17c
Vve Dom. Gauvin
Mlle Rufine Gauvin
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Clovis Gauvin
Olive Bourgeois
District Saint-Francois
Dom F. Gauvin
Belsemee LeBlanc
Ida 7, Irene 5, Simon 4, Alice 2
District Saint-Anselme
Vve Ed. Gauvin
Alvina 15, Elizabeth 13, Henri 12c, Emilda 10, Aurele 8, Leonie 5
Mad. Calixte Boudreau
District Saint-Pierre
(Upper Dover)
Ferd Gauvin
Marie LeBlanc
Barbe 19, Thadee 15c
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Floriant Gauvin
Marie Bourgeois
Edgar 3, Arthur 5 mois
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Joseph Gauvin
Marie LeBlanc
Elodie 5, Emile 2
District Saint-Anselme
Jos. M. Gauvin
Marie Bourgeois
Ida 9, Louise 6, Lucien 5, Amedee 3, Rose 2 mois
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Marc Gauvin
Emma LeBlanc
Ferdinand 9, Ages 7, Elmire 6, Rita 4, Joseph 18 mois
District Saint-Francois
Vve Marin Gauvin
Ida 17, Cleophas 14c, Blair 21
Mlle Olive Gauvin
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Martin Gauvin
Annie Lirette
Bliss 19, Manda 17, Josephine 14c, Sylvie 11, Joseph 8,
Ernest 6, Dominique 3
Vve P. Doiron
Will Gauvin
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Moise Gauvin, syndic
Polonie LeBlanc
Mlle Caroline Gauvin
Exeas --, Fannie 23, Jude 20, Exelda 18
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Ned Gauvin
Adelaide Ouellet
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Onesime Gauvin
Rosalie Melanson
Anna 9, Alderic 7, Emma 6, Agnes 3, Henri 1, Alfred 5 mois
District Saint-Pierre
(Upper Dover)
Pierre Gauvin
Elizabeth LeBlanc
Camille 4, Regina 6, Thomas 9, Edna 1 1/2
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Simeon Gauvin
Alice LeBlanc
Irene 13 mois
District Saint-Francois
Theophile Gauvin
Annie Petitpas
Arthur 12c, Eva 11, Edgar 9, Irene 7, Alice 6, Albert 4, Henri 3,
Ernest 2, Rosalie 1 mois
District Saint-Pierre
(Upper Dover)
Thomas Gauvin
Marceline Doiron
Fred A LeBlanc
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Xte Gauvin
Emelie Bourque
Delia Gauvin
Mina 24, Alice 20, Edith 18, Francois 15, Hortance 13c, 
Corinne 10c, Gerald 7
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Fidele Goguen
Philomene Richard
Arthur 21, Gilbert 18, Exelda 32 (infirme), Pat. LeBlanc 32
District Saint-Eugene
Fred Goguen
Oregine Gauvin
Delima 5, Pierre 4 mois
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Anastase Gould
Marie Cormier
Fred 20, Marceline 19, Philias 18, Eugenie 15, Livaille 14, 
Elise 13c, Andre 9, Philippe 8, Ida 2
Mlle Obeline Gould
District Saint-Joseph
(Lakeburn)
Magl. Gould
Marie Ouellet
Barbe 19, Eugene 18, Agnes 17, Abraham 16, Alphee 16,
Elise 14c, Clair 10, Ephrem 9
District Saint-Joseph
(Lakeburn)
Olivier Gould
Cecile Richard
Barnabe 19, Willie 17, Lea 12c, Henri 9, Aurele 3, Gerald 2
District Saint-Joseph
(Lakeburn)
Will Harnett
Sarah LeBlanc
Jim 15c, Edgar 9
Max. Landry
Sarah Gallant
Felicien 11, Aristide 7, Leandre 5 Elzea 3, Yvonne 4 mois
District Saint-Joseph
(Lakeburn)
Abraham LeBlanc
Elizabeth Landry
District Saint-Joseph
(Lakeburn)
Abraham B. LeBlanc
Celina Cormier
Edna 21, Agnes 19, Ernest 17, Anne Bella 15, Emma 13, Emile 12,
Florence 10c, Celina 8, Clarence 6, Bernadette 4, 
Theodore 3, Pierre Jos. 2
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Abraham J. LeBlanc
Adele LeBlanc
Regis 19, Lydie 17, Eddie 14c, Melina 11, Auguste 8, Jacques 3,
Prelia 5
District Saint-Joseph
(Lakeburn)
Aime LeBlanc
Vitaline Belliveau
Nita 15, Alfred 12, Camille 11c, Rosanne 9, Eugenie 4, Marie 7,
Edmond 2
Mme Silvie Belliveau
District Saint-Pierre
(Upper Dover)
Aime LeBlanc
Polonie Boudreau
District Saint-Joseph
(Lakeburn)
Aime LeBlanc
Dauphine LeBlanc
Henri 3
Alexandre LeBlanc, veuf
District Saint-Joseph
(Lakeburn)
Aimee E. LeBlanc
Marie Bonnevie
Ambroise 20, Almee 17, Ida 15, Clement 13, Aimee 11c, 
Guillaume 9, Bertha 7, Stella 4, Leonie 3, Hermance 2, Yvonne 1 mois
Rose LeBlanc, serv.
District Saint-Anselme
Aime J. LeBlanc
Marceline Cormier
Raphael 25, Joseph 18
District Saint-Eugene
Albani A. LeBlanc
Eusebie Gauvin
Jeanne 7, Camille 4, Edouard 3, Aimee 8 mois
District Saint-Francois
Albani M. LeBlanc
Delphine LeBlanc
Albertina 3, Alphonse 1
District Saint-Anselme
Alphee B. LeBlanc (syndic)
Philomene Doiron
Arthur, Philias 22, Hermine 20, Marie 16, Alphee 13c
District Saint-Anselme
Alphee C. LeBlanc
Philomene Vienneau
Adeline 11, Eva 9, Marie 6, Albani 19c, Arthur 17c, Dominique 14c
District Saint-Francois
Alphee Dom. LeBlanc
Domethilde Melanson
Denis 25, Philias 20, Willie 12c
Mad. D. LeBlanc
Mlle Bibienne LeBlanc
District Saint-Joseph
(Lakeburn)
Alphee J. LeBlanc
Elise LeBlanc
Antime 12c, Beatrice 11, Bella 9, Laura 8, Martin 5, Philias 3
Marie Emilie 1
District Saint-Joseph
(Lakeburn)
Alphee P. LeBlanc (syndic)
Rufine Gauvin
Ferdinand 7, Hermine 6, Edgar 4, Guillaume 3
Mme. Jos. Gauvin
District Saint-Eugene
Anastase LeBlanc
Meludee Bourque
Altrice 8, Eva 6, Bertha 3, Josaphat 7 semaines
District Saint-Joseph
(Lakeburn)
Andre M. LeBlanc
Marceline Gauvin
Willie 3 orph., Delina 18 mois
Mlle Matilde Gauvin
Vve Donat Gauvin
District Saint-Pierre
(Upper Dover)
Anselme LeBlanc
Julie LeBlanc
Delphine LeBlanc
District Saint-Francois
Anthyme LeBlanc
Marie Rouxel
Marie 15, Alice 13c, Brigitte 12, Lorinda 10, Ida 8, Gerald 5,
Mederic 4, Ernest 3, Yvon Adrien 10 mois
District Saint-Joseph
(Lakeburn)
Antoine D. LeBlanc
Phoebee Arsenault
Aurel 12, Guillaume 10c, Edouard 9, Elmire 4, Adelard 3, Jeanne 2
District Saint-Anselme
Antoine J. LeBlanc
Philomene Boudreau
Delvina, Joseph 22, Exelda 21, Marie 17, Antoine 14c
District Saint-Anselme
Arthur P. LeBlanc
Vve Phil. J. LeBlanc
Mlle Arzelie LeBlanc
Mlle Salomee LeBlanc
Mlle Patience LeBlanc
Jacques LeBlanc (infirme)
District Saint-Eugene
Vve Aug. LeBlanc
Georges 21, Obeline 17, Marie B. 12, Edouard 19
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Aug. C. LeBlanc
Marguerite Dugas
Florence 15, Joseph 13c, Azelda 9, Perina 7
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Auguste P. LeBlanc
Marie Melanson
Joseph Willie 6 mois
District Saint-Eugene
Barnabe LeBlanc
Alice LeBlanc
Florence 8, Juliette 5, Alma 3
District Saint-Eugene
Beloni P. LeBlanc
Domithilde LeBlanc
Sylvie 5, Anastasie 3, Marie 8 mois
District Saint-Eugene
Benoit LeBlanc
Josephine Richard
Joseph Howard 4, Marie Melida 3
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Calixte LeBlanc
Marie Doiron
Philippe, Napoleon
Melle Felicite LeBlanc
Vve Marie Doiron
Anna 16c
District Saint-Joseph
(Lakeburn)
Calixte J.B. LeBlanc
Josephine LeBlanc
Philippe 18, Eva 16, Gilbert 14, Elisa 12c, Raoul 10, 
Nathalie 8, Jeanne 7
Vve J.B. LeBlanc
District Saint-Anselme
Casimir LeBlanc
Rose Richard
Arthur 20
District Saint-Joseph
(Lakeburn)
Cyprien LeBlanc, veuf
Emilie, Delina, Celestina 24, Melasse 22 (infirme), Regina 18, 
Edgar 15c, Zelica 12
Mlle Olive LeBlanc
District Saint-Francois
Damien H. LeBlanc
Domithilde LeBlanc
Dionesse 19, Irma 17, Paul 16c, 
District Saint-Joseph
(Lakeburn)
Vve Divain LeBlanc
Abel 22, Melanie 19, Marie 17, Francois 15, Felicien 11c
District Saint-Francois
Dom. LeBlanc
Louise Doiron
District Saint-Anselme
Dom. A. LeBlanc
Virginie LeBlanc
Elonia LeBlanc
District Saint-Pierre
(Upper Dover)
Dom. J. LeBlanc
Henriette LeBlanc
Mlle Melicee LeBlanc
Edouard (orph) 14
District Saint-Eugene
Donat LeBlanc
Adele Gauvin
Auseline 21, Calixte 15, Eva 12c, Lucie 8, Henriette 7, Agnes 3
District Saint-Joseph
(Lakeburn)
Dos. LeBlanc
Lucie LeBlanc
Docite LeBlanc
Frank LeBlanc
Elizabeth LeBlanc
District Saint-Pierre
(Upper Dover)
Dos. T. LeBlanc
Angele LeBlanc
Archille 17, Elmire 12, Macrine Landry (s)
District Saint-Anselme
Vve Ed. LeBlanc
Osite 18, Leonie 15, Jude 12c
District Saint-Anselme
Ed. H. LeBlanc
Catherine Jean
Angeline 9, Joseph 7, Xavier 5, Ella 1 mois
District Saint-Joseph
(Lakeburn)
Ed. P. LeBlanc
Elisabeth LeBlanc
Alyre 18
District Saint-Francois
Edmond LeBlanc
Emilienne Boucher
Levi 14c, Aime 11, Edna 9, Aurele 5, Zela 10 mois
District Saint-Joseph
(Lakeburn)
Edmond P. LeBlanc
Jean Melanson
Albert 8, Jaduce 6, Willie 3
Madame H. Doiron
District Saint-Eugene
Eloi LeBlanc
Dauphine Gauvin
Albertina 14, Alice 12, Tamise 10, Lucie 9, Hermine 7, Cecile 6,
Albert 4, Florence 3, Edouard 1
District Saint-Francois
Ernest D. LeBlanc
Leonie Landry
Alfred 1 1/2, Leo 3 mois
District Saint-Anselme
Eustache J. LeBlanc
Domithilde Landry
Zoe E. LeBlanc
Marie 23, Alyre 21, George 18, Aubin 15
Andre Saulnier
District Saint-Eugene
Mad. Fred LeBlanc
Melle Emma LeBlanc
District Saint-Joseph
(Lakeburn)
Fred A. LeBlanc
Elise Goguen
Alma 10, Obeline 8, Arthur 6, Georges 4, Thomas 2, Alice 1
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Fred B. LeBlanc
Marie Rose Gauvin
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Fred D. LeBlanc
Marie Frigot
Ferdinand 7, Catherine 5, Lucille 4
District Saint-Anselme
George LeBlanc
Marceline LeBlanc
District Saint-Joseph
(Lakeburn)
Vve Gregoire LeBlanc
Leona 20, Arthur 19, Eva 17, Alban 13, Irene 11c, Alberta 5
District Saint-Eugene
Hector D. LeBlanc
Adele Collet
Judule 13, Eddie 11c, Arthur 10, Hector 8, Marie 5, Isau 3, 
Berthe 2, Eveline 5 mois
District Saint-Joseph
(Lakeburn)
Henri P. LeBlanc
Perina LeBlanc
Minie 1, Lena 2 mois
District Saint-Francois
Vve Hon. LeBlanc
Georges 24, Ernest 23, Emma 21, Auxiliatrice 16, Marie 15,
Aime 13c, Amedee 8
District Saint-Joseph
(Lakeburn)
Hon. P.B. LeBlanc
Elizabeth Boudreau
Della 18, Arthur 17c, Regina 9, Dauphine 7, Flora 4, Richard Joseph 2
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Irenee D. LeBlanc
Leonie Bourque
Valmire 7, Georges 4, Alphonse 2
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Vve J. R. LeBlanc
Sadie 24, Celina 23, Leonesse 22, Irenee 20, Sarah 16, Joseph 11
Sylvain LeBlanc
District Saint-Eugene
Jac. T. LeBlanc
Elisabeth Legasse
Isaac 16, Emmanuel 15, Christine 12, Beatrice 10c, Leon 8, 
Marceline 6, Arcade 5, Yvonne 3, Marie Clodie 14 mois
Mlle Helene LeBlanc
District Saint-Francois
Jas. E. LeBlanc
Marie J. LeBlanc
Sarah 11, Henri 9, Alban 7, Marie 5, Baselice 8 mois
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Jim P. LeBlanc
Sarah Melanson
Simeon 7, Zoel 5, Lena 3
Mlle Marcelline Melanson
District Saint-Eugene
John LeBlanc
Domithilde LeBlanc
Jane 27, Vitaline 29
District Saint-Eugene
Joseph LeBlanc
Emelie LeBlanc
District Saint-Joseph
(Lakeburn)
Joseph F. LeBlanc (syndic)
Eugenie Gauvin
Elise 19, Francis 17, Charles 15, Alain 13, Henri 11c, Gerald 6,
Lena 4, Hermine 3 mois
District Saint-Joseph
(Lakeburn)
Josias A. LeBlanc
Melanie LeBlanc
Eveline 8, Exilda 7, Saul 6, Emile 4, Irene 3, Viola 3 mois
Mlle Dauphine Landry
District Saint-Joseph
(Lakeburn)
Josue P. LeBlanc
Jane LeBlanc
Celina 7, Eloise 5, Yvonne 3, Evariste 4 mois
Ernest LeBlanc 12c
District Saint-Pierre
(Upper Dover)
Ladislas LeBlanc
Marie Pellerin
Adolphe 2, Hermine 14 mois
District Saint-Anselme
Lena M. LeBlanc
Leonie Boudreau
Clifford 12c, Abel 10, Dora 7, Nathalie 4, Charles 3
District Saint-Anselme
Marc LeBlanc
Philomene Thibodeau
District Saint-Anselme
Marc A. LeBlanc
Nathalie Bourque
Jacques 18 mois
District Saint-Francois
Maurice E. LeBlanc
Rosalie Bourque
Tildee, Hermeline 23, Adolphe 21, Lea 16, Maurice 11c, Sarah 9,
Hippolite 7, Aula 4
District Saint-Anselme
Maurice P.B. LeBlanc
Marie LeBlanc
Joseph 19, Edna 15, Pierre 12, Arthemise 10c, Albert 8,
Desire 6, Ida 5, Anita 3
District Saint-Eugene
Maxime LeBlanc
Celina LeBlanc
Marie Lorette 9, Nettie 4
District Saint-Eugene
Napoleon LeBlanc
Elodie Melanson
Edmond 7, Laura 5, Exea 2
Valerie LeBlanc, infirme
District Saint-Francois
Napoleon F. LeBlanc
Eleonie Gauvin
Leo 2
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Nastome LeBlanc
Sylvie Dupuis
Rosanne 9, Camille 8, Ida 7, Eloise 6, Alfred 3, Edmond 2, Eugene 1
Vve Leard LeBlanc
District Saint-Francois
Pascal J. LeBlanc
Obeline LeBlanc
Manda 16, Irene 12c, Emeri 11, Erase 9, Souveraine 7, Gerald 4
District Saint-Joseph
(Lakeburn)
Pat D. LeBlanc
Felicite LeBlanc
District Saint-Eugene
Patrice LeBlanc
Lydie LeBlanc
Almee 17, Leo 16, Marie 14c, Simeon 12, Adele 10, Marceline 8,
Patrice 6, Abraham 3, Antoine 1 1/2
Louis P. LeBlanc
Ferdinand LeBlanc
Jacques LeBlanc
District Saint-Joseph
(Lakeburn)
Ph. L. LeBlanc
Sylvie LeBlanc
Philomene 24, Orina 22, Tildee 20, Gilbert 18
District Saint-Anselme
Philias LeBlanc
Adele Melanson
Willie 7, Emilie 5, Walter 3, Lea 1
District Saint-Eugene
Philias M. LeBlanc
Susanne Lirette
Adolphe 1 1/2, Gerald 6 mois
District Saint-Anselme
Philippe LeBlanc
Marie LeBlanc
Albani 17
District Saint-Joseph
(Lakeburn)
Philippe P. LeBlanc
Anne LeBlanc
Napoleon 24, Oreline 19, Cesime 16c
District Saint-Eugene
Placide LeBlanc
Justine Melanson
Emma 22, Eugenie 20, Marguerite 19, Delia 16nc, 
Agnes 15c, Henri 13 nc
John LeBlanc
District Saint-Eugene
Resimond LeBlanc
Agnes Goguen
Irene 4, Philippe 2
Raymond Gotreau S.
District Saint-Pierre
(Upper Dover)
Salomon LeBlanc
Philomene LeBlanc
Emeri 13c, Jenon 11, Auguste 6, Estelle 4, Figula 3
District Saint-Eugene
Saul P. LeBlanc
Celina LeBlanc
Aurele 16, Willie 14, Ernest 12c, Alice 8, Emile 5, Edgar 3
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Simeon LeBlanc
Emma Dupuis
District Saint-Joseph
(Lakeburn)
Simeon LeBlanc
Elvina LeBlanc
District Saint-Francois
Simon B. LeBlanc
Suzanne LeBlanc
Memee 18, Emelie 16, Harold 14, Jona 12c, Agnes 10, Maggie 8,
Emile 6, Wilfred 3, Marie Alberta 8 mois
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Simon P. LeBlanc
Obeline Richard
Alma 20, Alice 21
District Saint-Eugene
Vve Sylv. J. LeBlanc
Jeanne 16, Jacques 15, Adelaide 12c, Ernest 10, Leonie 9,
Flavie 8, Lucie 6, Alice 4
District Saint-Anselme
T. M. LeBlanc
Philomene LeBlanc
Basilice 24, Alain 22
District Saint-Anselme
T. T. LeBlanc
Leonie LeBlanc
Louis 5, Henri 4, Lorette 18 mois
Mlle Ed. Gould
Mlle Marie Anne Robichaud
District Saint-Anselme
Th. L. LeBlanc
LaBlanche Cormier
Guillaume 18, Elise 17, Pierre 15, Albani 13, Irene 11c, Elodie 7
District Saint-Anselme
Th. P. LeBlanc
Elizabeth LeBlanc
Ed. A LeBlanc
District Saint-Francois
Th. T. LeBlanc
Melanie Gauvin
Mina 16, Albani 14c, Ovilla 12, Leonore 9, Zeno 6
District Saint-Joseph
(Lakeburn)
Theophile C. LeBlanc
Adele LeBlanc
Laura 17, Edgar 14, Clement 12c
District Saint-Francois
Theotime LeBlanc
Marie Gauvin
Philias 16c, Emma 9, Menee 8, Bella 5
District Saint-Anselme
Thomas C. LeBlanc
Marie Leger
Evangeline 22, Amanda 19, Philias 17, Auguste 16, Melanie 14c,
George 7, Alban 4, Joseph 3
District Saint-Francois
Thomas E. LeBlanc
Sevignee LeBlanc
Eugene 15c, Hermine 8, Marie 6, Ida 3
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Thomas J.B. LeBlanc
Angeline Surette
Hermeline 23, Leonide 21, Sylvere 20, Adelard 14, 
Marie 18, Angela 13c
District Saint-Anselme
Tilmon P. LeBlanc
Marie Saulnier
J. Meleme 9, Philomene 7, Philippe 6, Alphee 4
J. Auguste 3, Josephine 4 mois
District Saint-Eugene
Tranq. C. LeBlanc
Rufine Gauvin
Beloni 32, Tranquille 20, Robert 18, Regina 14c
District Saint-Eugene
Tranq. F. LeBlanc
Rufine Babin
Lea 15, Edgar 14c, Clifford 9, Elisabeth 7, Alban 3, Alida 1
District Saint-Joseph
(Lakeburn)
Will F. LeBlanc
Bibienne Gaudet
Bertha 4, Camille 2, Rita 4 mois
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Albani Leger
Regina LeBlanc
Emeri 7, Eva 6, Alban 4, Melanie 4 mois
Mlle Philomene Leger
Vve Severe Leger
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Alderic Leger
Marie Blanche Roy
Leopold 9, David 8, Amand 6, Amanda 5, Olivier 4, Leda 3
Christophe 6 mois
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Amable Leger
Marie Bourgeois
Anne 14c, Regina 9, Anselme 5
Vve O. Leger
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Denis D. Leger
Philomene Doiron
Marguerite 23, Emile 22, Elizabeth 21, Melanie 19
Dlle Marie Blanchard, Inst.
District Saint-Anselme
Edmond Leger
Moise Doiron
Justine Doiron
Marie Doiron
District Saint-Anselme
Hipp. Leger
Rosalie Richard
Alphonse 8, Gonzague 7, Rita 6, Romeo 5, Juliette 3
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Hon. Leger
Barbe Cormier
Elizabeth 20, Christophe 18, Julie 17, Ernest 13c, Irene 11, 
Arthur 9, Laura 7, Marie 3, Dorine 3 mois
Mlle Agnes Leger
Vve Th. Leger
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Napoleon Leger
Sarah Cormier
Charles 24
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Paul Leger
Caissee Pellerin
Eddie 11, Dora 10, Charles 8, Eva 7, Willie 6, Clorisse 1
District Saint-Joseph
(Lakeburn)
Vve Olivier Leger
Mlle Melina
Mlle Beatrice
Mlle Claire
Senor Leger
Violette Anon orph 3
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Thomas Leger
Leda Leger
Julie 14c
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Anselme Lirette
Adele LeBlanc
Tilmon 24, Sarah 22, Melicee 17c, Mimie 14, Flora 10, Anselme 7
District Saint-Francois
Dom. Lirette
Susanne Doiron
Henri 21
District Saint-Francois
Regis Lirette
Elizabeth Cormier
District Saint-Francois
Aime Melanson
Eugenie Melanson
Eveline 8, Ernest 4, Celestina 1 1/2
John Melanson, veuf
District Saint-Eugene
Albani Melanson
Marie Drisdelle
Guillaume 24, Emilie 20, Helene 32, Ferdinand 17c
Vve Simon Melanson
District Saint-Eugene
Albert Melanson
Elisabeth LeBlanc
District Saint-Anselme
Antoine Melanson
Minie Cormier
Eddie 16, Ida 15c, Aubin 13, Henri 9, Antoine 8
Walter 4, Agnes 5 mois
District Saint-Eugene
Theotime Melanson
Louise Surette
Aldie 6, Albert 5, Clifford 3, Gerald 18 mois
Mad. Jos. Melanson
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Thaddee Meunier
Tillie Gauvin
Mathilde 4, Elmire 3, Pierre 1 1/2
Vve Pierre Meunier
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
David Murray
Georgina Gauvin
Jennie 7, Moise 5, Lillianne 4, Yvon 2, Alain 4 mois
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Edward Nowlan
Marie Despres
Joseph 15c, Pierre 7, Catherine 5, Lena 3, Emma 9 mois
District Saint-Joseph
(Lakeburn)
Sylvain Pellerin
Philomene Ouellet
Joseph 24, Edward 33
District Saint-Joseph
(Lakeburn)
Vve David Richard
Octave 18, Cecile 10c
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Maurice Richard
Emilie Babin
William 24, Tilde 20, Adelard 17, Aime 14c, Albani 12c, Barbe 11
Marie Landry, Institutrice
District Saint-Joseph
(Lakeburn)
Camille Surette
Agnes Thibodeau
Viola 1 1/2
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Christophe Surette
Mathilda Arsenault
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Chs. Surette
Zoe Landry
Reginald 6
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
David Surette
Matilde Gotreau
Edgar 15, Edmie 12c, Rene 10, Henri 5, Edna 3, 
Gilbert 2 mois, Clarence 2 mois
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Michael Surette, veuf
Anna Surette 17
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Raymond Surette
Mlle Isabelle Surette
Marie 26, Obeline 24, Fred 21, Philias 19
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Theotime Surette
Precille LeBlanc
Agnes 17, Mamie 15, Clifford 12c, Eva 11
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Thom. Surette
Mary Keenan
Annie 23, May 17
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Albert Thibodeau
Celina Bourgeois
Edmond 7, Edouard 5, Agnes 3, Exelda 1 1/2
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Bless Thibodeau
Justine Surette
Florence 17c, Reginald --
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
David Thibodeau
Barbe Saulnier
Joseph Gerald 6 mois
District Saint-Eugene
Dos. Thibodeau
Philomene LeBlanc
Blair 19, Eveline 24, Edouard --, Camille --
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Henri Thibodeau
Zelica Belliveau
Dorothee 4, Andrea 3
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Maxime Thibodeau
Mlle Marie Thibodeau
Thadee 93
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Phil Thibodeau
Mlle Marie Doiron
Mlle Rose Thibodeau
Louis Th.
Francois Fougere S.
District Saint-Eustache
(Leger Corner)
Libert Vautour
Rebecca Gauvin
Hermeline 23, Fred 20, Polonie 19, Henri 18, Joseph-Patrice 16c
District Saint-Eustache
(Leger Corner)