TOWNER COUNTY SCHOOLS AND TEACHERS

 

In the early days, there were 54 schools in Towner County, having an enrollment of 2,200 students. In 1988 there were four schools with an enrollment of 672 students.

 

TOWNER COUNTY SCHOOLS AND SCHOOL CLERKS MAY 20, 1890

 

School Name

District #

Clerk

 

 

 

Coolin

District 1

W. H. McGee and A. S. Gibbens

Badger

District 2

A. H. Riggs and John Alden

Metcalf

District 3

J. M. Bailey and George L. Main

Rosedale

District 5

D. A. Ransier and George Wilson

Picton

District 6

R. J. Cowan and George Widmeyer

New City

District 7

E. L. Rockwell and J. W. Durston

 

 

---

 

 

TOWNER COUNTY SCHOOLS AND TEACHERS 1906-1907

 

District

School

Teachers

 

 

 

District 1

Coolin 1

Madeleine Leavitte, Anna Kennedy

 

Coolin 2

Grace Mathews, Loula Gibbens

 

Coolin 4

Irene DeArton, M. C. Wickline

District 2

Badger 1

Carrie Hunter

 

Badger 2

Ethel Wyant

 

Badger 3

Viola Chumin

 

Badger 4

Edith Whippel, Rose Miller

 

Badger 5

Eva Hutchinson

 

Badger 6

Bessie Holbrook

 

Badger 7

Cord Dean

District 3

Metcalf 1

Mattie McLaughlin, H. G. Helfricht

 

Metcalf 2

Emma Ebner

District 4

Gopher 1

Mabel Wickline, Mrs. R. V. McAllister

 

Gopher 2

Beatrice Copley

 

Gopher 3

Irene DeArton (Miller)

 

Gopher 4

Jevverson Mohler, Clarence Helfinch, Nellis Kimball

 

Maza

B. O. Meyers, Jaram Mohler

District 5

Rosedale 1

John Parker, Amy Brightbill

 

Rosedale 2

Harriette Manning

District 6

Picton 1

Ethel Wyant, Lulu Rinel

 

Picton 2

Clara Nelson, Anna Edstrom

District 7

New City 2

Ella Bowman, Ella Morse, F. Keller

 

New City 3

Ethel Creighton, Emma Ebner, Mary Deal

 

New City 4

Nellis Jameson

District 8

Lewis 1

C. A. Brauthaver

 

Lewis 2

Etta Wallace, Margaret McCarty, Clara Nelson

 

Lewis 3

Lena Nelson, Jessie McVery

District 9

Hardwheat 1

Jessie Dunlop, Claresier Helfeich, Grace Brightbill

 

Hardwheat 2

Wayne Gargan, I. M. McCune

 

Hardwheat 3

Anna Nelson, Mary Woodbeck

District 10

Wheatland 1

Dora Pofan

 

Wheatland 2

Ida Hawkenson, Anna Bowman

 

Wheatland 3

Ida Hawkenson

District 11

Peno 1

Etta Wallace

 

Peno 2

Etta Bethel

District 12

Victor 1

Lizzie Hillebrant

 

Victor 2

Myrtle Meade

 

Victor 3

Ethel Cunningham

 

Victor 4

Mrs. L. Hillebrant

District 14

Twin Hill 1

M. G. Machewan, Gertrude Sharp

 

Twin Hill 2

Nellie Kimball, D. W. Fraker

District 15

Iowa 1

Pauline Morrison, Susie Ness

 

Iowa 2

Bessie Hatch, L. E. Moway, Frances Stewart

 

Iowa 3

Mary Deal, Ada Miller

District 16

Virginia 2

Villia Murdick

 

Virginia 3

Mildred Paulson

District 17

Howell 1

J. Fitchminger

 

Howell 2

Maurice Brooks

 

Howell 3

R. A. Barrick

District 19

Lakeview 1

John Gary

 

Lakeview 2

Christine Kelly, Teresa Casey

 

Lakeview 3

Alma Point

District 20

Armourdale 1

Emma Miller

 

Armourdale 2

Olive McClelane

District 21

Sagiinow 2

Lillie Berg, Roy Burkhart

District 22

Mt. Pleasant

Ivia Hinkle, Anna Heller, A. L. McNiven

District 23

Dash 1

P. E. Burkhart, Villia Murdick

 

Dash 2

Della Hall

 

Iowa 1

Cassie Fee

District 24

Bryan 1

Lean Nelson, W. F. Bristol

 

Bryan 2

Bessie Bristol

 

Bryan 3

Della Nelson

District 25

Ideal 2

M. G. McMachen, Mewdl Touney

 

Ideal 3

Annie Mullaley

 

Ideal 4

Cecil McKay

District 26

Johnson 1

Vern Martin, Edith Fruman, Mamie Mullaley

 

Johnson 2

J. Fichtinger

 

Johnson 3

Carrie Peterson, Othilde Nelson

District 27

Greenfield 1

Carrie Peterson, John Arthand, Annie Dunlok

 

 

---

 

 

TOWNER COUNTY SCHOOLS AND TEACHERS 1907-1908 (only those not listed in 1906-1907 above)

 

District

School

Teachers

 

 

 

District 3

Atkins 1

Laura E. Jacobsen

District 8

Lewis & Victor

Katherine Hoeltger, Chas. A. Branthaner, Josephine S. Branthaner

District 12

 

Josephine S. Branthaner

District 13

Crocus 1

Ana M. Lemmon, Agenes Elliot, H. D. Parks

 

Crocus 2

Grace Hinkle, Nellie Kelley

District 18

Monroe

Tensa Nelson

District 23

Sarles Special

Roy E. Burkhart, Rubie Christenson

 

 

---

 

 

TOWNER COUNTY SCHOOLS AND TEACHERS 1909-1910 (only those not listed in 1906-1907 or 1907-1908 above)

 

District

School

Teachers

 

 

 

District 2

Brightbill 1

Marie Gullickson

District 11

Bethel

A. Wallace, G. Moyland

District 12

Newville

M. Menderhall

District 9

Zion

Iva Donemire

District 30

Prairie Rose

Edythe Britton

 

 

---

Back to Towner County Home Page