1880 Census Extract - Ogallala Precinct
Keith County, NEGenWeb
Barbed Wire
USGENWEB NOTICE: These electronic pages may NOT be reproduced in any format for profit or presentation by any other organization or persons. Persons or organizations desiring to use this material must obtain the written consent of the contributor, or the legal representative of the submitter, and contact the listed USGenWeb archivist with proof of this consent.


District 177 - Ogallala Precinct (including Brule)

Pg Line Last Name First Name M/F Age Relationship Occupation
1 1 Hainland George R m 39 head ranch hand-Lute Ranch
2 1 Lute John m 39 head Rancher
2 2 Lute Ann f 38 wife
2 3 Lute Lenny B m 10 son
2 4 Lute Magie f 8 daughter
2 5 Lute Nellie f 5 daughter
2 6 Lute Annie f 3 daughter
2 7 Lute John Jr m 1 son
2 8 Wolfe Frederick m 22 boarder cattle herder-Lute Ranch
2 9 Reymer Frederick m 30 boarder cattle herder-Lute Ranch
2 10 Braun William m 25 boarder section hand-Lute Ranch
2 11 Marrney Cornelius m 27 boarder cattle herder-Lute Ranch
2 12 Hill Charles m 19 boarder cattle herder-Lute Ranch
3 1 Aufdengarten Louis m 33 head General Store Owner
3 2 Aufdengarten Alice f 26 wife
3 3 Aufdengarten Henry m 7 son
3 4 Aufdengarten Ida f 4 daughter
3 5 Aufdengarten Carrie f 3m daughter
3 6 Chase Christine f 18 servant cook
3 7 Inghrano Tomas D m 28 boarder clerk in store
3 8 Miller Bernard m 35 servant blacksmith
3 9 Hensley Daniel m 34 boarder clerk in store
3 14 Beiber George R m 33 head saloon keeper
3 15 Beiber Pauline (Thomala) f 18 wife
3 16 Thomala Jennie f 12 sister-in-law
3 17 Thomala John m 16 brother-in-law
3 18 DePriest Martin m 25 boarder Sheriff
3 22 Tucker William m 31 head saloon keeper
3 23 Tucker Maggie f 20 wife
3 24 Tucker Ascad ? m 39 cousin
3 25 Tucker Tomas T m 36 half-brother
3 26 Tucker John m 14 half-brother
3 27 Phebus William T m 25 head saloon keeper
3 28 Phebus Mary E f 18 wife
3 29 Phebus Sarah A f 50 mother
3 30 Phebus Almot m 15 brother
3 31 Lawrence Edwin m 29 boarder bar tender
3 32 Tanner George W m 40 head hotel proprietor
3 33 Tanner Lattie L (Leech) f 26 wife
3 34 Tanner Charles S m 3 son
3 35 Tanner Rossalie f 2 daughter
3 36 Tanner Elizabeth L f 3m daughter
3 37 Leech Ida M f 18 sister-in-law night manager
3 38 Tyrtell Walter m 21 boarder clerk in hotel
3 39 Gard William A m 25 boarder haskler
3 40 Thompson Luella f 25 boarder chamber maid
3 41 Reynolds Taylor m 34 servant cook
3 42 Reynolds Mary f 35 servant laundress
3 43 Graham Frank m 22 servant printer
3 44 Delong John m 33 boarder laborer
3 45 Johnson George W m 22 boarder tanner
3 46 Patts Penrase m 25 boarder laborer
3 47 Stark John m 24 boarder laborer
3 48 Cawdin Charles A m 23 boarder telegraph operator
3 49 Bain Laura f 23 boarder school teacher
4 1 Searle Edwin M m 31 head telegraph operator
4 2 Searle Eliza F (Clifford) f 26 wife
4 3 Searle Charles m 10 son
4 4 Searle Edwin m 8 son
4 5 Searle Archibald m 3 son
4 6 Clifford Charlotte f 18 sister-in-law
4 7 Clifford Annie f 16 sister-in-law
4 8 Roney Samuel J m 30 head hotel proprietor
4 9 Roney Flora f 21 wife
4 10 Roney Roy m 2 son
4 11 Campbell Charles m 28 servant laborer
4 12 Powers John m 45 boarder cook
4 13 Thompson William m 35 boarder printer
4 14 Cohn Michael m 21 boarder clerk in store
4 15 Bastwick William L m 35 boarder mining
4 16 Peterson Miles m 27 servant haskler
4 17 Swan Walter J m 22 boarder bookkeeper
4 18 Putman Thomas m 25 servant cook in hotel
4 19 McAuliff Samuel m 29 boarder laborer
4 20 Carpenter Dora f 21 servant school teacher
5 1 Bleasdale Howard m 26 head bookkeeper
5 2 Bleasdale Mary f 19 wife
5 3 Hughes Joseph G m 32 head Farmer-rancher
5 4 Hughes Elizabeth A (Southard) f 30 wife
5 5 Hughes William W m 12 son
5 6 Hughes Seldon T m 5 son
5 7 Hughes Andrew J m 3 son
5 8 Southard Jasper m 34 brother-in-law cattle herder
5 9 Ferguson Thomas J m 25 boarder school teacher
6 1 Carroll Margaret f 55 head
6 2 Carroll Elizabeth f 18 daughter
6 3 Simpson Ella f 25 boarder dress maker
6 4 O'Connell Mrs Mary f 25 boarder dress maker
6 5 Raynor John m 52 head hotel proprietor
6 6 Raynor Henry m 23 son barber
6 7 Raynor Margaret f 19 daughter
6 8 Lively Wiliam L m 35 head Farmer
6 9 Lively Amanda f 28 wife
6 10 Lively Mary J f 3 daughter
6 11 Grim Jas T m 26 boarder bookkeeper
6 12 Ellis Isabella f 23 head Boarding House
6 13 Ellis John Jr m 9 son
6 14 Ellis Harry J m 7 son
6 15 Ellis Joe G m 4 son
6 16 Graham Molly f 24 servant cook
6 17 Graham Florence f 4 daughter
6 18 Peterson George m 20 boarder U.P.R.R
6 19 Wetzel Henry m 26 boarder U.P.R.R
6 20 Meyers Landolin m 21 boarder U.P.R.R
6 21 Conger James m 25 boarder U.P.R.R
6 22 Calthan Pat A m 26 boarder U.P.R.R
6 23 Merchant Charles A m 20 boarder U.P.R.R
6 24 Gilligan Martin F m 26 boarder U.P.R.R
6 25 Bagley John m 19 boarder U.P.R.R
6 26 Barnes William T m 17 boarder U.P.R.R
6 27 Cramer Arthur E m 26 boarder U.P.R.R
6 28 Lee Robert E m 30 boarder U.P.R.R
6 29 Connelly John m 51 boarder U.P.R.R
6 30 Murphy Dennis m 41 boarder U.P.R.R
7 1 McCrosky Samuel m 34 servant cook- Sheidley's Ranch
7 2 Ramsburg Asa m 26 servant herder-Sheidley's Ranch
7 3 Patterson Frank W m 24 servant herder-Sheidley's Ranch
8 4 Shaffield Mans m 18 Jail Prisoner farmer
8 5 Gaylord Harry m 24 Jail Prisoner barber
8 6 Walters John m 24 Jail Prisoner cook
8 10 Burke Edward m 17 Transient tramp
8 11 Pastor Frank m 18 Transient tramp
8 12 Stansfield Nixon m 25 Transient tramp
8 13 Stansfield William m 20 Transient tramp
9 1 Haney Edgar W m 22 servant herder-Sheidley's Ranch
9 2 Ramaburg Lloyd m 28 servant herder-Sheidley's Ranch
9 3 Seitz Jas De Alton m 24 nephew forman-Sheidley's Ranch
9 4 Harrison William Henry m 27 servant herder-Sheidley's Ranch
9 5 McFadden Sherman K m 22 servant herder-Sheidley's Ranch
9 7 Gifford Charles m 20 boarder forman-Aufdengarten's Ranch
10 1 Sutherland Alex m 22 boarder herder-John Lute Ranch
11 1 Nelson John m 30 servant cook- Sheidley's Ranch
11 2 Curry Manford m 31 servant herder-Sheidley's Ranch
11 3 Johnson Beny m 18 servant herder-Sheidley's Ranch
11 4 Seitz Benjermin A m 19 nephew herder-Sheidley's Ranch
12 1 Ware James m 30 head rancher
12 2 Claring Daniel m 36 servant cook
13 1 Chambers William m 23 servant herder-Paxton&Ware Ranch
13 2 Douglas John W m 43 boarder forman-Paxton&Ware Ranch
13 3 Brooks Lyman H m 24 servant herder-Paxton&Ware Ranch
13 4 Sergant John B m 18 servant herder-Paxton&Ware Ranch
14 1 McKrab John m 30 servant herder-Sheidley's Ranch
15 1 Rodda Samuel m 30 head clerk
15 2 Lamoria John m 30 head shoemaker
15 3 Smith Carey m 29 head farmer
15 4 Smith Les F m 29 head farmer
15 5 Aaron Barney m 33 head cook
15 6 Stringfellow John m 28 head cattle herder
Barbed Wire Jump to: 1880 Alkali Precinct

Jump to: 1880 Alphabetical Listing

Return to Census Index Page

Return to Keith County Welcome

Page Design © S.M. Anderson, 2000-2002
Census Extraction by Keith Hughes