NSGS Ancestree
Nebraska State Genealogical Society Journals
NEBRASKA ANCESTREE
Volume Five, no. 2
Fall 1982

 

Vol V, no. 2, page 42 - Fall 1982
FAMILY RECOGNITION PROJECT

Mrs. Beth Haring, Chairman

   Approximately 300 certificates had been issued by mid-August 1982, in the combined three categories: First Families (by 1867), Pioneer Families (18681879), century Families (1880 or 100 years prior to date of application). An application blank and instruction sheet were included in the New Brass Key this spring. Additional copies of the forms may be obtained by sending a long SASE to: Family Recognition Project, P.O. Box 5804, Sta. C, Lincoln, NE 68505. Below is the first installment of certificates issued. Submitters are from Nebraska unless otherwise identified.

Certificate                                                             Date in   Nebraska
Number              Nebraska Ancestor/Submitted by                      Nebraska  County
1       JEMISON, OLIVER H. PERRY                                        1872      Hamilton
                Miss Jean L. Jemison, 360 S. 50, Lincoln 68510
2       FISHER, ORRIN HARTE                                             1860      Sarpy
                Mrs. Jean Chambers, 1100 Park, Beatrice 68310
3       OBERST, JOHN                                                    1870      Washington
                Keith Chambers, 1100 Park, Beatrice 68310
4       PETHOUD, JOHN                                                   1857      Gage
                Mrs. Alyce Taylor, 908 Black Hills Ave., Alliance 69301
5       TRAIL, JOHN SOLOMON                                             1856      Otoe
                Mrs. Rosalie Fuller, 2811 "S" St., Lincoln 68503
6       SMITH, OREN SYLVESTER                                           1870      Saline
                Mrs. Rosalie Fuller, 2811 "S" St., Lincoln 68503
7       CHRISTENSEN, CHRIST                                             1867      Burt
                Donald Christensen, RR 1, Box 83, Lyons 68038
8       SNYDER, JOSHUA M.                                               1878      Sherman
                Mrs. Ila Christensen, 1801 Iowa, York 68467
9       SITTLER, JOHN AUGUST                                            1877      Lancaster
                Melvin E. Sittler, RFD Box 40, Martell 68404
10      BARTON, ELI BROTHERS                                            1871      Hamilton
                Orville Lewis, 4420 Pioneers Blvd, Lincoln 68506
                (submitted for his grandchildren: Michael, Jennifer & Steven Lewis)
11      GOODBAN, JOHN STEPHEN                                           (1870     Otoe
                Dennis Winkle, Box 911, Beatrice 68310                  (1872     Gage
                (submitted for mother, Ethleen Grace Yarnall Winkle)
12      (JERMAN, ROBERT THOMAS                                          1880      Gage,
        (WINKLE, JOHN C.
                Dennis Winkle, Box 911, Beatrice 68310
                (submitted for father, Clifford Charles Winkle)
13      GERMAN, SAMUEL E.                                               1866      Richardson
                Mrs. Myrtle Eddy, 1011 S. 6th, Norfolk 68701
14      GRAHAM, JESSE                                                   c1857     Nemaha
                Neal Asa Chism, 5243 Huntington, Lincoln 68504
15      BUSH, ASA FOX                                                   1870      Richardson
                Neal Asa Chism, 5243 Huntington, Lincoln 68504
16      OSBORN, JAMES                                                   1857      Douglas
   -a           Mrs. Anoma Hoffmeister, 140 W. 4th, Imperial 69033                /Sarpy
   -b           Donald J. Horn, Rt. 2, Mitchell  69357
17      COON, PETER                                                     1866      Cass
                Ralph E. Coon, 1011 N. Jackson, Lexington 68850
18      CHMELKA, JOHN                                                   1871      Saunders
                Miss Rosalyn M. Chmelka, Dwight 68635
19      TAYLOR, JOHN                                                    1864      Pawnee
                Mrs. Elaine Mick, 518 East G St., Wymore 68466
20      OTTEMAN, JOHANN FREDERICK                                       1869      Dodge
                Mrs. Dolores Hansen, 831 E. 18th, Fremont 68025
21      MOLLARD, JOHN                                                   1880      Buffalo
                Marvin L. Mollard, Rt. 2, Amherst 68812
22      GARNER, JAMES MADISON                                           1856      Dakota
   
                Ted Grange, 125 Stratford Rd., Des Plaines, IL 60016
23      BLIVEN, CHARLES CYRUS                                           1856      Dakota
                Robert A. Bliven, 1248 moonlight Dr., Arnold, MO 63010
   

Vol V, no. 2, page 43 - Fall 1982
Family Recognition certificates issued - continued

24      MEIER, FRANZ WILHELM                                             1869      Lancaster
                William H. Meier, 305 N. Tower, PO Box 267, Minden  68959
25      FERRY, JAMES (JIM)                                               1854      Douglas
                Charles P. Moriarty, 4928 N. 105 St., Omaha 68134
26      FLANNIGAN, MICHAEL W.                                            1877      Holt
                Miss Mary E. Flannigan, 1248 S. 10th, Omaha 68108
27      Incomplete
28      EICKE, HENRY                                                     1856      Douglas
                Jay C. Grabow, Sr., 5715 N. 78th Ave., Omaha 68134
29      BUMGARDNER, SAMUEL V.                                            1866      Saunders
  -a            Mrs. Laura Webb, 290 N. 8th, Springfield  68059
  -b            Mrs. Addis Ward, Pembrook Sq., 802 S. Hayes, #7, Enid, OX 73701
  -c            Patrick Eugene Webb, Ashland (grandson of 29-a)
30      DEIN, JACOB                                                      1866      Jefferson
                Raymond C. Dein, 1916 Dakota St., Lincoln 68502
31      HOHNBAUM, CHARLES FRIEDRICK                                      1872      York
                Mrs. Georgia Jones, RR 51, Box 845, Terre Haute, IN 47805
32      THOMPSON, NOAH M.                                                1878      Fillmore
                Maurice F. McAvoy, 6045 Huntington, Lincoln 68507
33      JOHNSON, JOHN (MOGENSEN, JENS)                                   1874      Platte
                Mrs. Margaret Keenan, 9625 Maple Dr., Omaha 68134
34      PETTERSON, LARS AUGUST                                           1872      Platte
                Mrs. Margaret Keenan, 9625 Maple Dr., Omaha 68134
35      CONDON, CLINTON BLOODWORTH                                       1873      Hamilton
  -a            Mrs. C. B. Mickelsen, 1156 Commercial, Superior 68978
  -b            Mrs. Frances M. Saylor, 504 Crossroads Ct., Aurora 68818
  -c            Mrs. Phyllis Paulsen, 1931 W. 3rd, Hastings 68901
  -d            Mrs. Ruth Hansen, 3127 N. 55th, Omaha 66104
  -e            Mrs. Alice Fitzgerald, 1811 Ontario, Omaha 68108
36      CARTER, JACOB                                                    1856      Washington
                Mrs. Evelyn McMahon, 343 W. 9th, Red Cloud 68970
37      ROETHER, JOHN                                                    1873      Colfax
                Mrs. Marcel 0. Brabec, 319 Elm, Clarkson 68629
38      IRVINE, JAMES                                                    1871      Howard
                Ralph L. R. Rickard, 1212 McDonald, Hastings 68901
39      CHALFONT, JAMES MADISON                                          1857      Cass
                Mrs. Marjorie Allen, 1318 Meridian, Cozad 69130
40      HENDERSON, EBENEZER                                              1870      Seward
                Mrs. Ruth Heffley Boucher, 1851 Monterey, Lincoln 68506
41      HEFFLEY, ANANIAS                                                 1859      Otoe
                Mrs. Ruth Heffley Boucher, 1851 Monterey, Lincoln 68506
42      HEFFLEY, ANANIAS                                                 1859      Otoe
                Norman H. White, 800 St. Christopher Rd., Richmond, VA 23226
43      FRIES, MATILDA ELSEY                                             1865      Otoe
                Miss Evelyn F. Fries, 1012 Townhill Ave., Oakdale, CA  95361
44      KLASE, CARL AUGUST                                               1875      Jefferson
                Miss Ruth Klass Nuss, 10931 Fowler, Omaha 68164
45      TRAVIS, AMOS WILLIAM                                             1878      Valley
                Mrs. Mary Travis Luhrs, RR 1, Enders 69027
46      HEIGH, DAVID FREEMONT                                            1872      Hamilton
                Francis Heigh, PO Box 76, Hyannis 69350
47      KOKES, JOSEPH                                                    1880      Valley
                D. Ray Kerchal, Pocono Rd, Rt. 3, Newton, CT 06470
48      HINESH, ALBERT                                                   c1874     Butler
                D. Ray Kerchal, Pocono Rd, Rt. 3, Newton, CT 06470
49      VAVRA, FRANK                                                     1878      Saunders
                D. Ray Kerchal, Pocono Rd, Rt. 3, Newton, CT 06470
50      HOSEK, MATT                                                      1879      Valley
                    D. Ray Kerchal, Pocono Rd, Rt. 3, Newton, CT 06470
   


Vol V, no. 2, page 44 - Fall 1982
Submitted by D. JoAnn Schiefelbein, Wichita, KS
Hamilton County Atlas of 1903

1903 HAMILTON COUNTY ATLAS

MONROE PRECINCT (T11 & 12 R7W)

Sect. Name                      Acres
12.    E.J. RAINER              45.80  33.  K. NORDGREN            80       10.  David NELSON            80
      Sam DEAN                  154.60 34.  Charles J. NORDGREN    160           J.P. PETERSON           80
      Dennis McCARTNEY          73.05       F.E.& G.L. SANDS       80       11.  C.P. SKOGSBERG Est      120
13.   Dennis McCARTNEY          320         A. NORDELL             80            Oscar BERGGREN          40
      J.D. WILLIS               160         John FISH              80            Peter SKOGSBERG         240
      J.H. DERBY                160         K. NORDGREN            80            S.F. SKOGSBERG          40
14.   S.J. HILL                 118.31      A.T. ORTENGREN         160           J.P. PETERSON           40
      J.M. STREETER             156.20 35.  Geo. W. FOWLER         160           Swan YOUNGQUIST         154
      J.H. SMITH                160         Ida LONG               80            parsonage
15.   J.M. STREETER             67.75       E.S. JOHNSON           160           cemetery
      Wm. STREETER              38.62       A.P. MOBERG            160           church
21.   A. CARLSON                174.54      A. GUNNARSON           80       12.  Oscar BERGGREN          80
22.   Wm. GREER                 113.67 36.  J.D. FERGUSON          320           F.J. REEVE              160
      Carl OLSON                148.20      Chas. MIDEKE           160           John BLIXT              80
      Wm. H. STREETER           160         J.C. WILSON            160           S.S. FALL               160
      D.H. GRAHAM Est.          160                                              A.S. MATHER             160
23.   J.M. STREETER             160                                         13.  Samuel KNOX             200
      J.H. SMITH                160                                              A.S. MATHER             80
      G.& C. GRAHAM             26     1.   C.M. PETERSON          79.79         M. GUSTAFSON            80
      C.M. SMITH                52.66       6. ANDERSON            79.85         E. HEIST                40
      Mary E. WELLS             80          Julia B. RAINER        379.88        F.O. PETERSON           80
      Thos. G. GRAHAM           160         Swan YOUNGQUIST        80            I.V. LEYMASTER          160
      school                                H. PLANT               80       14.  O.M. SCOTT              80
24.   W.H. RAY                  160    2.   Ernest BERGGREN        159.64        Chas. F. GREEN          160
      P.G. HIXSON               160         J.P. HOWELL            79.79         A. SUNDBERG             160
      S.J. HILL                 160         A. GUNNARSON           79.77         Mrs. J.P. DAVIDSON      79
      J.D. FERGUSON             160         A.P. MOBERG            160           school
25.   John JONES                80          Wm. LEVICK             159           Samuel KNOX             160
      S.J. SMITH                80     3.   E.R. VIRDEN Est.       279.32   15.  John YOUNGQUIST         320
      James A. RUBY             160         A.P. MOBERG            79.56         A.B. REDBERG            80
      Oscar GUNNERSON           160         S.N. PETERSON          120           C.G. SWANSON            80
      N.L. NEANDER              160         cemetery                             A.J. SWANSON            160
26.   J. JAMES                  160         church                          16.  R. SIEBERT              160
      John JONES                160         H. B. DUNCANSON        80            Elias OLSON             160
      F.H. STEVENS              80     4.   Claus PETERSON         319.05        John JOHNSON Est.       160
      I.G. LONG                 80          C.G. AXEN              79.78         L.F. STOWELL            160
      Mrs. Wm. KEE              160         E.J. RAINER            80       17.  A.G. GUSTAFSON          160
27.   Charles ANDERSON          120         Hamilton Co. Land St.                S.W. ANDERSON           320
      A.T. NELSON               80          Cr. Co.                160           N.W. PETERSON           160
      Anton DAHL                120    5.   A.W. CLARK             319.03   20.  L.P. WOLLISTON          160
      Peter I. NELSON           160         Andw. NELSON           159.01        J.W. DEVORE             160
      F.E. & Geo. L. SANDS      160         John Q. ADAMS          160           Chas. ARNOTT            160
28.   Samuel H. COLLINS         157.65 8.   H.N. BONDEGARD         160           W.I. FARLEY             160
      Chas. ANDERSON            80          John Q. ADAMS          160      21.  Claus ANDERSON          320
      F.E. GUSTAFSON            80          W.N. HAWTHORN          80            Oscar GUNNARSON et al   160
      H. LARSON                 79          school                               Chas. H. HENTHORN       160
      school                                A.G. GUSTAFSON         320      22.  SMITH & RAINER          200
      Henry BERGGREN            160         Robert STEWART         160           Gustav A. CARLSON       160
29.   A.W. CLARK                114.60 9.   A.B. LARSON            80            J.H. SMITH              80
      Samuel H. COLLINS         256.80      John G. MOBERG         160           Frank HANSON            160
32.   B.N. SHARP                80          C. HOEGREN             240      23.  Jos. DAMOUND            160
      A.G. ANDERSON             160         C & A.L. ANDERSON      160           Alex GUSTAFSON          80
      Hamilton Co. St. Cr. Co.  80     10.  school                               E.J.W. SPENCER          40
      N.A. FLEMING              160         A. YOUNGQUIST          80            E.O. PETERSON           40
      W.M. OSBORNE              160         M.D. DUNCANSON         160           Frank HANSON            320
33.   Chas. A. PETERSON         160         Kate GILBERG           80       24.  F.O. PETERSON           80
      Henry BERGGREN            160         S.J. HILL              80            F.L. GORSAGE            160
      Chas. J. ANDERSON         240         A.P. MICHELSON         80            J.C. HANSON Est.        80

Vol V, no. 2, page 45 - Fall 1982
1903 Hamilton County Atlas continued

24.   Chas. A. AKESEN           160    32.  Robt. EVERS            160      25.  H. M. CAMPBELL          40
      J.D. HENTHORN             160    33.  Henry SHORT            77            W. I. CAMPBELL          40
25.   John FOWLER               80          Clara SHORT            77            Alex CARLSON            160
      Jos. DAMOUDE              160         Anna E. MURPHY         80       26.  Charles LOCK            120 & 80
      Gust. ANDERSON            80          James H. MURPHY        77.50         E. WILDMAN              26
      C.P. FALL                 80          Martha QUIGLEY         80            D. H. DANHAUER          120
      Frank WANEX               240         John M. VANVELZER      80            Sylvester TRAVIS        160
26.   F. HANSON                 80          John J. SPRINGER       158.50        school
      B.M. STEVENS              80     34.  W.O. MOORE             160      27.  John LOCK               266
      Chas. A. AKESELL          80          Fredk. NEWBERRY        160           Charles LOCK            320
      John HANSON               80          E.J. KREMER            154           W.T. LOCKE res.
      F.H. STEVENS              80          Charles L. MOCROFT     154      28.  John LOCK               130
      John FOWLER               80     35.  Edward JOHNSON         160      32.  George A. REYNER        159.50
      Robert MILLER             160         G.A. CARLSON, res.              33.  George A. REINER        290.80
27.   J.D. FERGUSON             160         Alexander COLEMAN      239           ERIKSEN Bros.           240
      A. PHELPS                 160         Geo. E. ISAMAN         100      34.  Ellen A. LOCK           160
      Swan YOUNGQUIST           160         K.C. WHITE             54            Win. ELIT               160
      Chas. HAMMOND             160         M. STEVENS             75            M. ERIKSEN              160
28.   S. LONG                   80     36.  Alexander COLEMAN      640           Frank SWENSON           160
      Jas. W. DEVORE            160                                         35.  Charles LOCK            40
      Henry BRANDT              240                                              C.G. ANDERSON           40
      Clara SHORT               80          CEDAR VALLEY PRECINCT (T13N R6W)     Frank JOHNSON           80
      Jas. H. MURPHY            77.50  22.  Charles LOCK           65            P.A. EKBERG             120
29.   David LLOYD            80 & 200  23.  Samuel T. CLAYTON      407.30        I. ORTENGREN            160
      W.L. FARLEY               80     24.  John LOCK              80            H.J. FERRELL            80
      John P. CHERRY            80          T.B. LORD              137.20        J.S. LARSON             80
      N. DEVORE                 40          John STRANSBERG        80            A.G. ISAACSON           40
      J.B. CUNNINGHAM           80          J.E. DANHOUSER         160      36.  Alex CARLSON            160
      Michael SCHOTT            80          C.B. LAND res                        N.E. STRONBERG          80
32.   John P. CHERRY            80          E. J. WETHERBY         160           J. JACKSON              80
      Neal DEVORE               80     25.  Frank JOHNSON          40            0. HEADBLOM             160
      G.W. LACY                 77          J.E. DANHOUSER         40            Chas. G. ANDERSON       160
      Henry SHORT               77          E.J. WEATHERBY         80            church
      Julia B. RAINER           150         John W. HEURING        240

Vol V, no. 2, page 45 - Fall 1982
Submitted by: Eldon Meisinger, Plattsmouth, NE
From: Evangelis Presbyterian Church--Baptisms, Plattsmouth, Cass County, NE

BAPTISMS--Evangelis Presbyterian Church

1889-1892

1889
Father & Mother (Maiden)  Child                  Born         Baptized   Godparents
George Peter WEIDMANN     Laura Franziska        9-26-1888   12-8-1889   Laura STOHR
   Emma Meisinger
Hans RATHMANN             Wilhelm                9-22-1889   2-16-1890   Detlav PANNECK
   Anna Margaretha KUHR                                                  Margaretha PANNECK
Friedrich MOLDENHAUER     Johann Friedrich       1-22-1890   2-23-1890   Friedrich VANOLENHAUSEN
   Margaretha MASER       Heinrich                                       Friedrich & Katharine
                                                                            VOGTMANN
Peter MUMM                Rose Louise           10-31-1889    3-2-1890   Louise MUMM, Johann
   Margaretha PLOHL                                                         Simon PHOLH
Hermann FINDER            Maria Louise        blank          4-13-1890   Ernst SCHUBICK, Gustav
   Michaline SPICRALA     Heraminne                                          LAU, Mathilde KUSINSKY
Christian WOHLFARTH       Clara Ida Helena        3-9-1890    5-4-1890   Ida CORDER, Helena
   Emma CORDER                                                              SCHROEDER
Gottfried TESTE           Gottfried Jacob         4-5-1890   5-21-1890   Wilhelm BUDIG, Johanna
   Margaretha SCHWENDER   Wilhelm                                           BUDIG, Jacob SCHWENDER
Georg LUSCHINSKY          Otto John              1-23-1890    6-8-1890   John & Elisabeth
   Barbara GABELMANN                                                        GABELMANN
Ernst PLACER              Anna Friderike         12-5-1889   6-15-1890
   Friderike DRUCKER
Heinrich SCHUBERT         Adelheid Gertrude   7-18-1889(?)   6-15-1890   Anna Gertrude SCHLEICH
   Amalie KUCHLER                                                           Heinrich SCHUBERT
   

Vol V, no. 2, page 46 - Fall 1982
Baptisms--Evangelis Presbyterian Church, continued.

1890
Father & Mother (Maiden)  Child                  Born         Baptized    Godparents
   
Heinrich SCHUBERT         Flora Auguste          12-4-1889   6-15-1890    Amalie Auguste RICHTER
   Amalie KUCHLER                                                            Karl Johann SCHUBERT
Michael SWARZFISCHER      Anna Margaretha        5-17-1890   6-29-1890    Heinrich HOFFART
   Elisabeth REEG                                                            Margarethe HOFFART
Jurgen Heinrich TAMS      Johann Jurgen          9-22-1889   8-10-1890    Louis DOSE, Detlef
   Wilhelmine HEUHUSEN    Heinrich                                           WICHMANN, Catharine
                                                                             WICHMANN
Wilhelm WOHLFARTH         Herman                 1-28-1890   8-10-1890    Melchoir & Catharina
   Maria PLOHN                                                               SONNICHSEN, Christian
                                                                             WOHLFARTH
Melchoir SONNICHSEN       Mathilde Marie         7-22-1890   8-10-1890    Maria PLOHN, Sophia THODE
   Katharina PLOHN                                                           Hans SIEVERS
George MILD               Anna Margaretha        7-28-1890   8-17-1890    Jacob HOUK, Magdalene
   Margaretha SCHUHMANN                                                      STOLL
Georg HOH                 George Ernst Adolph     8-5-1890   8-24-1890    Maria KAUFMANN, Georg
   Alwine HOFFMAN                                                            SCHANZ, August RICHTER
Hans TANS                 Anna Maria Katarina     7-5-1890   10-5-1890    Maria GOOS, Henry  MUMM,
   Katharine STAAK                                                           Katharine FROHM
Joseph LEBACH             Johann Georg           9-20-1890  10-12-1890    Georg GREBE, Agnes MATZEN
   Franziska SCHWARZ                                                         Wilhelmine SPLITT
Johann KLIMM              Antonia Gerdes         2-14-1890  10-19-1890    Gerd LUBBEN, Maria LUBBEN
   Johanna SCHIERNBERG                                                       Wilhelm CUTTER
Friedrick OHM             Edward Joseph           7-7-1890  11-16-1890    Joseph WARGA
   Sophie HANNEMANN                                                          Lane WARGA
Gottfried MUHLSTEIN       Friedrich Karl         10-8-1890   12-7-1890    Samuel TSCHIRREN, Herman
   Margaretha KREBS                                                          HILFICKER, Magdalena
                                                                             MARTI,
Joseph FETZER             Maria Charlotte        11-1-1890   12-7-1890    Edward HEITZHAUSEN
   Maria GOOS                                                                Celia COOS
Albert COLL               Mine Franziska         12-5-1890   3,22-1891    Anna PTZNICK, Franziska
   Elise LAABS            Pauline                                            MITTELSTADT, Gustav LAU
                                                                             Albert HORN,
Claus NAEVE               Paul Ludwig            8-27-1890   3-22-1891    Paul OTTENS, Ludwig DOSE
   Anna SCHWON                                                               Mine DOSE
Paul Heinrich OTTENS      Wilhelmine Elsabe      2-13-1891   3-22-1891    Wilhelmine DOSE
   Margaretha MAUDERER                                                       Anna NAEVE
Henry LUCHSINGER          Maria Helene           9-28-1890   4-19-1891    Fred LUCHSINGER, Maria
   Sophie HAEGLER                                                            BURGUIS
Alois MICKA               Louis                  4-29-1891    5-3-1891    Joseph SCHEBASTA,
   Antonia KOUDELOVA                                                         Franziska PTACEK
Philipp THIEROLF          Johann Leonhard        7-29-1890   5-17-1891    Michael HORN, Katharina
   Lizze FORNOFF                                                             HORN
Albert TSCHIRREN          Edward Friedrich       2-23-1891   5-24-1891       Karl HERREN, Maria
   Rosina TSCHIRREN                                                          KAUFMANN
Wilhelm KAUFMANN          Bertha Auguste          4-1-1891   8-12-1891    Jacob EICHLER
   Lina FRANKE                                                               Bertha RICHLER
Claus BOETEL              Maria Elisabeth        6-15-1891   8-30-1891    Fritz KUNZMANN
   Margaretha RIPPEL                                                         Tilde BAUER
Ernst FLUGE               Mina Margaretha        5-30-1891   10-4-1891    Mina DOSS
   Fridericke DRUCKER                                                        Margaretha OTTENS
Detlef WICHMANN           Katharine Dorothea  8-31-1891     10-11-1891    Anna NAEVE, Klaus NAEVE,
   Katharina NAEVE                                                           Atalante NAEVE
Johann MEISINGER          Anna Margaretha.      10-31-1891 1.1-15-1891    Anna Margaretha FORNOFF
   Anna Eva MEISINGER.                                                       Leonhard FORNOFF
Georg GREBE               Joseph                 9-29-1891  12-13-1891    Joseph LABECK
   Henrietta SCHWARZ                                                         Elise GULL
Charles EICKHOFF          Peter Georg            11-6-1891  12-13-1891    Peter Georg FELDER
   Maria VILLANEUVE                                                          Ida LOUCK
Richard SCHLEICHER        Clara Kathleen        10-31-1891  12-25-1891    Kate ZUCKWEILER
   Eugenie VILLANEUVE                                                        Edward LUTZ

Vol V, no. 2, page 47 - Fall 1982
Baptisms--Evangelis Presbyterian Church continued

1891
Father & Mother (Maiden)  Child                  Born         Baptized    Godparents
   
Johann HIRZ               Johan Friedrich        10-8-1891  12-28-1891    Johann HOLSCHUL Rose
   Nettie HOLSCHUH                                                  HOLSCHUH, Anna EIGENBERGER
Friedrich MOLDENHAUER     Leonhard Gustav       12-27-1891   1-17-1892    Michael SCHWARZFISCHER
   Margaretha MASER       Johann                      Gustav FITZ, Leonhard FORNOFF, Eva FORNOFF
Christian WOHLFARTH       Anna Louise           11-29-1891   1-24-1892    Anna GORDER
   Emma CORDER                                                               Louise CORDER
John TERRYBERRY           Anna Mathilde         11-30-1891    2-4-1892    Maria Caroline BADEN
   Margaretha VANOLENHAUSEN
Claus SPECK               Alma Elfride           2-14-1891   2-10-1892    Heinrich EVERS
   Ida JEFSEN                                                                Katherina EVERS
Johann HANEMANN           Evert                   4-3-1890   2-14-1892    Fritz OHM
   Lida Harvey                                                               Caroline WARGA
Heinrich JASPER           Friedrich Wilhelm     11-19-1891   2-25-1892    Fritz NOLTING
   Anna NOLTING
John TERRYBERRY           Katharina Vannata   blank          3-12-1892    Katharina VANOLENHAUSER
   Margaretha VANOLENHAUSER
Fred W. EBINGER           Georg Karl              4-6-1890   3-13-1892    Georg P. Weidman
   Mary WEIDMAN
Georg WEIDMANN            Wilhelm Elmer          8-29-1890   3-13-1892    Mary Eidman
   Emma MEISINGER
August RAMSEL             August Rudolph         11-1-1891   3-18-1892    Rudolph HANSEL
   Wilhelmine SCHMIDT
Fritz HEINRICH            Wilhelm Lurvie         6-29-1891   4-24-1892    Lurvie LUSS
   Fridericke KOHL                                                           Mina LASS
Louis GROSSENBACHER       Emma                   5-30-1891   5-29-1892
   Anna THIERSTEIN
Rudolph SPAHNI            Hulda                  5-22-1891   6-16-1892
   Anna Elise BALSIGER
Michael SCHNELBACHER      Julie Lulls            5-20-1891   6-21-1892
   Amalia LAU
Wilhelm HASSLER           Earl Frederic           7-3-1890   6-26-1892    Elisabeth HORN
   Mary HORN
Wilhelm HUNTER            Clara LONE             4-15-1892    7-1-1892    Cecilia REICH
   Anna BOCK                                                                 Magdalena BOCK
Albert HUNGER             Wilhelm Casten         8-17-1891   7-10-1892    Pauline WULFMEIER
   Bertha KLA                                                                Wilhelm WULFMEIER
Wenzel PTACEK             Antonia                 5-7-1892   1-10-1892    Maria NEJEDLI
   Franziska MICKA                                                           Frank JANDA
Claus HAEVE               Anna Maria             5-19-1892   7-22-1892    Caroline WICHMANN, Anna
   Anna SCHWOHN           Catharina                                          NAEVE, Eucta POHLMANN
Georg MILD                Johann Philipp         6-17-1892   7-24-1892    Michael & Elisabeth
   Margaretha SCHUHMANN                                                      SCHWARZFISCHER
Mathias WILKEN            Heinrich               6-11-1892   8-10-1892
   Agnes TIMM
Ludwig KISLING            Friedrich              7-26-1892   8-14-1892    Georg MITTELMEIER
   Barbara FTTZER                                                            Barbara MITTELMEIER
Hans RATHMANN             Emma Wilhelmine       10-19-1892   8-21-1892    Heinrich LANDEN, Elise
   Anna KUHR              Elisabeth                                          GULL, Mina DOSS
Carl SICKJOST             Carl Louis              6-2-1891   8-25-1892    Louis ARENDS
   Mine AREND
Philipp GABELMANN         Edwin Friedrich       12-31-1889   9-11-1892    Friedrich MATZER
   Katharina FRANK                                                           Maria FRANK
      "      "            Wilhelm                11-7-1891   9-11-1892    Georg & Elisabeth FRANK
Gottfried MEUSEL          Emilie Otilie          10-5-1891   9-25-1892    Bertha FISCHER, Herman
   Emilie KNUTTEL,                                                           FINDER, George BUCHEL, Johann
                                                                             BUDIG
Joseph DRUCKER            Anna KATHARINA        10-22-1891   10-9-1892    Jacob HERMANN
   Wilhelmine CLAUS                                                          Wilhelm WOHLFART
Marx Friedrich Christian KOEHNKE                                                 Margaretha HORN
   Margarethe HORN        Clarence Willy          7-5-1892   11-3-1892
   

Vol V, no. 2, page 48 - Fall 1982
Baptisms--Evangelis Presbyterian Church continued

1892
Father & Mother (maiden)  Child                  Born         Baptized    Godparents
Philipp THIEROLF          Anna Margaretha       10-20-1890  11-20-1892    Anna Margaretha FEICK
   Frida EUCHNER          Wilhelmine
      "      "            Anna Maria Elsa        9-26-1892  11-20-1892    Anna Maria Elsa EUCHNER

 



Vol V, no. 2, page 48 - Fall 1982
Submitted by Mrs. Ellen Leitschuck, Odell, NE

ROSEHILL CEMETERY, Gage Co. NE Grant Precinct, south of Clatonia
WEHN, Charles E., son of J.W. & M. D.         died Nov. 8, 1868     aged 12 yr 6 mo 3 ds
        Mary D., wife of John W.              died Aug. 24, 1873    aged 47 yr 8 mo 26 ds
RIGE, Francis M., son of J.G. & Melvina       died Dec. 29, 1870    aged 20 yr 9 mo 9 ds
Several unmarked graves
GESSELL, Sarah                                died March 28, 1885   age 52 yr 11 mo 14 ds
unmarked graves
GURGESS, Nehemiah                             died 14 Dec 1877,     aged 52 yr 10 mo 2 ds
NORTH, Esther Burgess, wife of Rueben         died Dec 26, 1873     age 29 yr 4 mo 4 ds
RICHARDSON, Pearl, child of H.J.              died Aug. 5, 1875     aged 10 mo.
        Ralph, child of H.J.                  died Dec. 12, 1879    aged 3 weeks
CRAIG, Thomas, born in N.J.                   Feb. 8, 1821          died Aug. 29, 1905
        Louisa, his wife, born in Ohio        July 6, 1833          died June 9, 1908
ELLIS, Joseph Earl, son of Frank & Elizabeth  b. Jan. 22, 1896      d. July 16, 1898
ROPER, J.B.                                   died April 15, 1872   age 60 yr 7 mo 9 ds
SHUMARD, Warren                               May 5, 1854           Jan. 11, 1911
        Easter                                Aug. 11, 1960         May 20, 1941
VAN DUSEN, Adah M.                            April 28, 1875        Jan. 18, 1937
        John W.                               Feb. 6, 1867          Feb. 6, 1931
ROPER, C.M.                                   died Aug. 25, 1885    aged 22 yrs 3 mo 9 ds
?                                             54 yrs 11 mo 4 ds     (Wetherald-Beatrice on bottom of stone)
JEWELL, Harry M., son of H.M. & F.E.          died Apr 22, 1884     age 10 mo 11 ds
ELLIS, William Roy, son of W.J. & I.M.        born July 27, 1903    died Sept. 16, 1903
Unusual plot with fancy fence and fancy gate, room for about 6, but no stones.
JEWELL, M. Luciell, dau of W.H. & M.L.        baby Oct. 15, 1904    Jan. 23, 1905
BURGESS, Bettie, son of M.E. & B.             died Jan. 27, 1882    age 1 yr 5 mo 21 ds
DOWNEY, (Children of W. F. & M. E.)
        Harry C.                              died May 17, 1877     aged 8 mo 6 ds
        Herbert U.                            died June 8, 1877     aged 2 yrs 5 mos 17 ds
        Mary E.                               died Aug 26, 1884     aged 11 mo 5 ds
WARDEL, Anna                                  born Oct. 26, 1871    died Apr. 28, 1891
        Lizzie                                born March 6, 1875    died May 1, 1891
        Carolina                              Dec. 16, 1843         March 8, 1920 Mother
        August                                Jan. 9, 1832          Jan. 26, 1884 Father
VAN DUSEN, Albert                             May 22, 1837          Jan 20, 1905
        Civil War Marker
        Rebecca, his wife                     Dec. 29, 1830         Aug. 4, 1884
        James B., his son                     July 15, 1873         March 7, 1875
        Wm. R.                                born May 25, 1828     Died April 3, 1868 Gage Co. NE
        -------- Crawford Co. Ohio
JEWELL, George                                April 25, 1845        Nov. 21, 1909
        Civil War Marker
        Martha J. wife of G.W.                March 22, 1849        Sept 21, 1902
        Willie son of Martha & G.W.
SAVAGE, Julia                                 died Sept 11, 1870    aged 2 yrs
        stone unreadable
SAVAGE, (child of J. & H.J.)
        Harry J.                              April 11, 1884        aged 6 mo 8
        Jennie R.                             died Feb. 27, 1884    aged 9 yrs 29 ds
        Minnie                                died Oct. 28, 1882    aged 14 ds
        John                                  born March 7, 1843    died Dec. 19, 1879
   
   
Charles E., son of J.W. & M.D. WEHR seem to be the first person buried in this cemetery.
At least no dates "readable" earlier than his death date of Nov. 8, 1868.
   


Vol V, no. 2, page 49 - Fall 1982
Submitted by Eldon Meisinger, Plattsmouth, NE

DIRECTORY OF LEADING FARMERS OF CASS COUNTY, NE, 1905
   LIBERTY PRECINCT     P. 0.         Sect     (r) rental               P.O.           Sect.
   
ALBIN, Carter            Union             6    FRANS, R.N.               Union             27
ALBIN, Frank             Union             7    FREEMAN, Mary             Union             30
ANDERSON, A. J. (r)      Union            23    GARRISON, Charles W.      Union             23
ANDERSON, Charles (r)    Union             3    GARRISON, G.W.            Union             23
APPLEGATE, I.N.          Union            27    GIFFORD, S.M. (r)         Union             27
APPLEGATE, Leroy         Union            22    GISH, Michael (r)         Union             29
APPLEGATE, Nelson (r)    Union            22    GRIMES, G.W.              Union             19
AUSTIN, Eugene (r)       Union            24    GRUBER, Peter             Union             26
BARNUM, T. G.            Union            22    HALL, L.J.                Union             29
BECKER, A. I.            Union            13    HAMMOND, E.L.             Union              8
BECKNER, R.B. (r)        Union             7    MANSELL, A.F. (r)         Union             10
BRAMBLET, J.D.           Union            10    HANSELL, J.C. (r)         Union             14
BUCK, Mary               Union             3    HATHAWAY, A.D.            Union             24
CAREY, A.C.              Union            12    HATHAWAY, C.E. (r)        Union             36
CARPER, J.K.P.           Union            13    HATHAWAY, G.L.            Union             19
CARPER, John (r)         Union            13    HATHAWAY, J.T.            Union             29
CHALFANT, John           Union             1    HATHAWAY, T.E.            Union             25
CHALFANT, Wm.            Union             1    HENDRICKS, J. (r)         Murray             5
CHAPMAN, E.P. (r)        Union            14    HOLMES, A.A. (r)          Union             35
CHILCOTT, H.A.           Union            24    HOSTETTER, J.V.           Murray             6
CHILCOTT, M.F.           Union            24    HUGHSON, W.E.             Union
CLARENCE, A.V. (r)       Union             6    HUGHSON, Frank            Union             17
CLARENCE, B.G. (r)       Union             6    IRWIN, J.S.               Murray             6
CLARENCE, Peter (r)      Union             8    KENDALL, F.G.             Union             12
CLARENCE, Wm.            Union            17    KENDALL, R.C.             Union              7
CONRAD, H.R.             Union            36    KEYSER, Melissa J.        Union             14
CRAIG, Wm. (r)           Union             8    KLIM, John                Murray            24
CRAWFORD, A.N.           Union            29    LARSH, Frank (r)          Union             18
CRAWFORD, W.L. (r)       Union             7    LEACH, G.W.               Union             24
DARROUGH, J.A. (r)       Murray            1    LEVIS, J.D (r)            Murray             4
DAVIS, H.J.              Union            36    LIDGETT, John (r)         Union             22
DILLARD Bros             Union            19    LLOYD, H.W.               Union             34
DYE, I.C.                Union            31    LYNN, J.I. (r)            Union             23
DYE, Isaac               Union            30    McCARROLL, J.E.           Union             36
DYSART, James            Union            34    McCARROLL, W.F.           Union             11
EATON, D.A. (r)          Union            20    McNAMEE, Geo. F.          Union             23
EATON, Eli               Union            29    McQUIN, M.G.              Union             30
EATON, Frank (r)         Union            28    McQUIN, Robert (r)        Union             30
EATON, George W.         Union            29    MIDKIFF, E.W. (r)         Union             18
EATON, John Jr.          Union            32    MIDKIFF, Matthew          Union              1
EATON, John Sr.          Union            32    MOUGEY, Ed                Union             10
EATON, Joshua            Union            32    MOORE, James (r)          Union             21
EATON, Riley (r)         Union            32    MOORE, T.B. (r)           Union             17
EDMISTEN, Charles (r)    Union            29    MORTON, Charles F.        Union             20
EDMISTEN, Geo. W. (r)    Union            29    NIDAY, C.B. (r)           Union             23
EDMISTEN, G.V. (r)       Union            29    NIDAY, J.C. (r)           Union             15
EDMISTEN, J.W. (r)       Union            29    NIDAY, W.E. (r)           Union             14
EDMISTEN, W.A.           Union            29    O'DONNEL, Mrs John        Union             30
ERVIN, James (r)         Union            32    DST, Frederick            Union             11
EVERETT, Ann M.          Union            31    PARKHURST, J.M.           Union             24
EVERETT, B.B. (r)        Union             8    PEARSLEY, A.O. (r)        Union             18
EVERETT, Claude          Union             8    PEARSLEY, John            Union             27
EVERETT, Ed. (r)         Union            30    PELL, H.T.                Union             11
EVERETT, George          Union            31    PELL, Jesse L.            Union             13
EVERETT, J.A. (r)        Union            30    PICKETT, Earl (r)         Union             35
EVERETT, Mary A.         Union            30    PITMAN, J.S. (r)          Union             15
FINKLE, F.A.             Union            26    PITMAN, J.W.              Union             15
FOSTER, D.W.             Union            36    POPE, John I.             Union              2
FRANS, C.R. (r)          Union            27    RAINEY, W. H.             Union             11
FRANS, H.M. (r)          Union            24    RAKES, Gallant            Union              6
FRANS, J.H. (r)          Union            27    REYNOLDS, Amanda          Union             34
   

Vol V, no. 2, page 50 - Fall 1982
Directory of Leading Farmers of Cass County, continued

   Liberty Precinct    P.O.          Sect.                              P.O.           Sect.
REYNOLDS, J.F.           Union            34    JOHNSON, Alfred           Louisville        21
RHODEN, Frank (r)        Murray            1    JOHNSON, C.H. (r)         Louisville        22
RODDY, James C. (r)      Union            28    JOHNSON, Charles          Louisville        32
ROSS, John W. (r)        Union            22    JUNG, Rev. George         Louisville        33
RUBMANN, J.W. It)        Union            19    KEISER, Amos              Louisville        20
SHERWOOD, Frank (r)      Union            30    KEISER, Jacob             Louisville        21
SIGLER, M. (r)           Union            34    KEISER, Roy (r)           Louisville        29
SIKES, Wm M.             Union             8    KILGORE, Delma (r)        Louisville        19
SMITH, E.M.              Union            22    KILGORE, J.B. (r)         Louisville        22
STINE, E.D.              Union            19    KRAFT, Carl               Louisville        35
STOTLER, Wm.             Union            12    KUEHN, Adolph (r)         Louisville        29
SWAN, Charles            Union            12    LINE, David               Louisville        21
SWAN, T.W.               Union            25    LOBERG, Richard (r)       Louisville        28
TAYLOR, A.E.             Union            25    LUTZ, George (r)          Louisville        13
TAYLOR, Barbora          Union            26    MAIER, George (r)         Louisville        25
TAYLOR, J.W. (r)         Union            30    NEUMANN, F.J.             Louisville        29
TAYLOR, R.E. (r)         Union            26    NEUMANN, W.F.             Louisville        30
TAYLOR, R.M. (r)         Union            25    NOYES, C.E.               Louisville        24
TAYLOR, S.M. (r)         Union             5    NOYES, George (r)         Louisville        24
TRACKER, D.T.            Union             7    NOYES, J.R. (r)           Louisville        23
TRACKER, J. P.           Union            34    OSSENKOP, Henry (r)       Louisville        36
TODD, J.P.               Union             3    PANKONIN, E.A.            Louisville        27
TODD, L.G. Jr.           Union             3    PANSKA, August            Louisville        31
TODD, L.G. Sr.           Union            18    PANSKA, Fred              Louisville        33
TROOK, G.H. (r)          Union            17    PANSKA, Peter             Louisville        31
TROOK, J.W.              Union            17    RAU, J.R. (r)             Louisville        30
TROOK, R.B. Or)          Union            18    ROBB, Andrew              Cedar Creek       13
TRUE, George H. (r)      Union            14    ROEBER, John              Louisville        28
TRUE, L.G. (r)           Union             1    SASS, Henry               Louisville        33
TRUE, S.W. (r)           Union             1    SASS, John                Louisville        28
UPTON, George S.         Union            10    SCHRATERER, Joseph        Louisville        13
VAN HORN, J.M. (r)       Union            17    SCHOEMANN, G.M. (r)       Louisville        26
WALKINS, G.E. (r)        Union             2    SCHOENEMANN, A.A.         Louisville        25
WILEY, C.E. (r)          Union            13    SCHROEDER, J.P.           Cedar Creek       12
WISEMAN, Annis (r)       Union            19    SHELLHORN, John (r)       Louisville        32
WOODARD, C.C. (r)        Union            20    SHOEGREN, Martin (r)      Louisville        22
YOUNG, C.E.              Union            27    SITZMAN, George           Cedar Creek       12
YOUNG, F.W.              Union            34    SPANGLER, J.C.            Louisville        36
YOUNG, Nicholas          Union            27    STANDER, Arthur           Louisville        34
YOUNKER, W.H. (r)        Union            32    STANDER, August           Louisville        31
                                                STANDER, Eliza A.         Louisville        34
     LOUISVILLE PRECINCT                     STANDER, L.C.             Louisville        27
BOEDEKER, Theodore       Louisville       26    STOHLMANN, Andrew         Louisville        33
BORNMANN, John           Louisville       30    STOHLMANN, August         Louisville        35
DEHNING, Herman H.       Louisville       34    STOHLMANN, Henry          Louisville        36
DIETRICK, Andrew         Louisville       22    STOHLMANN, Kandegunda     Louisville        35
DUERR, Christ            Louisville       26    THEEN, Henry (r)          Louisville        36
DUERR, George            Louisville       26    URWIN, G.W.               Louisville        33
FISHER, Wm (r)           Louisville       21    WEGENER, Wm H.            Louisville        36
GAKEHEIER, Peter         Louisville       30
GREEN, G.H. (r)          Louisville       24         MT PLEASANT PRECINCT
   GROUP, J. H.             Louisville       26
HEIM, C.E. (r)           Louisville       36    AKESON, T.W.              Weeping Water      7
HOOVER, Andrew                                  ANDERSON, Andrew          Weeping Water     30
        W.H.             Louisville       27    ANDERSON, Henry (r)       Weeping Water     31
HOOVER, J.M.             Louisville       26    ANDERSON, Peter Jr.       Weeping Water     29
HOOVER, J.T.A.           Louisville       23    ANDERSON, Peter Sr. (r)   Weeping Water     32
HUBER, Mrs. J.G.         Louisville       22    BAILEY, O.V. (r)          Weeping Water     30
JACKMAN, A.A. (r)        Louisville       33    BARKER, S.A.              Mynard             1
JACKMAN, Charles C.      Louisville       28    BOCK, John                Nehawka           11
JACKMAN, George H.       Louisville       20    BOEDEKER, A.F.            Nehawka           23

Vol V, no. 2, page 51 - Fall 1982
Directory of Leading Farmers of Cass County, NE, continued

Mt. Pleasant Precinct

                         P.O.           Sect.                             P.O.           Sect.
BOEDEKER, Chas F.        Murray           24    MURPHY, Ellen             Cedar Greek        5
BONDA, Christ (r)        Nehawka          35    MURPHY, James             Weeping Water     20
BRAD, Lorenz             Weeping Water    18    NOLAN, Clark              Weeping Water     33
BRUST, F. H. (r)         Weeping Water    31    O'LEARY, J.J.             Weeping Water      7
CANSEMER, Ed (r)         Murray           13    OSSENKOP, Margaret        Louisville         6
CARPER, J.M              Weeping Water    17    PANKONIN, F.L. (r)        Weeping Witter     8
CATHEY, J. R.            Murray           13    PANKONIN, J.A. (r)        Weeping Water      8
CHANDLER, O.E.           Weeping Water     9    PHILPOT, Charles          Nehawka           23
CHANDLER, Oliver (r)     Weeping Water    17    PHILPOT, Elmer (r)        Nehawka           28
CHRISTWISSER, A.P. (r)   Nehawka          34    PHILPOT, J.W.             Weeping Water     27
COX, R.R. (r)            Weeping Water    29    PHILPOT, W.J.             Nehawka           22
DALEY, J.W. (r)          Nehawka          27    PHILPOT, W.M.             Nehawka           21
DAVIS, J.H. Jr.          Weeping Water    31    PRESTON, W.J.             Weeping Water     32
DAWSON, B.V.(r)          Nehawka          22    PULS, Bros. (r)           Murray             3
DAWSON, J.B. (r)         Weeping Water    21    PULS, W.H. (r)            Murray            13
DAWSON, M.C.             Weeping Water    21    QUINN, J.C.               Weeping Water     17
DAWSON, O.M.             Nehawka          22    RAGOSS, Henry H. (r)      Cedar Creek        3
DOMINGO, Jacob           Weeping Water    30    RAGOSS, J.F.              Louisville         6
DOTEY, W.J.              Weeping Water    28    RHODEN, F.L.              Murray            13
ENGELKEMEIER, Charles    Weeping Water    21    RICE, J.H. (r)            Nehawka           25
ENGELKEMEIER, Henry (r)  Murray           12    ROBERSON, Nels (r)        Weeping Water     34
ENGELKEMEIER, August     Nehawka          14    RONNE, Frederick          Weeping Water      9
ENGELKEMEIER, Fred S.    Nehawka          15    RUBY, E.M.                Weeping Water      9
FARLEY, Thomas (r)       Nehawka          25    RUBY, J.M.                Mynard            12
FITCH, John (r)          Nehawka          26    SCHAFER, F.A.             Nehawka           15
FOLTZ, David             Weeping Water    28    SCHAFER, George           Nehawka           15
FOLTZ, Wm.               Weeping Water    33    SCHWARZFISCHER, Mike (r)  Mynard            12
FRIEZE, S.H. (r)         Murray           13    SEYBERT, C.M.             Cedar Creek        4
GENTRY, M. (r)           Louisville        6    SHEEHAN, Wm.              Weeping Water     18
GERLACH, C.A. (r)        Cedar Creek       5    SHRADER, J.L.             Nehawka           26
GILMORE, Wilson (r)      Nehawka          28    SHRADER, Z.W.             Nehawka           25
HANSEN, Chris            Weeping Water    32    SNELL, Chris              Weeping Water     32
HANSON, August (r)       Nehawka          35    SNELL, Henry              Weeping Water     32
HASON, F.A. (r)                           35    SPANGLER, Charles         Weeping Water      6
HEENEY, Wu (r)           Weeping Water    18    SPANGLER, F.J.            Weeping Water      7
HILD, Jacob (r)          Mynard           11    SPANGLER, P.E.            Weeping Water     20
HILD, Philip             Mynard            1    SPRIEGEL, Rev. Fred       Nehawka           15
INGWERSEN, Geo. (r)      Nehawka          36    STOLL, H.H.               Nehawka           35
JAMESON, Bert (r)        Nehawka          22    TERRYBERRY, J.L.          Cedar Creek        3
JENKINS, Chas (r)        Weeping Water    18    TODD, L.C.                Nehawka           36
JENKINS, D. I. Or)                        29    TUCKER, B.O. (r)          Nehawka           36
KLOEPING, F.W.           Murray           14    URISH, John               Mynard             1
KRAEGER, J.W.            Cedar Creek       3    WALPERT, John             Louisville         5
KRAEGER, John            Mynard            2    WEST, John                Nehawka           21
LEFFLER, R.B.            Weeping Water    32    WILES, George             Weeping Water      5
LEYDA, O.T. (r)          Weeping Water    29    WILES, Isaac              Weeping Water     19
LIVINGSTON, Jessie (r)   Nehawka          10    WILES, John               Weeping Water     11
LORENSON, Chris          Weeping Water    30    WILES, Mark (r)           Weeping Water     21
LOWTHER, John (r)        Nehawka          36    WILES, T.L.               Weeping Water     19
McCURDY, D.W. (r)        Weeping Water     6    WILEY, W.G. (r)           Weeping Water      8
McNURLIN, G.F.           Louisville        4    WILL, A.S.                Mynard             1
McNURLIN, J.C.           Louisville        3    WILLIS, W.N. (r)          Nehawka           22
McNURLIN, J.J.           Louisville       10    WINKLE, H.F. (r)          Nehawka           22
MASSIE, F.M.             Nehawka          27    WRIGHT, W.P. (r)          Weeping Water     31
MESSINA, Joseph          Mynard           11    YOUNG, L.H.               Nehawka           24
METTEER, Charles         Weeping Water    27    YOUNG, R.A.               Murray            24
MEYER, Charles (r)       Weeping Water    33
MILLER, George (r)       Cedar Creek       3
MILLER, P.H.             Weeping Water    32
MURDOCH, J.W. (r)        Nehawka          36

** Note: These electronic pages are provided for your personal use, and may not be reproduced in any format for profit, nor for presentation in any form by any other organization or individual. They may be freely copied for your personal use. **

Return to TOC for Volume 5, Nebraska Ancestree

© 2000, 2001 for NSGS & NEGenWeb Project