Search billions of records on Ancestry.com

NSGS Ancestree
Nebraska State Genealogical Society Journals
NEBRASKA ANCESTREE
Volume Five, no. 3
Winter 1983

 

Vol V, no. 3, page 82 - Winter 1982-3
Submitted by D. JoAnn SCHIEFELBEIN, Wichita, KS
From Hamilton County Atlas of 1903

 

INDEX 1903 HAMILTON COUNTY ATLAS

 

HAMILTON PRECINCT (T10N R7W)

Sect.   Name                    Acres                                                                   
 1. Wm. CULBERTSON             154.20 13. Alexander WILSON           160 23. Wm. MICKA                      157 
    Alex COLEMAN               154.70     Harvey COLE                 80 24. P.N. GENOWAYS                  157 
    E.E. MIGHELL                  320     G.W. NORMAN                 80     J.D. FERGUSON                  160 
 2. J.A. ISAMAN                79. 76     Geo. L. CALKINS            314     Elizabeth FARNEY               160 
    R.F. COLE                   79.89 14. W.R. OSWALD et al          160     B.F. RICHARDS                  160 
    H.S. BROWN                 160.15     Jacob DINNER               320 25. J.H. FRENCH                     80 
    Mary A. ISAMAN                 80     church                              D.L. TOOF                      80 
    J.A. ISAMAN                    80     Geo. & J.H. HAGEY           80     Herman ALDRUP                   80 
    school                                Peter FARNEY                80     Carl F. HUENFELD               160 
    John M. SEVERY                160 15. J.D. STRONG                 80     J.H. SMITH                     160 
 3. Edwin STABLER              159.67     Christian REDIGER          240     Martha JEFFERS                  80 
    C.F. MOCROFT                39.77     Jacob YORDY                 80 26. Chris GINGRICH                 158 
    G.D. TOMBLIN                  160     H.A. HARSBERGER             80     M.B. WILLIAMS                   80 
    John K. OSWALD             279.72     George & J.F. HAGEY        160     W.P. GARDNER                   160 
 4. Fredk. CAMPBELL            159.84     school                             Jos. OMEL                       80 
    O.H. JACOBS                 79.86 16. Pheda A. HOUGHTON          640     Carl F. HUENFELD               160 
    H.S. BROWN                 159.74 17. James SMITH                 80     school                    
    Theodor ROBERTS               240     W.I. FARLEY                 80 27. Chas. M. JUETT                 156 
 5. Henry W. SIMS              239.97     M.M. STEELE                 80     Ellen SHANAHAN                 158 
    Fredk. CAMPBELL             79.87     Henry EGGERT               160     E.R. WILLIAMS                  157 
    A.G. SIMS                     160     J.T. GARRETT                80     V.W. WILLIAMS                  116 
    David SIMS                    160     M.A. EGGERT                 80     D. KRABIEL                      40 
 6. George K. EATON            321.27     Wm. SAUTHER                 80 28. John WANEK                      80 
    C.W. PERRY                 160.12 18. Thos. H. BAKER           74.99     Frank WANEK                    400 
    Alfred HAFER                76.85     Saml. P. BRIGGS             80     Mary W. REAM                    80 
    J.C. NOBLE                     80     James SMITH                160     Chas. M. JUETT                  80 
    G.E. NOBLE                     80     M.C. OTTO               155.05 29. Thomas TALICK                  240 
 7. Alfred HAFER                76.88     J.C. FERGUSON              160     Chas. JUETT                     80 
    J.B. GARRATT                77.05 19. P.M. RUSSELL             77.64     Lemiah SHAW                    160 
    David SIMS                    160     E.J. NORTHINGTON         77.74     Frank WANEK                    160 
    school                                Lena FUFFMAN                80 30. C.S. GRAY                   176.22 
    G.G. BAKER                 154.59     M.F. HUGGMAN                80     Jacob BARRICK                  140 
    J.C. PERRY                    160     school                             Silas CRAIG                   76.82 
 8. A.G. SIMS                      80     W.T. HAFER               77.82     T. MARVLE                       80 
    J.C. NOBLE                     80     E. HILLIARD                 80     Jas. WRIGHT                    160 
    Benj. F. GARRETT              160     S.L. HAFER               77.92 31. Jas. WRIGHT                  77.27 
    C.T. HALLODAY                 160     M. WAGONER                  80     Jas. MARVLE                    120 
    W.P. MARVLE                   160 20. Lizzie WORTHINGTON          82     C.M. WHEELER                   120 
 9. Theodor WIDIMAN               240     Barbara FEAHL              158     Wm. GRAHAM                  237.57 
    Dennis McCARTHY               200     Mary E. SCHERTZ             80     David BLIZARD                   80 
    J.C. PERRY                     80     M. WAGONER                 240 32. Wm. H. WRIGHT                  160 
    Theodor ROBERTS               120     A.L. GARRETT                80     Margaret E. MENZIE             160 
10. Theodor WIDIMAN                80 21. M. J. FERGUSON             160     O. WRIGHT                      160 
    T.B. RANDOLPH                 160     Henry GIMPEL               160     John MANION                    158 
    Patrick McCARTHY               80     W.F. BOBST                 160 33. Chas. WANEK                     80 
    J.D. STRONG                   160     Frank WANEK                 80     M.W. WELCH                      80 
    Elisabeth SCHROCK                     Thos. WANEK                 80     Frank WANEK                    153 
     et al                     160.22     Elizabeth SCHROCK          160     school                    
11. Patrick McCARTHY              240     J. STUTZMAN                 80     Homer H. HUNNICUTT             116 
    H.A. MORRIS                   160     Peter YORDE                 80     J.D. SNODGRASS          38.50 & 80 
    Chris REDIGER                  80     Charles JUETT              160     W.S. MATTERN                    80 
    R.L. MAHONE                   160     Frank WANEK                160 34. Edw. CUTTS                     120 
12. N.W. ANDERSON                 160 23. Peter BELSLEY              158     M.E. CUTTS                      40 
    E.E. MIGHELL                  160     cemetery                           Daniel KRABIEL                  160 
    John ROBBINS                  160     Elizabeth FARNEY           156     W.S. MATTERN                   160 
    Harvey COLE                   160     E. MOURER                  156     D. &. P. KRABIEL               160 
   
   

Vol V, no. 3, page 83 - Winter 1982-3
Index to 1903 Hamilton County Atlas, continued.

35. Daniel KRABIEL            40 & 80 10. M.W. WALSH                  80 22. C.A. DAVIS                     160 
    P.C. KRABIEL                   40     Wm. GLOVER                  80     Elijah CRIDDLE                  80 
    Jas. CRIDDLE                   80     Michael FARRELL             80     Jas. C. HUTCHINSON             120 
    Herman MERSCH                 160     Jas. A. TAYLOR              80     HUTCHINSON & MAW                80 
    Joseph HUDSON                 240 11. Wm. F. BOBST               120     Moss MAW                        80 
36. Carl F. HUENFELD (school)             school                         23. J.W. HOBBS                     240 
      land                        160     E. RURUP                   160     Thomas SALMON                   80 
    Carl HUENFELD                 160     James FARRELL              120     Moss MAW                       120 
    J.C. WILSON                   320     C.D. HUSTEAD                80     W.P. TOWNSEY                    40 
                                          Jos. SPRINGER              160     Thos. & J. SALMON               80 
   UNION PRECINCT (T9N R7W)       12. J.J. McCANAUGHEY           160     W.C. WONTZ                      40 
1. Carl HAGEMEISTER             80.09     W.A. EGGBERT                40     A. PHULER                       40 
   Fyetta LEINBERHER            80.06     R.V. BOYER                  80 24. Aug. SCRULTER                  160 
   Lewis F. LEINBERGER          80.05     Chas. B. BURDICK           120     G.M. WHITE                      80 
   Fredk. FELDMAN                  80     M.E. WORTHINGTON           200     M.P. WHITE                      80 
   W. DEICKMAN                     40 13. Chas. B. BURDICK     40 & 6.50     Annie BARNETT                   80 
   Henry OCKER                    160     M.F. & M. GRASS            160     S.M. KINSINGER                  80 
   Elizabeth FOX                   80     J.W. HOBBS                  40     Wm. TOWNSLEY                   160 
2. O.S. MOOBERY                159.93     M.A. SCOBIE Est.            80 25. Mary LEUTZINA                   40 
   Carl HAGEMEISTER            160.11     O.E. BEDELL             113.47     S.M. KINSINGER                 120 
   Chas. BUST Est                  80     M. MAW                      80     P.W. & Geo. C. TOWNSLEY        160 
   Thos. W. CONDON                 80     G.M. WHITE                  40     Swan HANSON                    160 
   Sarah LITTELL                   80     M.P. WHITE                  80     Henry TURNER                   160 
   W. DEICKMAN                     80 14. J.A. McMAHON                80 26. Thos. TOWNSLEY                 160 
3. Chas. GLOVER                159.99     J.M. THOMPSON               80     W.C. WONTZ                      80 
   M. FOSTER                   319.86     P.P. DAWSON                 80     Ellen VanDUSEN                  80 
   Samuel COX                     160     J.W. HOBBS            80 & 160     Hannah PIERCE                   80 
4. J.R. DAVIDSON               160.31     Thos. HOWARD               150     Union St. Bank                  80 
   Owen WRIGHT                 240.07     school                             Barbara FREY                   160 
   James F. SPOTTS                160 15. M.J. WILSON                 80 27. Danl. DANIELSON                 80 
   Samuel COX                      40     Michael FARRELL            240     Jas. C. HUTCHINSON             120 
   A. DETAMORE                     80     Jas. A. TAYLOR              40     Cyrus L. VALENTINE             160 
   5. Coras HENDERSON          120.77     M. M. FRY                   80     Erick LINDELL                  200 
   Owen WRIGHT                  80.42     J.B. RADNISH                80     Annie GULLICKSON                80 
   J.R. DAVIDSON                80.25     J.W. HOBBS                  40 28. W.H. BISH                      160 
   Elizabeth LEE                   77     C. A. DAVIS                 40     school                    
   L. LEE                          75 16. W.H. WHITTACRE             240     Daniel DANIELSON               160 
   cemetery                               J.B. RADNISH          160 & 40     Erick E. EUGAN                 160 
   Frank WANEK                    200     Paul SAMPSON               120     Herman STEIGEMEIER              80 
6. Wm. GRAHAM                  158.75     Charles T. TORGERSON        80     Mary BIECK                      80 
   M.E TALISH                   74.50 17. A.L. DAWSON                480 29. H.A. HUMPHREY                  240 
   G.R. TOMPSON                    80     Geo. E. JACKETT             80     school                    
   Wm. MAFFATT                 158.79     Paul SAMPSON               120     Thos. P. LOWERY                 80 
          Lincoln Land Co. 75         18. Harry DODSON            158.27     John W. HOBBS                   80 
   (Giltner)                              Noah W. BENSEN             160     Geo. W. DAWSON                 239 
7. D.L. HACKETT                   160    B.F. SIDES               318.49     church                    
   (Giltner)                          19. Conrad THELAN           159.31 30. Rohr. F. BOYD               158.82 
   Harry DODSON                 78.17     Frank WANEK             158.05     Samuel CAMPBELL                160 
   Jas. L. HAGEY                   80     Jos. WHITTLAK              160     Rosetta GANNON               78.94 
   W.F. WHEELER                   240     Geo. WANEK                  80     Fredh. HAYSELOCK                80 
8. Thos. MARVELL                  132     Julia C. McNEFF             80     Sarah L. SAVAGE                160 
   C.C. BEERY                      80 20. Jas. A. MARVALL             40 31. Annie J. BIDDERS 199.07  
   W.H. LEE                       318     Geo. A. HAMMOND            120     G.F. KORGAN                    120 
   A.E. STATON                     80     Geo. JACKETT               160     Wm. E. KILBORN                  80 
9. James F. SPOTTS                160     John WHEELER               160     Wesley HUMPHREY                 80 
   C.O. DUNLAP                     80     L.S. JONES                 160     Peter BISH                  159.24 
   D.D. SNIDER                    160 21. Charles I. TORGERSON        80 32. Jas. W. HANGER                 160 
   E.E. SNIDER                     80     C. LOCKNOUR                120     cemetery                  
   S. PITTS                        80     M.C. WILSON                160     Z.R. DEMMTCK                   160 
10. N.E. UPDIKE                    80     Richard GRIFFITH           160     Fredk. BIECK                   160 
    S. Cox                         80     Elijah CRIDDLE             120     Geo. BIECK                     160 
    S.A. BUSH                 80 & 80 22. Wm. LOBBY                  160                              
   
   

Vol V, no. 3, page 84 - Winter 1983
Index to 1903 Hamilton County Atlas, continued.

33. G.W. HULING                    80 34. Mary BIECH                 160 35. C. KNUDSON                     160 
   R. GRIFFITH                     40    B.M. SEVERSON                80    L.G. EVANS                       80 
   Herman STEIGEMEIER              80    school                             I.I. HOSIER                      80 
   Mary BEICH                      80    Marcus SMITH                160 36. Lewis MINN                160 & 80 
   Geo. BEICK                     160    Henry SIEVERSON             240    G.B. HITE                        80 
   J. NOLAND                       40 35. R.E. & A.S. BROWN           80    E. BLUMER                       120 
   Carl REUBSAMEN                  80    C. EUGENE                    80    Henry KITZINGER                  40 
   John STETT                      80    Lewis MINN                  160                              
   



Vol V, no. 3, page 85 - Winter 1982-3
Submitted by: Eldon Meisinger, Plattsmouth, NE
From: Evangelis Presbyterian Church--Baptisms, Plattsmouth, Cass County, NE


BAPTISMS -- Evangelis Presbyterian Church 1893 - 1905
1893
   Father & Mother (Maiden)           Child                 Born          Baptized    Godparents
August Georg NOLTING               Bertha Sophie             8-28-1892    1-4-1893 Bertha JASPER
   Katarina REBER                  Wilhalmine                                         Anna JASPER
Wilhelm WOHLFARTH                  Friedericke               1-15-1892   1-15-1893 Margaretha MUMM, Hans
   Maria PLOHN                     Katherina Margaretha                               TAMS, Katharina TAMS
Melchoir SONNICHSEN                Heinrich Gottbarg          9-1-1892   1-15-1893 Wilhelm  WOHLFARTH, Maria
   Katharina PLOHN                                                                    WOHLFARTH, Georg PLOHN
Hans SIEVERS                       Amalia Christine           7-7-1892   1-15-1893 Margaretha TANNING
   Sophia THODE                    Margaretha                                      Claus SIEVERS
Georg MITTELMEIER                  Anna Maria                 2-5-1893   2-15-1893 Ludwig KISLING, Alberd
   Barbara KISLING                 Magdalena Katharina                                SCHULDEIS, John RUELAND
John HORN                          Clara Katharina           11-4-1892   5-21-1893 Katharina NICKEL
   Margaretha NICKEL
Wilhelm KAUFMANN                   Emma Margaretha           3-22-1893   3-27-1893 Fritz & Margaretha
   Lina FRANKE                                                                        VANOLENHOUSER
Georg HOH                          Anna Sophie               1-27-1893   6-11-1893 Anna MASS
   Alwine HOFFMAN                  Margaretha                                         Mathias LEUCK
Joseph WARGA                       Willy Frank                9-2-1881   6-20-1893 Johann HANEMANN
   Caroline HANEMANN                                                                  Lida HANNEMAN
      "        "                   Joseph Karl               2-20-1886   6-20-1893       "     "
      "        "                   Jerrey Frank              1-24-1888   6-20-1893 Anna OHM, George KRELE
      "        "                   Anna Sophie               11-4-1892   6-20-1893   "   "      "     "
Johann HANEMANN                    Karl Curtis               5-10-1893   6-20-1893 Karl HANEMANN
   Lida HARVEY                                                                        Hattie HANEMANN
Fritz KEHNE                        Louise Margaretha         10-8-1892   6-23-1893 Elise KAFFENBERGER
   Margaretha HORN
Herman FINDER                      Karl Friderick Ludwig      6-2-1893    7-2-1893 Mathilde KUSTNSKY, Fritz
   Michaline SPICKALA                                KUNZMAN, Cecilie RETCH, Ernst SCHUBICK, Robert SCHUBECK
John LUTZ                          Freda Katharina           1-25-1890   7-26-1893 Charly WASERN
   Mina PRETTTG                                                                    Katharina PRETTIG
Alojs MICKA                        Anna                      7-19-1893   8-13-1893 Joseph SCHEBASTER
   Antonia KOUDELOVA                                                                  Franziska PTACEK
Friedrich OHM                      Emil Karl                  7-1-1893   8-26-1893 Joseph WARGA
   Sophie HANNEMANN                                                                   Caroline WARGA
Gustav BURMEISTER                  Max Jacob                 5-30-1893  10-28-1893 Paul OTTENS, Line LIBBERT
   Anna LIBBERT                                                                       Heinrich LIBBERT
Samuel WARSTADT                    Franz                    10-13-1893  10-24-1893 Rosine TIMMAS
   Auguste MATSCHULET
Hans SIEVERS                       Anna Cecilie Maria         6-5-1893  10-29-1893 Cecilie REICH
   Sophie THODE                                                                      Katharina SONNICHSEN
Christian WOHLFARTH                Johann Wilhelm            7-28-1893   11-5-1893 Fred WEHRBEIN
   Emma GORDER                                                                       Amalia WEHRBEIN
Rudolph SPAHNI                     Rudolph                   6-22-1893  11-19-1893
   Anna Elise BALSIGER
Ludwig KISLING                     Caroline Katharine       10-29-1893   12-9-1893 George & Barbara
   Barbara FITZER                                                        MITTELMEIER, Eva Katharina PRETTIG
Georg LUSHTNSKY                    Edna Kate May             6-22-1893  12-31-1893 Charles WASEM
   Barbara GABELMAN                                                                   Kate GABELMAN
Edward LUTZ                        Edward John               9-18-1893  12-31-1893 John LUTZ
   Kate ZUCKWEILER                                                                    Minnie LUTZ
Frank OTTO                         Elmer Friedrick           9-15-1893    1-1-1894 Elvine SHARPING, Friedrich
   Bertha SHARPING                                                              PILGRIMM, Ferdinand SHARPING
August KELM                        Otto August                1-5-1894   1-17-1894    Maria DIRKSON, August
   Johanne BRAMMER                 Ferdinand                                       DIRKSON, Ferdinand LAU
Paul OTTENS                        Alma Katharina           11-12-1893   3-11-1894    Anna DURMEISTER,
   Margaretha MAUDERER                                                                Maria WOHLFARTH
Georg GREBE                        Franziska                  3-1-1894   3-18-1894    Franziska LEBACH
   Rosalie Henrietta SCHWARZ                                                          Moses GREBE
   

Vol V, no. 3, page 86 - Winter 1982-3
Baptisms--Evangelis Presbyterian Church continued:
   1894
   Father & Mother (Maiden)           Child                 Born          Baptized    Godparents
Albert HUNGER                      Lydia Bertha Cecilie      12-4-1893  12-25-1894 Cecilia RETCH
   Bertha GLEE                                                                        Wilhelmine GLEE
Wilhelm HERTLE                     Wilhelm Karl              1-28-1893    4-1-1894 Peter & Agnes MATSON
   Fridericke SCHUMANN                                                                Ludwig DOSE
Heinrich KAUFMANN                  Dora Bertha               1-26-1894    5-3-1894 Wilhelm and Lina
   Margaretha VANOLENHAUSER                                                           KAUFMAN
Augut George NOLTING               Heinrich                   2-5-1894   5-21-1894 Heinrich Friedrich Wilhelm
   Katherina REBER                 Friedrich Wilhelm                                  BORN
Peter Heinrich IWERZ(?)            Wilhelm                    5-6-1894   6-30-1894 Friedrich & Margaretha
   Maria VANOLENHAUSER             Friedrich                                          VANOLENHAUSER
Philipp GABELMANN                  Clara Katharina           2-23-1894    7-5-1894 Maria FRANK
   Katharina FRANK                 Maria
Wenzel PTACEK                      Blazena                    2-2-1894    7-7-1894 Frank JANDA
   Franziska MICKA                                                                    Maria NEJEDLI
Johann KOOP                        Gustav                    3-23-1891    8-5-1894 Fritz HEINRICH
   Rosa HEINRICH                                                                      Friedrike HEINRICH
    "      "                       Friedrich                 1-19-1894    8-5-1894       "         "
Jurgen Heinrich TAMS               Georg Detlef               5-6-1894    8-8-1894 Anna NEVE, Katharine
   Wilhelmine HEUHUSEN                                                               TAMS, Detlef TAMS
Georg HILD                         Johann Peter              7-18-1894   8-19-1894 Johan Peter KEIL
   Margaretha SCHUMANN                                                               Katharine KEIL
August KLEESICK                    Laura Martha Louise        1-5-1894   9-21-1894 Martha TIEKOTTER
   Bertha QUACKIAR                                                                   Louise FRAHM
Herman TIEKOTTER                   Louie Wilhelm             9-12-1893   9-21-1894 Mrs. E.E. POHLMANN
   Martha KEGEL
Johann HIRZ                        Lena May                 10-14-1893   11-8-1894 Rosa HOLSCHUH
   Nette HOLSCHUH
Johann HERTLE                      Karl Johann               10-9-1894  11-13-1894 Ludwig DOSE
   Fridericke SCHUMANN                                                                Mina DOSE
Karl KOPISCHKE                     Rosalie Henriette        10-18-1894  12-25-1894 Joseph LEBACH
   Elisabeth GREBE                                                                    Henriette GREBE
Hans TAMS                          Bertha Katharine          12-4-1894   1-13-1895 Henry COOS, Agnes
   Katharina STAAK                 Henriette                                          MADSEN, Bertha TAMS
Wilhelm MATSCHULLAT                Albert                     3-6-1895   3-13-1895
   Mathilde WARSTADT
Fritz KEHNE                        Philipp Heinrich         11-14-1894   4-12-1895 Mina THIROLF
   Margaretha HORN
Friedrich EBINGER                  Anna Louise               3-14-1895   4-19-1898
   Mary WEIDMANN
Georg HILD                         Fredrick Wilhelm          9-11-1899  11-11-1900 Mr & Mrs Fred OHM
   Margaretha SCHUMANN
P.H. MADSEN                        Burris Agnes              9-13-1900  11-18-1900 Agnes MADSEN
   Edna                                                                               Flora DURHAM
Wilhelm WOHLFARTH                  Karl Otto                 1-12-1895  10-20-1895 Hans FRAHM, Louis DOTS,
   Maria PLOHN                                                                        Maria PLOHN
Christian WOHLFARTH                Margaretha                2-14-1895  11-24-1895 Margaretha WEHRBEIN
   Emma GORDER                     Wilhelmina                                         Wilhelmina BEINS
Friedrich JORDAN                   Friedrich Herman          11-9-1895 12-22, 1895 Mr & Mrs F.H. HEIMKER (?)
   Wilhelmina DRUMMOND (?)         Albert
Wilhelm MATSCHULLAT                Friedrich Ernst                 3-4    3-8-1896 Ros. DEMMES
   Matilda WARSTADT                                                                   Frau WARSTADT
Aloys MICKA                        Antonie               3-30-           4-12-1895 Josef LEBESTI
   Antonie                                                                            Franziska PTACEK
Heinrich LANDER                    Andreas Christian         2-25-1896   6-28-1896
   Hanna Sophie
Joseph F. DRUCKER                  Joseph Richard            2-23-1896   8-14-1896 Wilhelm & Marie
   Wilhelmine Barbara KLAUS                                                           OTTERSTEIN
Heinrich WEBER                     Clara BERTHA              4-30-1896   1-10-1897 Bertha Pauline JAEHRIG
   Auguste Pauline JAEHRIG                                  Johane Eleanor JAEHRIG, Clemens Reinhold JAEHRIG
   

Vol V, no. 3, page 87 - Winter 1982-3
Baptisms--Evangelis Presbyterian Church continued:
Father & Mother (Maiden)           Child                 Born          Baptized    Godparents
Johann Georg MILD                  Bertha Pauline           11-29-1896   1-24-1897 Cecelia REICH, Clemens
   Margaretha Regina SCHUMANN      Cecelia Dorothea                                   Reinhold JAEHRIG
                                                                                   Bertha Pauline JAEHRIG
Samuel WARSTADT                    Anna Louise                2-9-1897   2-21-1897 Maria MATSCHULLAT and
   Auguste MATSCHULLAT                                                                PARENTS
August Georg NOLTING,              Friedrich Georg          12-12-1896   4-18-1897 Friedrich W. NOLTING
   Katharine REBER                                                                    and parents
Albert TSCHIRREN                   Alice Maria               2-16-1897   5-30-1897 Marie M. LUTZ
   Rosins, TSCHIRREN               Mathilde                                           Christ TSCHIRREN
Oskar A. ENGEL                     Mabel Marie               6-10-1897   7-11-1897 F. JORDAN
Bernhardine KIRCHNER                                                                  Line Marie WARGA
Friedrich KEHNE                    Heinrich Friedrich         3-3-1897   7-20-1897 parents
   Margaretha HORN
F. Wilhelm MATSCHULLAT             Marie Minnie               5-6-1897   10-3-1897 Christoph PARKENING
   Mathilde WARSTADT                                                                  Bertha PARKENING
Karl L. Theodor KOPISCHKE          George Karl              11-20-1896  11-21-1897 George GREBE
   Elisabeth GREBE                                                                    Anna Barbara RIEGER
August GORDER                      Johann August             9-14-1897   2-27-1898 Anna CORDER
   Nellie BEAVER                   Friedrich
John P. TRITSCH                    Margarethe Marie          7-25-1897   5-15-1898 Emma WEHRBEIN and
   Ida C. WEHRBEIN                                                                    parents
Daniel GODSCHEIT                   Marie                      1-6-1898   5-15-1898 parents
   Marie GAUSTIN
Karl SIEKJOST                      Louis August          blank          10-26-1898 parents
   Minnie ARENDS
Jacob RATZ                         Wilhelm Jacob             6-19-1898   12-4-1898 parents
   Katharine ALLES
Louis MICKA                        Remon                    11-11-1898  12-18-1898 Vincence PTACEK
   blank                                                                              Frances Fannie PTACEK
Vincenz PLACEK                     Helena                   12-21-1898   2-22-1899 Joseph NEJDLY
   Frances MICKA                                                                      Marie NEJDLY
Friedrich Wilhelm MATSCHULLAT      Johann Fritz              7-13-1898    3-5-1899 Daniel GODSCHEIT
   Mathilde WARSTADT
Heinrich ZUCKWEILER                Dervey Michael            6-13-1898    6-4-1899 parents
   Philipine Katherina LUTZ
Christian Wohlfarth                Karl August               9-11-1898   6-11-1899 August GORDER and
   Emma GORDER                                                                        parents
Gustav Wilhelm BURMEISTER          Karl Hermann               8-6-1898   6-29-1899 Minnie DOSE
   Anna Katharine LIBBERT
August RAKOW                       Wilhelm                   8-21-1889   10-1-1899 parents
   Albertine GOECKS
Fritz KOEHLER                      Ernst Johann              6-29-1899  10-22-1899 Ernst PLOEGER and
   Line Henriette PLOEGER          Friedrich                                          parents
John P. TRITSCH                    Emma Charlotte            9-14-1899  11-26-1899 Emma WEHRBEIN and
   Ida WEHRBEIN                                                                       parents
Julius F. BOCK                     Clara Lena               12-17-1899   1-30-1900 Reinhold Clemens JAHRIG
   Bertha JAHRIG                                                                      Ernestine DURING
August NOLTING                     Dora Wilhelmine            3-9-1900   5-19-1900 Wilhelmine Henrietta
   Katharine ____                                                                     KAFFENBERGER
Frank OTTO                         August Scharping          1-29-1897    6-3-1900 Caecilie REICH and
   Bertha Marie Caroline SCHARPING                                                    parents
August GORDER                      Katharine Jeanette         5-9-1899    6-5-1900 Cora Mary BEAVER and
   Nellie BEAVER                                                                      parents
Samuel TSCHIRREN                   Fritz Hanni              11-22-1893   6-22-1901 Mr & Mrs Fritz
   wife                            Carolina                  1-12-1900   6-22-1901    GLANZMANN
G.W. BURMEISTER                    Alma Catharina             5-5-1901    9-1-1901 Magdalena LIBBERT
   Anna Cath LIBBERT               Magdalena                                          Cath. WICKMANN
August RAKOW                       Albert Emil              12-25-1901   4-27-1902
   Albertina JOCKS
Albert HUNGER                      Elmer Stuart              3-16-1902   5-11-1902
   Barbara GLEE
   

Vol V, no. 3, page 88 - Winter 1982-3
Baptisms--Evangelis Presbyterian Church continued:
Father & Mother (maiden)           Child                 Born          Baptized    Godparents
John P. TRITSCH                    Elmer Edward               5-4-1902   8-10-1902
   Ida WEHRBEIN
Fred H. GORDER                     Dorothea Charlotte        3-25-1902   8-24-1902 Dorothea WEHRBEIN and
   Henrietta BAIER                                                                    Parents
August GORDER                      William August             3-7-1901   8-24-1902 John GORDER and
   Nellie BEAVER                                                                      parents
Adolph BOEDECKER                   George Dewey              8-12-1898   9-21-1902
   Matilda WENKE
      "      "                     Eddie Jay                 5-28-1889   9-21-1902
Christian WOHLFARTH                Emma Henrietta           11-14-1902   1-14-1903 Dora WEHRBEIN
   Emma GORDER                     Dorothea                                           Henrietta GORDER
August GORDER                      Nellie Augustine          1-26-1903   1-17-1904
   Nellie BEAVER
August NOLTING                     Elizabeth                  7-9-1904   12-4-1904
   wife
Heinrich SANDERS                   Anna Maria                7-21-1901   7-16-1905 Maria HEINRICH
   Hannah THOMSEN                                                                     Jake HEINRICH
August HICKLEMANN                  Alma Sophie               2-17-1905   5-10-1905
   Minnie ____
John P. TRITSCH                    Friedrich Wilhelm        12-16-1904   6-18-1905 W.H. TRITSCH
   Ida WEHRBEIN
Philip H. TRITSCH                  John Friedrich            9-15-1904   6-18-1905 John P. TRITSCH
   Kath. KEIL
August Rob. RICHTER                John Aug.                 1-26-1904    8-6-1905 Mrs Minnie RICHTER
   Anna May RENNER                                                                    August RICHTER
    "         "                    Mary Christina             3-6-1905    8-6-1905 Ernst RICHTER
                                                                                      Mrs. Aug. RICHTER


Vol V, no. 3, page 88 - Winter 1982-3
Submitted by Cindy Steinhoff Drake, Avoca, NE

 

WEEPING WATER HIGH SCHOOL STUDENTS - December 25, 1875

The following information was taken from the Weeping Water Republican, November 27, 1913

   "SCHOOL CHILDREN OF 38 YEARS AGO - LIST OF THOSE ATTENDING HIGH SCHOOL IN 1875 - AS GIVEN BY OLD PAPER - DECEMBER 25 ISSUED OF THE NEBRASKA REGISTER QUOTES LIST OF PUPILS - ACCOUNT OF WHERE THEY ALL ARE NOW.

   From the Nebraska Register of December 25, 1875, we get the list of high school pupils, who were attending in Weeping Water 38 years ago and a glance at the names as given below will prove a most interesting study. In the Register the names appear in a school report, giving the average scholarship for each pupil during the month ending Dec. 24, 1875. In quoting below we omit the grades which are given, but will be glad to quote them privately to any of the persons concerned.

BURGESS, Anna      CLIZBE, Grace        CLIZBE, Lissie      COATMAN, Cora 
COATMAN, Emma      COON, Christine      COATMAN. Lottie     CLARK, Eva 
CLARK, I. B.       DUNN, Carrie         FOWLER, John        FOWLER, Helen 
FARLEY, Geo.       FITCHIE, Etta        FARLEY, W.          FARLEY, Etta 
FARLEY, Lizzie     GREENFIELD, Nettie   GREENFIELD, Eddie   HUNTER, Geo. 
HUNTER, Hattie     HUNTER, Anna         HOLISTER, Myrtle    HUBBARD, F. 
JENKS, Mary        KING, Carl           KING, Willie        KING, Mina 
KING, Bill         KING, John           HAWLEY, Dwight      FLEMING, Henry 
MARSHALL, Willie   SAWYER, Abbie        MARSHALL, Louisa    PETERSON, Lena 
QUINTON, Carroll   QUINTON, Lillie      QUINTON, Emma       QUINTON, John 
REED, Harry        REED, Freddie        REED, Willie        RIPLEY, Jasper 
RIPLEY, Guy        RATNOUR, Eliza       REED, Ise           STAFFORD, Emma 
SHELTON, Bertha    SHELTON, Lillie      STUCKER, Sherman    STUCKER, Sadie 
THOMAS, Marion     THOMAS, Will         TAYLOR, Maud        THORNGATE, Jennie 
THORNGATE, Ella    THORNGATE, Ida       WOODARD, Ella       WOODARD, Eva 
WOODFORD, Emma     ZULAUF, Gladys       ZULAUF, Abbie       HAWLEY, Archie 
WELLS, Wm.         TAYLOR, Drusie       BRINGHAM, L.        HAWLEY, Fred 
   
   

Vol V, no. 3, page 89 - Winter 1982-3
No. 3 Weeping Water High School Students continued:

C. A. LEWIS, Principal     Miss Ella RUSSELL, Assistant

Below is our account of what has become of the people named so far as we have been able to trace it out.

BURGESS, Anna, is Mrs. Wayne RUSSELL, lives with her husband and family in Calif.

CLIZBE, Grace, deceased, was formerly the wife of C.E. JOYCE of this city.
CLIZBE, Lissie, lives with his family on a farm near Wagner, Okla.

COATMAN, Cora, deceased.
COATMAN, Emma, deceased, wife of Chas. GARDNER.
COATMAN, Lottie, deceased, wife of John BROWN of Wabash.

CLARK, I. B., attorney for the B. & M. R. R.

DUNN, Carris, is still Miss Carrie and lives with her mother, Mrs. Dave WOODARD.

FOWLER, John, is a resident of this city, carpenter by trade, lives with his family on East Eldora.
FOWLER, Helen, is Mrs. Paul MARSHALL, lives with her husband at Elmwood, NE.

FARLEY, George, is ex-county superintendent of this county, now in the real estate business at Plattsmouth, where he lives with his family.
FARLEY, W., Deceased.

FITCHIE, Etta, is the wife of Rev. E.M. FURMAN, pastor of M.E. Church, Tecumseh, NE.

FARLEY, Etta, deceased.
FARLEY, Lizzie, deceased.

GREENFIELD, Nettie, is Mrs. John HIGGINS, who lives with her husband and family on a farm near Lincoln.
GREENFIELD, Eddie, was the first "devil" on the Nebraska Register and is still in the newspaper business in southeastern Kansas.

HUNTER, Hattie, is Mrs. S.W. COGLIZER and lives at 1323 S. Main St., Joplin, MO. with her family
HUNTER, Anna, Is Mrs. E.F. SAYLES, who is living a retired life with her husband at No. 735 Grant St., Springfield, MO.

HUBBARD, I., is farming the old home farm just west of town; has a wife and one daughter.

JENKS, Mary, is Mrs. ADAMS of Cincinnati.

KING, Carl, is at Napa, Calif.
KING, Willie, is Wellington, or Wax, the harness maker--in Omaha.
KING, Mina, is Mrs. Ed JEWELL: lives with her husband and family in the north part of town.
KING, Bill, is a farm lad; lives at Carroll, Cedar county, NE.
KING, John, is at Napa, Calif.

FLEMING, Henry, deceased.

MARSHALL, Willie, is in the Bank of Douglas at Douglas, NE, where he and wife make their home. His family are grown and he has several grandchildren.
MARSHALL, Louisa, is Mrs. Fred EVANS, who lives with her husband at Sioux Falls, S.D.

PETERSON, Lena, is Mrs. N.H. WOOD, with her home on Georgia Ave. Omaha.

QUINTON, Carroll is our county sheriff, and is serving his third term.
QUINTON, Lily, lives with her mother near Avoca.
QUINTON, Emma, is Mrs. David ROYER of Arcadia, Neb.
QUINTON, John, is at Roscoe; is postmaster and runs a store.

REED, Harry, is still a resident of our city, which residence has been continuous all these years. His family consists of wife and two sons and one dau.
REED, Freddie, is known as Dr. Fred REED now; is a married man, a resident of our city.
REED, Willie, is a missionary in Ecuador.

RIPLEY, Jasper, is farming at Gering, Nebr. Has a large family.
RIPLEY, Guy, is a electrician, with his home at San Francisco, Calif.

RATNOUR, Eliza, is Mrs. Fred RACE, who lives in Kansas City with her husband.

REED, Isa, is Mrs. Ben THOMPSON, She and her husband live at Malcolm, Iowa.

STAFFORD, Emma, is Mrs. John HOLLENBACK, who lives with her husband at San Diago, Calif.

SHELTON, Bertha, is the widow of Henry FLEMING and makes a home for her children at Los Gatos, CA.
SHELTON, Lillie, was formerly Mrs. C. H. HUNTER, makes her home at San Francisco, Calif.

STUCKER, Sherman is a resident of Oklahoma near Alva.
STUCKER, Sadie, is Mrs. Mack BAILEY, lives with her husband at Denver, Colo.

THOMAS, Marion, is Dr. M. U. THOMAS, of Memphis, Nebraska
THOMAS, Willie, is ex-superintendent of the Feeble Minded Institute of Beatrice, Nebr. with his home now at Bern, Kansas

TAYLOR, Maud, whereabouts unknown.

THORNGATE, Jennie, was formerly Mrs. Ed CHURCHILL
THORNGATE, Ella, is still Miss Ella and is a teacher in the Omaha schools.
THORNGATE, Ida, deceased, was the wife of Horace RUSSEL

WOODARD, Ella, deceased, was the wife of Daniel ROCKWELL of Manley


Vol V, no. 3, page 90 - Winter 1982-3
Weeping Water High School Students continued:

WOODARD, Eva, is Mrs. ELLIOTT with her home in Omaha.

WOODFORD, Emma, is still Miss Emma and lives with her parents, Mr & Mrs I.N. WOODFORD at Lincoln, Nebr.

WELLS, Wm., whereabouts unknown.

ZULAUF, Abbie and Gladys, whereabouts unknown.

SAWYER, Abbie, is Mrs. T.B. THOMPKINS of Blessington Springs, South Dakota

HAWLEY, Dwight, has a home at Woodburn, Oregon
HAWLEY, Archie, is at Culdesack, Idaho
HAWLEY, Fred, is at Seattle, Washington

TAYLOR, Drucy, last heard of was married and lived on a farm near Ashland, Nebr.

HOLISTER, Myrtle, at last account was married and lived in Colorado.

BRINGRAM, L., whereabouts unknown.

COON, Christine, whereabouts unknown

CLARK, Eva, whereabouts unknown.



Vol V, no. 3, page 90 - Winter 1982-3
Submitted by: Earl H. McNare, Lincoln, Ne
From Genealogical Archives in the Antelope County Historical Society

 

MARRIAGES IN ANTELOPE COUNTY, NE 1886-1887

H.H. HOAGLAND 53, & Miss Ella PASSMORE, 24. m. 22 Aug. 1886 by G.C. ROUSE, Pastor, Plainview M.E. Church. Wit: Mr. N. KIRK & Mrs. I. KIRK. Groom b. in Penn., son of James HOAGLAND and Sarah HAMBLETON, Bride b. Ill., of William PASSMORE and Sarah HILLS

Peter TARR 36, & Sarah A. DELZEL 26, m. 22 July 1886 by T.H. POLLACK. M. of G. Groom born in West Virginia, son of Jackson TARR and Mary A. CRAWFORD. Bride b. in Ind., dau of S. DELZEL and Jane DAVIS.

August KOENIG 22, & Miss Lizzie B. POWELL 21, m. in "Gurney Precinct" 4 July 1886 by A. M. ROSE, J. of P. Wit: J.A. CHAMBERLIN & Emma CHAMBERLIN. Groom b. in Germany, son of C. KOENIG and Henrietta SCHULTZ. Bride b. in Ill. dau. of Moses POWELL and Mary SPURGEON.

Henry COOPER 22, & Miss Winnie PARKINS, 19, m. at West Cedar Valley 1 Jan 1887.. by Henry GRIFFITS, Pastor. Groom was b. in Wisc. son of William COOPER and Sarah BALL. Bride was b. in Wisc. dau of John PARKINS and Lotta KINNEY. Wits: W.L. KINNEY & Miss B. C. PARKINS.

Charles R. FREEMAN 34, & Miss Nettie V. HATHAWAY 18, m. at Neligh, 19 Dec 1886 by Rev. A.F. MARSH. Groom was b. in New York, son of Riley FREEMAN & Adelaide BORIGOINE. Bride b. in Penn. dau. of Charles A. HATHAWAY and Vine TURBOIS.

Pomeroy CLARK 38, Miss Adis RIGGS 17. M. at West Cedar Valley May 16, 1886 by Henry GRIFFITS, Pastor, Cong'l Church. Wits: Nicholas FOLEY & Miss F.S. RIGGS. Groom b. in New York, son of Caniel (sic) CLARK and Chlory POMEROY. Bride was b. in Wisc. dau of Henry RIGGS & Rosela PICKETT.

George W. FANNON 27 & Miss Iada B. ALLEN 19. m. "at the house of John ALLEN" on July 4, 1886 by Wm. M. FANNON, J. of P. Wit: J.F. FANNON and John ALLEN. Groom b. in Iowa, son of Wm. & M. FANNON & Lucy GILLIAM. Bride b. in Wisc. dau. of J.W. ALLEN & Mary MASON.

Thomas J. HULSLANDER 24, & Miss Martha CRIPPEN 17. M. at Willowdale 23 June 1886. Groom was b. in Penn, son of T. J. HULSLANDER and Eunice SQUIRES. Bride was b. in Penn., dau of S. H. CRIPPEN and Julia McCONNELL. Wit: S.H. CRIPPEN and Julietta CRIPPEN.

Hayden W. MITCHELL 22, & Miss Mollie MUMMERT 21. m. at Neligh, Nebr Feb 24, 1886 by A.F. MARCH, cong'l Minister. Wits: Joel K. ALLAY and L.K. MUMMERT. Groom was b. in New York, son of Henry MITCHELL and Lois SHEDD. Bride was b. in Iowa, dau of George MUMMERT & Elizabeth DELASHMUT.

John NOSS 23, & Miss Nancy DAVIS 22, m. at T.H. POLLACK's residence, 2 Nov. 1886. Groom was b. in Penn. son of John G. NOSS and Margaret MILLIKEN. Bride was b. in Penn. dau of Hugh W. DAVIS & Margaret J. POLLACK.

Reuben F. MOWERS 24, & Miss Mary F. MYERS 20. m. at L. PROUDFIT's res. 20 Oct 1886. Groom was b. in New York, son of David MOWERS and Susan STROUP. Bride was b. in Wisc. dau of Charles H. MYERS and Mary MEURET.

John B. O'NEILL 54 & Mrs. Elizabeth B. BROWN 45. m. at Neligh, 4 Sept. 1886 by S. D. THORNTON Co. Judge. Wit: Lynn H. HUDSON and Clemency HUDSON. Groom b. in Ireland, son of Harry O'NEILL and Frances BRETT. Bride was b. in England, dau of Robert BAXTER & Mary HARRISON.

Riley W. LEWIS 21 & Caroline WINTERS 19. m. in Township 28, Range 7 on the 27th day of June. 1886 by George V. McKENNSEY. Wit: Newton BLACK and Ida G. BLACK. Groom b. in Iowa, son of E. LEWIS and Eureline DAMON. Bride b. in Mich. dau of R. WINTERS and Catarina MAYBEE.

Harry D. SMITH 22, & Almira Jane SIMS. 17. m. at Neligh, 7 June 1886 by Rev. A. HODGETTS, Min. of ME Church. Groom b. in NE, son of Orville D. SMITH and Isabella RAY. Bride b. in Iowa dau of Thomas I. SIMS and Marie CROSS.


Vol V, no. 3, page 91 - Winter 1982-3
Marriages in Antelope County, Ne, 1886--1887 continued:

Charles D. ROUSE 24, & Etta MOTZ (24) m. at Oakdale 3 June 1886 by G.C. PALMER. J. of P. Groom b. in Wisc., son of Charles G. ROUSE & Lydia MOTTER. Bride b. in Iowa, dau of Levi MOTZ and ----- BUSOHM.

August SHULTZ 28, & Mary STARK 24. m. at Neligh 19 Dec 1886. Groom b. in Sweden, son of F. SCHULTZ and Hannah ERICKSON. Bride b. in Sweden, dau. of J. STARK and Mary --

W.T. SHULTZ 23, & Laura RAKOW 21. m. at Neligh 18 Sept 1886. Groom was b. Wisc. son of William SHULTZ and Matilda ELLIS. Bride b. in Ohio, dau of ---- RAKOW and ----

Nathan PROSSER 27, Miss Anna Louisa HOYT 19. m. 11 March 1886 by John JEFFERIES, J. of P. Wit: W.H. HOYT & Nancy Louisa HOYT. Groom b. in Jones Co., Iowa, son of William PROSSER. Bride b. in Westchester Co. N.Y. dau of W.H. HOYT and Nancy Louisa ---

Albert I. MILLER 27, Ella S. COMSTOCK 19. m. at Frenchtown, 25 Mar. 1887 by J.D. WITHAM, M. of G. Wit: S.A. BOYD, W.J. BEATTY, Alex GRAYBIEL and R.G. MORROW. Groom b. in Iowa, son of Norman MILLER and Harriet PARKER. Bride was b. in Iowa, dau of Abel COMSTOCK & Belle ---

Silvanus ELWOOD 30, Etta I. BARNARD 17. m. at the house of S. LAMBERT in Neligh 28 Feb 1887 by N.D. BRITTELL, Elder of Christian Church. Wit: Mrs. M.H. LAMBERT and J.A. BRITTELL. Groom was b. Iowa, son of Hiram ELWOOD. Bride was b. in Nebr. dau of J.W. BARNARD and Amelia HILLER. (ELWOOD lives in Custer Co., Nebr.)

Matthew W. JOHNSON 31, Celia M. HOUCK 21. m. at Neligh 9 Febr. 1887 by S.D. THORNTON, Co. Judge. Wit: David RAYNER and Maried RAYNER. Groom b. in Ill. son of J.W. JOHNSON and Nancy June. Bride b. in Iowa, dau. of H. HOUCK and Mary HUNTINGTON.

0. R. ELWOOD 39, Millie B. GRAPE 20. m. at Oakdale, 6 Feb. 1887 by Rev. H. WILSON. Wit: Mrs. Ailsey ELWOOD and Mrs. Elsie MALZACHER. Ogen R. ELWOOD b. in Ohio, son of C. ELWOOD and Ailsey DUFF. Minnie B. GRAPE b. In Germany, dau of F. GRAPE and Minnie NOAH.

Elmer E. HOSMAN 22, & Edna A. MILLS 18. m. at Oakdale, 3 Feb. 1887 by Thos THOMPSON, Min. Groom b. in Iowa, son of Isaac HOSMAN and Susan D. KISTLER. Bride b. in Penn. dau of Geo. S. MILLS and Margaret HOGAN.

Carl (or Karl) A. SWENSON 36, Karlena S. HAMMERGREN 35 (also written Kreslena). (parties I think from Caly Ridge --Lambert) m. at Neligh 2 April 1887. Wit: Mrs. Clara M. SANDERS and Mrs. Sadie McFARLAND. Groom b. in Sweden son of Swen ---- and Sophia GREERLA. Bride born in Sweden, dau. of ----- HAMMERGREN and Ansopho -------

U.G. KNISS 22, Mary J. VAN PATTER 19. m. at the bride's brothers on 24 Jan 1887 by Rev. E.P. MEAD. Wit: I D. VAN PATTER and Wm. CASELINE. Groom b. in Iowa, son of Henry KNISS and P.G. DURHAM. Bride b. in Iowa, dau of Henry VAN PATTER and Jane LONG.



Vol V, no. 3, page 91 - Winter 1982-3
Submitted by Mrs. Georgene Morris Sones, Omaha, Ne

PERSONAL PROPERTY ASSESSMENT, Garfield Precinct, Wayne Co. 1891
Wm. ANDERSON         Wm. HOUSE           H. M. LUCUS         H. G. THORP 
S. P. BROOKS         James HOUSE         C. F. LUCAS         Ben TIM40NS 
J. BOAUDER           J. H. HUTCHISON     G. B. LUCAS         Peter ULRICH Jr. 
R. T. BRYAN          W. JENKINS          John KNOUSE         Peter ULRICH Sr. 
E.C. BROOKS          R. H. JONES         Jacob KNOUSE        H. TIEATGE 
H. G. BRYANT         Thos. JONES         H. KLEENSANG        Boyd WAGGONER 
John CATE            Mrs. E. JONES       A. MARTIN           R. & M. WADSWORTH 
W. H. EASTBURN       Even W. JONES       H. M. MOORE         D. C. WOOD 
Jas. R. & G. DUFF    J. H. JONES         J. NESSEN            
G. C. DAVIS          D. H. JONES         W. D. ROBBERTS       
Jas DOBBIN           Thos. JA14ES        E. ROBBERTS          
C.C. DOBBIN          J. W. JAMES         Fred RAUTENBERG      
John DREUSEN         P. C. JENSEN        S. PUGH              
A. L. DAVIS          H. H. JONES         J. A. SWANSON        
S. C. DAVIS          F. M. JAMES         W. H. SKEEN          
Joseph DOBBIN        R.R. JAMES          STRAHN & STEELE      
C. ECKMANN           W. M. JAMES         E. SHUFELT           
B. GROAT             D. C. JONES         A. SHUFELT           
H. GOTTISH           John JHLI           F.C.H. SCHROEDER     
C. A. FREBBERG       W. F. LANDRETH      Fred SCHROEDER       
J. S. HILL           Ed LOCKE            James SMITH          
W. C. HECHERMAN      John LOCKE          L. R. THORP          
D. L. HUGHES         E. KENRICK                               

** Note: These electronic pages are provided for your personal use, and may not be reproduced in any format for profit, nor for presentation in any form by any other organization or individual. They may be freely copied for your personal use. **

Return to TOC for Volume 5, Nebraska Ancestree

© 2000, 2001 for NSGS & NEGenWeb Project