NSGS Ancestree

NEBRASKA ANCESTREE SUMMER 1992 Vol. 15, No. 1 Page 24

Submitted by: Evelyn Ernesti. P.O. Box 206, Ewing, NE 68735

ST. THERESA CEMETERY, Clearwater. Cuming County, NE

AHLERS, John M. 30 Jan. 1975
ALLEN. Arthur 1893 1975 Husband WW 19171918
ALLEN, TEONA 1902 19 Wife
FEHIGE, Theodore 1892 1973
Fox, James 30 Aug 1961 son of Leonard
FOX, Joseph 14 Apr 1959 son of Leonard
GOSCHA, Christina M. 1914 1937 Daughter
GOSCHA, Francis 1889 1947 Mother
GOSCHA, Jerome C. 27 May 1931 4 May 1932 Son
GOSCHA, Joan B. 3 Mar 1933 27 Mar 1933 Daughter
GOSCHA, Nicholas 1879 1967 Father
HAYES, Rev. Roger 1891 1958
KASTER, Mathias J. 5 Dec. 1894 3 Nov 1957 S.D. PFC Co. C 10 Amm IM WW 1
KESTER, Joseph P. 1865 1975
KOENIG, F. Joseph 1887 1962 Husband
KOENIG, Anna 1891 1952 wife
McBRIDE, 1952 Inf. dau of D.W. & T. A.
MOSER, Charles 29 Feb. 1956 1 Mar 1956
MOSER, Stephen 25 Jun 1950 26 Jun 1950
MOSER, Tommy 15 Feb. 1948
SCNMITZ, Leo F. 1910 1956
SCHMITZ. Techla 1884 1953 wife
SCHMITZ, William 1878 1960 Husband
SHEETS, Dianna G. 7 Nov 1858 18 Feb 1959
SNIDER. Etta E. 1900 19 wife
SNIDER, R. Chas 1893 1949 Husband
THIELE, John F. 28 Aug 1889 13 Aug 1961 Husband
THIELE. Josephine 19 Mar 1890 24 Aug 1974 Wife
THIELE, Jerry 26 Feb 1955 10 Apr 1956 son of Arnold & Mary Ann
THIELE, Mark 7 Oct 1966 8 oct 1966 son of Arnold & Mary Ann
ZIMMERMAN, Martin J. 1860 1945

$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$

D. A. R. NEWS ABSTRACTS 1933

Abstracted from? OMAHA BEE, 21 February 1933

FAIRMONT CHAPTER

Mrs. A. L. BROWN, chairman essay contest committe
Mrs. L. B. ARNOT, chapter regent
                  delegates & alternate to NE D. A. R. conference

Mrs. I B. ARNOT Mrs. L. T. BLOUCH
Mrs. Mary HALSEY Mrs. M. M. AKIN
Miss Elizabeth WRIGHT Mrs. G.A. WILLIAMS
Mrs. A. L. BROWN Mrs. L. H. BADGER
Mrs. Eula SMITH Mrs. Charlene ZUMWALT
Mrs. W. E. GOODRICH

NEBRASKA ANCESTREE SUMMER 1992 Vol. 15, No. 1 Page 25

D. A. R. News Abstracts, 1933 continued:

FAIRBURY CHAPTER

Mrs. G. E. GILMORE, chapter regent Mrs. R. B. WILFLEY
Mrs. C. R. DAVIS, hostess

PLATTSMOUTH CHAPTER

Miss Caroline BAIRD Mrs. F. R. GOBELMAN, chapter regent
Mrs. R. W. CLEMENT

GRAND ISLAND CHAPTER

Betsy HAGER Chapter
Mrs. Lena LYLE Mrs. J. M. SPRAGUE, chapter regent
Mrs. C. A. LAUGHLIN

AUBURN CHAPTER

Ann FROISSART Chapter
Mrs. Howard Mc COMAS Mrs. J. K. MOORE
Mrs Shelby EUSTICE Mrs. Allan D. MAY
Mrs. R. M. ARMSTRONG

FREMONT CHAPTER

Mrs. Frank W. JOHNSON, chapter regent

OMAHA CHAPTER

Mrs. G. W. SUMNER

BROKEN BOW CHAPTER

Gen George A. CUSTER Chapter
Mrs. A. W. MELVILLE Mrs. James LOMAX
Mrs. Sarah KING Mrs. Edgar LIGHTBODY
Miss Clara L. BENNETT Mrs. Horace KENNEDY, chapter regent

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

COOK COURIER, COOK, JOHNSON COUNTY, NE 5
December 1919

ADVERTISEMENT:
We the undersigned, do not believe that the four social pastime games of cards that were played on November 151718 and 20, in Mr. Geo. SCHOENE's place of business, and for which he was charged with running a gambling house and fined $100.00 and costs by Justice G. B. MILLER, was just, and that the fine was quite heavy for the evidence produced, therefore the following have contributed voluntarily and have paid Mr. SCHOENE's fine:

ABENDSCHEIN, Wm. BORSE, Wm. H. DIECKGRAFE, Albert ENNEN, Henry SR.
BRIKMANN, Aug. BENNETT, W. j. DREYER, Wm. F. EKHOFF, Herman
BLUMHERST, R. BENTZINGER, Wm. DIECKGRAFE, Carl FEY, Fred
BENTZINGER, Dan BECCARD, Harry DANME, Fritz FISHER, Geo. H.
BIERE, Louis CURTIS, Sherman DIECKHOFF, Ernest Sr. FRICKE, Wm.
BADBERG, John CHAMBERLAIN, Ben DOEDEN, August FREESE, Joe
BROWN, Duke COOK, Mac DAMME, Herman GOEMAN, Geo. T.

NEBRASKA ANCESTREE SUMMER 1992 Vol. 15, No. 1 Page 26

Cook Courier continued:

GERKING, D. P. KICKER, Fritz MANNSCHRECK, Wm. SOUDERS, E. A.
GILBERT, John G. KIPP, W. L. NABER, Rudolph SANDELL, Chas
HOLTGREWE, Henry W. KUHNS, James NAEVE, Paul STUTHEIT, Herbert
HOLSCHER, Harvey LIVINGSTON, Palmer NIEMANN, H. L. SCHMIDT, Chris
HEMMINGHOUSE, Louis LIPPS, C. NEWCOMB, Herman SMITH, Harry
HUHOLD, Fred MITTLEBERG, Henry Sr. OETKEN, J. J. SCHOENE, Geo.
HOPP, Elmer MILLER, Ernest PAULSEN, Wm. SCHOENE, Phillip
HOLSCHER, Chas. MILLER, EMIL PIEPER, Wm. THANK, Lynn H.
HAEFFNER, Chris MANNSCHRECK, Chris PAULSEN, John Vliet, Dan
HAAGE, A. G. MATTHEWS, John PAULSEN, Harry WEBER, August
HILLMAN, Vernon MILLER, Aug PALEK, Wm. WEBER John Jr.
HARTMAN, Fred MOELLER, John PETERS, Geo. WEBER Chas P.
HOLSCIR, Carl MABBETT, E. L. SCHACHT, H. H. WELLENSIEK, A. H.
HANAU, Leonard MITTLEBERG, John SCHOWALTER, John WEBER Wm.
HEWARTH, Frank McINTYRE, Wm. SCHACHT, John WILHELM, Fred
HILDT, John MULSO, Chas SEEBA, Louis NEThER, John Sr.
KLASSMEYER, John MOELLER, Ben SCHACHT, Henry A. WELLENSIEK, Godfrey
WEBER, Herman
WELLSANDT, Chas.

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

Submitted by Rity M. Drobny, 208 West Benton, O'Neill, Ne 68763

SCHOOL DISTRICT NO. 77, Bloomfield, Knox County 1900-1901

Anna Caroline JURGENSEN, Teacher
School Board
E. O'DONNELL, Director, J. POSPESHIL, Treasure, L. EGE, Moderator

PUPILS

Alice EGE Carrie EGE Eddie O'Donnell Matthew McMANUS
Ambrose McMANUS Emmett McMANUS Myrtle McMANUS Owen HOLMEERG
Norman HOLMBERG Roy SIGLER George SIGLER Thekla SWANSON
Melinda SWANSON Loren HOLMBERG Allen SWANSON Earl SWANSON
Vlasta POSPESHIL Grace GIBBS Rudolph POSPESHIL Vesta LEASE

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

SCHOOL DISTRICT No. 43, Bloomfield, Knox Co. 12 Jan 1902--7 Mar 1902

Bertha KINDALL, Teacher
School Board
H. C. LOVEJOY, Director; M. B. CASE, Treasurer; Levi KREGAR, Moderator

PUPILS

Minnie HARRIS Grover HARRIS Goldie HARRIS Albert GLAUE
Rudolph POSPESHIL Joe STONE Roy STONE Bessie FINLAYSON
Walter FINLAYSON Lena KURTH Vlasta POPESHIL Nellis HARRIS
Louisa GLAUE Dora GLAUE Hans TIMM Eddie KURTH
George TIMM Maggie GLAUE Mary NIESHE Peter TIMM

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

BLOOMFIELD JUVENILE BAND, 22 Nov. 1907 BAND CONCERT

Edward DURBIN Herman BALLARD Claud GRIMES Sam FUNK
Owen FUNK Rudolph POSPESHIL J. M. RUTH Tom KOPETKA
Everett CARPENTER Emil UEHLING Hall STUART Hally MILLER
Carl ANDERSON Murray DOLPHIN Roy GRIMES Fay UEHLING
Ralph ROBERT Ed BAKER

NEBRASKA ANCESTREE SUMMER 1992 Vol. 15, No. 1 Page 27

SHERMAN COUNTY

GRADUATES of LOUP CITY, NE HIGH SCHOOL

1891--l0th Grade
NIGHTINGALE, Lillian SNYDER, Mattle WILLIAMS, Myrtle
1897
CONGER, Nettie Frock HAYHURST, Harriet KAY, Grace
McPHERSON, Jesse NELSON, Ida WALWORTH, Sarah
1898
INKS, Arthur McPHERSON, Bess MULICK Belle
PILGER, Newton ROWE, Julia THROCKMORTON, Hattie
1899
GOULET, Georgiana GOULET, Minnie LOFHOLM, ?
LOFHOLM, Sarah MATHEW. R. H. MINSHULL, Edna
MINSHULL, Mary ODENDAHL. Ernestine ROWE, Bessie
SUTTON, Jane YOUNG, Henry
1900
HAIGLIN, Grace McCOY, Edward NIGHTINGALE, Florence
POLSKI, Stephen RIGHTENOUR, Bertha THOMPSON, Anna
VANSCOY, Amanda
1901
BENNETT, Blanche MINSHULL, Charles PEDLER, Sarah
POLSKI, Josephine ZINK, Gladys
1902
BENNETT, Charles CHASE, Lela KAY, Elizabeth
LOFHOLM, Ellen LOFHOLM, Minnie ROBERTUS, Ellen
1903
ANGlER, Edith BECHTOLD, Minnie GROW, Lucy
HENRY, Edith LEE, Edna LEE Marvin
NIGHTINGALE, Beatrice ROWE, Rosa TAYLOR, Ella
ZIMMERMAN, Beth
1904 (Last 10th grade Graduates)
CONHISER, Lillian FOSTER, Ella GIBSON, Irene
HISER, Otis JOHNS, Josie KEARNS, Raymond V.
LEININGER, Coralene LEININGER, Jessie LOFHOLM, Etta
MEAD, Bertha NIGHTINGALE, vivian OWENS, Meroe J.
PILGER, Theodore F. SWEETLAND, Clarence SWEETLAND, Leslie F.
1906 (First 12th Grade)
KEARNS, Raymond V. OWENS, Meroe J. SWEETLAND, Leslie F.
1907
LEE, Lula MEAD, Bertha OUTHOUSE, Emma G.
SWANSON, Ben F. SWEETLAND, Frances
1908
KEARNS, Arch J. LEININGER, Adeline MINSHLILL, Margaret
MUSSER Esther OHLSEN, Herman ZIMMERMAN Elva
1909
CORNING, Arlie McFADDEN, Lula McNULTY, Klea
OHLSEN, Flora REIN, Clifford ROWE, Emma
SORENSEN, Christian A. SMITH, Ada
1910
CORNING, Elma JONES, Hempel McFADDEN, Margaret
McCRAY, Olive OUTHOUSE, Winifred PEUGH, Lettle
SMITH, Bessie WHITAKER, Clark

NEBRASKA ANCESTREE SUMMER 1992 Vol. 15, No. 1 Page 28

Loup City Graduates continued:

1911
BURROWES, John FULLER, June LEININGER, Florence
LESCHINSKY, F. J. (Fritz) McNULTY, Lila LOFHOLM, Lulu
MINSHULL, Jennie OHLSEN, Frieda PRITCHARD, Cash
REED, Zelpha
1912
CALLAHAN, Walter CORNING, Frances DRAPER, Blanche
DEPEW, Florence GASTEYER, Winnif red KETTLE, Esther
LEEPER, Maybelle OHLSEN, Marie
1913
COWLING, Vida DADDOW, Mabel DEPEW, Mabel
DADDOW, Caral HANSEN, Amelia LEEPER, Zoe
MELLOR, Hallene OHLSEN, Albion OLTJENBURNS, Minnie
OUTHOUSE, Orpha OWENS, Roscoe C. PETERSEN, Chris
SHARP, Beth SHARP, Elsie TAYLOR, Jeannette
FLETCHER, Glen
1914
CONGER, Clayton COOPER, Marie DADDOW, Elva
DIETERICHS, Carl DOLLING, Rose GALLAWAY, Faye
GASTEYER, Edna Henrietta HIDDLESON, Lee JACKSON, Eva
KAY, Carrie LEE, Klea MILLS, Byard
VerVALIN, Marcia WOODS, Minnie MICKOW, Adella
OHLSEN, Orena
1915
MUCK, Carl C. ANDERSON, Hannah CHASE, Atholbert
CHASE, Eunice CHRISTENSEN, Bertha CHRISTENSEN, Maggie
FISHER, Bessie FISHER, Blanche FRENCH, Fay
LARSEN, Forrest LESCHINSKY, George McBETH, Alice
McCRAY, Eloise MAGNUSON, Albert PHILLIPS, Mason
PHILLIPS, Myrtle SLOCUMB, Bernard SLOCUMB, Rigdon
TAYLOR, Earl WATTS, Eva NICKOLAUS, Blanche
OLSON, Edythe
1916
CHASE, Lucienne COLE, Jennie GASTEYER, Karl
LEE, Melvin HANCOCK, Arthur JENNER, Robert
McILRAVY, Amy McNULTY, Ursula OUTHOUSE, Alberta
PATTON, Lucille RETTENMEYER, Clyde SWEETLAND, Ray
1917
MUCK, A. Jackson BARTUNEK, Lucille CORNING, Ross
CURTIS, Kathryn BULGER, Lloyd CADWELL, Gladys
CADWELL, Laverne DAILY, Milo DOLLING, Henry
ENDERLEE, Alma HANSEL, Frances HANSEN, Carl
JANULEWICZ, Katherine JOHNSON, Maud JUNG, Helma
LARSEN, Dora MAY, Leona OHLSEN, Dorothy
OLTJENBURNS, Elsie PINKNEY, Burdette ROWE, Velma
WARRICK, Gladys WHITE, Myrtle WOTEN, Alton
1918
BRAUGH, Verna CHILSON, Blanche CONGER, Bessie
COLE, Calla FISHER, Helen FRENCH, Tena
HANCOCK, Sadie HENRY, Lois KEEF, Florence
LARSEN, Jens McFADDEN, Ruth MARCY, Charles
PATTON, Eugenia REYNOLDS, Fay WAITE, Eangeline

NEBRASKA ANCESTREE SUMMER 1992 Vol. 15, No. 1 Page 28

Loup City Graduates continued:

WILKIE, Russell SIDES, Cloyce WANEK, Emily
RASMUSSEN, Nina
1919
BASS, Floyd BLASCHKE, Alvina COUTON, Anna
DADDOW, Blanche DADDOW, Earl DIETERICHS, Frieda
GASTEYER, Theodore GROW, Russell JOHANSF,N, Mark
KEE, Zina KNIGHT, James LEININGER, John
LING, Gladys LONG, John MORROW, Irene
OWENS, A. R. SHROVE, Earl STEEN, Amanda
1920
AMICK, Fred CHASE, Hal COLE, Harriet
GALLAWAY, Harriet GILBERT, Everette HANSEN, Matilda
HANSEN, Otto HILSABECK, Dorothy JANULEWICZ, Helena
McNIELL, Lizetta RETTENMEYER, Carl REED, Elsie
SALSBURY, Russell TALBOT, William VerVALIN, Hugh
WARRICK, Irene WINKLEMAN, Blanche ZARUBA, Joseph
1921
BECHTOLD, Juanita CHRISTENSEN, Nan CHRISTENSEN, Jens C.
DAVIS, John Byron DUNN, Gladys GILBERT, Clyde
GROW, Lloyd E IGNOWSKI, Tressa JANDA, Anna
KILPATRICK, Bessie LARSEN, Ida LARSEN, Jens
LING, Kathryn McCALL, Clarissa PETERSEN, Anetta
SCHUMANN, Mina SICKELS, Charles SINNER, Irma
STEEN, Bertha TIMSON, Gladys TRAVIS, Cecil
WHARTON, Lena ZARUBA, Victoria
1922
MAUD, Bell COLE, Lois CRAMER, Lyal
CRAMER, Lela ENEVOLDSEN, Alice HANSEL, Louise
HANSEN, William KILPATRIcK, Viola LeFEVER, Floyd
LEWANDOWSKI, Leon P. LONG, Margaret MARCY, Mary
MAKOWSKI, Helen MINSHULL, Rhea McFADDEN, Hazel
OGLE, Helen PETERSON, Otto POINTER, Doris
PORTIS, Mildred PRAY, Waldo SHERMAN Fred
WILKIE, Burla STEEN, Victor
1923
BARTUNEK, James BELL, Erma BEUSHEUSEN, Helen
COUTON, Norah GROW, Max HIDDLESON, Ada
HULTS, Edna JNULEWICA, Anton JANULE, Martin
LARSEN, Karen LARSEN, Rubye OGLE, Bernice
PINCKNEY, Raymond REED, Merle SUNDSTROM Ruth
TOCZEK, Josie WANEK, Fred WHEELER, Emma
WHITEHEAD, Cyrus HANSON, Ann
1924
COUTON, Nilla DADDOW, Evelyn GILBERT, Pearl
HANCOCK, Ernest HAWK, Loree IGNOWSKI, Helen
JACOBY, Helen JACOBY, Lucille JEZEWSKI, Louis
KEE, Fred KENNEDY, Mildred JANDA, Theresa
LING, Mildred McFADDEN, Vergie SOKOL, Phillip
THODE, Ernest WAGGONER, Owen WHITE, Frank
YOUNGQUIST, Viola ZIGLER, Hazel

NEBRASKA ANCESTREE SUMMER 1992 Vol. 15, No. 1 Page 29

Submitted by Joyce L Borgelt, 408 N 5 St Battle Creek NE 68715

ST. JOHN'S LUTHERAN CHURCH, MISSOURI SYNOD, CONFIRNANDS
Battle Creek, Ne, Madison County

1888
Gustave BRIESE Wil1m JOST Wilhelmina KUNTZ
Carl SENDT Franz MASSMAN At Battle Creek
Heinrich BEHRE Alvina STOLLE Carl BALEFSKI
Johann BORCHERS Emilia SCHINKUS Albert GARDELS
Heinrich Massman Marina STOLLE Wilh. THIEKE
Wilhelmjne REILKOVSKY Emilia FUERST George DINKEL
Henriette REIKOVSKY Ernstine VOLK Otto HOFFMANN
Margretha DINKEL Clara HOFFMANN Wilh. KLINDT
Bertha BREDEHOFT Carolina DINKEL Herman MEISSNER
Ema BIERNAN Wilhelmina SCHEERGER Friedrich WERNER
Martha FUERST 1891 Hugo LENZ
Heinrich EDENS Theodore SCHLACK August WALTHER
John REIKOFSKI George SECKEL Anna HOBUS
1889 wilhelm WENDT Bertha REIKOFSKI
In Burnett, NE Friedrich FUERST Elizabeth MEISSNER
Wilh. WEGNER Johann ZOHNER Bertha WOLSKE
Fried EISSLER Robert SCHINKUS Anna PRAEUNER
Otto WHITWER Adolph BREDEHOFT Elina SCHLACK
Mathilda HEPFLINGER August HOHENSTEIN Paulina WIENCK
Mathilda JANDT Maria LUDWIG Maria BORCHERE
Louisa WEGNER Maria WERNER Mrs. Dorothea BRECHLER
Erna EISSLER Nancy CLAUS 1894
Mina HEPFLINGER Anna WIENCK Wilh. SECKEL
Carolina EISSLER Katharina PRAEUNER Carl FENSKE
Anna REIKOFSKI Martha WOLSKE Johann LUCHT
In Battle Creek, NE Rosina LUCHT Johan MILLER
Arthur GARDELS Wilhelamine yOLK N. August yOLK
Joh. SECKEL Ida SCHLACK Friedrich PRAEUNER
Fritz MUELLER Anna ALDAG Herman JOST
Conrad WERNER Emma JOST Carl FUERST
Will MEISSNER Maria yOLK Friedrick SCREERGER
Adolph MANTEY 1892 Anna SCHINKUS
George SCHEERGER Edward Wanke Mina HEUERMANN
Hugh CASMMERER Friedrich JACOBS Helena CLAUS
Maria ALDAG Carl HEPFLINGER Ottilie GARDELS
Frederike JOST Clara HEPELINGER Augusta STOLLE
Carolina LUCHT Wilhelmine JACOBS Johanna WARNKE
Anna MEISSNER Anna CLAUSEN Bertha DINKEL
Elizabeth BORCHERS Ida WHITWER Mrs. Louisa GOSCH
Mina PRAEUNER Bernhard JANDT
1890 Robert SCHLACK
Edward BRIESE Heinrich MILLER
Martin DINICEL Gustav WARNKE
August P. WOLSKE Johann SCHEERGER
Fredrich BIERY.AN Ottilie CAEMMERER
Edward SCHULZ 1893
Christoph MILLER At Buffalo Creek
Fritz PRAUNER Johann HANKE

 


** Note: These electronic pages are provided for your personal use, and may not be reproduced in any format for profit, nor for presentation in any form by any other organization or individual. They may be freely copied for your personal use. **

Return to TOC for Volume 15, Nebraska Ancestree

© 2007 for NSGS & NEGenWeb Project by Ted & Carole Miller