genweb
first spacer

N. S. GenWeb

Homepage
Sources
Family Pages
Finding Aids
Places
Links
search
Contact Us
spacer

HUTCHINSON'S
NOVA SCOTIA DIRECTORY
1864-1865 CUMBERLAND COUNTY

EAST BRANCH RIVER PHILIP- Continued

Perrin Abraham, farmer.
Perrin Laban, farmer.
Pigott John, farmer.
Ripley James, farmer.
Ripley John, farmer.
Ripley Robert, farmer.
Rodgers John, blacksmith.
Ryan Daniel, farmer.
Stonehouse James, farmer.
Stonehouse Philip, farmer.
Taylor Andrew, farmer
  and way office keeper.
Taylor Anthony, 1st, farmer.
Taylor, Michael, farmer.
Taylor Thomas, blacksmith.
Walker Charles, farmer.
Walker Thomas, farmer.

FOX RIVER (see Ratchford's River)

GOOSE RIVER

Aikin Robert, farmer.
Anderson Thomas, farmer.
Angus Alexander C., farmer.
Angus Henry, farmer.
Angus John S., farmer.
Angus William, farmer.
Brander James, farmer.
Brownell Aaron, farmer.
Bruce Alexander, farmer.
Campbell John, farmer.
Darragh James W., merchant and
  way office keeper.
Davis George, farmer.
Dickeson Daniel, farmer.
Dobson Busby, farmer.
Donkin William, farmer.
Finley Robert, farmer.
Hollis Timothy, farmer.
Hollis William, cooper.
Hunter George B., farmer.
Hunter H.B., farmer.
Hunter John A., farmer.
Hunter K., farmer.
Hunter Martin, farmer.
Hunter William, jun, farmer.
Hunter William, sen, farmer.
Hustin John, blacksmith.
Ibbitson James, farmer.
Leslie James, farmer.
McCloskey Robert, miller.
McDonald John, farmer.
McDonald William B., farmer.
McLean John, farmer.
McLeod John, farmer.
McLeod Alexander, mason

Mickie John, innkeeper.
Mills Aaron, farmer.
Mills Charles, farmer.
Mills Daniel, jun, farmer.
Mills Daniel, sen, farmer.
Mills Henry, farmer.
Mills John, farmer.
Mills Thomas, farmer.
Mills Simon Peter, farmer.
Mills Sherwood, farmer.
Mills William, farmer.
Mitchell David, farmer.
Mitchell Thomas, farmer.
Mitchell William, farmer.
Moore Samuel, miller.
Moore William, farmer.
Patterson David, farmer.
Reese Daniel, farmer.
Robb James, farmer.
Sherra John, farmer.
Smith B. M., farmer.
Stewart Charles R., teacher.
Wood George, farmer.
Wood Samuel, cooper.
Woods Thomas, farmer.

GREAT BRIDGE,
RIVER PHILIP

Bigelow Benjamin, cabinetmaker.
Fraser William, house joiner.
Johnson Thomas, house joiner Kennedy Willliam, blacksmith.
King Joshua W., merchant and
  way office keeper.
McKay Alexander, shipwright.
McNutt Hazen, blacksmith.
McNutt Robert, magistrate.
Winsby Isaac, shoemaker.
Wood Peter, house joiner.
Woodlock James, carriagemaker.
Bigelow John, magistrate (Leicester road)

TONEY BAY

Cameron Archibald, farmer.
Cameron Donald, farmer.
Cameron Hugh, shipcarpenter.
Elliott William, caulker.
Rude George, farmer.

GREEN HILL (see Two Islands) GREENVILLE (see Westchester)
FOX RIVER (see Ratchford's River)

GULF SHORE, WALLACE

Grant James, blacksmith.
McDonald Donald, tailor.


Previous
| Index | Next