genweb
first spacer

N. S. GenWeb

Homepage
Sources
Family Pages
Finding Aids
Places
Links
search
Contact Us
 

HUTCHINSON'S
NOVA SCOTIA DIRECTORY
1864-1865 CUMBERLAND COUNTY

PARRSBOROUGH

CROSS ROADS

Beaty George, W., shoemaker.
Blake Peter, merchant.
Blinkhorn Robert, miller.
Day Thomas E., shoemaker.
Elliott John H., tailor.
Fowler E. W., farmer.
Kirkpatrick Thomas, jun., merchant.
Leake Thomas, farmer and millowner
Lockhart John, farmer.
Palmer Rev James.
Ross Hugh, shipwright.
Simpson Alexander, balcksmith.
Davison Cyprian, farmer. (Lake Pleasant)

MILL VILLAGE

Allen Rev Thomas.
Blake Patrick, merchant.
BRADLEY A. P., registrar of deeds and postmaster.
Carroll Francis, merchant.
Carroll Thomas J., master mariner.
Corbett George F., blacksmith.
Cutten Andrew G., tanner and currier Cutten John R., shoemaker.
Davison H. A., blacksmith.
Davison Vickery, farmer.
DeWolf Stephen R., merchant.
Dickenson Charles W., house joiner.
Dickenson Jesse, shoemaker.
Dickey David H., millwright.
Dickson R. B., barrister.
Dodsworth George, shoemaker.
Dodsworth Mark, machinist.
Farrell Bernard, teacher.
Fullerton B. N., merchant.
Gavin Martin, Minas hotel.
Gillespie James, jun., Railway hotel.
Gillespie John, merchant.
Guilderson Thomas, trader.
Hatfield John W., house joiner.
Holmes John G., tanner and currier.
Holmes William E., tanner and currier.
Jenks Francis L., carriagemaker.
King, Beaty & Co., merchants.
King Rev. W. B., A.M.
Lamb, Ephriam, lumberman.
McCabe Charles, merchant.
McGillvray Angus, shipwright.
McKinnon Rev. Duncan.
McLaughlin Neil, mail carrier.
McPhadden Roderick, blacksmith.
McPhee Hugh, farmer and trader.


Miller James H., boarding house.
Morse Elisha A., tinsmith.
Read Rev John
Roop Dow D., hotel.
Ryan Mrs. Ellen, trader.
Seaman Thomas J., blacksmith.
Slater Hugh, mail carrier.
Smith William L., shipwright.
Theal W. Y., physician.
Thompson Henry C., house joiner.
Tighe Thomas, saddler.
Townsend A. S., physician.
Vickery E. & J., merchants.
Yorke Misses, milliners.
Yorke D. & Son, merchants and ship builders.
Welch D. H., shoemaker.
(Newcomb's Mills)
Newcomb Silas, miller.

PARTRIDGE ISLAND

Fraser Alexander, hotel, mail carrier.
McGurk Owen, mason.
Pettis John, lighthouse keeper.
Ratchford Elisha D. W., merchant.
Ratchford James, comptroller of customs.
Roberts Geo., mast. mariner (E. Side)
Roberts Peter & Sons, shipwrights.
Dickson Thomas D., surveyor of shipping (West Bay)

WHITE HALL

Durant John W., shipwright.
Merriam James, master mariner and shipowner

PARRSBORO SHORE

Allen William, caulker.
Bigelow William H., merchant.
Grant William, way office keeper.
Mahoney William, merchant.

PARTRIDGE ISLAND (See Parrsboro)

PUGWASH

Akerly Thomas, boot and shoemaker
Bent Cyrus, J.P., merchant.
Bent James, merchant.
Bent Rufus F., merchant.
Bent William F., butcher.
Bennett H. J., tin and sheet iron worker.
Bennett Miss Lucy, merchant.
Bergman George, J.P., farmer.
Bigelow Isaac, tanner and shoemaker
Black James, merchant and farmer
Black & Co., merchants.
Black & Webster, merchants.

Previous | Index | Next