genweb
first spacer

N. S. GenWeb

Homepage
Sources
Family Pages
Finding Aids
Places
Links
search
Contact Us
 

HUTCHINSON'S
NOVA SCOTIA DIRECTORY
1864-1865 CUMBERLAND COUNTY

RIVER HEBERT- Continued

Banes William R., manager.
Foulds John, foreman.
O'Donnell James, machinist.
Simmons Stephen, mining engineer.

RIVER PHILIP

Allen Edward, teacher.
Baird James, house joiner.
Baird Robert, mason.
Black Rufus F., merchant.
Davison Edward, blacksmith.
Davison Horatio N., blacksmith.
Davison Miss Matilda, dressmaker.
Dimock James W., shoemaker.
Donkin John, mill and wheelwright.
Donkin Lewis S., mill and wheelwright.
Embree Robert, wheelwright.
Fillmore Miss Sarah A., tailoress.
Fletcher Charles, cabinetmaker and joiner.
Fletcher William, cabinetmaker and joiner.
Gilroy George & Son, merchants.
Gilroy George, jun., merchant.
Gilroy George, jun., way office keeper.
Hewson George D., merchant.
Hewson James H., merchant.
Hewson Rufus F., carriagemaker.
Higgins John B., shoemaker.
Hodgson Miss Mary J., teacher.
Holt Samuel F., blacksmith.
McDonald Alexander, teacher.
McIntosh James, blacksmith.
McIntosh William, mill and wheelwright.
McLellan Hugh, mason.
Patton Frederick W., shoemaker.
Patton Thomas H., tanner and currier.
Perrigo Miss Rebecca, teacher.
Philips John C., physician.
Philips Miss Martha S., teacher.
Philips Miss Sarah J., dress and bonnet maker.
Sayre Benjamin W., shoemaker.
Thompson Edward, merchant.
Vickery James A., millwright.

SHINEMICA'S BRIDGE

Brander John, carriagemaker.
Brown John H., carriagemaker.
Brownell Jeremiah T., farmer.
Brownell Timothy T., farmer.
Darragh Rev. W.S.
Davis Henry, miller.


Ferguson Alexander, teacher.
Moore John, blacksmith and way office keeper.

SHULIE (see Joggins Mine)

SOUTH JOGGINS(see Joggin Mine)

SPENCER'S ISLAND (see Parrsboro Shore)

SPRING HILL ROAD

Boss John, farmer.
Boss Stephen, farmer.
Boss Thomas, farmer.
Merrill Joseph, farmer.
Read Thomas, farmer.
Smith George, farmer.
Smith Henry, farmer.

LITTLE FORKS

Baker Edward, farmer.
Baker H.W., farmer.
Baker, Luther, butcher.
Boss Albert D., farmer.
Boss Joseph, farmer.
Boss William, farmer.
Brown William, farmer and way office keeper.
Dobson Allen, merchant.
Dodworth Thomas, blacksmith.
Elderkin and Donkin, merchants.
Etter Samuel, blacksmith.
McKeen Rev. David.
McKinnon Robert, balcksmith.
Mills H., farmer.
Tait Robert, carriagemaker.
Tucker James, merchant.
Tucker Michael L., carriagemaker.
Wilbur Job, carriagemaker.
Wood Rufus, carriagemaker.

TIDNISH CROSS ROADS

Baxter George, housejoiner.
Chapman James, blacksmith.
Chapman Silas, wheelwright.
Chapman Thomas D., blacksmith.
Chappel Miss E., teacher.
Cumberland George O., teacher.
Demings William, cooper.
Handwright William, cabinetmaker.
Harrison Miss A., teacher.
Harney Thomas B., housejoiner.
Jackson John W., cooper.
King Oliver, way officer keeper.
McLeod Donald, cabinetmaker.
McLeod Miss Lavinia, hatmaker.
Doyle Thomas, miller.

Previous | Index | Next