LEWIS CEMETERY

ELLERY, NY

   The Lewis Union Cemetery, named for Abel Lewis, is located on the north - west corner of Lot 59, Township 3, Range 12 (on the Lewis Road).
   Abel Lewis of the Town of Ellery gave a warranty deed to Jaonadale Winchester, Supervisor of the Town of Ellery, consideration $10.00, part of Lot 59, and to his successors in office, in trust for a certain society formed in the Town of Ellery by name, “Union Society” to be used and occupied as a Burying Ground, and for no other purpose, containing one-half acre, they to keep this parcel well and sufficiently fenced with rails, boards, or other material.
   The deed sealed and delivered in the presence of Ira Hasskins.  This Warranty Deed dated September 9, 1828, acknowledged December 8, 1828, recorded August 11, 1841, in Deeds Liber 33, page 86.
   On September 21, 1892, Levi Carpenter was taking subscriptions to build a fence around this cemetery.  On the road side of the cemetery the fence was set on the first row of Lots, 1 - 2 - 3 - 4.
   The oldest burial on record is of Emily Sumner, died April 30, 1825, age 12 years, the daughter of Darius  and Desire Sumner.
   Mr. Clayuburne B. Sampson copied the names on the head stones on May 23, 1933.
   There is rumor that an early map of this cemetery existed showing the lots and names of those buried thereon.  This map was said to be mounted on the back of a wooden checker board; however, no map could be located ca. 1933, when the cemetery was cleared of all poison ivy, berry bushes and etc, by the Legion.
   On February 22, 1934, the American Legion, Ellery Memorial Post No. 947, made a map of the cemetery lots with what is believed to be the names of the early lot holders.
   The Legion paid for help to care for the cemetery and mowing the grass for several years.  It is now cared for by the Town of Ellery.

References:
1.  Clayburne B. Sampson records.
2.  Doris W. Carlson records.
3.  Chautauqua County Court House records.

Submitted by Loraine C. Smith. 2002.

BURIALS & PROBABLE BURIALS
 

 ALDRICH
   Sarah ( )   1788-1871
   Tillotson   1774-1858
ANNI S
   Belvera (Putnam)   1805-1841
   Jacob 1761 or 1763-1841
   John   1764-1839
   Phineas   1803-1880
   Phoebe (Wilmarth) Putnam   1791-1880
   Sabra (Closson)   1765-1833
BEACH
   William R.  ca 1840-1862
BICKFORD
   Ellen Jane (Putnam)   1849-
   Wade   1842-1880
BOWERS
   Beriah   1801-1878
   Eliza (Annis)   1808-1876
BOYD
   Alvin   1791-1870
   Joseph Stuart   1759-1846
    Susan (Hibley)
BROWNELL
    David   1798-1877
   Dr. Israel   1807- 1845
    Joseph Sr.   1783-1849
    Lucinda   1829-1847
    Phebe ( ) Smith
    Prudence Jane   1826-1847
   Thankful (Brownell)   1805-1846
CARPENTER
    Cynthia (Brownell)   1804-1870
    Elihu   1830-1892
    Henry S.   1853-1854
    James Bird   1879-1891
    Laura Ann ( )   1831-1852 or 1853
    Malinda (Lenox)   1831-1850
    Oliver E.   1805-1859
    “Patta” Margaret (Haskin)   1832-1891
    Timothy   1809-1840
CHAMBERS
    Isajah    1780-1839
CLARK
    Alanson W.   1831-1844
    Charles H.   1846-1846
    Hiram  ca 1822-1849
    Jefferson S. or D.   1860-1887
    Martha   1826-1848
    Martha G.   1848-1849
    Patty   1823-1825
    Polly (Scofield)   1794-1864
    Royal I.   1845-1845
 CULVER Flora Culver  18__-1898
    Lucy (Haskin)  1825-1877
   Richard Beri  1822-1907
DALRYMPLE
   Thomas H. ca 1816-
EDGERTON
   Caroline (Putnam)  1816-1881
    Edwin  1808-1867
FELTON
    Abigail (Annis)  1812-
    Elizabeth M. ca 1818-1843
    Ezra ca 1791-1877
    Hannah (Sherman) ca 1805-1839
FURLOW
    Esther (Carpenter)  1812-1887
    James  1806-1884
    Jacob or Lewis Jacob  1764-1843
    Mehitable W. ( )  1786-1852
GIFFORD
    Benjamin Jr.  1817-1883
    Benjamin Sr.
    Delilah A.  1858-1865
    Phebe (Brown)  1839-1897
HABBERS
    Isaiah
HANER
    Caroline F.  1846-1917
    Charles  1832-1880
    Ezra  1802-1888
    Nancy (Brownell)  1812-1856
    Nelson
HASKIN
    Amy (Culver) 1827 or 8-1902
    Andrew A.  1838-1839
    Catherine S. (Caldwell)  1819-1851
    Clarracy ( )  1788-1849
    Cornelia (Brown)  1816-
    Cynthia Ann  1849-1849
    David Sr.  1785-1839
    David G.  1817-1894
    Hannah (Serles) 1791 or 1794-1851
    Hiram  1816-1889
    Infant Daughter (Hiram & Catherine)
    Infant Son (Hiram & Catherine)
    Ira  1792-1873
    Ira Sr.  1782-1852
    James  1838-1841
    James  1814-1886
    Jane Susan (Carpenter)  1820-1899
    John ca 1774-1828
    Patience Francella  1855-1858
    Perry  1829-1833
    Rebecca C. (Parker)  1824-1867
  HAVILAND
   John “Grant” 1834-1837
HIMES
   J. W. 1815-1865
HOAG
   Charles Andrew 1854-1858
   Desire (Gardner) 1778-1854
   Jedidah (Brown) 1818-1877
   Levi Jr. 1816-1879
   Levi Sr. 1780-1874
HOYT
   Christina M. (Hale) 1840-1910
   Isaac Chauncey 1831-1843
   Minot 1790-1866
   Sarah “Sally” (Green) 1792-1865
   Perry 1833-1896
HULL
   Bathsheba (Hoag) 1803-1839
HYSER
   Marquis Nimrod 1846-1846
INGERSON
   Cornelia Jane (Haskin) 1863-1931
JACKSON
   Albert 1824-1825
   Harriet 1838-1849
   Isaac 1801-1882
   Lucretia ( ) 1803-1846
   Polly (Reed) 1805-1832
   Sally ( ) 1801-1836
KIBBEE
   Ernmaretta “Emma” (Putnam) 1859-1877
   Glenn 1877-1896
LEWIS
   Addie 1861-1865
   Abel 1777-1864
   Azubah H. ( ) 1782-1841
   Benjamin F. 1810-1839
   Edwin R. 1856-1859
   Harriet 1849-1850
   Marsha 1868-1869
   Marshall L. 1801-1860
   Infant Daughter (Marshall & Sylvesta) 1853-1853
   Mary Jane 1818-1830
   Melonia R. 1851-1857
   Rhoda ( ) 1812-1861
   Rhoda (Richardson) 1783-1864
   Rosetta J. 1858-1875
   Sylvesta ( ) 1808-1865
MANLEY
   Allen H.       1787-1876 or 1880
   Amanda L. (Haner)       1854-1889
   Burton B.        1814-1895
   Cordon  1845-1845
   Infant Daughter (Burton & Polly) -1852
   Daniel H.  1822-1894
   Elizabeth “Eliza’ G. (Barney) Lewis     1826-1894
   Hannah ( )      1825-1846
   Hannah  1846-
   Iva
   Josiah M.       1812-1853
   Lucy Mary       1820-1845
   Mary (Sumner)       1788-1878
   Polly Mary (Furlow)      1821-1900
   Spencer  1843-1862
   William E.       1854-1897
MARSH
  Elizabeth ( ) 1762-1847
  Luanna ( ) 1787-1862
  Shubael S.       1780-1848
  William  1754-1835
MINARD
  Achsah (Lewis)       1806-1830
OWEN
  Rhoda L. (Haskin)      1791-1852
  Tubal Cain       1791-1837
PRATT
  Edwin  1843-1844
  Israel B. ca 1840-1869
  Joseph E.       1850-1871
  Mary A. ca 1840-1853
  Lurilla (Brownell)     1809-1883
  Stephen  1799-1867
PUTNAM
 Ephron  1789-1839
 John  1779-1859
  Lovell  1848-1862
  Nellie M. (Haviland)      1818-1852
  Phoebe (Wilmarth)  1791-1880
 Rhoda ( ) ca 1762-1825
 Royal  -1881
  Sabra (Preston)       1780-1839
  Susannah (Carpenter)      1821-1920
  Warren          1823-1909
REED
  Lavina          1788-1833
RIPLEY
  Celestia D. (Manley)      1824-1916
  Lucy M. 1846-1867
  Refine R.      1821-1903
RUSSELL
 Walter R.  1857-1858
SCOFIELD
   Amasa  1803-1836
   Arad     ___-1844
   Armenia  1811-1828
   Armenia  1850-1862
   Catharine  1819-1836
   Clarissa Esther  1828-1830
   Cornelia  1827-1848
   Hannah (Abbott)  1765-1840
   Hannah (Benedict)  1797-1881
   Ira Benedict  1837-1844
   JohnBenedict  1835-1836
   John  1827-1827
   Lois (Ingham)  1791-1863
   Nicodemas “Demas”  1791-1877
   Ray  1830-1870
   Royal  1817-1894
   Seth  1823-1887
   Rua Elizabeth (Scofield)  1825-1861
   Smith  1791-1863
   Ruth (Brackett)  1733-1851
   William  1764-1851
   William Seely  1787-1871
   William R.  1837-1914
SHEARMAN
   Harry  1880-1880
SOULE
   George Frederick 1839 or 1841-1908
   Hannah H. (Haner)  1843-1918
   Nancy Mary  1869-1876
STARR
   Amasi or Amassa I.  1839-1897
STEARNS
   Carrie Ethel (Manley)
SUMNER
   Caroline C.  1828-1842
   Darius  1786-1845
   Desire ( )  1788-1851
   Eliza  1811-1830
   Emily  1813-1825
   Jane (Hoyt)  1818-1886
   Mary  1846 (1823)-1848
   Thomas N.  1820-1844
   William M.  1815-1881
THAYER
  Abel L.  1829-1851
  Nathan  1801-1844
  Philinda ( ) 1802-1841
THUM
    Ann Eliza  1809-1841
    Infant Daughter  -1844
TOWNS
    Rhoda ( )  1812-1861
VAN WERT
   Allanson E.  1847-1847
   Elias S.  1850-1851
   Melissa (Clark)  1815-1899
    Seth Oscar  1838-1918
   Thomas  -1828
   Thomas  T8OV-1880
WATERMAN
    Mary Jane (Lewis)  1838-1857
WEEKS
    Liscomb Sr.  1806-
    Liscomb “Nelson”  1850 1854
    Margaret “Maggie” (Van Buren)  1813-1877
WILCOX
    Hiram C. 1850-1929
    Joseph  1826-1903
    Malvina (Scofield)  1821-1902
WILLIAMS
    Anna H. (Aldrich)  1817-1882
    Frederick T. Jr.
         stone at Lewis Cem., but believe he is buried elsewhere
    Frederick T. Sr.        1818-1853
    Sarah M.        1846-1933
        Stone at Lewis Cem., but buried at Fluvanna Cemetery
WILMARTH
        Abigail           1860-1862
        Climena         1831-1844
        Ladora           1861-1862
        Louisa           1840-1844


SOURCE: Provided by Raymond C. Anderson, Maple Springs, NY.