Chenango County Bar

------

Afton
Carter, Glenn F.

  Special County Judge
Craig, Darwin H.
Coleman, James W.

Gallagher, Charles

Gordon, William J.
Bainbridge
Hayes, John D.

Hill, Janet W.
Clark, Charles H.
Jackson, Renfroe
DeClue, Albert S.
Kepner, J. William
Owens, Homer D.
Lannon, Robert J.
Skinner, George M.
Lee, David F.

Lee, Edward J.
Earlville
Lee, Jr. David F.

  District Attorney
Lull, Theodore B.
Marshall, J. Richard

Peterson, Lynn N.

Pozefsky, Joseph
Greene
Seeley, Minnie L.

Tillman, I. D.
Clinton, Charles D.
Truesdell, Ward N.
Cunningham, Chas. W.
Verreau, Edwin F.
Singer, Sidney H.
Whitney, Donald S.
Singer, Marion Kaye
Rosekrans, Fred

New Berlin
Oxford

Honeywell, James W.
Bullock, Wayne A.
Morse, Arthur W.
Stratton, C. Vernon
Mosher, Harry J.
Wallace, Neal C.

Norwich
Sherburne

Barnes, Frank W.
Atkyns, Duane L.
  Co. Judge and
  Surrogate

O'Connor, Edward H.
Bonney, Theodore C.
O'Connor, Jr. Edward
Brown, Hubert L.
Reynolds, Joseph P.


ALL COUNTY OFFICES ARE LOCATED
IN NORWICH, N. Y.
Hours 9 a. m. - 5 p. m. Weekdays
9 a. m. - 12 Noon Saturdays
------

OfficeTelephone
ABC Board4-6132
Board of Elections4-2012
Children's Placing Agency4-2932
Civil Service Commission4-2017
Clerk Board of Supervisors4-2532
County Auditor4-2532
County Attorney4-2247
County Clerk4-6832
County Judge4-2034
County Treasurer4-4333
Court House - Court Chambers4-6018
District Attorney4-2247
Farm Bureau4-6534
4-H Club4-2834
Highway Garage4-6416
Motor Vehicle Bureau4-4035
Public Health Nurses4-3932
Production & Market Adm.4-2032
Sheriff's Office4-6835
Soil Conservation4-4632
Superintendent of Highways4-4334
Supervisors Room, Court House4-2813
Surrogate4-2034
Welfare Office4-2932
Welfare Home4-4033
Veterans Service Agency4-6034

---------

Numbers are subject to change

without notice.

2


LEGISLATIVE

United States Senators
Hon. Irving M. IvesNorwich, N. Y.
Hon. Herbert H. Lehman,New York, N. Y.
Representative in Congress, 37th District
Hon. Edwin A. HallBinghamton, N. Y.
State Senator, 44th District
Hon. Walter E. Stokes,Cooperstown, N. Y.
Member of Assembly
Hon. Janet Hill GordonNorwich, N. Y.

JUDICIAL

County Judge and Surrogate
Hon. Frank W. BarnesNorwich, N. Y.
Special County Judge and Surrogate
Hon. Glenn F. CarterNorwich, N. Y.
Clerk of Surrogate's Court
Patricia WalkerNorwich, N. Y.
County Court Stenographer
and Secy. to County Judge
Margaret HebbardNorwich, N. Y.
Court Crier
Henry GablerNorwich, N. Y.
Children's Court Judge
Hon. Frank W. Barnes,Norwich, N. Y.
Children's Court Officer & Volunteer
Chief Probations Officer
Edward F. DevineNorwich, N. Y.
Children's Court Clerk
Margaret HebbardNorwich, N. Y.
Children's Court Agent
Margarette B. McMullen,Norwich, N. Y.

EXECUTIVE

District Attorney
David F. Lee, Jr.Norwich, N. Y.
County Attorney
Charles GallagherNorwich, N. Y.

3


County Clerk
William S. BarnesNorwich, N. Y.
Deputy County Clerk
Doris ReddenPlymouth, N. Y.
County Treasurer
Harold L. PayneBainbridge, N. Y.
Deputy County Treasurer
LaReta C. NicholsonNorwich, N. Y.
County Commissioner of Public Welfare
Percy W. Woodruff,R. D., Oxford, N. Y.
Dep. Com. of Public Welfare
Jared VanWagenen EstelowOxford, N. Y.
Katie E. Woodruff,R. D., Oxford, N. Y.
Sealer of Weights and Measures
Walter D. GravesMt. Upton, N. Y.
County Superintendent of Highways
Lawrence E. CarneyGuilford, N. Y.
Veterans Service Officer
Charles H. GadsbyNew Berlin, N. Y.
N. Y. State Veteran's Counselor
Walter F. BurrNorwich, N. Y.
Election Commissioners
Ola B. SlaterPreston, N. Y.
J. William KepnerNorwich, N. Y.
Chairman Board of Supervisors
Guy L. MarvinGreene, N. Y.
Clerk of Board of Supervisors
Leon R. HoagR. D., Norwich, N. Y.
County Auditor
Leon R. HoagR. D., Norwich, N. Y.
Deputy Clerk & Auditor
Clyde S. HitchcockGuilford, N. Y.
Budget Officer
Guy L. MarvinGreene, N. Y.
Deputy Budget Officer
Clyde S. HitchcockGuilford, N. Y.

4


SHERIFF'S DEPARTMENT

Sheriff
Frank J. MachioNorwich, N. Y.
Undersheriff
John B. HalpinOtselic, N. Y.
Deputy Sheriffs
Mae Walworth, MatronNorwich, N. Y.
Robert StaffordOxford, N. Y.
Harry WellsEarlville, N. Y.
Robert PalmiterAfton, N. Y.
Marshall MooreBainbridge, N. Y.
Kenneth StewartPlymouth, N. Y.
Walter KingsburySherburne, N. Y.
Mildred ShoalesNorwich, N. Y.
Clarence H. ParkerOtselic, N. Y.
Clifford B. DeckerGreene, N. Y.
Clyde DeuelMcDonough, N. Y.
John HakesPitcher, N. Y.
Merritt LloydNew Berlin, N. Y.
Nofio BivianoNorwich, N. Y.
Milton SmithNorwich, N. Y.
Clarence J. RussMt. Upton, N. Y.
Linn C. GordonOxford, N. Y.
William TiffanyNorwich, N. Y.

HEALTH

Coroners
Dr. Mat G. BonameOxford, N. Y.
Dr. Leslie T. KinneyNorwich, N. Y.
Dr. Don U. GouldSherburne, N. Y.
Dr. Everett T. CenterwallGreene, N. Y.
County Veterinarian
Dr. Floyd J. TiceNorwich, N. Y.
State Health Nurse
Rosalie DePauwNorwich, N. Y.
County Health Nurses
Harriet BabcockSherburne, N. Y.
Ruth GriffinNorwich, N. Y.
Florence JonesBainbridge, N. Y.
Mary GriffinBrisben, N. Y.

5


AGRICULTURE

Chenango County Agricultural Agent
Howard MatottNorwich, N.Y.

Assistant Agricultural Agents
Richard E. KlineR.D., Norwich, N.Y.
Patrick J. KingR.D., Norwich, N.Y.

Agent County Club Work
Harry L. CaseNorwich, N.Y.

Associate Agents
Betty A. TuthillNorwich, N.Y.
Robert JenksNorwich, N.Y.

Home Demonstration Agent
Eloise ChaffeeNorwich, N.Y.

Assistant Home Demonstration Agent
Dorothy YoungNorwich, N.Y.

OTHER OFFICERS

State Game Protector
Walter BreedNorwich, N.Y.

District Ranger
I. F. McCowanNorwich, N.Y.

School Superintendents
Glenn I. Wallace, Dist. No. 1Norwich
Ernest Youmans, Dist. No. 2Sherburne
Fred P. Foster, Dist. No. 3Afton

Civil Service Commission
Ward LoomisBainbridge, N.Y.
Neal C. BaldwinSouth Otselic, N.Y.
George GilbertPitcher, N.Y.
Francis B. Angell, Secy., So. Otselic, N.Y.

Alcoholic Beverage Control Board
John T. ScanlonNorwich, N.Y.
Tarbell FlanaganGreene, N.Y.
Ranald A. MacDonald, Executive Officer, McDonough, N.Y.

6


DEPARTMENT OF CIVIL
DEFENSE
Director

Frank J. MachioNorwich

Deputy County Director

Joseph ArmstrongNorwich

DEPUTY DIRECTORS

Fire Service
Howard BartlettOxford
Police and Plant Protection
John B. HalpinNorwich
Medical and Health Services
Dr. L. Eugene DaileyNorwich
Transportation and Communications
George ShoemakerNorwich
Welfare Services
Percy W. WoodruffNorwich
Air Raid Warning and Aircraft Obsv.
Walter BurrNorwich
Evacuation and War Aid
Donald ShetronNorwich
Air Raid Warden Services
Donald ConnellyNorwich
Legal Division and Public Information
Administration and Training
Glenn F. CarterNorwich
Engineering, Public Works, Public
Utilities and Rescue Division
Lawrence E. CarneyNorwich

ADVISORY COUNCIL

John C. StottNorwich
William T. McDowellNorwich
Kenneth SherwoodNorwich
Dr. Walter C. LevyBinghamton
Breese SmithNorwich
Ardean E. YoungSherburne
John J. McGuireSo. New Berlin
Warren DavyCoventry
Donald MooreOxford

7


OFFICERS CITY OF NORWICH


MayorJ. Frederic Benedict
Acting MayorFrank J. Portelli
President of Common
Council
Joseph J. Letson

Aldermen


First WardJoseph J. Letson
Second WardFrank J. Daly
Third WardFred D. Weeks
Fourth WardLorenzo S. Balcom
Fifth WardJames C. Ferry, Jr.
Sixth WardFrank J. Portelli

City Officers


City JudgeJohn R. Marshall
Acting City JudgeGlenn F. Carter
City ClerkStuart C. Nelson
City ChamberlainDonald H. Burr
City AttorneyJames Coleman
Supt. Water Dept.Clarence F. Ames
City EngineerGarner Reed
Com. of Public WorksSherman L. Rife
Health OfficeDr. E. F. Gibson
Dairy InspectorDr. O. P. Jones
City PhysicianDr. Leslie T. Kinney
School NursesOdelia Schiller

Rose Ann Taranto
Fire ChiefJohn J. Brennan
Chief of PoliceHarold Mattice
Registrar Vital StatisticsDonald H. Burr
Superintendent of SchoolsCarl Payne
Truant OfficerMurray O. Sabin
Sealer of Weights and MeasuresWalter D. Graves

8


OFFICERS CITY OF NORWICH


(Continued)


Civil Service Commission

George ByrneNewton Edwards
Richard A. Daniels

Supervisors

Charles R. ThayerC. Eugene Kirkby
(City Dist. 1)(City Dist. 2)

Assessors

Sumner HamiltonGarfield J. Prindle
Harold Taylor

Plumbing Board

Claude ReynoldsWm. Rider
Leonard BurchardChas. Riley
Sherman L. Rife

City Park Commission

Harriet ThomasRev. Guy Festa
Carl E. FribleyMrs. James C. Scanlon
Joseph J. LetsonLorenzo Balcom
Cyrus M. Higley, President

Water Board

George Bengert, Chairman
George CaezzaCharles A. Smith, Jr.
Joseph SchoendorfO. W. Benedict

Director of Civil Defense

William B. Beals

9


AFTON


Supervisor
Ernest L. Poole--------Afton
Town Clerk
Sara M. Parker--------Afton
Justices
Lynn L. Loomis--------Afton, R. D. 1
Arthur Grover--------Afton, R. D. 2
Oscar Lindgren--------Afton
Clarence H. Kirby--------Bainbridge, R. D. 2
Assessors
Frank Faulkner--------Afton, R. D. 2
Randolph C. Guy--------Afton, N. Y.
Fred Holdrege--------Afton
Town Superintendent of Highways
Harry Holdrege--------Afton, R. D. 1
Tax Collector
Gertrude H. Huntley--------Afton
Constables
George Goodrich--------Afton, R. D. 1
Jesse Kane--------Afton, R. D. 1
Edward E. Gilmore--------Afton, R. D. 1
School Director
C. Wayland Guy--------Afton
Registrar of Vital Statistics
Sara M. Parker--------Afton
Health Officer
Dr. William H. Crull--------Afton
Town Service Officer
Lewis Fredenberg--------Afton

10


BAINBRIDGE


Supervisor
Lincoln A. Orvis--------Bainbridge
Town Clerk
Marshall H. Andrews--------Bainbridge
Justices and Councilmen
Albert S. Declue, J.--------Bainbridge
Ralph Axtell, J.--------R. D. 2, Bainbridge
Seth T. Wheat, C.--------Bainbridge
Fred Montgomery, C.--------R. D. 3, Bainbridge
Assessors
Rexford Thornton--------Bainbridge, R. D. 1
James W. Ireland--------Bainbridge
Geo. R. Fredenburg--------Bainbridge, R. D. 2
Town Superintendent of Highways
Fred S. Robbins--------Bainbridge, R. D. 3
Tax Collector
Marshall H. Andrews--------Bainbridge
Constables
Fred Gerow--------Bainbridge
Fred Hamlin--------Bainbridge
Amos W. Tuckey--------Bainbridge
M. K. Moore--------Bainbridge
School Directors
Harold Payne--------Bainbridge
George M. Skinner--------Bainbridge
Registrar of Vital Statistics
Marshall Andrews--------Bainbridge
Health Officer
Dr. Edward Danforth--------Bainbridge
Town Service Officer
Lincoln A. Orvis--------Bainbridge

11


COLUMBUS


Supervisor
Floyd C. Sholes--------Sherburne, R. D. 1
Town Clerk
Maxine C. Horstman--------Sherburne, R. D. 1
Justices and Councilmen
Charles B. Oates, J. P.--------New Berlin, R. D. 1
H. Jay Risedorph, J. P.--------New Berlin, R. D. 1
C. H. Norton, T. C.--------New Berlin, R. D. 1
Hoyt N. Shawler, T. C.--------New Berlin, R. D. 1
Assessors
Harold M. Miller--------New Berlin, R. D. 1
Claude A. Padgett--------New Berlin, R. D. 1
Wm. J. Potter--------Sherburne, R. D. 1
Town Superintendent of Highways
Leon D. Johnson--------New Berlin, R. D. 1
Tax Collector
Cora Johnson--------Sherburne, R. D. 1
Constables
Dwight L. Gregory--------New Berlin, R. D. 1
Leon G. Johnson--------New Berlin, R. D. 1
School Directors
Ethel P. Sholes--------Sherburne, R. D. 1
Mildred Shawler--------New Berlin, R. D. 1
Registrar of Vital Statistics
Maxine C. Horstman--------Sherburne, R. D. 1
Health Officer
Dr. Wm. P. Elliott--------New Berlin
Town Service Officer
Floyd C. Sholes--------Sherburne, R. D. 1

12


COVENTRY


Supervisor
Warren E. Davy--------Greene, R. D. 1
Town Clerk
Zola E. Mitchell--------Greene, R. D. 1
Justices
Nelson M. Ives--------Bainbridge, R. D. 1
Ernest Reynolds--------Bainbridge, R. D. 1
Elwyn Johson--------Bainbridge, R. D. 1
Kenneth Williamson--------Greene, R. D. 1
Assessors
Sam P. Emert--------Greene, R. D. 1
Frank M. Manning--------Greene, R. D. 1
Ellis Ingersoll--------Bainbridge, R. D. 1
Town Superintendent of Highways
Earl McGowan--------Oxford, R. D. 3
Tax Collector
Harold Davy--------Greene, R. D. 1
School Director
Frances Wrench--------Bainbridge, R. D. 1
Registrar of Vital Statistics
Zola E. Mitchell--------Greene, R. D. 1
Health Officer
Dr. A. M. Torrance--------Harpursville, N. Y.
Town Service Officer
Alvin A. Dalton--------Greene, R. D. 1

13


GERMAN


Supervisor
Joe Burkholder--------McDonough
Town Clerk
Arthur Monell--------McDonough, R. D. 3
Justices and Councilmen
Donald Monell, C.--------McDonough
Charles White, C.--------McDonough
Thomas Maroney, Jr., J.--------McDonough
Fred Miller, J.--------Cincinnatus
Assessors
Paul Baker--------Cincinnatus
Arthur Pierson--------Cincinnatus
Linn Sayles--------Cincinnatus
Town Superintendent of Highways
Harold Nelson--------McDonough
Tax Collector
Arthur Monell--------McDonough
Registrar of Vital Statistics
Arthur Monell--------McDonough
Health Officer
Dr. Hugh Black--------Oxford
Town Service Officer
Joe Burkholder--------McDonough

14


GREENE


Supervisor
Guy L. Marvin--------Greene
Town Clerk
Willard F. Knickerbocker--------Greene
Justices
J. Harry W. Elliott--------Greene
William W. English--------Greene, R. D. 2
Ivan R. Harrison--------Greene, Star Rt. 3
Jesse T. Johnson--------Chenango Forks, R. D. 1
Assessors
Louis Boeltz--------Greene
Lester Brewer--------Greene
Harry A. King--------Greene
Town Superintendent of Highways
F. John Clark--------Greene
Tax Collector
Willard F. Knickerbocker--------Greene
Constables
Clifford B. Decker--------Greene
Tracy Wetmore--------Greene
Asher Copeland--------Greene, R. D. 2
Eugene Watrous--------Harpursville, R. D.
School Director
Harold M. Comfort--------Greene
Registrar of Vital Statistics
Willard F. Knickerbocker--------Greene
Health Officer
Dr. C. W. Chapin--------Greene
Town Service Officer
Archie R. Marble--------Greene

15


GUILFORD


Supervisor
E. L. Totman--------Guilford
Town Clerk
Myrtle I. Anthony--------Guilford
Justices
Archie Pierce--------So. New Berlin
Ray Reede--------Mt. Upton
Victor S. Winsor--------Guilford
Charles Blincoe--------Guilford
Assessors
Ora Fisk, Chairman--------Guilford
Elijah D. Russ--------Mt. Upton
Roy Herrick--------Mt. Upton
Town Superintendent of Highways
Milon Mushtare--------So. New Berlin, R. D.
Tax Collector
Ruth Burlison--------Guilford
Constable
Leonard Dressel--------Guilford
School Director
Claude Wadsworth--------Mt. Upton
Registrar of Vital Statistics
Myrtle Anthony--------Guilford
Health Officer
Mat. Boname--------Oxford
Town Service Officer
E. L. Totman--------Guilford

16


LINCKLAEN


Supervisor
F. Maxon Neal--------North Pitcher
Town Clerk
Ruby A. Burrows--------Lincklaen
Justices and Councilmen
Emery Gast, Justice--------DeRuyter
James Fuller, Justice--------DeRuyter
Burnell Angell, Councilman--------DeRuyter
Merle Custer, Councilman--------Pitcher
Assessors
Howard Bumpus--------DeRuyter
Charles Clay--------DeRuyter
Henry Burt--------DeRuyter
Town Superintendent of Highways
Howard Holl--------Lincklaen
Tax Collector
Letta Parslow--------Lincklaen
Constables
Neal Coon--------Lincklaen
Donald Mowers--------DeRuyter
School Director
Louesa Freeman--------Lincklaen
Registrar of Vital Statistics
Ruby A. Burrows--------Lincklaen
Health Officer
Dr. Kenneth Hamlin--------DeRuyter
Town Service Officer
Gertrude Learn--------DeRuyter

17


McDONOUGH


Supervisor
John J. Duell--------McDonough
Town Clerk
Grace F. Lamb--------McDonough
Justices and Councilmen
Gerald Preston, Justice--------McDonough
Ward Simpson, Justice--------McDonough
Spencer Aldrich, Councilman--------McDonough
Fred Hogan, Councilman--------McDonough
Assessors
William H. Loomis--------McDonough, R. D. 2
Samuel Mrosz--------McDonough, R. D. 2
Ray Aldrich--------McDonough
Town Superintendent of Highways
Clyde Deuel--------McDonough
Tax Collector
Olive Beckwith--------McDonough
Constables
Phillip Jackson--------Oxford, R. D. 1
School Director
Gerald Preston--------McDonough
Registrar of Vital Statistics
Grace F. Lamb--------McDonough
Health Officer
Dr. Leslie T. Kinney--------Norwich
Town Service Officer
John J. Duell--------McDonough

18


NEW BERLIN


Supervisor
John P. McGuire--------So. New Berlin
Town Clerk
James S. Elting--------New Berlin
Justices and Councilmen
M. Wesley Fuller, Jr.--------New Berlin
Leonard L. Slentz--------New Berlin
Walter S. Bagg--------So. New Berlin
Lyle Sisson--------So. New Berlin
Assessors
B. J. Brooker--------New Berlin
Henry L. Morey--------New Berlin
Raymond Dexter--------So. New Berlin
Town Superintendent of Highways
Lewis R. Backus--------New Berlin
Tax Collector
Bertha M. Edwards--------New Berlin
Constables
Merritt Lloyd--------New Berlin
Burr Harrington--------New Berlin
Harlow Austin--------So. New Berlin
School Directors
Claude B. Dakin--------New Berlin
Louis J. Robinson--------So. New Berlin
Registrar of Vital Statistics
James S. Elting--------New Berlin
Health Officer
Dr. William P. Elliott--------New Berlin
Town Service Officer
John P. McGuire--------So. New Berlin

19


NORTH NORWICH


Supervisor
Ivon N. Brown--------No. Norwich
Town Clerk
Leila W. Lindsay--------No. Norwich
Justices
Lucius Jaquay--------No. Norwich
Leland Adsit--------Sherburne, R. D.
John Supensky--------Norwich, R. D.
Sumner Bennington--------Norwich, R. D.
Assessors
Ed Case--------No. Norwich
Arthur Bellinger--------No. Norwich
Ivan Greenleaf--------Norwich, R. D.
Town Superintendent of Highways
Earl Lorrimer--------No. Norwich
Tax Collector
Gerald Wilkes--------No. Norwich
Constables
Wesley Aldrich--------Norwich, R. D.
Ralph Andrews--------Norwich, R. D.
D. W. Frink--------No. Norwich
School Director
Esther Bennington--------Norwich, R. D.
Registrar of Vital Statistics
Leila W. Lindsay--------No. Norwich
Health Officer
Dr. L. T. Kinney--------Norwich
Town Service Officer
Ivon N. Brown--------No. Norwich

20


TOWN OF NORWICH


Supervisor
Anson J. White--------Norwich, R. D. 1
Town Clerk
James M. Lucas--------Norwich, R. D. 1
Justices
Hubert Evans--------R. D. 1, Norwich
Arnold Gibbon--------Norwich, R. D. 1
Joseph R. Mundy--------Norwich, R. D. 2
Leon Wales--------Norwich, R. D. 2
Assessors
Willard Sturges--------Norwich
Harry N. Salisbury--------R. D. 2, Norwich
Town Superintendent of Highways
Erwin Salisbury--------Norwich, R. D. 1
Tax Collector
Esther M. Titus--------Norwich, R. D. 2
Constables
Herbert Davis--------Norwich, R. D. 1
William Tiffany--------Norwich, R. D. 2
Frank D. Follett--------Norwich, R. D. 1
Albert Evans--------Norwich, R. D. 1
School Directors
Susan Kirkby--------Norwich
Warren Barnes--------Norwich, R. D. 3
Registrar of Vital Statistics
James M. Lucas--------Norwich, R. D. 1
Health Officer
Dr. E. F. Gibson--------Norwich
Town Service Officer
James M. Lucas--------Norwich, R. D. 1

21


OTSELIC


Supervisor
Verne F. Sheldon--------Otselic
Town Clerk
Florence A. Woodley--------So. Otselic
Justices and Councilmen
Paul B. Maine, Justice--------So. Otselic
Lewis Tallett, Justice--------Otselic
Henry Card, Councilman--------Otselic
Carlos Atkyns, Councilman--------B. Meadow
Assessors
Clarence Church--------So. Otselic
Donald Phillips--------Georgetown, R. D.
Arnold Miller--------So. Otselic
Town Superintendent of Highways
Daniel R. Swayze--------Otselic
Tax Collector
Florence A. Woodley--------So. Otselic
Constables
Luman Church--------So. Otselic
Devillo Calvert--------Otselic
School Director
Loyal Brown--------Otselic
Registrar of Vital Statistics
Florence A. Woodley--------So. Otselic
Health Officer
Dr. Oscar Schlesinger--------So. Otselic
Town Service Officer
Verne F. Sheldon--------Otselic

22


OXFORD


Supervisor
Donald B. Moore--------Oxford
Town Clerk
Paul Bliven--------Oxford
Justices
Francis Mathews--------Oxford
Ivan Cady--------Oxford
Councilmen
Baumes Marshman--------Oxford
Van Estelow--------Oxford
Assessors
Julian Willcox--------Oxford
Arthur Barton--------Oxford
Eugene Gifford--------Oxford
Town Superintendent of Highways
Harry Adams--------Oxford
Tax Collector
Archie Van Woert--------Oxford
Constables
Donald Race--------Oxford
Elmer Gere--------Oxford
Robert Stafford--------Oxford
School Director
Florence Race--------Oxford
Registrar of Vital Statistics
Paul Bliven--------Oxford
Health Officer
Dr. M. G. Boname--------Oxford
Town Service Officer
Donald B. Moore--------Oxford

23


PHARSALIA


Supervisor
Gibson Davis--------McDonough, R. D.
Town Clerk
Marjorie Crandall--------E. Pharsalia
Justices and Councilmen
Lyle Sturges, Sr., Justice--------E. Pharsalia
Joseph Testa, Justice--------So. Plymouth
Harry Smith, Councilman--------No. Pharsalia
Leslie Rathbone, C.--------McDonough, R. D.
Assessors
Frank Dolan--------E. Pharsalia
Dolph Sayles--------E. Pharsalia
Town Superintendent of Highways
Lennie Jackson--------E. Pharsalia
Tax Collector
Lois Potter--------McDonough
Constable
Ervey Bush--------E. Pharsalia
School Director
Orra Newton--------McDonough, R. D. 1
Registrar of Vital Statistics
Marjorie Crandall--------E. Pharsalia
Health Officer
Dr. Oscar Schlesinger--------So. Otselic

24


PITCHER


Supervisor
Walter Eaton--------Pitcher
Town Clerk
Agnes H. Holen--------Pitcher
Justices
Stuart Randall--------Pitcher
Clyde Franklin--------Pitcher
Kenneth Morse--------No. Pitcher
Ivan Harvey--------Cincinnatus
Assessors
Hubert Craft--------Pitcher
Harvey Allen--------Lincklaen
Grover Loomis--------McDonough
Town Superintendent of Highways
Gaius Cook--------Pitcher
Tax Collector
Marvel Franklin--------Pitcher
Constables
Isidore Stith--------Pitcher
Alton Loomis--------So. Otselic
School Director
Frank Loewe--------Pitcher
Registrar of Vital Statistics
Agnes H. Holen--------Pitcher
Health Officer
Dr. Oscar Schlesinger--------So. Otselic
Town Service Officer
Walter Eaton--------Pitcher

25


PLYMOUTH


Supervisor
J. Paul Owens--------Plymouth
Town Clerk
Nancy Thornton--------So. Plymouth
Justices
Clifford Doing--------Norwich, R. D. 2
Clayton Bates--------So. Plymouth
Herman Collier--------North Norwich
Ivon Downing--------Plymouth
Assessors
Albert W. Benedict--------Plymouth
Harvey Collier--------No. Norwich
Town Superintendent of Highways
Clyde B. Polmatier--------So. Plymouth
Tax Collector
Ruth E. Dunckel--------So. Plymouth
Constable
Harley E. Frink--------So. Plymouth
School Director
John Foster--------Plymouth
Maude P. B. Doing--------Plymouth
Registrar of Vital Statistics
Nancy Thornton--------So. Plymouth
Health Officer
Dr. W. A. Shoales--------7 Miller St., Norwich
Town Service Officer
J. Paul Owens--------Plymouth

26


PRESTON


Supervisor
Dorr Dunkel--------Oxford, R. D. 2
Town Clerk
Flora Curtis--------Norwich, Star Rt.
Justices and Councilmen
Ivan O'Bliven, J.--------Oxford, R. D. 2
Harry Salisbury, Justice--------Norwich, S. R.
William Hoag, Coun.--------Oxford, R. D. 2
Frank McEneny, Coun.--------Oxford, R. D. 2
Assessors
Brett Nicholson--------Oxford, R. D. 2
Kenneth Thompson--------Oxford, R. D. 2
Charles Howe--------Oxford, R. D. 2
Town Superintendent of Highways
Dudley Crumb--------Oxford, R. D. 2
Tax Collector
Flora Warner--------Norwich, Star Rt.
Constable
Brett Nicholson--------Oxford, R. D. 2
School Director
Mrs. Minnette Torrey--------Norwich, S. R.
Registrar of Vital Statistics
Flora Curtis--------Norwich, Star Rt.
Health Officer
Dr. L. T. Kinney--------Norwich
Town Service Officer
Dorr Dunkel--------Oxford, R. D. 2

27


SHERBURNE


Supervisor
Dr. A. K. Benedict--------Sherburne
Town Clerk
Harry J. McDaniel--------Sherburne
Justices
Duane L. Atkyns--------Sherburne
Frank Knapp--------Sherburne
Donald Doyle--------Sherburne
Ardean Young--------Sherburne
Assessors
E. B. Reynolds--------Sherburne
William Willets--------Sherburne
Fred Scott--------Earlville
Town Superintendent of Highways
Cliff Burton--------Sherburne
Tax Collector
Anna Turner--------Sherburne
Constable
James Brancato--------Sherburne
School Director
Dr. M. H. Mires--------Sherburne
Registrar of Vital Statistics
Harry J. McDaniel--------Sherburne
Health Officer
Dr. D. U. Gould--------Sherburne

28


SMITHVILLE


Supervisor
Ralph C. Sharp--------Oxford, R. D. 1
Town Clerk
Arthur Denison--------Smithville Flats
Justices
Fay Adams--------Smithville Flats
Alfred Collyer--------Smithville Flats
George Washburn--------Oxford, R. D. 1
Robert Steere--------Greene, R. D. 1
Assessors
Grant Symonds--------Oxford, R. D. 1
Edward Kenyon--------Smithville Flats
Edwin Crumb--------McDonough, R. D. 2
Town Superintendent of Highways
Anthony Vander Bunt--------Greene, R. D. 1
Tax Collector
Esther Crumb--------Smithville Flats
Constables
Carl Oliver--------Oxford, R. D. 1
Ralph Crumb--------Smithville Flats
School Director
Mrs. Lena Thomas--------Smithville Flats
Registrar of Vital Statistics
Arthur Denison--------Smithville Flats
Health Officer
Dr. Newton Brachin--------Greene
Town Service Officer
Ralph Sharp--------Oxford, R. D. 1

29


SMYRNA


Supervisor
Hugh R. Simmons--------Smyrna
Town Clerk
Margaret H. Coye--------Smyrna
Justices
William D. Marks--------Smyrna
Clarence Bassett--------Smyrna
William J. Maynard--------Smyrna
Lynn Conley--------Earlville
Assessors
Leslie Hopkins--------Smyrna
John Tackabury--------Smyrna
William Record--------Earlville
Town Superintendent of Highways
L. Earl Fargo--------Smyrna
Tax Collector
Mary E. Lasher--------Smyrna
Constables
Charles Wynn--------Smyrna
John A. Conley--------Earlville
School Directors
Edith Bradley--------Smyrna
Edgar Maynard--------Smyrna
Registrar of Vital Statistics
Margaret H. Coye--------Smyrna
Health Officer
Dr. H. H. Epstein--------Sherburne
Town Service Officer
John E. Widger--------Smyrna

30


Contributed by Jack Eaton
March 2002
You are our 6549 visitor since 4 Jun 2005 -- thanks for stopping by!
Last updated: 11 May 2011

This page is maintained by Tim Stowell. Send any additions or corrections to him.

Chenango Co., NY Page