Catskill Reformed Dutch
Church

History of the Church

Records of the Reformed Dutch Church of Catskill
in the Town of Catskill, Greene County, New York

Transcribed by the New York Genealogical and Biographical Society
Edited by Royden Woodward Vosburg
December 1919

Records were prepared for electronic media by Karol Hughes using microfilm belonging to the LDS. Her notes are in italics.


Introduction

I have not the time, or the means, to make the necessary investigations in the field, that are required to prepare the history of this church. An article on the church has already appeared in the history of Greene County, published by J. B. Beers & Co. In the early part of 1882, articles were published in the Catskill Examiner and the Catskill Recorder, concerning the exercises at the celebration of the one hundred and fiftieth anniversary of the founding of the old church. The articles were contributed by Rev. John B. Thompson, D. D., Rev. Cornelius P. Ditmars, Rev. George J. Van Weste, Elder William H. Van Orden, and others. The newspaper articles have been photostated by the New York State Library; and a copy of them is deposited in the library of the New York Genealogical and Biographical Society.

The Reformed Low Dutch Congregation of Catskill and Coxsackie was affiliated with the old Classis of Albany, from the date of the organization of the Classis until its dissolution, in June 1800; the minutes of the Classis are lost. In June 1800, the Reformed Dutch Church of Catskill became a member of the newly organized Classis of Ulster; the minutes of this Classis are not available. In the spring of 1823, the church transferred to the Classis of Rensselaer; these minutes not examined. In June 1834, the church became a member of the newly organized Classis of Greene; these minutes not examined.

The Catskill and Coxsackie churches were united and ruled by one Consistory, (its members being chosen from both branches of the congregation), until after the death of Dominie Johannes Schuneman, on May 16, 1794. Temporally, the two congregations were separate before this, if not from 1732, the date of their organization. The Trustees of the Reformed Dutch Church of Catskill were incorporated before Oct. 30, 1787, on which date the Trustees were grantees in a deed of land from William Van Bergen; see page iv. Before September 1797, the ecclesiastical union was dissolved, because at about that time the Rev. Jacob Sickles accepted a call from the united congregation of Coxsackie and Coeymans. My history of the First Reformed Church of Coxsackie contains more or less information concerning the Catskill branch of the united congregations. Nevertheless the only primary sources of documentary evidence at present at my command, are the two volumes of the original church records, which are herewith fully transcribed or translated. With these records entirely available to the reader, I can offer very little additional in the way of authentic information.

Other notes

In former years, there appears to have been some friendly spirit of rivalry as to which is the oldest organization in the Classis of Greene. The facts are too definite to admit any discussion. To Coxsackie belongs the honor of having the first church dedicated; and to that congregation seniority devolves, as an integral part of the united congregation of Catskill and Coxsackie. The first church organization at Catskill came to an end on March 17, 1833. Two new organizations came into being on that day: The First Reformed Protestant Dutch Church of Catskill, inheriting the name and the church records of the parent congregation at Catskill; and the Reformed Protestant Dutch Church of Leeds and Kiskatom, inheriting the then existing church edifice of the old congregation, the old parsonage lots and the debt incurred in building the Kiskatom church. The church of Leeds and Kiskatom was a single congregation at first. In May 1839, the Consistory resolved to keep the accounts of the temporal affairs of the two branches separately. In October 1840, it was resolved to make application to the Classis of Greene for a separation. The application was not brought before the Classis until Feb. 11, 1842, when it was unanimously granted…. It is worthy of note that three church edifices were built by the parent congregation, within a space of fifteen years.

Pastors through 1833
  1. George Michael Weis, Feb. 25, 1732 – July 6, 1735

  2. Cornelius van Schy (Van Schie), Supply Jan. 18, 1736 – Feb 26, 1738

  3. George Wilhelmus Mancius, Supply Oct. 17, 1738 – Oct. 8, 1742

  4. George Michael Weiss, Supply May 27, 1744 – Nov. 23, 1744

  5. Casper Ludwig Schnoor (Snorr), Supply Feb. 8, 1747 – Aug. 21, 1748

  6. Theodorus Frelinghuysen, Supply Sept. 12, 1749 – Aug. 21, 1752

  7. Johannes Schuneman, Aug. 26, 1753 – May 16, 1794 
    (Vacancy 1794 –1798, Supplies were Stephen Ostrander, Isaac Labagh, Petrus Van Vlierden, John Demarest, George G. Brinkerhoff, Moses Froeligh, Hermanus Van Huyson and Peter Labagh.)

  8. Peter Labagh, May 13, 1798 – June 24, 1809 
    (Vacancy 1809 – 1810, Supplies were Hermanus Van Huysen, Henry Ostrander and Petrus Van Vlierden.)

  9. Henry Ostrander, June 24, 1810 – May 11, 1812 
    (Vacancy 1812 – 1814, Supplies were Petrus Van Vlierden, Peter A. Overbagh, John Duryee, Henry Ostrander and Stephen Goetschius.)

  10. Peter Sylvester Wynkoop, May 1, 1814 – abt May 1, 1817 
    (Vacancy 1817, Supplies were Gilbert R. Livingston, Henry Ostrander and Peter A. Overbagh.)

  11. Isaac Newton Wyckoff, June 10, 1818 – March 17, 1833.


     Home            Table of Contents          Church Records Home Page