Circuit Court of Greene County

From Beers, History of Greene County, page 34, 35. Retyped by Annette Campbell.


The first session of the Circuit Court in and for the county of Greene was held on the fourth Tuesday of September (22nd) 1801. "Present, His Honor Mr. Justice Kent."
 
The calendar contained 29 cases, and the following jurors were in attendance:
Argulus White
William Parker
Sheldon Graham
Ezekiel Ramsdale
Johannes Hallenbeck
Ichabod Andrews
John A. VanBuskirk
Ezra Jones
Nathaniel Yeomans
George Stimpson
Peter Dubois
John Buck
John Tuttle, Sr.
William Bedell
Peter VanOrden
Joachim Hallenbeck
Frederick Challett
David Johnson
William Edwards
Wilhelmus Brandow
Noah Wheeler
Nathan Elliot
John W. Hallenbeck
Isaac Hine
Stephen Root
John Lawyer
 
The Judges presiding at the successive sessions of this court have been as follows:
James Kent---Sep 1801, Jul 1804, Sep 1807, Aug 1813
Brockholst Livingston---Jun 1802
Morgan Lewis---Jul 1803
Smith Thompson---Jun 1805, Sep 1810, Aug 1812
Daniel D. Tompkins---Jul 1806
Ambrose Spencer---Dec 1806, Aug 1811, Nov 1818, Oct. 1820
Joseph C. Yates---Sep 1808
William W. VanNess---Dec 1809, Aug 1814, Aug 1816, Nov. 1816, Dec 1819,     and Nov 1821
Jonas Platt ---  Sep 1815
William A. Duer---Jun 1823, April 1824, Sep 1824, Apr 1825, Sep 1825, Sep 1825, Sep 1827, Apr 1828, Sep 1828, Apr 1829, Sep 1829
Reuben H. Walworth---Apr 1826
Ogden Edwards---Apr 1827
James Vanderpoel---Apr 1830, Oct 1830, Apr 1831, Oct 1831, Apr 1832, Oct 1832, Apr 1834, Oct 1834, Apr 1835, Sep 1835, Apr 1836, Sep 1836, Apr 1837,  Sep term of 1837 omitted on account of his sickness.
Charles H. Ruggles---Oct 1833, May 1845
John P. Cushman---Apr 1838, Sep 1838, Apr 1839, Sep 1839, Apr 1840, Sep 1840, Apr 1841, Nov 1841, Apr 1842, Nov 1842, Apr 1843, Nov 1843
Amasa J. Parker---May 1844, Sep 1844, Sep 1845, May 1846, May 1847, in general term Oct 1847, Dec 1848, Nov 1852, Nov 1854
John W. Edmonds---Sep 1846
John Willard---Sep 1847
Ira Harris---Oct 1847, in General Term same date, Apr 1848, Oct 1849, Nov 1853, Apr 1854, Feb 1856, Nov 1856, Nov 1859
Malbone Watson---general term Oct 1847, Nov 1850, Nov 1851, Nov 1855, Jun 1856
Alonzo C. Page---(of Schenectady, in 4th district), Jun 1849
William B. Wright---Apr 1850, Apr 1852, Apr 1953, Jun 1855, Nov 1858, Jun 1861
Richard P. Marvin---(of Jamestown, Chautauqua County, 8th District), Jun 1851
Augustus Bockes (of Saratoga Springs in 4th District), Apr 1855
George Gould---Feb 1857, Feb 1858, Jun 1860, Feb 1863
Deodatus Wright---Jun 1857, Nov 1857
Henry Hogaboom---Jun 1858, Feb 1859, Jun 1859, Feb 1860, Nov 1861, Feb 1862, Jun 1863, Jan 1864, Feb 1865, Nov 1865, Jun 1866, Nov 1867, Feb 1868, Jun 1870, Jun 1871, Nov 1871
Rufus W. Peckham---Nov 1860, Jun 1862, Jun 1867, Nov 1868
Theodore Miller---Nov 1862, Nov 1863, Nov 1864, Jun 1865, Nov 1866, Jun 1869, Nov 1869, Feb 1870
Charles R. Ingalls---Jun 1864, Feb 1866, Feb 1867, Feb 1869, Feb 1871, Feb 1862, Feb 1863, Jun 1874, Jun 1875, May 1876, May 1877, May 1880, May 1882, May 1883
William L. Learned---Nov 1870, Jun 1872, Jun 1873, Dec 1874
Peter S. Danforth---Dec 1872, Dec 1873
Theodoric R. Westbrook---Feb 1874, Dec 1875, Dec 1876, Dec 1877, May 1878, Dec 1878, Dec 1879, Dec 1880, Dec 1881, Dec 1882
A. Melville Osborn---Dec 1875, Feb 1876, Feb 1877, Feb 1878, Feb 1879, May 1879, Feb 1880, Feb 1881, May 1881, Feb 1882, Feb 1883
 
Under the constitution of 1846, this county is included in the 3rd judicial district, which is composed of the counties of Albany, Columbia, Greene, Rennselaer, Schoharie, Sullivan and Ulster.

 Home            Table of Contents            Civil Records Home Page