Durham Town Supervisors 
and Town Clerks
1800-1961

Typed by Arlene Goodwin


Town Clerks of the town of Durham

Date

Names

1823-24-25

Platt Adams

1825-26

Anson Strong

1827

Jason Hotchkiss

1828

B. Bagley

1829-30-31

Eli R. Peck

1833-34-35

Abner Flower

1836-37

Almerin Marks

1827-38

Elias B. Austin

1839

Lorenzo Hubbard1

1840-42

Alfred Tripp

1842

R. V. Mudge

1843

Jacob Roggen

1844

Amos Pierce

1844

Stephen Jarvis

1845

William C. Farmer

1846

Henry Peck

1847

Edward Hand

1849

Welman S. Howe

1850

C. D. Smith

1849-52

A. H. Hayes

1852-54

D. B. Hull

1855-58-59

L. P. More

1856

W. H. Post

1859-60

W. H. Norton

1860-61

W. M. Russ

1861-62

W. D. More

1862-63

F. C. Pennie

1864

O. M. Humphrey

1865

Henry C. Soop

1867-68

Charles S. Taylor

1868

J. Proctor Cowles

1875-76

Lewis B. Hallock

1878-79

Samuel B. Doty

1870

Thomas C. Palmer

1872

N. H. Richtmyer

1882

John G. Leipold

1883

Addison O. Hull

1884-85

J. Bissell Bascom

1886

William Winans

1888-89

James M. Fanning

1890

Herbert L. Cowles

1891

J. Bissell Bascom

1892-93

Charles D. Hand

1894-95

Dewitt C. Benjamin

1896-97

Joseph H. Baldwin

1898-99

Frank H. Graham

1900-01

Herbert E. Utter

1902-03

Platt C. Collins

1904-05

Zadoc A. Pratt

1906-07

Herbert E. Utter

1908-09

Joseph H. Baldwin

1910-11

Lucian H. Wade

1912-13

John F. Lawyer

1914-15

Fred Reynolds

1916-17

Wm. Dewitt Orr

1918-19

James J. Meloy

1920-21

Fred Reynolds

1922-23

G. Clark Dewitt

1924-25

Marian Woodard

1926-27

Vernon L. Baldwin

1928-29

Alfred Hulbert

1930-31

Everett Barnes

1932-33

Ellen L. Cowles

1934-35

Dewitt C. Kline

1936-37

Edna S. Duffield

1938-39

Everett Matthews

1940-41

Bruce Disbrow

1942-43

Timothy Conway

1944-45

Joseph H. Baldwin

1946-47

Mary Wade

1948-1949

Vernon Baldwin

1950-1951

Raymond Rockafeller

1952-1953

Alfred Hulbert

1954-1955

Marie Michaelson

1956-1957

Schwartz

1958-1959

Margaret Cooke

1960-1961

Margaret Cooke

Supervisors of the Town of Durham, Greene County,
New York, since its organization in 1800.

Date

Name

1800-1810

James Thompson

1811

Lemuel Hotchkiss

1812-1821

Jacob Roggen

1822

Thomas E. Barker

1823

Edward Daley

1824

Thomas E. Barker

1825-1828

Platt Adams

1829-1820

David Baldwin

1831

Gordon Merrick

1832-1833

David Baldwin

1834-1835

Platt Adams

1836

Abner Flower

1837-1838

Platt Adams

1839

Elias B. Austin

1840-1841

Dennis Baldwin

1842-1843

Almerin Marks

1844

Lyman Tremain

1845-1846

Lyman Stannard

1847

Daniel Jones

1848

Edward Johnson

1849

Jacob Roggen Jr.

1850

Christopher C. Kiersted

1851

Henry Y. Peck

1852

Manley B. Mattice

1853

Curtis C. Humphrey

1854-1855

Isaac Utter

1856

Addison H. Hayes

1857

Elias B. Austin

1859-1860

Horace B. Kirtland

1858

Wellington Peck

1861-1862

Addison H. Hayes

1863-1868

Manley B. Mattice

1869-1872

William Paddock

1873-1874

Alanson C. Cowles

1875-1876

Nehemiah C. Whitcomb

1877-1879

John Avery

1880-1881

Winslow W. Bruhans

1882-1883

Israel P. Utter

1884-1885

Nehemiah C. Whitcomb

1886-1890

Uriah B. Winchell

1891

Orson Winans

1892-1895

Emerson Ford

1896-1899

George L. Snyder

1900-01

Dorrance A. Cleaveland

1902-1905

Almerin Moore

1906-1907

Truman I. Smith

1908-1911

William S. Borthwick

1912-1913

Almerin Moore

1914-1915

John E. Huyck

1916-1917

William C. Latta

1918-1923

George E. Williams

1924-1931

William S. Borthwick

1932-1937

William J. Campbell

1938-1945

William S. Borthwick

1946-1949

Henry Karkheck

1950-1955

Raymond Ingalls

1956-

Kenneth Hill

 


 Home            Table of Contents            Civil Records Home Page