Mayors, Town Clerks and Supervisors
Greene County


Athens Mayors, Town Clerks and Supervisors
1805-1975

Contributed by Ann Clapper
From the Athens Bicentennial Commemorative Book, 1976
Additional information for the Town Supervisors courtesy the Durham Center Museum, the Borthwick notes

Village President (Mayors) 1805-1975

1805 Isaac Northrup
1806-1809 Patrick Hamilton
1810 Isaac Northrup
1811-1812 Simeon Franklin
1813 Samuel Haight
1814 Joseph Groom
1815-1816 Samuel Haight
1817-1819 Gilbert Jenkins
1820-1824 Caleb Coffin
1825 Samuel Hamilton
1826 Caleb Coffin
1827-1828 Thomas Spencer
1829 Samuel Hamilton
1830 Castle Seeley
1831 Samuel Hamilton
1832-1834 Henry White
1835-1836 Castle Seeley
1837 Matthew Winters
1838-1839 Samuel Hamilton
1840-1849 Nathan Clark
1850-1853 Henry Stranahan
1854 Cornelius Hadden
1855 Nathan Winters
1856-1858 Nathan Clark
1859-1860 Nathaniel W. Howland
1861 W. E. Edmunds
1862-1864 David T. Whiting
1865-1866 Enos R. Edmunds
1867-1869 J. Robbins
1870-1871 Harmon F. Dernell
1872-1873 Benjamin V. Haviland
1874-1875 Louis Wolfe
1876-1878 Enos R. Edmunds
1879-1882 Louis Wolfe
1883-1884 Roswell Hamilton
1884-1885 Harmon F. Dernell
1886-1887 William T. Nichols
1888 Louis Wolfe
1889 Harry G. Herr
1890 Harmon Van Woert
1891 John W. Stickles
1892 John D. Brown
1893-1894 John W. Stickles
1895-1897 George S. Nichols
1898 Harmon Van Woert
1899 John W. Stickles
1900 Eugene Wolfe
1901 Harry G. Herr
1902 Harmon F. Dernell
1903 Eugene Van Loan
1904 Harry G. Herr
1905 Harmon Van Woert
1906-1907 Emory E. Briggs
1908 Fred W. Titus
1909-1911 Frank Nichols
1912 William L. Collier
1913 Winslow W. Travis
1913 Claude B. Whiting
1913 William Dollier
1914-1917 Frank S. Howland
1918 William T. Van Loan
1919-1920 Elmore Mackey
1921-1922 John Slattery
1923 Abram Post
1924-1927 Erastus Brady
1927 Claude B. Whiting
1927 Abram Post
1928-1939 John Slattery
1940 Edward Miller
1940-1942 Elmer Boice
1943-1946 Stuart Saunders
1947-1948 Henry D. Coon
1949-1950 Vincent Brennan
1951-1952 Henry C. Coon
1953-1954 Clarence M. Barrett, Jr.
1955-1969 Henry Coon
1969-1971 Anthony Scott
1971-1973 Walter Fox
1973-1975 Robert J. Brunner, Sr.
1975 Anthony Scott

Village Clerks 1805-1976

1805-1809 Henry Ritter
1810 Abram van Buskirk
1811-1812 Abram Fraser
1813-1815 Henry Wells
1816-1824 William Tolley
1825 James D. Foster
1826-1829 William Tolley
1830 E. Pierce
1831 James G. Foster
1832-1835 William Tolley
1836-1837 James G. Foster
1838-1840 E. Pierce
1841 Orrin C. Osborn
1842 Fried W. Tolley
1843-1849 Sylvester Nichols
1850-1851 William H. Morton
1852-1853 C. A. Hallenbeck
1854-1855 Isaac Van Schaack
1856 William H. Morton
1857-1859 Caleb coffin
1860-1861 Henry Stranahan
1862 Benjamin Saunders
1863 Fred W. Tolley
1863 James W. Foster
1864-1867 S. H. Nichols
1868 Charles W. Howland
1869 J. R. Haviland
1869-1870 Henry Stranahan
1871-1895 S. H. Nichols
1896-1919 Henry R. Van Woert
1920-1926 Andrew D. Peloubet
1927 William T. Van Loan
1927-1957 Claude B. Whiting
1957 Frances Dalton
1957-1970 Helen Stenger
1970 Elizabeth Olivett
1970-1973 Anna Carey
1973-1976 Emily Dinkelacker
1976 Elizabeth Olivett

 Town Supervisors 1815-1975

1815 Isaac Northrup
1816 Henry Wells
1817-1830 William Tolley
1831-1834 Sylvester Nichols
1835 Castle Seeley
1836-1837 Eli Pierce
1838 Sylvester Nichols
1839-1840 John Clough
1841 Benjamin H. Haviland
1842 John Clough
1843-1845 Casper N. Van Loan
1846 William H. Morton
1847-1848 Henry Van Loan
1849 Alonzo Greene
1850 Isaac Whitbeck
1851 Geirge S. Nichols
1852 Isaac T. Whitbeck
1853 David Whiting
1854 John I. Hallenbeck
1855 Isaac W. Van Schaack
1856 John I. Hallenbeck
1857-1858 Prentiss W. Hallenbeck
1859 John I. Hallenbeck
1860-1861 William K. Reeves
1862 Dr. John H. Wheeler
1863 David Whiting
1864 Joseph Robins
1865 Enos R. Edwards
1866-1868 John Beardsley
1869 John Pennington
1870-1871 Henry Stranahan
1872 Harmon Van Woert
1873 Henry Stranahan
1874-1875 Harmon Van Woert
1876 Clark Porter
1877 Harmon Van Woert
1878-1879 William T. Nichols
1880-1881 Harmon Van Woert
1882 Thomas H. Briggs
1883-1884 Harmon Van Woert
1885-1886 Addison E. Whiting
1887-1888 Harmon Van Woert
1889-1891 Jeremiah Brooks, Jr.
1892 William C. Brady
1893 Jeremiah Brooks, Jr.
1894-1897 William C. Brady
1898-1901 Henry I. Van Loan
1902-1905 William C. Brady
1906-1907 John K. Van Woert
1908-1912 Elmore Mackey
1913-1915 Frank Nichols
1916-1919 Harrold R. Every
1920-1921 Jeremiah Brooks, Jr.
1922-1927 Harrold R. Every
1928-1931 Andrew D. Peloubet
1932-1933 Gardner Clawson
1934-1949 Burton G. Clough
1949-1961 George E. Deyoe
1962-1968 Walter Schmidt
1969-1975 Erich A. Schubert
1975 Herbert Scott


Cairo - Justices of the Peace, Town Clerks and Supervisors 
1803-1883

From Beers, History of Greene County. Retyped by Annette Campbell
Additional information for the Town Supervisors courtesy the Durham Center Museum, the Borthwick notes, 1884-1940

"At a meeting of the Inhabitants of Canton held at the house of Mary Carbine, on Tuesday the 5th day of April 1803 for the purpose of choosing Town officers. The following were chosen;"
 
Supervisor--Daniel Sayre
Town Clerk--James Gale
Assessors--Wesel Salisbury, Samuel Foster and Benjamin Hine
Collector--Joseph Sheperd
Poor Masters--Henry Person, Jonathan Nickerson
 
Commissioners--John L. Darby, Joseph Reed, Ezra Rundel
Constables--Joseph Sheperd, Samuel J. Haight, Stephen Olmsted
Fence Viewers--Oliver Palmer, Jonathan Allenton, Goodman Noble and Benjamin Foster
Poundmasters--Stephen Bentley, Jonathan Allenton, Warren Hamlin
 
This is the list of Supervisors and Town clerks and Justices from 1803 to 1883.
 
SUPERVISORS 1803-1883:
 
Daniel Sayre   1803, 1804, 1807
Benjamin Hine   1805, 1808-1814, 1816, 1818-1820
John E. Darby   1806
Joseph Reed    1815
James Gale    1817
Alpheus Webster   1821, 1823, 1825
Moses Olmstead   1822, 1826
George A. Crooker   1824
Ira T. Day   1827-1831, 1841, 1842
Daniel Lennon   1832
Samuel L. Hayes   1833, 1834
Isaac Bogardus   1835, 1838, 1839
Horace Austin   1836, 1837
Oliver Eggleston   1840
Leonard Yeomans   1843
George Wickes   1844-1846
Joseph H. Bowman   1847, 1848
Amasa Keith   1849, 1850
Joel Wickes   1851
Peleg C. Mattoon   1852
Elias L. Dutcher   1853, 1854, 1863, 1871-1874
John Greene   1855
Horatio L. Day   1856, 1857
Luke Roe   1858, 1859, 1865, 1866
Ambrose L. Walters   1861, 1862
Edward C. Stevens   1864
Edwin E. Darby   1867, 1868
Charles W. Weeks   1869
Edward C. Stevens   1870
Augustus Hill   1875, 1876, 1884
D. Alanson K. Stevens   1877
Egbert Paddock   1878
Frank S. Decker   1879
George Wickes   1880
J. Leroy Jacobs   1881, 1882
Edward C. Stevens   1883
Reuben W. Greene  1885
Edward Adams  1886
Alzamore B. Stevens 1887
John A. Mower  1888-1889
David T. Jerome  1890-1891
Arthur J. Lock  1892
George Dederick 1893-1895
S. Merit Jones  1896-1899
Solon W. Stevens 1900-1903
Charles Porter Jones 1904-1911
Floyd F. Jones  1912-1921
Lysander Lennon 1922-1923
Herbert Bogardus 1924-1929, 1932-1937, 1940-
Harvey S. Olmsted 1930-1931
Charles G. Harring 1938-1939

TOWN CLERKS 1803-1883:

 
James Gale   1803-1810
Simon Sayre   1811-1823
William Pierson   1824-1830
Samuel L. Hayes   1831-1832
Benedict W. Hazard   1833-1837
Levi King   1838
George Wilkes   1839, 1841-1843
Peleg C. Mattoon   1840, 1844
Ira B. Day   1845
George W. Noble   1846-1848, 1852-1858
Philander Stevens   1849, 1850
Horatio L. Day   1851, 1876, 1877
David Johnson   1856-1859
Edward C. Stevens   1860-1862
Wesley A. Shaw   1863
Daniel P.Tremain   1864-1867
Frederick H. Ford   1868, 1869, 1871, 1872
James G. Wooster   1870
D. Alanson K. Stevens   1873-1874
George Wickes   1875, 1879
A. B.  Stevens   1878, 1882
George R. Patrie   1880
Hiram S. Stevens   1881
 
JUSTICES OF THE PEACE 1811-1883:
 
Daniel Sayre   1811-1819
Wessel Salisbury   1811-1813
Jonathan Nickerson   1812-1817
James Renne   1813-1820
Neri Stoddard   1813
John C. Burhans   1814
Aaron Dibol   1815
Watson Dimond   1816
Alpheus Webster   1820-1821, 1834-1837
J. G. Prout   1821-1822
Joel Curtis   1822-1833
James Earl   1823
James C. Blanchard   1825-1836
J. Stoutenburgh   1828-1829
William Burroughs   1830-1834
James C. V. Hammond   1831
William Pierson   1832-1838
Lewis Northrup   1833
William Burroughs   1834
James C. Blanchard   1834-1836
John Rouse   1836-1839
Henry P. Darby   1836
Robert C. Field   1838
Ira Morrison   1839
Stephen Ryon   1840
Leonard Yeomans   1840-1843
Elisha Blackman   1842-1846
Clark Beckwith   1842-1850
William Telfair   1843-1849
Joseph H. Bowman   1844-1853
P.C. Mattoon   1846-1852
Alanson Lathrop   1847-1883
Gilbert Merritt   1848-1852
Augustus Hill   1851-1873
William Pierson   1852-1856
George W. Mead   1853
Francis Elting   1855-1858
Daniel S. Lennon   1859
Lucius D. Hill   1863-1883
Jasper N. Bennett   1867-1870
George W. Renne   1868-1876
Egbert Yeomans  1871-1875
Frederick H. Ford   1873-1880
Edward Adams   1878-1883
Alfred Bennett   1878
O.T. Schermerhorn   1882
W. B. Hall   1883
 
The present (1883) town officers are:
 
Edward C. Stevens---supervisor
Amos S. Cornwall---town clerk
Edward Adams---Justice of the Peace
W. Burr Hall---Justice of the Peace
Martinus Laraway---assessor
Philo Richards---commissioner of hiways
Orlando Post---Overseer of the poor
John G. Olmstead---Overseer of the poor
S. Merritt Jones---collector
William H. Rice---constable
Robert Apjohn---constable
George Palmatier---constable
Hiram Groat---constable
William Smith---excise commissioner
Henry B. Whitcomb---town auditor
Melford Coffin---town auditor
Leonard White---town auditor
 

Catskill - Town Clerks, Supervisors, Justices of the Peace and Road 
Supervisors 1789-1883

From Beers, History of Greene County. Retyped by Annette Campbell

Hezekiah VanOrden was supervisor of the "Great Inbogt District" in 1786 and in 1787, and probably in 1788, as well as the first supervisor of the town. Since the organization of the town the following persons have held the office of supervisor:
 
TOWN SUPERVISORS 1789-1883:
 
Hezekiah VanOrden  1789, 1791, 1792
Henry Oothoudt   1790
Samuel VanVechten   1793
Garret Abeel   1794, 1795, 1798, 1800, 1801
George Hale   1796
Martin G. Schuneman   1797, 1799, 1802
Samuel Haight   1803-1811
Jonathan Kyes   1812
Thomas Hale   1813-1822
William Seaman   1823-1828
Aaron C. Hall   1829-1831
Jacob Haight   1832-1838
Robert Dorlan   1839-1844
Ira Dubois   1845
Malbone Watson   1846
Joseph M. Boies   1847
Jacob VanOrden   1848-1849
Rufus H. Hing   1850-1851, 1853
Wilson Page   1852
J. Atwater Cooke   1854
Henry G. Johnson   1855
Addison P. Jones   1856, 1860-1861
Alexander Wiltse   1857-1859
John H. Bagley, Jr.   1862-1864
Hiram VanSteenburgh   1865-1866
S. Sherwood Day   1867-1868
Samuel Dewey   1869
Robert E. Austin   1870
John A. Griswold   1871
William Smith   1872-1873
John Breasted   1874-1877
William Donahue   1878-1879, 1882
Henry C. Bulkley   1880-1881
James B. Olney   1883
 
TOWN CLERKS 1789-1883:
 
William VanOrden, Jr.   1789
Wilhelmus Schuneman   1790-1791
Garret Abeel   1792-1793
Mackay Croswell   1794
William VanOrden   1795-1800
James Bennett   1801-1808
Robert Dorlan   1809-1810, 1812-1824
Isaac Dubois   1811
Charles C. Abeel   1825-1836
David Ely   1837-1849
George Peck   1850-1854
John R. Sylvester   1855, 1857
Charles Cornwall   1856
William H. Russ   1858-1861, 1864-1868
Henry G. Johnson   1862-1863, 1869-1870
Charles C.W. Cleveland   1871
B. Frank Conklin   1872-1873
Wheeler Howard   1874, 1882-1883
Jacob W. Kelley   1875
Albert Cornwall   1876-1877
Charles E. Bassett   1878-1879
Samuel W. Greene   1880
George T. Williams   1881
 
COMMON SCHOOL COMMISSIONERS:
 
The first appearing in 1796
 
Stephen Day, John Moore, Martin G. Schuneman, William Brandow, and Deluana Backus.
 
Subsequently there were three elected annually.
 
JUSTICES OF THE PEACE 1792-1883:
 
Justices  of the Peace were at first appointed. They were first elected in 1831.  From the imperfect records we have been able to make the following list of justices acting in this town. It is incomplete, but it contains the names of nearly all who held office here, though we have not in every case been able to learn the full extent of their terms of service.
 
Abraham Salisbury   1792-1793
Martin G. Schuneman   1792
Shadrack Sill   1792
John B. Dumond   1792
Joel Bellamy   1803-1810, 1813, 1816,1828-1831
Merchant Lawrence   1807-1809, 1811, 1813, 1816-1818
John Blanchard   1802-1806, 1808-1811, 1813-1816
James F. Wright   1814-1815
Moses Morse   1802-1803
Deluana Backus   1802
Thomas Thomson   1802
Patrick Hamilton   1803, 1806, 1808
D. Bancroft   1804-1806
John J. Dewitt   1807
Henry Ritter   1813
Francis Sayre   1818-1822
Stephen Root   1814-1819
Jacob H. Tremper   1817-1819
James Pinckney   1817-1821, 1823
Ephraim Baker   1809-1810
William Schuneman   1810
Seth Hamilton   1811, 1813
Waldron Dumond   1811
Samuel Hamilton   1813-1814
Cornelius DuBois   1813-1814, 1816-1818
Cornelius Myers   1814
Henry Ashley   1817
Timothy Lawrence   1815, 1822-1823
Luke Kiersted   1821, 1823, 1827-1831
Luther Carter   1815
Isaac Northrop   1814
Robert Sorlan   1821
Isaac J. Dubois   1828, 1831
William G. VanVliet   1828
 
Since the office became elective the following have held it during the terms indicated.
 
Joel Bellamy    1832-1838
Barent VanVleck   1839-1844
Alexander H. Bailey   1845-1848
Lindsey Beach   1849-1852
Henry F. Olmstead   1853-1856
Addison C. Griswold   1861-1864
William Salisbury   1865-1876
John Horton   1877-1883
John Dewey   1834-1837
Ira Dubois   1838-1845
Robert Dorlan   1846-1855
Edgar Russell   1856, 1877
William Salisbury   1878-1881
Henry F. Olmstead   1882-1883
Isaac J. DuBois   1835-1850
William Doud   1851-1854
James Johnson   1855-1862
Jeremiah Overbaugh, Jr.   1863-1883
John VanVechten   1836-1855, 1859
Michael Plank   1856-1858
Lloyd Howard   1860-1876
Benjamin T. White   1877-1879
George R. Olney   1880-1883
James H. VanGelder   elected 1883 (current year of writing Beers History)

Supervisors of Hiways and Roads in Town of Catskill 1848-1883:
 
John S. Ives   1848, 1858
Daniel B. Strong   1849
Joshua Draper   1850
Sylvester Hitchcock   1851
William S. Bouton   1852
Lyman Robinson   1853, 1854, 1856
Isaac W. VanSchaack   1855
William H. Myers   1857
Austin Smith   1859
Peter I. Stanley   1860
Nathaniel Ormsbee   1861, 1862
Albert Tuttle   1863, 1864, 1869
Jonas M. Smith   1865, 1866, 1875, 1880
Albert Steele   1867
Egbert B. Dodge   1868
Edgar Smith   1870
Joseph Sax   1871, 1872, 1876
Archibald Tompkins   1873, 1874
Hiram B. Clarke   1877
Wilbur F. Lee   1878, 1881, 1883
Giles S. Sutton   1879
Darius B. Prout   1883
 

Coxsackie Supervisors 1800-1883

From Beers, History of Greene County. Retyped by Annette Campbell

TOWN SUPERVISORS 1800-1883:

Jonas Bronk   1800, 1801
Abraham Hallenbeck   1802-1805
Conradt Houghtaling   1806
Jonas Bronk   1807
Abraham VanDyke   1808, 1815
Robert Vandenberg   1809
Simeon Fitch   1810, 1811
Epenetus Reed   1812
Stephen Warren   1813, 1814
John L. Bronk   1816-1824, 1826, 1827
Dorrance Kirtland   1825
William V.B. Heermance   1828
Joseph B. Cottle   1829
Anthony M. VanBergen   1830, 1834
Thomas W. Gay   1831
Benjamin N. Burroughs   1832-1833, 1835-1836
Simpson T. Bell   1837-1838
Silas Holbrook   1839
Peter H. Sylvester   1840
Morris Hallock   1841-1842
Andrew B. Houghtaling   1843-1844
George N. Keith   1845
David M. Hamilton   1846-1847, 1861
Barnet Gay   1848, 1854
Augustus Cornwall   1849
John B. Bronk   1850
Jacob C. VanDyck   1851
Simpson S. Bell   1852-1853
Ambrose Greene   1855
Jacob G. Bedell   1856
Edwin N. Hubbell   1857
Aaron Hallenbeck   1860
George Houghtaling   1862-1863, 1865
John C. Mackey   1864, 1866-1867
J. C. VanDyke   1868
William K. Reed   1869-1871
Platt Coonley   1872-1873
Sylvanus Fitch   1874
Aaron G. VanSchaack   1875-1878
Albert Parker   1879-1883
 

Durham Town Supervisors and Town Clerks
1800-1961

Typed by Arlene Goodwin

Town Clerks of the town of Durham

Date Names

1823-24-25

Platt Adams

1825-26

Anson Strong

1827

Jason Hotchkiss

1828

B. Bagley

1829-30-31

Eli R. Peck

1833-34-35

Abner Flower

1836-37

Almerin Marks

1827-38

Elias B. Austin

1839

Lorenzo Hubbard1

1840-42

Alfred Tripp

1842

R. V. Mudge

1843

Jacob Roggen

1844

Amos Pierce

1844

Stephen Jarvis

1845

William C. Farmer

1846

Henry Peck

1847

Edward Hand

1849

Welman S. Howe

1850

C. D. Smith

1849-52

A. H. Hayes

1852-54

D. B. Hull

1855-58-59

L. P. More

1856

W. H. Post

1859-60

W. H. Norton

1860-61

W. M. Russ

1861-62

W. D. More

1862-63

F. C. Pennie

1864

O. M. Humphrey

1865

Henry C. Soop

1867-68

Charles S. Taylor

1868

J. Proctor Cowles

1875-76

Lewis B. Hallock

1878-79

Samuel B. Doty

1870

Thomas C. Palmer

1872

N. H. Richtmyer

1882

John G. Leipold

1883

Addison O. Hull

1884-85

J. Bissell Bascom

1886

William Winans

1888-89

James M. Fanning

1890

Herbert L. Cowles

1891

J. Bissell Bascom

1892-93

Charles D. Hand

1894-95

Dewitt C. Benjamin

1896-97

Joseph H. Baldwin

1898-99

Frank H. Graham

1900-01

Herbert E. Utter

1902-03

Platt C. Collins

1904-05

Zadoc A. Pratt

1906-07

Herbert E. Utter

1908-09

Joseph H. Baldwin

1910-11

Lucian H. Wade

1912-13

John F. Lawyer

1914-15

Fred Reynolds

1916-17

Wm. Dewitt Orr

1918-19

James J. Meloy

1920-21

Fred Reynolds

1922-23

G. Clark Dewitt

1924-25

Marian Woodard

1926-27

Vernon L. Baldwin

1928-29

Alfred Hulbert

1930-31

Everett Barnes

1932-33

Ellen L. Cowles

1934-35

Dewitt C. Kline

1936-37

Edna S. Duffield

1938-39

Everett Matthews

1940-41

Bruce Disbrow

1942-43

Timothy Conway

1944-45

Joseph H. Baldwin

1946-47

Mary Wade

1948-1949

Vernon Baldwin

1950-1951

Raymond Rockafeller

1952-1953

Alfred Hulbert

1954-1955

Marie Michaelson

1956-1957

Schwartz

1958-1959

Margaret Cooke

1960-1961

Margaret Cooke

Supervisors of the Town of Durham, Greene County,
New York, since its organization in 1800.

Date Name

1800-1810

James Thompson

1811

Lemuel Hotchkiss

1812-1821

Jacob Roggen

1822

Thomas E. Barker

1823

Edward Daley

1824

Thomas E. Barker

1825-1828

Platt Adams

1829-1820

David Baldwin

1831

Gordon Merrick

1832-1833

David Baldwin

1834-1835

Platt Adams

1836

Abner Flower

1837-1838

Platt Adams

1839

Elias B. Austin

1840-1841

Dennis Baldwin

1842-1843

Almerin Marks

1844

Lyman Tremain

1845-1846

Lyman Stannard

1847

Daniel Jones

1848

Edward Johnson

1849

Jacob Roggen Jr.

1850

Christopher C. Kiersted

1851

Henry Y. Peck

1852

Manley B. Mattice

1853

Curtis C. Humphrey

1854-1855

Isaac Utter

1856

Addison H. Hayes

1857

Elias B. Austin

1859-1860

Horace B. Kirtland

1858

Wellington Peck

1861-1862

Addison H. Hayes

1863-1868

Manley B. Mattice

1869-1872

William Paddock

1873-1874

Alanson C. Cowles

1875-1876

Nehemiah C. Whitcomb

1877-1879

John Avery

1880-1881

Winslow W. Bruhans

1882-1883

Israel P. Utter

1884-1885

Nehemiah C. Whitcomb

1886-1890

Uriah B. Winchell

1891

Orson Winans

1892-1895

Emerson Ford

1896-1899

George L. Snyder

1900-01

Dorrance A. Cleaveland

1902-1905

Almerin Moore

1906-1907

Truman I. Smith

1908-1911

William S. Borthwick

1912-1913

Almerin Moore

1914-1915

John E. Huyck

1916-1917

William C. Latta

1918-1923

George E. Williams

1924-1931

William S. Borthwick

1932-1937

William J. Campbell

1938-1945

William S. Borthwick

1946-1949

Henry Karkheck

1950-1955

Raymond Ingalls

1956-

Kenneth Hill


 


Greenville Supervisors and Town Clerks 1803-1883

From Beers, History of Greene County. Retyped by Annette Campbell

The first town meeting was held at the house of Eli Knowles on Tuesday April 5th 1803, and the following officers were elected for the ensuing year.
 
Supervisor--Stoddard Smith
Town Clerk---Charles Griggs
Overseers of the poor---Aaron Hall, Thomas George
Commissioners of highways---Eben Norton, Daniel Miller, Peter Brandow
Assessors---Joshua Baker, Henry Talmadge, Francis Hicock
Pound master---Ell. Knowles
Collector---Reuben Byington
Constables---Reuben Byington, Robert Frazier, Joseph Heath, Nathaniel Fletcher.
 
The following is a list of names of supervisors and town clerks from the organization of the town to 1883.
 
SUPERVISORS 1803-1883:
 
Stoddard Smith   1803
Smith Sutherland  1804-1807
Henry B. Lees   1808
Aaron Hall   1809
Luther Carter   1810-1813, 1815
Nathan Botsford   1814
Francis Hicock   1816
Perkins King   1817-1820
Abijah Reed   1821-1822, 1828
Erastus Hamilton   1823-1825, 1836
Amos Botsford   1826-1827, 1831-1834
Stephen Tryon   1829-1830
Philip Teats   1835, 1837
Timothy Miller   1838
Edward H. Miller   1839, 1855, 1859
Lewis Sherrill   1840
Augustus Mygatt   1841
Underhill Young   1842, 1847
John Budd   1843-1844
Erastus Stanton   1845
Robert Smith   1846
George Budd   1848
Amos Botsford   1849
Rufus W. Watson   1850
John C. Palmer   1851
Gideon Botsford   1852
Russell Wakely   1853, 1858
O. C. Stevens   1854
A.N. Bentley   1856
John C. Palmer   1857
Aaron Whitbeck   1860
B.S. McCabe   1861-1864, 1875-1876
Matthew Story   1865-1866
J.J. VanAllen  1867
Jacob E. Story   1868
Curtis R. Lacey   1869
Madison Stevens   1870-1871
Frederic Becker   1872
J.H. Coonley   1873
James Stevens   1874
Joseph Earl   1877-1878
Truman Sanford   1879
Hiram Lacey   1880-1883
 
TOWN CLERKS 1803-1883:
 
Charles Griggs   1803-1805
Francis Hicock   1806-1809
Abijah Reed   1810-1811, 1813-1814, 1816-1820, 1823-1825
William Pitts   1812
Perkins King   1815
Erastus Hamilton   1821-1822, 1829-1831
Sheldon Cheritree   1826-1828, 1835
Philip Teats   1832-1834
Guerdon Secor   1836-1837
Gideon Botsford   1838-1839
A. N. Bentley   1840
Erastus Slade   1841
Erastus Stanton   1842
Hiram Butler   1843
Darwin Spaulding   1844
John G. Williamson   1845
Luman Sherrill   1846, 1848, 1850, 1862
Samuel Hagaman   1847
David W. Miller   1849
B.S. McCabe   1851
Edgar B. Dodge   1852
Reuben Wooster   1853-1854
John G. Hart  1855
L. E. Vincent   1856
E. H. Hamilton   1857
George E. Palmer   1858
G. M. Sanford   1859
Platt Coonley   1860
James Stevens   1861, 1873
John H. Allen   1864
Edwin Wakely   1865-1866
Thomas Rundle   1867-1868
George N. Bentley   1869
William R. Thorn   1870-1871
Erastus Lampman   1872
David E. Powell   1874-1875
Jay Gibbons   1876-1877
John Roe   1878-1880
William H. McCabe   1879
George E. Smith   1881
M.B. Calkins   1882
George G. McCabe   1883
 

Town of Halcott Supervisors
1852-1977

Transcribed by Arlene Goodwin

1852-53       George Lawrence
1854             Martin Morrison
1855             Buel Maben
1856             John P. Van Valkenburgh
1857             Silas Lake
1858             Conger Avery
1859             Russell Peck
1860             Isaac T. Moseman
1861             Isaac Avery
1862             George Lawrence
1863-64-65  Isaac T. Moseman
1866             Eli C. Kelly
1867             Silas Lake
1868             Daniel VanValkenburgh
1869             James Miller
1870             Lorenzo Van Valkenburgh Sr.
1871             Hiram Mead
1872             Lorenzo Van Valkenburgh Sr.
1873             David H. Griffin Jr.
1874             Alexander Van Valkenburgh
1875             Gilbert Moseman
1876             Silas Lake
1877             James M. Moseman
1878             Daniel R. Morse
1879             Buel Maben
1880             John P. VanValkenburgh Sr.
1881             Silas Lake
1882-83       George F. Cross
1884             Silas Lake
1885-86        Lorenzo VanValkenburgh Sr.
1887-88        Gilbert Moseman
1889             Embree Scudder
1890-91        Sniffin K. Bellows
1892             Arthur B. Jenkins
1893-94-95  Birdsill Moseman
1896-97       Alonzo J. Morse
1898-99        Johnathan Ballard
1900-01       James Griffin
1902-03       Lemuel Kelly
1904-05       Robert VanValkenburgh
1906-07       Leo J. Deamer
1908-09-10-11 Lorenzo Van Valkenburgh Jr.
1912-13       Wallace K. Crosby
1914-15       Earl W. Jenkins
1916-17       E. Crosby Morse
1918-19       William D. Griffin 
1920-21       Marshall Boutin     
1922             James M Whitney
1923-24-25-26  Chauncey E. Kelly
1927             Fred Bouton
1928-29       Leo J. Deamer
1930             Chauncey E. Kelly
1931             Leo J. Deamer
1932-33       Myron K. Morse
1934-35-36-37     Lorenzo VanValkenburgh Jr.
1938-39        Leo J. Deamer
1940 thru 1949     Lorenzo VanValkenburgh Jr.
1950 thru 1961     Bernard Wadler
1961 thru 1969     Ward Reynolds
1970 thru 1977     Robert Johnson


Hunter - Supervisors, Town Clerks and Justices of the Peace
1813-1883

From Beers, History of Greene County. Retyped by Annette Campbell.

Town Meetings:  Annual and special town meetings in this town have been held at the residences of its citizens. The places of meeting were generally chosen for their central location, or in early times, because of their being on one of the few and imperfectly built roads. Old Medford and Jamaica were no strangers to the jugs usually to be seen in prominent positions, and were as much of a factor in electing the proper candidate as any other side issue. Three days election was the old custom, and a general good and neighborly occasion was had. Party lines were not adhered to at first in electing town officers, but responsible and capable men were selected from both parties for township committees, officers, and other positions.  In the earlier days the ladies often congregated in the house, and there being usually but one or two rooms, they participated more or less in the affair---certainly in the preparation of the meals.
 
Since the organization of the town, in 1813, town meetings have been held in the following places: in 1813 in the small house of Daniel Bloomer: 1814 and 1815 at William Shaw's; 1816, 1818, 1825-1827 at Sumner Palmenter's; 1817 at George Walton's; 1819, 1822 at William Haines'; 1820-1823 at Edwards' New York Tannery; 1824 at John Beach's; 1828-1833 at Harlow Perkins'; 1833-1839, 1841-1843 at Ezra B. Gay's; 1840, 1843, 1845-1850 at Robert R. Kerr's; 1844 at Egbert Vosburgh's; 1850 at William Anthony's.
 
SUPERVISORS 1813-1883:
 
Daniel Bloomer   1813, 1816
Abijah Griffin   1814-1815, 1817
Seth Green   1818, 1819
William W. Edwards   1820-1823, 1845, 1851
William Edwards   1825
Alvin Bushnell   1824
Benjamin P. Bushnell   1826-1827
Harmon I. Quackenboss   1828-1832
Daniel Stowe   1833-1834
John Beach, Jr.   1835-1836
Daniel Quackenboss   1837-1839
Hiram Hatch   1840-1841
Robert Kerr   1842-1843
Alexander H. Palmer   1844
William H. Diel   1846-1847
Alexander Kiersted   1848
Fisk Beach   1849
Thomas Gibson   1850
Robert R. Kerr   1852
William Green   1853
Norman H. Gray   1854-1855, 1863, 1865
Horatio S. Lockwood   1856
James Douglas  1857-1859, 1866
Daniel S. Perkins   1860-1862
Frederick Beach   1864
Benjamin W. Gay   1867-1869
Samuel S. Mulford   1870-1871, 1877-1883
J. L. Schutt   1872, 1874
A. R. VanBuren   1873
Gilbert Haines   1875-1876
 
TOWN CLERKS 1813-1883:
 
Sumner Palmenter   1813-1819
Alvin Bushnell   1819-1820
Ezra B. Gay   1829-1830, 1838-1840
Daniel Stowe   1821-1829
David Ingersol   1831-1834
John Orr   1840
John B. Lindsley   1842-1845
Alexander Kiersted   1845-1848
William E. Anthony   1848-1851
Robert R. Kerr   1851
Michael Lackey   1852-1853
Robert Elliot   1854-1859, 1863
William F. Green   1859, 1871, 1874, 1879
Charles Shevlin, Jr.   1860-1861
James R. Douglass   1862
George N. Eggleston   1864
James Shevlin   1865, 1868
Edgar H. Layman   1866
Owen Glennon   1867
H.E. Biddell   1869
Thomas Ford, Jr.   1870
R.W. Burtis   1872
F. R. Martin   1873
Hugh L. Burns   1875-1876, 1881-1882
George C. McKelvie   1877-1878, 1880
John F. Gara   1883
 
JUSTICES OF THE PEACE 1813-1883:
 
Daniel Bloomer   1813-1825, 1828-1830, 1834
Wooster Perkins   1813-1815
Charles Chase   1815-1822
Sumner Palmenter   1816-1820
Seth Green   1816-1822, 1824
John Beach, Jr.   1820, 1822, 1824, 1826-1827
H. Goslee   1821
J. Pinckney   1821
Alvin Bushnell   1823-1824, 1829
Milton A. Purdy   1830
Oliver T. Fuller   1829
Herman I. Quackenboss   1829
Fisk Beach   1831, 1835, 1839, 1849
Edwin Goodwin   1832
Charles H. Sedgwick   1833, 1840
Abram Brewer   1833
Ezra B. Gray   1835, 1837-1838
Oliver T. Fuller   1837
John H. Kiersted   1838
William S. Bushnell   1840
Samuel Patch   1849-1850
Norman H. Gray   1849
Justin P. Fordham   1849-1850
Harvey S. Burgess   1851
Jonas Hyser   1853
James Haines   1852, 1855, 1859
Harmon B. Dibble   1856
Henry Osborn   1857
Abram D. Miller   1858
Michael Farrell   1860
John Burtis   1861, 1865, 1869
James Rusk   1862
Daniel S. Perkins   1863
John A. Miller   1864
Ralph S. Hadden  1866, 1870, 1872
Owen Glennon   1867, 1871, 1875, 1878
William F. Green   1873
Michael Farrell, elected to fill vacancy   1873, 1880
S. A. Jones   1874
Michael Farrell   1876
Calvin Harrington and James Rusk, elected to fill vacancy   1876
Calvin Harrington   1877, 1881
Charles D. Wiltze   1878, 1882
Owen Glennon, appointed to vacancy   1878
Jacob Fromer   1879
Patrick H. Smith   1880, 1883

Jewett Supervisors 1850-1976, Town Clerks 1850-1883 and Justices of the Peace 1850-1883

From Beers, History of Greene County. Retyped by Annette Campbell. Supervisors from 1884-1976 from the "History of the Town of Jewett" by Elwood Hitchcock, Jewett Town Historian. 

The first town meeting for the town of Jewett was held in April 1850, and the following officers were elected:
 
Fisk Beach---Supervisor
Henry R. Hosford---Town clerk
David E. Woodworth---assessor
John Egbertson---assessor
William Goslee---assessor
Luman Whitcomb---Justice
Alanson Woodworth---Justice
Jesse Barker---Justice
John Peck---Commissioner of Highways
David Williams---Commissioner of Highways
Ambrose Baldwin---Commissioner of Highways
William Ford---Commissioner of Highways
Lucius Pond---Poor master
Norman C. Johnson---Collector
D.M. Hosford---Superintendant of Common Schools
J. Bailey---Constable
N.C. Johnson---Constable
D. Winchell---Constable
N. Chase---Constable
Moses Winter---Election Inspector
Jeremiah Brant---Election Inspector
Eliakim Peck---Election Inspector
Samuel Hall---Sealer
 
TOWN CLERKS 1850-1883:
 
Henry R. Hosford   1850, 1856-1858
N. William Beach   1851
Horace A. Towner   1852-1855
George W. Miles   1859, 1861
Norman C. Johnson   1860
William S. Distin   1862
Gilbert Beach   1863-1864, 1867, 1870-1871, 1879-1881
L. E. Woodworth   1865-1866
Abraham VanValkenburgh   1868-1869
George H. Chase   1872-1873
Elbert O. Hall   1874, 1878
A. J. Woodworth   1875-1876
O. M. Follett   1877
Theodore Chase   1882-1883
 
JUSTICES OF THE PEACE 1850-1883:
 
Luman Whitcomb   1850-1851
Alanson Woodworth  1850-1854
Jesse Barker   1850-1853
William Ford   1852
George W. Miles   1852-1853
Henry Goslee   1852
David M. Hosford   1855-1859
West Chase   1856
George Delamater   1857
Horace Towner   1857-1868
David Woodworth   1858-1880
John Egbertson   1860-1864
S. H. Winchell   1861-1864
Luman Whitcomb   1863
L.E. Woodworth   1864-1872
Eliakim Peck   1865-1879
Z.(adock-AC) P. Northrup   1869
William Goslee   1870
James Race   1871-1874
John S. Beach   1873
Earl W. Fisher   1877-1882
Milton Goslee  1878
Ernest Hall   1879
William Woodworth   1879
B.O. Peck   1880-1881
Jacob Stotz   1883
George W. Miles   1883
Alvin Lord   1883
 
The town officers elected in 1883, were:
 
George H. Chase---Supervisor
Thedore Chase---Town Clerk
Jacob Stotz---Justice
George W. Miles---Justice
Alvin Lord---Justice
Orville T. Bailey---assessor
Daniel P. Simpkins---Commissioner of Highways
Chauncey Lord---Poor master
Amos Goodsell---Poor master
Norman Lord---Collector
Chester McCoon---Constable
John D. Winchell---Constable
Stuart Barnum---Constable
Norman Lord---Constable
Chester Hull---Game constable
Charles Artman---Inspector
Julian Beers---Inspector
Elbert O. Hall---Excise commissioner  

SUPERVISORS 1850-1976:

Fisk Beach  1850
John Egbertson  1851
Lucius Pond  1852
Alanson Woodworth  1854
George Beach  1855
John Peck  1859
West Chase  1860
Henry R. Hosford  1861
Horance A. Towner  1862
Benjamin F. Barkley  1865
Horance A. Towner  1867
Henry J. Griffen  1868
Moses Ford  1869
David E. Woodworth  1871
Eliakim Peck  1872
George H. Chase  1874
Myron H. Johnson  1875
Albert H. Merwin  1877
George H. Chase  1878
Benjamin F. Barkley  1879
George H. Chase  1883
Theodore D. Chase  1884
Benjamin F. Barkley  1885
Romaine Butts  1887
Abraham VanValkenburg  1889
Emmons Pond  1891
Tremaine Bloodgood  1892
Addison Persons  1894
Eugene Kureau  1896
Frank Barkley  1898
Frank Woodworth  1900
George H. Chase  1906
William H. Woodworth  1910
Frederick M. Goslee  1912
George A. Lockwood  1916
Raymond L. Towner  1920
Milton O. Bailey  1922
Frank H. Haner  1926
William S. O'Bryan  1930
A. Buell Morse  1950
James M. West  1958
William W. Lawrence  1964
Harold Mead  1967 (April)
William Mead  1972
Robert Lawrence  1974
William Maben  1976


Lexington Town Supervisors 1813-1883, Town Clerks 1853-1883 and Justices of the Peace 1853-1883

From Beers, History of Greene County. Retyped by Annette Campbell.

Elections have been held alternately in the two villages, at West Kill for many years at the Deyoe House; and at the Falts at J. and M. Lament's, J.T. Huggin's, Rufus W. Moore's, H.A. Martin's, and others.
 
The following men have been chosen to fill the offices as stated:
 
The first town board of Lexington consisted of Peter Smith, Jacob VanValkenberg, Abram Camp, and Nelson Beach. Following is a chronological list of the Justices of the town since that date, 1813:
 
JUSTICES 1813-1883:
 
Peter Smith   1813-1819
Jacob VanValkenburgh   1813-1822, 1827-1835, 1839, 1852-1853
Abram Camp   1813
Nelson Beach   1813
Justus Miles   1814
Willis Miles   1815
George Miles   1816-1821
Lewis Chamberlain   1816-1817
W. Rowley   1818-1819, 1822-1825
Henry Goslee   1818-1821, 1825-1827, 1834-1835, 1838, 1840-1845
D. Finch   1820-1821
Munson Bird   1822
O. Coe   1822
Elijah Bushnell   1823-1833
Zadock Pratt   1823-1824
Henry Hosford   1824
Jacob Miller   1828-1833
Darius Dyer   1834-1837
J. P. VanValkenburgh   1837-1838
Iretus Newton   1838
B.C. Smith   1838-1839
B.P. Smith   1840-1843
J. D. Bushnell   1840-1845
Conger Avery   1840-1843, 1851
John Thompson   1844-1845, 1847, 1851, 1856
Michael Mann   1846
Austin Chase   1846
Isaac Hinman   1848
Iretus Bushnell   1849
W.W. Pettit   1850
Isaac Kipp   1852, 1860, 1864, 1868, 1873, 1876, 1880
Adam Montrose   1852, 1854, 1858, 1862, 1866, 1872,1874
William Pettit   1855, 1859, 1863
W. H. Marsh   1857, 1861, 1865, 1877, 1881
Jusdon Briggs   1867
H. N. Winter   1869, 1873, 1878
George Wheeler   1870
A. J. Briggs   1871, 1875
Simeon Reynold   1872
James E. Moore   1878-1879
Sherwood Deyoe   1882
George H. Faulkner   1883
 
SUPERVISORS 1835-1883:
 
Henry Goslee   1835-1837
William Faulkner   1838-1839
Christopher Angle   1840
West Chase   1841, 1844
E. Briggs   1842-1843
O. L. Newton   1845, 1847
W.W. Pettit   1846
Cornelius Hagaboom   1848
Jacob Hagaboom   1849, 1864
John Thompson   1850
George Lawrence   1851
H. B. Briggs   1852
Frances Dewey   1853
Franklin Lament   1854
Jacob Hagaboom   1855-1857
E. Bushnell   1858-1861
I. Kipp   1862-1863
O.L.Newton   1865-1867
Sidney Ford   1868-1869
Barnard O'Hara   1870-1871
Daniel Deyoe   1872-1873
J. M. VanValkenburgh   1874-1875
Horace Briggs   1876-1877
John S. Thompson   1878-1879
O. L. Newton   1880-1881
Henry Haner   1882-1883
 
TOWN CLERKS 1835-1883:
 
John VanValkenburgh   1835-1836
Bruce Smith   1837
Cornelius Hagaboom   1838-1843
H. B. Briggs   1844
C. Hagaboom   1845
G. W. Halcott   1849
E. O. Nushnell   1850-1852
S.G. Bushnell   1853
O.L. Newton   1854
Minard VanValkenburgh   1855
Shepard Bushnell   1856
H.B. Briggs   1857-1866
Iretus D. Newton   1867-1883


Prattsville Town Supervisors, Town Clerks and Justices of the Peace
1833-1883

From Beers, History of Greene County. Retyped by Annette Campbell.

The first annual town meeting for the town of Prattsville was held at the house of Colonel Henry Laraway, April 2nd 1833, in pursuance of a statute of the Legislature.  There were present, Nicholas Decker and Leveritt Munson, justices of the peace, and Frederick A. Fenn, clerk of the meeting. At this meeting, by-laws were passed, resolutions adopted, and other business transacted.
 
The following is the list of the names of persons then elected to office:  Hezekiah Dickerman, supervisor; F. A. Fenn, town clerk; Nicholas L. Decker, Isaac Haner, and Ariral Blinn, assessors; John Brandow, and Robert More, overseers of the poor; Ezra Disbrow, John Brackney, and Henry W. Shoemaker, commissioners of highways; Cornelius K. Burhans, William F. Brackney, and Willard Marsh, Inspectors of schools; Matthew R. Boughton, Titus Atwater, Samuel Tompkins, and Lawrence Brandow, constables; Micholas L. Decker, David F. More, and Elisha B. Minard, justices of the peace.
 
At a special town meeting held May 1st 1833, for the purpose of electing two overseers of the poor in the place of John Brandow, and Robert More, who had neglected to take the oath prescribed by law, Zadock Pratt, and John Laraway were elected overseers of the poor.
 
The following is a list of the supervisors, town clerks, and justices, since the formation of the town.
 
SUPERVISORS 1833-1883:
 
Hezekiah Dickerman   1833-1834
David More   1835-1836
Leveritt Munson   1837-1838
John Laraway  1839, 1843-1844, 1853
John Sturtevant   1840
Henry H. Snyder   1841-1842
Henry Laraway   1845, 1847
Daniel C. Scudder   1846
Bethuel Sutherland  1848-1849
Samuel Chatfield   1850
Cyrus Smith   1851
F. James Fitch   1852
John E. Bassett   1854
H. Winans   1855
Nicholas Brandow   1856
Ezekiel P. More   1857-1858
Simon Winfield   1859-1860
Omar V. Sage   1861-1862
Zadock Pratt   1863-1864
Erskine Laraway   1865
George C. Fenn   1866-1867
Henry Chatfield   1868
J. H. Chatfield   1869
Burton G. Morss   1870-1877
John A. Erkson   1878
Hiram Cronk   1879-1880
George M. Becker   1881-1882
J. H. Chatfield   1883
 
TOWN CLERKS 1833-1883:
 
Frederick A. Fenn   1833-1834
Platte M. Osborn   1835
William F. Brackney   1836-1837
Nicholas Decker   1838
Henry P. Osborn   1839
Hart C. Sage   1840-1841
Nicholas L. Decker   1842
Henry Chapman   1843
James B. White   1844-1845
Philander K. Salisbury   1846
Bethuel Sutherland   1847
Arland T. Humphrey   1848-1849
Lafayette Gleason   1850
Frederick M. Frayer   1851
James B. Gregory   1852-1853
H. B. Montgomery   1854
J.D. Adams   1855, 1859-1861, 1863
James D. McArdell   1856-1858
Erskine Laraway   1862
L. W. Morse   1864
Heorge Hoagland   1865
Elijah M. Rose   1866-1867, 1878-1879, 1882
Henry Chatfield   1868
Andrew Rockfellow   1869-1870
Albert Clark   1871-1872, 1874
James Lewis   1873
L. K. Howard   1875
Dwight Bouton   1876
William H. Jackson   1877
Leslie Bouton   1880
John L. Rappleyea   1881
George Raeder   1883
 
JUSTICES OF THE PEACE 1833-1883:
 
Nicholas I. Decker   1833
David F. More   1833
Elisha B. Minard   1834
E. B. Minard   1835
Bennet Atwood   1835
N. L. Decker   1836
George A. Chamberlin   1837
B. Atwood  1838
Samuel Tompkins   1838
E.B. Minard   1839
N.L. Decker   1840
Willard Marsh   1841
Harmon Parker   1842
William R. Parker   1842
Harmon Parker   1843
P.K. Salisbury   1844
Willard Marsh   1845
Samuel C. Bidwell   1845
Lewis C. Snyder   1846
Samuel C. Bidwell   1847
Alfred M. Haner   1848
Abram Laraway   1849
P. K. Salisbury   1849
Asahel P. Finch   1849
M.C. Bouton   1850
George D. Chatfield   1850
Henry P. Haight   1850
Jacob Myers   1851
Wilbur Lament   1851
P. K. Salisbury   1852
Ira D. Chatfield   1853
John E. Bassett   1854
Thompson C. Smith   1854
Abram Barnum   1855
Gilbert Becker   1855
P. K. Salisbury   1856
George Hoagland   1857
Sanford P. Christian   1858
Gilbert Becker   1859
Simon Winfield   1859
William H. Jackson   1860
Samuel Crane   1860
G. S. Cotton   1860
Giles S. Cotton   1861
Roderick S. Blish   1862
Samuel Crane   1863
William H. Jackson   1864
Henry Haner   1865
Wallace McDaniel   1865
Gilbert Becker   1866
E. J. Soule   1866
G. S. Cotton   1867
W. H.  Jackson   1868
E. J. Soule   1869
Gilbert Becker   1870
G.S. Cotton   1871
W. H. Jackson   1872
E. J. Soule   1873
Gilbert Persons   1874
James Judson, Jr.   1875
H. M. Bouton   1876
E. J. Soule   1877
J. L. Becker   1877
Charles W. Bouton   1878
John L. Becker   1879
A. P. Myers   1880
F. M. Frayer   1880
A.S. Cammer   1881
E. J. Soule   1882
B. F. Dutcher   1882
B. F. Dutcher   1883
James Judson   1883
 
The officers of the town in 1883 were:  Supervisor, J. H. Chatfield; Town Clerk, George Raeder; Justice of the Peace, James Judson; Commissioner of Highways, William Stickles; Assessors, J.E. Thorington (full Term), Isaac Searles (vacancy); Overseer of the poor, D. M. Frayer; Collector, George Laverack; Constables, James Mulford, Milton Dutcher, Hiram White, H. Brandow, and Frank Kuran; Auditors, J. S. Miller, C. R. Newcomb and Hiram Persons;  Inspectors of election, Horace Proper, T.M. Mase, and A. A. Disbrow; Game constable, John Maginnes; Town Excise, Owen Morgan.


Windham Town Supervisors, Town Clerks and Justices of the Peace
1798-1883

From Beers, History of Greene County. Retyped by Annette Campbell.

Minutes of the first town meeting held in the town of Windham, ULSTER County, New York.
 
"At a town meeting held at the house of Richard Peck, in the town of Windham, Ulster County, agreeable to the law of 1798."
     William Beach--moderator:
     Reuben Hosford, clerk:
 
"Voted that Alexander Boyd, John Tuttle, and Isaac Miles be a committee to conduct the business of the town as the law directs."
 
"And likewise the following persons was, by a plurality of votes, appointed to the office annexed to their several names in the said town of Windham.   N. B.---Those officers are:
William Beach, supervisor; Samuel Gunn, town clerk; Ephraim B. Hubbard, Martinus Laraway, Munson Buell, assessors; Enos Baldwin, Benjamin Johnson, Darius Briggs, commissioners of highways; Justus Squires, Alexander Boyd, Richard Peck, commissioners of schools; Zephaniah Chase, John Tuttle, overseers of the poor; Elisha Thompson, Constant A. Andrews, Harmonius Garlick, Elijah Bushnell,Richard Jersey, constables; Henry Becker, collector; John Mabin, John Tuttle, Darius Briggs, Smith Parks, Martinus Laraway, fence viewers; Samuel Gunn, Samuel Aimes, Theophilus Peck, Justus Squires, Peter Laraway, pound masters.
 
Likewise voted that the next annual meeting for the said town of Windham should be holden at the meeting-house near Samuel Ives', and the meeting dissolved.
                      Reuben Hosford, Cl'k of meeting
The foregoing is a true copy.
                       Test, Samuel Gunn, Town Cl'k
 
We, whose names are hereto subscribed, being three of the Justices of the Peace in and for Ulster county, residing near the town of Windham, have at the request of Alexander Boyd, John Tuttle, and Isaac Miles, a committee appointed by a plurality of votes to nominate their town officers in the town of Windham, we do nominate and appoint the officers whose names are here uner written to the offices annexed opposite their several names in the said town of Windham, agreeable to a law of this State, in that case made and provided. In Testimony whereof, we have hereunto set our hands and seals in the town of Kingston, on this 12th of April, 1798.  N.B.--Those crossed sworn. (cross-indicated by a *).  [same list of officers as above, repeated]
 
                                                                            John Hasbrouck  [seal]
                                                                            Peter Roggen  [seal]
                                                                            John VanGaasbeck, Jr. [seal]
The foregoing is a True Coppy of the Original.
                          Certified pr.     Damuel Gunn, Town Clerk."
 
List of supervisors, town clerks, and justices of the peace for the town of Windham, 1798-1883.  
 
SUPERVISORS 1798-1883:
 
William Beach   1798-1800
Stephen Simmons   1800-1804, 1806
George Stimson   1805, 1807-1808
Isaac Buell   1809
Thomas Benham   1810-1814, 1818
Perez Steele   1815-1817
Jarius Strong   1819-1821, 1823
Asa Osborn   1822
Sidney Tuttle   1824-1825
Cornelius Fuller   1826
Zadock Pratt, Jr.   1827
Foster Morss   1828
Levi H. Alden   1829
Lyman Morss   1830
Russell Glading   1831-1833, 1836
William Tuttle   1834
Aaron Steele   1835, 1837
Stephen Steele   1838, 1840-1841, 1858
Jared Matthews   1839
Daniel B. Strong   1842-1843
Daniel B. Tuttle   1844-1846
Merritt Osborn   1847
Howland Macomber   1848-1849
Erastus T. Peck   1850
Austin Newcomb   1851
George Robertson   1852
Jared F. Matthews   1853
John Olney   1854, 1861
Jonathan North   1855
Thomas B. Holcomb   1856-1857, 1862
Richard Gorslin   1859
Isham Newcomb   1860, 1865-1866
James Loughran   1863
Barnard B. Osborn   1864
Noble P. Cowles   1867-1868
Alphonzo Cobb   1869-1870
Charles Stedman   1871-1872
Martin L. Newcomb   1873-1874
Arland H. Chittenden   1875-1876
Friend H. Holcomb   1877
Austin B. Hitchcock   1878
Milo C. Osborn   1879-1880
Cyrus E. Bloodgood   1881-1882
George P. Griffin   1883
 
TOWN CLERKS  1798-1883:
 
Samuel Gunn   1798-1800
Munson Buell   1801-1812
Sanford Hunt   1813-1816
William Tuttle   1817, 1819-1821, 1823, 1832-1833, 1837
Samuel Reynolds   1818
Jesse Hollister   1822
Lyman Morss   1824-1827
Lauren A. Tuttle   1828-1829
Austin Strong   1830
Orrin Robinson   1831
Eli P. Robinson   1834-1836, 1839
Daniel Hunt   1838
Burrit O. Stone   1840
Harvey Sheffield   1841-1842
John Olney   1843
Hiland H. Hunt   1844
Gurdon H. Doty   1845-1846
Garry O. Baldwin   1847
Charles P. Hunt   1848
Charles Stedman   1849, 1861
Edwin Hunt   1850
Noble P. Cowles   1851, 1857
Gurdon H. Doty   1852Watson Osborn   1853
Henry Bagley   1854
Augustus R. Macomber   1855, 1858
Lemuel H. Munson   1856
Harland Peck   1859
Henry Bagley   1860
Luman B. Hunt   1862-1863
Henry Bagley   1864-1866, 1868
Addison P. Roach   1867, 1877, 1879, 1881-1882
Luzern Smalling   1869
S. D. Kingsley   1870
Cornelius Hidecker   1871
Romain L. Parsons   1872
John E. Hitchcock   1873-1874
Lucius S. Graham   1875-1876
George H. Lamoreau   1878
Alvin E. West   1880
Anson R. Mott  1883
 
JUSTICES OF THE PEACE  1810-1883:
 
Nathan Osborn   1810-1813
John Jones   1810
Jacob A. VanValkenburgh   1810-1812, 1831-1833
Ichabod Andrews   1810-1812
Abraham Camp   1810-1813
Ephraim Turney   1810-1813
Silas Lewis   1811-1813
Daniel Bloomer   1811-1813
William Beach   1812-1813
Years 1814, 1815 & 1816 are missing from list.
Isaac Mallery   1817
Abijah Stone   1817-1820
Samuel Reynolds   1817
Years between 1818-1822 are missing from list.
Levi H. Alden   1823-1831
Ira Smalling   1823-1825
Harry Kinsley   1829-1831
Nicholas L. Decker   1830-1833
Whiting Rice   1831-1834
Elijah Bushnell   1831-1835
Leveritt Munson   1832-1835
Merritt Osborn   1832-1835, 1862-1865
Peter Thorp   1834
Ambrose Chapman   1833-1836
Eli P. Robinson   1834
Levi Babcock   1834-1837
Laurence Winne   1835-1838
John S. Ives   1837
Howland Macomber   1838
Perez Richmond   1839-1842
Alfred Peck   1840
Nathaniel Ormsbee   1843-1845
A. M. Barber   1844
Daniel B. Tuttle   1847
Gilbert Townsend  1847
Alexander W. Rowley   1847-1850
Albert Chase   1848
Erastus Peck   1848, 1869-1874
Isham Newcomb   1848-1851, 1862-1875
Nelson Hitchcock   1851
Matthew Winter   1852
Isaac Brandow   1854
James Loughran   1854-1866
Alexander B. McGlashan   1858-1861, 1866-1869
Samuel W. Stimpson   1858-1868
Alphonso Cobb   1866-1869
Lyman Payne   1867-1870
David S. Merwin   1868-1883
Austin B. Hitchcock   1871-1877
Isaac B. Steele   1872-1883
Samuel D. Kingsley   1874-1877
George W. Graham   1875-1878
H. N. Ford   1876-1879
D. C. Tibbals   1878-1883
Platt O. Hitchcock   1879-1883
Palmer Joshlin   1881
John B. Hapeman   1882
 
The town officers elected in 1883 were:  George P. Grffin, supervisor; Anson R. Mott, town clerk;  Platt O. Hitchcock, Justice of the peace; Elbert R. Barney, assessor; Levi Matthews, commissioner of highways; Luzern Smalling, Zeal Rose, overseerers of the poor; Augustus A. Lewis, collector; Augustus A. Lewis, John Tompkins, Edgar B. Seeley, Thomas Cryne, constables;  George H. Lamoreau, game constable; James Newkirk, Orson B. Baldwin, Addison P. Roach, inspectors of election;  Moses B. Austin (full term, Addison S. Hayes (vacancy), excise commissioners.
 

Home            Table of Contents            Civil Records Home Page