National Progressive 
Party

 


From the files of the Vedder Library. Transcribed by Scott Wichmann


ASHLAND
Sole District

                        Name                                                   Address                    Party Affiliation

Brown Edward………………………………………..Ashland             N. P. P.
Christian Bloomer…………………………………….Ashland             N. P. P.
Christian George……………………………………...Ashland             N. P. P.
Ferris Dennis………………………………………….Ashland             N. P. P.
Ferris Adee V…………………………………………Ashland             N. P. P.
Ferris Alden…………………………………………..Ashland              N. P. P.
Lee Hugh A…………………………………………...Ashland              N. P. P.
Martin Kenneth………………………………………..Ashland             N. P. P.
Miller Lee……………………………………………..Ashland              N. P. P.
Martin Arthur………………………………………….Ashland             N. P. P.

ATHENS
First District

Becker Henry D……………………………………..Second St.                N. P. P.
Bunt Willis……………………………………………..Athens                N. P. P.
Bronk Willis……………………………………………Athens                N. P. P.
Hyer Mark……………………………………………...Athens                N. P. P.
Loomis Chas. W………………………………………..Athens                N. P. P.
Lanfare Herman………………………………………...Athens               Void
Van Loan Henry J………………………………………Athens                N. P. P.
Van Loan Jacob H………………………………………Athens                N. P. P.
Van Valkenburgh Edw………………………………….Athens               N. P. P.
Webber Chas. F. W……………………………………..Athens                 N. P. P.
 

ATHENS
Second District

Hankinson J. Harry……………………………………....Leeds                Void
Hood Albert……………………………………………..Urlton                N. P. P.
Perry Levi………………………………………….Lime Street                 N. P. P.
Van Valkenburgh Isaac H………………………………Athens                 N. P. P.

CAIRO
First District

Parks Abram…………………………………………..Gayhead                 Blank
Schultz Arthur…………………………………………….Cairo                 Blank 

CAIRO
Second District 

Hempstead Harvey……………………………………So. Cairo               N. P. P.
Hempstead Richard……………………………………….Cairo               N. P. P.
Miller Francis E…………………………………….Round Top                 N. P. P. 

CATSKILL
 
First District 

Arsini Guiseppe………………………………………47 Hill St.               Blank
DuBoise William L……………………………35 Prospect Ave.                N. P. P.
Depinna Carmine………………………………………..Catskill               N. P. P.
Machearella Raffaelle…………………………………...Catskill                Blank
Van Loan Chas. L……………………………..31 Prospect Ave.                 N. P. P.
 

CATSKILL
Second District 

Fredenburgh Harvey…………………………………Hamburgh               N. P. P.
Fredenburgh Wesley……………………………………Catskill                N. P. P.
Knoll Augustus…………………………………….338 Main St.                 N. P. P.
Link Daniel H……………………………………..171 Broad St.                  Void
Norton John H……………………………………49 William St.                 N. P. P.
Person Chas. H……………………………………….11 New St.                 N. P. P.
Sydnor James………………………………………140 Water St.                 N. P. P.
Woodard Chas. L…………………………………..140 Water St.                 N. P. P. 

CATSKILL
Third District 

Foote John A…………………………………………….Catskill                 N. P. P.
Teater Arthur P…………………………………..….472 Main St.                N. P. P.
Van Dyke Earl, Jr………………………………....….651 Main St.               N. P. P.

CATSKILL
Fifth District 

Schoonmaker Earl G……………………………………...Alsen                  N. P. P.

CATSKILL
Sixth District

DuBois Cornelius…………………………………….Palenville                  N. P. P.
Dederick Edward A…………………………………..Palenville                  N. P. P.
Ingersoll Edwin D………………………………....Bogart Road                   Void
Phinney William Ira………………………………Lawrenceville                 N. P. P.

CATSKILL
Seventh District

Lynes Henry……………………………..Catskill R. F. D. No. 2                     N. P. P.
Morse Glenville C…………………………………………Leeds                   N. P. P.
Mink Edward…………………………………………….Catskill                  N. P. P. 

COXSACKIE
Second District

Corey S. D……………………………………………Coxsackie                   N. P.P.        
Durant Carlos…………………………………………Coxsackie                 N. P. P.
McClure J. C………………………………………….Coxsackie                  N. P. P.
McKinney B. F………………………………………..Coxsackie                  N. P. P.
Plass Herman…………………………………….……Coxsackie                Blank 

COXSACKIE
Third District 

Coonley Miner………………………………………..Coxsackie                 N. P. P.
Collier Alden A………………………………………Coxsackie                  Void
Collins Guy…………………………………….West Coxsackie                  N. P. P.
Nelson Wm…………………………………………..Coxsackie                   N. P. P.
Schaad Paul…………………………………………..Coxsackie                  Blank
Youmans Ulysses……………………………………….Climax                  N. P. P.

DURHAM
 First District 

Baldwin John…………………………………………..Durham                  Void
Delamater LeRoy………………………………………Durham                 Blank
Delamater William…………………………………….Oak Hill                 N. P. P.
Ives Seward S…………………………………………..Durham                 Void
Strong Edgar L…………………………………...Cornwallville                  N. P. P.
Strong Lyman H………………………………….Cornwallville                 N. P. P. 

DURHAM
 Second District  

Bartholomew John D……………………………..East Durham                   N. P. P.
Goff Eugene W…………………………………..Cornwallville                  N. P. P.
Jones Daniel S…………………………………….East Durham                  N. P. P.
Paddock George E……………………………….South Durham                N. P. P.
Utter Herbert……………………………………East Durham                     N. P. P.
Waldron John J…………………………………East Durham                       N. P. P.

GREENVILLE
 First District  

Budd Hugh……………………………………….Greenville                       N. P. P.
Gardner John W………………………………...Norton Hill                        N. P. P.
Hegeman Gerard C………………………………Greenville                        N. P. P. 

GREENVILLE
 Second District  

Paddock Maurice H……………………………….Freehold                         N. P. P.
Story Lewis M………………………………….....Freehold                           N. P. P.

HUNTER
 First District  

Byrnes John J…………………………………   Platt Clove                           N. P. P.
Dale William……………………………………..Elka Park                          N. P. P.
Gaffey Thomas J……………………………....Tannersville                           N. P. P.
Johnson Lester…………………………………Tannersville                         N. P. P.
Layman Chas  No. 2…………………………...Haines Falls                          N. P. P.
Ross Jacob……………………………………..Haines Falls                          N. P. P.
Schutt George G……………………………….Haines Falls                          Void 

HUNTER
 Second District  

Abeloff Lazerus……………………………………..Hunter                           N. P.P.
Baldwin Fred’k. J…………………………………...Hunter                            N. P. P.
Baldwin Willis………………………………………Hunter                         N. P. P.
Cartwright Cyrus M…………………………………Hunter                          N. P. P.
Fromer Frank L……………………………………...Hunter                           N. P.P.
Graham A. Noble……………………………………Hunter                           N. P. P.
Goodsell E. E………………………………………..Hunter                           N. P. P.
Harris Irving…………………………………………Hunter                          N. P. P.
Harrington Jas. L…………………………………….Hunter                           Blank
Ham Edwin A………………………………………..Hunter                          N. P. P.
Johnson Ogden……………………………………….Hunter                         N. P. P.
Kerr Robert…………………………………………..Hunter                          N. P. P.
Mendel Abraham, 2d………………………………....Hunter                          N. P. P.
Schuman Charles……………………………………..Hunter                          N. P. P.
Van Bumble Geo……………………………………..Hunter                          N. P. P.
Wilcox Fredk. B……………………………………...Hunter                           N. P. P. 

JEWETT
 First District  

Bailey Eugene E………………………………………Jewett                         N. P. P.
Decker Geo………………………………………East Jewett                         N. P. P.
Hall Clifford…………………………………………..Jewett                         N. P. P.
Osborn Ralph………………………………..…..Franklinton                         N. P. P.
Partlow Chester A………………………………...So. Jewett                          N. P. P.
Ward W. H………………………………....Beaches Corners                         N. P. P.
Williams Abram………………………………………Jewett                         N. P. P. 

LEXINGTON
 First District  

Park Horace………………………………………Lexington                           Blank
Herman Joseph…………………………………...Lexington                            N. P. P. 

LEXINGTON
 First District 

Straub Frederick A…………………………………Westkill                           N. P. P.
Reynolds Horatio…………………………………Lexington                          N. P. P.
Reynolds Rensselaer……………………………….Westkill                           N. P. P.

NEW BALTIMORE
 First District  

Freund John………………………………....New Baltimore                           N. P. P.
Mahler Fred…………………………….New Baltimore Sta.                            N. P. P.
Miller Fred…………………….New Baltimore Sta. R. F. D.                             N. P. P.
Thorne Phylemon…………………………...New Baltimore                           N. P. P. 

   NEW BALTIMORE
 Second District  

Elmendorf Edward C…………………...New Baltimore Sta.                          N. P. P.
Roberts Scott………………………………...New Baltimore                         N. P. P.
Youmans Joseph E……………………………….Grapeville                         N. P. P.
 

PRATTSVILLE
Sole District  

Bouton H. M……………………………………..Prattsville                          N. P. P.
Martin Burton……………………………………Prattsville                          Blank 

WINDHAM
 First District  

Benjamin William H……………………………..Windham                           N. P. P.

 

WINDHAM
 Second District  

Merwin Theodore H…………………………...Hensonville                           N.P.P.        

 

 Certification of Enrollment

 

COUNTY OF GREENE, ss:

            We, Thomas J. O’Hara and Charles E. Nichols, the members of the Board of Elections of the county of Greene, and the custodian of primary records of said county, DO HEREBY CERTIFY and declare, that we have correctly and properly transcribed to the within original Enrollment books, all of the enrollments, from all of the Enrollment blanks delivered to us, pursuant to chapter 587 of the Laws of 1913, and we have correctly and properly transcribed the enrollment indicated on the blank of each voter, to the said Enrollment books, as provided in said chapter of the Election Law.

            Dated, Catskill, N. Y., July 30, 1913.

                                                                        THOMAS J. O’HARA
                                                                      
CHARLES E. NICHOLS

                                                                        Commissioners of Elections and
                                                                       
Custodian of Primary Records.

Certification of Copy of Enrollment

COUNTY OF GREENE, ss:

            We, the undersigned, the members of the Board of Elections of the county of Greene and the Custodian of Primary records of said County, DO HEREBY CERTIFY and declare, that the foregoing is a correct transcript of the names, addresses and political affiliation, of each voter enrolled in the National Progressive Party in the County of Greene, N. Y., taken from the original Enrollment books filed in our office.

            Dated, Catskill, N.Y., July 30, 1913.

                                                                                    THOMAS J. O’HARA
                                                                                   
CHARLES E. NICHOLS

                                                                        Commissioners of Elections and
                                                                       
Custodian of Primary Records.


           Home            Table of Contents            Civil Records Home Page