HISTORY OF

SARATOGA COUNTY, NEW YORK.

by NATHANIEL BARTLETT SYLVESTER

1878

--------------------

CHAPTER XIX.

EARLY SETTLEMENT - COUNTY ORGANIZATION - CIVIL GOVERNMENT AND CIVIL LIST.

-------------------------

I. - EARLY SETTLEMENT.

Upon the land-grants described in the foregoing chapter the early settlement of Saratoga County began. To write the history of the settlement and development of Saratoga County is to trace that history through the greater part of three centuries. Its history began early in the seventeenth, and now we are nearing the close of the nineteenth. But the history of the early settlement of the county is so fully given in the histories of the several towns which follow this general history, that it would be but needless repetition to attempt it here. And in following the annals of the early settlements of the towns it will be seen what a matter of hardship and toil, of difficulty and danger, it was to be the pioneers of a new and savage country.

The fate of Ballston, like that of Wyoming and Cherry Valley, suggests the various risks of the pioneer settlers, who in those early days laid siege to the grim old wilderness.

At the mention of those early settlements there rises at once in our mind's eye the log hut in the centre of the little clearing, the scanty crop of corn among the charred logs and blackened stumps of the felled trees. Around all stands the shadowy forest, which the fears of the anxious housewife and the little children people with lurking Indians and wild beasts of prey; while the father guides the plow, with his trusty rifle hidden in a corner of the field. The whole is a scene of faith, courage, and endurrance, which will never be equaled again.

The first settlers confined themselves to the banks of the Mohawk, and to the protection of the forts and military works erected during the long and bloody French and Indian wars. It was not till after the war of the Revolution was over that the full tide of immigration set in for Saratoga County.

At the time of its separate county organization, in 1791, Saratoga had within its borders more than seventeen thousand inhabitants.

------------------------------

II. - COUNTY ORGANIZATION.

On the 17th day of February, in the year 1791, an act was passed by the Legislature of the State of New York, entitled, "An act for apportioning the representation in the Legislature, according to the rules prescribed in the Constitution, and for other purposes." By section one of that act the towns of Easton and Cambridge were annexed to Washington county, the county of Rensselaer created, and it was further provided, "That all that part of the county of Albany, which is bounded easterly by the Hudson river and counties of Washington and Rensselaer, southerly by the most northerly sprout of said river and the town of Schenectady, westerly by the county of Montgomery, and northerly by the county of Washington, shall be one separate and distinct county, and be called and known by the name of Saratoga."

By other sections of the same statute, provision was made for holding the several courts of the State therein, and local courts were provided for as well as representation in both Houses of the Legislature, and it was directed that all prisoners should be kept in the Albany county jail until a new jail should be built in the county of Saratoga.

The courts of the State at the time of the formation of this county were -

1. The Court of Errors, consisting of the lieutenant-governor, the senators, the chancellor, and the judges of the Supreme Court. This court had sole power to try impeachments, and a general appellate jurisdiction over the courts below.

2. The Court of Chancery, with exclusive jurisdiction in equity causes.

3. The Supreme Court of Judicature, consisting of a chief justice and three puisne judges. This court sat in banc, and heard appeals from the courts below.

4. The Circuit Court, which was held in each county at least once in every year by one of the judges of the Supreme Court. It had jurisdiction over all issues of law.

5. A Court of Common Pleas in each county. - This court consisted of a first judge and at least three judges, and had jurisdiction over all actions at law arising within the county.

6. The Court of Oyer and Terminer. - This was a criminal branch of the circuit court, presided over by a circuit judge and at least three commissioned justices of the peace of the county, of whom one might be a county judge.

7. The Court of General Sessions. - This was a criminal court, held by any three of the justices of the peace of the county, and of which a judge of common pleas must always be a member.

Governor Clinton appointed John Thompson, of Stillwater, first judge; James Gordon and Beriah Palmer, of Ballston, Jacobus Van Schoonhoven, of Half-Moon, and Sidney Berry, of Saratoga, as judges. Sidney Berry was appointed surrogate, Jacob Fort, Jr., of Half-Moon, sheriff, and Dirck Swart, of Stillwater, county clerk.

The first session of the common pleas met at the residence of Samuel Clark, in what is now the town of Malta, then Stillwater, on the 10th day of May, 1791. It was held by Judge Thompson and the four judges above named, with John Varnan, Eliphalet Kellogg, and Epenetus White, associate justices of sessions.

The first session of the court of general sessions was held at the same place, on the 10th of May, 1791, presided over by James Gordon, judge, and John Varnam, Epenetus White, Eliphalet Kellogg, Richard Davis, Jr., Douw J. Fonda, Elias Palmer, Nathaniel Douglas, John Ball, and John Bradstreet, justices of the peace. A grand jury was sworn in, consisting of Richard Davis, Jr., Joshua Taylor, John Donald, Henry Davis, Hezekiah Ketchum, Seth C. Baldwin, Ezra Hallibort, John Wood, Samuel Wood, Edy Baker, Elisha Andrews, Gideon Moore, Abraham Livingston, and John Bleeker.

The first term of the circuit court and court of oyer and terminer was held at the house of Jedediah Rogers, in Clifton Park, then Half-Moon, Chief Justice Robert Yates presiding, on Tuesday, the 7th day of July, 1791. The next term was held in the church at Stillwater, June 4, 1792, and the third term in the Presbyterian church at Ballston, July 9, 1793.

------------------------------

III. - BUILDING THE FIRST COURT-HOUSE.

On the 26th day of March, 1794, an act was passed by the Legislature appointing John Bradstreet Schuyler, Richard Davis, Jr., James Emmott, John Ball, and John McClelland commissioners for locating the county-seat and building the court-house and jail. In those early days Ballston Spa and Saratoga Springs were scarcely considered settlements, there being but a single log house or two in each. But Ballston Centre and Milton were thriving villages, and the principal contest for the county-seat lay between these two places. The contest lasted some time, when Edward A. Watrous, of Ballston, offered to give the county a site on his farm for a court-house and jail so long as the same should be used for such purposes. The offer was accepted by the commission, and Ballston was declared to be the shire town.

A contract was made with Luther Leet to build the court-house. It was built of wood, two stories in height, and fifty feet square, with a one-story wing in the rear, twenty by thirty feet. It cost the sum of $6750. The first court held therein was the May term of the common pleas and court of general sessions for 1796. The first circuit court and court of oyer and terminer, held in the courthouse on Ballston hill, was presided over by Judge John Lansing, in 1799. Courts were afterwards held there by Judges Kent, Radcliff, Morgan Lewis, Smith Thompson, Ambrose Spencer, William W. Van Ness, and Jonas Platt, who held the last term there in May, 1815.

A little thriving village had grown up around the courthouse on Ballston hill, and it had grown into quite a business centre; but on the 25th day of March, 1816, the court-house took fire, and was burned to the ground.

Since the old court-house had been built, the villages of Saratoga Springs and Ballston Spa had grown into important watering-places, and no sooner was it burned than a sharp rivalry sprang up between the two places for the county-Seat.

------------------------------

IV. - BUILDING THE PRESENT COURT-HOUSE.

On the 14th of March, 1817, an act was passed by the Legislature appointing Elisha Powell and James Merrill, of Milton, Isaac Geer, of Galway, John Gibson, of Ballston, and Gilbert Waring, of Saratoga, commissioners to relocate the county-seat and build a court-house and jail, at an expense of $10,000.

Court-house hill, the site of the old court-house, Saratoga Springs, Dunning street, Waterford, and Ballston Spa were each warm competitors for the honor. But Ballston Spa had the majority in the commission. That village, situate in the town of Milton, was selected for the site of the county buildings, and the town of Milton made the shire town of the county, which it has ever since remained.

The new court-house, which is the present structure without the wing, was built nearly after the model of the old one. Its dimensions were sixty-six by fifty feet, the wing having been added some years later. It was completed in time for the spring circuit of 1819, and the courts of the county have been regularly held in it to the present day.

FIRST BOARD OF SUPERVISORS.

The first board of supervisors of Saratoga County consisted of only four members, as there were only four towns in the county, viz., Saratoga, Ballston, Half-Moon, and Stillwater. It met in Stillwater on the 2d day of June, 1791, the following being the members of the board: Beriah Palmer, Elias Palmer, John B. Schuyler, Benjamin Rosekrans.

On the opposite page is presented a fac-simile of one of the first orders made by the board.

------------------------------

V. - THE COLONIAL GOVERNMENT.

When King Charles II., in the years 1663-64 and 1674, granted to his brother James, Duke of York and Albany, the vast province of the New Netherlands, and forcibly seizing it from the Dutch, its rightful owners, named it New York, in honor of the duke, he also granted with it to the duke plenary powers of government over the province.

The duke accordingly exercised his power as sole proprietor of this province by governors of his own appointment. The first governor appointed by the duke as proprietor was Governor Richard Nicolls, Sept. 8, 1664, and the last was Governor Thomas Dongan, Aug. 27, 1683. It was under the Duke of York as proprietor that, on the 1st day of November, 1683, Governor Dongan divided the province into ten counties, and named them after the duke and the king and family, as described in Chapter II.

But on the 6th day of February, 1685, the Duke of York ascended the throne of England as James II., and his title as proprietor to the province merged in his crown, and it henceforth ceased to be a charter government.

From that time, for a period of ninety years, up to the War of the Revolution, the colony of New York was a royal government, with a constitution resembling that of Great Britain.

EXECUTIVE POWER. - The executive power of the colony was vested in a governor appointed by the king, and holding office during the royal will, and possessing ample powers. In imitation of the king's Privy Council, the governor had a council consisting of twelve members, also appointed by the king, and holding their office during the royal will and pleasure. With the governor, any three of them made a quorum.

LEGISLATIVE POWER. - The legislative body of the province consisted of the governor, representing the king; of the council, who stood in the place of the House of Lords; and the representatives of the people, corresponding to the House of Commons in England.

Of these representatives each of the ten counties sent two; the township of Schenectady, the borough of Westchester, and the three manors of Rensselaerwyck, Livingston, and Cortlandt, each sent one, - making in all a body of twenty-five representatives. After the erection of the four new counties of Cumberland, Gloucester, Tryon, and Charlotte, it made a body of thirty-three representatives.

The legislative body so constituted was called the General Assembly. With the advice of his council, the governor had full power to convene, adjourn, prorogue, or dissolve the General Assembly, as he should judge necessary.

LAWS. - The common law of England was considered as the fundamental law of the province.

The Judicial Power. - First, there was a court of chancery in which the governor sat as chancellor. The officers of this court were a master of the rolls, two masters, two clerks in court, a register and examiner, and a sergeant-at-arms. Second, the supreme court. Third, the court of common pleas. Fourth, justices' courts. These courts were the models after which the early courts of the State were formed, and their powers were similar to the early State courts of the same name previously described in this chapter.

------------------------------

VI. - CIVIL LIST OF SARATOGA COUNTY.

The tables of justices of the peace, from 1770 to 1830, of coroners, from 1791 to the present time, of assistant justices of the court of common pleas, 1791 to 1815, have never before been published in consecutive order. They have required much labor in searching the records in the county clerk's office, and also those in the office of the Secretary of State at Albany. In a work involving so many names and dates it is not probable that a PERFECT list has been secured. Public records are very uncertain upon some initial letters. They are frequently indefinite when father and son have the same first names, and the affix Jr., is incorrectly added or incorrectly omitted.

The names of the towns are usually given as they were at the time of the appointment or election.

------------------------------

VII. - ELECTORS OF PRESIDENT AND VICE-PRESIDENT RESIDING IN SARATOGA COUNTY.

1792. - Samuel Clark, Stillwater; voted for Washington.

1800. - Robert Ellis, Saratoga; voted for Jefferson.

1804. - Adam Comstock, Hadley, and John Cramer, Half-Moon (in place of Adam Comstock); voted for Jefferson.

1812. - George Palmer, Jr., Stillwater; voted for De Witt Clinton.

1816. - Samuel Lewis, Northumberland; voted for Monroe.

1820. - Howell Gardner, Greenfield; voted for Monroe.

1824. - Nathan Thompson, Galway; voted for Henry Clay.

1828. - Salmon Child, Greenfield; voted for J. Q. Adams.

1836. - Harmon Gansevoort, Northumberland; voted for Van Buren.

1840. - Earl Stimson, Galway; voted for Harrison.

1848. - Samuel Freeman, Saratoga Springs; voted for Taylor.

1856. - John C. Hulbert, Saratoga Springs; voted for Fremont.

------------------------------

VIII. - REPRESENTATIVES IN CONGRESS.

1791-95. - James Gordon, Ballston.

1799-1801. - John Thompson, Stillwater.

1803-5. - Beriah Palmer, Ballston.

1807-11. - John Thompson, Stillwater.

1813-33. - John W. Taylor, Ballston.

1833-37. - John Cramer, Waterford.

1839-40. - Anson Brown, Milton.

1840-41. - Nicholas B. Doe, Waterford.

1843-45. - Cheselden Ellis, Waterford.

1845-51. - Hugh White, Waterford.

1851-63. - James B. McKean, Saratoga Springs.

1863-69. - James M. Marvin, Saratoga Springs.

1871-75. - Henry H. Hathorn, Saratoga Springs.

John W. Taylor was chosen speaker to fill out Henry Clay's term, 1821. Also for a full term, Nineteenth Congress.

------------------------------

IX. - STATE OFFICERS RESIDING IN SARATOGA COUNTY.

Reuben H. Walworth, chancellor, 1828-47.

Esek Cowen, justice of the Supreme Court, 1836--44.

John Willard, justice of the Supreme Court, 1847-53.

Augustus Bockes, justice of the Supreme Court, 1855; and again from 1860 to the present time.

Samuel Young, secretary of state, 1842-45.

James M. Cook, comptroller, 1854-56.

James M. Cook, treasurer, 1852.

Samuel Young, canal commissioner, 1816-42.

George W. Chapman, canal commissioner, 1870-72.

James M. Cook, superintendent of the banking department, 1856-62.

Samuel Young, ex-officio superintendent of common schools, 1842-45.

Neil Gilmour, superintendent of public institutions, 1874, and now in office.

------------------------------

X. - DELEGATES TO CONSTITUTIONAL CONVENTIONS.

Convention of 1788, to deliberate upon the adoption of the Federal Constitution, - Dirck Swart, Stillwater, then a part of Albany county.

Convention of 1801. - Adam Comstock, Greenfield; Samuel Lewis, Northumberland; Beriah Palmer, Ballston; John Thompson, Stillwater; Daniel L. Van Antwerp, Stillwater.

Convention of 1821. - Salmon Child. Greenfield; John Cramer, Waterford; Samuel Young, Ballston; Jeremy Rockwell, Hadley.

Convention of 1846. - James M. Cook, Milton; John K. Porter, Waterford.

Convention of 1867. - Alembert Pond, Saratoga Springs.

------------------------------

XI. - STATE SENATORS RESIDING IN SARATOGA COUNTY.

1794-1805. - Jacobus Van Schoonhoven, Half-Moon.

1796-1804. - James Gordon, Ballston.

1806 -9. - Adam Comstock, Hadley.

1810-13. - John Stearns, Half-Moon.

1814-17. - Samuel Stewart, Half-Moon.

1815. - Guert Van Schoonhoven, Half-Moon.

1818-21 - Samuel Young, Ballston.

1822. - John L. Viele, Waterford.

1823-25. - John Cramer, Waterford.

1826-29. - John L. Viele, Waterford.

1830-33. - Isaac Gore, Galway.

1835-40. - Samuel Young, Ballston.

1841-42. - John W. Taylor, Ballston.

1846-47. - Samuel Young, Ballston.

1848-51. - James M. Cook, Milton.

1858-59. - George G. Scott, Milton.

1860-61. - Isaiah Blood, Milton.

1862. - John Willard, Saratoga Springs.

1864-65. - James M. Cook, Saratoga Springs.

1870. - Isaiah Blood, Milton. {Died in office November, 1870.}

------------------------------

XII. - MEMBERS OF ASSEMBLY

From Albany county, residing in that part which was afterwards set off to form Saratoga County.

1777-78. - James Gordon, Balls Town.

1778-79 -.James Gordon, Balls Town.

1779-80. - James Gordon, Balls Town.

1780-81. - James Gordon, Bails Town; Dirck Swart, Stillwater.

1781:-82. - George Palmer, Stillwater; Dirck Swart, Stillwater.

1782-83. - Dirck Swart, Stillwater.

1784. - James Gordon, Balls Town; Dirck Swart, Stillwater.

1784-85. - Dirck Swart, Stillwater.

1786. - James Gordon, Balls Town; Jacobus Von Schoonhoven, Half-Moon.

1787. - James Gordon, Balls Town.

1788. - James Gordon, Balls Town.

1788-89. - John Thompson, Stillwater.

1789-90. - James Gordon, Balls Town.

1791. - Jacobus Von Schoonhoven, Half-Moon; Sidney Berry, Saratoga.

------------------------------

Members of Assembly from Saratoga County.

1792. - Sidney Berry, Saratoga; Elias Palmer, Stillwater; Andrew Mitchell, Ballston; Benjamin Rosecrans, Half-Moon.

1793. - Adam Comstock, Milton; John Ball, Milton; Beriah Palmer, Ballston; Sidney Berry, Saratoga.

1794. - Adam Comstock, Greenfield; Beriah Palmer, Ballston; John Ball, Milton; John McClelland, Galway.

1795. - Adam Comstock, Greenfield; John B. Schuyler, Saratoga; Beriah Palmer, Ballston; Jabez Davis, Ballston.

1796. - Adam Comstock, Greenfield; John McClelland, Galway; Elias Palmer, Stillwater; John Bleecker, Stillwater.

1797. - Adam Comstock, Greenfield; Samuel Clark, Stillwater; John Taylor, Charlton; Seth C. Baldwin, Ballston; John McClelland, Galway.

1798. - Adam Comstock, Greenfield; Seth C. Baldwin, Ballston; Samuel Clark, Stillwater; Aaron Gregory, Milton; Douw J. Fonda, Stillwater.

1799. - Adam Comstock, Greenfield; Seth C. Baldwin, Ballston; Samuel Clark, Stillwater; Henry Corl, Jr., Charlton; James Warren, Galway.

1800. - Adam Comstock, Greenfield; Samuel Clark, Stillwater; Daniel Bull, Saratoga; James Warren, Galway; Edward A. Watrous, Ballston.

1801. - Adam Comstock, Greenfield; Daniel Bull, Saratoga; Henry Corl, Jr., Charlton; James Warren, Galway; James Merrill, Milton.

1802. - Adam Comstock, Hadley; Henry Corl, Jr., Charlton; James Warren, Galway; Edward A. Watrous, Ballston.

1803. - Adam Comstock, Hadley; Samuel Clark, Malta; Gideon Goodrich, Milton; Othniel Looker.

1804. - Adam Comstock, Hadley; John Hunter, Stillwater; Samuel Lewis, Northumberland; Othniel Looker.

1805. - Samuel Clark, Malta; Asahel Porter, Greenfield; William Carpenter, Providence; David Rogers, Ballston.

1806. - Jesse Mott, Saratoga; Asahel Porter, Greenfield; John Cramer, Half-Moon; John McClelland, Galway.

1807. - Jesse Mott, Saratoga; Gideon Goodrich, Milton; Chauncey Belding, Charlton; David Rogers, Ballston.

1808. - John McClelland, Galway; Chauncey Belding, Charlton; Salmon Child, Greenfield; Jesse Mott, Saratoga.

1809. - Salmon Child, Greenfield; Nehemiah Cande, Galway; David Rogers, Ballston; Daniel L. Van Antwerp, Stillwater.

1810. - Saml. Lewis, Northumberland; Calvin Wheeler, Providence; Joel Lee, Milton; Daniel L. Van Antwerp, Stillwater.

1811. - John Cramer, Half-Moon; Jesse Mott, Saratoga; Jeremy Rockwell, Hadley; David Rogers, Ballston.

1812. - John W. Taylor, Hadley; Joel Keeler, Milton; Zebulon Mott, Half-Moon; Avery Starkweather, Galway.

1813. - John W. Taylor, Hadley; John Prior, Greenfield; Caleb Holmes, Charlton; Calvin Wheeler, Providence.

1814. - Samuel Young, Ballston; Nicholas W. Angle, Moreau; Avery Starkweather, Galway; John Dunning, Malta.

1815. - Samuel Young, Ballston; Richard Ketcham, Stillwater; Howell Gardiner, Greenfield; Benjamin Cowles, Hadley.

1816. - Asa C. Barney, Greenfield; George Cramer, Saratoga; Isaac Gere, Galway; William Hamilton, Half-Moon.

1817. - Herman Gansevoort, Northumberland; John Hamilton, Edinburgh; Zebulon Mott, Half-Moon; John Petit, Greenfield.

1818. - Elisha Powell, Milton; John Gibson, Ballston; Earl Stimson, Galway; Staats Morris, Stillwater.

1819. - Joel Keeler, Milton; John Rogers, Jr., Charlton; William Hamilton, Orange; Abner Carpenter, Malta.

1820. - Billy J. Clark, Moreau; Elisha Powell, Milton; Abraham Moe, Half-Moon; Jonathan Delano, Jr., Providence.

1821. - Zebulon Mott, Half-Moon; John Rogers, Jr., Charlton; Herman Gansevoort, Northumberland; John House, Waterford.

1822. - John Prior, Greenfield; John Gilchrist, Charlton; Conrad Cramer, Northumberland; Thomas Collamer, Malta.

1823. - Valentine Campbell, Stillwater; Samuel Belding, Charlton; John Petit, Greenfield.

1824 - Isaac Gere, Galway; Jeremy Rockwell, Hadley; James McCrea, Ballston.

1825. - Alpheus Goodrich, Milton; Philip Schuyler, Saratoga; Nicholas B. Doe, Waterford.

1826. - Samuel Young, Ballston; Thomas Dibble, Corinth; David Benedict, Stillwater.

1827. - Howell Gardiner, Greenfield; John Gilchrist, Charlton; Nicholas Emigh, Jr., Half-Moon.

1828. - Alpheus Goodrich, Milton; Thomas Hyland, Northumberland; Eli M. Todd, Waterford.

1829. - Gilbert Waring, Saratoga Springs; Joshua Mandeville, Waterford; Calvin Wheeler, Providence.

1830. - William Shepherd, Clifton Park; Seth Perry, Wilton; Samuel Stewart: Waterford.

1831. - Howell Gardiner, Greenfield; John Gilchrist, Charlton; Oran G. Otis, Milton.

1832. - Oran G. Otis, Milton; James Brisbin, Jr., Saratoga; Ebenezer Couch, Galway.

1833. - George Reynolds, Moreau; Ephraim Stevens, Clifton Park; Ebenezer Couch, Galway.

1834. - Eli M. Todd, Waterford; Thomas J. Marvin, Saratoga Springs; Solomon Ellithorp, Edinburgh.

1835. - Asahel Philo, Half-Moon; William B. Van Benthuysen, Saratoga; Ely Beecher, Edinburgh.

1836. - Joel Lee, Milton; David Benedict, Stillwater; Samuel Stimson, Day.

1837. - Seabury Allen, Providence; Halsey Rogers, Moreau.

1838. - Calvin Wheeler, Providence; Walter Van Veghten, Saratoga.

1839. - Calvin Wheeler, Providence; John Stewart, Waterford.

1840. - John Stewart, Waterford; Daniel Stewart, Hadley.

1841. - Abijah Peck, Jr., Clifton Park; Jesse H. Mead, Galway.

1842. - John Cramer, Waterford; Halsey Rogers, Moreau.

1843. - Azariah E. Stimson, Galway; Lyndes Emerson, Wilton.

1844. - James Groom, Clifton Park; Ezra Wilson, Greenfield.

1845. - William Wilcox, Saratoga; Edward Edwards, Corinth.

1846. - James M. Marvin, Saratoga Springs; Chauncey Boughton, Half-Moon.

1847. - Thomas C. Morgan, Waterford; Joseph Daniels, Greenfield.

1848. - 1st District: Cady Holister, Ballston. 2d District: George Payne, Moreau.

1849. - 1st District: Roscius R. Kennedy, Clifton Park. 2d District: William W. Rockwell, Hadley.

1850. - 1st District: James Noxon, Half-Moon. 2d District: Frederick J. Wing, Greenfield.

1851. - 1st District: Abraham Leggett, Stillwater. 2d District: John L. Perry, Saratoga Springs.

1852. - 1st District: Isaiah Blood, Milton. 2d District: Alexander H. Palmer, Hadley.

1853. - 1st District: William Cary, Half-Moon. 2d District: Henry Holmes, Saratoga.

1854. - 1st District: George W. Neilson, Stillwater. 2d District: Joseph Baucus, Northumberland.

1855. - 1st District: Cornelius Schuyler, Ballston. 2d District: John Terhune, Northumberland.

1856. - 1st District: George G. Scott, Milton. 2d District: Joseph Baucus, Northumberland.

1857. - 1st District: George G. Scott, Milton. 2d District: Samuel J. Mott, Saratoga.

1858. - 1st District: Chauncey Boughton, Half-Moon. 2d District: Tabor B. Reynolds, Wilton.

1859. - 1st District: Chauncey Boughton, Half-Moon. 2d District: George S. Batcheller, Edinburgh.

1860. - 1st District: John Fulton, Waterford. 2d District: Judiah Ellsworth, Saratoga Springs.

1861. - 1st District: John Fulton, Waterford. 2d District: James Sumner, Jr., Providence.

1862. - 1st District: John Fulton, Waterford. 2d District: Nathaniel M. Houghton, Corinth.

1863. - 1st District: Ira Brockett, Galway. 2d District: Nathaniel M. Houghton, Corinth.

1864. - 1st District: Ira Brockett, Galway. 2d District: Edward Edwards, Corinth.

1865. - 1st District: George W. Chapman, Milton. 2d District: Edward Edwards, Corinth.

1866. - 1st District: Truman G. Younglove, Half-Moon. 2d District: Austin L. Reynolds, Moreau.

1867. - 1st District: Truman G. Younglove, Half-Moon. 2d District: Austin L. Reynolds, Moreau.

1868. - 1st District: Truman G. Younglove, Half-Moon. 2d District: Alembert Pond, Saratoga Springs.

1869. - 1st District: Truman G. Younglove, Half-Moon. 2d District: De Witt C. Hoyt, Greenfield.

1870. - 1st District: Isaiah Fuller, Galway. 2d District: Seymour Ainsworth, Saratoga Springs.

1871. - 1st District: Isaiah Fuller, Galway. 2d District: Joseph W. Hill, Saratoga Springs.

1872. - 1st District: George West, Milton. 2d District: N. M. Houghton, Corinth.

1873. - 1st District: George West, Milton. 2d District: George S. Batcheller, Saratoga Springs.

1874. - 1st District: George West, Milton. 2d District: George S. Batcheller, Saratoga Springs.

1875. - 1st District: George West, Milton. 2d District: N. M. Houghton, Corinth.

1876. - 1st District: George West, Milton. 2d District: Isaac Noyes, Jr., Edinburgh.

1877. - 1st District: George W. Neilson, Stillwater. 2d District: Isaac Noyes, Jr., Edinburgh.

1878. - 1st District: George W. Neilson, Stillwater. 2d District: Daniel H. Deyoe, Northumberland.

------------------------------

XIII. - COURT OF COMMON PLEAS AND GENERAL SESSIONS OF PEACE, AND MEMBERS OF THE COURT OF OYER AND TERMINER OF SARATOGA COUNTY.

FIRST JUDGE.

1791. - Jehu Thompson, Stillwater.

1809. - Salmon Child, Greenfield.

1818. - James Thompson, Milton.

1833. - Samuel Young, Ballston.

1838. - Thomas J. Marvin, Saratoga Springs.

------------------------------

JUDGES.

1791. - James Gordon, Ballston; Jacobus Van Schoonhoven, Half-Moon; Beriah Palmer, Ballston; Sidney Snyder, Saratoga.

1793. - Adam Comstock, Greenfield.

1794. - Epenetus White, Ballston.

1803. - Samuel Clark, Malta.

1806. - John Taylor, Charlton; John McClelland, Galway.

1809. - John Stearns, Half-Moon; Nathaniel Ketcham, Stillwater.

1811. - Wm. Stillwell, Ballston; Samuel Drake, Half-Moon.

1812. - Benjamin Cowles, Hadley.

1813. - Ashbel Andrews, Malta; Wm. Patrick, Jr., Stillwater; Elisha Powell, Milton; Ziba Taylor, Saratoga; John M. Berry, Moreau; Abner Carpenter, Ballston; Abraham Moe, Half-Moon.

1815. - Thomas Laing, Northumberland; Avery Starkweather, Galway.

1816. - Jeremy Rockwell, Hadley.

1817. - Thomas Dibble, Milton; Herman Gansevoort, Northumberland.

Until 1818 there was no limit to the number of the judges. By an act of the legislature of that year the number was limited to five, including the first judge.

1818. - Salmon Child, Greenfield; Abraham Moe, Half-Moon; James McCrea, Ballston; John Prior, Greenfield.

1820. - Samuel Cook, Milton; James Van Schoonhoven, Waterford.

1821. - Harvey Granger, Saratoga.

1823. - Guert Van Schoonhoven, Waterford; John H. Steel Saratoga Springs.

1826. - Nicholas B. Doe, Waterford.

1829. - George Palmer, Stillwater.

1836. - Thomas J. Marvin, Saratoga Springs.

1838. - George G. Scott, Milton; John Gilchrist, Charlton.

1841. - Seymour St. John, Providence.

1843. - Lewis Stone, Galway.

1845. - Wm. L.F. Warren, Saratoga Springs.

1846. - Joshua Mandeville, Waterford.

JUSTICES OF THE PEACE APPOINTED ASSISTANT JUSTICES OF THE COURT OF COMMON PLEAS.

Feb. 19,1791.

Andrew Mitchell, Ballston.

John Vernam.

Samuel Clark, Stillwater.

Adrian Hegeman, Half-Moon.

Archibald McNeal.

Epenetus White, Ballston.

Eliphalet, Kellogg, Ballston.

March 9, 1793.

Adam Comstock, Greenfield.

Feb. 14, 1794.

Samuel Clark, Stillwater.

Eliphalet Kellogg, Ballston.

Samuel Bacon, Stillwater.

Benj. Rosekrans, Half-Moon.

Richard Davis, Jr., Half-Moon.

John Ball, Milton.

Elias Palmer, Stillwater.

Nov. 24, 1795.

Cornelius Vandenburgh, Stillwater.

Feb. 2, 1797.

Samuel Clark, Stillwater.

Eliphalet Kellogg, Ballston.

Benj. Rosekrans, Half-Moon.

Richard Davis, Jr., Half-Moon.

John Ball, Milton.

Elias Palmer, Stillwater.

March 13, 1797.

Henry Walton, Ballston.

April 2, 1798.

Guert Van Schoonhoven, Half-Moon.

April 2, 1800.

Samuel Clark, Stillwater.

Benj. Rosekrans, Half-Moon.

Richard Davis. Jr., Half-Moon.

Elias Palmer, Stillwater.

Henry Walton, Ballston.

1803.

Samuel Clark, Malta.

Henry Walton, Ballston.

Elias Palmer, Stillwater.

John McClelland, Galway.

James Warren, Galway.

John Taylor, Charlton.

Daniel Bull, Saratoga.

April 9, 1805.

Thomas Rogers, Moreau.

March 15, 1806.

Samuel Clark, Malta.

John Taylor, Charlton.

John McClelland, Galway.

Henry Walton, Ballston.

Elias Palmer, Stillwater.

James Warren, Galway.

Thomas Rogers, Moreau.

John Neilson, Stillwater.

March 20, 1809.

John Neilson, Stillwater.

John McClelland, Galway.

George Palmer, Jr., Stillwater.

Joel Lee, Milton.

March 28, 1812.

John Neilson, Stillwater.

George Palmer, Jr., Stillwater.

Samuel Young, Ballston.

Thomas Palmer, Milton.

James Brisbin, Jr., Saratoga.

Calvin Wheeler, Providence.

Thomas Laing, Wilton.

Nicholas W. Angle, Moreau.

April 2, 1813.

Joseph Blackleach, Greenfield.

John Metcalf, Northumberland.

Samuel G. Huntington, Half-Moon.

Samuel De Forest, Ballston.

Wm. W. Morris, Ballston.

John Neilson, Stillwater.

April 16,1814.

Isaac Garney, Half-Moon.

March 22, 1815.

George Palmer, Stillwater.

Esek Cowen, Saratoga.

Thomas Palmer, Milton.

Nicholas W. Angle, Moreau.

Perez Otis, Galway.

Timothy Brown, Hadley.

Harvey Granger, Saratoga.

Caleb Holmes, Charlton.

------------------------------

COUNTY JUDGES.

1847. - Augustus Bockes, Saratoga Springs.

1854. - John A. Corey, Saratoga Springs.

1855. - James B. McKean, Saratoga Springs.

1859. - John W. Crane, Saratoga Springs.

1863. - John C. Hulbert, Saratoga Springs.

1870. - Charles S. Lester, Saratoga Springs.

1876. - John W. Crane, Saratoga Springs.

------------------------------

XIV. - JUSTICES OF THE PEACE APPOINTED FOR THE TERRITORY CONSTITUTING THE COUNTY OF SARATOGA, FROM THE EARLIEST SETTLEMENT DOWN TO THE YEAR 1830.

Until 1791 the names are taken from the list for Albany county. Those for 1770 and 1772 were appointed by royal authority. The State government having been formed in 1777, after that date they were appointed by the old Council of Appointment down to 1821. Under the constitution of that year a law was passed authorizing the appointment of justices of the peace by the joint action of the supervisors and judges of the county. Another change in the law authorized their choice by the people at the general election in the fall. They were so chosen in 1827 and 1828. In 1830 the election of justices at the town-meetings commenced, and after that date their names are given in connection with the town histories.

Appointed April 18, 1770.

Philip Schuyler, Saratoga.

Dirck Swarts, Stillwater; re-appointed 1772.

Thomas Peebles, Half-Moon; re-appointed 1772.

John Vischer, Half-Moon.

Appointed June 18, 1772.

James Gordon, Ballston; re-appointed 1780, 1786.

George Palmer, Stillwater.

Cornelius Van Veghten, Saratoga; re-appointed 1786.

Guert Von Schoonhoven, Half-Moon; re-appointed 1795,1797, 1800, 1802.

Nanning Vischer, Half-Moon; re-appointed 1780.

Appointed September 29, 1780.

Cornelius Vandenburgh, Stillwater; re-appointed 1793, 1794, 1797.

Nicholas Vandenburgh, Half-Moon.

John Taylor, Ballston; re-appointed 1786, 1795, 1797.

Appointed April 26, 1786.

Thomas Sickles.

John Thompson, Stillwater; re-appointed 1808.

Jacobus Von Schoonhoven, Half-Moon.

Benjamin Rosekrans, Half-Moon; re-appointed 1791.

Adrian Hegeman, Half-Moon.

Appointed February 17, 1791.

Samuel Bacon, Stillwater; re-appointed 1797.

Richard Davis, Jr., Half-Moon.

Jacobus Pearse, Half-Moon.

Douw I. Fonda, Stillwater.

Elias Palmer, Stillwater.

John Graham.

Wm. Scott, Half-Moon; re-appointed 1794, 1797, 1800.

John B. Schuyler, Saratoga; re-appointed 1794.

Daniel Morgan, Saratoga.

Henry Brevoort

John Ball, Ballston.

Joshua Swan, Ballston.

Lewis Rodgers; re-appointed 1803.

Joseph Rue. Ballston; re-appointed 1794, 1797, 1800.

Jesse Toll, Saratoga; re-appointed 1794, 1797.

Nathaniel Douglass.

Isaac Youngs, Ballston: re-appointed 1794, 1797, 1800, 1803, 1806.

Asa Kellogg, Ballston; re-appointed 1794, 1797, 1800, 1803, 1806, 1809.

Appointed March 15, 1791.

Robert Eldred, Half-Moon; re-appointed 1794.

Appointed September 30, 1791.

Adam Edson, Half-Moon; re-appointed 1794, 1797, 1800.

Appointed March 3, 1792.

Reuben Wright, Stillwater; re-appointed 1794.

Benjamin Phillips, Saratoga.

Jonathan Lawrence, Saratoga; re-appointed 1794, 1797.

Appointed March 3, 1793.

Adam Comstock, Greenfield.

Seth C. Baldwin, Ballston; re-appointed 1794, 1797, 1800.

Giles Fitch, Greenfield; re-appointed 1795, 1809.

Samuel Lewis, Saratoga; re-appointed 1794, 1797.

Edward A. Watrous, Ballston; re-appointed 1794.

Benajah Douglass, Milton.

James Warren, Galway; re-appointed 1797, 1800.

Hachaliah Foster, Galway.

Robert Ellis, Saratoga.

William Bradshaw, Half-Moon.

Samuel Scovil, Jr., Northumberland; re-appointed 1808, 1806, 1808.

Appointed February 14, 1794.

Jabez Davis, Ballston.

Stephen Wood, Milton; re-appointed 1797, 1800.

Abel Whalen, Milton; re-appointed 1797.

Henry Davis, Half-Moon; re-appointed 1797.

William Clark; re-appointed 1797.

Alexander Gilchrist, Charlton; re-appointed 1797, 1803, 1806, 1810, 1813.

John McClelland, Galway; re-appointed 1797, 1800.

Hezekiah Ketchum, Half-Moon; re-appointed 1797, 1800.

John Petit, Greenfield; re-appointed 1809, 1812, 1815, 1818, 1821.

Abraham Moe, Half-Moon; re-appointed 1797, 1800, 1803, 1806, 1809, 1812.

Amos Hawley; re-appointed 1797, 1800.

Solomon Wheeler.

Benjamin Risley, Saratoga.

Lewis Graves; re-appointed 1797, 1800.

Henry Walton, Ballston; re-appointed 1797, 1818.

Jacob Hegeman, Half-Moon.

George Hunter, Half-Moon; re-appointed 1797, 1800.

Henry Von Hyning, Half-Moon.

Waiter Patchin, Milton; re-appointed 1797, 1800.

Appointed March 15, 1795.

Henry Corl, Jr., Charlton; re-appointed 1797, 1800, 1803.

David Brown.

John Bleecker, Stillwater; re-appointed 1797, 1800.

William Force, Saratoga; re-appointed 1797.

Appointed April 5, 1795.

John Boyd, Charlton.

Appointed March 12, 1796.

Aaron Gregory, Milton; re-appointed 1797, 1800, 1803.

Appointed November 4, 1706.

Henry Brewerton; re-appointed 1797.

George Shoves; re-appointed 1797.

Daniel Boardman, Greenfield.

Stephen Wait, Providence; re-appointed 1797, 1803, 1806, 1809, 1813.

James Goodwin; re-appointed 1797, 1800, 1803, 1806, 1809, 1812.

David Boyd, Charlton.

William Bettys, Charlton.

Appointed February 2, 1797.

Jabez Davis, Ballston.

Edward A. Watrous, Ballston.

Appointed February 2, 1797.

Adrian Hegeman, Half-Moon; re-appointed 1800.

Hugh Peebles, Half-Moon; re-appointed 1797, 1800.

Appointed February 6, 1798.

Wm. Dudley.

Appointed April 2, 1798.

John Neilson, Stillwater; re-appointed 1800, 1803.

Lettice Weston; re-appointed 1800.

Jesse Mott, Saratoga; re-appointed 1803, 1806.

Broadstreet Emerson, Jr., Northumberland; re-appointed 1800.

Daniel Couch, Jr., Milton; re-appointed 1800, 1803, 1804, 1806, 1809, 1812, 1815, 1818, 1821.

Nehemiah Cande, Galway; re-appointed 1803, 1806, 1809, 1812, 1815, 1818.

Nicholas Rosevelt; re-appointed 1800.

Appointed August 15, 1798.

Thomas Laing, Northumberland; re-appointed 1800, 1803, 1806, 1809, 1818.

Appointed March 14, 1799.

Elias Willard, Stillwater; re-appointed 1800.

Ezekiel Hawley.

John A. Viele, Saratoga; re-appointed 1800.

Peter Thallheimer, Northumberland.

Nathan Bennett, Malta; re-appointed 1800, 1803, 1806, 1809, 1811.

Appointed April 2, 1800.

Ashbel Andrews, Jr., Stillwater; re-appointed 1803, 1806, 1809, 1812.

Robert Mitchell, Milton.

Adam Swan, Galway; re-appointed 1803, 1814, 1815.

Samuel De Forest, Ballston; re-appointed 1803, 1806, 1809, 1813.

Robert Leonard, Ballston.

Uriah Grocery, Ballston; re-appointed 1803, 1806, 1809, 1813, 1818.

Thomas Jeffers, Saratoga.

Ichabod Hawley, Northumberland; re-appointed 1808, 1809, 1812.

Elisha Miles, Northumberland; re-appointed 1803.

Stephen Brayton, Greenfield.

Joseph Brown, Charlton; re-appointed 1803, 1806, 1810, 1813, 1818, 1821.

Samuel Cook, Charlton; re-appointed 1803, 1806, 1809, 1812, 1815.

John Stearns, Half-Moon; re-appointed 1803, 1806.

Appointed October 30, 1800.

Francis Drake, Half-Moon; re-appointed 1806, 1809.

Appointed January 27, 1801.

Hugh Alexander, Galway.

Wm. Carpenter, Providence; re-appointed 1803, 1806.

Appointed 1803.

Joseph Peck, Half-Moon; re-appointed 1806, 1807, 1811.

John Derby, Half-Moon; re-appointed 1806, 1809, 1811, 1815, 1818.

Justus Harris, Half-Moon.

Adam Van Vranken, Half-Moon; re-appointed 1806, 1809, 1812, 1815, 1818, 1821.

Daniel Van Alstyne, Jr., Half-Moon.

Moses Scott, Half-Moon; re-appointed 1806, 1809, 1812.

Samuel Perry, Northumberland.

Herman Gansevoort, Northumberland; re-appointed 1806, 1809, 1812, 1815.

Thomas Rogers, Moreau; re-appointed 1805, 1809, 1812.

Wm. Huxford, Moreau.

Benjamin Cowles, Hadley; re-appointed 1806, 1809, 1815, 1818, 1821.

Joseph Blackleach, Greenfield; re-appointed 1806, 1809, 1813.

Salmon Child, Greenfield; re-appointed 1806.

Joel Keeler, Milton; re-appointed 1806, 1809, 1812, 1815, 1818, 1821.

James Merrill, Milton; re-appointed 1806.

Elisha Andrews, Stillwater; re-appointed 1806, 1809, 1812, 1815.

Richard Ketchum, Stillwater; re-appointed 1806, 1809, 1812.

Robert Summer, Northfield.

Jordan Sprague, Northfield; re-appointed 1806.

Caleb Ellis, Saratoga; re-appointed 1806, 1809.

Thomas Ostrander, Saratoga; re-appointed 1807, 1809.

George Cramer, Saratoga; re-appointed 1806, 1809.

Francis Drake, Ballston.

John Nash, Ballston; re-appointed 1806.

John McCrea, Ballston; re-appointed 1806, 1809, 1814.

Jared Patchin, Ballston.

Caleb Holmes, Charlton; re-appointed 1806, 1809, 1812, 1815, 1818.

Isaac Gere, Galway; re-appointed 1806, 1809, 1812, 1815.

Samuel L. Barker, Providence; re-appointed 1806, 1809, 1815, 1817, 1818, 1821.

Levi Hayward, Providence; re-appointed 1806, 1800, 1812.

Appointed July 3, 1804.

Solomon Cook, Hadley; re-appointed 1806, 1809.

Thomas Lee, Jr., Hadley; re-appointed 1806.

Wm. Stillwell, Ballston; re-appointed 1806, 1809, 1811.

Elisha Reynolds, Northumberland; re-appointed 1806.

Enos Gregory, Malta; re-appointed 1806, 1809.

Gideon Goodrich, Milton; re-appointed 1806.

Ezra Nash. Milton; re-appointed 1806, 1809, 1812, 1815.

Timothy Hatch, Ballston.

Perez Otis, Providence; re-appointed 1806, 1809, 1812, 1818, 1821.

Appointed April 9, 1805.

Othniel Alien, Jr., Providence; re-appointed. 1807, 1809, 1813.

Samuel Sweatland, Half-Moon; re-appointed 1806, 1809.

John Hunter, Stillwater; re-appointed 1815.

Timothy Brown, Hadley; re-appointed 1806, 1809, 1812.

Eliakim Corey, Milton; re-appointed 1806, 1809.

Appointed March 15, 1806.

Amos Larkin, Ballston; re-appointed 1809, 1812, 1815, 1818.

Nathan Raymond, Ballston.

Francis Reger, Northumberland; re-appointed 1809.

Seth Perry, Jr., Northumberland; re-appointed 1809, 1812, 1815, 1819.

James Cramer, Northumberland.

Henry Martin, Moreau; re-appointed 1809, 1812, 1815, 1818, 1821.

Ebenezer Couch, Galway.

Job Wells, Providence; re-appointed 1809.

Henry Bailey, Half-Moon.

Peter Morse, Jr., Half-Moon; re-appointed 1809.

Thomas Grimes, Northfield; re-appointed 1809.

Willard Trowbridge, Northfield; re-appointed 1809, 1812.

George Palmer, Jr., Stillwater; re-appointed 1818, 1821.

Oliver C. Comstock, Hadley.

James Green, Saratoga; re-appointed 1813, 1815, 1820, 1821.

Appointed March 15, 1806.

John Prior, Greenfield; re-appointed 1809, 1812, 1815, 1821.

Samuel Frink, Greenfield; re-appointed 1809.

John B. Le Droiet-de-Bussy.

Appointed April 3, 1807

Joel Lee, Milton.

Elisha Powell, Milton; re-appointed 1809, 1812.

Abner Carpenter, Ballston; re-appointed 1813.

Gilbert Swan, Galway; re-appointed 1809, 1812, 1815, 1818.

Robert Sumner, Northfield; re-appointed 1809, 1812.

James Brisbin, Jr., Saratoga; re-appointed 1809.

David Morehouse, Malta; re-appointed 1810.

Mans C. Vandenburgh, Half-Moon.

Appointed March 18, 1808.

Samuel Young, Ballston; re-appointed 1809.

John W. Taylor, Ballston; re appointed 1809.

Avery Starkweather, Galway; re-appointed 1809, 1812, 1818, 1821.

Harvey Granger, Saratoga; re-appointed 1809, 1811, 1812, 1818.

Nicholas W. Angle, Moreau; re-appointed 1809, 1818.

John King, Moreau; re-appointed 1809, 1813.

Appointed April 6, 1808.

Artemus Chase, Providence; re-appointed 1809.

Jeremy Rockwell, Hadley; re-appointed 1809, 1812, 1818, 1821.

Reuben Sprague, Charlton; re-appointed 1809, 1812, 1815.

Appointed March 20, 1809.

John Anderson, Charlton.

Jesse Seeley, Charlton.

Hezekiah Middlebrook, Jr., Milton.

Barry Fenton, Hadley; re-appointed 1811, 1812, 1815, 1818, 1821.

Cornelius I. Fonda, Northumberland; re-appointed 1812.

Jacob Esmond, Saratoga; re-appointed 1812.

Asa C. Barney, Greenfield.

Daniel Gorsline, Half-Moon; re-appointed 1811.

Elijah W. Abbott, Stillwater; re-appointed 1812.

John Dunning, Malta; re-appointed 1812.

Barker Collamer, Malta.

Appointed March 22, 1810.

Thomas Morey, Stillwater.

Luther Hulburt, Malta.

Luther Landon, Malta; re-appointed 1814.

Peter Fort, Malta.

John H. Steel, Saratoga.

Samuel Bailey, Greenfield; re-appointed 1813, 1815, 1818.

Alfred Bosworth, Greenfield; re-appointed 1814.

Abner Carpenter, Ballston.

Isaac Webb, Milton.

Isaac B. Payne, Northumberland.

Dudley Emerson, Northumberland; re-appointed 1813.

Benjamin Chamberlain, Half-Moon.

John Bradshaw, Half-Moon.

Jeremiah Coon, Half-Moon.

Elijah Porter, Half-Moon; re-appointed 1813, 1815.

Joseph Lamb, Half-Moon.

Nathan Comstock, Galway; re-appointed 1813, 1815.

Thaddeus Jewett, Galway.

William Metcalf, Northumberland.

Appointed March 9, 1811.

Calvin Wheeler, Providence; re-appointed 1815, 1818.

Bushniel Benedict, Ballston; re-appointed 1812, 1815, 1818, 1821.

Joseph B. Lothrop, Ballston; re-appointed 1812.

Wm. Wait, Saratoga.

Nicholas Emigh, Jr., Half-Moon; re-appointed 1812, 1815.

Nicholas B. Doe, Half-Moon; re-appointed 1812, 1815, 1818.

John Kinnicut, Edinburgh; re-appointed 1812, 1815, 1821.

Jonathan Shipman, Providence; re-appointed 1812.

John Montgomery, Stillwater; re-appointed 1812.

Elijah Durham, Moreau.

Samuel Grippin, Moreau; re-appointed 1812.

James Clark, Malta.

Solomon Rathbun, Galway.

Appointed March 23, 1811.

Ezra Talmadge, Malta; re-appointed 1814, 1815.

Samuel Richards, Charlton; re-appointed 1812, 1815, 1821.

Walter Hewitt, Greenfield; re-appointed 1812.

Appointed April 8, 1811.

Samuel Drake, Half-Moon; re-appointed 1818.

Charles Drake, Greenfield; re-appointed 1812, 1815.

Appointed June 7, 1811.

Cornelius Van Santford, Half-Moon; re-appointed 1812.

Luther Hulbert, Malta; re appointed 1813.

Appointed March 28, 1812.

Wm. Taylor, Charlton.

Stafford Carr, Northumberland; re-appointed 1815.

Richard Learing, Saratoga.

Howell Gardner, Greenfield; re-appointed 1815, 1818, 1821.

Thomas Collamer, Malta; re-appointed 1815, 1821.

Eliphaz Fish, Malta.

David Garnsey, Half-Moon; re-appointed 1815.

Appointed June 18, 1812.

Jonathan Delano, Jr., Providence; re-appointed 1815, 1818.

Appointed March 30, 1818.

Philip Schuyler, Saratoga.

Daniel Morgan, Jr., Saratoga; re-appointed 1820.

Solomon Slate, Edinburgh.

Eli Beecher, Edinburgh.

Adam Blake, Saratoga.

Wm. Hamilton, Half-Moon.

Willard H. Smith, Half-Moon.

Reed Lewis, Northumberland.

Nathan Hinman, Charlton.

Philip Brotherson, Charlton.

Nicholas D. Conde, Charlton; re-appointed 1817, 1818.

William Seymour, Stillwater.

Daniel Rogers, Stillwater.

Henry Metcalf, Stillwater.

John L. Viels, Stillwater.

John Payne, Moreau.

Lazelle Bancroft, Moreau.

Enoch Sill, Moreau.

George W. Fish, Malta.

Robert Hunter, Malta.

Alexander S. Platt, Galway.

Uriah Cornell, Providence.

Michael Dunning, Malta.

John Armitage, Providence.

Isaac Youngs, Jr., Greenfield; re-appointed 1814.

Samuel Boardman, Hadley.

Stephen Ambler, Hadley.

Nathan J. Wells, Hadley.

George H. Benham, Milton.

Appointed April 16, 1814.

Isaac Garnsey, Stillwater.

Philander Rathbone, Stillwater.

Valentine Rathbun, Milton.

John Gibson, Ballston.

William Allen, Galway.

Noah Vibbard, Galway.

Robert Kenyon, Malta.

Jared Palmer, Northumberland.

Daniel G. Garnsey, Half-Moon.

Appointed March 22, 1815.

Asahel Philo, Half-Moon; re-appointed 1818, 1821.

David Benedict, Stillwater; re-appointed 1818, 1821.

Charles Neilson, Stillwater; re-appointed 1818, 1821.

Oliver Barrett, Stillwater.

Joseph Wright, Saratoga.

John R. Mott, Saratoga; re-appointed 1818.

George Peck, Saratoga.

Benjamin Dimmick, Northumberland; re-appointed 1818.

Conrad Cramer, Northumberland.

James Vanderwerker, Northumberland; re-appointed 1818, 1821.

William Comstock, Northumberland; re-appointed 1818, 1821.

James Mott, Moreau; re-appointed 1820, 1821.

Solomon Parks, Moreau.

David Tillotson, Moreau.

Samuel Snowden, Hadley; re-appointed 1818.

Philander Hewitt, Edinburgh; re-appointed 1818, 1821.

Azariah Ellithorp, Edinburgh; re-appointed 1818, 1821.

John Hamilton, Edinburgh; re-appointed 1818.

Peter H. Bostwick, Providence.

William Taylor, Charlton; re-appointed 1818.

Philo T. Beebe, Malta; re-appointed 1818.

Thomas Hall, Malta.

Abner Bivins, Malta.

Edey Baker, Malta.

Jesse Robertson, Ballston; re-appointed 1818, 1821.

David Rogers, Ballston; re-appointed 1819.

Elihu Wing, Greenfield; re-appointed 1818, 1821.

Solomon Rathbun, Milton.

Appointed April 7, 1815.

Isaac Tallman; re-appointed 1821.

Alpheus Goodrich, Milton; re-appointed 1818, 1821.

Enos Gregory, Milton.

Appointed April 2, 1816.

Washington Chapman, Hadley; re-appointed 1821.

Josiah Fasset, Hadley.

Dennis Marvin, Malta; re-appointed 1818, 1821.

Edward D. Berry, Moreau; re-appointed 1818, 1819.

Richard M. Livingston, Saratoga.

Henry Edson, Waterford; re-appointed 1818.

Appointed April 16, 1817.

Godfrey Shew, Providence.

John Bryant, Saratoga; re-appointed 1818.

William Wait, Saratoga.

Alvaro Hawley, Moreau; re-appointed 1819.

Stephen W. Palmer.

Elnathan Smith.

Michael Moe, Half-Moon.

William Tearse, Moreau.

Abner Carpenter, Malta.

William Given, Waterford; re-appointed 1818, 1821.

Appointed June 16, 1818.

Oliver Salisbury, Stillwater.

David Morehouse, Malta.

Roswell Day, Malta; re-appointed 1821.

Esek Cowen, Saratoga; re-appointed 1821.

Thomas Palmer, Milton; re-appointed 1821.

Alvan Isbell, Charlton.

Peter S. Van Rensselaer, Hadley.

Appointed March 13, 1819.

Jason Adams, Wilton; re-appointed 1821.

Jonas Olmstead, Northumberland; re-appointed 1821.

John Metcalf, Northumberland.

Alexander M. G. Comstock, Corinth.

Harry T. Carpenter, Hadley; re-appointed 1821.

Eliphaz Day, Hadley; re-appointed 1821.

Joshua Mandeville, Waterford; re-appointed 1821.

William H. Satterlee, Ballston; re-appointed 1821.

Sidney Thompson, Northumberland.

Gilbert C. Bedell, Saratoga.

Appointed March 9, 1826.

Platt B. Smith, Galway; re-appointed 1821.

Appointed March 13, 1821.

Henry Edson, Waterford.

Reuben Wright, Saratoga.

Oliver Brisbin, Saratoga.

Thomas Howland, Northumberland; re-appointed 1822.

Russell Burt, Northumberland; re-appointed 1822.

Joseph A. Sweet, Moreau.

James Burnham, Moreau.

Anson Thompson, Moreau; re-appointed March 29, 1821.

Cornelius I. Swartwout, Wilton.

John Fitzgerald, Wilton.

John H. Steel, Saratoga Springs.

Samuel Hunter, Malta.

Peter Morse, Jr., Half-Moon.

William Shepherd, Half-Moon.

Welcome Capron, Edinburgh.

Samuel Stimson, Concord.

Appointed March 21, 1821.

George Hunt, Concord.

Appointed March 24, 1821.

William Fellows, Stillwater.

Isaac Hutton, Stillwater.

Peter Sprague, Providence.

Jonathan Delano, Jr., Providence.

Benedict A. Clark, Providence.

Jonathan Conde, Charlton.

Peter Folger, Charlton.

The following list for 1824 and 1826, appointed by the supervisors and judges, is given in full, though it repeats previous names to some extent:

------------------------------

JUSTICES OF THE PEACE DURING THE YEAR 1824.

William L. F. Warren, Saratoga Springs; George Palmer, Stillwater; Thomas Dibble, Corinth.

January 15, 1826.

Thomas Dibble, Samuel Snowden, Corinth. Daniel Stewart, Joel Dayton, Stephen Gray, Half-Moon. William J. Satterlee, Jesse Robertson, Bushnell Benedict, James McCrea, Ballston. Joseph Brown, Alvin Isbell, Samuel Richards, Charlton. Benjamin Cowles, Washington Chapman, Thomas Dibble, Samuel Snowden. Corinth. Azariah Ellithorp, John Hamilton, Philander Hewitt, Amos Cook, Edinburgh. Perez Otis, Platt B. Smith, Gilbert Swan, Coddington W. Swan, Galway. Howell Gardiner, John Prior, John Petit, Elihu Wing, Greenfield. Jeremy Rockwell, David Stewart, Joel Dayton, Stephen Gray, Hadley. Wm. Shepherd, Asahel Philo, Wm. Fowler, Abraham Moe, Half-Moon. Thomas Collamer, Dennis Marvin, Samuel Hunter, Roswell Day, Malta. Thomas Palmer, Alpheus Goodrich, Daniel Couch, Joel Keeler, Milton. Joseph A. Sweet, Anson Thompson, Henry Martin, Moreau. Thomas Howland, James Vanderwerker, Samuel Lewis, Russel Burr, Northumberland. Samuel S. Barker, Benedict A. Clark, Peter Sprague, Latham Coffin, Providence. John H. Steel, James Green, John Eddy, Wm. L.F. Warren, Saratoga Springs. David Benedict, George Palmer, Charles Neilson, Isaac Hutton, Stillwater. Joshua Mandeville, Henry Edson, Moses Scott, Waterford. Seth Perry, Jason Adams, Wm. Comstock, Wilton.
 
 

The following were chosen at the general elections, 1827-29.

Jesse Robertson,

November,

1827,

Ballston.

James McCrea,

"

"

"

William H. Satterlee,

"

"

"

Bushnell Benedict,

"

"

"

William H. Satterlee,

"

1828,

"

Jesse Robertson,

"

1829,

"

John A. Gilchrist,

"

1827,

Charlton.

Alvin Isbell,

"

"

"

Josiah C. Grant,

"

"

"

Walter K. Maxwell,

"

"

"

Josiah C. Grant,

"

1828,

"

John A. Gilchrist,

"

1829,

"

Samuel Stimson

"

1827,

Concord (Day).

George Hunt

"

"

"

Amos Lawton,

"

"

"

Stephen Lawson,

"

"

"

Anthony Allen,

"

1828,

"

George Hunt,

"

1829,

"

James D. Long,

"

"

"

William Jones,

"

1827,

Corinth.

Jeduthan Lindsey,

"

"

"

Asahel Deuel,

"

"

"

Samuel Lowden,

"

"

"

Benjamin Cowles,

"

1828,

"

Winsor Brown,

"

1829,

"

Ely Beecher,

"

1827,

Edinburgh.

Philander Hewitt,

"

"

"

Samuel Noyes,

"

"

"

Solomon Ellithorp,

"

"

"

Solomon Ellithorp,

"

1828,

"

Amos Cook,

"

1829,

"

Samuel Noyes,

"

"

"

Perez Otis,

"

1827,

Galway.

Coddington W. Swan,

"

"

"

Gilbert Swan,

"

"

"

Platt B. Smith,

"

"

"

Coddington W. Swan,

"

1828,

"

Perez Otis,

"

1829,

"

Howell Gardner,

"

1827,

Greenfield.

John Petit,

"

"

"

Elihu Wing,

"

"

"

Adam Bockes, Jr.,

"

"

"

Stafford Lopham,

"

1828,

"

Adam Bockes,

"

1829,

"

Jeremy Rockwell,

"

1827,

Hadley.

Stephen Gray,

"

"

"

Harmon Rockwell,

"

"

"

Joel Dayton,

"

"

"

Harmon Rockwell,

"

1828,

"

Daniel Stewart,

"

1829,

"

William Fowler,

"

1827,

Half-Moon.

Asahel Philo,

"

"

"

Silas Swetland,

"

"

"

William Shepherd,

"

"

"

Chauncey Cowles,

"

1828,

"

Powell Howland,

"

"

"

Stephen Vernam,

"

1829,

"

Samuel Hunter,

"

1827,

Malta.

Philo T. Beebe,

"

"

"

David Newton,

"

"

"

Gould Morehouse,

"

"

"

Benjamin Armington,

"

1828,

"

Obadiah S. Haight,

"

1829,

"

Thomas Palmer,

"

1827,

Milton.

Alpheus Goodrich,

"

"

"

Daniel Couch,

"

"

"

Wm. J. Angle,

"

"

"

Thomas Palmer,

"

1828,

"

Daniel Couch,

"

1829,

"

Joseph A. Sweet,

"

1827,

Moreau.

Enoch Sill,

"

"

"

Anson Thompson,

"

"

"

Truman Hamlin,

"

"

"

James Newton,

"

1828,

"

John Reynolds,

"

1829,

"

Thomas Howland,

"

1827,

Northumberland.

James Vandewerker,

"

"

"

Jesse Billings, Jr.,

"

"

"

Nathaniel McClellan,

"

"

"

John W. Angle,

"

1828,

"

Thomas Howland,

"

1829,

"

Calvin Wheeler,

"

1827,

Providence.

Jesse Briggs,

"

"

"

John Barker,

"

"

"

Uriah Cornell,

"

"

"

Calvin Wheeler,

"

1828,

"

John Barker,

"

1829,

"

Harvey Granger,

"

1827

Saratoga.

Daniel Morgan, Jr.,

"

"

"

Wm. B. Caldwell,

"

"

"

James Mott;

"

"

"

Stephen H. Dillingham,

"

1828,

"

Francis K. Winne,

"

1829,

"

Wm. L. F. Warren,

"

1827,

Saratoga Springs.

Judiah Ellsworth,

"

"

"

Aaron Blake,

"

"

"

John B. Gilbert,

"

"

"

Ransom Cook,

"

1828,

"

John B. Gilbert,

"

1829,

"

George Palmer,

"

1827,

Stillwater.

David Benedict,

"

"

"

Philip H. McOmber,

"

"

"

Charles Neilson,

"

"

"

David Benedict,

"

1828,

"

Richard Ketcham,

"

1829,

"

Wm. A. Scott,

"

1827,

Waterford.

Manley Amsden,

"

"

"

Henry Edson,

"

"

"

Joshua Mandeville,

"

"

"

Wm. H. Scott,

"

1828,

"

Joshua Mandeville,

"

1829,

"

Jason Adams,

"

1827,

Wilton.

John I. Swartwout,

"

"

"

Wm. C. Brisbin,

"

"

"

Coles Golden,

"

"

"

Jason Adams,

"

1828,

"

John I. Swartwout,

"

1829,

"

Joseph Reed,

"

1828,

Clifton Park.

Stephen H. Wakeman,

"

"

"

Cornelius Hegeman,

"

1829,

"

Isaac E. Garnsey.

"

"

"


 
 

------------------------------

XV. - SURROGATES.

1701. - Sidney Berry, Saratoga.

1794. - Henry Walton, Ballston.

1808. - Beriah Palmer, Ballston.

1812. - Thomas Palmer, Milton.

1816. - George Palmer, Stillwater.

1834. - John W. Thompson, Milton.

1847. - John C. Hulbert, Saratoga Springs.

1856. - Cornelius A. Waldron, Waterford.

1877. - Elias H. Peters, Saratoga Springs.

------------------------------

XVI. - MASTERS IN CHANCERY.

1801. - Samuel Cook, Ballston.

1805. - John Cramer, Half-Moon.

1806. - Wm. Carpenter, Providence; Thomas Lee, Jr., Hadley.

1807. - Daniel O. Garnsey, Half-Moon.

1808. - George Palmer, Jr., Stillwater; Thomas Laing, Northumberland; Eli Smith, Galway; Herman Gansevoort, Northumberland; Thomas Palmer, Milton.

1810. - Ely Beecher, Edinburgh.

1811. - Elijah W. Abbott, Saratoga.

1813. - Nathan S. Hollister. Charlton; Aaron Blake, Saratoga.; Epenetus White, Jr., Ballston; Joshua Mandeville, Half-Moon; John Gibson, Ballston; Othniel Allen, Providence; Thaddeus Jewett, Galway.

1814. - Henry Metcalf, Stillwater; John Metcalf, Northumberland; James Scott, Ballsten; Luther Hulbert, Malta.

1815. - Esek Cowen, Saratoga; Samuel S. Barker, Providence; Samuel Belding, Charlton; Solomon D. Hollister, Ballston; John Petit, Greenfield; Benjamin Cowles, Hadley.

1816. - William Laing, Northumberland; Nicholas W. Angle, Moreau.

1817. - William B. Van Benthuysen, Saratoga; Bushnell Benedict, Ballston; Robert Sumner, Edinburgh; William Comstock, Northumberland.

By an act passed March 24, 1818, masters in chancery were confined to their powers and duties as officers of that court, and their authority to take acknowledgments, etc., was conferred upon commissioners.

1823. - Willlam Given, Waterford; Thomas Palmer, Milton.

1824. - W.L.F. Warren, Saratoga Springs.

1831. - George W. Kirtland, Waterford.

1832. - Judiah Ellsworth, Saratoga Springs.

1834. - Oran G. Otis, Milton.

1836. - John A. Corey, Saratoga Springs.

1840. - John K. Porter, Waterford; Archibald Smith, Charlton; James M. Andrews, Saratoga Springs.

1841. - Perry G. Ellsworth, Saratoga Springs.

1843. - Callender Beecher, Milton.

1844. - Edward F. Bullard, Waterford; Daniel Shepherd, Saratoga Springs.

1846. - William L. Avery, Saratoga Springs. {Office abolished.}

------------------------------

XVII. - EXAMINERS IN CHANCERY.

1821. - Harvey F. Leavitt, Saratoga Springs.

1823. - Samuel Cook, Milton.

1824. - Alpheus Goodrich, Milton.

1828. - Judiah Ellsworth, Saratoga Springs.

1834. - Nicholas Hill, Jr., Saratoga Springs.

1835. - Oran G. Otis, Milton.

1837. - Sidney J. Cowen, Saratoga Springs.

1840. - James M. Andrews, Saratoga Springs; Nicholas B. Doe, Waterford; Archibald Smith, Charlton.

1841. - John K. Porter, Waterford; Perry G. Ellsworth, Saratoga Springs.

1843. - Thomas G. Young, Ballston.

1844. - Daniel Shepherd, Saratoga Springs; Edward F. Bullard, Waterford.

1846. - William L. Avery, Saratoga Springs.

The offices of master in chancery and examiner in chancery were abolished by the constitution of 1846. Their powers and duties have devolved upon referees.

------------------------------

XVIII. - JUSTICES OF SESSIONS.

1847. - Abel A. Kellogg, Saratoga Springs; Wm. T. Seymour, Waterford.

1850. - David W. Wait, Half-Moon; David Maxwell, Milton.

1851. - David W. Wait, Half-Moon; Thomas G. Young, Ballston.

1852. - David W. Wait, Half-Moon; John Gifford, Greenfield.

1853. - William Wilson, Milton; Samuel B. Edwards, Ballston.

1854. - Abram Sickler, Half-Moon; David Maxwell, Milton.

1855. - David Lyon, Corinth; Cornelius A. Waldron, Waterford.

1856. - Augustus E. Brown, Milton; Alexander Haunay, Stillwater.

1857. - Augustus E. Brown, Milton; Obadiah Green, Wilton.

1858. - Tilly Houghton, Corinth; Abraham V. Fowler, Clifton Park.

1859. - Tilly Houghton, Corinth; David Maxwell, Milton.

1860. - Seneca Duel, Providence; Geo. D. Angle, Wilton.

1861. - David Maxwell, Milton; Seneca Duel, Providence.

1862. - Jacob Boyce, Wilton; Reuben H. Barber, Stillwater.

1863. - David Maxwell, Milton; Adam Mott, Clifton Park.

1864. - Malcolm McNaughton, Saratoga; Tilly Houghton, Corinth.

1865. - William D. Marvin, Malta; Adam Mott, Clifton Park.

1866. - Abraham Marshall, Northumberland; Malcom McNaughton, Saratoga.

1867. - Abraham Marshall, Northumberland; William Warner, Ballston.

1868. - David Maxwell, Milton; Adam Mott, Clifton Park.

1889. - Samuel Wells, Saratoga; George Washburne, Northumberland.

1870. - George Washburne, Northumberland; Charles E. Gorseline, Half-Moon.

1871. - George Washburne, Northumberland; Charles E. Gorseline, Half-Moon.

1872. - H. Ransom Colburn, Edinburgh; John F. Pruyn, Waterford.

1873. - John F. Pruyn, Waterford; Samuel Lewis, Northumberland.

1874. - Melbourne Van Voorhees, Half-Moon; Samuel Lewis, Northumberland.

1875. - Melbourne Van Voorhees, Half-Moon; Phineas F. Allen, Saratoga Springs.

1876. - John Brown, Ballston; John Peek, Clifton Park.

1877. - Wm. C. Tallmadge, Half-Moon; Jerre C. Bogert, Providence.

------------------------------

XIX. - SHERIFFS.

1791. - Jacob Fort, Jr., Half-Moon.

1794. - Douw I. Fonda, Stillwater.

1799. - Henry Davis, Half-Moon.

1801. - Seth C. Baldwin, Ballston.

1804. - Daniel Bull, Saratoga.

1807. - Asahel Porter, Greenfield.

1808. - Daniel Bull, Saratoga.

1810. - Asahel Porter, Greenfield.

1811. - Nathaniel Ketcham, Stillwater.

1813. - Hezekiah Ketcham, Half-Moore

1815. - James Brisbin, Jr., Saratoga.

1819. - John Dunning, Malta.

1821. - John R. Mott, Saratoga.

1823. - John R. Dunning, Milton.

1826. - Lyman B. Langworthy, Milton.

1829. - John Dunning, Milton.

1832. - John Vernam, Waterford.

1835. - Joseph Jennings, Milton.

1838. - Samuel Freeman, Ballston.

1841. - Robert Speir, Milton.

1844. - Isaac Frink, Milton.

1847. - Thomas Low, Charlton.

1850. - Theodore W. Sanders, Corinth.

1852. - Wm. T. Seymour, Waterford, vice Sanders, resigned.

1853. - Henry H. Hathorn, Saratoga Springs.

1856. - Philip H. McOmber, Milton.

1859. - George B. Powell, Milton.

1862. - Henry H. Hathorn, Saratoga Springs.

1865. - Joseph Baucus, Northumberland.

1868. - Tabor B. Reynolds. Wilton.

1871. - Thomas Noxon, Half-Moon.

1874. - Franklin Carpenter, Corinth.

1876. - Douw V. Winne, Saratoga.

------------------------------

XX. - DISTRICT ATTORNEYS.

1818. - Richard M. Livingston, Saratoga.

1821. - William L.F. Warren, Saratoga Springs.

1836. - Nicholas Hill, Jr., Saratoga Springs.

1837. - Cheselden Ellis, Waterford.

1843. - Wm. A. Beach, Saratoga Springs

1847. - John Lawrence, Waterford.

1851. - Wm. T. Odell, Milton,

1857. - John O. Mott, Half-Moon.

1860. - Charles S. Lester, Saratoga Springs.

1863. - Issue C. Ormsby, Waterford.

1869. - Winsor B. French, Saratoga Springs.

1872. - Isaac C. Ormsby, Waterford.

------------------------------

XXI. - JAILERS.

The prisoners, eight in number, who had been kept at the expense of the county in the Albany jail, were brought to the jail in the new court-house, March 23, 1796.

1796. - Enos Gregory.

1798. - Joseph Palmer

1802. - Samuel Hollister.

1811. - Jonathan Kellogg.

1812. - Samuel Hollister.

1813. - Raymond Taylor.

1819. - John Dunning.

1835. - Chester Stebbens.

1841. - Thomas Low.

1844. - Rowland A. Wright

1847. - Philip H. McOmber.

1859. - George B. Powell

1862. - Frederick T. Powell.

1874. - Manlius Jeffers.

1875. - Franklin Carpenter.

1877. - Nicholas T. Howland.

------------------------------

XXII. - CRIERS.

1791. - Ezra Buel, Stillwater.

1833. - Nathaniel Stuart, Milton.

1836. - Hiram Boss, Milton.

1848. - Nathaniel J. Seeley, Milton.

1859. - Freeman Thomas, Milton.

1863. - David F. White, Milton.

1873. - Norman S. May, Saratoga Springs.

1877. - Erastus H. Schureman, Milton.
 
 

------------------------------

XXIII. - OFFICERS OF THE BOARD OF SUPERVISORS FROM THE ORGANIZATION OF THE COUNTY.

 

Moderators.

Clerks.

1791

Beriah Palmer. 

Cornelius Vandenburgh.

1792

John McClelland.

"

1793

Richard Davis, Jr.

"

1791

John Taylor.

"

1795

John B. Schuyler.

"

1796

Benjamin Rosekrans.

"

1797

"

"

1798

Henry Walton.

Elisha Powell.

1799

Benjamin Rosekrans.

Jacob Fort, Jr.

1800

Seth C. Baldwin.

"

1801

Asahel Potter.

"

1802

John Hunter.

Jonathan Kellogg.

1803

"

"

1804

Ashbel Andrews, Jr.

"

1805

"

"

1806

Elisha Powell.

"

1807

"

"

1808

"

"

1809

Ashbel Andrews.

"

1810

Benjamin Cowles.

"

1811

"

"

1812

Joel Keeler.

Alpheus Goodrich.

1813

Samuel Young.

"

1814

Zebulon Mott.

"

1815

John Low.

"

1816

Joel Keeler.

"

1817

James McCrea.

"

1818

Joel Keeler.

"

1819

Calvin Wheeler.

"

1820

"

"

1821

Thomas Dibble.

"

1822

John Low.

"

1823

Calvin Wheeler.

"

1824

Wm. Given.

"

1825

John Low.

"

1826

Calvin Wheeler.

"

1827

Perez Otis.

 

 

Chairman.

 

1828

Calvin Wheeler.

"

1829

John H. Steel.

"

1830

Calvin Wheeler.

"

1831

Thomas Dibble.

"

1832

"

"

1833

Eli M. Todd.

"

1834

Richard Ketcham.

"

1835

Dudley Smith.

"

1836

Richard Ketcham.

"

1837

"

"

1838

Conrad Cramer.

"

1839

Daniel Morgan.

"

1840

Harmon Rockwell.

"

1841

Lyndes Emerson.

Horace Goodrich.

1842

Samuel Chapman.

Callender Beecher.

1843

Harmon Rockwell.

"

1844

James M. Cook.

J. Oakley Nodyne.

1845

"

Callender Beecher.

1846

Theodore W. Sanders.

Reuben Westcott.

1847

Zopher I. Delong.

Harmon Rockwell.

1848

Harmon Rockwell.

Zopher I. Delong.

1849

Henry Holmes.

Reuben Westcott.

1850

David T. Lamb.

John A. Corey.

1851

Stephen H. Dillingham.

Joseph. L. Snow.

1852

Wm. Shepherd.

John A. Corey.

1853

"

Seymour Chase.

1854

Cruger Walton.

E.J. Huling.

1855

Franklin Hoag.

Abraham Marshall.

1856

Daniel W. Culver.

"

1857

James M. Marvin.

Abel Meeker.

1858

William T. Odell.

David Maxwell.

1859

William Cary.

"

1860

Alexander H. Palmer.

Jerome B. Buckbee.

1861

Joseph Baucus.

Abraham Marshall.

1862

"

Alexander H. Palmer.

1863

George G. Scott.

David Maxwell.

1864

Horatio S. Brown.

John A. Corey.

1865

Taber B. Reynolds.

"

1866

"

"

1867

Hiro Jones.

"

1868

Wm. V. Clark.

David Maxwell.

1869

William V. Clark.

"

1870

"

"

1871

Austin L. Reynolds.

Benjamin S. Robinson.

1872

Nicholas J. Clute.

"

1873

David T. Lamb.

David Maxwell.

1874

James M. Marvin.

David S. Baker.

1875

Wm. V. Clark.

Benjamin S. Robinson.

1876

George G. Scott.

Henry H. Baker.

1877

Thomas Noxon.

Ira L. Moore.

1878

Henry C. Vandenburgh.

Silas H. Torrey.


 
 

------------------------------

XXIV. - COUNTY CLERKS.

1701. - Dirck Swart, Stillwater.

1804. - Seth C. Baldwin, Ballston.

1813. - Levi H. Palmer, Milton.

1815. - William Stillwell, Ballston.

1818. - Thomas Palmer, Milton.

1833. - Alpheus Goodrich, Milton.

1840. - Archibald Smith, Charlton.

1843. - Horace Goodrich, Milton.

1846. - James W. Horton, Milton (still in office).

------------------------------

XXV. - COUNTY TREASURERS.

1791. - Guert. Van Schoonhoven, Half-Moon.

1792. - Samuel Clark, Stillwater.

1794. - Caleb Benedict, Ballston.

1796. - Elisha Powell, Milton.

1798. - Robert Leonard, Ballston.

1800. - Jonathan Kellogg, Ballston.

1805. - Edward Watrous, Ballston.

1810. - Archy Kasson, Milton.

1815. - Azariah W. Odell, Milton.

1822. - Edward Watrous, Milton.

1831. - George Thompson, Milton.

1844. - Arnold Harris, Ballston.

1847. - Edward W. Lee, Milton.

1849. - Arnold Harris, Ballston.

1855. - Orville D. Vaughan, Milton.

1861. - Henry A. Mann, Milton.

1876. - James H. Wright, Saratoga Springs.

------------------------------

XXVI. - SUPERINTENDENTS OF THE POOR.

(Appointed by the Board of Supervisors.)

1827. - Aaron Morehouse, Alpheus Goodrich, Jesse Robertson, Hugh Hawkins, Rockwell Putnam, Earl Stimson, David Benedict, David Garnsey, Jonathan Lapham, Hugh Hawkins, Elisha Powell, Earl Stimson, David Garnsey, Christopher Earl.

1828. - Elisha Powell, Hugh Hawkins, Christopher Earl, Moses Williams, Alpheus Goodrich.

1831. - Elisha Powell, Hugh Hawkins, Aaron Morehouse, Christopher Earl.

(Appointed by the Supervisors and Judges jointly.)

1832. - Elisha Powell, Hugh Hawkins, Aaron Morehouse.

1833-34. - Elisha Powell, Aaron Morehouse, Samuel Smith.

1835-42. - Elisha Powell, Lebbeus Booth, William Hawkins.

(Appointed by the Board of Supervisors.)

1842-43. - William Hawkins, John Wait, Edward W. Lee.

1844-46. - Lebbeus Booth, Abraham Middlebrook, James H. Speir.

1847. - John Kelly, John Wait, William W. Arnold. {After 1847 elected at the general election.}

January 1, 1848. - William A. Mundell, Calvin Wheeler, Abraham Middlebrook.

January 1, 1849. - Robert Gardner.

January 1, 1850. - Calvin Wheeler.

January 1, 1851. - Abraham Middlebrook.

January 1, 1852. - Robert Gardner.

January 1, 1853. - Samuel Rue.

January 1, 1854. - Abraham Middlebrook.

January 1, 1855. - Robert Gardner.

January 1, 1856. - Samuel Rue.

January 1, 1857. - Harmon G. Sweeney.

January 1, 1858. - Robert Gardner.

January 1, 1859. - Henry Wright.

January 1, 1860. - David Rowley.

January 1, 1861. - Richard Hewitt.

January 1, 1862. - Henry Wright.

January 1, 1863. - Henry Holmes.

January 1, 1864. - David Rowley.

January 1, 1865. - Alexander Davidson.

January 1, 1866. - James Tripp, Henry Holmes.

January 1, 1867. - James Tripp.

January 1, 1868. - Alexander Davidson.

January 1, 1869. - Thomas Sweet.

January 1, 1870. - Zimri Lawrence.

January 1, 1871. - Alexander Davidson.

January 1, 1872. - James Tripp.

January 1, 1873. - Zimri Lawrence.

January 1, 1874. - George W. King.

January 1, 1875. - James Tripp.

January 1, 1876. - Gilbert P. Rowley.

January 1, 1877. - George W. King.

------------------------------

XXVII. - KEEPERS OF THE COUNTY POOR-HOUSE, ESTABLISHED IN 1827.

Benjamin Cowles, Daniel A. Collamer, Sylvester Blood, Increase Hoyt, Henry Wright, Charles R. Lewis, William W. Hunt, John J. Gilbert.

------------------------------

XXVIII. - CORONERS.

February 19, 1791. - James Rogers, Saratoga; Ezekiel Ensign, Stillwater; Aaron Comstock, Half-Moon.

February 21, 1792. - Thomas Rogers, Saratoga; Aaron Comstock, Half-Moon.

February 18, 1793. - James Rogers, Saratoga.

September 29, 1795. - Isaac Keeler, Half-Moon.

February 16, 1796. - Isaac Keeler, Half-Moon; Nathan Raymond, Ballston; John Neilson, Stillwater; Zerah Beach, Ballston; Stephen Ball, Ballston.

March 4, 1797. - Stephen Ball, Ballston; Zerah Beach, Ballston; John Neilson, Stillwater; Isaac Keeler, Half-Moon; Nathan Raymond, Ballston.

February 24, 1798. - John Neilson, Stillwater; Isaac Keeler, Milton; Nathan Raymond, Ballston; Ebenezer Couch, Galway.

February 16, 1799. - Thomas Laing, Northumberland; Joseph Newland, Galway; Moses Scott, Half-Moon; Robert Leonard, Ballston.

April 2, 1800. - Joseph Newland, Galway; Moses Scott, Half-Moon; Robert Leonard, Ballston; Thomas Laing, Northumberland.

January 22, 1801. - Robert Mitchell.

March 2, 1804. - Chauncey Belding, Charlton; James I. Brisbin, Saratoga; Luther Landon, Malta.

March 8, 1805. - James Brisbin, Jr., Saratoga; Luther Landon, Malta; Chauncey Belding, Charlton.

March 13, 1806. - James Brisbin, Jr., Saratoga; Hezekiah Middlebrook, Jr., Milton.

March 25, 1807. - John Knickerbocker, Jr., Stillwater.

March 18, 1808. - Conrad Cramer, Northumberland; Nehemiah Cande, Galway.

April 6, 1808. - Hezekiah Middlebrook, Jr., Milton.

March 20, 1809. - Nehemiah Cande, Galway; Elisha Howland, Half-Moon; Conrad Cramer, Northumberland; Wm. S. McRea, Ballston.

March 9, 1811. - Elisha Howland, Half-Moon; George H. Benham, Milton.

March 20, 1813. - George H. Benham, Milton; Henry Philmore, Providence; Abner Medberry, Greenfield; Isaac B. Payne, Northumberland; John Bradshaw, Half-Moon; Royal Knights.

March 20, 1814. - George H. Benham, Milton; Henry Philmore, Providence; Abner Medberry, Greenfield; Isaac B. Payne, Northumberland; Royal Knights; Adam Edson, Half-Moon.

March 29, 1815. - Henry Q. Wright; Stephen Jackson, Milton.

March 16, 1816. - Henry Q. Wright; Stephen Jackson, Milton.

April 2, 1816. - Nicholas Carpenter; Daniel Hicks, Northumberland; Wm. Davis; Daniel Rogers, Stillwater; Gilbert C. Bedell, Saratoga.

March 9, 1817. - James Molt, Saratoga.

March 11, 1817. - Darius Johnson, Greenfield; Lyman B. Langworthy, Milton; Jonathan Delano, Jr., Providence; Daniel Hicks, Northumberland.

June 16, 1818. - Lyman B. Langworthy, Milton; Daniel Hicks, Northumberland; Wm. H. Satterlee, Ballston; Daniel Rogers, Stillwater; Wm. Tearse, Moreau; Truman B. Hicks, Hadley; John Cook; Latham Coffin, Providence.

March 13, 1819. - Lyman B. Langworthy, Milton; Daniel Hicks, Northumberland; Wm. H. Satterlee, Ballston; Daniel Rogers, Stillwater; Wm. Tearse; Truman B. Hicks, Hadley; John Cook; Latham Coffin. Providence; Solomon Parks, Moreau.

Feb. 5, 1820. - Lyman B. Langworthy, Milton; Daniel Hicks, Northumberland; David Rogers, Corinth; Wm. H. Satterlee, Ballston; Wm. Tearse; Truman B. Hicks, Hadley; John Cook; Latham Coffin, Providence.

March 13, 1821. - Isaac Sears, Stillwater; Peter L. Mawney, Moreau; John H. Steele, Saratoga Springs; Wm. Davis; Chester Clapp, Ballston; Timothy Crane; John W. Creal, Corinth; John Ballard, Northumberland; Daniel Rogers, Stillwater.

March 16, 1822. - Isaac Sears, Stillwater; Peter L. Mawney, Moreau; John H. Steele, Saratoga Springs; William Davis; Chester Clapp, Ballston; Timothy Crane; John W. Creal, Corinth; John Ballard, Northumberland; Daniel Rogers, Stillwater; John Pettit, Greenfield.

(Elected by the people).

Jan. 1, 1823. - Reuben Westcot, Milton; Wm. Vernam, Half-Moon; Benjamin Cowles, Corinth; Gilbert Swan, Galway.

Jan. 1, 1826. - Oren Sage, Milton; Dirck L. Palmer, Saratoga Springs; Amos Cook, Edinburgh; William Fellows, Stillwater.

Jan. 1, 1829. - Harmon Rockwell, Hadley; Hugh Alexander, Galway; Dirck L. Palmer, Saratoga Springs; Nathan D. Sherwood, Waterford.

Jan. 1, 1832. - Nathan D. Sherwood, Waterford; Joseph B.V. Fairbanks, Moreau; Chauncey G. Dibble, Corinth; Dirck L. Palmer, Saratoga Springs.

Jan. 1, 1835. - George Hunt, Day; Peter Shute, Clifton Park; Eli Holbrook, Saratoga Springs; Israel Baker, Stillwater.

Jan. 1, 1838. - Rockwell Putnam, Saratoga Springs; Abraham K. Underhill, Charlton; William Brown, Corinth; Nathan D. Sherwood, Waterford.

Jan. 1, 1840. - Leonard Hodgman, Stillwater.

Jan. 1, 1841. - Chauncey Boughton, Half-Moon; Abraham Marshall, Northumberland; Lemuel D. Sabin, Day.

Jan. 1, 1843. - John A. Waterbury, Saratoga Springs.

Jan. 1, 1844. - Nathan A. Philo, Half-Moon; Henry White, Milton; Thomas S. Carpenter, Corinth.

Jan. 1, 1846. - Calvin W. Dake, Greenfield.

Jan. 1, 1847. - Willlam A. Mundell, Saratoga Springs; Harvey H. Rogers, Clifton Park; James H. Lockwood, Milton.

Jan. 1, 1849. - Gilbert Purdy, Saratoga.

Jan. 1, 1850. - Wynant G. Vandenburgh, Waterford; William A. Mundell, Saratoga Springs; James H. Lockwood, Milton.

Jan. 1, 1851. - David Rhodes, Day.

Jan. 1, 1853. - James Viall, Half-Moon; Archibald Gow, Saratoga; Nathaniel J. Seeley, Milton.

Jan. 1, 1854. - Benjamin F. Chadsey, Clifton Park.

Jan. 1, 1856. - Peter E. Esmond, Saratoga; Emmor K. Huested, Stillwater; Nathaniel J. Seeley, Milton.

Jan. 1, 1857. - Gideon Comstock, Corinth.

Jan. 1, 1859. - Nathaniel J. Seeley, Milton; Nanning V. Fort, Clifton Park; Archibald Gow, Saratoga.

March 31, 1859. - James F. Doolittle, Milton.

Jan. 1, 1860. - Charles H. Andrus, Milton.

Jan. 1, 1860. - Philip T. Heartt (2d), Waterford.

Jan. 1, 1862. - Cyrus F. Rich, Saratoga.

Jan. 1, 1862. - Nanning V. Fort, Clifton Park.

Jan. 1, 1863. - John Barrett, Milton; Nathan W. Buckmaster, Corinth.

Jan. 1, 1865. - Nanning V. Fort, Clifton Park; John L. Perry, Jr., Saratoga Springs.

Jan. 1, 1866. - Nanning V. Fort, Clifton Park; David F. White, Milton; Alfred Angell, Corinth.

Jan. 1, 1868. - Philip Heartt (2d), Waterford.

Jan. 1, 1869. - Alfred Angell, Corinth; John J. Clute, Clifton Park; Jacob Boyce, Ballston.

Jan. 1, 1871. - Philip Heartt (2d), Waterford.

Jan. 1, 1872. - David F. White, Milton; Edmund J. Huling, Saratoga Springs; Ambrose C. Hickok, Corinth.

Jan. 1, 1874. - Philip Heartt (2d), Waterford.

Jan. 1, 1875. - Benjamin W. Noxon, Milton; Alfred Angell, Corinth; Frank Gow, Saratoga.

Jan. 1, 1877. - Philip Heartt (2d), Waterford.

Jan. 1, 1878. - Frank Gow, Saratoga; Walton W. French, Milton; Frank M. Boyce, Saratoga Springs.

------------------------------

XXIX. - DEPUTY SUPERINTENDENTS OF COMMON SCHOOLS. (ACT OF 1841.)

(Appointed by the supervisors.)

1841. - Alanson Smith, Saratoga Springs.

1843. - Seabury Allen, Providence,

1845. - Seabury Allen, Providence. {Office abolished in 1847.}

------------------------------

XXX. - SCHOOL COMMISSIONERS BY ASSEMBLY DISTRICTS, UNDER THE ACT OF 1855.

(Appointed by the Board of Supervisors.)

1856. - 1st District: Samuel Tompkins, Stillwater. 2d District: Anson M. Boyce, Wilton.

(Elected.)

1858. - 1st District: Charles D. Seeley, Milton. 2d District: Anson M. Boyce, Wilton.

1861. - 1st District: Seymour Chase, Milton. 2d District: Walton W. French, Wilton.

1864. - 1st District: Thomas McKindley, Charlton. 2d District: Henry Wilcox, Jr., Saratoga Springs.

1857. - 1st District: Neil Gilmour, Milton. 2d District: Henry Wilcox, Jr., Saratoga Springs.

1870. - 1st District: Seth Whalen, Milton. 2d District: Oscar F. Stiles, Saratoga Springs.

1873. - 1st District: Hon. Neil Gilmour (succeeded on his resignation by Henry L. Gross). 2d District: Oscar F. Stiles.

1876. - 1st District: Nelson L. Roe, Ballston. 2d District: John W. Shurter, Moreau.

------------------------------

XXXI. - VARIOUS COMMISSIONS.

Commissioners for building the. first Court-House, appointed in 1794. - John Bradstreet Schuyler, Richard Davis, Jr., James Emott, John Ball, John McClelland.

Commissioners for building the present Court-House, appointed in 1817. - Elisha Powell, James Merrill, Isaac Gere, John Gibson, Gilbert Waring.

Commissioners for building the first Clerk's Office, appointed in 1824. - Edward Watrous, Eli Barnum, Moses Williams.

Commissioners for building the present Clerk's Office, appointed in 1865. - Arnold Harris, Joseph Baucus, David T. Lamb, James W. Horton, Edwin H. Chapman, Charles S. Lester, William V. Clark.

Commissioners of Taxes.

1799. - James Gordon, Ballston; Henry Walton, Ballston; Hugh Peebles, Half-Moon.

------------------------------

XXXII. - LOAN OFFICES. (LOAN OF 1792.)

1792. - Guert Van Schoonhoven, Half-Moon; Cornelius Vandenburgh, Stillwater.

1798. - Elisha Powell, of Milton, vice Vandenburgh. {Office abolished in 1832, and books and papers transferred to the commissioners of loans.}

------------------------------

XXXIII. - COMMISSIONERS OF LOANS. (LOAN OF 1805.)

1808. - John W. Taylor, Ballston; John Cramer, Half-Moon.

1829. - Gideon M. Davison, Saratoga Springs; Joshua Bloore, Waterford.

1832. - George W. Kirtland, Waterford, vice Bloore.

1840. - Daniel Morgan, Saratoga; De Witt C. Austin, Moreau.

1843. - Cyrus Perry, Wilton; George G. Scott, Milton. {Office abolished in 1850, and books and papers of loans of 1792 and 1808 transferred to the commissioners of the United States deposit fund.}

------------------------------

XXXIV. - COMMISSIONERS OF THE UNITED STATES DEPOSIT FUND. (LOAN OF 1837)

1837. - Isaac Frink, Milton; Joshua Bloore, Waterford.

1840. - John House, Waterford; Lebbeus Booth, Ballston.

1843. - John Cramer (2d), Waterford; Alvah Dake, Greenfield.

1845. - Wm. I. Gilchrist, Charlton; James V. Bradshaw, Half-Moon.

1848. - Calvin W. Dake, Greenfield; George B. Powell, Milton.

1855. - Andrew Watrous, Saratoga Springs; Albert A. Moor, Milton.

1861. - Seymour Gilbert, Saratoga Springs; Nathaniel Mann, Milton.

1865. - Joshua Swan, Milton; Calvin W. Dake, Greenfield.

1869. - Isaac Grinnell, Milton; Daniel C. Coy, Greenfield.

1873. - Warren Dake, Greenfield; Alonzo Russell, Saratoga.

------------------------------

XXXV. - COMMISSIONERS OF EXCISE.

(Appointed by the County Judge under act of 1857.)

1857. - John Stewart, Waterford; Samuel Lewis, Northumberland; Truman Safford, Saratoga Springs.

1858. - Ransom Cook, Saratoga Springs, vice Safford.

1861. - Walter Doty, Northumberland, vice Lewis.

1863. - John W. Eddy, Saratoga Springs, vice Cook.

1864. - Austin L. Reynolds Moreau, vice Dory; Morgan L. Finch, Clifton Park, vice Stewart.

1867. - Alfred Angell, Corinth, vice Reynolds.

------------------------------

CLERKS TO THE COMMISSIONERS OF EXCISE.

1857. - William B. Harris, Stillwater.

1859. - Jerome B. Buckbee, Saratoga Springs.

1863. - John A. Corey, Saratoga Springs.

----------------------------------------

NEXT --- HOME

Transcribed from the original text and html prepared by Bill Carr, last updated 2/7/00.

Please provide me with any feedback you may have concerning errors in the transcription or any supplementary information concerning the contents. wcarr1@nycap.rr.com


Back to Saratoga County GenWeb


Copyright ©1999,2000 Bill Carr and Heritage Hunters of Saratoga County

All Rights Reserved.