Seneca County, NY


Revolutionary War Bounty Land Grants

Romulus
Township no. 11

Lot #
Soldier granted the land
Regiment
Patent delivered to
1

Ebenezer Hutchinson, S. mate
5th Regiment
William H. Cook
2

George Robeson (Robison)
2nd NY Regiment, Vandeburgh Co.
Abraham Dickerson
3

Peter DumasNew York Regiment of Artillery, Mott's Co.
Dennis M'Guire
4

Reserved to the State


5

Samuel Potter
First Regiment, Light Infantry Co.
William Thompson
6

Reserved for Gospel, Schools, etc.


7

Thomas Lee
Captain, 5th Regiment
General Webb
8

Thomas Gready
2nd NY Regiment, Vandeburgh Co.
Michael Connolly
9

Abraham Van Amburg
Private, 1st NY Regiment, 7th Co.
Capt. George Gardner, for James Hunter
10

Jacob Hicks
Sergeant, 2nd NY Regiment, Smith Co.
himself
11
Ezra Weed
Sergeant, 1st NY Regiment
Nicholas Fish
12

Robert Hunter
Lieutenant, Malcolm Regiment
himself
13

Jeremiah Bennett
Private, 2nd NY Regiment, Hamtramck Co.
Joseph Wright
14

James Clinton
Brigadier General, Brigade Regiment
himself
15

John Degrote
Drummer, Artillery Regiment, Doughty's Co.
William Cummings
16

Alexander M'Dougall
Major General, General Regiment
John Lawrence
17

John Weaver
Private, Fowler Co., 2nd New York Regiment
himself
18

Minnah Hyatt
Private, Pawling Regiment, 2nd New York Regiment
Isaac Hawley
19

Jacob Heyer
Private, 1st New York Regiment
Robert Dunlop or order
20

James Barret
Lieutenant, 4th Regiment
Samuel B. Isaacs
21

Jacob Bakehorn
Private, 7th Co., 1st Regiment
Daniel Cook
22

Robert Wilkinson
Sergeant, First Co., First Regiment
John B. Dumond
23

Thomas Russell
Private, Smith Co., @nd NY Regiment
Thomas Russell, dead, General Cortlandt
24

Isaac Sampson
Private, Pawling Co., 2nd NY Regiment
Michael Connolly
25

James Clinton
Brigadier General
himself
26

Jacob Wandall
gunner, Fifth Co., First Regiment
Captain Baldwin
27

Peter Ferris
matross, Reed's Co., Artillery Regiment
Benjamin Dey
28

Jacob Roase


29

Fred Weissenfels
Lieutenant Col. Com, 4th Regiment
Richard Platt
30

John Frymier
drummer, 2nd Regiment, Dubois Co.,
dead, General Cortlandt
31

Robert Williams
3rd Regiment
dead, William S. Vredenburgh
32

Isaac Morrill
sergeant, Pell Co., 2nd Ny Regiment
Major Connolly
33

William Wuins
private, 1st New York
Thomas Pinckney
34

James Thompson
private, Smith Co., 2nd NY
Jeremiah Van Rensselaer
35

Daniel Riggs
private, Smith Co., 2nd NY
Dr. Charles M'Knight's widow
36

Samuel Davies or Davis
private, Vandeburg Co., 2nd NY
Capt. William Jackson
37

William Drake
matross, Fleming's Co., NY Regiment of Artillery
Richard Collier
38

Reserved for Gospel, Schools, etc.


39

Nehemiah Carpenter
ensign, 5th Co., 2nd Regiment
James Carpenter, executor
40

Jonathan Kinner or Kenner
private, 2nd NY
himself
41

Elias Van Bunschoten
captain, 3rd Regiment
Mr. John Lawrence
42

Henry Myers
private, 5th Co., 1st NY
General Williams
43

Edmund Kelly
private, 2nd Co., 1st NY
Alexander Zuntz
44

William Jackson
private, 8th Co., 2nd NY
David Howell
45

Reserved for Gospel, Schools, etc.


46

Cornelius Van Dyck
lieutenant colonel, 1st Regiment
himself
47

Abner Prior
surgeon's mate
John Mills, Esquire
48

John Armstrong
private, Light Infantry Co., 1st Regiment
Lieutenant Col. Van Dyck
49

Mordecai Hale
surgeon's mate, Artillery Regiment
himself
50

Reserved for Gospel, Schools, etc.


51

James Gregg
captain, 4th Co., 1st Regiment
Nathan Brewster, 7th July 1790
52

John Jacob(s)
sergeant, 1st. Co., 2nd Regiment
James Moore
53

Thomas Owens
3rd Regiment
dead, Richard Edwards
54

James Livingston
colonel, Livingston Regiment
himself
55

Reserved for Gospel, Schools, etc.


56

John P. Boyea
private, 1st NY Regiment
unknown
57

John Stake
cornet, Calvalry
Gerrit H. Van Wagenen
58

Henry Van Deburgh
captain, 7th Co., 2nd Regiment
Nicholas Fish
59

Reserved for Gospel, Schools, etc.


60

James Parker
sergeant, 8th Co., 1st Regiment
Alexander Alexander
61

Christopher (Christian) Queen
private, 2nd Co., 1st Regiment
Elisha Camp
62

Ephraim Blanchard
private, 8th Co., 1st Regiment
Jeremiah Van Rensselaer
63

Alexander M'Dougall
Major General, General Regiment
John Lawrence
64

Benjamin Goodale
private, 8th Co., 1st Regiment
Martin Hoffman for Cornelius Glen
65

Richard Moore
private, 1st Regiment
Eli Osburn
66

Eleazor Yeamans (Yeomans)
private, Walker Co., 2nd Regiment
General Van Cortlandt
67

Joshua Davis
private, Fowler Co., 2nd Regiment
John Howell
68

Arthur Hurley
private, 2nd Co., 1st Regiment
David Baldwin
69

Joseph Jones
private, 8th Co., 2nd Regiment
Joseph Stringham
70

John Green
private, Hamtranck Co., 2nd Regiment
John D. Coe
71

Peter Green
private, Pell Co., 2nd Regiment
James Reed
72

James Goodall
private, Walker Co., 2nd Regiment
William J. Vredenburgh
73

Timothy Green
private, 6th Co., 1st Regiment
Lieutenant Colonel Van Dyck
74

Jeremiah Smith
gunner, Moodie's Co.
Capt. James Stewart
75

Jonathan Lawrence, Junior
lieutenant, Malcolm's Regiment
Simon Van Antwerp
76

Peter Tappan
lieutenant, Artillery Regiment
Christopher Tappen, his father
77

Abiel Petty
sergeant, Moodie's Co., Artillery Regiment
Enoch Leonard for William Carr
78

George Stock
corporal, 4th Co., 1st Regiment
Ezekial Hays
79

Cornelius Van Dyck
lieutenant colonel, 1st Regiment
himself
80

Thomas Bryan
Percy Co., 4th Regiment
died 22 Sept. 1778, Philip Cortlandt
81

Daniel Dawson
private, 1st Regiment
General Webb
82

Alexander Munro
private, 1st Co., 1st Regiment
Lieutenant Col. Van Dyck
83

Richard Platt
major, Brigade Regiment
himself
84

Samuel Dodge
ensign, 4th Co., 2nd Regiment
Mr. Connolly for George Courtauld, adm'r
85

Charles M'Kenny
sergeant, Wright Co., 2nd Regiment
James Hunt for Peter Hughes
86

Abraham Hodge
private, Light Infantry Co., 1st Regiment
Jeremiah Van Rensselaer
87

John Stagg, Junior
lieutenant, Spender Regiment
John Lawrence, Esq.
88

Thomas Brooks
private, Hollett Co., 2nd Regiment
Zaddock Rhodes for Abraham King
89

John Williams
private, Fowler Co., 2nd Regiment
John Watkins
90

Charles Weissenfels
lieutenant, 3rd Co., 2nd Regiment
?
91

John Cosgrove
Stewart Co., 5th Regiment
dead, General Cortlandt
92

Benjamin Walker
lieutenant colonel, 4th Co., 2nd Regiment
himself
93

Isaiah Burch
private, 1st Regiment
David Crosby, Jr.
94

Robert Provoost
ensign, 2nd Regiment
William J. Vredenburgh
95

Michael Decker
private, Fowler Co., 2nd Regiment
Cornelius F. Elmendorf
96

James Grace
private, 1st NY
John Lawrence, Esq.
97

John Goodcourage
private, 1st Regiment
Mr. Connolly for Colonel Van Dyck
98

Levi Burling
Pell Co., 2nd Regiment
dead, Philip Van Cortlandt
99

Florence Marony
sergeant, 1st Regiment
Richard Smith
100

Thompson Beacan
sergeant, 1st Regiment
Benjamin Dey

Source:
The Balloting Book and Other Documents Relating to Military Bounty Lands in the State of New York [Albany, NY: Packard & VanBenthusen, 1825; reprinted by W.E. Morrison & Co., Ovid, NY, 1983] (for lookups on this title, please see
Bibliography page.) Data compiled in this format by Diane L. Kurtz
Background courtesy of ushistory.org

Top of the page
Back to Military Index
Back to Seneca County
c1999 Diane Lerch Kurtz