OCEAN MAIL
Sailed Plymouth 17 Aug 1874 Arrived Nelson 8 Nov 1874
Captain Watson
Voyage of 78 days

*passengers from Westland **passengers for Marlborough


Surname First Names Age County From
Other Comments

BARSON

Alfred

28

Oxford

labourer

Elizabeth

23

BAXTER*

Mary

17

Kerry

Servant (Nom. Greymouth with O'CONNOR)

BAXTER*

Matthew

16

Kerry

LabourerNom. Greymouth, with O'CONNOR)

BLAIR*

Sophia

56

Londonderry

Nurse (Nom. Westland, with SMYTH)

BOYD

Guy

25

Donegal

Farm Lab.

BOYD

John

21

Donegal

Farm Lab.

BURTON

Alfred

24

Kent

Farm Lab.

BUTLER

Samuel R

23

Leicester

Agricultural Mechanic

BUTT

Mary

36

Cumberland

Nurse

CANNAN

William

20

Isle of MAN

Labourer

CASEY**

James

21

Kerry

Farm Lab. (with O'BRIEN and CONNELL)

CASEY*

Patrick

27

Kerry

Labourer.

CHAMBERS*

Bridget

17

Clare

Dressmaker (Nom. Hokitika)

CHAMBERS*

Patrick

20

Clare

Farm Lab. (Nom. Westland)

CHARLES

Edwin T

31

Devon

Farm Lab.

Johanna

29

William

6

Alice

3

Arthur

2

Hannah

6mth

CHARLES

Johanna

21

Devon

Laundress

CHEYNE

Robert

30

Aberdeen

Shoemaker

Christina D

26

CHISHOLM

Hugh

26

Inverness

Shepherd

CLUCAS

Catherine

25

Isle of Man

Servant

CONNELL**

Patrick

19

Kerry

Carpenter (with CASEY and O'BRIEN)

COOK

Robert

37

Edinburgh

Tailor (to Otago)

Mary Ann

36

Elizabeth

10

Mary A

8

Robert

4

COOMBS

Thomas

25

Hampshire

Labourer.

CORLETTE

Thomas

60

Isle of Man

Labourer.

Ann

56

Judith

19

Servant

Catherine

17

George

14

John

9

COUTTS

Benjamin

79

Shetland

Farm Lab.

Barbara

70

Peter

35

Clementina

44

Servant

Elspeth

42

Servant

Lilias

32

Servant

COUTTS

James

20

Shetland

Farm Lab.

COUTTS

Catherine

26

Shetland

Servant

COUTTS

Tamar

24

Shetland

Servant

COUTTS

Barbara

20

Shetland

Servant

COUTTS

Margaret

15

Shetland

Servant

COUTTS

John

13

Shetland

COWIN

Margaret

30

Isle of Man

Servant

COWLEY

Radcliffe

37

Isle of Man

Labourer

Elizabeth

32

Thomas R

11

Robert J

8

Julia E

6

Catherine M

4

Joseph

3

Emily J

2

Eva E

8 mths

CRONIN*

Maurice

23

Kerry

Farm Lab. (Nom. Westland)

CRONIN*

Tinothy

18

Kerry

Farm Lab. (Nom. Westland)

DARROCK**

David

30

Ayreshire

Shepherd

Catherine

27

William

no age given

DONNELLY**

Sarah

22

Tyrone

Servant

DOULL

Ellen

22

Shetland

Servant

DOULL

John

31

Shetland

Farm Lab.

DOWNS*

Patrick

21

Clare

Farm. Lab

DRAKE**

Annie

34

Gloucester

Nom.

John William

8

DUNN

James McLean

27

Forfar

Carpenter

Agnes

24

EDDY

Peter

23

Cornwall

Gen. Labourer

Mary H

23

Joseph

1

EGAN*

Michael

23

Tipperary

Labourer. (Nom. Greymouth)

ENRIGHT

Michael

27

Limerick

Farm Lab.

Margaret

28

James

4

EVEREISS**

Ezra

34

Gloucester

Carpenter

Charlotte

41

EVEREISS**

Ethan

29

Gloucester

Carpenter (Nom.)

EVEREISS**

Andrew

26

Gloucester

Clerk (Nom.)

FARMER**

Francis

24

Kent

Butcher

FITZGERALD**

Johanna

25

Kerry

Servant

FITZGERALD**

Michael

22

Gloucester

Farm Lab.

FLYNN**

Jeremiah

23

Kerry

Farm Lab.

FRASER

Barbara

27

Shetland

Servant

FRASER** David 42 Fife Gardener
Catherine 42
James 20 Labourer
Annie 17
Catherine 15
David 5
GARRICK Joseph 31 Shetland Carpenter
Elizabeth 35
Andrew 10
Joseph 8
Christine 5
Elizabeth 2
Jessie 1
GEAR William 20 Shetland Farm Lab.
GEORGESON John 33 Shetland Farm Lab.
Barbara 33
John 5
GREENSLADE Frank 24 Devon Farm Lab.
Ellen 21
GREENSLADE William 26 Devon Farm Lab.
Susan 23
GROVES* Elizabeth 22 Devon Housemaid
HARCOMB Alfred 34 Gloucester Labourer
Elizabeth 38
Harriett S 7
Elizabeth A 5
Mary J 4
Alice R 2
Fanny 6 months
HARRIS** Thomas 33 Bucks Farm Lab. (Nom)
Elizabeth 32
HARTSHORN** Richard 26 Staffs Groom
HAWKER David 32 Gloucester Stonemason
Sarah 34
Charlie G 4
Roseland 2
HAYMAN Julian 29 Jersey Labourer
HENDERSON* Jemima 31 Kerry Dressmaker (Nom. Westland)
John George 10
Laura 6
HENRY Peter 27 Shetland Farm Lab.
Helen 26
Robina 1
HENRY Robert 21 Shetland Farm Lab.
HENRY Jessie 19 Shetland Servant
HENRY Mary 14 Shetland Servant
HENRY Bessie 54 Shetland Servant
HUTCHINSON William 23 Middlesex Mason
Harriet 26
Anna E 1
Sarah M 2 months
JAMIESON Agnes 35 Shetland Servant
JAMIESON Agnes 26 Shetland Servant
JAMIESON James 30 Shetland Farm Lab.
Janet 34
JAMIESON John 26 Shetland Farm Lab.
JAMIESON James 23 Shetland Farm Lab.
JAMIESON Catherine 19 Shetland Servant
JAMIESON Arthur 17 Shetland (all together)
JAMIESON Thomas 13 Shetland
JAMIESON Jemima 32 Shetland Servant
JAMIESON** Peter 20 Shetland Farm Lab.
JAMIESON Thomas 70 Shetland Seaman
Margaret 51
JOHNSON Robert 45 Shetland Farm Lab.
Andrina 40
Robert 21
Mary 20 Servant
John 16
Elizabeth 13 Servant
Margaret 9
Laurence 7
William 4
James 2
KELLIHER** Maurice 23 Kerry Farm Lab. (with D. SULLIVAN)
KELLY* John 22 Clare Farm Lab.
KELLY* Michael 22 Clare Labourer (with Patrick)
KELLY* Patrick 18 Clare Labourer (with Michael)
KELLY Thomas 21 Isle of Man Labourer
KELLY Thomas E 27 Isle of Man Labourer
Eleanor 23
Flora C 6
William J 4
Thomas E 2
Lucy M 2months
KENNE* Patrick 29 Clare Labourer
KENNY Emma 35 Middlesex Housekeeper
Emma 17 Nurse
Henry J 11
Frank 4
Rose 2
KERR John 34 Derry Farm Lab.
Harriet 28
LAWRENSON Lawrence 42 Shetland Farm Lab.
Helen 42
James 19
George R 7
James 5
John 3
Mary 7months
LEITCH John 21 Argyll Farm Lab.
LESLIE Alexander 20 Londonderry Labourer (with SMART)
LIEZ* Thomas 40 Hampshire Carpenter
Annie 38
Thomas 16 Labourer
Selina 14
George 6
Caroline 3
Annie 10mths
MCDONALD John 27 Inverness Mason
Catherine 26
Margaret Hy 9mths
MCFARLANE Christine 24 Perth Servant (Nom. to Canterbury)
MCINTYRE** James 29 Perth Painter
MCMURRAY** Robert 29 Antrim Labourer
MAY** Thomas 24 Lincolnshire Carpenter
MELVILLE William 20 Middlesex Gardener
MOFFATT James 39 Shetland Farm Lab.
Agnes 40
William 13
James 10
Mary 6
Francis 4
Christina 8mths
MORIARTHY** Patrick 20 Kerry Farm Lab.
MULLER Dorette 48 Servant
Johanna 18
MURPHY** Mary 21 Kerry Spinster (Nom.)
MURPHY Peter 34 Tyrone Farm Lab.
MYLROIE James 28 Isle of Man Labourer
Ann Jane 26
James W 5
Annie 3
Caeser 1
O'BRIEN** Jeremiah 26 Kerry Farm Lab. (with CASEY and CONNELL)
O'CONNOR* Jane 18 Kerry Servant (Nom. Greymouth, with BAXTER)
O'CONNOR** John 16 Kerry Student (Nom.)
O'DONNELL** Catherine 25 Tyrone (Nom.)
Jeremiah 20mths
Margaret 4mths
O'DONNELL** Chs 22 Tyrone Farm Lab.
O'DONNELL** Hugh 19 Tyrone Farm Lab.
O'LEARY* Ellen 24 Kerry Dairymaid
O'LEARY* Margaret 20 Kerry Dairymaid
O'LEARY* Patrick 20 Kerry Ploughman
O'LEARY** Humphrey 21 Kerry Blacksmith
O'LEARY** Humphrey 19 Kerry Blacksmith
O'SULLIVAN** James 24 Kerry Tailor
O'SULLIVAN** James 56 Kerry Farm Lab.
Margaret 42
OZOUF Pierre 19 France Farm Lab.
PARSONS Louisa 18 Gloucester Servant
PRITCHARD* George 22 Stafford Rail Clerk
Sarah 22 (Nom. wife only)
RADCLIFFE Edward 26 Isle of Man Mason
Jane 27
Joseph 6
Thomas 2
ROTHWELL** Samuel 23 Carlow Labourer
RUSSELL* Margaret 29 Gloucester Cook
SCOTT* Elizabeth 19 Northumbs Housemaid
SHEPPARD Percy 21 Sussex Carpenter
SINCLAIR Engo 42 Shetland Servant
Jeremiah 19
Margaret 17
Scott 15
Robina 13
SINCLAIR John 38 Shetland Farm Lab.
Agnes 41
Margaret 15
Lawrence 10
Robert 7
SKIRTON John 34 Gloucester Farm Lab.
Mary A 34
Mary S 12
William 8
Arthur 4
Frederick G 9mths
SMART George 20 Londonderry Labourer (with LESLIE)
SMITH Joan E 21 Shetland Servant
SMYTH* Eliza L 7? Londonderry (Nom. Westland with BLAIR)
SOLOMAN William 28 Cornwall Sawyer
Jane 31
William John 7
James Henry 4
Janet 3
Lily 1month
SOMERS John 19 Kerry Labourer
SOMERS Catherine 21 Kerry Servant
STANTON Stephen 39 Gloucester Stonemason
Mary 37
Henry 14
Ellen 12
Arthur 8
Albert 4
Rosina 3
Emily 8months
STEPHENS George 20 Cornwall Labourer
STEPHENS Thomas M 22 Cornwall Labourer
Selina 24
STRANGE James 34 Berks Labourer
Thirza 32
William 11
George 8
Christopher 2
SULLIVAN** Deborah 22 Kerry Servant (with KELLIHER)
SULLIVAN Patrick 28 Kerry Labourer
SUTHERLAND** John 27 Midlothian Labourer
Jessie 22
SWEENEY** Bridget 30 Donegal Washerwoman (Nom.)
Anne 13
Ambrose 9
John 6
Denis 4
Joseph 9months
TOMBS** Charles 23 Gloucester Labourer
TOMBS** James 29 Gloucester Labourer
TWATT Mary 24 Shetland Servant
WARD George 33 Worcester Cowman
Eliza 31
WARD Richard A 32 Surrey Carpenter
Maria A 31
Annie E 8
Richard C 4
Frederick R 2
Thomas J 1month
WATSON William 31 Herts Platelayer
WETZEL* Clara M 20 Germany Nurse
WHITE Harriet 21 Kent Housemaid
WILLCOCKS John 29 France Farm Lab.
WILLIAMS Alfred 24 Cornwall Miner
Elizabeth 23
Alfred 3
Richard F 11mths
WILLIAMS William S 22 Cornwall Miner
Elizabeth 23
Elizabeth M 3months
WILLIAMS Edwin 15 Cornwall (brother of William S)
WILLIAMSON Robert 17 Shetland Farm Lab.
WOOD* John 19 Stafford Miner (with PRITCHARD)
WREN John 29 Kerry Farm Lab.


2000 - 2003. Nelson and Bays, New Zealand GenWeb Project.