Kingfisher County Landowners
of 1906

ALTONA Township 15 North, Range 9 WIM

Section 1:
John H. HUFF
H.E. LEHENBAUER
Edgar WALLACE

Section 2:
V. CASTONGUAY
A.B. CONLEY
John HOLOUN

Section 3:
Jos. H. CASTONGUAY
Grant HUMPHREY
Jos. JOST
A.M. WALKER

Section 4:
R.M. DICKEY
T.E. HARRISON
W.J. HUBBARD
Henry MAJOR
John A. WALKER

Section 5:
J.F. CARTER
A. SANDERS
SHULTS Estate
John WILLS

Section 6:
Geo W. BARNARD
J. ROHIVER
Jas. SINCLAIR

Section 7:
C. BOHWER
S.H. HUDSON
W.R. KELLEY
Wm. ROHIVER

Section 8:
John JACK
Claws ROHIMER
John WILLS
Joseph YOST

Section 9:
James DALY
N.D. DICKEY
John ROBINSON
John STOPH

Section 10:
A.C. HARRIS
T.E. HARRISON
G.W. GORMAN

Section 11:
John W. LEHENBAUER
Wm. L. REYNOLDS
M. RUND

Section 12:
Aug. KORGAN
C. LEHENBAUER
N.E. LEHENBAUER
Henry J. MEYER
Section 13:
P. AUG
S.E. KALE
A. STANGL

Section 14:
Wm. GHERING
Wm. L. REYNOLDS
M. RUND
A. STANGL

Section 15:
L.E. ALLBOUGH
D. BESS
Wm. BURNETT
A.W. LACKEY

Section 16:
H.L. MAJOR
J.E. MAJOR
L. MAJOR
C. ROHIVER

Section 17:
M.J. BRIM
S.K. FARRIS
E.J. HARRINGTON
H. UTTERBACH

Section 18:
DEMING IN. CO.
M.E. EWING
W.R. KELLEY
L.A. VARWILL

Section 19:
W.L. ALEXANDER
E.R. BELL
C.C. HOWES
W.A. McKNIGHT

Section 20:
J.F. HOLDER
G. KING
LOCUST Farm
H. UTTERBACH

Section 21:
A.W. GROSECLOSE
G.A. GROSECLOSE
F. HASE
M.E. MITCHELL
A.J. SELLARS

Section 22:
I. COOPER
F. HASE
F.H. LOOSEN
M.E. MITCHELL
G.L. TOWNSEND

Section 23:
D. BESS
P. BREWER
A. HOUSEHOLDER
T. JAMES

Section 24:
C.A. McCARTNEY
A. STANGL
Simo? VIERLING

Section 25:
P. AUG
F.K. CLEAVLAND
G. JUNG
W. MEISTRELL
G. YOUNG

Section 26:
Ed COFFEY
A.I. HAINES
W.E. MEYER

Section 27:
John AUG
H. MERTENS
G. ROHWER

Section 28:
LITTLE BEAR
LITTLE BEAR, et al
WOLF COMING OUT

Section 29:
C. HARRINGTON
A. THREE FINGERS

Section 30:
Jas. L. CURTIS
H.I. COCHRANE
J.L. GROSECLOSE
L.M. GROSECLOSE
Elijah VARDY

Section 31:
Henry HAWKINS
S.L. HILL Estate
LITTLE BEAR, et al
E.J. WISHARD

Section 32:
LITTLE BEAR, et al

Section 33:
LITTLE BEAR, et al

Section 34:
Felix ALEXANDER
D.W. HAYES
P.C. McKEMEY
(McKenney)?
John WATTS

Section 35:
Peter LODES
Jas. A. LOFLIN
G. SWEITZER
C. WILKE Est.

Section 36:
P. AUG
J. SCHULZE
J. SUEPER
Mrs. SWEITZER

BANNER Township 17 North, Range 6 WIM

Section 1:
Dr. BAILY
W.R. BOONE
Frida HILL
M.N. OVERALL
G.L. SNODGRASS

Section 2:
Wm. CRUMP
C.V. GARDNER
George GREEN
I. HUGHES
Lyda HUMPHREY
Lew. MOORE

Section 3:
W. BALKEM
CLARINDA NAT. BANK
E.M. GARDNER Est.
R. GARRETT
C.B. MARKEL

Section 4:
Lola JONES
McLAIN Inv. Co.
J. ROBBS
A.J. SPAULDING
E. WILSON

Section 5:
P.K. BILES
RAUH Est.
W.E. SWEETSER
C. WILLIAMS

Section 6:
C.W. BILDERBACK
J.L. CURTIS
J. Wyath HORNBECK
J. JONES
S. LEITCH
M.N. OVERALL
M. WYATT

Section 7:
J.L. CURTIS
A. KELLER
B. SPINNER
Dora SPRAGUE

Section 8:
I.Q. BOND
J.M. ROBERTS Est.
A.J. SLIEF

Section 9:
W. BECKMAN
G.M COLEMAN
J. HEWITT
P. MARKEL

Section 10:
APPLEGATE Est.
M.A. APPLEGATE
N.B. EATON
M.J. JETT
W.D. JETT
S.I. MARKEL

Section 11:
A. BARBER
C.F. PREBLE
E.H. PREBLE
A.J. SLIEF
Section 12:
W.D. BURKHOLDER
Charles HOUSE
E.K. STANFILL
J. WITTENMYER

Section 13:
G.W. FOSTER
W. GRIMES
William HOUSE
E.K. STANFILL

Section 14:
J. ADAMS &
J. KALTSCHMITT
John LONG
J.H. PORTER

Section 15:
J. ALTIZER
F. DULAVA
E.D. HAGER
A.M. OVERMAN
F. PFEIFFER

Section 16:
JOHNSON Bros.
B. MAYS
J. MURTZ
S.V. RAY

Section 17:
T. McKNIGHT
F.E. SCHILDE
W.E. SHERMAN
Z. YOUNG

Section 18:
J.N. JONES
A.B. LAMB
J.J. PHILLIPS
W. TSCHOPP

Section 19:
C. BARCHER
E. COLTON
JOHNSON Est.
J. SMITH

Section 20:
H. & F.E. CORLETT
Ranney DAVIS Mercantile Co.
G.W. SMITH
E.G. SPILMAN

Section 21:
W.A. ALDRICH
W.R. KELLEY
J.L. MOTHERHEAD
G.V. SPINDEL

Section 22:
C.E. HOISINGTON
A.M. OVERMAN
H.M. ????
W.E. WALKER

Section 23:
E.A. BISHOP
G.D. FOSTER
W.A. REEVES

Section 24:
S. CLARY
J.J. FLICK
G.D. FOSTER

Section 25:
M. BOLLENBACH
S. CLARY
C.E. FOSTER
R.S. FOSTER
J.F. MILLER
M.E. MILLER

Section 26:
E.A. BISHOP
P.A. COPELAND
R.S. FOSTER
E.M. WESTFALL

Section 27:
Mrs. C.B. ALYEA
M.J. ALYEA
P.E. ARMSTRONG
J.L. COPELAND
C.E. HOISINGTON
G.W. WESTFALL

Section 28:
H.G.H. BOLLENBACH
J.L. COPELAND
M.E. JONES
W.T.S. McMAHAN

Section 29:
LACEY Est.
M.A. McMAHON
J.MERRITT

Section 30:
J.V. ADMIRE
J.F. PHILLIPS
O.H. & M. STUCKER

Section 31:
J.V. ADMIRE
A.H. McCORMICK
A.C. MEIER
W.H. PAGE

Section 32:
W.J. BROWN
J.P. DUNN
G. WILMS

Section 33:
D. BADGER
A.C. BOLLENBACH
S.L. MAXSON
C. UNVERZAGT

Section 34:
A.E. GOULD
M.N. OVERALL
H.J. PEMBERTON
J. SHUCK

Section 35:
F. BILGER
J.J. & M.E. FLICK
M.N. OVERALL
Edw. WESTFALL

Section 36:
Mrs. HUNT
Clark JONES
V. PIERCE
Mrs. POWELL

CENTER Township 18 North, Range 7 WIM

Section 1:
G. BALY
C. KEESECKER
F. HOUENSTEIN
A.S. HUTTON

Section 2:
J.H. DAVAULT
Charles VOSS

Section 3:
H.H. HEMPHILL
E. PHILLIPS
R. REYNOLDS
M.E. WILKINSON

Section 4:
William BEEMAN
J.R. CONANT
D.V. SPAULDING
J.K. ZIEGLER

Section 5:
H.F. JOHNSON
F.H. SAIBER
W.R. SHEARER
C.E. STINSON

Section 6:
W. DRAKE
E. FISHER
R.E. GRABILL
H.C. WEHLING

Section 7:
W. BUGG
J.W. HENTHORN

Section 8:
L. BOETTLER
Bud CHAMBERS
P.R. COVINGTON
M.A. JONES

Section 9:
Wm. BEAMAN
M.A. JONES
S.S. O'NEILL
D.P. SHEAIR
J.H. SHEARER

Section 10:
E.G. BARNARD
O. BROWN
H.C. HARVEY Heirs
J.C. SNIDER

Section 11:
A. BROWN
E.H. CRAVANT
J. FAULKENSTINE
E. MOERY

Section 12:
J. FAULKENSTEIN
E. MOERY
A. & E. WASHBURN
J.T. WHEELER
Section 13:
J.N. CLEMENTS
E. MOERY
W.P. SMITH

Section 14:
J. FALKENSTINE
J.H. HOWEY
A. STEWART
J.F. WENDELL

Section 15:
O.D. BROADRICK
Pet. BROWN
J.E. GOODSPEED
E. MOERY
J.F MYERS et al

Section 16:
John BENNETT
J.E. GOODSPEED
F. JAEGER
J.M. MURPY

Section 17:
Frank HASLER
C. HEDGCOCK
T.J. MURPHY
T.J. MURPHY Guardian
L. SMITH
W.E. SMITH

Section 18:
Geo BEAR
M.E. HASKINS Est.
R.O. MURPHY

Section 19:
L. HOBBS
M.G. LYONS
C. MARTIN Est.
Ed SPENSER

Section 20:
J.W. BEAMAN
John BESHEARS
J. CALLAHAN
J.C. MAXFIELD
M. ZAHRADNICEK

Section 21:
F. CONKLIN
W.J. JONES
E.R. PURGE
L.H. STERRITT

Section 22:
L. BARR
C. BECK
F. JAEGER
D.A. MYERS

Section 23:
J.W. BRADBURY
S.S. BRADBURY
G.E. GILLAN
A. MAUCK

Section 24:
J.W. FULLER
G.E. GILLAN
J.R. GORDAN
A.L. JONES
Section 25:
F.J. BEACH et al
G.R. DAVIDSON
J. DUFFY
H.T. HILL

Section 26:
E.M. HOLMES
J.A. HOLMES
B.J. HUGHES
M. MAUCK
J.W. PATTERSON
H.H. YOUNT

Section 27:
L. BARR
J.C. HUSTED
T.D. McINTIRE
J.L. ROBINSON Est.

Section 28:
Joseph BREGENZER
E. McINTOSH
W.F. SPENSER
W.W. WHITEHEAD

Section 29:
J. BREGENZER
P.G. CARSON
A.J. THORP
Cora THORP
J.W. THORP

Section 30:
L. HOBBS
L.L. LOCKHART
C.C. MITCHELL
Samuel REAVES
J.M. SHEPHARD
J. SMITH

Section 31:
L.L. LOCKHART
L.D. NORRIS

Section 32:
BONNELL & PEMBERTON
J. BREGENZER
Felix KIMBLAY
L.L. LOCKHART
M.R. LOCKHART
James RASBERRY
F.O. SANSBERRY

Section 33:
P.G. CARSON
T. JOHNSTON
H.R. LILLIEBRIDGE
A. PAUL

Section 34:
L. BARR
A. COLES
C.J. MULLIN
A.E. STITT

Section 35:
L. BARR
John P. HENRY
A. PAUL
M. SHANNON

Section 36:
P.K. BILES
DUNKELBERGER
J.C. JAYNES
W.F. WILLIAMS

Next Set
Index

If you have additional information for this page,
please contact the
Kingfisher County Coordinator.

This page was last updated on
Sunday, 19-Nov-2006 19:46:00 MST