Kingfisher County Landowners
of 1906

FOREST Township 19 North, Range 9 WIM

Section 1:
B. DOWNS
A.R. SHICK
A.J. SNYDER
S.T. YOUNG

Section 2:
F.M BLADE Estate
S.M. BLAND
D.L. DEWITT
H.V. STURGEON
J.C. VINEYARD

Section 3:
C.L. CRABB
M.G. CRABB
H.V. STURGEON
R. STURGEON
T. WATTERS

Section 4:
C.A. HILL
D.B. GUTHRIE

Section 5:
J.A. HILL
E.W. GUTHRIE
Ed WIEDNER

Section 6:
G.W. KENNEDY
G.W. MITCHELL
E.A. ROBINSON

Section 7:
W.W. HAWORTH
R.D. McCLUNG
M. PETERSON

Section 8:
Wm. CARNEY
J.W. HILL
F.E. MARFORD

Section 9:
G.C. CORRY
W.L. HILL
W. MALONE
Bert STURGEON

Section 10:
E.W. FOUTTS
J.H. JOHNSON
H.V. STURGEON

Section 11:
G.H. OMEY
H.V. STURGEON
G.W. STURGEON
T. WATTERS
Section 12:
J.E. BRITTAIN Estate
S. FULMER
W.H. NORRIS
W. WALCOTT

Section 13:
M.W. CLINE
S. FULLMER
O.S. GLEASON
J.H. JONES
J.W. LOWE

Section 14:
Fanny STURGEN
G.W. STURGEON
A.A. WOODRUFF

Section 15:
E.W. FOUTTS
E.A. LANDIGER
G.W. STURGEON

Section 16:
A. BRECKENRIDGE
H.A. RECORDS

Section 17:
L.S. RECORDS
L.H. WALKER

Section 18:
D. ANNIS
P.D. McCLUNG
F.A. RECORDS
V.J. SMITH

Section 19:
G. JAMIESON
P.D. McCLURG
J.W. SMITH
D.I. WEBSTER

Section 20:
J. LUTES
M. LUTES
W.L. McNULTY
H.W. THIELE

Section 21:
J. LEE
R????S & Co.

Section 22:
B.L. WILSON

Section 23:
L.W. CHOATE
L. WILEY

Section 24:
S.F. HUGHES
J.H. JONES Estate
W. McDANIEL
W.H. TURNER

Section 25:
Charley DOW
M.E. MORGAN
REEVES & Co.

Section 26:
J.H. JONES Estate
E. LOCKWOOD
F.B. ROGERS
L. WILEY
B.L. WILSON

Section 27:
D.A. SMITH
B.I. WILSON

Section 28:
P.S. CARLEY
H.E. JACKSON
Wm. LODGE

Section 29:
A.C. HOOVER Est.
A. BRECKENRIDGE
E. BURTON

Section 30:
Jas. COOK
D.A. SMITH
W.H. SWEETWOOD

Section 31:
W.W. BAKER
D. JAMES
P. JOHNSON
J. LEE

Section 32:
E.J. KIRTLEY
J.D. MILLER
A.M. PARVIN
N.H. SHERMAN

Section 33:
L.G. OLIVER
A.M. PARVIN
G. SENCKER
W.C. WOOD

Section 34:
DRAKE
G.W. SELEKE
D.A. SMITH

Section 35:
W. FORQUERSON
D.A. SMITH
Wm. WILEY

Section 36:
L.W. CHOATE
Wm. KIDLEY

FOREST Township also includes one-half of the following sections bordered by Woods Co.

Section 31:
Wm. COTTOM
C.M. STURGEON

Section 32:
W. WEIDER
A. WILLIAMSON
Section 33:
S.M. MORRIS

Section 34:
S.M. BLAND
J.W. WEIDNER
Section 35:
W.H. NORRIS
H.V. STURGEON

Section 36:
John CRABB
E. JENKINS

HARRISON Township 15 North, Range 7 WIM

Section 1:
McClure MORRISON
B. SCHMIDT
John THEMER
F.P. WHISLER

Section 2:
A.F CHARLESTON
J.D. HILL
B. SCHMIDT

Section 3:
D.C. LONES
C.H. PIERCE
R. TEMPLIN
M.C. WHITE

Section 4:
H. KUNTZ
U. KUNTZ
M.C. WHITE

Section 5:
J. HAUSER
G.H. LOGAN
H. SENN
K. SENN

Section 6:
INDIAN LAND

Section 7:
M.E. DEARING
A. GRUNTMEIR
J.H. JACKSON
G. LUDWIG & J.P. SCHMITTZ

Section 8:
D.W. DOTY
A.G. HOFFMAN
J. HOFFMAN
D.B. SHEROD

Section 9:
John CERNY
A.T. HAINES
B. JACOBS
J.A. WILLIS

Section 10:
M.S. ETHERTON
James JONES
R. TEMPLIN
Fred VOGT
Wm. WROBBEL

Section 11:
K. ANDREWS
R.B. CARTER
D. MEACHAM

Section 12:
A.F. CHARLESTON
F. HONERMAN
H. SMITH
F.P. WHISLER

Section 13:
T.V. BANKS
I.H. HART
S. HART
Mrs. G.H. McINNES
J.A. WALLACE
Section 14:
R. BRUGGEN
John HANCOCK
A.A. RONSPIEZ
J.M. TRIPLETT

Section 15:
W. DICKSON
A. PETRASCH
F. REHREMANN
J.M. THOMASON
Wm. WROBBEL

Section 16:
J. CERNY (Lessee)
W.J. EVERY (Lessee)
J. FADORA (Lessee)
Joe SKALA (Lessee)

Section 17:
J. BRASS
H. DOTY
Herman LUDWIG
A. WOJAHN

Section 18:
P. MAASS
D.H. MASON
C.H. SHIPMAN
M. SHIPMAN

Section 19:
A. GRUNTMEIR
KW. MAASS
G.H. STUMPF

Section 20:
J. BRASS
J. EISSLER
C. GOODMAN
L. KSCHLECHT
F. VOGT

Section 21:
R. BRUGGEN
R.P. EVERY
J.H. LIGHNER
S. SCHLECHT
J SHUTLER

Section 22:
F. BRUNE
H. RONSPIEZ
N. SMITH
R. TEMPLIN

Section 23:
R. BRUGGEN
Eva RONSPIEZ
R.B. SHANNON
I.H. STANGER

Section 24:
Chas. HOWE
A.G. MILLER
A. WARD
Section 25:
M.A. LOLLAR
W. LOLLAR
A. WARD

Section 26:
J.L. ELLIOT & E.H. STULTS
W.K MUMMEY
A.C. OSTROM
C.L. THOMPSON

Section 27:
W.J. EVERY
J.G. LONGWITH

Section 28:
H.W. GRUMMER
J.H. LIGHTNER
W. PLESSNER

Section 29:
B. MAURITZ
A.J. SMOLA
F. VOGT
C.T. WOODS

Section 30:
P. SCHWARZ
A.J. SMOLA
F. VOGT

Section 31:
C. BASTIAN
P. EISCHEN
H.J. MARQUETTE
C.W. MIESTRELL
J.A. ROHLF
P. SCHWARTZ

Section 32:
HUNTER Cotton Gin
E. NEUMAYER
R.E. PETERSON
Steve SCHULTE

Section 33:
G. COOPER
J.M. NABERHOUSE
F. SCHRODER

Section 34:
J. KIEFER
W.H. LIVINGSTONE
J.G. LONGWITH
F. LOOSEN

Section 35:
Kate SHEARN
C.L. THOMPSON
H. WITTROCK

Section 36:
Geo. KETTER (Lessee)
C.D. NEWCOMB (Lessee)
W.C. NEWCOMB (Lessee)
Joe YECK (Lessee)

HENNESSEY Township 19 North, Range 7 WIM

Section 1:
E. PRIBIL
T.H. STAGGS
A.L. ULLMARK

Section 2:
R. BIN??NG
J. BROWN
Gus SCHRICK
F.M SILLS

Section 3:
Wm HUNTSBERGER
A. WASHBURN
E. WASHBURN

Section 4:
J.S. HAWKS
D. NELSON
S.A. SNYDER
L.E. TOWNSEND

Section 5:
T. HOPE
J. O. McGEE
F. NOLL
U. SPRAGUE

Section 6:
C.H. BUZZARD
M. HELEMA
A. SHULESLING
S.E. WATERS

Section 7:
W. BEVERLY
?. G. HOLMES
S.R. KNETT
R.A. PRICE
J. ROBB
M.A. SWANK

Section 8:
C.A. COURTNEY
R.B. HAWKS
R. JOHNSTON
F. MULDROW
D. NELSON

Section 9:
J.M. HAMIL
E.N. JARVIS
W.J. THOMPSON
C.B. THROCKMORTON
R. WILLIAMS

Section 10:
A.E. BROWN
J.M. HAMIL
A.M. KEEFHAVER
Mrs. L. KEEFHAVER

Section 11:
A.J. HOSKINS
W.A. KALE
L.B. KREKOW
W.W. Van DUSEN

Section 12:
G.C. & W.L. BROWN
M.C. PARKS
W.W. PARKS
J.W.WEISBERDER
Section 13:
J.W. McINTIRE
Mary C PARKS
W.W. PARKS
?.J. WALLERSCHEIDT

Section 14:
N.B. BEARDSLEE
T. COMBES
J. HUNTSBARGER
J. & W. HUNTSBARGER

Section 15:
Geo. DAUNER
M. ROBB
W.R. TETTERINGTON

Section 16:
Nathan BROWN (Lessee)
Frank SILL (Lessee)
Charles SMITH (Lessee)
F.A. VANSCYOC (Lessee)

Section 17:
B.F. JACKSON
C.D. MULDREW
E. ROBINSON
Joseph STRAKA
R. TUTT

Section 18:
D.G. BYERS
A. COOPER
H.L. MALEY
A.J. MONGOLD
W.S. PRICE
Gus SCHRICK
M.E. WALTON
A. WILKINS

Section 19:
C. CUNNINGHAM
W. HARRIS
E. KENNETT
O.L. STEWART
C.B. THROCKMORTON
?. WILLIAMS

Section 20:
G.H. BAILEY
J.M. GREEN
M.A. JORDAN
H. SMITH

Section 21:
Sam'l HAMILTON
W.W. HOUSER
N. MATHEWS
A.E. ZERGER

Section 22:
P.N. ANDERSON
N. B. BEARDLEE
J. HAYDEN
C.T. McKEEVER
W. STEPHENSON

Section 23:
N.B. BEARDLEE
?.N. CARSON
F.W. COXSON
W. GORDON
WILLIAMS & ??????
J.D. WINSLOW
???????
???????
Section 24:
J.W. BROWN
J.W. CREE??
B.F. MONGOLD
??????
?????

Section 25:
U.F. BRITTAIN
H. EVANS
P.T. GRACE
H.L. MILLS
M.M. TA?E

Section 26:
C.O. BROWN
J. COUGHLIN
W.A. GLOTFELTER
A. NICHOLS

Section 27:
J.C. OVERTON
F.P. SYLVESTER
L. TURNER

Section 28:
A. BROX
Geo. W. BUCKMAN
M.E. McKISSICK
J. SPRING

Section 29:
A. BROWN
A.F. GREER
L. KARCHER
H. KREBS
J. KREBS
J.H. SIMS
C.G. SPAULDING

Section 30:
M. & H. BUGG
G.H. BLOCK
G.B. & A.M. FAL??NER
G. KREBS
N.C. RANNEY

Section 31:
W.A. COURTIER
R.E. GRABILL
J. PARIS
J.W. RAWLINGS

Section 32:
W.W. ANDERSON
S.H. CHOATE
E.P. CLARK
F. SIEBER

Section 33:
W.I. LOCH
C.H. ROSFORD et al
W. THOMAS
F. WALTA

Section 34:
J.L.T. LINSON
J.W. SMITH
F.B. THORNE

Section 35:
M.E. BROWN
W.T. BROWN
C. MORRIS
M.B. OSBORN

Section 36:
Grant BALY (Lessee)
John FELDER (Lessee)
Peter FELDER (Lessee)
J.H. Van BUREN

HENNESSEY township also includes one-half of the following sections bordering Garfield Co.

Section 31:
M. HELEMA
T. TAYLOR

Section 32:
E. BULLIS
D. TOWNSEND
Section 33:
V.F. MUNCH
H.B. OGDEN

Section 34:
H.E. & J.J. BROWN
Section 35:
E. BAKER
J.S. LEVERLY

Section 36:
Albert FUKSA (Lessee)
John KO??JAN (Lessee)

Previous Set
Index

If you have additional information for this page,
please contact the
Kingfisher County Coordinator.

This page was last updated on
Sunday, 19-Nov-2006 19:45:58 MST