Sellwood
Home Up Resources

horizontal rule

Home
Census
Cemeteries
Churches
City Directories
Ethnic Groups
History
Land
Military
Newspapers
People
Pictures
References
Schools
Vital Records
Other

 

Welcome!

These pages are Copyright 2001-2007, by Julie Kidd, all rights reserved. 

 

Please report any broken links, or other concerns, to the webmaster.

 Please respect copyright on and off the Internet.

 

 


Sellwood and Willsburg

Akins Marshall, farmer, bds s e cor Umatilla ave and 2d.

Albers George H., propr Sellwood Furniture Mnfy river bank, res same.

Anderson Andrew, lab, res s s Tenino ave 2 e of 10th.

Atchison Frank N, bds s s Nehalem ave 1 w of 5th.

Atchison Louis, cabinet mkr G Shindler & Co, res Willsburg

Atchison Rose M, dressmkr, bds s s Nehalem ave 1 w of 5th.

Atchison Samuel, res s s Nehalem ave 1 w of 5th.

Atchison Samuel M, finisher, bds s s Nehalem ave 1 w of 5th.

Atkinson Richard, carp, bds J M Merchant.

Bailey John W, harness mkr, res w s 3d 1 n of Umatilla ave.

Balls W Ingate, boat builder s s Umatilla ave 1 w of 3d, res s w cor 3d and Umatilla ave.

Barkenstein Percy, janitor Sellwood school, bds n s Umatilla ave w of 10th.

Bartenstein Henry, cabinet mkr, res n w cor Tenino ave and 9th.

Bean Redmond, Pres of the Council, res n w cor 4th and Spokane ave.

Bean Redmond jr, clk, bds n w cor Spokane and 4th.

Beaty James, carp, res n s Tacoma ave 3 w of 7th.

Bellegarde Charles, propr St Charles Hotel s w cor Umatilla ave and 9th, res same.

Bellig Lizzie, domestic nw cor 5th and Nehalem ave.

Benn Samuel, cabinet mkr, bds Sellwood Hotel.

Benton Edward, wood yard, res e s 3d 1 n of Marion.

Benton Mrs. Maggie E, wood yard n e cor 3d and Taylor, res e s 3d 1 n Marion.

Berner Conrad, cabinet mkr, res s s Clackamas 2 w of 5th.

Bingham Alanson C, lab, res n s Tacoma ave 2 w of 7th.

Brackett John, logger Jacob Wills, bds same.

Bradford Al, fruit grower, res n s County road e of mill.

Briggs Francis C, cabinet mkr, res w s 4th w s of Umatilla ave.

Brockwell Alfred G, grocer s s Nehalem ave w of 6th.

Brown James V, wood cutter, res s s Tenino ave 1 e of 8th.

Bruner Charles, agt G H Albers.

Buchegger Anton, butcher, res s s County road w of mill.

Burnham R, teacher Willsburg school, rms s s County road nr school.

Burnside James C, res n s Umatilla ave 1 e of 10th

Bush Thomas, plasterer, res s w cor Umatilla ave and 4th.

Butikofer Robert, lab, res Willsburg.

Cabohrus Charles, bench hand G H Albers.

Campbell John W, grocer s s Umatilla ave 2d e of 5th, res same.

Campbell J W, city treasurer.

Campbell Lucinda C (wid John E), res n s Tacoma ave 1 w of 9th.

Campbell Wm A, mach hand, res n s Umatilla ave 1 e of 10th.

Chapman Joseph D, school clk, res s s Umatilla ave 1 e of 4th.

Chapman Russell, finisher, bds J D Chapman.

Chatterton Chalon F, porter, res s w cor Tenino ave and 7th.

Chatterton Jane (wid Wm F), res s w cor Tenino ave and 7th.

City Hall, s s Umatilla ave 2 e of 5th.

City View Park, from 6th w to River and n of Nehalem ave.

Clark Fred, varnisher G Shindler & Co, res Sellwood.

Clark Horatio, bkbinder, res w s 6th 2 s of Umatilla ave.

Clayton Frederick, saloon s e cor Umatilla ave and 9th res same.

Clayton Fred W, teamster, res s e cor Umatilla ave and 9th.

Coffman Joshua, city marshal, res w s 10th 1 s of Tacoma.

Cole Edwin, painter, res s s County road e of Mill.

Cole John, painter Edwin Cole, bds same.

Corner Edwin L, postmaster, n e cor Umatilla ave and 1st, res same.

Counts Nicholas, blksmith e s 9th 1 n of Tacoma ave, res same.

Craig, Samuel D, teamster res n s Tenino ave 2 w of 9th.

Crone Buel, carp, res s s Tacoma ave 1 w of 9th.

Crone Peter, lab, res s w cor 5th and Clackamas.

Cunningham James D, mach, res s s Tenino ave 2 w of 10th.

Diehl Richard M, cabinetmkr, bds Sellwood hotel.

Dittmer Henry, cabinetmkr, res Portland.

Doc Lee, laundry n s Tacoma ave 1 e of 10th.

Dorris George P, contractor, res s s Tacoma ave 1 e of 5th.

Dres Francis, mach hand, bds G H Albers.

Dunn Patrick, bds Sellwood Hotel.

Eggs Frederick, cabinetmkr, bds Sellwood Hotel.

Exon John W, capt str Isabel n e cor 5th and C, EP.

Fegalda Fred, teamster J S Hite, bds same.

Fellows Albert J, eng str Sellwood, bds Sellwood Hotel.

Ferrell John W, lab, res n s County road e of Mill.

Fisher James N, capt str Sellwood, res e s 4th 1 s of Umatilla ave.

Franzen Michael, mach hand, bds J M Merchant.

Freeman John, lab, bds J D Chapman.

Gardner Levi F, res n s Tacoma ave 1 w of 5th.

Gaskell Wm, teamster, res s s Tacoma ave 1 e of 6th.

Geiger George, cabinetmkr, res s e cor Clackamas and 4th.

Geiger George jr, varnisher, bds s e cor Clackamas and 4th.

Gillette Wm, finisher J D Chapman.

Godman Asa J, farmer, n s County rd e of Mill.

Goetten Wm, cabinetmkr, res s s Umatilla ave 4 e of 9th.

Grimm Rachel, bds G P Dorris.

Gustafson John, cabinetmkr, bds Mathias Kallio.

Hansee Edgar A, stockbroker, res s e cor 7th and Nehalem ave.

Harris Samuel, lumber mnfr Spokane ave and River, res same.

Harter James P, res n s Umatilla ave nr 7th.

Harter W Joseph, bds J P Harter.

Hayden Eugene H, plasterer, bds w s 2s 2 s of Umatilla ave.

Hayden Florence, lace knitter, bds w s 2s 2 s of Umatilla ave.

Hayden Nancy G (wid John H), res w s 2s 2 s of Umatilla ave.

Hidelbeck Charles, carp, res w s 10th 2 s of Tacoma ave.

Higgins Almond, lab, res n s Spokane ave 1 e of 6th.

Higgins Walter W, cabinetmkr, bds n s Spokane ave 1 e of 6th.

Hiltabidel Morley M, clk J F Rhodes, bds same.

Hite James S, teamster, res s s Umatilla ave bet 4th and 5th.

Hornor Josiah S, res e s 5th 1 n of Tenino ave.

Hornor J, mach hand G Shindler & Co, res Willsburgh.

Hornor Silas R, tinsmith e s 9th 1 n of Tenino ave, res same.

Humphrey Philip C, councilman, res s s Umatilla ave 3 w of 5th.

Ingle Rev Erastus T, pastor Sellwood Pres Church, res E P.

Iverson Sybert, woodworker, res s s Umatilla 1 w of 8th.

Johnson Tiedeman, supt, res s s County road e of Mill.

Kaden John E, cabinetmkr, res n e corner Clackamas and 4th.

Kain Robert C, lab, res s w cor Tacoma and 9th.

Kallio Mathias, cabinetmkr, res s s sUmatilla ave 2 e of 9th.

Katzendoblen Louis, lab G Shindler.

Kerns Wellard, screw turner Jacob Wills, res same.

Klinkman K, cabinemkr G Shindler & Co, res Willsburg.

Knights of Labor Haskell Assembly No 5678, meets every Tuesday night in City Hall.

Larson Olof, wood turner, res s s Umatilla ave 3 e of 9th.

Leaman Richard, contractor, res n s Tacoma ave 1 s of 15th.

Lender John, mach hand G H Albers.

Lindeleaf H L, boot and shoemkr s s Umatilla ave bet 1st and 2nd, res same.

Luders Edward T, finisher, res w s Umatilla 1 w of 8th.

Luders Samuel M, printer, bds E T Luders.

Lyon Frank R, cabinetmkr, res w s 7th 1 n of Tenino ave.

McCoy Samuel, farmer, bds s e cor Umatilla ave and 2d.

McMurtry W T, physician Sellwood Hotel, bds same.

McNeil James A, bkkpr, res s w cor Tacoma and 6th.

Mattson M, varnisher G Shindler & Co, res Willsburg.

Melrath Joseph L, res s s Spokane ave 1 e of 4th.

Merchant Jospeh M, contractor, res w s 5th s of Umatilla ave.

Miller Abraham B, bds Lionel Sayre.

Miller Alexander B, mason, res n e cor Umatilla ave and 2d.

Miller Arthur, res e s 8th n of Nehalem ave.

Miller Edwin O, student, bds A F Miller.

Miller Gideon O, apiarist, res s s Marion 2 e of 4th.

Morgan Clara P, teacher, bds n w cor Spokane ave and 5th.

Morgan Mrs Mary J, res n w cor Spokane ave and 5th.

Morgan Munroe G, agt, re s e cor Umatilla ave and 2d.

Morton Frank Q, printer, res s s Marion 1 e of 4th.

Murbe Charles, porter, res w s 5th 2 s of Tacoma ave.

Nelson Louis, lab G Shindler & Co, bds Olof Larson.

Nichols Mrs N Ann, nurse, bds s e cor Umatilla ave and 2d.

Oertli Balthazar, mach hand G Shindler & Co, res Willsburg.

Oliver Winfield S, fireman str Isabel, res E P.

Opdycke Clinton W, student, bds Wm L Opdycke.

Opdycke Wm L, fruit grower, res w s 7th 1 n of Nehalem ave.

Osborn Henry H, restaurant, bds w s 3d 1 n of Umatilla ave.

O & C R R ticket office J F Rhodes agt, Willsburg.

Pague Jacob, painter, bds J P Zirngiebel.

Parsley S, varnisher G Shindler & Co, res Willsburg.

Peirce Rev G M, pastor Sellwood M E Church, res 34 Caruthers, Portland.

Penny Charles, teamster S D Craig.

Penny Charles L, teamster, bds Daniel Penny jr.

Penny Daniel, farmer, bds Daniel Penny jr.

Penny Daniel jr, mach hand, res n s Tenino ave 1 w of 10th.

Perham Eugene L, fruit grower, res w s O and C s of County rd.

Perry Mary, domestic Sellwood Hotel.

Petersen James, Painter n s Spokane ave 1 e of 5th, res same.

Petsch Fred C, sheet iron and metal worker, res n s Umatilla ave 3w of 9th.

Phetzing Alfred A, cabinet mkr, res n w cor 7th and Tacoma.

Pierce Reuben, deck hand str Isabel.

Postoffice n e cor Umatilla ave and 1st, E L Corner P M.

Pratt Bertrand M, finisher, bds s e cor 3d and Umatilla ave.

Pratt Jeremiah, mach, res s e cor 3d and Umatilla ave.

Preston Perry, carp, res Willsburg.

Price, David, fruit grower, res s of school.

Price James K, clk, res s e cor Umatilla ave and 7th.

Randall Mrs Margaret M, res s s Umatilla ave 3 e of 5th.

Randall Thomas, engineer, bds Sellwood Hotel.

Rathjen Herman P, cornicemkr, res n s Umatilla ave 2 w of 9th.

Read George L, justice of the peace and city recorder, res w s 5th 2 n of Tenino ave.

Rethlefsen Siegfriend w, foreman, res 315 East Portland.

Rhodes Jacob F, grocer and postmaster, Willsburg.

Riley, Edward J, foreman, bds J M Merchant.

Rivers Eli, lab, bds w s 5th 1 n of Marion.

Rivers Levi, lab, bds w s 5th 1 n of Marion.

Robertson John H, lab, res w s 9th 2 s of Spokane ave.

Robertson Larazus W, lab, res n s Tacoma ave 1 w of 9th.

Russell Benjamin W, saloon s e cor Umatilla ave and 5th, res same.

St Charles Hotel, Charles Bellegarde propr s w cor Umatilla ave and 9th.

Sandstroem Andrew, mate str Sellwood, bds s e cor Umatilla ave and 2d.

Saunders Arthur, contractor, res s e cor Tacoma ave and 6th.

Sayre Lionel, barber n e cor Umatilla ave and 2d, res same.

Schmid Maximilian, finsiher, res Willsburg.

Schuyler Benjamin G, clk bds N T B Schuyler.

Schuyler Nicholas T B, cabinemkr, res Willsburg.

Schwab Fred, cabinetmkr, bds Robert Batikofer.

Sellwood Furniture Manfg Co, G H Albers prop, Sellwood.

Sellwood Hotel, Mrs Mary Thomas propr e s 4th 2 s of Umatilla ave, res same.

Sellwood M E Church s w cor Tacoma ave and 7th.

Sellwood School, Jacob F Rhodes principal s s Umatilla ave bet 7th and 8th.

Sellwood Presbyterian Church s w cor 8th and Tacoma ave.

Severance Asel E, physician n w cor 7th and Spokane ave, res same.

Severance Wm B, logger, res s w cor 7th and Spokane ave.

Shelton John L, lab, res e s 3d 1 s of Nehalem.

Sherwood Henry, lab, bds J L Shelton.

Shindler G & Co, mnfrs of furniture, office Portland.

Short Wm P, capt, res s e cor 6th and Spokane ave.

Shultheis T, tanner, res w s 2d 1 s of Umatilla.

Smith Benjamin F, contractor, res e s county road 1 n of Nehalem ave.

Smith Edgar R, student, bds e s county road 1 n of Nehalem ave.

Smith Humphrey H, logger, res n e cor 4th and Marion.

Smith Lawrence, teamster, res n s Tenino ave 2 w of 10th.

Smith Lawrence M, teamster, res e s 10th 1 n of Tenino ave.

Spickelmier Asa M, councilman and contractor w s 9th 1 s of Spokane ave, res same.

Standefer Joseph, lab, bds Robert Butikofer.

Stmr Isabel, dock foot of Washington.

Surber Abraham, lab, res s s Tenino ave 1 e of 8th.

Tarbox Esther J (wid Charles H), res e of 4th n of Clackamas.

Thayer Elroy M, collar mkr, res w s Tacoma ave 1 w of 7th.

Thrall Elbert, mach, res n s Tacoma ave 1 e of 9th.

Tollman Mrs. Mary, propr Sellwood Hotel, res same.

Topel Henry, engineer str Isabel.

Uno Andrew F, shoemkr H L Lindeleaf, res n s Marion ave nr 5th.

Walter H D, bench hand G H Albers.

Walter W D, cabinet mkr G H Albers, bds Sellwood Hotel.

Waters Daniel, teamster, bds J A Baxter.

Weber Jacob, carp, res s w cor Umatilla ave and 6th.

White J F, druggist s w cor Tacoma ave and 5th, res same.

White Walter J, rubber stamps, res n w cor 5th and Nehalem ave.

Whitney Nelson N, wood cutter, res n s Tenino ave 1 w of 9th.

Wigginton John G, engineer, res e s 2d 1 n of Spokane ave.

Williams Job, fireman, res n s County road w of O & C R R.

Williams Joseph, lab G. Shindler & Co, res Willsburg.

Wills, David, fruit grower, res s s County road e of Mill.

Wills George, mach hand G. Shindler & Co, res Willsburg.

Wills Grant A, teamster Jacob Wills, bds same.

Wills G Washington, log cutter Jacob Wills, rms nr Mill s of County road.

Wills Jacob, lumber mnr e s O & C R R, res same.

Wills Seth, sawyer Jacob Wills, bds same

Wills, grocer, s s County road e of Mill.

Willsburg School, R Burnham teacher s s Country road near Mill.

Wilson Mrs Elizabeth, midwife, res s s Tenino ave 2 e of 10th.

Wilson Elmer M, carp, res n s Spokane ave 1 e of 4th.

Wilson Francis C, fireman, bds n s Spokane ave 1 e of 4th.

Wilson H, varnisher G Shindler & Co, res Willsburg.

Wilson Wm C, varnisher, res s w cor County rd and O & C R R.

Winters Mrs Polly A (wid Philip), res Willsburg.

Yont Harry, lab, bds S R Horner.

Zirngiebel Joseph P, painter, res n e cor 7th and Umatilla ave.

Zistel Diedrich, varnisher G Shindler & Co.

[source: Portland City Directory, 1888. (Portland, Oregon: R. L. Polk & Co., 1888)]