Beaver County Genealogy & History Center
Home
What's New
Gleanings Index
Searchable Material
About the BCGHC
Disclaimer (please read!)
Membership
Meetings
Publications
Holdings
FAQ
Surname Files
County Research
County Maps
County History
County Links
Contacting us
VISITING US

Search our Web Site


 
 
 
 
 
 

List of Persons Drafted for 
Beaver County Civil War Service

Published in Beaver Argus October 22, 1862


Brighton Township
Mason Bevington


Chippeaw Township
 
John Reed J. M. Wilson John Herron
J. McConaughey    


Darlington Township
William Wallace


Economy Township
 
M. F. Swain J. Hendrickson Christian Swatz
Ab. Swank C. Smith William Barto
Henry A. Bryan Thomas K. Watt William H. Brown
Thomas A. Herring Henry Snyder Abram Kreps
Alexander Mars Samuel Powell  


Franklin Township
 
Jacob Musser Dell W. Lesnett Henry Lutz
L. Gallagher Michael P. Nye George Dindinger
Edwin Pierce Henry Knoepp Fredík Alborne
George Stettler William Bingle Henry Potter
Charles Elias, Sr. Jno. MíQuistian Abraham Thomas
James Wright, Jr. Hiram Nye Phillip Stettlier (?)


Freedom District
 
John Hill William Schnobell  


Green Township
 
Andrew Harsha Samuel McCauley James Craig
William Campbell Alex Harrison  


Hanover Township
 
George Little John Yolton John Frazier
Aaron Minesinger Benj. Chambers Alexander Nickle
Samíl. Richmond Jas. E. Barr Andrew Cown
James Wilson Samuel Bigger William Langfitt
Patterson Brunton William Kevan John J. Campbell
J. R. Little Samíl. Chesnut James Leech
Jonathan Smith Joseph Haney S. Swearninger


Hopewell Township
 
George Bruce G. W. Erwin Philip Landis
J. J. Patterson Frederick Dippold  


Independence Township
 
Robert Gorsuch Peter Butler William Shannon
David Reed    


Marion township
 
George Alshouse E. Brandenberger George Majors
John Street Lewis Bowers John McNary
Peter Ift Jacob Yohn Daniel Blinn


Moon Township
 
P. Laubscher Henry Street Samuel White
John Davis    


New Brighton Boro
 
John F. Holmes John Reeves Stephen Hunter
D. J. Clark Robert M. Smith John Gibson


New Sewickley Township 
 
Fred. Frederick James Sala Henry Bright
Costin Burns James Akins William Freshcorn
Peter Marrian Oliver Baker M. Sheninberger
Adam Wipple Benhart Groff Adam Efft
Sebastian Lutz Robert Baker Samuel Beam
Joel Powel Alexander Romac James Reader
Lowry Morgan Samuel Mellon Lewis Beam
Charles Cookson William Musser Thomas Wipple
Lorein Ochling Jno. Steinbauch Jno. F. Riddle
John Ziukhan John Shanor Christian Getman
S. Douglas William Lozer John Hemmely
William A. Corcoran John Geareing Gotleib Muntz
Jno. N. Peirsoll Enos Powell Jacob Kerchler
John Krebbs John L. Wolf John Cunning
Henry Emerick Henry Blinn Adam Funk
Abraham Hunter Martin Doctor Philip Lawall
Henry Stiles Alva Shanor John Porter
Stephen Shanor Harrison Peirsol Jacob Romack


North Sewickley Township
 
A. Cunningham Michael Moran Friend Vohn
Casey Kirk Thomas Chambers Benj. F. Austin
Theophilus Bonzo James A. Jackson Charles E. Cook
Andrew Taylor Vioc. Baltzer John C. Semple


Ohio Township
 
C. W. Sills G. W. Stripe T. B. Hunter
August Munsh Robert Hunter George Alexander
Robert McGaffick Alexander Derringer L. L. Marquis
James Watt Charles Childs Thomas G. Boyd
Thomas H. Mason Horner Dawson Allan Green
Thomas Grove William Anderson S. Sheather


Phillipsburh Boro
 
Dickinson Jolly James Irons


Rochester Township
 
Johnston Irwin John B. Young James R. Mitchell
John Parish


South Beaver Township
 
William McCoy Jackson H. Cole James F. Mitchel
Peter Wolf Thomas Elder Andrew Johnson
George W. Moore Jeremiah Raney Morgan Badders
J. M. McMillen James Calvin, Jr. William Wilson
W. C. Wallace William Harvey Abner Lenard


Published: Gleanings, Beaver County Genealogical Society, 
Vol. XI No, 3 March 1987 


This page was last updated on Thursday, 22-May-2008 12:54:47 MDT
Copyright©1998-2008 by Beaver County Genealogy and History Center, 
Beaver County, Pennsylvania, Disclaimer