Cameron County Genealogy Project

Shippen Township

1934 Graduates, Emporium, High School


Courtesy of Cathi Desmarais, daughter of Catherine Burke of this Class


Cover of Program:

Forty-Fifth Annual Commencement of Emporium High School
Class of '34
High School Auditorium
May 31 and June 1, 1934, at 8:00 O'clock

Pageant
Development of Public Schools in Pennsylvania
One Hundredth Anniversary of Founding of Public Schools

Inside Left of Program:

"America" and "Columbia, Gem of the Ocean" ... Orchestra
Invocation - Friday Evening
Prologue - "Pennsylvania" .... Marie Porter
Music - "Eine Feste Burg" - Doxology ... Orchestra
"Spirit of Pennsylvania" ... Walter Neenan

Episode One
Historical Note to Episode One ... Catherine Burke
Scene I - "The Dame School" ... Anna Mae Lippert and Pupils

Curtain

Scene II. "Christopher Dock's School"
"Hail Columbia" ... Orchestra
Historical Note ... Francis Lyon
"Christopher Dock" ... Presented by Harold Broker and Pupils

Episode Two - Legislature of 1835
Historical Note to Episode Two ... Catherine Burke
Prologue to Episode Two - "Spirit of Education" ... Bernice Zwald
Thaddeus Stevens Episode ... Robert Coppersmith
Clerk ... Earl Edwards
Speaker ... Jack Campbell
Members of the Legislature

Inside Right of Program:

Episode Three - Educational Meeting, 1934.
"Pennsylvania" ... Orchestra
Historical Note ... Helen Dandois
Prologue - "Spirit of Education" ... Bernice Zwald
"Spirit of Pennsylvania" ... Walter Neenan
Governor ... Earl Edwards
Superintendent of Schools ... Carl Nordberg
Taxpayer ... Riley Murray
Legislator ... William Hayes
Parents ... Rita Vogt, Mary Wortman
Workman ... Rodney Minard
Grouch ... James Smith

--------

Typing Demonstration
Music Demonstration
Home Economics Demonstration
Presentation of Awards - Thursday Evening ... C. F. Schroyer
March ... Orchestra
Presentation of Diplomas - Friday Evening ... Mrs. D. R. Branson
Presentation of Legion Awards ... Mr. John Hathaway
Benediction - Friday Evening

Back side of Program:

Members of the Graduating Class

       --------------------------------

Valedictorian ... Bernice Zwald
Salutatorian ... Rita Vogt
Third Honor ... Theresa Serger
Fourth Honor ... Robert Coppersmith

Ada Elizabeth Andrews
Pauline Mildred Bortree
Esther Lenore Boutain
Harold Robert Broker
Catherine Anna Burke
Jack Swope Campbell
Kenneth Gerald Chandler
Zitamae Clark

Robert Dodson Coppersmith
Helen Angeline Dandois
Anthony John Desio
Joseph McNarney DeVoe
Earle Henry Edwards
Eula Belle English
William john Grippo
Reva Mae Gross

William James Hayes
Marion Jeanette Hemphill
Vera Ruth Keller
Anna Mae Lippert
Frances Irene Lyon
Mary Kathryn Lyon
Claude LeRoy Miller
Zelia Elaine Mason

Wilma Margaurite MacDonald
Harold Merritt Miller
Charles Hugh Minard
Frederick Henry Muhitch
Riley Allen Murray, Jr.
Walter Chester Neenan
Carl Oscar Nordberg
Paul John Peters

Marie Porter
Robert William Pye
Ruth Isabelle Russell
George Lincoln Schultz
Theresa Bernadine Seger
Carl Francis Smith
James Mark Smith
Helen Janet Smith

Earl Marlon Sykes
Marian Lucelle Tilburg
Melvin Edward Towner
Rita Helen Vogt
Mary Theresa Wortman
Anthony Jerome Zito
Bernice Eileen Zwald


This page was last updated on  Sunday, July 21, 2002.

Return to Cameron County Genealogy Project

2002 Cameron County Pennsylvania Genealogy Project