Cameron County Genealogy Project

Shippen Township

Class Lists, Emporium, High School

1916-1939


Courtesy of Nancy Reed-Tracy

In May of 1939 they had an alumni banquet where 259 graduates attended the 50 year celebration!

These lists are from the article in the Cameron County Press about the celebration


Class of 1916- Louis Edmond Smutz, Florence Elizabeth Tate, Francis Joseph Zidar, Kathryn Marie Hertig, Ruth L. Hackett, Mathew David Burns, Margaret Corinne Cleary, Henry Ernest Victory, Margaret Genevieve Welsh, Bertha Elvina Housler, William Harry Regelman, Mildred Elizabeth Turley, Edward Joseph O'Malley, Emma Margaret Schweikart, Carl Augon Nystrom, Anna Baker Rentz, Leone Frances Coppersmith, Carl Allison Rishell, Milford Bask Joyce

Class of 1917- Cecil Gertrude Clark, Aloysa Ella Metzger, Lettie Annice Nickerson, Catherine Lorette Egan, ?? Elizabeth Stanyar, Mary Elizabeth Kenly, Mildred Irene Joyce, Charlotte Elizabeth Jessop, Dorothy Hartranft Howard, Rose Ella O'Malley, Laura Jeanette Sheddy, Gertrude Jessamine VanWert, Vera Isabel Welsh, Grace Marie Griffith, Walter Claire Tompkins, James Michael Donovan, Fordyce Clinton Spencer, Charles P. Prime, Paul Trebswether

Class of 1918- Irene Beryl Chadwick, Anna Louise Egan, Rose Cecilia Dolan, Sarah Howard Kaye, Robert William Burns, Wilford Sylvester McNarney

Class of 1919- Arthur Herbert Baldwin, Tom Cox Lloyd, Myrle Cole Judd, Paul G. Tompkins, Eva Claire Spencer, Carrie Z. Hathaway, Ester Virginia Cleary, Dorothy Lenore Foster

Class of 1920- Marie Vogt, Lillian Tanner, Edwin Tompkins, Charles Sassman, Carolyn Sassman, Harry Panton, Margaret O'Malley, Harold Nystrom, Clair Johnston, Kathryn Mulcahy, Frank Halderman, Amy Hertig, Zella Gross, James Fitzpatrick, Catherine Dolan, Elihu Chadwick, Charles Clark, George Kinsler.

Class of 1921- Cordelia Bair, Meldrum Brown, Francis Burke, Christie Edwards, Margaret Farrell, Gerald Burns, Charlotte Johnston, Leona MacGregor, Francela Hanes, Daniel Donavan, Mary Neenan, Mildred Panton, Charles Rishell, Delores Spellenburg, Ruby Smith, Gertrude Spencer, Ralph Victory

Class of 1922- Irene Butler, Donald Evans, Edward Egan, Peter Donavan, Gladys Goodwin, George E. Hurteau, John Howard, Mary Halderman, Margaret Kenly, Beatrice Lord, Ruth Marton, Max Norris, Margaret Narby, Cecelia O'Malley, Louis Prime, Nicholas Prime, Julia Rogers, Flossie Smith, Ada Tompkins, Charles Tompkins, Elizabeth Tilburg, Helen Welch, Rose Williams, Doris Zimmer, Clement Farley

Class of 1923- Clayton Barr, Theodore Bodine, Francis Blinzler, George Bair, Ronald Bloom, William Erskine, Adaline Fenton, Vernon Goodwin, Robert Howard. Catherine Howard, George Hertig, James Haley, Gladys Herrick, Ruth Johnson, Georgie Kreider, Frank Kenly, Alvin Klock, Faye Lord, Evelyn Loucks, Dorothy McDonald, Milton Moore, Mattie Milton, Charles Newton, James Panton, Leon Pontzer, Helen Swartwood, Charles Sentner, Irene Toner, Charles Villella, Mary Zidar

Class of 1924- Helen Bortree, Mary Burke, Ruth Cox, Ralph Cavanaugh, Kathryn Davin, Teresa Dorval, Frank English, Willetta Gross, Lena Glasl, Julia Hout, Ruth Heidrick, Mabel Jones, Fannie Johnson, Lillian Kephart, Charles Leavitt, Grace Leavitt, Inez Leonard, Beatrice Layberger, Edward Maher, Evelyn Middaugh, Marie McCormick, Mary McNamara, Lilliam Moody, Marie Murray, Francis Nickerson, Kathleen O'Leary, Nellie O'Malley, Gladys Pye, Auchu Regelman, Gwendolyn Stringfellow, Helen Taggart, Thomas Wiley, Mabel Jones, Anna Botera

Class of 1925-Mary Arkwright, Marion Andrews, Ethel Anderson, Raymond Anderson, Catherine Baker, Catherine Bauer, Marie Berry, Esther Bortree, Roland Barton, Meredith Barton, Edward Coleman, Louise Coleman, John Dolan, Florence Donovan, Dorcas Day, Eugene Dobson, Sarah Davin, Mildred Fields, Margaret Fauver, Paul Felt, Julia Fobert, Frank Glasl, Dorothy Hemmer, Louise Hemphill, Margaret Hemphill, Frederick Hertig, Louise Haley, Genevieve Ingersoll, Kenneth Jones, Irene Johnson, Fred Kilber, Lillian Kenworthy, Florence Lupold, Ruth Logan, Dorman Moore, Clarence McCaslin, Bert Moody, Joe Manarino, Romania Narby, Rita Newton, James Parish, Emma Petrazzio, Mary Prime, Doris Rogers, Lillian Rinehuls, Cora Schweikart, Kathryn Sassman, Emily Slyter, Anna Songer, Evelyn Smith, Kenneth Summerson, Mable Whitmier, James Woomer, Joseph Petrazzio

Class of 1926- Monica Spellenberg, Marie Larson, Arthur Williams, Madeline Zwald, Myra Britton, Etta Mills, Clarice McCaslin, Marie Montgomery, Leona Thomas, Edna Lewis, Lloyd Kennard, Mante Bennett, Harry Bair, Clement Welch, Max Narby, Dixman Hilliker, Dorothy Nelson, Blanche Wheaton, Ella Zidar, Betty Hertig, Lydia Rogers, Mark Howard, Flora Berry, Lewis Martin, Tresa DiBello, Ellen Carlson, Charlotte Henry, Anna Zidar, Katherine Villella, Henry Klink, Edward McFadden, Ira Collins, Helen Eldred, Helen Schless, George Erskine, Bernice Dinger, Floyd Broker, Peter Ruberto, Charles Grippo, John Ruberto, Caroline Ruberto, Jennie Fragale

Class of 1927- Homer Broker, Asa Johnson, Eugene Hoffman, Joe Haley, Richard Kenly, Henry Kenly, A. McNamara, Novatus Miller, Donald Moore, Anthony Olivett, Selburn Ostrum, S. Ward Penner, Claire Pye, Robert Taggart, H. Tompkins, Ernest Victory, Richard Williams, Edward Schwab, Joe Slottje, Clarice Barker, Jeanette Burnside, Ethel Cox, Luella Close, Martha Craven, Mary Dolan, Mildred Dotter, Lorraine Gross, Charlotte Klink, Margaret Market, Clara McClenahan, Eva McCormick, Hettie McDonald, Kathryn Neidlinger, Katherine Plasterer, Margaret Seeley, Mary Schwab, Marie Selfridge, Lista Shick, Doris Slade, Maryruth Tompkins, Leona Toner, Valeria Vandermark, Kathryn Vought, Anna Woods.

Class of 1928- Ruth Boutain, Phyllis Clark, Nina Collings, Geraldine Fulton, Audrey Leavitt, Frieda Lewis, Helena Logue, Kathryn McDonald, Helen Martin, Elizabeth McFadden, Mildred Ostrum,Hazel Periman, Edna Smith, Mabel Villella, Sadie Weinstein, Betty Zwald, Edna Zwald, Percy Andrews, Urban Andrews, Ernest Bierly, ClarenceCoon, Raymond Edinger, Charles Extrom, Elmer Extrom, Thomas Hayes, Fred Hemphill, Harold Hennessey, John Klees, Earl Moore, Cletus Munro, Paul Narby, Francis O'Malley, Frank Perssall, Fred Petrazzio, Wilmer Schaney, Floyd Smith, Glenn Stringfellow, John Tulis, Francis Wheaton, Earl Zimmer

Class of 1929- Eugene Broker, Harry Burnside, Trux Caton, Herbert Clark, John Donovan, Francis Glasl, James Hogan, Harry Housler, Jay Johnson, George Kautz, Walter Klock, LaRenze LaBorde, Eugene Larson, Sam Manginell, Elmer Nordberg, James Orr, Frederick Reid, John Roynan, Tony Ruberto, Leonard Taggart, Robert Williams, Rose Bauer, Mabel Bortree, Ellen Conway, Kathleen Cox, Catherine Cummings, Mary Danner, Grace Ditty, Sally Felt, Ellen Foster, Elizabeth Fullmer, Mary Haley, Reva Harris, Helen Heck, Naomi Horning, Olga Johnson, Mary Johnson, Vivian Kailbourn, Christine Knouse, Evelyn MacMillian, Lillian Nordberg, Lillian Olivett, Dorabel Pye, Vivian Rinehuls, Mary Ruberto, Ellen Ruberto, Elizabeth Rutz, Violet Ryan, Oswilla Shick, Gertrude Victory, Ida Victory, Amie Woods.

Class of 1930- Theodore Rogers, Eugene Henry, Mary Regec, Gerald Andrews, Bessie Lewis, Frank Bateman, Michael Dolan, William Haley, Arthur Anderson, Dale English, Carl Anderson, Mae Armstrong, Grace Troncone, Neva Collins, William Narby, Willis Toner, Mary Glasl, Bernard Green, Etta Miller, Ethel Manarino, Donald Villella, Helen Averill, Louis Senter, Bernard Erskine, Elmer Anderson, Edgar Cole, John Kinsler, Alma Dotter, Carolyn Vought, Joe Prime, Kenneth Wheaton.

Class of 1931- Marion Roynan, Elna Ingersoll, Anna O'Malley, Irene Bortree, Wilbur Bingeman, Mary Johnson, Kenneth Bissig, Isabel Seger, Lena Edgar, John Hanscom, Wilma Hackett, Esther Mutton, Marion Munsell, Blanche Neefe, Geraldine Hemphill, Avis Fenton, Lena Ruberto, Lloyd Strongfellow,Betty Felt, Harvey Paige, Branson Erskine, George Donovan, Jennie Grippo, Dorothy Averill, Blanche Conway, Gordon Klock, Sara English, Silivia Cole, Joseph Harbot, Margaret Foster, Grant Hathaway, Jane Johnson, Alyce Kenworthy, Gaskill Klees, Veronica Logan, Edna Larson, Mamie Ludwig, Thelma Montgomery, Anthony Rizzo, Rufus Schager, Christine Snyder, Harold Witham.

Class of 1932- Ronald Ober, Alyce Sentner, Jane Halderman, Beth Lupold, Helen Smith, Mary Russell, Florence Spence, Jessie Woomer, Genevieve Barclay, Jennie Erickson, Mildred Towner, Louise Martin, Jane Rinehuls, Annabel Bateman, Mary Troncone, Martha Casperson, Charles Wiley, Jack Shick, Sam Sunseri, Isabelle Young, Rose Confer, LeRoy Zwald, Helen Nelson, Mary Sentner, Robert Metz, Vera Berfield, Rose Gillette, Mary Caruso, Newell Rinehuls, James Johnson, Margaret Williams, Oliver Gross, Jeanetta Lauder, Clifford Clark, Grant Hathaway, Jane Erskine, Russell Andrews

Class of 1933- Bessie Schless, Georgianna Larrabee, Roberrt Kaye, Kathryn Wheaton, Frederick McFeely, Dorothy Anderson, Rose Ostrum, Edward Segee, LeRoy Coppersmith, Harry Ristine, Betty Bush, Regis Vogt, Robert Burlingame, Morris Marshall, Mildred Bierly, Edward Segee, Georgia Smith, Harry Swartwood, Margaret Heher, Estelle George, Theodore McLeod, Katherine Miller, Josephine McFadden, Mary Tulis, Phillip Gillette, Elaine Kahle, John Haley, Anna Peters, Norman Taggart, Ella M. Travis, John Fields, Cyril Miller, Tony Gennacro, Fred Larson, Kenneth Miglicio, Frank Grimone, Bernard Beldin, James Edgar, Edward Henry, Bernard O'Leary, Ruby Brown, William Ramarge, Charles Wiley.

Class of 1934- Bernice Zwald, Rita Vogt, Robert Coppersmith, Teresa Seger, Anna Mae Lippert, Mary Wortman, Jack Campbell, Catherine Burke, Frances Lyon, Helen Smith, Mary Lyon, Marian Hemphill, Pauline Bortree, Harold Broker, Earl Sykes, Oscar Nordberg, Ruth Russell, Carl Grippo, Robert Pye, Zitamae Clark, Reva Gross, Wilma McDonald, Walter Neenan, Kenneth Chandler, Carl Smith, Joe DeVoe, Eula English, James Smith, Frederick Muhitch, Zella Mason, Melvin Towner, Tony Zito, Riley Murray, Harold Miller, Tone DeSio, Marian Tilburg, Marie Porter, Esther Boutain, Ada Andrews, Rodney Minard, William Hayes, Earle Edwards, Helen Dandois, Claude Miller, Vera Keller, George Shultz, Paul Peters.

Class of 1935-Frank Schroyer, Veronica Hout, Anna McDowell, Audrey Hilliker, June Morse, Hazel Keller, Virginia McFeely, Ruth Shick, Clara Miller, Nellie Nordberg, Albert English, Anson W. Mason, Jack Regec, Francis Quigley, Grace Edelman, Fern Caskey, Marie M.Towner, Dorothy Holcomb, Helen I. Michaels, Elizabeth Fulton, Edna Smith, Joseph Weis, Catherine DiBello, Joseph Caruso, William Shelley, Pauline Holden, Altha Shick, Irene Armstrong, Genevieve Knouse, Francis Berfield, Audrey Armstrong, Olive Newton, Max Casperson, Reges O'Leary, Laura Marshall, Norman George, Francella Hill, Grant Marshall, Mary Vogt, Kathleen Sullivan, John Averill, Kathryn Narby, Magdalene Rizzo, Earl Berfield, Melvin Logan, Evelyn Sullivan, Joseph Tartaglia, Frederick Callahan, Dorothy Smith, Paul Cummings, Harry Munsell.

Class of 1936- James Klees, George Schless, Elizabeth McQuay, Hans Dehlinger, Marjorie Miller, Peter Dehlinger, Elizabeth Lyon, Eugenie L. Smith, Jean Davis, Whythe McFeely, Margaret Davis, Leon Lyon, Mildred Morris, Harold Gates,Gene Wallace Coon, Ruth Blum, Clara E. Nordberg, June Jones, Thomas Woolslayer, Katherine M. Markert, Helen Thomas, Regina Dolan, Ruth E, Smith, Byron Murray, Florence Dill, Lois Spence, Elizabeth Villella, Frank Gillette, Katherine Andrews, Clara Gribble, Mary E. McCavitt, Ruth Dinger, Mary Jean DeVoe, Harvey Shick, Gilbert Larson, Wayne P. Crosby, Mary Jane Hayes, Myrtle Shackett, Robert Dill, David Hockenberry, Richard Rinehuls, Anna Barr, Stanley Howlett, Norman Haynes, Virginia Wester, Patricia Vogt, Sidney Sykes, Joseph Malizie, Helen Mumford, Mary Louise Leary, Francis Berry, Helen Campbell, Laverne Burlingame, George Andrus, Grace Close, Mary Foster, Joseph Burfield, Betty Caton, Rose Grovanz, Margaret Glasl, Howard Peasley, Catherine Songer, Jenniemay Johnson, Robert Rinehuls, Robert Kubach, Eleanor Cox, Edwin Stroup, Robert Cox, Bernard Bauer, Jane Burke, Filomania Dickerson, Harry B. McCormick, Gale Stewart, Verne Lewis, Betty Haley, Robert Rogers.

Class of 1938- Ruth Barr, Annabelle Bauer, Kathryn Bierly, Raymond Brochetti, Martha Crawford, Edwin Close, John Carey, Dorothy Day, James Daley, Bernead Dolan, Fred Fedder, Pansy Greenan, Evelyn Hemphill, Betty Housler, Betty Howard, Robert Holcomb, Marian Jordan, Sarah Klees, Ione Lewis, Roy Lewis, John Lyon, Lucille Marshall, Rebecca Mason, Emma Miller, Mildred Muhitch, Marjorie Mumford, Alice Murray, Jack Miller, Norbert Muhitch, Gertrude McCombie, Joseph Narby, Sophia Nicolo, Florence Ostrum, Mary Papalia, Edward Petrazio, Karl Priest, Margaret Regec, Rose Ramarge, Karl Russell, Margaret Sherman, Betty Smith, Glennis Stewart, Frank Schager, Ira Shick, Ross E. Spence, Harry Stumpff, Francis Shelley, Albert Tauses, Betty Vought, Elsie West, Marjorie Zwald, James Zwald, Nancy Zito, Fred Zimmer

Class of 1939- Harold Hornung, William Hathaway,Edward Foster, James Gore, Frank Yahnite, Don Caskey, Russell McQuay, Jack Conway, Tom Nickler, James Lunn, Harry Lloyd, William Bush, Andrew Pushcar, Dorothy Spellenberg, Helen Pride, Philip English, Ernest Malizie, Eleanor Hout, Earl Vogt, Tom Kenworthy, Kathleen Prime,Veronica Allen, Jaxon Priest, Beverly Kent, Norma Stewart, Ida McDowell, Mary Swasnick, Ellen Summerson, Dorothy Barton, Francis Cox, William Hickoff,Dominick Zito, Thomas Coon, James Fields, Robert Leonard, Ann Reidy, Bernice Keller, Caroline Martin, Alice Filling, Joyce Conway, Catherine Schager,Jeanette Hathaway, Edna Zimmer, Irene Sullivan, Rose McLeod, Lottie Grovanz, Betty Preece, Marie Williams, Delores Black, Louise Summerson, Howard Mayberry, Louise Mambuca, Virginia Vassallo,Marie Peasley, Helen Fye, Mary Kepart, Lena Specht, Mary Gillette, Marvin Harris (This listing I took off the front page from the photo, there are three seniors missing and it doesn't give thieir names.)


This page was last updated on  Friday, August 23, 2002.

Return to Cameron County Genealogy Project

2002 Cameron County Pennsylvania Genealogy Project