Cameron County Genealogy Project

Shippen Township

Class Lists, Emporium, High School

1940- 1949


 

Class of 1940

Class of 1941

Class of 1942

Class of 1943 Courtesy of Dale Metz- Class Officers: John Charles Creighton, Donald Lavern Snyder, Roberta Joy Warner, John Francis McManigle: Alice Marguerite Agliardo, Robert Joseph Bauer, Benjamin Lawrence Bower, Bette Lillian Bailey, Pauline Virginia Barker, James Paul Boyer, William Lee Burlingame, Blanche Idella Bennett, Dorothy Jane Bennett, Harold Everal Chadwick, Herman Elery Close, Mary Louise Blumle, Majorie Ada Day, Austin Potter Fye, Jr.Robert Leroy Hammersly, Genevieve Arle Gore, Beverly Bayne Groff, Jack Dempsey Harris, John Orvis Hemphill, Jr., Marian Margaret Haley, Fanny Ruth Ingram, John Lawrence Hornung, Rodney Owen Husted, Anna Orrell La Borde, Martha Julia Leary, Albert Harold Johnson, Harold Lewis Johnson, Edna Leona Lewis, Edith Jane MurrayJames Harold Johnson, Franklin Stuart McFeely, John Francis McManigle: Edna Mae Murphy, Ellen Grace Nickler, Mabel Arlene Norton, Joseph McWilliam Priest, David Dunbar Raycroft, Gloria Ruth Razey, Forrest Zil Riegel, James Joseph Rodich, Constance Shirley Ripley, Palma Rose Rizzo, John Henry Shick, Phillip Richard Smith, Eunice Olga Rougeux, Elizabeth E. Spellenburg, Charles Joseph Vassallo, John Norbert Vogt, Edna Marie Tilburg, Mary Claire Tompkins, Richard Lewis Waddington, Lewis Allan Walker, Dorothy Jean Whiting, Jayce Ann Woolslayer, Margaret Elouise Zito

Class of 1944
Courtesy of Dale Metz-Class Officers: Joseph John Malizia, Susan Kofler, Dolores Margaret Stumpff, Eugene Walter Snyder, Shirley Marie Bauer- Hetty Lucille Armstrong, Pauline Virginia Barker,  Isadore Estella Bates, Dorothy Jean Bunce, Jean Marie Carlson, Carl Russell Collins, Leslie Neil Coppersmith, Norma Louise Carlson, Mary Frances Cavanaugh, Marian Aletha Coon, Norma Jean Dill, Rollie William Ford, Mary Louise Fye, Anna Frances Gennocro, Cora Helen Goss, Alvin Vance Gribble, Jr., Mary Sarah Grimone,   Vivian Marie Haines, Edgar Duane Hickoff, Elizabeth Irene Housler, Mabel Cush Howard, Harriet Iona Knapp, Mary Elizabeth La Borde, Shirley Louise Lincoln, Eugene Forest Mason,  James Edwin Metz, Margaret Edith Marshall, Doris Jean Milliron, Lois Louella Nelson, Joseph Patrick Noto, Majorie Louise Peasley, Michael John Prime, Jessie Merium Reed, Margaret Louise Rodich, Shirley Ray Rumberger, Joseph Patrick Sepiol,  Joan Alice Shick, Wilma Joyce Stewart, Geraldine Annabelle Swank, Barbara Irene Tilburg, Mary Elizabeth Turner, Betty Jo Vandermark, Ruth Alice Walter, Muriel Anne Walter, Maxine Isabell Whiting, Rebecca Jane Whiting, Stella Mae Whiting, Eleanor Maxine Wiley, Robert Eli Zuback

Class of 1945

Class of 1946

Class of 1947 Courtesy Shirley Wiggins- Frank L Allen Frank, Frank X Blumle X, Robert J Brown Brownie, .James Callahan Jim, George D Coppersmith Copper, Salvatore E Fapore Sam, Robert G Gustafon Red, Robert F Haley Weed, Frederick E Housler Fred,Rodney E Hoffower Rod, Donald W Jones Bones, Darles B Kreakie Kreak, John R Larson John, Donald O Lewis Don,Saverio J Moscato Joe, Dewayne L Myers Deedo, Oscar E Norberg Oscar, Edmund J Orr Bud, Burton L Reed Bert, Robert J Rosette Bob, Robert J Sarick Mouse, James C Shoup Big Jim, Bruce L Summerson Booty, Evan L Swank Mose, Robert G Taylor Cookie, John F Tompkins Bee, John G Tompkins John G, Roland A Turley Art, Richard E Victory Dick, Dale L Werts Dale, Augustus A Zito Gus

Colleen M Armstrong Mickey, Laura K Armstrong Laura, Janet M Atherton Fruit, Lois J Bailey Lois, Aline R Bates Becky, Joanne A Bennett Jo, Natalie I Bologna Buzz, Mary I Britton Mary, Constance I Bush Connie, Bonnie C Close Bonnie, Grace Ann Fapore GraceJeannine M Fulton Jeannine, Laura J Fye Laura, Rita M Gerg Rita, Pauline A Hackett Pauline, Natalie J Harman Jean, Jean D Haskins Jennie, Jane L Hornung Janie, Rita T Hornung Retti, Mildred M Johnson Mitzie, Kathryn L Jordon Kay, Pauline M Kassawara Pauline, Harriet R Kennedy Harriet, Fern L Kephart Fernila, Kathryn J Kinsler Bag-ears, Irene H LaBrozzi Rene, Helen C Leary Helen, June C Lupro June, Phyllis J Mc Manigle Phyllis, Betty L Mawn Betty, Lois E Minard Lois, Charlotte M Parish Charm, Catherine C Quigley Kate, Joyce M Reigel Joy, Jo Ann E Schwab Jo, Helen M Sestina Muggs, Elaine M Smith Elaine, Evelyn A Smith Ev, Charmaine F Streich Charm, Joanne L Swanson Jo-ie, Gladys M Toombs Glad, Alice J Welsh Alice, Gwendolyn A Wertz GwenBarbara J Whiting Barb

Book was in Memory of Edward Agliardo

Administration- J Francis O’Malley Supervising Principal; John Patterson Principal; Jean Drye ,Paul C Miller, Teresa Kennedy, William Allinger, Roy Evans,William Welsh, Julia Welsh, Arnold Bricker, O.Karl Metz. Alice Monaghan,John H Bixler Olive Livingston, William Bitner, Bess Edelblute, Flossie C Smith, Leonard Bailey, Amy C Baker, Russell Anderson, Mrs. Esther Bosnik

 

Class of 1948 Courtesy Shirley Wiggins-Burton L Reed Bert, Robert J Rosette Bob, Robert J Sarick Mouse, Robert G Taylor Cookie, Bruce L Summerson Booty, Evan L Swank Mose, John F Tompkins Bee, John G Tompkins John G, Roland A Turley Art, J.James Callahan Jim, Richard E Victory Dick, Dale L Werts Dale, Augustus A Zito Gus, Aline R Bates Becky, Joanne A Bennett Jo, Natalie I Bologna Buzz, Mary I Britton Mary, Colleen M Armstrong Mickey, Laura K Armstrong Laura, Janet M Atherton Fruit, Lois J Bailey Lois, Laura J Fye Laura, Rita M Gerg Rita, Pauline A Hackett Pauline, Natalie J Harman Jean, Constance I Bush Connie, Bonnie C Close Bonnie, Grace Ann Fapore Grace, Jeannine M Fulton Jeannine, Kathryn L Jordon Kay, Pauline M Kassawara Pauline, Harriet R Kennedy Harriet, Fern L Kephart Fernila, Jean D Haskins Jennie, Jane L Hornung Janie, Rita T Hornung Retti, Mildred M Johnson Mitzie, Phyllis J Mc Manigle Phyllis, Betty L Mawn Betty, Lois E Minard Lois, Charlotte M Parish Charm, Kathryn J Kinsler Bag-ears, Irene H LaBrozzi Rene, Helen C Leary Helen, June C Lupro June, Elaine M Smith Elaine, Evelyn A Smith Ev, Charmaine F Streich Charm, Joanne L Swanson Jo-ie, Catherine C Quigley Kate, Joyce M Reigel Joy, Jo Ann E Schwab Jo, Helen M Sestina Muggs, Gladys M Toombs Glad, Alice J Welsh Alice, Gwendolyn A Wertz Gwen, Barbara J Whiting Barb, Year Book was in Memory of Edward Agliardo

Faculty- J Francis O’Malley Supervising Principal, John Patterson Principal, Jean Drye ,Paul C Miller, Teresa Kennedy, William Allinger, Roy Evans,William Welsh, Julia Welsh, Arnold Bricker, O.Karl Metz. Alice Monaghan, John H Bixler Olive Livingston, William Bitner, Bess Edelblute, Flossie C Smith, Leonard Bailey, Amy C Baker, Russell Anderson, Mrs. Esther Bosnik

Class of 1949 Courtesy Shirley Wiggins- Edwin W Tompkins D.A. Class President, Robert A Park Swede Vice President, Lois A Heiberger Lois Secretary, Helen I Moore Helen Treasurer, Charles W Ackman Charlie, Ella Mae Bailey Ella Mae, William A Bair Bill, Phyllis M Baker Fuzzy, Nora E Barker Betty, John B Bauer Spook, Cynthia M Beck Becky, Aletha M Britton Al, Robert D Burger Bob, Margaret A Cavanaugh Peg, Arthur Clark Art, Gerald D Clark Gerry, Dean L Close Dean, Loretta M Crawford Iodine, Stewart J Crawford Stu, Lynn A Crosby Chemist, Mary L Crum Crummy, Madeline R Desio Rosie, Jaqueline M Erskine Jackie, Jopseph P Farrell Joe, Margaret A Garin Peggy, Annabelle F Geelen Annie, Ross K Gesford Gus, Phyllis A Gore Phyl, Harvey T Gribble Harv, Shirley L Haas Shirl, Ruth J Hammersley Ruth, Barbara J Harford Whiz, Betty J Heist Heisty, Betty Amelia Hoffower Albert, William F Jessup Phantom, George M Jones Mettie, Donald I Keller Don, John I Kiser Ghosty, Kenneth L Knisely Nicey, Margaret J Kronenwetter Krud, Charles L Leavitt Charlie, Eleanor C Lewis Elmer, Jean L Logan Jeannie, Jack W McDowell Crusher, Anna M McKimm Anna, John B McNarney Mac, Richard L Mann Dick, Frank W Markert Frank, Francis E Martin Jr Pete, Shirley H Mitcheltree Shirl, Paul E Miller Paul, Ronald W Milton Ronnie, Mary A Minard Mutt, Ronald N Moore Heartbreaker, Jack C Murray Stud, Paul S Narby Atlas, Nancy L Nelsen Nance, Joanna D Nelson Jo, Harold E Oman Harold, Helen J Oman Helen, Elner J Parish Enny, Donald Pearson Don, Alan P Piser Al, Grover D Reed Grover, James J Reed Jim, James Renaud Jim, Herman A Rougeux Floogie, Edna M Shaw Eddy, Robert M Shoup Moon, Delores Skillman Levitt Red, Datus E Smith Smitty, Mary L Snyder Mary, Jean C Strait Jeannie, Bibianna N Summerson Bibi, Cecil R Swank Cecil, Eugene J Troncone Boney, Ronald P Vail Slugger, William S Victory Bill, Arthur J Vilella Art, Earl L Zimmer Earl, Mary J Zimmer Fickle, Norma L Zimmers Honey, Mary A Zimmet Canova, Joseph L Zuback Joe, Henry J Zwald Hank, Shirley V Dragoone Shirley

Faculty-J Francis O’Malley Supervising Principal, John M Patterson Principal, Jean Drye, Paul C Miller, Teresa Kennedy, William Allinger, Roy Evans, William Welsh, Julia Welsh ,Arnold Bricker, O Karl Metz, Audrey Kunkel, John H Bixle, Olive Livingston, William C Bitner, Bess Edelblute, Flossie C Smith, Leonard Bailey, Amy C Baker, Russell Anderson, Eleanor Weidert, Esther Bosnic, Gerald Albrecht


This page was last updated on  Monday, June 02, 2003.

Return to Cameron County Genealogy Project

© 2003 Cameron County Pennsylvania Genealogy Project