Cameron County Genealogy Project

Shippen Township

Class Lists, Emporium, High School

1950-1959


 

Class of 1950 Courtesy of PeterHout-  Class Pres. David Burns, Vice Pres. Robert Taggart, Colleen Alden, Raymond Anderson, Ann Balsinger, Percy Bailey, Kenneth Bakestraw, Lyle Bennett, Joanne Bergdahl, Martha Black, Helen Broker, Arlene Burkhouse, Rosalie Chmelar, Gerald Clark, Kathleen Cleary, Robert Collins, Richard Cool, Grace Coppersmith, Thomas Creighton, Virgie Dill, Shirley Fisher, Michael Fragale, Clara Fye, James George, Frank Gribble, Paul Gribble, James Hackett, Marjorie Hagen, James Halderman, Shirley Harford, Clyde Harriger, Edmond Holt, Audrey Housler, Barbara Howlett, Robert Ingram, Robert Johnson, Patricia Keller, Catherine Kibe, George Kinsler, Etta LaPolt, James Lewis, Rita Lewis, Nathan Loncosky, Alvin Lyon, Muriel McDowell, Maxine McManigle, Amie McNarney, Harriet Markert, Jeanette Maginell, Mabel Marks, Thomas Marshall, Earl Moore Jr., Jack Morse, Guy Moscato, Ramona Mumford, James Murray, James Naglich, William Noah, Anthony Osti, Kenneth Ostrum, Norma Pearson,  Merle Pitts, Lila Platt, Donald Priest, Keith Pye, Rachel Rumberger, Joan Smith, Addison Stephens, Edna Swasnick, Robert Taggart, Beatrice Taylor, Glenn Thomas, Daisey Turner, Robert Walker, Philip Whiting, Raymond Whitmer, Daniel Zimmer.Frank Zito


Class of 1951 Courtesy of Mary Ellen Smith-Jeanne Baldo, Dean Barnett, Elmer Bates, Eugene Bennett, Larry Brown, Alba Bush, Bud Carson, Jesse Clark, Roger Clark, Alyce Dexter, Roger Edgell,Dianne Gardner, Maxine Gore, John Haines, Ruth Wykoff, Kathryn Hart, Verna, Hathaway, Dick Hickoff, Fay Ingersoll, Carlton Jenkins, Peggy Jordan, Patty Kenworthy, Gary Klees, Joan Knouse, Helen Kofler, Don Kronenwetter, Lowell, Larson, Jam Laughlin, Carmine Layberger, James Leary, James McDowell, John, Micklich, Kenneth Moore, Joan Morrison, Wm. Norberg, David Overmier, Lynn Palmateer, Nancy Phillips, George Rishell, Albert Rougeux Patricia Russell, Nancy Rutz, Virginia Rutz, Donald Sestina, Eugene Smith, Joan Smith, Shirley Smith, Susie Sullivan, Frank Taggart, Nettie Teates, Eugene Towner, Robert Umbenhauer, Norma Victory, Gordon Vogt, Chuck Wagner,Jean Ann Wheaton, Beverly Whiting, Robert Wilson, Jean Winslow, Jeanette Wright.

Class of 1952 Courtesy of Mary Ellen Smith- Eleanor Altman, Gloria Bailey, Richard Baldo, Marie Ball, James Balsiger,Ronald Barker, JoAnn Barr, Elwood Beck, Donald Benedict, Laura Bignell, Joan Burgoon, Bill Caldwell, Margaret Caldwell, Joanne Callahan, Margaret Clinton, Arlene Cohick, Carol Cook, Eugene Crawford, Roy Danner, Forster Day, Twila Dempsey, Dorothy Donahue, Donna Ellis, Jacqueline English, Patricia Gannon, Mary Jo Glasl, Florence Haynes, Ruth Hickok, James Hornung, Betty Kindblom, John Klees III, Gordon Klinestiver, Joan Kronenwetter, Ruth Kronenwetter, Theo LaBorde, John Lathrop, Barbara Lauer, Joan Lion, Patricia Lion, Chauncey Logue, Robert Lyon, Paul McDowell, Ruth McDowell, LeRoy Markert, Donna Martin, Grace Miller, Helen Minich, William Milton, Grace Moore, Conway Narby, Gretchen Noll, Wayne Printzenhoff, Mary Anne Quigley,
Earl Reed, Roberta Reed, Elizabeth Riedl, Jim Riss, Donald Schager, Donna Schwab, Patricia Slyder, Stanley Stringfellow, Dorothy Summerson, Arlene Taylor, Mike Tompkins, Louis Villella, Sherrill Villella, Wilmer Wagner,
Enid Whiting, Kathryn Zimmer, Mary Jean Zito.

Class of 1953 Courtesy of Mary Ellen Smith -Florence Balliet, William Barker, Nancy Barnett, Denise Bauer, Donald Bauer,Paul Broker, Larry Caton, Gordene Comly, Joann Cummings, Bruce Day, Esther Donovan, Michael Fapore, Patricia Fapore, Anita Francis, Patricia Gribble, Frank Grimone, Ann Harmon, Eleanor Haynes, Helen Housler, Raymond Housler, Thomas Kamats, Emerson Klees, Mary Klees, Joan Klock, Mary Krause, Bernice
Kriner, Naomi LaPolt, Pauline Leavitt, Richard McAuley, Sandra McCaslin, Carl McCombie, Florence McKimm, Junior Manginell, Mary Lee Miller, Max Narby, Glenda Neenan, Pauline Nicolo, Shirley Ostrum, Pauline Pearsall, Gene Perry, Paul Phillips, Patsy Sassenroth, Marie Sestina, Clara Dawn Smith, Helen Smith, David Stringfellow, Donald Turner, William VanGelder, Thomas Williams, James Winslow, Joseph Yore, Znita Zimmer, Ray Zuback.

Class of 1954
Courtesy of Mary Ellen Smith- Elizabeth Bauer, Lorna Bender, Janet Bergstrom, Barbara Bessey, JohnBlinzler, Joe Blinzler, Karl Burkhouse, Tom Cleary, Donald Crandall, June Crawford, Richard Dandois, Mary Alice Dexter, Dorothy Dixon, Eddie Dorman, James Egan, Dorothy Gennocro, John George, Rosemarie Glasl, Sally Glasl, Byron Goodrow, William Grimone, Jack Grube, Patty Hall, Don Hammersley, Catharine Hathaway, Janet Hanscom, Joe Henderson, Lauren Hickok, George Horning, Bernard Hornung, Vern Johnson, George Kamats, Louise Kamats, Margaret Kinsler, Jay Klock, John Klock, Joyce Knisely, Terry Klinestiver, Marie Kuppleweiser, Myrna Lanphere, Patricia Mack, Sue Martin, Joan Mintzer, Patricia Moate, Barbara Moscato, Robert Myers, Helen Priest, Jerome Priest, Karen Razey, Louis Prime, Sandra Regelman, Carole Rinehuls, Fred Ritchey, Martha Rydesky, Rachel Saxton, Nila Smith, Arlene Straub, Betty Swank, Nancy Taggart, Carl Taylor, Ronald Tompkins, Veronica Wennin, Robert Williams, Virginia Williams, Zames Zeigler.

Class of 1955 Courtesy of Mary Ellen Smith- Ben Aaron, Jude Andrews, John Baldwin, Evelyn Barr, Joy Batres, Fred Beck, Mary Patricia Brennan, Mary Catherine Brennan, Miles Bender, Edward Carden
Carl Cedargren, Robert Cole, Mary Ann Cummings, Mike Dolan, Ellen Donovan, Richard English, William Erskine, James Gennocro, Donna Gillette, Judy Glasl, John Gresimer II, Frances Hallinen, Paul Hammersley (deceased), Emery Hanscom, Gwen Henderson, Zelia Hertlein, James Horvath, Wesley Housler, George Jessup, Mary Jane Kamats, Margaret Kibe, Sandra Kles, Jim Kornish, Robert Lovett, Betty McAulay, Melba McDowell, Cyril Moore, Mary Mumford, Joe Newton, Catherine Nicolo, William Nystrom, David Olivett, Linnea Olson, Mary Ellen Overmier, Naomi Pearsall, Tom Pearson, Donna Peasley, Patricia Ramsey, John Reid, Richard Reid, Harold Reynolds, Deanna Ristine (deceased), Joan Ritchey, Margaret Russell, Nancy Schwab, Kenneth Signor, Barbara Slyder, Ellen Smith, Lilly Mae Smith, Marjorie Smith, William H. Smith (deceased), William R. Smith, William Steele, Christ Stringfellow (now Stewart), Francis Stuart, Kay Swineford, George Taggart, Eugene Thomas, Brent Turner, Nancy Wennin, Al Winslow, Ralph Yore

Class of 1956 In honor of all the deceased members of our class from 1944 thru 1956 by
Pete Bennett-(3/23/03)-
Mary Andregg, Jolene Bateman, Glenda Bates, Patricia Beaton, Vernon Bennett, John Bixler
Leo Blumle, Donald Bright, Janice Broker, Anthony Campbell, David Carson, Donna Caton, Carol Chandler, Barbara Coy, Ronald Dorcey, Carol English, Thelma Fackender, Linda Friendel, Thomas Fulton, John Gartner, Stanley Glasl, Leo Grimone Jr., Patricia Grimone, Constance Guisto, George Hart, Bernard Hathaway, Alan Hertlein, Edward Hornung, Rosalie Horvath, Douglas House, Mary Ingersoll, Dean Jordan, Roseann Kalafut, Caroline Kamatz, Margaret Kamatz, Timothy Kinsler, Barbara Kissinger, Janet Klinestiver, Norman Labrozzi, Nila Layberger, Hettie Lewis, Edie Malizia, Marilyn Mawn, Judith McCammond, Doris McClure, Jean McDowell, Richard McGarvey, Verna Meyers, Della Mumford, Jean Mumford, Anna Neyman, Ferdinand Petrazio, Bari Poorman, Sharon Ramarge, Gary Reynolds, Ann Richey, Kent Reigel, Catherine Rydesky, Sally Sebring, Marice Smallwood, Joan Stampee, Janice Strait, Gordon Strycula, William Swank, Gerry Tartaglia, Helen Tartaglia, Victoria Tartaglia, Navelda Uplinger, Gordon Wheaton, Clark Woomer, Donna Zebker, Marie Zerbe, Henry Zimmer, Fredie Mc Feeley, Please feel free to add to or make corrections to the names on this list by contacting the webmaster

Class of 1957 Courtesy of Pete Bennett- Class Officers: Eleanor Madeline Tomkins-President, David Monrow Smith-Vice President, Beverly Grace Grimaldi-Secretary, David William Miller- Treasurer, Alice Ann Anderson, Johanna Louise Anderson, Russell Jay Andrews, Donald Eugene Armstrong, Deanna Lee Bailey, James Eiber Bailey, Robert Bumgardner, Judith Irene Bailey, Annette Louise Bauer, Linda Marie Bauer, Donna Marie Berry, Frederick Arthur Bignell, David Thomas Blinzler, Charles Andrew Blumle, Dianna Lee Bruening, Donald Everett Burns, Gerald Stanley Burns, Joseph Leo Caldwell, Nancy Ruth Campbell, Thomas Edward Clark, John Richard Cochran, Kathryn May Crandall, Ann Louise Crum, Roberta Ann Curry, Joan Marie Dexter, Ethel Marie Dolaway, Phillip Arnold Doud, Stanley Louis Dynda, Ferieda Alice English, Mary Ann Farell, Richard Allan Foster, James Joseph Fragale, Peter Irvin Garman, George Harold Gates, Robert Cletus Green, Frederick Albert Guido, Edna Irene Harpster, Sarah Jane Hathaway, Marcellus William Haupt, Jesse Rebecca Haynes, Natalie May Herrold, Joanna Jane Hertlein, Gary Wayne Hodge, Judith Mary Horvath, Richard Lee Hoover, James Horning, Arthur James Housler, Judy Ann Jenkins, Connie Eileen Jewart, Charles Clyde Jordan, Marjorie Ann Lambert, Donna Jean Lovett, John Robert Malizia, Judith Audrey McManigle, Martina Lorraine Minard, Guyson Charles Norton, Thomas Michael O'Keefe, Margaret Aurora O'Malley, Carol Evangeline Pagett, Dorothy Marie Phillips, Herbert Leroy Pearsall, Carol Ann Moore, Ann Jayne Ramsey, Patricia Ann Reed, Sandra Jean Reinard, Earnest Carl Russell, Richard Lynn Sassman, Laura Richardine Saxton, Charles Gary Signor, David Paul Smith, Joyce Cecile Smith, Richard Lee Smith, Judith Ann Streich, Joseph Henry Swab, Carol Joy Swank, Daniel Michael Topolski, Maryanne Umbenhauer, Marilyn Elaine Wallace, Patricia Jo Whitcomb, Pearl May Wykoff, Joseph Mark Williams, Robert Alan Zito, William Gene Zoffrea

Class of 1958 Courtesy of Pete Bennett- Angelo Eugene Agliardo, James Eugene Allman, Thomas Edward Andrews, Frank MonroeBateman, Helen Theresa Bauer, Carolyn Joan Bessey, Michael John Brennan, Joseph Layton Buganza, Dorothy Jean Caldwell, Nancy Anne Clark, Mary Patricia Cleary, Janet Louise Coppersmith, Carol Louise Cummings, Henry Patrick Dixon, William James Dorman, Jean Elizebeth Duncan, Marjorie Elaine Dynda, Susan Jane Fackender, Charlotte Mae Foster, Marlene Ann Fragle, Gloria Mae Gennocro, Twila Rebecca Gribble, Gary Lloyd Griffith, Michael David Grimone, William Edward Handley, Leo Joseph Hanes, Eva Josephine Hart, Janice Eileen Hathaway, Barbara Joan Hoffman, Mary Louise Jepson, Carol Ann Jordan, James Richard Jordan, William Andrew Kalafut, Judith Ann Kamats, Frank Ivan Kepler, Julie Ann Kolpein, Carmelia Ann Lango, Donna Maria Lewis
Ernest LaRue Lovett, John Richard Lucas, Helen Ethel Main, Margaret Annette McCaslin, Walter Earl McDowell, Charlotte Ann McMillan, Theodore Ralph Mitcheltree, Earl Eugene Mumford, Gary Alan Noll, Leah Jean Ostrum, Mary Anne Ellen Petrazio, Jane Agnes Quigley, Mahlon Leonard Ramarge, Linda Rae Rinehuls, Violet Roxine Rinhuls, John Robert Romick, Barbara Ann Rydesky, Mary Jane Saxton, Thomas R. Sherry, Jane Nydam Slottje, Vincent Michael Slusarick, Fredrick Earl Smith, Richard Eldon Spencer, Robert Foster Strader, Heather Ann Streich, Grace Mae Thomas, Carol Elaine Uber, Ethel Pauline Uplinger, Edward Lawrence Uzdale, Edward Lawrence Vater, Cyril Thomas Wheaton, Theodore Allen Whiting, Marilyn Claire Whiting, Neil Marshall Woomer, Linda Jane Wykoff, Elizabeth Rose Young, Curtis Dean Zimmer, William James Zwald

Class of 1959 Courtesy of Pete Bennett Gene Lamoine Armstrong, Gary Lee Bender, Edward Robert Benyon, Gary Francis Berry, Maria Inez Clark, Gary Lee Clark, Albert George Connelly, Diane Louise Crosby, James Joseph Danner, Judith Anne Coppersmith, Jay Edward Detweiler, Judith Lorraine Deter, Barbara Aileen Dolan,
Myrna Ruth Engle, Mary Elizabeth English, John Edward Glasl, Mary Ellen Griffith, Gerald Paul Gillette, Gail Elizabeth Harman, Barbara Joyce Heist, Suellen Rebecca Hertlein, Terry Lee Hodge, Carol Janet Hodge, Charles O'Neil, Jessup, Richard Steven Johnson, Bruce Dalton Johnston, Joanne Eileen Kamats, Raymond Carl Kinter, Ellen, Marguerite Kriner, Bernard Eugene Labrozzi, Mary Louise Lambert, Anthony Harold Lewis, Lance Laverne Lewis, Beverly Ann Lovett, Ralph Lester Lundin, Evelyn Christine MacMillan, Jetson Russell McCleary, Valerie Ruth McFeely, John Buster McKimm, David Keith McNeil, Bonita Andra Marshall, Gerald Anson Mason, Ralph Paul Mason, Dennis Paul Miglicio, Lois Marjorie Miller, John Michael Minard, Gilbert Walter Mitchell, Sally Marie Mitchell
Dorman Millington Morre, Kathleen Malee Mottern, Mary Diane Ogden, Carol Ann Osmanski, Gary Robert Pellam, Edwin Elmer Perkins, Victor Manuel Pinzon, David Chalmers Regester, Priscilla Beatrice Reitz, Susan Leona Ristine, Loretta Joan Rutz, Rodrick John Shadman, Rosanna Gail Sizer, Charles William Slottje, Carl Andrew Smith, John Edward Solveson, Dianna Lee Sprung, Margaret Louise Steele, Robert Edward Stroup, James Andrew Strycula, Stephen Howard Study, Sidney Dean Summerson, Deanna Kaye Swank, John Schreffler Vail, Mary Jane Williams, Carol Ann Zoschg



This page was last updated on  Thursday, June 26, 2003.

Return to Cameron County Genealogy Project

2003 Cameron County Pennsylvania Genealogy Project