Search billions of records on Ancestry.com

Rhode Island
USGenWeb Project


Johnston Beers Map Listings; Page 19

Please note: these entries have not yet been checked against the original
Johnston, Section 1
District No. 4 Antioch (there is an Antioch Chapel still existing)

O. Angell
C. Atwood
Mrs. Chapman
J. Q. A. Davis
W. Fenner
Mrs. Hopkins
Hopkins & Field
J. Ketton??
E. A. Lawton
"Lawton Hill"
A. Luther Est.
A. Mathetook???
E. Potter
G. W. Ralph
W. Randall
W. W. Richardson
 W. Rogers
W. S. Salisbury
R. Searle
A. Smart
L. Smith
Mrs. Stafford
J. W. Thornton
E. Turner
A. G. S. Waterman
C. Waterman
T. Wiswall???

District No. 9 Bell

S. Aldrich
N. Barden
C. Brown
?.  Eddy
?.  Fenner
S. Ford
J. Mathewson
J. W. Mathewson
P. T. Mathewson
J. McGunigle??
Smith Est.
Miss C. Smith
E? F Smith
J. W. Smith
Miss E. Thurber
G. Thurber
Ira Thurber
A. Wade
E. Waterman
W. Waterman Est.
C. Williams
?. Winsor

District No. 10 Winsor

Brown & Bro.
C. Brown
Mrs. R. Davis
H. Hawkins
?. W. Steere
Deac. Thornton
E. Thornton
P. Thornton Est.
W. L. Thornton
D. Winsor
E. Winsor
Isaac Winsor
M. Winsor
S. Winsor

District No. 6 & 14

R. B. Arnold
Mrs. Arnold
E. W. Brown
L. Brown
M. Brown
T. Brown
Mrs. H. Hopkins
Keech Est.
H. McCaffrey
S. Mill
A. Peck
Mrs.  F. Randall
G. Randall
H. M. Young


Johnston, Section 2
District No. 2 - Vial - Silver Lake

C. Brown
F. Brown
W. H. Brown
?. Crothers
W. Davis Est.
O. Fenner
J. M. King
C. Knight
Mrs. Latham
Mrs. ? McGee
?. Miller
?. Murphy
?. Perkins
C. E. Pettis
M. Potter
W. L. Smith

District No. 3 - Drybrook, Simmonsville, Hughesdale

T. Atwood
L. Blanchard
W. Blanchard
Brown Est.
G. Fenner Est.
T. H. Hughes
A. Keech, 
W.S.? Kemb??
S. Kent
S. Knight
J. Phillips
S. Randall
A. H. Remington
S. Smith
Sprague Co.
W. Steere
Town Asylum
J. Waterman
N. Waterman Est.

District No. 5 Waterman

J. Aldrich, C. Atwood,
Miss P. Brown
E. R. Coffin
H. Colwell
Pocasset Bleachery
E. Potter
H. M. Reed
A. W. Smith
C. Streeker
D. Thornton Nursery
J. Thornton Est.
M. R. Tillinghast
A. Turtellott (Tourtellott)
J. Walch
L. F. Waterman
Miss S. Waterman
A. A. Williams
A. W. Winsor

District No. 7 Triptown
 

District No. 8 Belknap

Albion Co.
?. Angell
?. Andrews
L. F. Barton
J. Belknap
S. Clemence
J. A. Cram
J. R. Hopkins
P. W. Mathewson
P. Mathewson Hotel
S. Potter
Store
E. Sweet
N. Sweet
?. Thornton
C. Waterman
J. Waterman

District No. 11

District No. 12 Graniteville - Centerdale

E. Angell
N. J. Angell
O. W. Angell
P. Angell
S. Angell
N. Barnes
J. F. ? Barton ?
Mrs. F. Belknap
E. Briggs
Dr. Budlong
W. H. Carey
P. Collins
O. Colwell
V. Colwell
L. Dean
F. W. Bapt. Church
E. O. P. Mathewson
R. Mathewson
McLaughlin
T. Naylor
S. Nichols
P. Salisbury
E. P. Searle
W. H. Smith
S. Steere
D. Stellard
D. Sweet Est.
S. Sweet

District No. 13 Dry Brook

 


Johnston, Section 3
Simmonsville

W. H. Almy
T. H. Hughs
A. Lawton
A. Luther Est.
J. B. & E. S. Randall
Mrs. Remington
Mrs. E. Rice
A & W Sprague
H. Young

District No. 1 - Merlino Village - Olneyville

W. Diamond
Mrs. Franklin
Mrs. A. Pike??
J. Waterman
J. O. Waterman

Simmonsville Subscriber's Business Directory

A. White, Superintendent of Chappel Cotton Mills
F. F. Simmons, Trader
A. F. Luther, Carpenter and joiner
Edward Taylor, Stonemason.
A. Waterman, Stonemason.
John Hopkins, Jr., Machine Printer


Thanks to Beth Hurd for creating these searchable lists in 2000.

Back to the RIGenWeb Map Page

Back to the Rhode Island USGenWeb Home Page


http://www.rootsweb.com/~rigenweb/maps/