World War II South Australian Honours Recipients (Fleurieu Peninsula)

Military Medal

Anderson, Howard George - SX4424, L/Cpl 2/27 AIF, born at Strathalbyn
Foxwell, William Stephen - VX5489, Lieut. 2/7 AIF, born at Inman Valley
Symons, William Innes - SX20342, L/Sgt. 2/10 AIF, born at Yankalilla

Military Cross

Wilton, James Hardy - SX9497, Maj 2/43 AIF, born at Victor Harbor

Distinguished Service Order

Hall, Kenneth Spencer - SX4855, Maj. 2/31 AIF, born at Willunga, enlisted at Willunga
Wiggins, Albert Lloyd - 407541, Sqd Ldr. 132 Operational Training Unit, born at Middleton
 

  Distinguished Conduct Medal

Kennedy, Robert Francis - SX500268, Cpl. London Victory March Contingent, born at Echunga
Richards, Harry - WX1944, Pte. 2/11 AIF, born at Normanville

British Empire Medal

Shannon, David Murray - SX4587, L/Sgt. Signals 7 Australian Division, born at Victor Harbor

Air Force Cross

Vickery, Peter Robinson - 407496, Flt. Lieut. 21 PTC, born at Meadows

Distinguished Flying Medal

Seaman, Ronald Stephen - 417898, Plt. Off. 464 Squadron, born at McLaren Vale

Distinguished Flying Cross

Burgan, Geoffrey Shuttleworth - 407284, Flg. Off. 11 Squadron India, born at McLaren Flat
Davoren, Patrick Joseph - 416377, Flg. Off 22 PTC, born at Victor Harbor
Northridge, Denis - 437055, Flg Off. 9 Aircrew Holding Unit, born at Strathalbyn
Sedunary, Alan Joseph Lyall - 416619, Plt Off. 75 (NZ) Squadron RAF, born at Victor Harbor
Smith, Donald Hamilton - 407256, Wng Comm. HQ (O) FC, born at Encounter Bay
Wiggins, Albert Lloyd - 407541, Sqd Ldr. 132 Operational Training Unit, born at Middleton

 

Fleurieu Men & Women who served

These are but a few of the many hundreds of men and women who saw service in the military forces of Australia who were either born or lived on the Fleurieu Peninsula. The Serving Women are coloured red.

Adey, Harold John - S72451 - Pte 6 Battalion Volunteer Defence Corps, born at Inman Valley
Anderson, Lindsay Ewart - SX 3129, Pte 2/7 Field Regiment 2 AIF, born at Second Valley
Bagshaw, Douglas Errol - SX7468 - Pte 2/48 AIF, born at Clarendon
Baker, Hurtle Roy - SX4549, Pte 2/27 AIF, born at Kangarilla
Barnett, Leslie Douglas Malcolm - S26633 - Pte 48 Battalion HQ, born at Clarendon
Baughan, Frank Henry - S65280 - Pte 4 Battalion Volunteer Defence Corps, lived at Paris Creek, enlisted at Strathalbyn
Behrendt, Ronald Leslie - S56530 - Pte 4 MD Ordinance Depot, born at Reynella, enlisted and lived at Rapid Bay
Bell, Horace Maxwell - SX29312 - Pte 2/43 AIF, lived at Finniss
Bell, Marguerite Alus - WR/1962 - Stewardess Minor HMAS Lonsdale, born at Clarendon
Bell, Shirley Helena - WR2574 - Stewardess HMAS Cerberus, born at Clarendon
Bennett, George Alfred - S86113 - lived at Delamere, enlisted at Rapid Bay
Bennett, George Vincent - S65284 - Pte 4 Battalion Volunteer Defence Corps, lived at Delamere, enlisted at Rapid Bay
Bennett, Thomas Arthur - S65285 - Pte 4 Battalion Volunteer Defence Corps, lived at Delamere, enlisted at Rapid Bay
Bennett, Wilfred Egbert - S20728 - Pte 27 Battalion Special Air Services Regiment, lived at Delamere, enlisted at Rapid Bay
Bilney, Albert Edward Roy - S9693, Trp 18 LH (Machine Gun) Regt, born at Kangarilla
Bilney, Douglas Otto - SX25200, Signalman HQ 3 Australian Infantry Brigade Signals, born at Kangarilla
Bilney, Keith Glynn - SX28145, Pte 2 Australian Bulk Petrol Storage Company, enlisted at Kangarilla
Bilney, Malcolm Reginald - 152932, Ldg Aircraftsman HQ North-western area, born at Kangarilla
Bilney, Wilfred Max - SX23972, Pte. 2/1 Australian Port Operation Company, born at Kangarilla
Blake, Allan Herbert William - SX13069 Drv AASC 1 Armoured Division  2 Armoured Brigade, born at Bulls Creek, lived at Mt Barker
Blake, Horace Reginald George - S74284 - Pte 8 Battalion Volunteer Defence Corps, born at Inman Valley
Blakely, Randle Keith - 116297, Ldg Aircraftsman RAAF Station Darwin, lived at Rapid Bay
Blaser, Alfred Hugo - S56541 - Signalman 4 Lines of Communication (PMG), born at Bigg's Fat
Blythman, Graham - 154748 - Ldg Aircraftsman - 1 Aircraft Performance Unit RAAF, born at Clarendon
Blytheman, Ernest Thomas - S65926, Cpl. 4 Battalion Volunteer Defence Corps, born at Kangarilla
Blytheman, Hurtle John - S65927, Pte 3 Battalion Volunteer Defence Corps, born at Kangarilla
Blytheman, Leslie George - S66519 Pte. 5 Battalion Volunteer Defence Corps, born at Kangarilla
Bottrill, Lois - 96985 - Aircraftswoman 1 Flying Boat RepairDepot, born at Kangarilla
Bottrill, Maurice Alan - A477, Flt Sgt. 24 Squadron RAAF, born at Kangarilla, enlisted at Kangarilla
Bottrill, Noel - SX23581 - Cpl 4 Armoured Brigade Prov PL, born at Clarendon
Bottrill, Roma - 107504, Aircraftswoman General Reconnaissance School, born at Clarendon, enlisted at Kangarilla
Branford, Elijah David Baxter - S71294, Pte. 5 Battalion Volunteer Defence Corps, born at Kangarilla
Brinkley, Murray Harold David, 4 Battalion Volunteer Defence Corps, lived at Currency Creek, enlisted at Goolwa
Brooks, Leon Lemuel - S65942 - Pte 4 Volunteer Defence Battalion, born at Clarendon
Brougham, Cyril Edward - 21369 - Led Teleg HMAS Cerberus RAN, born and lived at Delamere
Brougham, Henry John - 39176 - Ldg Aircraftsman 1 Airfield Construction Squadron, born and lived at Delamere
Brown, Ernest George - S9613 - Trp 18 Machine Gun Regiment, born at Clarendon
Brown, Herbert - S65298 - Pte 4 Battalion Volunteer Defence Corps, lived and enlisted at Rapid Bay
Buckman, Cyril Arnold - SX4707, Pte 2/27 Battalion, born at Kangarilla
Bullen, Lawrence Vincent - S20826, Pte 27 Battalion Air Services Regiment, lived at Rapid Bay, enlisted at Rapid Bay
Burpee, Alfred Mitchell - SX8047 - WO2 2/45 Australian Light Aid Detachment, born at Clarendon
Burpee, Clarence Frederick - S2767 - Pte 16 Mounted Platoon RAE, born at Clarendon
Brumby, Ronald Edgar - 122889, Ldg Aircraftsman 14 Stores Unit RAAF, born at Kangarilla
Burgan, Richard Clement - SX17334 - Sgt Lae Area Workshops, born at McLaren Flat, enlisted at Kangarilla
Byrnes, Douglas Allen - S11437 - Gunner 48 Field Battery, born Strathalbyn, lived Currency Creek, enlisted Goolwa
Byrnes, Maxwell David George - SX11390 - 2/8 Field Ambulance, born Victor Harbor, lived Currency Creek
Cannon, William Allan John - SX6274 - Pte 10 AMH, born Currency Creek
Carmichael, Donald John - SX38050, Trp. 1 Armoured Regiment, born at Kangarilla
Chandler, Arnold Edgar Godfrey - S114412 - Pte 102 Australian Ordinance Vehicle Park Section, born at Clarendon
Chapman, Rufford Leslie - V14205 - Pte 9 Garrison Battalion, born at Clarendon
Chinball, Maxwell Anthony - S65310 - Pte 4 Battalion Volunteer Defence Corps, born at Finniss, lived at Middleton, enlisted at Goolwa
Chirgwin, Horace Martin - V86460, born at Rapid Bay
Close, James Noel - SX27290 - Pte 10 Ordinance Vehicle Park AAOC, born at Clarendon
Cole, Albert - S65311 - Pte 4 Battalion Volunteer Defence Corps, born and lived at Delamere, enlisted at Yankalilla
Colebatch, Eric Hughes - SX6984 - Staff Sgt 9 Australian Field Cash Office, lived at Finniss
Collins, D'Arcy Harold - S65988 - Pte 4 Battalion Volunteer Defence Corps, born at McLaren Flat, enlisted at Kangarilla
Collins, Allan Thomas - S9952 - Trp 18 Light Horse Machine Gun Regiment, lived and enlisted at Rapid Bay
Collins, Don - S2939 - Pte. 33 Garrison Battalion, born at Kangarilla
Collins, Gordon Bryan - A45732 - Pte 25 Australian Works Company, born at Kangarilla
Collins, Gwendolyn Florence - SX27740 - Lieut. 105 Army Medical Hospital, born at Kangarilla
Collins, Hurtle Josiah Harold - S1381 - Capt. Dist Acct Office 4 MD, born at Kangarilla
Collins, Malcolm Charles - S56371 - Pte 33 Garrison Battalion, born and lived at Delamere, enlisted at Rapid Bay
Collins, Marjorie Bertha Annie - S65162 - Cpl HQ Line of Communication Area, lived at Delamere
Collins, Ross - 116250 - Ldg Aircraftsman 1 Aircraft Depot Laverton, born at Kangarilla
Collins, Una Dorothy - 114542 - Aircraftswoman LAV TD&R SECT, born at Kangarilla
Conlon, Sylvia Keith - NF444284 - Cpl Australian Womens Army Service, born at Clarendon
Constable, Jack Day - 28489 - Cpl 11 Group HQ, RAAF, born at Finniss
Cross, Daniel - S212379 - Pte 4 Garrison Battalion, born at Strathalbyn, lived at Belvedere
Crossman, Cleve William - 39017 - Sgt 1 Recruit Depot, born at Currency Creek
Crossman, Graham Frederick - SX32509 - Cpl 2 Australian Bulk Petrol Supply Company, born at Currency Creek
Davidson, David - 39369 - Flt Liet. 1 Aircraft Performance Unit, born at Clarendon
Dayman, Keith - 141274 - Ldg Aircraftsman - RAAF Laverton, VIC, born at Clarendon
Dent, John William Owen - SX4131 - Pte 2/27 AIF, born at Currency Creek
Dent, Roy Samuel Owen - SX15069 - Pte 3 Training Battalion, born at Currency Creek
Dingle, Wilton Henry - A4484 - Cpl 10 Squadron RAAF, born at Clarendon
Dowdell, Jack - SX6830 - L/Sgt 2/3 Machine Gun Battalion, born at Clarendon
Dowdell, Stanley - SX27653 - Sapper 23 Field Company, born at Clarendon
Dowling, Bernard Colin Henry - SX26459 - Cpl 10/48 Australian Infantry Battalion, born at Kangarilla
Dowling, Henry James - SX23684 - Tpr. 2/9 Armoured Regiment, born at Kangarilla
Dowling, Kenneth Russell William - SX22932 - Sgt 10/48 Australian Infantry Battalion, born at Kangarilla
Dunn, Lindsay Allan - S65329 - Pte 4 Battalion Volunteer Defence Corps, lived at Finniss, enlisted at Strathalbyn
Easton, Douglas Leon - SX32107 - Sgt 101 Motor Regiment, born at Clarendon
Easton, Herbert Henry - SX29661 - Pte 33 AIF Training Battalion, born at Clarendon
Easton, Ronald Vivian - SX28235 - Cpl 27 Battalion AIF, born at Clarendon
Easton, Thomas Walter - S75531 - Pte 9 Battalion Volunteer Defence Corps, born at Clarendon
Emery, Harold Kingsley Donnelly - S51693 Pte Area Staffs, born at Bigg's Fat
Endersby, Kenneth William - S65349 - Pte 4 Battalion Volunteer Defence Corps, lived at Finniss, enlisted at Strathalbyn
Enniss, Harley John - VX104140 - Major 2/8 Australian General Hospital, born at Clarendon
Evans, Evan - SX38581 - Staff Sgt 151 Australian General Transport Company, lived at Delamere
Fairley, Daniel Keith - S73153 - Pte 10 Battalion Volunteer Defence Corps, born at Second Valley
Feder, Norman Gellert - Pte 2/27 AIF, born at Bigg's Fat
Fidock, Rex George - SX25752 - Trp 2 Australian Tank Battalion, born at Goolwa, lived at Currency Creek
Finlayson, Grace - 91560 - Flt Sgt 14 Stores Unit RAAF, born at Kangarilla
Fischer, Ada Ruth - SX12945 - Lieut. 2/12 Australian General Hosptial, born at Finniss, lived at Langhorne Creek
Flatman, Allan Ross - SX25576 - WO1 8 Australian Advanced Ammunition Depot, born at Clarendon
Flatman, Clem Winston - 28773 - Flt Sgt 12 Squadron RAAF, born at Clarendon
Foxwell, Douglas James - SX6993 - Staff Sgt 2/48 Battalion AIF, born at Inman Valley
Foxwell, William Stephen MM - VX5489 - Lieut 2/7 AIF, born at Inman Valley, won Military Medal, was a POW
Frisby, Betty Dawn - 111602 Aircraftswoman 1 Engineering School Ascot Vale, born at Clarendon
Frisby, Jack Milton - 417065 - WO 21 PTC RAAF, born at Kangarilla
Frisby, Maxwell Ellis - SX3574 - Cpl 2/27 Battalion 2 AIF, born at Clarendon
Fuller, Evan William - S65362 - Pte 4 Battalion Volunteer Defence Corps, born and lived at Currency Creek, enlisted at Goolwa
Fuller, Harold Francis Samuel - S34329 - Pte 108 Reserve Motor Transport Company AASC, born and lived at Currency Creek, enlisted at Goolwa
Gardiner, Wilfred Howard - SX35504 - Pte 11 Pioneers Staging Camp, born at Kangarilla
Garrett, Leslie Spencer George - PM7140 - Ord Sea HMAS Lonsdale, born at Clarendon
Giles, Albert Frank - S85347 - Pte 2 Battalion Volunteer Defence Corps, born at Clarendon
Giles, Arnold Henry - 47501 - Cpl 102 Squadron RAAF, born at Clarendon
Giles, Brian James - SX13810 - Craftsman 115 AUST BDE W/S AEME, born at Kangarilla
Giles, Clive Henry - 437917 - WO 463 Squadron RAAF, born at Clarendon
Giles, Frederick Arthur - S85807 - Pte 2 Battalion Volunteer Defence Corps, born at Clarendon
Giles, Graham Henry - PA4533 - Ord Seaman HMAS Torres RAN, born at Kangarilla
Giles, Jack Alan - SX8652 - Pte 2/6 Supply Depot Company, born at Clarendon, enlisted at Kangarilla
Glenie, Frederick William - born at Finniss
Golder, Claude Thomas - S114113 Pte 14 AT CO, born at Kangarilla
Golder, Cyril Henry - 152625 Ldg Aircraftsman 7 Airfield Construction Squadron RAAF, born at Kangarilla
Golder, Leslie Hubert - SX23522 Craftsman 2/9 Australian Armoured Regiment Workshop, born at Kangarilla
Golder, Murray Ross - 152571 Ldg Aircraftsman 9 Transport & Movements Office RAAF, born at Kangarilla
Golder, Regianald Stephen - S66501 Pte 4 Battalion Volunteer Defence Corps, born at Kangarilla
Golder, Roy Edward - S66055 - Pte 4 Battalion Volunteer Defence Corps, born at Kangarilla
Golder, Terence Osman - S212800 - Cpl 33 Garrison Battalion, born at Kangarilla
Gould, Alexander Ronald - S29932 - Pte 8 Auxiliary Horse Transport Company, lived at Currency Creek, enlisted at Goolwa
Goyder, William George - 115015 - Cpl 7 RAAF Hospital, born at Bigg's Fat
Grimwood, Harold Frederick - SX20230 - Pte 1 Australian Parachute Battalion, born at Kangarilla
Groves, Herbert Ronald - SX18787 - 2/6 Field Ambulance, born at Clarendon
Grubb, Allan Lindsay - S50808 - Pte 4 MD BIPOD, born at Currency Creek, lived and enlisted at Strathalbyn
Grundy, Joseph Henry - S65364 - Pte 4 Battalion Volunteer Defence Corps, born and lived at Second Valley, enlisted at Yanikalilla
Gurr, Ronald Lewes - SX141 - Pte 2/3 Field Regiment Artillery, 2AIF, born at Inman Valley
Haines, Alfred Horace - SX31149 - Gunner 13 Field Regiment, born at Belvedere
Haines, John - S56941 - Pte General Details Depot, born at Kangarilla
Hampton, Albert James Smith - SX37138 - L/Cpl 10 Australian Army Transport Company RAE, born at Bigg's Fat
Hampton, Victor Atlee - S80480 - Cpl 4 Battalion Volunteer Defence Corps, born at Bigg's Fat
Harcus, William Elliot - 153316 - Ldg Aircraftsman 10 Stores Depot
Harper, Arthur Herbert - 14298 - WO 7 Operational Training Unit RAAF, born at Clarendon
Harper, Cornwall Creek - SX5145 - Pte 2/27 Battalion AIF, born at Clarendon
Harper, Frederick Hartley - SX4944 - Sgt 2/27 Battalion AID, born at Clarendon
Harper, Harley Maxwell - S23876 - Pte 43 Battalion, born at Clarendon
Harper, Leslie George - S73225 - L/Cpl 10 Battalion Volunteer Defence Corps, born at Clarendon
Hart, Philip Wesley - 416570 - Fly Off 132 Operation Training Unit RAAF, born at Clarendon
Harvey, Alan Cecil - S29952 - Pte 8 Auxiliary Horse Transport Company, born at Clarendon
Haskett, George Edwin James - S56523 - Pte 27 Salvage Section, born Myponga, lived Currency Creek, enlisted Goolwa
Hatherly, Reginald Hawson - S7477  - Trp 9/23 Light Horse Regiment, born at Clarendon
Heath, Leland Bennett - S874 - Cpl 13 FTT, born at Finniss
Henley, Percival Collett - N202421 - Pte 18 Battalion Volunteer Defence Corps, born at Finniss
Heppner, Martin Carl - S111509 - Pte 69 Anti-Aircraft Company, lived at Rapid Bay
Higgins, Alan Desmond - S65377 - 4 Battalion Volunteer Defence Corps, lived at Currency Creek, enlisted at Goolwa
Hillman, Albert Ernest - SX12152 - 2/2 Machine Gun Battalion, of Mt Barker
Hillman, Kenneth Horace - SX31455 - HQ 3 Infantry Brigade, of Mt Barker
Hilton, Arthur Robert - S70112 - Pte 3 Battalion Volunteer Defence Corps, born at Clarendon
Holder, Noel - SX23624 - Pte 5 Australian Field Baking Corps, born at Clarendon
Hooper, Ronald Richard - SX10445 - Pte 2/3 Machine Gun Battalion, lived at Delamere
Hunt, Fred Norman - S65381 - Pte 4 Battalion Volunteer Defence Corps, lived at Finniss, enlisted at Goolwa
Hunt, Vandry Maurice - S65373 - Pte 4 Battalion Volunteer Defence Corps, lived at Finniss, enlisted at Goolwa
Hutchinson, Garnet Charles - SX26957 - Pte 121 A GT Company, born at Inman Valley
Hutchinson, Harold Andrew - SX4632 - HQ 1 Advanced Ordinance Workshop, lived at Currency Creek
Hutchinson, Reginald John - S20878 - Pte 108 Reserve Motor Transport Company, born at Inman Valley
Inkley, Norman Ernest Henry - 442346 - WO 9 Aircrew Holding Unit RAAF, born at Paris Creek
Jacka, John Charles - SX5837 - Drv 2/2 Reserve Motor Transport Company, lived at Delamere
Jacka, Ronald Charles - SX5838 - Pte 2 Infantry Training Depot, lived at Delamere
Jackson, Benjamin Harcourt - S51677 - Pte 1 Farm Company AASC, born at Bigg's Fat
Jarvis, William Walter - S110578 - Pte R T A, born at Inman Valley
Jennings, Henry Thomas McDonald - SX34258 Pte 26 Australian Infantry Battalion, born at Kangarilla
Johnson, Laurence Edward - SX30785 - 2/9 Commando Squadron, born at Kangarilla
Jones, Edward Georgetown - SX28480 - Lieut. 25 Garrison Battalion, lived at Currency Creek
Jones, George Richard S65394 - Pte 4 Battalion Volunteer Defence Corps, born and lived at Delamere, enlisted at Yankalilla
Jones, Harold Edgar - S222 - L/Sgt 4 Asst Company, born at Kangarilla
Jones, Leslie - A41074 - Ldg Aircraftsman Headquarters Southern Area, born at Kangarilla
Jones, Leyshon Philip Maxwell - S213024 - Major SA Echelon & Records, born at Kangarilla
Jones, Percival Howard - S790 - Pte 25/33 Australian Garrison Battalion, born at Kangarilla
Jones, Ronald Frederick - 140635 - Ldg Aircraftsman 7 RAAF Hospital Staff, born at Kangarilla
Jones, Stanley Miles - 122435 - Ldg Aircraftsman SPU (SA Section) born at Second Valley, lived at Reynella
Jones, Sydney Roy - SX4998 - Pte 2/10 AIF, born at Second Valley
Jones, Thomas Darrell - S26657 - Pte Fort Workshops Adelaide, born at Kangarilla
Jones, Thomas Edgar - S65393 - L/Cpl 4 Battalion Volunteer Defence Corps, born and lived at Delamere, enlisted at Yankalilla
Kelly, Archie - S65400 - Cpl 4 Battalion Volunteer Defence Corps, born at Finniss, lived at Milang, enlisted at Strathalbyn
Kemp, Clyde - SX23150 - L/Sgt 5 Australian Mechanical Equipment Company, born at Clarendon
Kirk, William James - SX2057 - Pte 2/31 Battalion AIF, born at Clarendon
Lafferty, Herbert Reginald - S110139 - Pte 1 Farm Company AASC, born at Clarendon
Lantin, Thomas Francis - SX13049 - Trp 2/9 Armoured Regiment, lived at Rapid Bay
Liebelt, Martin Rudolph - SX6936 - Sgt 2/2 Australian Field Workshops, born at Bigg's Fat
Llewellyn, Morris Middleton - S65491 - Lieut. 4 Battalion Volunteer Defence Corps, lived at Finniss, enlisted Strathalbyn
Lord, Kenneth - S86076 - Pte 4 Battalion Volunteer Defence Corps, born and lived at Delamere, enlisted at Rapid Bay
Manning, Kenneth Walter - 48048 - Ldg Aircraftsman GARBUZZ RAAF, lived at Currency Creek
Marrett, George Christopher -     S65433 - L/Cpl 4 Battalion Volunteer Defence Corps, lived at Finniss, enlisted at Strathalbyn
Martens, Alfred John - 28132 - WO  2nd Air Observer School RAAF, born at Clarendon
Martin, James Roy - SX38840 - Pte 27 AIF, born at Second Valley
Matthews, William Eric James - TX14631 - Gunner Australian Heavy Battery Unit (Coastal), born at Clarendon
Meyer, Montague Jameson - S56393 - Pte Volunteer Defence Corps, born at Inman Valley
McLeod, James Kenneth - S65458, Pte 4 Battalion Volunteer Defence Corps, born at Currency Creek, lived at Middleton
McMahon, Raymond Marshall - 140241 - Ldg Aircraftsman 37 Squadron, born at Kangarilla
McMurtrie, Donald William - SX38869 - Singalman 32 Australian Line Section, born at Clarendon
Mildwater, Henry Joseph - S74261 -  Pte 8 Battalion Volunteer Defence Corps, born at Clarendon
Millard, Reginald Frank - S29931 - , born at Inman Valley
Mitchell, Alexander - S65411 - Pte 4 Battalion Volunteer Defence Corps, born and lived at Delamere, enlisted at Yankalilla
Mitchell, Donald Percy  - SX21172 - Cpl 2/10 AIF, born at Clarendon
Mitchell, Frank - SX22630 - Cpl Australian Electrical & Mechanical Engineers, born at Paris Creek, lived at Paris Creek
Mitchell, Frank Ronald - S66200 - Pte 4 Battalion Volunteer Defence Corps, born at Clarendon
Mitchell, Hector John - S66201 - Pte 4 Battalion Volunteer Defence Corps, born at Clarendon
Mitchell, Hurtle William - SX7701 Pte Recruit Reception Depot, born at Kangarilla
Mitchell, Leonard Ernest - SX39970 - Cpl 27 Battalion AIF, born at Clarendon
Mitchell, Maxwell Gordon - SX29287 - Pte 2/6 AIF, born at Clarendon
Modistach, Vernon Eric - SX31596 - Cpl 61 AIF, lived at Finniss
Morphett, Anthony Eddy - 442640 - Sgt 5 Service Training School Uranquinty RAAF, born at Clarendon
Morphett, Anthony Eddy - PA5568 - Able Seaman HMAS Kangaroo, born at Clarendon
Morphett, Denzil Rivers - A4154 - Cpl Adelaide Uni Squadron, born at Kangarilla
Morphett, Donald Eddy - PA5569 - Ordinary Seaman HMAS Kangaroo, born at Clarendon
Morphett, Denzil Rivers - S66205 - Pte 4 Battalion Volunteer Defence Corps, born at Kangarilla
Morris, Clifford Rex - 140772 - Ldg Aircraftsman 3 Transport & Movements Office, lived at Second Valley
Morris, Garnett Thomas - S65437 - Pte 4 Battalion Volunteer Defence Corps, born at Second Valley, lived at Delamere, enlisted at Yankalilla
Morris, Leslie James - S65438 - Pte 4 Battalion Volunteer Defence Corps, born and lived at Delamere, enlisted at Yankalilla
Neindorf, Walter George - S26966 - Pte 48 Battalion HQ, lived and enlisted at Rapid Bay
Ness, Colin Trevor - 115053 - Ldg Aircraftsman, Air Defence HQ Darwin, born at Strathalbyn, lived at Finniss
Ness, Lancelot Allen - S65471 - born at Finniss, lived and enlisted at Strathalbyn
Ness, Keith Harold - S65470 - Cpl 4 Battalion Volunteer Defence Corps, born and enlisted at Strathalbyn, lived at Finniss
Ness, Ronald Charles - S65467 - Pte 4 Battalion Volunteer Defence Coprs, born at Milang, lived at Second Valley, enlisted at Rapid Bay
Nicolle, Leslie Ross - S17519 - Cpl 10 Battalion AIF, born at Clarendon
Nisbett, Maxwell George - SX17554 - Cpl 121 General Transport, born at Belvedere, lived and enlisted at Strathalbyn
Nosworthy, Harold Glen - SX31411 - Pte 27 Battalion AIF, born at Clarendon
Nuske, Johannes Gottlieb - S65465 - Pte 4 Battalion Volunteer Defence Corps, lived and enlisted at Rapid Bay
Oakley, Ernest Norman - S9264 - Trp 18 Machine Gun Regiment, born at Kangarilla
O'Donnell, Edward Charles - S111769 - Signalman 4 lines of Communication (PMG) Signals, born at Bulls Creek
O'Donnell, Patrick Edward - S65475 - Pte 4 Battalion Volunteer Defence Corps, born and lived at Bulls Creek
Olpin, Ian Samuel - S17470 - Pte 108 Australian General Hospital, born at Clarendon, enlisted at Kangarilla
Osmond, Allan Edward - SX19524 - Trp A A C T R, born at Kangarilla
Osmond, Arthur William - S66235 - Pte 4 Battalion Volunteer Defence Corps, born at Kangarilla
Osmond, Lister George - SX23144 - Cpl 4 Australian Armoured Brigade Signals Squadron, born at Kangarilla
Osmond, Newland Wilton - S47074 - Drv HQ 3 Infantry Brigade, born at Kangarilla
Osmond, Phyllis May - 107067 - Aircraftswoman 8 Stores Depot, born at Kangarilla
Osmond, Reuben - S10195 - Sapper Australian Engineers Store Base Depot, born at Mt Barker, enlisted at Kangarilla
Osmond, Walter Roy - 26615 - Sgt 6 Service Flying Training School, born at Kangarilla
Paddick, Elvie Gordon - SX17155 - Pte 2 Tank Transporter Company, born at Clarendon
Paddick, Maxwell Glen - SX623 - Pte 2/10 Battalion AIF, born at Clarendon
Paddick, Rexwell Ernest - S47620 - Pte 4 Docks Operating Company, born at Clarendon
Paddick, Rueben John - SX26683 - Pte 14 Australian Field Baking Platoon, born at Kangarilla
Painter, David John - S14553 - Sapper Field Engineers 4 MD, born at Clarendon
Payne, Vincent Harold - S65486 - Cpl 4 Battalion Volunteer Corps, born at Clarendon
Pearce, Maurice Samuel  - S65482 Pte 4 Battalion Volunteer, Corps, lived at Paris Creek, enlisted at Maccelsfield
Penney, Colin Carew - SX19570 - Pte 2/6 Australian Infantry Battalion, born at Kangarilla
Piggott, Peter Morphett - 407454 - Sgt 55 Operational Training Unit RAAF, born at Clarendon
Pitt, Jack Simon Thomas - S65483 - Pte 4 Battalion Volunteer Defence Corps, born at Victor Harbor, lived at Currency Creek, enlisted at Goolwa
Potter, Elston Percival Jones - VX150418 - Pte 109 Australian C C S (AIF), born at Kangarilla
Potter, Reginald James - SX2831 - Pte 2/1 Base Workshop, born at Meadows, enlisted at Kangarilla
Powell, Bevan Mailey - PA5498 - Stoker II HMAS Penguin, born at Clarendon
Powell, Douglas Nelson - SX22169 - L/Sgt N G Details Depot (Staff), born at Kangarilla
Powell, Jack Melville - SX35042 - Cpl 29 Australian Line of Command Salvage Section, born at Clarendon
Powell, Max - S17391 - Pte 25 Employment Company, born at Kangarilla
Powell, Methuen Alick - SX20075 - Pte 3 Air Maintenance Company AASC, born at Clarendon
Powell, Norman John - VX53770 - Pte 7 Port Operating Company AA INC, born at Clarendon
Powell, Reginald Hurtle - SX19518 - Pte 8 Australian Infantry Battalion, born at Clarendon
Powell, Robert Ronald - S69050 - Pte 2 Battalion Volunteer Defence Corps, born at Clarendon
Powell, Samuel - W72734 - Pte 8 Battalion Volunteer Defence Corps, born at Clarendon
Powell, Walter Henry - S66254 - Pte 4 Battalion Volunteer Defence Corps, born at Clarendon
Presgrave, Nellie Kathleen - SF83947 - Bombardier 58 AA S/L Battery, born at Clarendon
Prestwood, Maxwell Howard - S65489 - Pte 4 Battalion Volunteer Defence Corps, lived and enlisted at Rapid Bay
Putland, Ernest Walter - S20822 - 27 AIF, lived at Delamere, enlisted Rapid Bay
Rayner, David Clyde - S47173 - Pte 3 T B, born at Inman Valley
Rayner, Leslie John - 154072 - Ldg Aircraftsman RAAF Laverton, born at Clarendon
Rayner, Peter Charles - SX14636 - Trp 2/4 Armoured Regiment, born at Clarendon
Richards, Douglas Leon - SX29172 - Pte 2/23 AIF, born at Clarendon
Richards, Eric Thomas - SX3312  - Trp 2/9 Cavalry Regiment, born at Clarendon
Richards, Horace George - SX15032 - Pte 2/3 Port Operating Company, born at Clarendon
Riley, Michael Nugent - SX8113 - Pte 2/48 Australian Infantry Battalion, born at Kangarilla
Robinson, Bernard Rutherford - S42459 - Lieut Australian Army Service Corps, born at Bulls Creek
Rogers, Reginald Bruce - SX23510 - WW2 12 Armoured Regiment, born at Clarendon
Roper, William Francis - S65510 - Pte 4 Battalion Volunteer Defence Corps, born and lived at Second Valley, enlisted at Yankalilla
Rose, Tom Garner - S65515 - Pte 4 Battalion Volunteer Defence Corps, lived at Finniss, enlisted at Goolwa
Rundle, Ronald William - S20852 - Pte 4 Battalion Volunteer Defence Corps, lived and enlisted at Rapid Bay
Ryan, Gwenda Eileen - 114858 - Aircraftswoman 4 Personnel Depot (staff), born at Kangarilla
Sauerbier, Kenneth Christian - SX3472 - Sgt 9 Australian Division, born at McLaren Vale, enlisted at Kangarilla
Schmid, Robinson John Bentham - S182 - L/Sgt DR O, born at Clarendon
Schmidt, Alan Hartley - 24468 - Ordinary Seaman HMAS Sydney RAN, born at Kangarilla
Schmidt, Claude Valentine - 141245 - Ldg Aircraftsman 2 Operational Training Unit  RAAF, born at Paris Creek
Schmidt, Hartley Wilfred - S212773 - L/Cpl 4 Garrison Battalion, born at Kangarilla
Schmidt, Willis Byron - SX7852 - Pte 2/2 HW Guard Battalion, born at Kangarilla
Scott, Eric Dundas - SX3801 - Pte 2/7 Army Field Regiment, 2 AIF, born at Currency Creek, lived at Goolwa
Simper, Colin Douglas - SX21753 - Lieut 2/48 AIF, born at Clarendon
Simper, Lytton George - SX4638 - L/Cpl ASC 7  Australian Division, born at Clarendon
Simper, Thomas James - SX4634 - L/Cpl 2/23 Australian Corps DF PK Company RAE, born at Clarendon
Sissons, Charles Reginald George - S65543 - Pte 4 Battalion Volunteer Defence Corps, born at Bulls Creek, lived at Strathalbyn
Smart, Bruce Owen - SX14373 - Trp 2/9 Australian Armoured Regiment, born at Kangarilla
Smart, Cecil - SX7845 - Sgt 2/24 AIF, born at Clarendon
Smart, Clare - SX15921 - Craftsman 2/1 AASC Workshop, born at Clarendon
Smart, Lancelot - SX29571 - Drv 10 Advanced Workshops, born at Clarendon
Smart, Clyde Allenby - PA1860 - Able Seaman - HMAS Torrens RAN, born at Kangarilla
Smith, Thomas - S85961 - Pte 5 Battalion Volunteer Defence Corps, born at Clarendon
Spencer, Allan Douglas - 48250 - Leg Aircraftsman 17 Stores Unit, born at Clarendon
Spencer, Allen Lee - S77084 - Pte 7 Battalion Volunteer Defence Corps, born at Clarendon
Spencer, Athol Kitson - Cpl 2/48 AIF, born at Clarendon
Spencer, Colin Russell - SX8442 - Gunner 2/14 Field Regiment, born at Clarendon
Spencer, David Russell - S66325 - L/Cpl 4 Volunteer Defence Corps, born at Clarendon
Spencer, George Brooks - S66326 - Pte 4 Volunteer Defence Corps, born at Clarendon
Spencer, Herbert Arthur - S77085 - Cpl 7 Volunteer Defence Corps, born at Clarendon
Spencer, Kenneth William - SX23556 - Trp 2/9 Armoured Regiment, born at Clarendon
Spencer, Kevin John - 152645 - Aircraftman 1 1st Engineering School, born at Clarendon
Spencer, Marwood Shipway - S66530 0 Pte 3 Battalion Volunteer Defence Corps, born at Clarendo
Spencer, Owen Phillips - S71071 - Pte 5 Battalion Volunteer Defence Corps, born at Clarendon
Spencer, Ronald Louis - S20796 - Pte Bulk Issue Petrol and Oil Depot, born at Clarendon
Spencer, Wilton James - SX18008 - Pte 64 AIF, born at Clarendon
Stacey, Thomas Hugh -  S86080 - Pte 4 Battalion Volunteer Defence Corps, born at Finniss, lived at Bletchley, enlisted at Strathalbyn
Stanley, Lindsay Edgar Raymond - S28946 - Pte 7 Supply Personnel Corps AASC, born at Kangarilla
Statton, Barbara Ellen - S65143 - Pte 3 Aust Local Purchase Office, born at Clarendon
Steer, Ivan James - 149548, Ldg Aircraftsman Station HQ Laverton, born at Kangarilla, enlisted at Kangarilla
Steer, Lena Beryl - SFX32452 - Pte 105 Australian Military Hospital, born at Kangarilla
Stevens, Cyril Arnold Edgar - SX 29269 -Pte 122 A General Transport Company, born at Clarendon
Stokes, Basil George - SX21807 - 2/189 Australian Supply Depot Platoon, born at Wistow, lived at Wistow
Stokes, David Thomas - S114534 - 3 Mobile Met Flight, born at Wistow, lived Mt Barker
Stokes, Robert Leslie - SX24073 - 13 Field Regiment, born and lived at Wistow
Stolte, Herbert Langley - SX3122 - Pte HQ Guard Battalion, born at Kangarilla
Stolte, Maxwell Mervyn - SX20884 - Sapper 5 Mechanical Equipment Company, born at Kangarilla
Stone, Jeffrey Mervyn - SX30029 - L/Cpl 3 Australian Tank Battalion, born at Bulls Creek, lived at Bulls Creek
Stone, Pretor Bob - S66337 - Pte 4 Battalion Volunteer Defence Corps, born at Bulls Creek, lived at Morphett Vale
Story, William Alfred - S65521 - Pte 4 Battalion Volunteer Defence Corps, lived at Currency Creek, enlisted at Goolwa
Strange, Stanley Keith - 122420 - Ldg Aircraftsman RAAF HQ, born at Clarendon
Sullivan, Vernon Louis William - 115856 - Cpl 21 Squadron RAAF, born at Clarendon
Sundquist, Doris Blanche - SX27278 - Pte 101 Australian General Hospital, born at Kangarilla
Tavermer, Hughie Robert Jones - 141669 - Ldg Aircraftsman 5 Medical Receiving Station, RAAF, born at Currency Creek
Taverner, Rex Bray - S55544 - Pte 4 Battalion Volunteer Defence Corps, born at Currency Creek, lived at Langhorne Creek, enlisted at Strathalbyn
Tester, Norman Barton - S50647 - Pte 107 Australian General Hospital
Tester, Oswald Clifford -  S66347, Pte 3 Battalion Volunteer Defence Corps, born at Clarendon
Thompson, Reginald Thomas Stanley - SX28321 - 6 Australian Army Transport, born at Wistow
Thorpe, Bertrand Adelwin Maynard - SX23573 - Pte 2/1 Australian Ports Operations Company A A NT C, born at Kangarilla
Thorpe, Gilbert Ross - S47027 - Pte NTF Ambulance Train, born at Kangarilla
Thorpe, Kenneth Stewart - S66350 - Pte 4 Battalion Volunteer Defence Corps, born at Kangarilla
Thorpe, Norman - SX24453 - Gnr 2/1 Tank Attack Regiment, born at Kangarilla
Tobin, William John - S65556, Pte 4 Battalion Volunteer Defence Corps, lived and enlisted at Rapid Bay
Todd, Robert John - SX357 - Pte 18 Australian Infantry Training Battalion, born at Meadows, enlisted at Kangarilla
Treloar, James Bennett - V15649 - Pte 3 Garrison Brigade, born at Second Valley
Tucker, Horace Leslie - S65246 - L/Cpl 8 S A Battalion VDC, born at Finniss
Tucker, Oswald Leon - S65548 - Pte 4 Battalion Volunteer Defence Corps, lived at Finniss, enlisted at Strathalbyn
Tune, Arthur Ralph - SX28529 - Pte 27 Battalion Special Air Services Regiment, born at Clarendon
Uren, Richard Blight - S65558  Pte 4 Battalion Volunteer Defence Corps, lived at Delamere, enlisted at Yankalilla
Usher, George Reuben - S9173 - Trp 18 Machine Gun Regiment, born Bulls Creek, lived Bulls Creek, enlisted at Strathalbyn
Venables, Ronald Victor Laurence - S31252 - Pte 27 AIF, lived and enlisted at Rapid Bay
Wait, Arthur James - S51700 - Pte 4 Lines of Communication Signals (PMG), born at Clarendon
Walsh, Andrew Gabriel - 47981 - Sgt Headquarters Southern Area RAAF, born at Second Valley, lived at Normanville
Walsh, Joseph Michael  - S1528 - Pte Provost Section 4 MD, born at Second Valley
Watson, Clem - SX33755 - Pte 29 Works Company, born at Kangarilla
Watts, Maurice - 157517 - Ldg Aircraftsman 1 Communications Unit, born at Clarendon
Werrey, William George - S51583 - L/Cpl 15 AIF, born at Finniss
West, Royce Uren - SX18419 - Pte Northern Australian Observer Unit, born at Second Valley
White, Brian Lance - 140275 - Ldg Aircraftsman 161 Radar Station, born at Kangarilla
White, Robert Joe - SX23745 - Cpl HQ VIC Line of Communication Area, born at Clarendon
Whitelaw, Robert George - S80456 - Cpl 4 Battalion Volunteer Defence Corps, born at Rapid Bay
Wickham, Cyril Thomas - SX29171 -  Pte 2/28 Australian Infantry Battalion, born at Kangarilla
Wickham, Maurice Herbert - SX21448 - Sapper 109 Australian Casualty Clearing Station, born at Kangarilla
Williamson, Mores Holding - S9482 - Pte 4 Battalion Volunteer Defence Corps, lived at Paris Creek, enlisted at Meadows
Willis, Bernard Garnet - S65560 - Pte 4 Battalion Volunteer Defence Corps, born and lived at Second Valley, enlisted at Yankalilla
Wilson, Edward George - S110460 - Pte 25/33 Garrison Battalion, lived and enlisted at Rapid Bay
Wise, Tom Robert John - 47651 - Ldg Aircraftsman - 6 Service Flying Training School, born at Kangarilla
Woods, Brain Rosse - V146262 - Major AAMC (Medical), born at Clarendon
Wright, Alexander Dudley - SX28265 - Pte 24 Australian Anti Aircrapt Heavy Battery, born at Clarendon
Wright, Allan Frederick - SX24279 - Pte 67 Australian Infantry Battalion, born at Kangarilla
Wright, Thomas Frederick - SX5287 - Sgt 2/43 AIf, born at Clarendon
Yates, Colin Geoffrey  - S85611 - Pte 8 Battalion Volunteer Defence Corps, born at Kangarilla
Yates, Cyril Lorraine - S56535 - Pte 123 Australian Special Hospital, born at Inman Valley
Yates, Edward Albert - S72006 - Pte 6 Battalion Volunteer Defence Corps, born at Inman Valley
Yates, Kenneth Charles - S71277 - Pte 5 Battalion Volunteer Defence Corps, born at Inman Valley
Yates, Wallace Henrey - S9544 - L/Cpl Armoured Fighting Vehicle School, born at Inman Valley
Young, Colin - S65583 - Pte 4 Battalion Volunteer Defence Corps, lived at Finniss, enlisted at Goolwa
Zadow, Ian Frederick - SX13988 - Bombardier 13 Field Regiment, born at Clarendon