ALL Material on This Site and RootsWeb is FREE Ancestry.com is a subscription site

Commencements at Scranton High School

Scranton High: 1887 | 1878 | 1879 | 1880 | 1881 | 1883 | 1889 | 1890 | 1894 | 1898 | 1903 | 1912 | Technical High School

1877 - first graduating class
1877 Program cover
1877 Program part one
1877 Program part two
1877 Graduating Class
Anna Chase, Ella Krauter, Fannie Raub, Mary Van Nort, Anna Malia, Jno. Quinnan, James Vaughan, Walter Briggs
1878 Program cover
1878 Program part one
1878 Program part two
1878 Graduating Class
Lou T. Mattes, Henry M. Ives, Joie L. Moore, Mellie G. Barker, Emily M. Platt, Agnes M. Kelly, Nellie E. Hoyt, Lizzie R. Walton, Nora M. O'Malley, Sophia Langford
1879 Program cover
1879 Program part one
1879 Program part two
1879 Graduating Class
Mary Caffrey, Mary A. Kearns, Maggie Renniman, Mary Porcher, Hannah B. O'Malley, M. F. Sando, John P. Kelly, Josie Lees, Mary E. Orchard, Stella M. Goodrich, Estelle Goodwin, John N. S. Horn, Minnie E. Harding, Lillie G. Warner, Annie E. Orr, Sarah Melvin, Annie E. Ryan, M. J. Ketrick.
1880 Program cover
1880 Program part one
1880 Program part two
1880 Graduating Class
Jennie A. Bloom, Laetitia C. Carrol, Grace M. Griffin, Lea M. Heath, Katherine T. Lavelle, Jean M. McKenna, Elizabeth H. Ruddy, Fred H. Crippen
1881 Program cover
1881 Program part one
1881 Program part two
1881 Graduating Class
Anna Louise Amsden, E. (Bessie) Vose Griffin, Cora Addice Howe, Mary Langford, Hattie Mabel Loomis, Lizzie Milroy Raub, Mary Anne Scott, Alice Maud Spencer, Emma Van Horn, Sarah Stella Walsh, Fred. Bennett, William John Cannon, Michael Joseph Donahoe, John Harris, Jacob Christian Lange, D. Webster Scism, John J Van Nort

1881 Invitation (with name variations)
1883 Program cover
1883 Program part one
1883 Program part two
1883 Graduating Class
Katie Byron, Mary I. Davis, Nellie Kennedy

1883 Invitation
1889 Program cover
1889 Program part one
1889 Program part two
1889 Graduating Class
Nellie Blanche Benjamin, Nellie Beamish, Marguerite Clifford, Jennie Daniels, Mary DeGraw, Anna Fidelia Dale, Gertrude Olive DeGraw, Sarah G. Dougherty, Agnes Evans, Lizzie Marcella Gerrity, Julia Elizabeth Gavigan, Lizzie Adelle Heermans, Hannah Josephine Harris, Bridget Josephine Judge, Georgina Kittle, Mame Kelley, Bridget Lavelle, Bina Josephine Langan, Nina Murphy, Elizabeth C. McManama, Lizzie Veronica Malia, Maggie Seraphine Murphy, Mary Loretto Murphy, Julia McGuigan, Bridget Matilda Naughton, Ella Josephine O'Boyle, Catherine Loretto Quinnan, Ella Loretta Rooney, Mary A. Shields, Lizzie Cecilia Snow, Margaret Law Torrey, Anna May Tilson. -- Charles Edwards Daniels, Eleazer Harris, Jonathan Thomas Harris, William Pulaski Kennedy, Lucius Carter Kennedy.
1890 Program cover
1890 Program part one
1890 Program part two
1890 Graduating Class
Georgiana Bartholomew, Anna C. Burch, Catherine W. Brown, Lillie L. Carlyon, Rosa L. Clifford, Anna Dreischer, Elizabeth A. Fitzpatrick, Laura F. Hawkey, Clara Houser, Nellie Maloney, Mary A. McCulloch, Margaret L. McGrath, Kate T. McGroarty, Catherine L. Mullen, Nettie Nye, Ella B. Osland, Margaret M. Padden, Catherine W. Parker, Margaret Vipond. -- E. Bevan Decker, Sydney K. Evans, Charles E. House, John F. Morrison, Carl W. F. Neuffer

1890 Invitation (with name variations)
Alumni Banquet Page One
Alumni Banquet Page Two
Alumni Banquet Page Three
Alumni Banquet Page Four
1894 Program cover
1894 Program part one
1894 Program part two
1894 Graduating Class
John J. Bechtold, Thomas A. Donahoe, Florence Helreigel, William E. Jameison, Wallace Moser, Emerson D. Owen, Edwin F. Whittemore, Victor A. Wenzen, Claude W. Walker. -- Lucy Cooke, Catherine I. Cobb, Elizabeth J. Carlyon, Mayme Clearwater, Mary Durkan, Elizabeth Duvall, Emma Falkowsky, Kathryn Armour Fitzpatrick, Lila Frable, Clara Gibbs, Anne Gibbons, Mary Harris, Janet C. Jones, Anna Judge, Jessie Kellow, Elizabeth Lewis, Annie McTighe, Mary H. Riddel, Kate L. Ruddy, A. Margaretha Schimpff, Effie Thompson, Mabel Watrons, Myrtle Watrous, Bess Wood, Grace Ida Winchell

1898 Program cover
1898 Program part one
1898 Program part two
1898 Graduating Class
Mary Edwards, Florence Freeman, Estella Frances Howard, Annie Helene Huslander, Mary Veronica Kennedy, Julia Cresentia Martin, Gertrude Elizabeth Miller, Sara Aloysius O'Boyle, Florence Archbald Scott, Sibyl Grace Thayer, William Frederick Forster, Henry Beaumont Greensted, Robert Botsford Hitchcock, William Langstaff, Jr., George Gunn Lindsay, Robert Alexander Lindsay, Walter Lyndon Schanz. -- Adelaide Clark, Alice Rosetta Corwin, Florence May Doud, Louise Frances Fahrig, Effie Belle Fellows, Grace Gertrude Hine, Ida Irene Hine, Alice Loretta Kearns, Kate Ray Lorimer, Belinda Regina Loughney, Jeanette Mears, Gertrude Anabel Peet, Venus Lilian Perry, Pearl Eloise Porter, Kathryn Anastasia Reap, Anna Roos, Florence Mabel Seward, Lillian May Simpson, Clara Marie Sommar, Mary Genevieve Sullivan, Esther Eugenia Thomas, Florence Esther Tyler, Margaret Anna Williams, John Andrew Erwin, Frederick Garfield Gray, Edward Lewis, Jenkin Lewis, George W. Mabey, Jr., Thomas Francis Murphy, Jr., Herman Edmund Neubauer, Thomas Joseph Red
1903 Program cover
1903 Program part one
Honors List & Officers
Margaret Stone; Dorothy May Jones; Marjorie Davis; Vivien Teague; Nora Clare Slocum; Frederick M. Shelton; Joseph Aloysius Kelley; Clyde Steffey Hardenbergh; Stephen Alphonsus McDonough; Charles Bartram Tobey.

1903 Program part two
Program
Rev. Lalor McLaughlin; Dorothy May Jones; Marjorie Davis; Frederick Shelton; Vivien Teague; Clare Slocum; Margaret Stone; G. W. Phillips; W. C. Joslin; T. J. Jennings

1903 Program part nine
1903 Program College Preparatory Course

Arthur Beddoe; Marion Wells Benjamin; Loretta Clare Boland; Russell Forrest Bower; Charlotte Reba Brandow; Emily Clare Brewster; William Edward Bright; Eva Pansy Campbell; Peter Felix Carlucci; Marie Louise Connolly; Marjorie Davis; Clare Emily Donahoe; Howard Blaine Eynon; Walter Aloysius Haggarty; Anna Regina Hurst; Dorothy May Jones; Joseph Aloysius Kelley; Philip Aloysius Lonergan; Mary Harriet Morris; Kathryn Agnes Quinn; Cecelia Bertrice Rine; Elizabeth Albright Rose; Jean Davie Russell; Marian Annis Smith; Margaret Stone.

1903 Program Science Course

Anna Marie Caffrey; William Edward Harte; George Ulrich Huber; Arthur Bradley Kresky; Gertrude Clare Madden; Robert S. Prichard; James Lenox Rea; Vivien Teague; Louise Thompson' Paul Havens Williams.
1903 Program General Course

Harry Joseph Birtley; Dora Louise Borner; Margaret Gertrude Connery; Frederic Dutot Conover; Annie Jane Davies; Edyth Wynn Davis; Elizabeth Mary Forgeng; Nellie Fleming; Maude Edna Fuller; Clyde Steffey Hardenbergh; Lucien Culver Hurley; Helen Claire Langan; John Frederick Lewert; Eva Delphine Lewis; Elizabeth Rose McHugh; Harold Maurice Norton; Leonard Cole Rittenhouse; Kathryn Loretta Rogan; Clare Eugenia Salmon; Harry Frederick Smith; Alberta Barbara Speich; Anna Caroline Scheuer; Nora Clare Slocum; Mabel Charlotte Seaman; Sadie Almyra Spencer; Blanche Eugenia Thompson; Helen Augusta Vail; Edward Allen Walker; Mary Ferne Wells; Clare Alice Waring; Fayette Wetzel; Edgar Carl Weichel; Bertha Williams; Stella Christianna Wills; Theresa Margaret Wood.

1903 Program Commercial Course

Leah Florence Allen; Karl Christian Amann; John Edward Barrett; Edward Howard Beavers; Edmund Edwards; Hubert Aloysius Feeney; Margaret Callystus Flaherty; William Aloysius Forgeng; Mattie Fremont Hughes; Joseph Robert Hurley; David Randolph James; John Joseph Kennedy; Charles Kimmich; James Patrick Lavelle; Jennie Veva Lewis; Matthew Joseph Lynett; Anna Mercedes Mackin; Susan Markwick; Stephen Alphonsus McDonough; Anna Theresa McNulty; Arja Morgan; Mary Felinecious Morris; Ada Veronica O'Brien; Gwenette Phillips; William Reese; Frederick Miller Shelton; Flora Annabelle Simrell; Charles Bartram Tobey; Frederick C. Von Bergen; Joshua Roberts Williams.
1912 Cover.
1912 Program part one
1912 Program page two
1912 Honors List
Frank P. Donohue
William Rhys Jones
Mildred Elaine Fagan
Hulda Maud Gotshall
Gertrude Pohlmann Liedtke
Arthur James Cooper
Lou Emma Cornell
Constance Manchester
Anthony O.Shaline

Classical Course:

Franklin Taylor Arndt
Amelia Elizabeth Beard
Wallace Bower
Christine Josephine Butler
Catherine Bernadette Cadden
Fay Dawes Cavell
Ruth Marian Champlin
Francis P. Donahue
Mildred Elaine Fagan
Charles Harold Hawley
Mildred Olga Lloyd
Constance Manchester
Mildred Milnes
Clarence E. Price
Frances Louise Rankin
Marie Margaret Reilly
Henriette F. Roos
Max M. Roth
Anna Elizabeth Rowe
1912 Scientific Course:

Karl Janeway Ammerman
Harold Henry Barnard
Franklin James Beavers
William Henry Bowen
Regina Dolores Brady
Emmett Stanley Burke
Frank Patrick Collins
Paul G. Collins
Edward Karl Conrad
Paul Morton Conrad
Arthur James Cooper
Phillips Spencer Cruttenden
John H. Dyer
Anna Hilda Evans
Alice May Fellows
Robert Joseph Flynn
Edgar John Gealy
Hulda Maud Gotshall
John Joseph Green
Jennie Maude Hanyen
Lucien Herbert Hiorns
Mildred Elizabeth Johnson
Roy Jones
William Rhys Jones
Martin Theodore Kummer
Eugene Francis Langan
Grace Loretto Mulherin
Russell Edward Newcomb
Anna Veronica O'Hara
Paul Arnot Perry
Robert Hutchison Rissinger
Anthony Oswald Shallna
Hypaia Julia Szlupas
John Joseph Vaughan
Philip William Warnke
Elizabeth Mary Watkins
Naboth Osborne Williams
Gerard Robert Williams
Ernest Gotshall Williamson
Marion Frances Wren
1912 General Course:

Gladys Axford
Myrtle Mildred Belles
Kathleen Marie Boland
Anna Ellan Buckley
Dorothy Elsa Capwell
Gladys Edan Casey
Grace Elisabeth Clay
Lou Emma Cornell
Clay Davis Ellison
Pauline Engel
Jeannette Hughes
Margaret Nelda Hughes
Gertrude Pohlmann Liedtke
Stella May Lutz
Teresa Isidore McDonough
Anna Marie McLaughlin
Helen Elizabeth Manley
Jennie Mortellaro
Mary Florence Mulderig
Agnes Margaret Neville
Emily Elizabeth Northup
Ruth O'Connor
Florence Margaret Renshaw
Helen Goodwill Sanford
Elizabeth Mary Shea
Esther Frances Smith
Maybelle Esther Swarts
Ruth Emily Walker

Scranton High: 1887 | 1878 | 1879 | 1880 | 1881 | 1883 | 1889 | 1890 | 1894 | 1898 | 1903 | Technical High School.


Technical High School,
Scranton, PA
Technical High School
1899 Program cover
1899 Program part one
1899 Graduating Class
Marion S. McMillan, Agnes Edith Hutton, Katharina Brown, Carolyna Von Bergan, Estella McCulloch, Kathryn M. Smithing, Gertrude Mae Fellows, Martha E. Phillips, Laila A. Porter, Irene Goodman, Teresa C. Nallin, Maude Estelle, Mae K. Kisier, Cora Jenkins, Hannah Devine, Emma M. Forgang, Helen Featenby, Rachel Jones, Ross H. Roberts, Anna A. Judge, Minna Lange, Alda I. Atkinson, Julia C. Martin, Regina C. Mahon, Mary V. Kennedy, Anne I. Caulfield, Florence A. Freeman, Elizabeth Barrett


The text and images on these pages may by saved for personal research, but may not be published in any form, including on another web site, without specific permission. Text and images copyrighted 2007-2013 by Susan Carter White Pieroth.

Return to the Carter and Kennedy Main Page