Land Records

1905 West Part Gem Township Landowners

The following table of 1905 landowners in West Part Gem Township (Township 122, Range 63), Brown County, South Dakota is taken from E. Frank Peterson's Atlas of Brown County, South Dakota (Vermillion, SD, 1905). Names listed in brackets are my corrections from the Atlas' entries - I have made these corrections relying upon other source material for the region and/or my own genealogical work.

Here's more information on the Federal Township and Range System.

This work may be freely used for genealogical purposes but may not be used for any profit-making.

Section Landowner(s) Part of Section
1 N. O. Hunstad NW ¼
1 M. N. Westby NE ¼
1 N. O. Hunstad S ½
2 E. O. Hunstad NW ¼
2 N. O. Hunstad E ½
2 M. N. Westby SW ¼
3 Morris Beckler (residence on section 9) NW ¼
3 A. Pecor NE ¼
3 Chas E. Messers (Robt. Love, tenant) S ½
4 W. J. Anderson NW ¼
4 Mary L. Loebs NE ¼
4 B. W. Cole (A. T. & J. T. Gould, tenants) S ½
5 J. E. Hickenbotham NW ¼
5 B. C. Lamont NE ¼
5 H. W. Zick SE ¼
5 Geo. W. Lupie SW ¼
8 Cath. A. Brown NW ¼
8 H. W. Zick NE ¼
8 W. T. Elliott SE ¼
8 G. T. Elliott SW ¼
9 Dewitt C. Fowler NW ¼
9 Geo. H. Burgit (M. Beckler, tenant) E ½
9 Wm. F. Bengs SW ¼
10 V. S. Mills N ½
10 John H. Lee SE ¼
10 C. G. Church SW ¼
11 Severt L. Locken NW ¼
11 M. N. Westby NE ¼
11 E. O. Hunstad SE ¼
11 Mrs. S. Locken (Severt Locken) SW ¼
12 John Lee N ½ of NW ¼
12 A. H. Anderson S ½ of NW ¼
12 Mrs. Rose Lee, nee Anderson NE ¼
12 A. H. Anderson SE ¼
12 E. O. Hunstad SW ¼
13 H. S. Locken NW ¼
13 A. A. Solberg NE ¼
13 John Burke SE ¼
13 G. W. Dixon SW ¼
14 Nellie H. Anderson (A. H. Anderson) NW ¼
14 Ida Gustafson (Hans Gustafson) NE ¼
14 F. M. Dixon (G. W. Dixon) SE ¼
14 J. Larson SW ¼
15 John Gulbert N ½
15 M. O. Mills SE ¼
15 Browning Lawrence SW ¼
16 Vacant W ½
16 Vacant E ½
17 Robt. S. Innes NW ¼
17 Wm F. Bengs NE ¼
17 A. G. Wolter SE ¼
17 H. A. Glau SW ¼
20 H. A. Glau NW ¼
20 H. O. Mills NE ¼
20 Edwin Rietz SE ¼
20 Jessie D. Noble SW ¼
21 H. O. Mills NW ¼
21 Browning Lawrence NE ¼
21 Henry Wolter SE ¼
21 Neil Bain SW ¼
22 Browning Lawrence NW ¼
22 Fred Walter NE ¼
22 H. C. Bengs S ½
23 C. Hanson NW ¼
23 Peder Anders Eitland NE ¼
23 O. H. & H. L. Docken SE ¼
23 O. H. Docken SW ¼
24 G. W. Dixon NW ¼
24 John Husby NE ¼
24 Butler Lee SE ¼
24 Christian Lee SW ¼
25 P. A. Solberg NW ¼
25 John Vaaler NE ¼
25 Anna M. Bunsnes SE ¼
25 Isaac Appel (G. C. Werth) SW ¼
26 H. C. Bengs NW ¼
26 Hans Gustafson NE ¼
26 A. S. Chesebro SE ¼
26 Christ Hanson SW ¼
27 C. B. Noble W ½
27 H. C. Bengs NE ¼
27 B. C. Lamont SE ¼
28 Fred Wolter NW ¼
28 C. B. Noble NE ¼
28 Wm A. Wolter S ½
29 Edwin Rietz N ½
29 O. J. Hasse SE ¼
29 Geo J. Hasse SW ¼
32 Geo J. Hasse NW ¼
32 O. J. Hasse NE ¼
32 G. W. Abell SE ¼
32 Mittie J. Proud SW ¼
33 O. J. Hasse W ½ of NW ¼
33 Wm A. Wolter E ½ of NW ¼
33 Wm A. Wolter NE ¼
33 Peter Larsen S ½
34 Otto E. Wolter N ½
34 O. I. Frisby (C. M. Giddings, manager) S ½
35 D. G. Luke W ½
35 Carrie Dawes NE ¼
35 Gustaf C. Werth SE ¼
36 Vacant W ½
36 Vacant E ½
Part of the SDGENWEB Project Part of the USGenWeb Project Hosted by Rootsweb