TENNESSEE SOCIETY

DAUGHTERS OF THE AMERICAN REVOLUTION

AVERY TRACE CHAPTER NSDAR AWARDS

APRIL 2009

  

STATE HISTORIAN

Janie D. Haynes

 CONTRIBUTION OF MONEY, DOCUMENTS OR OBJECTS TO THE NSDAR ARCHIVES

3rd Place – Monetary Donation

 

 DONATIONS OF DOCUMENTS, BOOKS AND PAMPHLETS TO THE NSDAR RESEARCH LIBRARY

1st Place – Library Books

 

 

STATE ORGANIZING SECRETARY

Martha T. Sloan

DAR PROCLAMATIONS

CHEROKEE DISTRICT

Avery Trace

 

 

STATE LIBRARIAN

Carol Teeters

BOOKS DONATED TO NSDAR LIBRARY BY DISTRICTS

CHEROKEE DISTRICT

2nd Place – 2 Books

 

AMERICAN HERITAGE

Margaret W. Terrell, Chairman

 DISTRICT WINNERS

 CHEROKEE DISTRICT

3rd Place Tie

 

AMERICAN INDIANS

Margaret “Peggie” Hall, Chairman

 MOST COMPLETE PROMOTIONAL COVERAGE

1st Place

 

 MONETARY DONATIONS

2nd Place

 

  

AMERICANISM

Regina W. East/Rebecca C. Woods, Co-Chairmen

 STATE WINNERS

 OUTSTANDING PARTICIPATION IN PATRIOTIC ACTIVITIES

 

 Honorable Mention

 CHEROKEE DISTRICT

Avery Trace

 

CHAPTER ACHIEVEMENT AWARDS

Jeanette M. Williams, Chairman

 CERTIFICATE OF EXCELLENCE

Avery Trace

 

COMMEMORATIVE EVENTS

Carol A. Zimmerman, Chairman

 CHEROKEE DISTRICT

2nd Place

 

CONSERVATION

Betty W. Stevens, Chairman

 STATE

2nd Place ($25.00)

 

CONSTITUTION WEEK

Meredith Ann Higgs, Chairman

 DISTRICT MEETING MINUTES AWARDS

CHEROKEE DISTRICT

2nd Place

 BELL RINGING

CHEROKEE DISTRICT

2nd Place

 DISTRICT EVENTS

CHEROKEE DISTRICT

2nd Place

 DISPLAYS SQUARE FEET

CHEROKEE DISTRICT

2nd Place

 BROADCAST MINUTES

CHEROKEE DISTRICT

1st Place

 STATE

 TENNESSEE STATE CONSTITUTION REPORT

2nd Place

 

 TENNESSEE STATE CONSTITUTION MEETING MINUTES

2nd Place

 

DAR GOOD CITIZENS

Luanne h. DeWitt, Chairman

 OUTSTANDING PRESS COVERAGE

Honorable Mention

 

DAR MUSEUM

Wanda W. Palladino, Chairman

 STATE

 OUTSTANDING MUSEUM PROGRAMS

1st Place

 

 OUTSTANDING SUPPORT OF DAR TRUNK SHOW

1st Place

 

APPRECIATION FOR HAVING A DAR MUSEUM PROGRAM

CHEROKEE DISTRICT

Avery Trace

 

DAR SCHOOLS

Kathleen “Kathy” M. Hixson, Chairman

 STATE

Honorable Mention

 

 CHEROKEE DISTRICT

1st Place

 

 GENEALOGICAL RECORDS

Betty H. Purcell, Chairman

 SPECIAL SERVICE AWARD

CHEROKEE DISTRICT

Avery Trace

 

JUNIOR MEMBERSHIP AND SALES

Grace A. McLeod/Edwina G. McLeod, Co-Chairmen

 MOST $$$ JUNIOR SALES

CHEROKEE DISTRICT

3rd Place

 

 STATE

BEST REPORT

2nd Place

 

LINEAGE RESEARCH

Jacqueline “Jackie” Utley, Chairman

 CHEROKEE DISTRICT

LINAGE RESEARCH LOOKUP VOLUNTEERS

4th Place Tie

 

 MOST WORKSHOPS/WORKDAYS

3rd Place Tie

 

MEMBERSHIP

Susan R. Thomas, Chairman

 LARGEST % INCREASE IN MEMBERSHIP - 51-100 MEMBERS CATEGORY

2nd Place – 26% Increase

 

 LARGEST NUMBER INCREASE IN MEMBERSHIP – 51-100 MEMBERS CATEGORY

3rd Place

 

 MOST NEW MEMBERS BY APPLICATION – 51-100 MEMBERS CATEGORY

2nd Place

 

 OUTSTANDING GROWTH – ACHIEVEMENT OF 10% GROWTH GOAL

CHEROKEE DISTRICT

Avery Trace – 26%

 

 OUTSTANDING MEMBERSHIP REPORTS

CHEROKEE DISTRICT

Avery Trace

 

 OUTSTANDING UTILIZATION OF E-MEMBERSHIP - 100% USE BY CHAPTER OFFICERS

CHEROKEE DISTRICT

Avery Trace

 

 SAVE OUR MEMBERS EXCELLENCE (NO MEMBERS DROPPED FOR NON-PAYMENT OF DUES)

CHEROKEE DISTRICT

Avery Trace

 

PUBLIC RELATIONS & MEDIA COMMITTEE

Lee H. Hunt, Chairman

 CHEROKEE DISTRICT

OUTSTANDING CHAPTER MEDIA COVERAGE – PRINT (NEWSPAPER-MAGAZINE) 50-99 MEMBERS

1st Place

 

 OUTSTANDING USAGE OF “TODAY’S DAR” VIDEO

Avery Trace

 

OUTSTANDING PUBLIC RELATIONS & MEDIA REPORT OVERALL – 50-99 MEMBERS

1st Place

 

THE FLAG OF THE UNITED STATES OF AMERICA

Elizabeth “Liz” B. King/Nancy Q. Allen, Co-Chairmen

 STATE WINNERS 

MOST FLAG CODES/OTHER FLAG LITERATURE DISTRIBUTED

Avery Trace

 

BEST TSDAR ACTIVITY

Avery Trace

 

DISTRICT WINNERS 

CHEROKEE DISTRICT

 BEST YOUTH INVOLVEMENT

1st Place Tie

 

BEST FLAG ACTIVITY

Avery Trace

 

MOST FLAG CODES/OTHER FLAG LITERATURE DISTRIBUTED

Avery Trace

 

BEST TSDAR ACTIVITY

Avery Trace

  

VOLUTNEER INFORMATIONS SPECIALISTS

Jeanne Preston, Chairman

 OUTSTANDING CHAPTER USAGE PARTICIPATION

75% OR MORE OF CHAPTERS USE THE COMPUTER FOR DAR RELATED WORK

100% Avery Trace

 

OUTSTANDING USE OF TECHNOLOGY 

CHEROKEE DISTRICT

Avery Trace

 

DAR PROJECT PATRIOT

Bettie P. Gustafson, Chairman

 CHAPTER AWARDS

 CHEROKEE DISTRICT

3rd Place

 

INSIGNIA COMMITTEE

Elizabeth Kelly, Chairman

 STATE AWARDS

1st Place

 

DISTRICT AWARDS

CHEROKEE DISTRICT

1st Place

 

VOLUNTEER GENEALOGIST

Linda Harris, Chairman/Cheri Caudle, Co-Chairman

 STATE 

OUTSTANDING VOLUNTEER GENEALOGIST OF THE YEAR 

1st Place – Marcia W. Pickel

 

HISTORIC SITES & PRESERVATION

Martha S. Willis, Chairman 

CERTIFICATES OF APPRECIATION FOR HISTORICAL PROGRAMS/PROJECTS

 CHEROKEE DISTRICT

Outstanding – Avery Trace

 

 

HISTORIC PRESERVATION COMMITTEE, CHAPTER ARCHIVES

Dee Smothers, Vice Chairman

 STATE OUTSTANDING PROGRAM

1st Place Tie

 

TSDAR NEWS

Julia Ann Cowart, Chairman 

BEST DEMONSTRATION OF STATE THEME 

CHEROKEE DISTRICT

Avery Trace – Fall Issue 2008

 

TENNESSEE HISTORY

Jean Vance, Chairman 

STATE 

POSTER-ART

2nd Place - 5th Grade, Tanner Harrison, Avery Trace

 

DISTRICT

1st Place – 5th Grade, Tanner Harrison, Avery Trace

 

TSDAR YEARBOOK

Natalie Payne, Chairman 

YEARBOOKS & SUPPLEMENTS

CERTIFICATES – NO ERRORS

 

CHEROKEE DISTRICT

Avery Trace

 STATE 

MOST ATTRACTIVE YEARBOOKS

3rd Place 

  

TSDAR STATE REGENT’S PROJECT

BIBLE PROJECT

Marcia W. Pickel, Chairman

 

STATE

 

MOST BIBLES PHOTOGRAPHED FOR THE ENTIRE PROJECT

2nd Place

 

DISTRICT AWARDS FOR BEST PARTICIPATION

1st Place: Cherokee District

 

INDEXING CERTIFICATES

AVERY TRACE

 Rosemary Alexander

Janice Black

Judy Garcia

Nancy Herhold

Brenda McDonald

Jane McPherson

Marcia Pickel

Shirley Smith

 

STATE REGENT CERTIFICATES

 

OUTSTANDING DEDICATION AND SERVICE

TO THE

STATE REGENT’S BIBLE PROJECT

Marcia W. Pickel

Nancy K. Herhold

 

STATE CHAIRMAN’S CLUB

 

BRAVO AWARD FOR EXCELLENT SERVICE

Marcia Pickel

 

 

Back to Home Page