BASTROP COUNTY OFFICIALS

From the pamplet given out at the

"Dedication of Restoration Project

Bastrop County

Celebration honoring all Bastrop County Veterans & Troops

July 4th Celebration"

provided by the Bastrop County Courthouse staff, 1991.

DISTRICT JUDGES

1876-J. P. Richardson, 27th

1876-S. W. Moore, 15th

1884-H. Teichmueller, 22nd

1892-Lafayette Kirk, 21st

1917-J. P. Fowler-Special Judge, 21st

1917-R. J. Alexander, 21st

1925-J. B. Price, 21st

1933-John H. Tate, 21st

1953-Leslie D. Williams, 21st

1969-John S Simmang, 21st

1969-C. B. Maynard, 21st

1975-John L. Placke, 21st Retired 12/31/2000

2001-Terry Flenniken, 21st

CHIEF PROBATION OFFICER

1975-Charles M. Lucas

COUNTY COURT AT LAW

1985-Robert E. Raesz, Jr resigned 7/94

1994-Benton Eskew

DISTRICT CLERKS

1837-Greenlief Fisk

1839-F. A. Willis

1841-William Simms

1847-James P. Wallace

1855-H. S. Morgan

1860-J. C. Buchanan

1865-Joseph Keifer

1869-William M Spitler

1870-R. F. Campbell

1874-John M. Finney

1876-G. P. Allen

1878-C. B. Maynard

1888-R. J. Griesenbeck

1900-W. H. Murchison

1904-R. J. Griesenbeck

1904-Thomas H. Parks

1911-R. J. Griesenbeck

1912-Lee D. Olive

1915-Hartford Jenkins

1932-Vernon Eskew

1943-Gail Eskew

1946-Vernon Eskew

1952-M. B. Perkins

1972-Peggy Walicek

COUNTY ATTORNEYS

1900-Paul D. Page

1904-Jack Jenkins

1914-P. C. Maynard

1916-J. H. Powell

1920-R. B. Alexander

1924-Leslie D. Williams

1930-C. B. Maynard

1932-J. P. Fowler

1936-C. W. Talbot

1942-Henry Sebesta

1952-James B. Kershaw

1956-C. W. Talbot

1964-Allen McMurrey

1966-G. L. Kelly

1968-C. W. Talbot

1970-Robert E. Perman

1976-Neil Pfeiffer

DISTRICT ATTORNEYS

1900-J. P. Buchanan

1908-J. S. Jones

1914-Jack Jenkins

1918-Richard W. Mayfield

1924-Merton L. Harris

1932-Leslie D. Williams

1950-J. Alton York

1954-Richard Spinn

1956-James Kershaw

1972-John L. Placke

1976-Charles J. Sebesta

CRIMINAL DISTRICT ATTORNEYS

1978-Neil Pfeiffer

1984-Charles Penick

CHIEF JUSTICES

1837-Andrew Rabb

1838-L. C. Cunningham

1840-Greenlief Fisk

1846-Robert L. Reding

1846-James Smith

1850-William H. Garrett

1857-L. C. Cunningham

1860-P. H. Jones

1862-J. A. Snelling

1863-Benjamin Lyman

1865-J. Schutze

1866-George Allen

COUNTY JUDGES

1866-George Allen

1866-Christopher C. McGinnis

1867-William T. Allen

1869-Julius Schutze

1870-John B. Cope

1874-Joseph Jung

1876-Dyer Moore

1876-J. B. Cope

1876-Dyer Moore

1888-H. M. Garwood

1890-R. W. Siddall

1894-J. B. Price

1904-Paul D. Page

1909-J. B. Price

1924-E. H. Perkins

1930-Leslie D. Williams

1932-Hartford Jenkins

1936-R. B. Alexander

1940-C. B. Maynard

1943-J. J. Sapp

1952-Bower Crider

1955-Thomas N. Griffin, Jr.

1959-Henry W. Sebesta

1967-Jack A. Griesenbeck

1983-Lloyd Ketha

1983-Clyde Clardy

1984-Jack A. Griesenbeck

1987-Jimmy Copeland

1991-Randy Fritz

1995-Peggy Walicek

1999-Ronnie McDonald

COUNTY COMMISSIONERS

Pct. 1

1912-P. A. Hanson

1916-B. J. Hasler

1918-J. H. Craft

1923-W. B. Ransome

1924-J. N. Jenkins

1929-Price Jenkins

1930-Arthur Fuchs

1942-Hartford Jenkins

1957-R. M. Wiley

1964-Wilma Wiley

1965-Will Rogers

1966-Wilma Wiley

1981-Bryson French, Sr

1984-T. J. Adams

1989-Johnny Sanders

Pct 2.

?-T. H. Ralston

1920-J. W. Thames

1928-John Rosanky

1949-Charles Ed. Curtis

1959-Howard Burns

1979-Billy Davis

1987-Robert Seidel

1989-Elaine Seidel

1995-Charles McKeown

1999-Charles McDeown (died 5/3/2001)

2001-Tam McKeown (Charlie's wife)

Pct. 3

1913-W. H. Ingram

1914-A. L. Harris

1920-C.C. Waterson

1922-G. T. Hendrix

1926-Will Smith

1933-A. C. Grohman

1936-Earl Callahan

1955-Vilas Hemphill

1957-E. L. Fohn

1961-Vilas Hemphill

1969-Emmett Hendrix

1969-Jerry Alexander

1989-Pat Meuth

?-G. L. "Bugger" Hanna

2001-Don Loucks

Pct. 4

?-J. C. Miller

1919-L. M. Clopton

?-Gus Hill

1939-H. A. Paris

1942-J. H. Fleming

1949-Vernon Harrison

1975-H. A. Paris

1977-Emil Mogonye

1983-Marvin Markert

1987-Jim Mogonye

1991-Lee Dildy

COUNTY CLERKS

1837-William Gorham

1838-Greenleaf Fisk

1838-Sam R. Miller

1839-Jas. M. Long

1840-Jas. H. Gillespie

1850-William Dunbar

1856-Cicero Nash

1860-W. A. Highsmith

1864-C. B. Garwood

1865-H. W. Brown

1866-John M. Claiborne

1867-Joseph Glover

1868-R. F. Campbell

1874-J. M. Finney

1880-W. H. Grimes

1884-W. E. Jenkins

1900-Thomas. P. Bishop

1904-W. H. Grimes

1910-H. H. Alexander

1918-Mrs. Annie Lee Alexander

1920-Tignal Jones

1960-Mrs. Annie Lee Alexander

1960-William T. McCullough

1971-Lucille McCullough Fraim

1981-Joyce Schaefer

1987-Shirley Wilhelm

COUNTY TREASURERS

1838-Samuel R. Miller

1846-James Nicholson

1846-W. T. Gamble

1846-James A. Poage

1851-Henry Crocheron

1853-N. W. Johnson

1854-Samuel Porter

1856-W. B. Billingsley

1858-Sherman Reynolds

1865-John S. Johnson

1866-W. A. Standifer

1867-John S. Johnson

1873-W. A. Standifer

1874-J. C. Buchanan

1878-John Hearn

1891-C. R. Haynie

1904-C. Chalmers

1922-Mrs. Bessie H. Warren

1925-Mrs. Lizzie Owens

1936-Mrs. Gem Simmons

1955-Mrs. Lemma Osborn

1983-Mrs. Doris Oldfield

? Mrs. Bobbie Gilmore

COUNTY TAX ASSESSORS

1838-S. B. Patton

1838-Henry Crocheron

1839-James R. Pace

1846-Mark M. Rogers

1846-Alexander D. Hunt

1848-William R. Reding

1850-A. B. Hemphill

1853-George Allen

1853-M. B. Highsmith

1857-R. M. Castleman

1862-George Allen

1867-Antone Pohl

1868-James B. Pope

1876-James D. Young

1878-W. C. Lawhon

1882-George Vaughan

1886-E. J. Thompson

1888-J. R. Joyner

1900-W. H. Grimes

1904-J. H. Jones

1926-George Davis

1926-Mrs. George Davis

1928- ? Sapp

1947-Maddie DeGladden

1947-Mrs. Dula Belle Webb

1952-Vernon Eskew

1955-Clyde M. Reynolds

1980-Jill Turner

1982-Gracie Harmon

1982-Barbara Brinkmeyer

SHERIFFS

1837-Richard Vaughan

1838-James M. Long

1839-Preston Conlee

1848-Mark M. Rogers

1850-F. M. McGehee

1851-John Hearn

1856-Preston Conlee

1858-John James Moncure

1859-Robert R. Gill

1862-J. C. Wilkins

1863-Jacob H. Perkins

1864-James B. Cope

1865-James Nicholson

1866-J. W. Sheppard

1866-John Hearn

1866-John P. Jones

1868-John Fort

1868-A. W. Fort

1869-Joseph Jung

1871-I. N. Baker

1872-John Kohler

1876-William E. Jenkins

1884-W. J. Bell

1886-Henry N. Bell

1890-G. W. Davis

1904-Woody Townsend

1914-Eli H. Perkins

1924-Woody Townsend

1931-Eli H. Perkins

1932-E. D. Cartwright

1952-Ira Raymond Hoskins

1960-James L. Nutt

1976-Ira Raymond Hoskins

1980-Tommy Mosley

1984-Ira Raymond Hoskins

1987-Jay Beggs

1988-Con Keirsey

1992-Fred Hoskins

1996-Richard Hernandez

JUSTICES OF THE PEACE

Pct. 1

?=J. T. Kellum

1950-E. E. Moore

1952-Arthur P. Smith

?-Bobby Woehl

1967-Herman Bartsch

1983-Bill Henderson

1990-Judy Evans

2001-Wayne Smith

Pct. 2

?-W. C. Dickson

1950-F. G. Bingham

1953-J. L. Thomas

?-W. D. Carter

1955-J. L. Thomas

1959-Darrell T. Bradford

1961-Sam Ingram

1969-A. W. Bonorden

?-O. B. Warnke

1985-Katie Warnke

2001-Raymoh Davis

Pct. 3

?-W. F. Mobley

1952-Arthur P. Smith

1964-J. A. Martin

1965-Howard Gould

1967-Elaine Gould

1968-Howard Gould

1979-Cody Lentz

1982-Turner Shell

1982-Cecil Moore

1982-Katherine Rogers

1983-Bill Henderson - Pct. 1 & 3

1991-Bill Henderson

2/1993-Kathy Hanna

Pct. 4

?-C. N. Law

?-J. R. Edwards

1958-E. H. Hartsfield

1983-R. W. Womack

1987-Tommy Moseley

1998-Larry Runne

CONSTABLES

1864-John W. Spence

1870-Nat A. Morris

1876-David H. Jones

1876-N. A. Morris

1878-J. T. Reid

1880-W. J. Bell

1884-J. H. Fitzwilliams

1885-H. N. Bell

1886-J. A. March

1888-William S. Craft

1890-A. T. Morris

1892-Otto Dietz

1893-A. T. Morris

1895-J. R. Watts

1896-E. W. Jenkins

1898-John C. Woods

1900-Arthur Perkins

1902-Woody Townsend

1904-Gus Wallace

1908-J. F. Nash

1916-J. C. Sims

1918-B. C. Hodges

1920-J. D. Eskew

1949-M. A. Justice

1968-J. D. Eskew

1977-? Barnes

1980-Verline Hemphill

1991-Carl White

Pct. 2

1886-William Echols

1888-J. R. Watts

1890-Alex Jenkins

1892-J. D. Languey

1894-Alex Jenkins

1896-Jon E. Sims

1898-G. M. Gentry

1900-Dan Jenkins

1902-Owen B. Smith

1930-Fred Smith

1932-S. E. Moore

1950-August Meduna

1966-Billy Fritz

1971-Frank Crozier

1972-August Meduna

12/1998-August Meduna, Jr

Pct. 3

1871-R. F. Williams

1874-B. P. Simmons

1878-P. A. Hanson

1880-John Murchison

1884-J. H. White

1884-J. T. Priest

1886-G. W. Thomas

1888-Isaac W. Wilson

1889-S. S. Alexander

1890-J. T. Alexander

1892-Woody Townsend

1896-M. W. Purcell

1898-Ira A. Wright

1900-M. J. Ingram

1906-J. A. Brown

1908-R. R. Johnson

1910-J. M. Reid

1914-Perry Watts

1918-J. B. Watson

1920-J. W. Kelley

1922-J. B. Watson

1930-H. H. Litton

1960-Price Hefner

1963-Slim Wise

1984-Verline Hemphill Pct. 1 & 3

1988-Carl White Pct. 1 & 3

1991-Jimmy Jones

Pct. 4

1860-Joseph Young

1864-W. F. McWilliam

1866-Barnett Payne

1870-James L. Armstrong

1871-W. B. Billingsley

1872-D. G. Kincaid

1874-H. H. Fort

1876-William Smithson

1878-P. S. Pinckard

1878-W. C. Hemphill

1879-Theo. Lockwood

1879-Theo B. Miles

1883-R. H. Miles

1884-William F. Chiles

1886-W. E. Owens

1888-G. T. Barnett

1890-W. E. Owens

1892-Will McDavid

1893-W. L. Bailey

1894-S. J. Speir

1898-John Sowell

1900-John Sowell

1906-G. J. Jackson

1908-John Sowell

1914-S. O. Bird

1916-John Sowell

1920-S. O. Bird

1934-M. A. Burleson

?-Ned Fails

1953-Norman Owen

1968-Oscar Dungan

1971-Zane Cole

1972-Vernon Blisard

1984-Dutch Walker

COUNTY AUDITORS

1980-Larry Roberson

1980-Doug Wilkins

1981-Cecil Teston

1982-James Schmidt

1984-Ben Sneed

1985-George Brotherton

1986-Rosemary Jones

1987-Jim Wither

HEALTH AND SANITATION ADMINISTRATORS

1975-John W. Barton

1989-Rose Mary Plumlee

1989-Lee C. Smith

2000-James Gurka

COUNTY AGRICULTURE AGENT

Title changed to

County Extension Agent

1911-J. W. Dawson

1917-C. M. Merritt

1918-Grover C. King

1930-W. S. Millington

1938-L. M. Gandy

1943-William Glenn Anthony

1946-Charles Abner Stone

1949-Darlus B. McCombs

1952-Joel Ray Reese

1961-Edward Migura

1974-Ronald Lindsey

?-Mark Daniels

?-Roger Kaatz

?-Chuck Holt

?-Wade Hiblen

1984-Jeffrey R. Stapper

?-A. C. Clemons

1989-Greg L. Byers

COUNTY HOME DEMONSTARTION AGENTS

Title changed to:

County Extension Agent-Home Economics

1915-Mrs. P. D. Biggs

1917-Mrs. Emma Stewart

1920-Reky Saunders

1925-Ima Lawson

1927-Mrs. Girtha Vest

1933-Dessie E. Hoerster

1935-Audette McDonald

1936-Veralee Jones

1938-Yvonne Giesecke

1939-Katherine Kelly

1943-Lena Sturges

1953-Marie A. Neff

1955-Mrs. Lois I. Hopper

?-Edith Hahan

?-Elnora Bryant

1973-Clara Curtis Maynard

VETERAN'S OFFICE

Henry N. Bell, Jr

Albert E. Crawford

This information may be used for research purposed.

Copyright retained by Tammy Owen @2004