Cemetery List | Home Page | Table of Contents | E-Mail
The TXGenWeb Project
  Dickens County
  USGenWeb Project



Current County Officials            
DICKENS COUNTY COMMISSIONERS Picture of County Officials of 1897
 
Commissioner of Pct. 1Commissioner of Pct. 2
1891-1892 - J.H. Stokes1891-5 mo - J. G. Scott
1893-6 mo. - S. Austin1891-1892 - W. J. Duncan
1893-1894 - M.L. Hale1893-6 mo. - T.H. Stacks
1895-1902 - S.Austin1894-10mo. - H.T. Garner
1903-1908 - E.L. Harkey1895-1896 - T. N. Dodson
1909-1910 - S.K. Gunn1897-1898 - B.F Yeates
1911-1912 - A.S. Jackson1899-1902 - G. W. Harvey
1913-1916 - E. Austin1903-1904 - R.C. Forbis
1917-1920 - Rush McLaughlin1905-1908 - B.F. Yeates
1921-1924 - T.M. Green1909-1912 - W. J. Young
1925-1936 - Austin C. Rose1913-1920 - W. F. McCarty
1937-1940 - Horace D. Nickels1921-1922 - B. F. Middleton
1941-1944 - K.W. Street1923-1928 - O. C. Newberry
1945-1948 - Forrest L. Edwards1929-1938 - E. N. Johnson
1949-1968 - Roy Ward1938-1958 - E. J. Offield
1969-1972 - Joe Kidd1959-1964 -Jack V. Lawson
1973-1984 - J.D. McCormick1964-1970 - Ruth Lawson
1985-1992 - Eldon Williams1971-1974 - Henry C. Edwards
1993-1996 - Hubert (Scrub) Hawley             1975-1978 - E. J. Offield
1997-1997 - John David Foreman1979-1982 - Clifford Mayo
1997-2007 - Don Condron1983-1994 - R. J. Bell
2008-pres.- Wayne Smith1995-2007 - Billy George Drennan
 2007-pres. - Ricky West

Commissioner of Pct. 3Commissioner of Pct. 4
1891-11 mo-M.F. Gilbert1891-1892 - J.R. Waller
1892-1893 - J.H. Airhart1893-8 mo.- E. W. Nolen
1894-1896 - A.W. Manning1893-4 mo - L.D. Hart
1897-1898 - H. B. Lewis1894-4 mo - G.M. Allen
1899-1900 - S.S. Snowden1894-8 mo - J.T. Hart
1901-1902 - J.I. Greer 1895-1896 - R.H. Germany
1903-1905 - J.H. Airhart1896 - 3mo - J.A. Askins
1906-1910 - Jonas Carlisle1896-1900 - L.G. Crabtree
1911-1912 - J.W. Bennett1901-1902 - J.E. Counts
1913-1914 - W. A. Johnson1903-1904 - L.G. Crabtree
1919-1920 - G.W. Rash1905-1906 - D.S. Dunwoody
1921-1922 - P.E. Hagins1907-1914 - L.G. Crabtree
1923-1926 - G.A. Sloan1915-1916 - T.A. Ham
1927-1929 - H.O. Albin1917-1918 - J.A. Murchison
1929-1938 - W.F. Foreman1919-1920 - L.G. Crabtree
1939-1946 - W. H. Hindman                       1921-1924 - W.D. Thacker
1947-1956 - Armer Watson1924-1932 - Charlie Perrin
1957-1968 - Arner Watson1933-1936 - Lee Mimms
1957-1968 - Russell Williams 1937-1946 - M.B. Gage
1969-1981 - Herman Bostic1947-1952 - George C. Pierce
1981-1992 - Vernon Wright1953-1970 - Henry C. Edwards
1992-pres. - Doc Edwards1971-1994 - Darrell Thomason
  1995-2007 - Duane (Slim) Durham
 2007-pres. - Sheldon Parsons

ELECTED OFFICIALS
 
District JudgeDistrict Attorney
1891-1896 - W.R. McGill1891-1896 - L.S. Kinder
1897-1901 - S.I. Newton1897-1901 - Jo A.P. Dickson
1901-1902 - Jo A.P. Dickson1901-1902 - Charles E. Coombs
1903-1904 - J.M. Morgan1903-1904 - R.M. Ellerd
1905-1908 - Charles E. Coombs1905-1910 - B.D.Glasgow
1909-1916 - Jo A.P. Dickson1910-1917 - Isaac O. Newton
1916-1917 - J.H. Milam1917-1924 - J. Ross Bell
1928-1929 - Isaac O. Newton1924-1928 - William B. Combest
1929-1934 - Kenneth Bain1929-1934 - A.J. Foley
1935-1937 - A.J. Foley 1935-1936 - Alton B. Chapman
1937-1956 - Alton B. Chapman1937-1942 - John A. Hamilton
1957-1976 - L.D. Ratliff1943-1946 - Richard R. Stovall
1977-1986 - George W. Miller1947-1970 - John Stapleton
1986-1990 - David Cave1970-1976 - George W. Miller
1991-pres. - John R. (Randy) Hollums           1976-1988 - John R. (Randy) Hollums
 1989-pres. - Becky McPherson
County Judge and County
School Superintendent
               
County Attorney
1891- 8 mo. - A.J. McClain1891-1893 - John A. Green
1891-10 mo. - A.J. Hagins1894-1896 - J.E. Rossen
1893- 7 mo. - B.G. Worswick1897-1930 - B.G. Worswick
1893- 5 mo. - J.H. Airhart1931-1934 - Alton B. Chapman
1894-1900 - C.A. McKnight1935-1942 - L.D. Ratliff, Jr.
1901-1904 - O.S. Ferguson1943-1946 - Winston P. Brummett
1905-1910 - W.C. Ballard1947-1950 - R.A. Conner
1911-1912 - F.C. Gipson1951-1968 - A.W. Walker
1913-1914 - O.S. Ferguson1969-1976 - R.A. Conner
1915-1916 - Blaine Speer1977-1986 - David Cave
1917-1920 - Walter L. Powell1986-1988 - Steve Hale (Pro-Tem
1921-1922 - Charlie McLaughlin1988-1994 - Denette Vaughn (Pro-Tem)
1923-1928 - H.A.C. Brummett1994-1999 - Robert Heald (Pro-Tem)
1929-1932 - O.C. Newberry2000-pres. - David Hazelwood
1933-1936 - JimCloudTax Assessor
1937-1940 - Marshall C. Formby1891-1893 - J.D. Kutch
1941-1946 - E.H. Boedeker1894-1898 - C.A. Darnell
1947-1950 - Arthur C. Sharp1899-100 - L.D. Sowell
1951-1962 - W.H. Hindman1901-1906 - O.L. Hale
1963-1974 - Martin Pope1907-1910 - O.O. Love
1975-1988 - H.L. (Bill) Young1911-1912 - E.L. Harkey
1988-2007 - Woodrow W. McArthur,Jr.        1913-1914 - T.J. Harrison
2007-pres. - Lesa Arnold
(The County Judge and County School1915-924 - G.B. Jopling
superintendent´s offices were separated1925-1928 - W.F. McCarty
from 1931 to 19621929-1934 - A.B. Hogan
 (Annexed to Sheriff´s Office)
District Clerk Tax Assessor-Collector
separate 1930-40 1981-1996 - Jerrie Ballard
1930-1931 - Virginia Worswick                    1963-1980 - Horace Hyatt
1932-1940 - Nettie Littlefield1997-2007 - Dexter Clay
 2007-Pres. - Sherry Hill
  
County and District Clerk County Treasurer
1891-1894 Sid Dunwoody 1891-1894 - J.M. Jones
1895-1896 J.W. Hutson 1895-1908 - H.T. Garner
1896-1897 W. C. Ballard 1909-1914 - B.A. Crego
1898-1902 Fred O. McFall 1915-1918 - J.B. Yantis
1903-1910 L.W. Davis 1919-1926 - C.H. Perry
1911-1916 Crawford C. Cobb 1927-1928 - Ollie M. Cole
1917-1920 Martin Gay 1929-1934 - Nannie Cobb
1921-1926 O.C. Arthur 1935-1942 - Alice Murphree
1927-1932 Robert Reynolds 1943-1948 - Vela Turpin
1933-1934 Neal Fortson 1949-1978 - Ava Johnson
1935-1938 Fred Arrington 1979-1982 - Dottie Johnson
1939-1946 E.H. Ousley 1983-2002 - Druline Rape
1947-1951 L.J. Varnell, Jr. 2003-pres. - Sandy Vickrey
1952-1970 Fred Arrington
1971-1994 Helen Arrington
1995-1998 Yvonne Cash (Tookie)
1999-pres. Winona Humphreys  
 
Justice of the Peace
(includes all precincts)
G.M. Allen Sam Flook
E.H. Cogdill T. B. Love
Jim Yeates Tom Reed
W.B. Smith R. F. Williamson
J. A. Jackson R. D. Williams
J. L. Wells A.P. Hollar
J.O. Greer T. W. Smith
W. B. Gilpin E. W. Nolan
Ed Sanders T. A. Ham
J. W. Hilton J.N. Luce
W. H. Martin S. E. Gunn
J.H. Edwards J. D. Harkey
C. H. Sennings H. T. Burger
J. F. Speer A. C. Hyatt
W. L. Osbourne M. L. Hale
D. A. Young J. W. Thompson
G. T. Snodgrass E. L. Harkey
Webber B. Williams M. E. Tree
C. A. Gladish Byron Haney
Keith Garner W. J. Young
C. H. Simmons W. C. Ballard
J. A. Murchison I. D. Ferguson
G. W. Jackson J. N. Haney
F. N. Oliver J. W. Dunn
H. I Hagers C. C. Cobb
T. M. Green W. T. Lovell
S. B. Roddy W. H. Parks
G. B. Jopling S. T. Johnson
R. H. Eskridge A. B. Winkler
A.M. Sheperd Roy Ward
W. M. Malone E. V. Arthur
Horace D. Nickels J. E. Berry
R. A. Gilcrease Charlence Alexander
Alma Lee Yeates Rebecca Kay Graham
John W. Nay Mike C. Smith
Geeneta McAllister Woodie McArthur
Bonnie Edwards Guy Goen
Kay Laster Gayle Taylor
Preston GivensNorma Roberson
[Top]


Home Page | Cemetery List | Table of Contents | Helping with this Project
USGenWeb

Dickens County TXGenWeb Project
Webmaster Linda Fox Hughes
© Dickens County Historical Commission 1997-2014

           This site may be freely linked to but not duplicated in any fashion without consent.
           The information on these pages is meant for personal genealogical research only
and is not for commercial use of ANY type.