BOWIE COUNTY PETIT JURORS AND COMMISSIONERS 1917

Jurors were paid $2.50 per day for each day of service

Book is housed at the Texarkana Museum   

First Week of January Term, commencing 15 Jan 1917

Tom F. Cowley

C.C. Campbell

D.V. Earnest

T.F. Taylor

J.F. Batson 

Second Week of January Term, commencing 22 Jan 1917

W.C. Shipp

A.J. Hicks

Joe Hubbard

D.S. Edwards

L.H. Gulley

W.B. Burkhalter

G.W. Freeman

R.M. Johnson

R.A. Hall

M.M. Ogle

J.O. Francis

Bud Jones

Henry Jones

King Grider

H.M. Burkhalter 

Third Week of January Term, commencing 31 Jan 1917

Newt McDuffie

J.C. Tyson

Dave Duffer

W.H. Griffin

Joe Lowery

R.P. Hamblett

Clarence Tidwell

C.L. Blakey

D.O. Padgett

Marvin Rogers

Jake Hooker

Jno. Franks 

Jury Commissioners to draw Jury for Mch & July Term 1917

J.C. Tyson

C.O. Barrett

W.A. Welch 

Second Week of March Term, commencing 26 March 1917

R.F. Brown

R.C. Dendy

H.M. Davidson

A.R. Adkison

M.P. Miulte (?)

E.H. Cookman

Ed Lynch

H.D. Barfield

T.D. Kinney

R.A. Hall

J.B. Triplett

B.T. Thompson

C.O. Barrett 

Second Week of March Term. commencing 2 April 1917

S.P. Lindsey

W.R. Cash

F.H. Hefley

W,H. Schooler

Dan Wyatt

P. Cookman

D.H. Barfield

T.D. Kenney

E.W. Wilborn

S.A. Jarrell

W.A. Buggs

W.F. Martin 

No Term or date on these—payment was issued April 11-13, 1917

T.C. Warren

Jno Kestler

Billy Burchett

Major Barfield

John Bedwell

Ed Lynch

B.T. Thompson

Tasso White

John Cowley

W.L. Thompson

Sam D. Crumpton

Wesley Durham

W.F. Arnold

Mark Connel

O.W. ?????

Bud Jones

M.T. Rogers

Frank A. King

Walter Reese

D.O. Padgett 

Second Week of July Term, commencing 16 July 1917

H.L. Betts

Tom Sanders

J.J. Whitecotton

W.J. Goodman

Will Kesttis

W.J. Sansom

J.H. Gulley

H.D. Barfield

B.T. Thompson

J.P. Williams

J.O. Francis

G.W. Weems

Sam Smith

Major Barfield

M.R. Collins 

Third Week of July Term, commencing 23 July 1917

F.E. Elkins

J.A. Dray

S.N. Thornton

Dick Clemens

Bill Banks

Geo W. Hoover

John Reeder

L.E. Brown

J.C. Akin

Dave Duffer

J.H. Miller

N. Thompson

Arthur Collins

W.A. Berry 

Commencing 30 July 1917

M. B. Goodwin

Obey Cordell

J.A. Moon

J.T. Dennis

Chas. Meadows

J.L. Walker

Chas. Hill

S.P. Harland

J.W. Petty

C.O. Gaicher (?)

W.F. Martin

J.L. Hays

Jim Daniel

Jury Commisssioners

J.W. Peavy

S.C. Minnick

Henry H. Campbell 

Second Week of September Term, commencing 24 Sep 1917

G.R. McKnight

R.L. Vaughn

F.L. DeMarce

Wm Bench Buese

G.P. Lindsay

W.D. Walker

Jack Starks

W.J. Goodman

P. Cookman

Monroe Smith

A.H. Ogle

R.P. Holcomb

S.A. Jarrell

J.D. Goodman

D.O. Padgett

S,C. Jarrell

M.T. Rogers

Hy Youngblood 

Third Week of September Term, commencing 1 Oct 1917

L.B. Barrett

W.K. Lynn

J.C. Houston

A.J. Shelton

W.R. Cash

C.B. Tidwell

J.N. Glass

Dave Duffer

M.E. Estes

Chas Hill

J.D. Roberts

Authur Collins

Jack Greenwood

Henry Jones

Jas. McDugald

Dock Clemens

R.P. Hamblett

J.D. Goodman

Tate Griffin 

03/18/05

© 2002 TUSAGS