BOWIE COUNTY PETIT JURORS AND COMMISSIONERS 1920

Jurors were paid $3.00 per day for each day of service

Book is housed at the Texarkana Museum   

Second Week of January Term, commencing 26 Jan 1920

Tobe Long

H.W. Richardson

Jno. Nichols

W.C. Allen

M. Capps

M.C. Hawkins 

Jury Commissioners, Feby 6th 1920

E.W. Godbold

J.B. Atkison

M.N. Morris 

Second Week of January Term, commencing 2 Feb 1920

F.B. Britt

Will Tiller

A.J. Foster

Egbert Framm

Hugh Allen

Henry McCutchion

R.C. Ramsey

P. Cookman

Fred Guy

G.L. Morris

H.B. Terral

W.A. Briggs

R.P. Holcomb

Sam Jones

James Elron

N.W. Holcomb

E.H. Purtle 

State of Texas vs Jesse Hall

Elmo McCright

J.L. Ballew

Bascom Coleman

John McShane

Leo White

Ed Jones 

State of Texas vs Lenora Proctor

Bascom Coleman

J.L. Balew

E.H. Cookman

W.G. Crawford

J.P. Cook

Royston Clark 

Second Week of March Term, commencing 15 March 1920

J.P. Trimble

Arch Shaver

T.J. McMichael

E.H. Cookman

C.D. Wyse

Jim Milam

Abe Mahone

Y.F. Adcock

John McGee

Gus Looney

B.F. Robertson

Sam Jones 

Third Week of March Term, commencing 15 March 1920

Joe Feazell

W.C. Holley

C.M. Rainey

I.D. Nichols

C.C. Dunham

Tobe Johnson

W.J. Collins

Jos. Mebane

M.T. Rogers

S.B. Letcher

J.W. Read

H.D. Barfield

Abe Mahone

Ed Jones

W.S. McCright 

Fourth Week of April Term, commencing 5 April 1920

Frank Howell

F.F. Cowley

Sam Carrh

Buel Powell

Judson Pryor

John Kestler

B.T. Thompson

J.S. Foster

Dillard Howard

D.B. Simmons

Robert Hart

M.F. Rogers

E.D. Jones

Dan Wyatt

C.D. Wyse

Kelley Varner

M.A. Hart

T.S. Shirley

J.N. Collom

W.E. Fussell

D.F. Johnson

U.V. Eiland

W.P. Miles 

State of Texas vs Annie Brewer, May 15, 1920

J. ? Reed

R.B. Taylor

Jim Groves

T.J. Tilson

Lum Lee

C.W. Birtcher 

State of Texas vs Mrs. Jewell Jones, June 1920

S.D. Barkman

J.E. Watson

E.L. Townsend

Lester Anderson

J.M. Christopher

Henry Brooks 

Third Week of June Term, commencing July (August) 1920

J.W. Read

Jim Milam

J.G. Harmon

C.H. McGee

J.F. Walker

E.L. McGee

J.H. Graham

L.K. Davis

E.M. Varner

D.B. Simmons

J.W. Kestler

W.A. Berry

Jake Hooker

W.D. Howard

Fourth Week of July Term, commencing 2 August 1920

Jim Pickens

Sol White

J.S. Kennington

R.H. White

B. Cornelius

Marvin Harbor

Bob Owens

John Sargent

J.H. Hillis

W.O. Palmer

J.C. Barnes

J.C. Kennington

W.S. Johnson

Hugh Ohler

W.T. Miller

Jury Commissioners

Collins Gaines

M.N. Arnold

B.L. Link 

Second Week of September Term, commencing 27 Sep 1920

W.C. Holley

R.J. Hart

T.C. White

W.C. Case

J.S. Owen

James W. Gregg

Jim Graham

B. Sanford

Tom Kennington

D.E. Wyatt

Dave Ruff

C.P. Moore

S.A. Jarrell

Julius Tidwell

Orren Raney

John Cowley

W.H. Waldrum

C.K. McGee 

Third Week of September Term, commencing 4 Oct 1920

W.L. Feazell

J.A. Ellis

L.L. Collins

Y.D. Adcock

C.D. Wyse

W.H. Waldrum

J.C. Missildine

Smith Ogle

B.F. Robertson

D.J. Bell

E.C. Varner

C.H. McGee

L.A. Durst

J.W. Jones

W.C. Holley

John Kestler

J.W. Gwin 

03/18/05

2002 TUSAGS