1901

TEXARKANA CITY DIRECTORY  

 

The introduction states that this was the third volume of Texarkana Directory Co.’s 1901 City Directory of Texarkana. Noted as Manager of the Texarkana  Directory Co. M. L. Warmoth.  Also refers to Texarkana, or the Gate City.  Price at time of printing was $5.00.  This Directory can be found at the Texarkana Library, downtown.  You have to ask for it at the desk and leave your driver license at the desk till you finish with it.  There is also a log where they log your name.   Extracted by Phyllis Zachry

A

Aaron John, res 302 Elm

Abbott Daniel, res 1702 Boulevard

Abell G.C., phys and surg, office Foreman Bldg.

Adair Everet, res Rose Hill

Adams A.A. grocer 601 Dudley av, res sam

Adams Allen, (c) res 213 Laurel

Adams Allen ( c) res 1420 Spruce

Adams Ardenis,  (c) res rose Hill

Adams Carrie, ( c) dom, bds 720 State Line av

Adams D, lab,res 211 Oak

Adams David, res 1314 Ash

Adams Miss Emma, res 1303 W. 6th

Adams Ella, res 402 Ash

Adams Eula A, res 420 W. 4th

Adams Evaline, ( c ) res Rose Hill

Adams George W , res 420 W. 4th

Adams  Harrison, ( c ) lab,res Rose Hill

Adams Henry, res 1512 Olive

Adams John, ( c ) res 212 E. 5th

Adams L, res 412 E 13th

Adams Polly, ( c) res, 321 Walnut

Adams Lenora, res 1017 County Av

Adams Lucien C, livery 311-315 W Broad, res 402 Ash

Adams Martha, ( c) res 1314 Ash

Adams Mary, ( c) res W. 9th

Adams Mattie, ( c) res 212 5th

Adams Maud, bds 402 Ash

Adams PS, res 421 W. 8th

Adams RA, res 921 Spruce

Adams Mrs. Roy, res 520 Oak

Adams Virginia, ( c ) res 307 W 10th

Adams Wm J, res 503 Lelia R H

Adamsa  George, res 411 e Broad

Addington George, res 1015 Beech

Addington Herbert, bds 1015 Beech

Addison Burt, ( c ) lab, res Rose Hill

Addison Charles, ( c ) lab, res Rose Hill

Adonis Lewis, lab res Rose Hill

Agee Cora, bds 502 Lelia RH

Agee Georgie, res 502 Lelia RH

Agee Ione, bds 502 Lelia RH

Agee Jesse, lab, res 502 Lelia RH

Agee M, res 508 Oak

Agee PM, MDDO, bds 321 Walnut, office Foreman Bldg

Agnue Robert E. res 1206 Olive

Ahern P J ( O’Dwyer & Ahern ), bds 311 State St

Aikens Jesse, lab, bds 617 Oak

Aikens Spencer, res 617 Oak

Albright JS, res 221 Oak

Alden Osa, ( c )  res East CH

Alford Robert H, carp,res Rose Hill beyond limits

Allen Alexander, carp, res 412 Lelia R H

Allen AC, dairy, res State Line Av nr limits

Allen Britt, brkpr Josey Ward & Co, res 217 W Broad

Allen Calvin A, painter, bds 412 Lelia R H

Allen Celia ( c ) gew 710 Oak

Allen Girdie, bds 906 W 3rd

Allen B.C. sawyer, res 1017 Spruce

Allen Elmore, ( c ) lab, bds 209 Jackson C H

Allen Felix , ( c ) barber Huckins House, bds 613 Laurel

Allen H A , mgr The Allen Marble Works, res 323 State Line Av

Allen James, ( c ) lab Standard Novelty Wors, res 209 Jackson C H

Allen James, ( c ) porter S L I M & S Railroad, bds 409 E 3rd

Allen Jennie, ( c) smstress, bds 613 Laurel

Allen John, ( c )waiter Oyster Bay, bds 616 Oak

Allen John, ( c )Lab, wks LC Adams

Allen Judge, ( c ) lab S L S W Ry, res 710 Oak

Allen J M , marble cutter The Allen Marble Works, res 323 State L

Allen Leslie, ( c) porter S L S W Ry, bds 710 Oak

Allen Marble Words ( The ), J A Allen prop, HA Allen mgr 321 State Line

Allen Miss Maggie, bds 1607 Olive

Allen Mary, ( c ) res 613 Laurel

Allen Mattie, ( c ) bds r 309 Elm

Allen Ozie, ( c) res 215 West

Allen Quincy, ( c ) porter, bds 613 Laurel

Alen Walter, city market 202 W Broad, res 220  Walnut

Allen Mrs. Ward ( wid W J );, res 520 Oak

Alison D M , carp, res 1003 Park Av

Allison Leona, ( c ) cook, wks 1518 State Line Av

Allison Miss Martha, ( c ) bds 1003 Park Av

Allison Richard, carp, res 904 Pearl C H

Allison Walter G., barger Hack’s shop, res 310 Ash

Alsbrook J T, carp, bds 206  East C H

Alston George W , Sec Texar Cotton Oil & Fer Co, res 807 Beech

Alton John, lab, bds 1929 Maple

Alton Wm, car inspr S L I M & S Ry, res 917 E 4th

American District  Telegraph Co, Frank Hughes mgr, 102 State Line Av

Amie Sophia, ( c ) dom, wks 203 Grand Av

Amonette Lucins, barber, bds 706 Walnut

Anderson Ada, bds 221 Elm Tex

Anderson Alex, ( c ) lab,res r 721 Maple

Anderson Andrew,  elk,rms 201 ½ W. Broad

Anderson Annice, bds 906 W. 3rd

Anderson B H, cooper L R Coop Co, res Rose Hill s LR Coop Co

Anderson Charles, bds 1420 E Broad

Anderson Con, ( c ) KCS Ry, bds 714 Oak

Anderson David, ( c ) lab, res 1203 Beech

Anderson Flora, ( c ) laund, res 212 Jackson College Hill

Anderson Jacob, switchman S L I M & S Ry, rs 416 State Line

Anderson James, ( c ) lab, bds 518 E 8th

Anderson John, barber, bds 805 Laurel

Anderson Melvin E, Dep Sheriff Bowie Co, res 1702 Boulevard Tex

Anderson Merideth, carp, res 1420 E. Broad

Anderson Mollie, bds 221 Elm Tex

Anderson Nellie ( wid Wesley), res 221 Elm Tex

Anderson Sarah, bds 221 Elm Tex

Anderson Wm, carp, bds 1420 E. Broad

Anderson Wm, ( c) dray, res Oak nr 20th

Andrews Addie, ( c ) bds 821 W. 3rd

Andrews J. J. ( c ) barber Andrews & Temple, res 1307 State Line

Andrews Mrs. Louisa, bds 621 Beech

Andrews & temple ( J J Andrews and AJ Temple), barbers 114 State Line

Angell H C , elk E A Dryer, bds Huckins House

Anthony M, wks L R Coop Co.

Applebaun B  W Jr., elk A J Offenhauser, bds 114 W 6th

Aquadro James, lab T & P Ry, res 223 Elm Tex

Arkansas Fire Department, 316 E. Broad

Arkansas Furniture Co. ( ( Kosminsky and D Lichtbach ), furniture 219 E. Broad

Arline Frank, lineman S W Tel Co, bds Texar Rooming House

Armistead Beorge J, Lawyers 305 ½ W. Broad, bds 716 Olive

Armstrong Miss Ada, bds 204 W. 13th

Armstrong A M El Chapel, 806 W 13th

Armstrong Miss Ida,  bds 204 W. 13th

Armstrong Josiah, ( c )lab, bds 612 W 13th

Armstrong M  E ( wid J J ) , res 204 W. 13th

Arnold A C , watchmkr C S Erber, bds 516 State Line Av

Arnold Charles, harness mkr  Texar Carriage Co.

Arnold H, firemand, S L I M & S Ry, bds 213 Oak

Arnold John H, loans, res 305 Elm Ark

Arnold Mrs Lillian, bds 216 Walnut

Arnold Miss Lottie, tchr city school, bds 603 E. 9th

Arnold, Mrs Mary, bds 220 Elm

Arnold Richard W.  boiler mkr, res 216 Walnut

Arnold S J, watachmkr CSErber, bds 516 State Line Av

Arnold W H, Lawyer res 503 Hickory, phone 124, 2 rings

Arthur Baylor, ( c ) butcher, bds 1617 Laurel

Arthur Ella, ( c ) laund, bds 1617 Laurel

Arthur Frank, ( c ) moulder, res 1115 Laurel

Arthur Minnie, ( c ) laund, bds 1617 Laurel

Arthur Wm A , cotton buyer, bds 321 Walnut

Arthur W A & Co ( W A Arthur and John C Ware ) cotton buyers 220 ½ E. Broad

Artist Supply Co J R Lyall mgr, 120 E. Broad

Asberry Wm R, lab res RoseHill beyond limits

Ashby Mrs. AV, bds 521 Walnut

Ashby J N, buyer Sabine Valley Lbr Co, res Hornbeck, La

Ashcraft James P, lab, bds 711 E. Broad

Arkins Minnie, ( c ) laund, bds 1527 State Line Av

Attaway Ford, elk E Rogers, bds 302 Elm Ark

Angustus Edward, ( c 0 agt, res 1720 State Line

Austin Lewis, ( c ) lab, res 614 W Broad

Avalos M. Launch stand 102 W 3rd, res same

Avance  Wm P, lab SLIM & S Ry, res College Hill Rd

Axley Owen, stenog Sabine Valley Lbr Co, res 423 Walnut

Ayer Lord Tie Co (headquarters Chicago Ill), R S Reaves mgr 309 ½ W Broad

Ayres R B Supt T & C Div T & P Ry res 802 Maple

Ayres Wm S, carp bds 503 E Broad

B

Baccus Elmira, ( c ) bds 1720 Boulevard

Bacon Pratt, elk, bds 422 Hazel Ark

Badstuebner Miss Flora, bds 521 Arthur av C H

Badstuebner Henrietta ( wid Bruno ), res 521 Arthur Av College H

Bailey Andrew C, travel agt, res 522 State Line

Bailey Edward, tinner Geo Hoffman, bds 833 Dudley Ave C H

Bailey Emily B ( wid Jones ), bds E. 9th beyond limits

Bailey Frank C, lab SLSW Ry, res 1309 Nolthenius  Rose Hill

Bailey Miss Hortense, bkpr J. Weisman & Co res 522 State Line

Bailey James, ( c ) lab, res 888 cotton Belt tracks C H

Bailey J W, lab S L I M & S Ru

Bailey Miss Modina, bds 522 State Line

Bailey M T genl mgr Saginaw Valley Cooperage Co, res 622 State Line

Bailey R B, elk K C S Ry, res 402 State  Line

Bailey R M , ( c ) tchr, bds 1308 Laurel

Bailey Wm S, tel opr Cotton Exchange, rms 114 W 4th

Bainbridge R A, condr T & P Ry, bds 414 Elm

Baird Miss Addie, bkpr E D Lingold, res County Av beyond limits

Baird J W, pdlr, res 1700 Boulevard

Baird Wm A , farmers, res County Ave beyond limits

Baker Chas W. switchman S L I M & S Ry,, rms 323 Pine

Baker Chester, ( c ) lab, res 1005 Edwards Av College Hill

Baker Allen ( wid John ), bds 1453 State Line

Baker J Volney, mgr Cotton Exchange, bds 114 W. 4th

Baker Sarah, ( c ) laund, res 1005 Edwards Av College Hill]

Baker H C , switchman T & P Railroad

Baker S W ,switchman T & P Railroad

Baldock Geo, foremand Texar Gas & Electric Light Co.res 303 Hazel

Baldwin Edgar, lineman Postal Tel Co. res 1011 Park Av

Baldwin Fowler, condr S L I M & S Ry, res 318 Walnut

Baldwin Mary, ( wid E J )  grocer 1301 Phenie Av Rose Hill

Baldwin Mary, ( c ) laund, res 421 Marietta

Ball Frank M. lawyer, W. Broad, res 1205 Olive

Ball James, printer The Texarkanian, bds 323 W. 14th

Ball  M M , steward Huckins House , res same

Bauchell W H, carp, bds 302 Vine

Banks Belle, ( c ) dom, wks 615 Beech

Banks Ella, ( c ) laund, bds 909 E. Broad

Banks John, ( c ) lab S L S W Ry, res Oak near 20th

Bann Miss Katie, cashr O’Dwyer & Ahern, bds 515 E 5th

Bann Miss Mamie, bds 515 E. 5th

Bann Wm, clk C C & C Co, bds 515 E. 5th

Barber Lillie, bds 618 Dudley Av College Hill

Barber Mrs. May, prop The Texas Hotel, res 403 W. Broad

Barber E F , lab, bds 618 Dudley Av C H

Barber Robert, clk, res 113 Jackson C H

Barber Robert F, phys 101 Jackson C H. res 1 m s limits

Barberyer Frederick, lab Saginaw Valley Cooperage Co.

Barbin Alexis, pastor Sacred Heart Church, res 221 Spruce

Bardon Jos, ( c ) wks Hunter Transfer Co. res 1310 Ash

Barfield Stephen M, elk Racket Store, res 405 E. Broad

Barfield Williamson, butcher, rms 1081/2  E. 3rd

Barker W W , turner Texas Handle Co., res beyond limits R H

Bardsdale Claude C., cvl engr T & P Ry, bds 221 Walnut

Barksdale P C,, genl mgr Jackson Bros, res 919 E. 4th

Barlow J Riley, coll W H Booth, res 1306 Walnut

---------Samuel, ( c ) porter S L I M  & S Ry, res 712 W. 7th

Barnett C M , carp, wks Standard Novelty Works

Barr Wm, tchr, rms 212 Maple

Barrett Jefferson, boiler mkr, res 303 Laurel

Barrett Wilson, (c ) lab, bds 923 Laurel

Banister Littie, ( c ) laund, rms 610 Laurel

Banister Victoria, ( c ) laund, res 610 Laurel

Barron Edwin L., cabinet mkr W H Booth, res beyond limits

Barrow Miss Carrie, bds 828 Hazel

Barrow Chas, carp,bds 828 Hazel

Barrow Elizabeth, ( wid  W T ), bds 828 Hazel

Barrow Wm A contr, res 828 Hazel

Bartlett W T , ( c ) bds 622 Oak

Barton Joseph, ( c ) Driver Hunter transfer Co.

Barton Lois Pl elk T&F S Ry, res 419 Ward R H

Barry David N. real estate, bds 522 Hazel

Baskerville Julian, baggage agent S L I M & S Ry, bds 824 Hazel

Bass F A , watchman C C & C Co, res 1013 Phenie Av R H

Bass Harry, ( c ) tchr, bds 412 E 13th.

Bass John T, mach, res 1124 Maple

Bateman George, carp, bds 716 Dudley Av C H

Bates Miss Elizabeth, bds 817 State

Bates Samuel, ( c ) bds 817 State

Batts  Robert, ( c ) lab SLSWRy, res 919 E. Broad

Bauer Miss Carrie, milliner E F Torrans, bds 911 Olive

Bauer Miss Jennie, bds 911 Olive

Bauer John P, bds 911 Olive

Bauer Miss Minnie, bds 911 Olive

Bauer P Jr. bds, 911 Olive

Baxter Richard, grocer Buchanan Rd R H, bds Rose Hill beyond limits

Baxter Robert E, lab Tilson Lbr Co. res Rose Hill beyond limits

Bazaar (The) (Mrs Frank Stinett and Miss Fannie Strong) 213 E Broad

Beal Edward T, painter Moody & Wright, res 1302 County Av

Beals George  C. rms 207 Oak, bkpr Souther Furniture Co

Beard Miss Bessie, opr S  W Tel Co. bds 839 Dudley Av C H

Beard Chas E, agt K C S Ry, res 303 Hazel Ark

Beard Chas J, carp, bds 839 Dudley av C H

Beard Miss Clara, bds 303 Spruce

Beard Claudie, ( c ) bds 1006 Wood

Beard Taylor, (c ) porter, bds 616 Hazel

Beard Tracey, ( c ) bds 905 W. 6th

Beard T G , carp, bds 839 Dudley Av C H

Beard W J, carp bds 839  Dudley Av C H

Bearden Richard T, lab bds, 1421 Nolthenius R H

Bearden Miss Sara, bkpr Hardin & Benjamin, bds 1421 Nolthenius

Bearden L. res 1421 Nolthenius R H

Bearden L. res 1421 Nolthenius R H

Bearden R S, res 2323 Pine

Beasley Herchel V, propr Beasley Music House, res 932 Hickory

Beasley John, ( c ) lab,res 424 Spruce

Beatty  Hugh, ( c ) porter S L S  W Ry, bds 931 W. 4th

Beauford Mary, ( c ) bds 1321 Maple

Beck James, carp, res 617 E. 13th

Beck Martha, lab  C C & C Co., res 513 Jackson C H

Bedford J W, res 1422 W. 4th ,mach Southern Furniture Co

Bedingfield Miss Annie, bds 603 E. 3rd

Bedingfield Chas E. elk Joe Bedingfield, bds 603 E. 3rd

Bedingfield Paul, bds 603 E 3rd

Bedingfield Miss Pear, bds 603 E 3rd

Beeson Wm  J, elk T&P Ry, bds 806 State Line Av

Behr  Frank W, condr T &P Ry, rms 207 Oak

Belding Dilla ( wid C A ), bds 921 Beech

Bedell C W , trav agt WF Taylor  Co, res 923 Olive

Bell Andrew, (c ) lab, res New Town

Bell A F , ( c ) lab, res 113 Jackson C H

Bell Bird, ( c ) fireman L R Coop Co.,res r 921 Spruce

Bell Burrell, ( c ) lab T & P Ry, res 916 South State Line Av

Bell Calvert, clerk O’Dwyer & Ahern, bds country

Bell Chas, ( c ) lab, wks C C & C Co

Bell Hattie, bds 906 W 3rd

Bell H P , ( c ) lab, bds 416 E. 13th

Bell Jess, ( c ) K C S Ry, res New York

Bell John R (c ) lab, wks C C & C  Co

Bell Joseph,  ( c ) lab K C S Rs, res New Town

Bell Louis ( Petrie-Bell), sign painter, res 1015 County Av

Bell Louis ( c ) driver A J Offenhauser

Bell Mary, (c) bds 812 Wood

Bell Wm, ( c)  lab, wks C C & C Co

Bell Willis ( c ) bds 723 Pine

Belmont Lottie, res 323 W. Front

Bencini Louis J, brkpr D Gazzolo, res 224 Spruce

Bender Augustus, wagn mfgr 712 W. 3rd, res 903 Walnut Tex

Bender Chas M. clerk, bds 902 Walnut Tex

Bender Chas, fireman city, rmss 316 E. Broad

Bender Miss Emma, stenog, K C S Ry, bds 903 Walnut Tex

Bender Miss Gussie, bds 903 Walnut Tex

Bender Wagon Co. Augustus Bender prop, 712 W. 3rd

Bender Miss Lucy, stenog, bds 903 Walnut Tex

Benefield J M, bds 300 W. Broad

Benford Maria, ( c ) dom, wks 422 Elm

Benevolent & Protective order of Elks 218-220 Vine

Benjamin Hardward Co. J E Benjamin pres, R A Hardin vice res, W C Hardin sec and treas, 117 W Broad

Benjamin Jas E ( Benjamin Hdw Co ) res 1103 Maple

Benge Luther, clerk J S Ragland, bds 1224 State Line Av

Benge Phennie J. bkpr Turner Bros, bds 1224 S tateLine Av

Benge Wm A. clerk J.H. Mullens, bds 1224 State Line Av

Benner Mrs. Helen, res 611 Wood

Bennet Chas L, clerk Wm L Franks, bds 1003 E. 3rd

Bennet Emma, ( c ) laund Ralph Bros, res 116 S Oak

Bennet Lavenia, ( c ) res 302 Spruce

Bennet Mary, ( c )  bds res 505 Pine

Bennet Wm B, tmstr, res East St beyond limits C H

Bennet F t, clers rest 306 Elm

Benson James, ( c ) lab, bds 723 Oak

Benson Miss Sue, housekpr Randolf Hotel bds 300 W Broad

Bentley Lottie, ( c ) res 816 W 5th

Berchten Otto, baker City Bakery, bds 306 Beech

Berdekoski Mrs Minnie, res 1321 County Av

Berks Paul, ( c ) lab K C S Ry, res 807 W, 8th

Berlinger Bero, bds 1101 E. Broad

Berlinger Bero, bds 1101 E. Broad

Berry G B ( wid C P ), res 102 Maple

Berry Ginger, ( c ) driver Texar Trading Co res 723 Oak

Berry Sarah, ( c ) bds 421 Cedar

Berry Victoria, ( c ) bds 723 Oak

Bertram George ( Bertram & Sarvis,) barber, res 605 Pine

Bertram & Sarvis ( G Bertram and J W Sarvis), barbers 113 W Broad

Bess Thos K, ins agt, res 615 Wood

Betha Robert W , driver John P Kine, bds 220 Walnut

Betts A , switchman T & Pry

Bevard Arthur, bds 311 State

Bevard  D C Supt T F S Ry, res 311 Spruce

Bickham Bruce, caller union depot, bds 1102 County Av

Bickham Miss Ella, bds 1102 County Av

Bickham Evira, ( wid J D ) bds 1102 County Av

Bickham Esaac A , sheriff Miller Co. res 1102 County Av

Bickham Robert, lab res New Town

Bickly Jacob G Postmaster, res Draughon Av S E Cor County  Av C H

Bickham  Adolphus, Sheriff Miller Co. Ark, res 1102 County Av

Biddle Augustus, carp bds 1516 Olive

Biddle Della, bds 1516 Olive

Biddle George, carp , res 103 Senator Av

Biddle Hattie, bds 1516 Olive

Biddle Thomas, carp, JF Casey, rms 410 W Broad

Biddle Wiley A carp, res 1516 Olive

Bieloh Edward, bkpr Clear Lake Lbr Co, bds 1520 State Line Av

Bieloh John H , bds 1520 State Line Av

Bieloh Joseph A, mgr Clear Lake lbr Co., 1520 State Line Av

Bigger Miss Flora, clerk J. H Bigger, bds 105 E 4th

Bigger Frank E , painter, res 105 E 4th

Bibber John  H  condr 121 e Broad, res 105 E 4th Av

Biglow John A, clerk S L S W Ry, bds 303 Spruce

Billingslee Calvin, clerk Pratt’s  Eating House, rms 307 W 10th

Bird Robert, ( c ) porter, bds 1812 State Line Av

Birtcher, Chas W., carp, res 1510 Oak

Birtcher Clyde, bds 1510 Oak

Birtcher Curtis S., carp bds 1319 Hazel

Birtcher, James S. contr, res 1319 Hazel

Birtcher Lewis, gunsmith, bds 1510 Oak

Bissell H c, lab, res 1929 Maple

Bius Fayette, finisher, Southern Furniture Co. res T & P Ry , w of limits

Bius J T , bds 201 Lelia R H wks Souther Furniture Co

Bizelle Adelle, ( c ) res 616 Elm Tex

Bizzle Wm, ( c ) lab S L I M & S Ry, res 110 S Oak

Black A B , ( c ) saloon R & P  Ry 4 W C B Jet, res same

Black Aaron A, propr Black’s Hotel, res 409 W Broad

Black Annie, ( c ) bds 915 Walnut

Black Fannie,( c ) laund, res 713 Oak

Black J T , ( c ) lab, S L S W Ry

Black James, ( c ) lab Randolf Hotel, bds 613 Oak

Black James F, Lawyer 107 ½ E Broad, res 804 E 12th ,

Black Jefferson, ( c ) lab S L S W Ry, res 412 Elm Tex

Black Sarah, ( c ) bds 203 Elm Tex

Black Thomas, painter, bds 513 E 5th

Black Thomas O, engr T & P Ry, res 513 Ash

Blackburn, Mary A, ( wid Wm M ), bds 515 Olive

Black Wm A, engr K C S Ry, bds 515 Olive

Blackmon Prince, ( c ) lab, bds 313 E 7th

Blackwell Miss Alma, bds 703 Hickory

Blackwell Laura, ( c ) laund, res 612 W 13th

Black’s Hotel ( c ) A A  Black propr, 409 W Broad

Blair Clyde, news agt, bds 408 Pine

Blair Mrs J L, res 408 Pine

Blair Laurence, ( c ) lab K C S Ry, bds 1815 Laurel

Blakes Fred, lab, bds 1009 Wood

Blankenbeckler Carson, Texar Carriage Co, bds 514 W 4th

Blankenship A J , res 801 Olive

Blankenship Miss Hannah, bds 901 W 9th

Blankenship Miss Minnie, bds 801 Olive

Blaydes Silas G, mach, res 1624 Oak

Block Grafton,( c ), lab res 707 Senator Av

Block Lilly, ( c ) bds 303 W 9th

Block S G. ( c ) bds 1209 W 8th

Blocker Charles M, bkpr Texar Natl Bank, E 5th

Blocker Mary E, (wid C M ) bds 417  Beech

Blood Francis Earl, clerk, K C S Ry, res 1005 Olive

Blue W C , car inspr, res country

Blythe A S , livery 312-314 E Broad, res 312 ½ same

Blythe Harry S, clerk A S Blythe, bds 312 ½ E Broad

Bly Hattie, ( c ) laund, res 16 E 13th

Boatner Munnie;, res 207 W 11th

Bobo L P ( L P Bobo & Bro) grocer, res 1715 Spruce

Bobo H B ( O P Bobo & Bro ) grocer, bds 1715 Spruce

Bobo L P & Bro ( L P& H B ), genl store, 1001 W 18th

Bodcaw Lumber Co. Wm Buchanan pres, plant Stamps, Ark

Bond James, car inspr, res 108 S Oak

Bond H P, tel opr, W U Tel Co, bds 216 Walnut

Bonham Maxey F, cashier The Natl Cotton Oil Co, res 422 Ash

Booker Callie, ( c ) bds 302 Prince C H

Booker George, stockman, res 302 Beech

Booker Joseph, ( c ) lab, res 302 Prince C H

Booker, Nettie, ( c ) bds 221 Maple

Booker Roy, ( c ) lab, res 302 Prince C H

Booker Walter, (c ) lab, bds 302 Prince C H

Booth Wm H Whol and retail furniture 200 E Broad res 410 Ash

Boothe Edward R , baggage agat S L I M & S Ry, res 222 Ash

Borns Mary, ( c ) bds Oak nr 20th

Boring Victor A , engr K C S Ry, res 921 Wpruce

Boring V A Jr. bds 917 Spruce

Bostice Mary, ( c ) res r 315 Oak

Bostick Jefferson, ( c ) lab, res 1013 Ash

Bostick Kansas, ( c ) laund, bds 1207 Ash

Bostick Lincoln, ( c ), lab, res 1207 Ash

Boston Jefferson, lab C C & C Co, res 1003 Ash

Boston Joseph, ( c ) waiter Oyster Bay, bds 524 E 3rd

Boston Store ( The ) , C Scherer, prop, 212 E Broad

Boswell Charles M, supt A & C Ry, res 422 Hickory

Bottoms G W, bds  801 Olive

Botts Louisa, ( c ) laund Ralph Bros

Bouchard John, clerk S L S W Ry, bds 217 W Broad

Bouldin James W, cotton buyer, res 1317 Pecan

Bouricand J F, plumber George Hoffman, res 833 Dudley  av C H

Bourke John R, bkpr, bds, 1105 County Av

Boush A T , bds 501 Whittaker, foreman Southern Furniture Co

Boush Harry M Office tel no, 55, res 501 Whittaker, gen mgr Southern Furniture Co

BowdenJ C, engr Texar Gas & Electric Light Co, res 716 Dudley Av C H

Bowden Thomas, ( c ) lab, wks Southern Furniture Co

Bowden W J, carp, res 716 Dudley Av C H

Bowen Homer, bds 314 Elm

Bowen James, ( c 0 lab, bds 920 Laurel

Bower Joseph, switchman T & P Ry

Bowlin Miss Myrtle, waiter Pratt’s Eating House, rms same

Bos Harrison, res 902 Olive

Box W H, bkpr, bds 902 Olive

Boxberger, Frederick, butcher, bds 925 E 5th

Boyd Balaam, ( c ) lab, res New Town

Boyd Rug Co, J B Boyd, president ; E F Burk, secretary; Hiram Glass, treasurer, 100 W Broad, phone 52

Boyd John, ( c ) lab K C S Ry, res 900 W 4th

Boyd J Bascom, Druggist Boy Drug Co. res 621 Pine

Boyd Miss Jennie, res 621 Pine

Boyd Kennis, bds 201 Lelis R H , wks Souther Furniture Co

Boyd Lewis, ( c ) lab S L S W Ry, bds 302 West

Boyd Lula, ( c ) Laund, res 316 State

Boyd Mary, ( c ) res 900 W 4th

Boyd Wm, lab, res 713 Ash

Boydstun Mrs. Annie, res 4181 ½  State Line Av

Boydstun Miss Bessie, bds 4181 ½  State Line Av

Boydstrun Bruen, mess Pacific Exp Co, bds 418 ½ State Line Av

Boykin W B, ( c) porter Brown News Co, res 901 Laurel

Boyer Fort S, ( c ) lab, S L S W Ry, res 103 W 6th

Boyle Daniel, brkpr M Cassidy, bds 315 E Front

Boyle James, brkpr M Cassidy, bds 315 E Front

Boylston A D, clerk O’Dwyer & Ahern , bds 308 Ash

Brackett Edgar T, contr, bds 150 Olive

Brackett John, brakeman A & C Ry, bds 413 Ward R H

Brackett Lee, lab, C C  & C Co,bds 413 Ward R H

Brackett LeeWm A, lab, res 413 Ware R H

Bracy C H, trav agt, bds 412 Spruce

Bradfield Wm, engr K C S Ry, res 1401 State

Bradford Aslee, ( c ) bds 517 E Broad

Bradford J D, clerk, Pacific Mutual Life Ins Co, res 515 Olive

Bradley Arena, ( c ) bds 217 Jackson C H

Bradley Harry R, clerk S L I M & S Ry, bds 902 Olive

Bradley John R, driver Pacific Exp Co, bds 307 State Line Av

Bradley Mrs J H ,bds, res 307 State Line Av

Bradley Katherine, ( c ) laund,res 217 Jackson C H

Bradley Miss Mildred, bds 217 Elm

Bradley Peter, ( c ) lab R & P Ry, res 1322 Spruce

Bradley Ross,clerk Wells Fargo Exp Co,bds 307 State Lin Av

Bradley Wm, ( c )  lab, res 217 Jackson C H

Bradstreet Co The , Frederick H. Hoffman, supt, over State Bank of Texar

Brady Miss Mai, stenog Estes & Watlington, bds 322 Hazel

Brady Miss Myra, bds 322 Hazel

Bragg John, ( c ) lab, res 423 Mary Av C H

Bragg Sarah, ( c ) bds 634 Olive

Bramble Charles E, mgr Lynn Lumber Co, foot Draughon Av beyond limits

Bramble Homer L, clerk Texar Clothing co, res 320 E. 5th

Bramble Kirkwood,  reporter, rms 218 ½ W Broad

Branch John, ( c ) lab, bds 1113 E Broad

Branch  Mamie, ( c ) cook, res 214 E 13th

Branch Sadie E, ( c ) res 814 Wood

Branch Wm ( c ), porter Pratt’s Hotel, res 214 E 13th

Brandon Miss Annie, bds 705 Olive

Brandon L P, engr T & P Ry, res 507 Olive

Brandon Wm A, brakeman S L I M & S Ry, bds 705 Olive

Brannon J, bds 422 W 5th

Brannon John R, engr S L I M & S Ry, res 906 E $th

Brannon J F, mgr P A Sawyer & Co, res 906 E 4th

Brannon Miss M E, stenog Sabine Valley Lbr Co., bds 410 Walnut

Brantley A B, mess Pacific Exp Co. res country

Brashear Charles C, grocrer 822 State Line Av, res 615 State Line

Brasher W M. grocer 222 E Broad, bds 300 ½  same

Braum W R, saloon, res 906 W 3rd

Braumiller Nick, meats 215 W. Broad, res beyond limits

Braxton Ellen, ( c ) bds 2020 State

Bray M F , ( c ) porter Pacific Exp Co, res 915 Walnut

Brazile Jess T, lab S L I M & S Ry, res927 Beech

Breckenridge John, ( c ) barber 212 Elm, res 210 W 10th

Brendenberg C C ., lab,CC&cCo, res dame

Breen Frank, engr Pintsch Compressing Co, res 505 E. Broad

Breitz Miss Katie, stenog Turner Bros, res 603 Hazel, Ark

Brengle Charles C, mgr Inter-State Drug Co, rms 213 ½ Pine

Brentano Mike F,car repr T & P Ry, res 2223 Maple

Bresewetz A S, librarian R R Y M C A , res 619 Olive

Bresewetz John, accountant, res 619 Olive

Bresewetz Miss Ilene H, bds 619 Olive

Bresewetz Miss Kate H, bds 619 Olive

Breuno B A , brkpr Pullman Bar, rms 204 ½ W Broad

Brewer George, clerk Brewer & Sanderson, bds 503 Walnut

Brewer Henry, ( c ) bds 411 E. Broad

Brewer John, ( c ) porter, res 1118 State Line Av

Brewer Thomas A, res 615 Beech

Brewer & Sanderson ( L M Brewer & N P Sanderson, ) gents fur, 122 E Broad

Bridges B, mach Southern Furniture Co

Bridges Emma, bds 416 State

Bridges Jether E, bkpr J H Mullins, bds 1224 Olive

Bridges M, helper Southern Furniture Co

Bridges M, finisher Southern Furniture Co

Bridges Miss Nola, bds 1224 Olive

Bridges Miss Stella, bds 1224 Olive

Bridges Wm M, pastor, res 1224 Olive

Bridges Wm M Jr, lab, bds 1224 Olive Southern Furniture Co

Bridgman Robert L, spec agt K C S ry, res 1213 W, 5th

Bright Daisy, ( c ) bds 320 Prince C H

Bright Rev Haywood, ( c ) res 320 Prince CH

Bright R L, phys, 1101 W. Broad, res 817 State

Briley, Clifford R, dry goods, bds 419 State

Briley H P, dry goods 102 E. Broad, res 419 State

Briston George, ( c ) lab C C & C Co

Britt Henry, lab res 412 Wood

Broadnax, Cora, ( c ) bds 511 Pine

Broadnax Sylvia, ( c ) bds 511 Pine

Broadwell Baxter, paper hanger, Petrie Bell

Brock Miss Belle, housekpr  for Jodie Kirby, bds 1022 Pearl C H

Brogdon O H, clerk R M S, rms 513 State

Brooks Charles, ( c ) waiter Cosmopolitan Hotel, bds 712 Oak

Brooks Emma M, ( c ) smstress, bds 409 E 3rd

Brooks  Frank, ( c ) lab, bds 613 Laurel

Brooks Hardy, ( c ) lab, bds 1412 Laurel

Brooks Hettie, ( c ) res 1 Tilson Addition

Brooks, Ida, ( c ) res 2 Tilson Add

Brooks John, ( c ) res 2 Tilson Add

Brooks Joseph, ( c ) lab A S Blythe, bds 406 E 6th

Brooks Rachel, ( c ) dom, bds 911 Laurel

Brooks, Sallie, ( c ) servant, 722 Pecan

Brown Andrew J, carp, res 303 Hazel

Brown Alvia P, mgr S W Tel & Tel Co, res 1711 Laurel

Brown Annie, ( c ) bds 807 W 3rd

Brown Burl, ( c ), res cotton Belt tracks beyond limits

Brown Clarence, porter, bds 512 Laurel

Brown Columbus, clerk, res Rose Hill beyond limits

Brown Cornelia ( wid Henry), res Rose Hill beyond limits

Brown C C , lab Texar Cotton Oil Co

Brown C G , car repr A & C Ry, res 1314 W 4th

Brown C G ,( c ) lab, bds 401 E 13th

Brown Edward, cooper L R Coop Co, res Rose Hill beyond limits

Brown Edward, ( c ) plasterer, res Ash, beyond limits

Brown Emma, ( c ) bds 418 W 5th

Brown Flora, ( c ) dom, bds 514 E 8th

Brown Harlan H, contr, res 1115 Pecan

Brown Henry, (Brown & Tyler), grocer, res 413 Hazel Ark

Brown Henry ( c ) lab T & P Ry, res 1309 Beech

Brown Henry, ( c ) lab, bds 1205 Laurel

Brown Houston, ( c ) porter Andrews & Temple, res W Broad

Brown Jacob, lab, bds 419 Elm Tex

Brown James, lab, wks 612 Walnut

Brown Letha, ( c ) laund, bds 512 Laurel

Brown Lizzie, ( c ) cook, res 705 Wood

Brown Lola, ( c ) res 519 Elm Tex

Brown Lucien, ( c ) bds 1505 Laurel

Brown Lulu, ( c ) bds 614 W Broad

Brown Matilda, ( c ) bds 1116 Spruce

Brown Mollie, ( c ) tchr, bds 401 E 13th

Brown Miss Nannie, rms 108 ½  E 3rd

Brown Nelson, ( c )lab, bds 705 Wood

Brown News Co, Johnston agt, 112 State

Brown Noah, ( c ) porter Boyd Drug Co, res 401 E 3rd

Brown Rachel, ( c ) laund,res 410 E 7th

Brown Reuben, ( c ) porter, Inter-State Drug Store, res 802 Laurel

Brown Samuel, ( c ) lab, bds 507 E. Broad

Brown Susan ( c ) bds 613 Maple

Brown Thomas, ( c ) drayman, res 519 Elm Tex

Brown Vincy, ( c ) laund, bds 821 Laurel

Brown Virgie, lab, bds 1416 County Av

Brown & Tyler ( H Brown & H Ryler), grocers 104 E Broad

Browning, Anthony, ( c ) blksmith, bds 219 E 9th

Browning  Ran, ( c ) lab, bds 411 E Broad

Brownlee Frances  R., propr Temple of Fashions, bds 114 W 4th

Brownlee Elizabeth, res 115 Proctor

Bruce Latona ( wid R C ), bds 712 Olive

Bruce Miss Sudie, tel opr S W Tel Co, bds 405 Spruce

Brummett James H, brkpr Senate Bar, bds 420 State

Brunazzi Miss Clara, bds 1220 W. 7th

Brunazzi Richard, asst claim agt K C S Ry, res 1220 W 7th

Bruno Miss Mary, bds 313 W Broad

Bryan James P, trav agt, res 103 W 6th

Bryan Roy, bds 103 W. 6 th

Bryant A A , (c ) letter carrier P O, res 1415 Laurel

Bryant Clinton, ( c ) foreman Texar Mill & Elev Co. res 1507 Laurel

Bryant Mattie E, ( wid Ogden), res 702 Walnut

Bryant S R, trav agt, Texas Produce Co

Bryant Thad A, contr, res 1105 Pecan

Buchannan Augustus, ( c ) res 710 Oak

Buchanan Henrietta, ( c ), dom 605 Locust

Buchanan James A, lumber, res 711 Hickory

Buchanan James W. res 703 Hickory

Buchanan W M, Pres Louisiana & Arkansas R R , Bodcaw Lumber Co 3-4-5 Foreman Bldg, res 709 Maple

Buchanan Wm, ( c ) lab K C S Ry, bds 713 Oak

Buck G E, foreman S L I M & Ry, rms cor Front and Walnut

Buckner Charles C, trav agt, res 1011 W 3rd R H

Buhrman W;m J ( Chatfield & Buhrman), hardware, res 723 Pecan

Bullard Chester, bds 322 Pine, lab Southern Furniture Co

Bullard Miss Stella, bds 322 Pine

Bullard W S, pastor Christian Church, res 322 Pine

Bumb Frank J,, switchman S L I M & S  Ry, res 202 State Line av

Bumb George H, caller S L I M & S Ry, res 202 S State Line Av

Burdett A S, clk Texas Produce Co, res 321 Walnut

Burch, Wm H, carrier The Courier, res 616 W 21st

Burch Wm H Jr, bds 616 W 21st

Burdsal Clayton W, Architect The Burdsal Co, res 220 W 13th

Burdsal Co, The, Artitect s, Wm Burdsal prop, 423 State Line Av

Burdsal W M , Architect The Burdsal  Co, res 220 W 13th

Burgess Charles, driver, bds 203 Elm

Burgess Lymann L, mess Pac Exp Co, res 406 Hickory

Burgess Miss May, stenog Hicks Grocery Co, bds 406 Hickory

Burgess Miss Nona, bds 406 Hickory

Burk Edmond F, Mgr Smith Drug Co, bds 305 Elm Ark

Burk Wilbur, baker, bds 522 Hazel

Burke Christopher C, phy 210 ½ W Broad, res 402 State

Burke E C, ( c ) bds 711 W 3rd

Burke Thomas, roadmaster T & P Ry, res 1023 Olive

Burkhart Mrs Mary C, furnished rooms 211 ½ Vine, res same

Burks Augustus, ( c ) wks Cosmopolitan Hotel, bds 411 Cedar

Burks  Corrinne, ( c 0 res 711 W 3rd

Burks, John W, ( c 0 barber G C Johnson, res State near 18th

Burks Wm, ( c 0 wks T & p Ry

Burman Paul, brkpr Texar Liquor Co, bds Randolf Hotel

Burmeister Richard, clk John P Kline, res 215 Elm

Burns Amelia, ( c 0 cook, bds 1110 State Line Av

Burns Carrie, ( c ) bds 1110 State Line Av

Burns Malcolm L, inspr, res 507 State

Burns Samuel, ( c 0 lab, bds 1110 State Line Av

Buron John, real estate, rmns 220 ½  W Broad

Burton Victor E. Chief clk S L I M & S Ry, res 412 Spruce

 Burrage Ella, ( c ) laund, rms 802 Oak

Burroughs J L, mess Pac Exp Co, res College Hill

Burrows George, clerk B H Williams, bds 402 Maple

Bursey Dempsey, ( c ) lab, res 723 E Broad

Bursey Edmund, ( c 0 lab, bds 723 E Broad

Bursey Hattie, ( c ) lab, bds 723 E Broad

Burton Peel & Nelson ( W G Burton, W W Peel & W A Nelson), dry goods, 123 W Broad

Burton Roy, elk, rms 108 ½  E 3rd

Burton Willie, ( c ) laund, bds r 522 Hickory

Busey Miss Maude, bds 1602 Pine

Busey B L, carp, res 1602 Pine

Bush Eugene, ( c ) bds 417 W Broad

Bush E C (wid W H ), res 403 E 10th

Bush  George, lineman, res  Rose Hill beyond limits

Bush John, ( c ) lab, bds 1102 Beech

Bush John Jr, ( c ) porter, res 1102 Beech

Bush Lelia, ( c ), dom, wks 1307 Nolthenius R H

Bush Mary, ( c ) dom, bds 1102 Beech

Bush Reita, ( c ) laund, bds 1317 Beech

Bush Wallace, ( c ) lab, wks 605 Locust

Bush Wm B, painter T & P Ry, bds 403 E 10th

 Busi Herert, brkpr Pratt’s Eating House, res 112 ½ W Broad

Buster Dora , (wid J S ).bds 510 E 40th

Butler Andrew, ( c ) lab K C S Ry, bds 521 E Broad

Butler Augustus, ( c ) porter, res 827 Ash

Butler Mrs. Edward, bds 804 State Line Av

Butler Eli;, contr, res 804 State Line Av

Butler E L, lab wks L R Coop Co

Butler Jacob, ( c )  lab, res 606 Hazel

Butler John R , Jailor Miller So  Jail, res 1504 State Line Av

Butler Samuel, ( c 0 lab, res 822 Walnut Tex

Butler w;m ( c ), res 808 Ash

Butts, Dwight, mess Pac Exp Co, bds 503 olive

Byne Charles, carrier The Courier

Byne Joseph H, tinner, bds 1412 laurel

Byne John I, wks Courier office, ds 1412 Laurel

Byne Wm, mach Southern Furniture Co

Byrum Miss Ames, bds 417 Walnut

Byrd Andrew,( c ) lab, res 120 East C H

Byrd, Ira, ( c ) res 14 S L S W Ry tracks 8 W S Elm

Byrd Milton, ( c ), res 913 W 6th

Byrd Robert, porter Louis Heilbon, res beyond limit

Byrne Edward, lab L R Coop co, res Bchanan Rd R H

Byrne, John, foreman l R Coop Co, res Buchanan Rd R H

Byrne Lawrence A , Lawyer 214 ½ State Line Av, res 422 Elm

Byrnes Wm J, John Carmichael, bds 322 S State Line Av

C 

Cain J A , asst ticket  agt T & F S Ry, rms 411 State

Caldwell Charles, ( c 0 porter, ds 1503 Laurel

Caldwell Frederick, clerk Boyd Drug Co, bds 621 Pine

Caldwell George, ( c ) porter Texar Clothing Co,bds 619 Elm Tex

Caldwell Hiram, ( c ) lab C C & C  Co, res 1503 Laurel

Caldwell H C , ( c ) lab, res 1523 Pine

Caldwell Miss Janie, bkpr W H booth, rs 1310 Phenie Av R H

Caldwell, John W , lab, res 1315 Pine

Caldwell Paul, ( c ) driver bds 1503 Laurel

Caldwell Thomas, ( c ) porter George Sherer, bds 1503 Laurel

Caldwell Wm, ( c ) lab, res 221 4th Av

Caldwell Wm O, bds 1415 Pine

Calhoun Alexander M, Claim agt T & P S Ry, rms  523 Pine

Calhoun Henry, ( c ) lab, bds 405 Laurel

Calhoun Sterling, ( c ) porter S L I M & S Ry, res 405 Laurel

Call Bert, carp, bds 1216 Pecan

Call Edna, bds 1216 Pecan

Call Nancy J, ( wid W A ), res 1216 Pecan

Caller  Wm B, fireman T & P Ry, bds 405 E. Broad

Calloway E, carp, res 821 W 12th

Calvert Wm B, switchman T & P Ry, res 1323 Nolthenius

Calvin C C , ( c ) res 607 Olive

Calvin Esther J, ( c ) techr, bds 607 Olive

Calvin Edna J, (c ) laund,  res  607 Olive

Calvin J P, ( c ) pastor St Paul M E Church, res 607 Olive

Cameron Eli, news agt T & F S Ry. Res State Line av nr 21st

Cameron Lizzie ( wid W ), res 1403 Olive

Camp Oscar, bds 1022 Spruce

Camp Mrs SE, milliner, res 1022 Spruce

Camp Wilson L, carp, res 1022 Spruce

Campbell A C , car repr S L SW Ry

Campbell Callie, ( c ) laund, res 619 W. 3rd

Campbell Cary, ( c ) farmer, res 1320 Pine

Campbell John, ( c ) lab, bds 616 Hazel

Campbell J W, clerk Texar Handle Co, bds 1609 Nolthenius R H

Campbell Marshal, porter The Hicks Co.

Campbell Mary, bds 1426 Nolthenius

Campbell Wm A, farmer, res 1412 County Av

Camponovo Stephano, brkpr Pullman Bar, bds 414 Broad

Canant W W , grocer 123  Lelia Rose Hill, res same

Canaan Baptist Church ( c ) 816 Laurel

Canella Michael, barber Parkins &  Canella, res 408E. 3rd

Cannon Frank, ( c ) lab, res 407 E 7th

Cannon Weader, ( c ) bds 808 Ash

Canon Miss Carrie L, bds 1022 Maple

Canon Robert G, clerk res 1002 Msplr

Canon Robert G Jr, clerk S L S W Ry, bds 1033 Maple

Caperto, Benjamin F, flagman T & P Ry, res 417 E 6th

Caperton Miss Gertie, bds 417 E 6th

Capps Samuel W,clerk C C Brashear, res 928 State Line Av

Caraway W D, condr T P Ry, rms 312 State

Cardenell James, carp, res 1015 E. 17th

Carey Stephen H,, dryer 423 Elm, res same

Carlisle Miss Sallie, bds 215 West

Carlo Alice, bds 606 W 21st

Carloss Mrs. Jane, clerk O’Dwyer & Ahern, res 1319 Walnut

Carlow Miss Alice, clerk Sandberger Bros, res country

Carlton James, ( c ) lab, bds 708 Elm Tex

Carlton John T, lab L R Coop Co, bds Buchanan Rd R H

Carmichael Jim, bds 322 E State Line Av

Carmichael John, dairy, res 322 W State Line Av

Carnell F A, servant, wks 302 Vine

Carmouth Mary, ( c ) laund, res 515 Hazel

Carpenter John W, sawyer, res 1403 Olive

Carpenter Marion F, tinner 301 W Broad, res 1613 Oak

Carpenter Rosa May, bds 1613 Oak

Carpenter Thomas F, painter, bds 1613 Oak

Carpenter Uriah, brick mfgr,res 1424 Olive

Carr Elizabeth, ( c ) laund, bds 217 Laurel

Carr Francis ( wid R ), bds 1403 Olive

Carrara John, clerk O’Dwyer & Ahern, bds 302 Hazel

Carrara Peter L, clerk Peter D’Arrigo, bds 1119 Maple

Carrara Miss Rosa, bds 501 E Broad

Carrigan Frank, painter, bds 203 Oak

Carrigan Jerry, ( c ) lab, res 716 Ash

Carrigan Mitchell, ( c ) lab, bds 420 Pine

Carrigan P B, phys 100 ½  E Broad, bds 510 Pine

Carrigan Sarah, ( c ) laund,, res 203 E. 11th

Carroll F S , auditor T & F S Ry, rms 411 State

Carroll Louis, lab, bds 616 Dudley Av C H

Carroll Robert, ( c ) driver, res 820 Oak

Carroll Thomas, bds 945 Ash

Carrol T P, clerk, res 616 Dudley Av C H

Carson Duncan, ( c ) lab, bds 872 C B track C H

Carson Mattie, ( c 0 bds 904 State

Carson W H, supt C C & C Co, res same

Cartannia, Joseph, wks T & P ry

Carter, Allen, ( c ) lab, bds 718 Laurel

Carter Ann, ( wid W H ), bds 14115 Pecan

Carter E C, trav agt, rms 508 Maple

Carter Floyd, ( c ) lab S L S W Ry, bds 718 Laurel

Carter Harold B, genl mgr L R Coop co, res 420 Pine

 Carter Joseph M,  lawyer 214 ½ State Line Av, res 722 Pecan

Carter J W, ( c ) lab, res 1205 Laurel

Carter Mattie, ( c ) dom, res 718 Laurel

Carter rastas, ( c 0 porter K C S ry, res 919 Laurel

Carter Sherman, bricklayer, res 1415 Pecan

Carter Thomas, bricklayer, res Hickor beyond limits

Carter  Wm S, bricklayer, res 619 Ash

Carter Wm ( c ) porter S L S W Ry, bds 931 W 4th

Cartwright Richard, ( c ) lab, bds 1317 Beech

Cartwright Horace, lab S L S W Ry, res Rose Hill

Cartwright Wm C, res beyond limits lab for Souther Furniter Co

Caruth M E, bds 1302 W 4th R H

Casey Ark, switchman S L S W Ry, bds 203 Oak

Casey  Benjamin R, car inspr, res 524 S State Line Av

Casey Miss Chattie, bds 316 Pecan

Casey J S , carp 410 W Broad, res S State Line Av

Casey Wm E, city marshal, res 316 Pecan

Cosmos Oscar, brakeman T & P Ry, res 700 Dudley Av C H

Cassidy Frank brkpr M Cassidy, rms Sherman House

Cassidy Michael, saloon, res 514 Hazel

Casteel G W, jeweler Louis Heilbron, res 522 State

Castleman  Herbert, bds 123 Lelia Av Rose Hill, mach for Southern Furniture Co

Cato BW, switmand S L I M & Ry, res 415 Maple

Cato Edward,, mess Postal Tel & Cable Co, bds 415 Maple

Cavitt Daniel J, clerk Texas Produce Co, res 609 Olive

Cawley Patrick, brkpr M. Cassidy, bds 216 Walnut

Cecil Miss Pearl, bkpr Laundry, bds 920 Olive

Cella Joseph L , brkpr J P Mayher, res 201 E 5th

Cella Miss Bessie D, bds 201 E 5th Av

Cella Miss Louisa, bds 622 Beech

Cella Paul J, stenog Glass, Estes &King, bds 107 W 6t

CerlinoAntonio, restaurant 117 State, res 1214 W 4th

Cerveni Joseph, restaurant res 212 W Broad

Chalker Charles A, carp, res 516 W 11th

Chamberlain Harry, painter Buster Jones, bds 1403 Pine

Chambliss Miss Willis, bds 714 W 7th

Champion Elbert, bds 717 Hazel

Champion E L, clerk J P Mc Mickle, bds 1105 State Line Av

Chance Benjamin, agt res 1205 Hazel

Chance Edward, clerk Burton, Peel & Nelson, res 1205 Hazel

Chance Elijah, ( c ) lab, res 911 W 7th

Chance M B, mgr E L Mc Micle, res 1205 Hazel Tex

Chance M B Jr, bds 1205 Hazel Tex

Chance Miss Tullia, bds 1205 Hazel Tex

Chance W E , letter carrier P O, bds 1205 Hazel Tex

Chandler Isaiah W, painter Wm T may & Co, res 1315 State

Chandler John, res Spring Lake Park, lab for Souther Furniture co

Chandler Louisa, res Spring Lake Park

Chandler Miss Lula, bds 1422 Maple

Chandler Marion, carp, res Spring Lake Park

Chandler Miss Mollie, bds Buchanan Rd R H

Chandler Omega  B, wks C C & C Co, res Buchanan Rd R H

Chandler  Robert, ( c ) lab, res 216 Marietta

Chandler Em W, carp, res Spring Lake Park

Chappell Albert, clerk Texar Music & Furniture Co, res 614 W. 6th

Chappell Miss Anna Belle, tel opr S W Tel Co, res 614 Oak

Chappell George A, lab, res 607 E 14th

Chappell Henry, contr, res 614 W 6th

Chappell James W, lab, res Hickory beyond limits

Chappell John V, confr 313 ½ E Broad, res Hickory beyond limits

Chappel Miss Maggie, stenog F W Offenhauser, bds 316 Hazel

Chappell Raymond R, grocer, res 316 Hazel

Chappell S J, ( wid J W ), boarding, res 316 Hazel

Charles Walter, ( c 0 lab, res 915 W 6th

Chatfield Joseph E, bds 321 Beech

Chatfield Joseph L, hardware res 321 Beech

Chatfield & Burhman, 117 E Broad

Chatman Temple, ( c ) laund, bds 418 Elm Tex

Chauncey Augustus, clerk J Weisman & Co

Chauncey Eli C, propr Chauncey Printing Co, res 938 Pecan

Chauncey Jesse b, carp bds 938 Pecan

Chauncey D F, letter carrier P O, res 1312 Nolthenius

Chauncey Eli A, carp, res 938 Pecan

Chaytor Daniel O ,res 300  W Broad

Chaytor Maria ( wid R S ), res 310 Elm

Cheatham Widow, ( c ) dom, wis 1104 Hickory

Chiantella Charles, barber Antonio Lo Casto, res 214 Hazel

Chilcoat Frederick, electrician, bds 423 Elm

Chism Elizabeth, ( c ) cook, res 203 Elm Tex

Choate Miss Allie, bds 513 E 5th

Choate Arthur B , grocer, res 718 Pecan

Choate Miss Besie, dresmkr, bds 513 E 5th

Choate Guy W, agt Taylor Grocery Co, bds 513 E 5th

Choate Milton B, car inspr S L I M & S Ry, res 513 E 5th

Choate Miss Minnie, bds 513 E 5th

Choate & Crenshaw ( A B Choate, and J N Crenshaw ), grocers 214 State Line Av

Christian Church, W S Bullard Pastor, W S State line Av 1 N W 5th

Christian George Jr, ( c ) S L S W Ry, bds 1412 Pine

Christian Hardy, ( c ) lab S L S W Ry, bds 1412 Pine

Christian Junie, ( c ) lab S L S W Ry, bds 1412 Pine

Christian Myrtle, ( c ) laund, bds 1412 Pine

Christian Samuel, ( c ) porter B H Williams,res 1421 Ash

Christian Thomas J, ( c ) lab Standard Novelty Works, res 420 E 8th

Christopher Bruce, sec Smith Drug Co., bds 402 Maple

Christopher James M., miner, res 1302 Walnut Tex

Christopher Thomas, fireman T P Ry, bds 221 Oak

Christopher Miss Tom, bds 503 Hickory

Church A W, (wid I A), bds 417 E 6th

Church Frank I, sign painter, 112 E 3rd, res 102 W 7th

Church U S, switchman T & P Ry

Church of God, 924 Laurel

Church of the Sacret Heart, Rev, Alexis Barbin Pastor, 225 Spruce

Ciganero Vincent, driver Texar Ice Co, res 622 W 3rd

City Bakery, Otto Berchten, propr, 210 W Broad

City Hall, 316 E Broad

City Market, B C Pharr propr, 216 State Line Av

Clark Charles, ( c ) lab, bds 307 Elm Tex

Clark C P ( wid  G W ), bds S W cor Artesian Av and Rose beyond limits

Clark D Barney, cigar mkf Sunny South, res 1635 County Ave

Clark Eliza, ( c ) laund, res 806 Wood

Clark Ellen, ( c ) wks 422 Hazel Ark

Clark Harrison, ( c ) lab, bds 307 Elm Tex

Clark Lewis, ( c ) C C & C Co, res Phenie Av, beyond limits

Clark Thomas E, lab T & F S Ry, bds 1214 W 5th R H

Clark Wm, ( c ) lab, bds 1113 E Broad

Clay Alice, res 815 Oak

Clay Jeremiah, ( c ) lab Chauncey Printing Co, res 406 E 7th

Clay J C, clerk K C S Ry,res 402 State

Clements, Miss Edmonia, teacher, bds 1001/2 Ash

Clements Miss Jennie, res Boston Rd 1 w, K C S Ry

Clements O D, fireman, bds 808 Dudley Av  C H

Clemons Edward, ( c ) lab, Texas Car & Foundry Co, res 1609 Laurel

Cleve Frederick, clerk S L S W Ry, bds 211 W 5th

Cleve Oat, clerk S L I M & S ry, bds 211 W 5th

Clingan David H, car inspr, res 1408 Pecan

Clopham Wm, plumber Ledwidge & Co, bds 220 Walnut

Cobb Augustus, ( c ) helper R H estes, res country

Cobb :Miss Bertha, bds 405 E 5th

Cobb, J D, clerk Dock Hobgood, res 822 Hazel

Cobb Mrs Kate ( wid W H ), bds 1017 Spruce

Cocke Jesse, stockman, bds 1210 Walnut

Cocke Lavinia, ( wid B F ), res 1210 Walnut

Cocke Richard W, clerk B B Moore & Son, res 1210 Walnut

Coffee Albert, brkpr Randolf Bar, res 420 Lelia R H

Coffee A J, wks L R Coop Co

Coffee Fayette, lab bds 422 Lelia R H

Coffey Miss Lillian, milliner M Galvan, bds 603 Hazel

Coffee Lucinda, res 422 Lelia R H

Coffman Andrew L, carp, res County Av beyond limits

Cohn Herman, propr Texas Liquor Co, res 300 W Broad

Coldwell John, R R Y M C A, res 915 Olive

Cole Albert, ( c ) lb, bds 609 Oak

Cole Gilbert, ( c ) lab, bds 421 Marietta

Cole John A, ( c ) lab, res Cotton Belt tracks C H

Coleman George, ( c ) lab, res New Town

Coleman  John, harness mkr M D Tilson, bds 890 Dudley Av C H

Coleman Joshua, ( c ) lab, bds 1219 Ash

Coleman Josie, ( c ), laundr, res 177 Spruce

Coleman Miss Lizzie, tel opr S W Tel Co, bds 890 Dudley Av C H

Coleman Lovick, lab T & P Ry, bds 1115 State

Coleman Mary, ( c ) res 616 Elm Tex

Coleman Nancy, ( c ) res  205 Burton C H

Coleman Pastoria, ( c ) laund,bds 205 Burton C H

Coleman Richard, clerk, res 890 Dudley C H

Coleman Robert, ( c ) lab, res 205 Burton C H

Coleman Wm, clerk, res 1500 E 9th

Coley Robert, lumber, res 1221 Olive

Coll Albert, ( c ) bds 714 Oak

College Hill Baptist Church ( c ) R P Hillard, pastor n e cor Division av and Ferguson  C H

Collett J B , condr S L I M & S Ry, rms 523 Maple

Collier Wm, ( c ) lab S L S W Ry, res 709 W 8th

Collins Benjamin, capitalist, res 1002 Pine

Collins Charles, clerk Joe Beddingfield, bds 221 Hazel

Collins Daphne ,( c ) laund, res 221 E 9th

Collins Edward, ( c ) lab A S Blythe, res 203 E 9th

Collins Grandison D, ( c ) ( Scott & Collins ), rms 318 ½ W Broad

Collins James M, farmer, res 1603 Ash

Collins John, ( c ) porter 306 Broad, bds Block’s Hotel

Collins John, ( c ), porter S L S W Ry , bds 720 State Line Av

Collins Joseph, ( c ) lab, bds 307 Elm Tex

Collins Olmstead, rs 1002 Pine

Collins Rebecca ( wid T S ) res 1422 Maple

Collins R D, bkpr The Texar Natl Bank, res 1002  Pine

Collom Eugenia R, res 621 State

Collom Mrs. Susie, res 714 W 7th

Collom S A, Phys 100 ½  E Broad, res 621 State

Collom Spencer R, res 1022 W 4th R H

Collwell George, ( c ) lab, res 913 E Broad

Collwell Manual, ( c ) Lab S L S W Ry, bds 412 Elm Tex

Colman Thomas A , foreman, res 419 Lelia R H

Colvin Unice B, ( wid Levi), bds 503 Olive

Colwell Joseph ( c ), lab, res 1305 Beech

Columbus Anondi, lab, T & P Ry, res 619 W 3rd

Columbus Antonio ( Fagnani & Columbus ), bds 621 W 3rd

Columbus Joseph, bds 619 W 3rd, mach Southern Furniture co

Conaway Alice, ( c ) laund, bds 216 W 10th

Combs Chester, blksmith 107 Jackson, res 613 Dudley Av C H

Condon Miss Annie, res 211 Oak

Condon Jack, lab, res 211 Oak

Conley Bully, ( c ), driver Hunter Transfer Co., rs 814 W 5th

Conley Mary, ( c ) laund, res 1211 State

Conn , mach C C & C Co

Connell Mrs Bethanie, rms 108 ½  E 3rd

Connella Michael ( Parkins & Connelia; ), res 414 E 3rd

Consadine Patrick, watchmand, bds 315 E Front

Conway Ebb, ( c ) bds 1014 E 5th

Cook Charles, ( c ) porter, bds 616 Hazel

Cook C E ( wid John ), bds 503 Hickory

Cook Ernest F, bds 521 Hazel Ark

Cook Eugene L, bds 521 Hazel

Cook  Flippen, bds 1003 Hickory

Cook Frank, lab res KcSRy, 4 N Boston Rd

Cook Frank J, Lineman, res 1318 w 4th R H

Cook George,lab, res K C  S Ry, 4 n Boston Rd

Cook  Grace, bds 521 Hazel

Cook Henry, carp, res 1216 Oak

Cook James, ( c ) porter, bds 612 Laurel

Cook James D, Lawyer 213 ½  E Broad, res 1003 Hickory

Cook James, W, ( c ) porter M Cassidy, res 610 Laurel

Cook Jefferson J, lab, res KC S Ry, 4 N Boston Rd

Cook John N, lawyer 113 ½ E Broad, res 414 Hazel

Cook Joseph E, lawyer 216 ½  E Broad, res 519 E 12th

Cook Miss  Leta, bds 1003 Hickory

Cook Patrick, ( c ) lab K C S Ry, res 603 Elm Tex

Cook Peter, ( c ) porter, bds 398 E 14th

Cook Ray, clerk Smith Drug Co, bds 421 Spruce

Cook S C, ( c ) porter, bds 810 Laurel

Cook Wm, ( c ) lab, res 1321 Ash

Cook  W m C , lab, res K C S Ry, 4 N Boston Rd

Cook Wm G, lawyer 206 ½  Vine, rms 5 & 6, res 521 Hazel

Cook W R , clerk Texar Troy Laundry, res 421 Spruce

Cooley Joseph, wks T & P Ry

Cooley  Huly, caller T & P Ry, bds 123 Lelia R H

Coon Hollow Saloon, Dan Gallagher propr, 115-117 State Line Av

Cooper Albert R tel opr, T & P Ry, bds 307 State Line Av

Cooper Bill, ( c ) lab S L S W Ry, bds 302 West

Cooper  Charles T, tel opr T & P Ry, bds 307 State Line Av

Cooper Doc, ( c ) barber, bds 411 E Broad

Cooper Ellen, ( c ) dom, wks 1300 Water Works Av

Cooper George, ( c ) lab, bds 622 Hazel

Cooper Henry, ( c ) cook, res 711 Ash

Cooper James, ( c ) lab, bds 616 Elm Tex

Cooper Janie, ( c) bds 209 Elm Tex

Cooper Jerry, ( c ) wks 1300 Water Works Av

Cooper Lucius, ( c ) lab, res 615 W 5th

Cooper Mary, ( c ) bds 720 State Line Av

Cooper Mary, ( c) wks 619 Wood

Cooper M L, ( c ) teacher, bds 606 Laurel

Cooper R L, ( c ) porter S L I M & S Ry, res 916 Olive

Copeland Pearl ( c ) bds 917 Pecan

Corbett Miss Addie, bds 1204 Bath

Corbett John T, roadmaster H S & W R R ,res 1204 Bath

Corbett Thomas W, agt S L S W Ry, bds 417 Elm Ark

Cormay Edward, farmer, res East St beyond limits

Cornelius Amanda, ( c ) laund, res 206 Marietta

Cornelius Frederick, ( c ) lab, res 411 Marietta

Cornelius Floyd, ( c ) lab, bds 845 Laurel

Cornelius Jane, ( c ) laundr, res 206 Marietta

Cornelius Lennie, ( c ) laundr, res 206 Marietta

Cornelius Wm, ( c ) lab, bds 805 W 3rd

Corprew John, ( c ) lab K C S Ry, res 816 Oak

Corry Arthur, stenog, bds 402 Beech

Corry Hugh F, lumber, res 402 Beech

Corsey Calvin, engr, res 934 Laurel

Cosmopolitan Hotel, Mc Cartney & Son props, W Front N W cor State Line Av

Costello Wm, lab K C  S Ry, bds 206 W 6th

Coston G W, fireman A & C Ry

Coston Thomas E, lab, bds 1500 W 4th R H

Coston W A, lab S L S W Ry

Coston W F, phys, bds 1500 W 4th R H

Coston W H, fireman S L S W Ry, res 1305 W 4th R H

Cothron John, res 1301 Wood

Cothron J H , car repr T & F S Ry, res 1203 Olive

Cothron L S, steam fitter, bds 403 Maple

Cothron W T, car inspr T & F S Ry, res 1009 Spruce

Cotter Wm, plumber Ledwidge & Co, res 504 Oak

Cotton Adella, ( c ) cook, bds 1117 Ash

Cotton Angeline, ( c ) laund, bds 1117 Ash

Cotton C J, genl store 1702 Spruce, res 1708  Spruce

Cotton Edward, ( c ) lab C C & Co, res 711 Elm Tex

Cotton Eliza, ( c ) laund, bds 1117 Ash

Cotton James, ( c ) lab, bds 409 E 13th

Cotton Robert, ( c ) lab, res 409 E 13th

Couch Dora, ( c ) wks 521 Maple

Coulter Robert, bds 1011 Maple

Coulter Wm, engr T & P Ry, res 1011 Maple

Courier the, J W  Stuart, mgr, 205 W Broad

Courtney James F, jeweler, bds 520 Olive

Covington Joseph, tchr Summit School, bds 1315 Hazel

Cowan Robert C. clerk Creekmore Bros, res Buchanan R H

Cowley Benjamin T ( W H Elliott & co), res 1123 Olive

Cowley Marie, bds Olive beyond limits

Cown Monroe, wks C C & C Co, res same

Cox C T, wks T & P Ry, res 1412 County Av

Cox Ernest, clerk, Sidney Stewart,bds 722 Hazel

Cox Mrs H A,res 925 County Av

Cox H W, brakeman A & C Ry, res 1217 Oak

Cox Joseph, ( c ) lab Ralph Bros

Cox Mortimer S, clerk Hoffman Hdw Co, bds 925 County Av

Cox Roland W, lab T & P Ry, res 1322 Hickory

Cox Miss Winona, clerk Frank D Hiller, bds 925 County Av

Cox Wm, cooper L R Coop co, res Rose Hill beyond limits

Cox Wm, ( c ) lab T & P Ry, res 1118 Spruce

Coyle Alert H, switchman S L I M & S Ry, bds 414 Elm

Coyne Platt H, engr K C S Ry, res 423 Lelia R H

Cozy Bar ( The ) J Wesley Jones & D O Chaytor, props 302 W Broad

Cowen E L, bkpr Texas Car & Foundry Co, res Buchanan Rd R H

Crabtree Howard, carp, res cor Pine and 20th

Crader Lee, carp K C S Ry, bds 621 Lelia Av R H

Craig Andrew J. carp, res 920 County Av

Craig Miss Effie E, bds 920 County Av

Crank Miss Minnie, milliner M. Galvan, bds 314 Maple

Crater Elizabeth, ( c ) laundr, res 523 State

Craven Frederick, ( c ) lab S L S W Ry, res r 424 Maple

Craven John, ( c ) lab S L I M & S Ry, res 1109 E Broad

Cravens Graha;m H, res 518 E 4th

Crawford Alonzo, bds 606 W 21st

Crawford Amanda, ( c ) laundr, res 921 Ash

Crawford Charles W, ( Crawford Bros ) res 1616 Olive

Crawford David, clerk Cosmopolitan Hotel, rms same

Crawford D A, bds 1505 Walnut

Crawford Miss Emma, clerk Racket Store, bds 606 Olive

Crawford George ( Crawford Bros ), res 1504 Olive

Crawford Samuel H, carp, res 1302 Olive

Crawford John, ( c ) lab C C & C Co, res 1218 Phenie Av R H

Crawford John F, farmer, bds 606 W 21st

Crawford Wm, ( c ) lab, res 408 E 6th

Crawford W H, carp res 606 W 21 st

Crawford & Bros, Charles and George, sawmill K C S Ry, nr Boston Rd

Creekmore Jerome J ( Creekmore Bros ), res Buchanan Rd R H

Creekmore Henry C ( Creekmore Bros ), res Buchanan Rd R H

Creekmore Robert C, clerk James Mc Shane, bds Buchanan R RH

Crenshaw James N, ( Choate & Crenshaw ), res 834 Hazel

Crenshaw John s, car inspr  S L S W ry, res 1214 State Line Av

Crescent News & Hotel Co, W D Gann mgr, res 211 ½  Vine

Crine Gala, ( c ) baker, res 506 Elm Tex

Crittenden C E, stenog K C S Ry, res 420 Spruce

Crittenden Gloster, bds 420 Spruce

Crittenden  O H, supt B & B, K C S Ry, res 420 Spruce

Crittendon Alice, ( c ) laundr, res 715 Olive

Cromer Wm P, agt Metropoliitan Life Ins., bds 1004 Ash

Crooks Birda, ( c ) dom, bds 1318 Ash

Crooks David, ( c ) porter,bds 1421 Laurel

Crooks Lucinda, ( c ) laundr, res 419 Water Works Av

Crooks Nancy, ( c ) laundr, bds 419 Water Works Av

Crooks John, ( c ) lab, bds 419 Water Works Av

Crooks J J, ( c ) lab, bds 1318 Ash

Crosby Ivy, ( c ) laundr, bds 60 Oak

Crosby John, ( c ) lab, Cosmopolitan, res 608 Oak

Crosby Laura, ( c ) laundr, res 719 Division Av C H

Cross Joseph  E, res 1311 W 4th , lab Souther Furniture Co

Cross Leta M, res 1311 W 4th

Cross Mattie, ( c ) cook, bds 1116 State Line Av

Cross W M, lab C C & C Co

Crossett Miss Etta, printer The Texarkanian, res 524 Walnut

Crouch Miss Helen, bds 517 Hickory

Crouch Wm B, condr R S & N Ry, res 517 Hickory

Crow G T, res 712 Dudley Av C H

Crow John T, cigar mkr H W Hoech, rms 204 ½ W Broad

Crow Oscar, painter, bds 712 Dudley Av C H

Crow Temple W, farmer, bds 316 Hazel

Crow Walter, bds 712 Dudley Av D H

Crowdus, Bros & Co, J Cyrus mgr, E Broad nr Walnut

Crowel George, ( c ) lab, wks 702 Walnut

Crowel Mary, ( c ) dom, wis 702 Walnut

Crowley Isaiah, ( c ) lab, bds 401 6th Av

Crowley  Mary, ( c ) cook, res r 702 Walnut

Crowly George, ( c ) lab T & P ry, bds 318 Elm Tex

Crowly S C, ( c ) lab, res 201 Division Av C H

Cruce S M ( wid I M ), bds 1111 Maple

Crump A B, ( c) prin E Side Colored School, res1308 Laurel

Crump M J, ( c ) res 1308 Laurel

Crump Robert L, ( c ) porter Y M C A, res916 Olive

Cuckler James, engr Texar Water Co. bds, E 9th beyond limits

Cuckler John engr Texar Water Co, rms 607 E 9th

Culley Alesander e, foreman Texar Cotton Oil Co, res 1010 State Line Av

Culley James, plumber Ledwidge &Co, bds 303 Senator Av

Culley Lewis J, baggage agt Union Depot, res 936 County Av

Cullin Walter, lab, bds 412 Wood

Cullom Wm H , res 712 State

Cumberland Presbyterian Church, C B Wellborn pastor,N W cor 6th and Pine

Cummings James, ( c ) res 314 Elm Tex, lab Southern  Furniture C

Cummings John, ( c ), bds 314 Elm Tex, lab Southern Furniture Co

Cummins Albert, ( c ) wks Taylor Grocery Co, res 807 Laurel

Cummins, John, ( c ) porter Edwards Harness Co, res 807 Laurel

Cummins Lilly M, ( c ) bds 807 Laurel

Cummins Sydney, ( wid James ), res Spring  Lake Park

Cummins W A, ( c ) servant, bds 807 Laurel

Cuname P J, furniture 218 E Broad, res 221 Maple

Cundiff Mrs A M, dry goods 104 3rd , res same

Cunningham Freeman, engr C C & C  Co, res 415 Lelia R H

Cunningham James, blksmith, bds 18th behond limits

Curley Charlotte, ( c ) laundr, res 417 E 7th

Curran Wm s, lawyer 214 ½  State Line Av, res 901 Maple

Curray J M, barber 306 W Broad, bds 300 W Broad

Curtis Emma, ( c ) laund, bds 1211 Maple

Curtis Joseph, carp, res 1521 Water Works Av

Curtis Lottie, bds 1521 Water Works Av

Curtis Mack, carp, res 509 509 Lelia R H

Cushing Charles P, inspr, res beyond limits

Custer Lora, ( c ) bds 809 W 7th

Custard Lovett, ( c ) lab Texar Troy Laundry, bds 1009 Phenie R H

Custer Moses, wks, L R Coop Co

Cuyle A, switchman T & P Ry

Cyrus James C, mgr Crowdus Bros, bds 307 State Line Av

D 

Dade Jesse, ( c ) lab Standard Novelty Works, bds 878 C B tracks C H

Dade Pearl, ( c ) laundr, bds 878 C B tracks C H

Dade Wm, ( c ) lab Standard Novelty Works, bds 878 C B tracks CH

Dalby Robert L, Cashier State Bank of Texar, res 921 E 5th

Dallas Brewery, Joe Gazzolo agt, alley r Cosmopolitan Hotel

Dancy Elizabeth S ( wid D M ), bds 312 Walnut

Dancy Lafayette W, Dentist 100 ½ E Broad, res 312 Walnut

Dandridge John, ( c) lab C C & C  Co, res 943 Laurel

Daniel Pla, ( c ) laundr, bds 718 C B tracks C H

Daniels, Mason, ( c ) lab, bds 919 E Broad

Daniels Nettie, ( c ) cook, res r 320 State

Daniels Willis, ( c ) lab SL S W ry, res 817 Division Av

Daniels Phyllis, ( c ) laundr, bds 322 5th Av

Daniels Sarah, ( c ) cook, bds r 517 Laurel

Danvers Lydia ( wid C L) bds 3 s 1021 Phenie AV R H

Darden Virgil, ( c ) lab, bds 1617 Laurel

D’Arrigo Frank, grocer 501 E Broad, res 501 E Broad

D’Arrigo Nick, confr 214 W Broad, res same

D’Arrigo Orazio, genl store 303 E Broad, res 303 ½ same

D’ Arrigo Peter, grocer 1125 Maple, res 1119 same

Darwin R O, trav agt, bds 114 W 4th

Daugherty John E, carp, res 1411 Maple

Davenport Della, ( c ) laund, res 803 Pine

David Annie, ( c ) res 6 w C Belt Junction T & P Ry

David Flora, ( c ) res 6 w C Belt Junction T & P Ry

David Lula, ( c ) res 6 w C Belt Junction T & P Ry

David Mary, ( c ) res 6 w C Belt Junction T & P Ry

David Sallie, ( c ) res 6 w C Belt Junction T & P Ry

David Samuel, ( c ) res 6 w C Belt Junction T & P Ry

Davidson Charles,, clerk S Davidson, bds 619 Maple

Davidson Charles, engr S L I M & S Ry, res 703 Hazel

Davidson Charles, new and second-hand goods 219 W Broad, res Maple

Davidson David D, dry goods 308 W Broad, res 613 Maple

Davidson David Jr, clerk David Davidson, res 613 Maple

Davidson Samuel, clothing, res 619 Maple

Davidson Miss Selma, bds 619 Maple

Davidson W D, livery, bds 303 Hazel

Davies Clyde, chief clerk S L S W Ry, res 410 Pine

Davies Miss Lila C, tchr city school, bds 603 E 9th

Davis Anthony, ( c ) blksmith, res 1419 Ash

Davis Augustus, ( c ) bds 423 Elm Tex

Davis Benjamin, (c ) saloon423 Elm Tex, res same

Davis Benton W, barber Carl Hacks, res 417 E 12th

Davis C Frank, shoemkr, res 414 State line Av

Davis Chapin W, barber Hacks, bds 417 E 12th

Davis Charles,( c ) servant, wks 318 Walnut

David Charles, ( c ) lab C C & C Co, res 1105 Park Av Tex

Davis Charlotte, ( c ) laund, res 214 De Morst

Davis Della, ( c ) bds 918 W 7th

Davis Dewitt, cashier T & R S Ry, res 421 Oak

Davis Miss Emma, tel opr S W Tel Co, bds 1103 County Av

Davis Frank, mach S L S W Ry, res Rose Hill sw cemetery

Davis Frederick, ( c ) lab, bds 1720 State

Davis Miss Grace, tel opr S W Tel Co, bds 1421 Pecan

Davis Hamp, ( c ) lab, bds 519 Elm Tex

Davis Harriet, ( c ) cook,  bds 1419 Ash

Davis Helen, ( wid Anthony), bds 1301 county Av

Davis Henry M, callter R & P Ry, bds 1109 County Av

Davis Miss Idalia, tel opr S W Tel Co, bds 1109 County Av

Davis James H,clerk C S ry, res 402 Maple

Davis Jesse, ( c ) lab Standard Novelty Works, res 219 Laurel

Davis Lucy, ( c ) lab, res 802 Oak

Davis Lee, ( c ) lab T & P ry, bds 201 Elm

Davis Lena, ( c ) res 813 W 4th

Davis Mary, ( c ) 420 W 9th

Davis May E, propr Little Pullman, res 220 Walnut Ark

Davis Mathew, ( c )lab S L S W Ry, bds 410 Elm Tex

Davis Monroe, ( c ) lab C C & C Co, res 310 West

Davis M, bds 421 Oak

Davis Nelson, ( c ), lab, res 1415 Ash

Davis Noah L, agt, res 403 Laurel

Davis Mrs. N B, boarding res 418 Maple

Davis Robert, ( c ) porter S L S W ry, bds 720 State Line Av

Davis Thomas H;, carp, res 1109 County Av

Davis Thomas W, lab, res 1507 Nolthenius

Davis Tilman, ( c ) lab C C & C Co

Davis W M, brick mason, res 220 Walnut Ark

Davis Wm, ( c ) lab, res 817 Ash

Davis Wm, ( c ) waiter CosmopolitanHotel, bds 409 E 3rd

Davis Wm , res 1107 OliveDavis Wm F, carp A & C Ry

Davis Zachariah T, broom mkr,bds 1103 Olive

Dawkins Wm, ( c ) lab Hunter Transfer Co, res 313 E 8th

Dawson Nelson R, artist Artists Supply Co, res 1120 Maple

Day Benjamin F, foremanA & C Ry, res 1213 W 4th

Day Miss E J, stenog Fowler Commission Co, bds 217 laurel

Day John F, helper A & C Ry,bds 1213 W 4th

Day Orin B, grocer 105 Jackson C H, res same

Day Robert,( c ) lab, res r 522 Hickory

Days Cooper, ( c ) lab, 321 Laurel

Dean Casa, ( c ) lab, res 321 Walnut

Dean Charles, ( c ) porter Brown & Tyler, res 722 Laurel

Dean Charles A, mess Pac Exp co, res Wood nr limits

Dean Charles e, clerk res 313 Maple

Dean Edward, clerk Wells Fargo Exp Co, bds 313 Maple

Dean Henry S, condr K C S Ry, bds 313 Maple

Dean Hugh B, city marshall, bds 313 Maple

Dean Hugh, lab C C & C Co

Dean Joseph, ( c ) lab, res New Town

Dean Mrs Rhoda N ( wid Henry), bds 313 Maple

Dean Wm H, bkpr, res 313 Maple

Debolds Lena, ( c ) res 905 W 6th

Deck James W, baker Pratt’s Hotel, bds 220 Walnut Ark

Deckert Mrs Lena, dressmkr, res 218 W 3rd

Dees Frank , ( c ) lab, res 807 Olive

Deffenbaugh M, mach, bds 313 Walnut

De Grazier Mrs Ambolina, student, bds 622 Beech

De Grazier Miss Anna, student, bds 622 Beech

De Grazier Anthony, saloon 103 E Broad, res 622 Beech

De Grazier James, barber 106 W Broad, res 308 State

De Lamar Austin S, shoes 210 E Broad, res 916 Bath

De Lay Miss Bessie, bds 1508 County Av

De Lay Miss Fannie, stenog W A Arthur & Co, bds 1508 County Av

De Lay Wiley J, brklyr, res 1508 County Av

Delk Edgar, clerk Standatd Novelty Works, bds 1011 Beech

Delk Edward H, engr T & P Ry, bds 945 Hickory

Delk Finley, clerk Brown & Tyler, bds 1014 Beech

De Loach Alfred B, teller The Texar Natl Bank, res 824 Pine

De Loach Miss Fannie, bds 824 Pine

De Loach Fannie D ( wid A B ), bds 824 Pine

De Loach Miss Mary, bds 824 Pine

Deloney Mamie, ( c ) laund, bds 6 S L S W Ry track s3 ws Elm

Dels Jennie, ( c ) laund, bds 1219 Ash

Delno Edward, ( c ) wks C C & C Co

De Marce Alfred W, mach Texas Steam Engine Works, res 1216 Phenie Av

De Marce Mrs Anthony, propr, Texas Steam Engine Works, res 1204 Phenie Av R H

De Marce Charles, moulder De Marce Foundry, res 1204 Phenie R H

De Marce  Frank S Mgr Texas Steam Engine Works, bds 1204 Phenie Av R H

De Marco Edward S, mach Texas Steam Engine Works, bds 1204 Phenie R H

Dempsey James, foreman A & C Ry, res 206 W 6th

Denmark James, ( c ) lab, bds 903 E Broad

Dennington John A, carp Hardin Bros, res Phenie Av R H

Dennington John, carp, res Phenie Av beyond limits

Dent Samuel R, fireman S L S W Ry, bds 7 S L S W Ry tracks 4 ws Elm

Denny Nettie Mrs ( wid Frank) bds 524 Olive

Denver Jefferson F, yrd master t & P Ry, res 1405 W 4th

Depayster George R, condr T & P Ry,res 615 Pine

Derrick Lafayette, agt, res 1017 Phenie Av R H

Dervin Henry, ( c ) lab S L S W Ry, res 201 Elm tex

Derryberry John, blksmith W A Derrberry & Son, res 1003 E 18th

Derryberry Wm W, blksmith W A Derryberry & Son, res 1001 E 18th

Derryberry W A & Son ( J w & W A ), blksmiths 512 E Broad

Denpree Miss Emma L, tchr city schools, bds 1112 Pecan

Deverreaux James H, ( c ) wks Huckins House, bds 506 E 8th

Deverreaux Silas M, ( c ) carp, res 506 E 8th

Dewberry d, clerk WalterAllen, bds 220 Walnut

De Witt Charles B, propr Oyster Bay, res 120 ½  W Broad

De Witt Charles J , cashier Oyster Bay, res 120 ½ W Broad

Diamond A e, ( c ) tchr, bds 606 Hazel

Dickey Samuel J, agt T & F S Ry, res 307 State Lin Av

Dietz Oscar, fireman T & P Ry, res 1024 Olive

Dillard Buck, ( c ) lab, wks C C & C Co

Dillard James, lab, bds 814 W 3rd

Dillard James T, farmer, res E 9th beyond limits

Dillard Reuben, lab C C & C Co, bds 814 W 3rd

Dillard Sarah E ( wid W H ), res E 9th beyond limits

Dillon J H, bds 1116 Olive

Dillon Miss Sallie, waiter Pratt’s Eating House, rms same

Disdrow George, condr T & P Ry, bds 302 Vine

Dixon Edward, ( c ) lab, wks S L I M & S ry

Dixon Frances, (  ) laund, res 407 Mary Av C H

Dixon Josephine, ( c 0 res r 615 Olive

Dixon Roscoe, bds 1004 State Line Av

Dixon Sallie, ( c ) laundr, bds 214 S oak

Dobbins Miss Nannie, bds foot S Elm

Dodd Asa ( Everett & Dodd), res Rose Hill beyond limits

Dodd Jeremiah, lab, res Laurel behond limits

Dodd John, lab, res 121 Lelia R H

Dodson T C, bds 723 Pine

Dolan J H , Farmer, res 212 East C H

Dollihite Herbert, agt, bds 220 Walnut

Dollihite Maggie, res New Town

Dollihite Sarah, res New Town

Domestic Sewing Mach Co, H V Beasley, agt, 213 E Broad

Dooley George, lab T & P Ry, bds 512 W Broad

Dorrian Cornelius C ( Texar Hdw Co), res 405 E 5th

Dorser Charles, carp K C S Ry, bds 1216 W 5th

Dorsey Slip, ( c ) bds 307 Elm Tex

Dortch James, ( c ) porter T & P Ry, res 212 W 10th

Dostey Andrew, ( c ) lab, res 214 Beech

Dostey Edward, ( c ) lab, res 317 E 7th

Dostey James, ( c ) wks S L I M & S Ry, 1206 Ash

Dotson Nancy, res K C S Ry n of limits

Doty John W, real estate, res 1321 W 5th

Dougherty Annie, bds 323 W Front

Douglas B d, ( c 0 lab, res 1112 Laurel

Douglas J B , ( c ) C C & C Co

Douglass Amelia, ( c ) dom, wks 521 Walnut

Douglass Carnot C, cashier S L S W Ry, bds 402 State

Douglass Laura, ( c ) laund, res 1112 Laurel

Douglass Wm A, horse trader, res Spring Lake Park

Dowling Farna, ( c ) laund, res 219 Marietta

Dowling Richard, clerk S L S W Ry, bds 1506 E 9th

Downing George, ( c ) lab, res 204 Marietta

Downing Henry, ( c ) lab, res 412 Marietta

Downing James, ( c ) lab, bds 221 4th Av

Downing Ulysses, ( c ) bds 203 Marietta

Downs, Aaron, ( c )  lab, bds 823 Pine

Downs Chaney, ( c ) res 823 Pine

Doyle Mrs Anna ( wid T A ), res 612 Walnut Ark

Doyle Clyde R, flagman S L I M & Ry, bds 612 Walnut

Doyle Frederick K, clerk Turner Bros, bds 612 Walnut

Doyle James, bill poster, res 221 Hickory

Drake James, mgr Opera House, bds 523 Olive

Drake John, supt Texar Cotton Oil & Fertilizer Co, res 706 Walnut

Drake John W, civil engr K C S Ry, res 310 Hazel

Drake Miss Leda M,tchr Texar Music Studio,ds 602 Hickory

Draper Albert J, farmer, res County Av beyond limits

Draper Charles, tel opr, bcs 113 County Av

Draper C, fireman S L I M & Ry, bds 219 Oak

Draper Dosie, ( c 0, res 523 Elm Tex

Draper James, mach, res 113 County Av

Draper Miss Nettie, opr S W Tel Co, res 1113 County Av

Draper Thomas J, Phys, tel 383 2 rings, res 1118 County Av

Dress Anthony, lab, bds 221 Spruce

Dresser Benjamin, painter, res 1112 E 5th

Drew Wm F, Hoffman Hardware Co, res917 Hickory

Driver Mack, ( c 0 lab, res 222 Marietta

Driver Thomas, (c )  cook, bds res 710 Walnut

Dryer Ernest A . {propr E  A  Dryer Carpet & Furniture Co, res 510 Pine

Dryer E A Carpet and Furniture Co, E A  Dryer, prop, 115 W Broad

Dudley Cassie, ( c ) lab Cosmopolitan Hotel, bds 722 Elm Tex

Dudley Mrs. Elizabeth A, furnished rms 108 ½  E 3rd res same

Dudley George W, ( c ) lab, res 722 Elm Tex

Dudley James L, bds 1309 Wood

Dudley Robert, ( c ) porter R A Patterson, bds 722 Elm Tex

Duke Sidney W, brakeman S L I M & S Ry,

Duke JT , carp, bds 916 W. 16th

Dukes Daisy, ( c ), laund, bds 521 E Broad

Dumes Henry, ( c ), lab, wks C C & C C)

Duncan John, ( c ), porter K C S & Ry, res 209 W 10th

Duncan Miss Nannie, tel opr S W Tel co, bds 405 Spruce

Duncan Miss Pearl, aclerk J W Lashley, bds 405 Spruce

Dunkerton Henry C, chief clerk A & C Ry

Dunlap Arthur, ( c ) porter Huckins House, res 1214 Laurel

Dunn  Sidney A, carp, res 864 Dudley Av C H

Dunn Thomas J, barber Hacks, res 802 E 3rd

Dunn Thomas w,( T W Dunn & Co), genl store, res 820 Dudley Ca Av C H

Dunn Thomas W & Co, ( T W & Mary A ), 600 Dudley AV C H

Dunn A A, clerk rs 864 Dudley Av C H

Dunnam Alexander J C, W 3rd nr Ward Shingles, res 210 Senator

Dunnam Chobine, clerk Boyd Drug Co, bds 210 Senator Av

Dunnam Miss Laura, bds 210 Senator Av

Dunnam Sykes, farmers bds 210 Senator Av

Durfield Sallie, ( c ) res 613 W 5th

Durham Miss Enlu, bds 1 023 Olive

Durval A R, res 1505 Nolhenius, mach Southern Furniture Co

Duval Charles A, bds 105 Lelia Av R H , clerk

Du Val Elizabeth, res Spring Lake Park

Du Val P S, engr Southern Furniture Co

Dwyer Charles, lab, wks Standard Novelty Works

Dye, Noah, clerk bds 217 Elm

Dyke Mrs Agnes, bkpr Singer Mfg Co, res 402 Hazel

Dyes Henry, lab C C & C \co 

E 

Earhart, Chestr L, bds 409 Maple

Earhart John H, res 411 E 12th

Earhart  L A, ( wid P B), dressmkr, res 409 Maple

Earl J W, farmer, res 1422 Laurel

Earp Miss Ethel, bds 1221 Wood

Easley Jesse E, lab, bds 1500 W 4th

East Eleas C, Undertaker 2116 Vine, res 214 ½ E Broad,

Easter Missouri, ( c ) nurse, res 514 E 8th

Eaton Alfred W, foreman T F S Ry, res 523 lelia R H

Eaton Homer, clerk T & F S Ry, bds 522 State

Eaton J E, Dairy, res country

Eaton Mrs O T, stenog J F Floyd Lbr Co, bds 522 State

Eberett J E. foreman Southern  Furniture Co

Eck Miss Agnes, bds 321 Spruce

Eck Miss Caroline, bds 321 Spruce

Eck Louis F, mfg agt Offenhauser Bldg, res 321 Maple

Eckles M J ( wid Wm P ), bds 1602 Ash

Eckles  Simeon e, mach, res Ash beyond limits

Edmond Miss Gracie, student, bds 1210 Laurel

Edmonds Henry, ( c ) lab K C S Ry, bds 1815 Laurel

Edmond Martha, ( wid John ), res 1210 Laurel

Edmonds N C, clerk S L S W Ry, rms 114 E 4th

Edmonds Y C, clerk J Weisman, res 220 Elm Ark

Edmonson Harriet, ( wid John ) bds res 1502 Maple

Edmonson J A, clerk  J W Lashley, res 1512 Maple

Edmonson Wm, lab, bds res 1502 Maple

Edwards BF,( c ): lab, res 804 Division Av C H

Edwards Cora, bds 722 Pine

Edwards Edward, ( c ) lab, res 915 E Broad

Edwards Florence A, Edwards Harness Co, res 947 Pecab

Edwards Foster, bds 1703 Boulevard

Edwards Foster, bds 1703 Boulevard

Edwards Green W, ( c ) carp, res 413 E 10th

Edwards Guide, ( c 0 lab, bds 214 E 5th Av

Edwards G W, ( c 0 lab res 918 Division Av C H

Edward Harness Co

( F A Edward  & L A Lawson ), harness 223 E Broad

Edwards Henry, ( c ) lab, res 311 West

Edwards John, ( c ) lab, res 210 5th Av

Edwards John, ( c ) lab , res 105 Ferguson C H

Edwards John C,  mgs Edwards Harness Co, res 947 Pecan

Edwards J H, ( c ) lab, bds 918 Division C H

Edwards Lillie R, ( c ) laund, res 918 Division  C H

Edwards Louisa, ( c ), res 320 State

Edwardes Mattie S, ( wid M W ), res 722 Pine

Edwardes Pompey, clerk O’Dwyer * Ahern, bds 722 Pine

Edwards P J, lab C C & C co

Edwards Sallie C , bds 918 Henry Av C H

Edwards Simon, ( c ) lab, bds res 619 State

Edwards Stanley, Sheriff Bowie Co Tex, res 1703 Boulevard

Edwards, Thomas A, ( c ) lab K C S Ry, res 916 W 15th

Edwards Walter, clerk Edwards Harness Co, res 722 Pine

Edwards Wm, ( c ), lab, res 210 5th Av

Elford Conrad, lab  C C & C Co, bds 1215 W 5th

Egan Thomas, dairy, res 821 Wood

Ehrlich A ( wid Solomon), res 523 Olive

Ecrlich Joseph, propr Misfit Parlors, res 714 State Line Av

Eidson cora, ( c ) laund, bds 709 Oak

Eidson Howard, ( c ) bds 709 Oak

Eidson Mathew, ( c ) lab, res 709 Oak

Eisele Charles R;, mgr Pratts Eating House, res 315 State

Eldridge Jacob, dry goods 207  W Broad, res 309 Maple

Elkins Lewis W, pastor M E Church, res 407 Hazel Ark

Elkins N G ( wid E G ), bds 802 Wood

Elks Hall, Vine s e cor e 3rd

Elle Joseph, clerk Jacob Eldridge, bds 309 Maple

Elledge Miss Matie, res Maple n r 22nd

Elliott  Cyrus, ( c ) barber Ivory Johnson 321 W Broad res same

Elliott Della, ( c ) laund, res 112 E 4th

Elliott March, ( c ) lab T & F S ry, res 914 Beech

Elliott Mary A, ( c ) laund, res 105 Burton C H

Elliott May, ( c ) laund, bds 210 Burton C H

Elliott Shirley, ( c ) lab, bds 914 Beech

Elliott W H, ( W H Elliott & Co ), res 520 Pine

Elliott W H & Co ( W H Elliott  & B F Cowley), real estate 116 ½  W Broad

Ellis Booker Jr, bds 715 Olive

Ellis Samuel, ( c ) wks Oyster Bay, res 926 Ash

Ellis Yaither B, Notary Public & Real Estate 116 ½ W Broad, res 716 Olive

Ellison Cass, ( c ) lab Texar Iron Works

Ellison C G, ( c ) moulder, res 1320 Laurel

Ellison J M, lab T & F S Ry

Ellison Leslie B, tel opr T & P Ry, bds 417 Elm

Elstner Miss Hardee, bds 409 Maple

Emory Cora, ( c ) res 716 Elm Tex

Emory Joseph, ( c ) driver, res 202 W 10th

Emory Peter, ( c ) lab, res 609 Llaurel

Emory Wm, ( c ) lab,bds 909 Ash

Emerson Wilson, ( c ) lab, res 502 E 8th

Endlsey Miss Inez, bds 1303 Olive

Endsley W F, letter carrier P O, res 1303 Olive

England John, lab, res Buchanan Rd R H

Epps Lucinda, ( c 0 wks Ralph Bros, res Rose Hill

Epps, Mattie, ( c ) boarding, res 507 E Broad

Epps Wm, ( c ) lab, bds 507 E Broad

Erber Charles S, jeweler 106 W Broad, res 516 State

Erber Esther ( wid A ), bds 516 State

Erber S J, clerk Charles S Erber, bds 516 State

Ervin Ophelia, ( c ) laund, bds 320 W 7th

Estep W M, mess Pac Exp co, rms Y M C A Bldg

Estes Benjamin T, Pres Texar Natl Bank, res 711 State

Estes Edward A, gardener, res 1505 Walnut

Estes Frank E, bkpr K C S Ry, res 810 Hazel

Estes Jesse, real estate, bds 711 State

Estes Miss Lillie R, bds 810 Hazel

Estes Thoas H, Blacksmith 420-422 W Broad, res 503 State, Mayor Texar

Estes Wm ( Estes & Watlington), res717 Olive

Estes Wm, farmers, res 623 Ash

Estes W Lee ( Glass, Estes & King), lawyer, res 711 State

Estes & Watlingtn ( W E Estes, A S Watlington), abstracters, Offenhauser Bldg, State Line Av

Eubanks Charles D, clerk B H Williams, bds 711 E 7th

Eubanks Francis H, real estate, res 711 E 7th

Enbanks Julia, ( c ) cook, bds 1421 Laurel

Evans Miss Annie, bds 214 Oak

Evans Frank, ( c ) lab, bds 419 Senator Av

Evans F F, condr R & P R;y, res 214 Oak

Evans John, lab, bds 317 E 7th

Evans J E, ( c ) lab C C & C Co, bds 318 Elm Tex

Evans J S, engr T & Pry, res 419 Whittaker R H

Evans Maggie, ( c ) laund, bds 210 Hazel

Evan Wm H, acct Foreman Bldg,  res 602 Hickory

Everett Frank H, grocer Buchanan Rd R H, res same

Everett  J E, foreman Southern Furniture Co

Everett Wm, lab, res New York  

F 

Fagan Wm R, street comm., res 1413

Fagani Charles ( Fagnani & Columbus), res 621 W 3rd

Fagani Joseph, butcher, bds 621 W 3rd

Fairview M E Church, South;, W R Hardy Pastor, W E  Cor 16th & Laurel

Faison Frank, ( c 0, wis T & P Ry

Family Kaleidoscope ( the a0 ( weekly), E D Strange editor and propr;, 212 ½  E Broad

Fane Berry, tailor 219 ½ E Broad, res 614 Beech

Fant John E, engr S L S W  Ry, res 902 E 3rd

Fant Patrick, engr T & P Ry, bds 902 E 3rd

Fant Robert L, ( c ) baker, bds 411 E Broad

Farley Russell A, clerk P O, bds 710 Walnut

Farmer Andrew D, ( c ) saloon 722 W 4th , res same

Farmer Ella, ( c ) laund Ralph Bros

Farmer Phoebe, bds 722 W 4th

Farquhar Hetty V, bds 104 W 7th

Farr Joseph B. turner Standard  Novelty Works, res 403 Maple

Farrar Wm B;, clerk Fowler Commission Co, bds 412 W 4th

Faucher John B, contr, res 1517 Hazel

Faulkner E R ,tchr, res 802 State

Faull James P, baker, res 903 Olive

Faust Miss Maggie, waiter Meek, ds 18 Grand Av

Fay James, ( c ) lab K C S Ry, bds 419 Elm

Feeny John, baggagemaster T & P Ry, bds 405 E Broad

Felton Frederick, switchman S L I M & S Ry, bds 302 Walnut

Fenlenson Mary, ( wid Erin), res 608 Beech

Fenn Percy B, rector St James Episcopal Church, res 724 Beech

Fennessy Felix H, chief clerk K C S Ry, bds 415 Pine

Ferguson Miss Florence, bds 603 E 9th

Ferguson H Walker, saloon 316 W Broad, res 315 E 9th

Ferguson Ida, bds 320 W 7th

Ferguson Jane, laund, res 1402 Beech

Ferguson Mary I, ( wid W J ), res 603 E 9th

Ferguson Walker, ( c ) (Ferguson, Richardson & Mitchell), undertakers, 208 Elm Ark

Ferguson Mrs W T, bds 320 W 7th

Ferguson, Richard & Mitchell ( W Ferguson, A Richardson & R Mitchell), undertakers 208 Elm Ark

Ferrell Ellis A Jr, clerk Texar Clothing Co, bds 504 Maple

Ferrell Edmond A, res 504 Maple

Fields Anderson, ( c ) lab, bds 1420 Pine

Fields Wm, ( c ) lab, res 712 Division Av C H

Figgles John, ( c ) lab, bds 708 Oak

Finch S F, clerk Huckins House, res same

Finegan Christobel, gardener, res K C S Ry n of limits

Finegan Miss Nellie, res K C S Ry n of limits

Finkey Henry, blksmith T H Estes, bds 203 Oak

Finley Joretta, ( c ) attd R L Grant, res 520 Elm Tex

Finley S Davis, lab, res 1119 W 3rd R H

Finley Miss Willie, bds 100 ½  E Broad

Finn Edward, brkpr M Cassidy, res 313 Laurel

Finnegan Amanda, servant 722 Pecan

Fire Department, Arkansas Fire Department, Herrold Vinson Chief, 316 E Broad

Firman Harry, clerk S L I M & S Ry, bds 119 E 4th

First Baptist Church,O L Hailey pastor, N W Cor 4th & Pine

First M E Church, Rev. L W Elkins pastor, E 4th N W cor Hazel

First Presbyterian Church, J N McFarlane pastor, W 3rd N W cor Maple

Fisher Charles, brakeman A & C Ry, res 320 Beech

Fisher E J, ( c ) grocer, res 1406 Beech

Fisher H M, lab, bds 1701 State

Fisher Malinda, ( c ) laund, res 1220 Laurel

Fisher Mary, ( c ), bds 1116 Wood

Fisher Mattie, ( c ) dom, bds 1305 Beech

Fisher Robert, ( c ) lab C C & C Co, res 1305 Beech

Fisher Thomas M, carp A & C Ry, res 303 Senator Av

Fisher Wm, lab S L I M & S Ry, res 206 East C H

Fisher Wm W, fireman C C & C Co, res 1421 W 4th

Fisk E J R, lab, wks L R Coop Co

Fish John R, carp, res 1412 Maple

Fitch Joseph T, mess Pac Exp Co, bds 413 Walnut

Fitzgerald Wm, painter Moody & Wright, bds 215 Vine

Fitzparick Ernest D, reporter rms 320 State

Flaherty Frank, blksmith S L S W Ry

Fleck Wm, switchman T & P Ry, ArtesianAv se cor Rose C H

Fleeks Dulcina, ( c ) laund, College Av beyond limits C H

Fleeks Lula, ( c ) laund, bds College Av beyond limits C H

Flemings Lucinda, ( c ) bds 608 Oak

Fleming Onnie, news agt  K C S ry, bds 507 State

Flemings Robert, ( c ) restaurant, bds 308 Elm Tex

Fletcher Catherine, ( c ) laund, bds 1212 Laurel

Fletcher Wm, agt, rms 212 Maple

Flowers Edward, ( c ) lab, bds 917 Ash

Flowers  Emma, ( c ) laund, res 917 Ash

Flowers F L, clerk Pratt’s Eating House, rms 109 ½ W Broad

Flowers J E C, ( c ) porter Y M C A Hall, bds 1201 Ash

Flowers Wesley, ( c ) lab, bds 917 Ash

Flowers Wm, janior City School, res 1201 Ash

Floyd Miss Daisy, res Spring Lake Park

Floyd Jesse L,  farmer, res County Av beyond limits

Floyd John F, pres J F Floyd Lumber Co, res Spring Lake Park

Floyd J F Lumber Co, J F Floyd mgr, n e  cor 3rd ^& State Line, rm 6 Foreman Bldg

Floyd Miss May, res Spring Lake Park

Fogle Miss Myrtle, bds 105 E 4th

Foley Mary, ( c ) dom, bds 609 Laurel

Fontaine Jessie, res 712 Olive

Fontaine Nora L, res 712 Olive

Foose Charles W carp, bds 1022 Maple

Foot Philip D , carp, res 402 Hazel Ark

Forbush Elijah M, carp, res 113 Ferguson

Forbush W R, clerk, res 819 Dudley Av

Foree Wm T, B & B Dept K C S Ry, res 1216 W 5th R H

Ford Alexander, ( c ) lab, res 105 Preston Rd

Ford Arthur, ( c ) bds 1214 Laurel

Ford Aubrey, mach, bds 413 Lelia R H

Ford Green, ( c ) lab, res 1018 Laurel

Ford James T, clerk J M Orr, res 1003 County Av

Ford John, ( c ) lab, res 714 Laurel

Ford John, ( c ) lab, bds 110 Ferguson C H

Ford John A, dyer 423 State Line Av, res 717 Hazel

Ford John C, res 413 Lelia R H, mach, Souther Furniture Co

Ford John D, clerk O’Dwyer & Ahern, bds 1003 County Av

Ford John L, clerk J M Orr, bds 1003 County Av

Ford Miss Mary J, bds 1003 County Av

Ford Orange, ( c ) bds 918 W 4th

Ford  Robert M, clerk Union Depot, bds 1003 County Av

Ford Samuel L, clerk J Weisman, bds 1003 County Av

Ford Tansy, ( c ) waiter Huckins House, res 1020 Laurel

Foreman Benjamin M, Pres Foreman Shoe Co, res 607 Pecan

Foreman Building, State Line Av n e cor 3rd

Foreman Shoe Co, B M Foreman pres, O K High vice pres, J G Bickly treas, W R Kelley sec, 108 E Broad

Forline James J, lab, bds 201 Lelia R H

Forlines Mrs J H, milliner M Galvan, res 917 Wood

Formby Monroe, ( c ) wks Oyster Bay, bds 917 Wood

Forney Taylor, ( c ), res 321 6th Av

Fort Miss Emma K, tchr, bds 519 Whittaker R H

Fort G A, foreman A & C Ry, bds 519 Whittaker R H

Fort George, ( c ) lab K C S ry, res816 W 13th

Fort Mrs Nannie J, bds 519 Whittaker R H

Fortune G L, ( c ) wks C C & C Co, res 707 Elm Tex

Fortune Lula R, ( wid W S), clerk P O, bds 713 State Line Av

Fory James, ( c ) lab K C S Ry, bds 603 Elm Tex

Foster ------, ( c ) lab, res 1522 E 9th

Foster Anson T, lawyer, res 510 Oak

Foster Arthur A, lawyer 206 ½ Vine, bds 302 Beech

Foster Carrie, ( c ) bds 1211 Maple

Foster Elizabeth, ( c ) res 1211 Maple

Foster Fannie, ( c ) laund, bds 411 E 6th

Foster George, Photographer, portraits, views amd commercial work, 215 E Broad

Foster John, ( c ) lab, bds 404 Marietta

Foster Joseph, brakeman T & P Ry, bds 811 Olive

Foster Lucius, ( c ) lab, res Spring Lake Park

Foster’s  Studio, George Foster propr, 215 E Broad

Foster Wesley, ( c ) lab, res 404 Marietta

Fouke Claude W, Genl Mgr Stamdard Novelty Works, res 521 Hickory

Fouke Frank J ( Standard Novelty Works), bds 521 Pecan

Fouke George W, pres Citizens and Planters Bank, res 521 Pecan

Fouke Harry P, bds 521 Pecan

Fouke Miss Lorna, bds 521 Pecan

Foulke John, ( c ) lab, bds 1414 Ash

Fowler Commission Co, H B Jenkins mgr, E Front n e cor Vine

Fraley F W, chief clerk T & P Ry, res 414 W 4th

France James, ( c ) porter, bds 616 Hazel

Francisco Columbo, wks T & P Ry

Franklin Benjamin, ( c ) lab, res 710 Henry Av C H

Franklin George, ( c ) porter T & P Ry, bds 617 W 4th

Franklin Miss Jessie May, dressmkr, bds 112 Argyle

Franklin John, ( c ) lab, res 1318 Spruce

Franklin H J, clerk S L S W Ry, bds 220 Elm Tex

Franks Eugene R, bkpr Long Bell Lbr Co, res 521 Walnut

Franks Miss Minnie, bds 1003 E 3rd

Franks Wm L, produce 301 E Broad,, res 1003 E 3rd

Frantze James, ( c ) porter, bds 616 Hazel

Frazer Donald, Propr Texar Troy Steam Laundry 215 W 3rd , res 320 State

Fraser Isabaelle, clerk Texar Troy Laundry, bds 317 Pine

Fraser Margaret, ( wid R ), res 317 Pine

Frazier Alice ( wid Benjamin), res 1221 State

Frazier Daniel, ( c ) lab, res 807 Laurel

Frazier James, ( c ) lab, res 621 Lelia

Frazier Monan, ( c ) laurel, res 212 Pecan

Frazier Wm, carp, res 833 Dudley Av C H

Frazier J S, carp, res 845 Dudley Av C H

Freeman Floyd, lab, bds 214 Hazel Ark

Freeman Jacob P, clerk K C S Ry, bds 619 Maple

Freeman John, lab L R Coop Co, res Rose Hill beyond limits

Freeman LeRoy, cooper L R Coop co, res Rose Hill beyond limits

Freeman Luther, lab R R Coop co, bds Rose Hill beyond limits

Freeman Miss Ona, wks Smith Drug Co, res 523 Whittaker

Freeman Wm A, pastor , res 1300 W 4th

Freeman Wm P, lab L R Coop Co, res Rose Hill beyond limits

French Aaron, ( c ) lab, bds 518 E Broad

Frenchy Lee, ( c ) lab, res 1005 Walnut

Fricks Turner, cattle dealer, res n w cor Division and Oats beyond limits C H

Friday Cora, ( c ) bds 810 W 3rd

Frie Hillard, student, bds 305 ½  E Broad

Frie Mrs Jesse  E, student, bds 305 ½  E Broad

Frie Marcus D, propr Texar Rooming House, res same

Frie Lea, trav agt, bds 603E 9th

Friedell Dupree, bds 1112  Pecan

Fridell Emil F, lawyer 114 ½  E Broad, res 1112 Pecan

Fridell Wilhelm L, bds 1112 Pecan

Frierson Elizabeth, ( c ) res New Town

Frierson Richard J, ( c ) lab, res New Town

Frisby Miss Allie, waiter Pratt’s Eating House, rms same

Fronerberger John W, clerk Texas Carriage Co, bds 422 W 5th

Frost Miss Elizabeth, bds 503 Walnut

Frost Miss Mille J, bds 503 Walnut

Fryer Amanda, res 613  Olive

Fryer Wm, ( c ) porter, res 613 Olive

Fulkerson Edward L, mess Pac Exp Co, res 611 Wood

Fuller Caroline, ( c ) laund, bds 1414 Laurel

Fuller John, ( c ) lab S L S W Ry, res 1511 State Line Av

Fuller Wm, ( c ) grocer, res 1401 County Av

Fulmer Edward m, carp, res 1702 Hazel

Fulmer Mrs M J, ( wid Jas), bds 1515 Pine

Fulmer Wm L, drayman, res 1515 Pine

Fultz W S, ( c ) lab, res 813 Ash

Fuqua Joseph, mgr Big Lumber Co, res 403 E 9th

Furgesan Emma, res 713 W 3rd

Furgeson Tennie, ( c) res 919 W 6th

Furlow Wm, lab C C & C Co, res 1708 State

Fussell Hulie, driver, bds Division Av s e cor Oats C H

Fussell James, gardener Division Av s e cor Oats C H

Fussell John F, driver, bds Division Av s e cor Oats C H

Fussell Miss Mollie, student, bds Division Av s e cor Oats C H

Fussell Miss Ophelia, bds Division s e cor Oats C H  

G

Gabour Michael, drey goods 314 W Broad, res State

Gaffney Harry Q, engr T & P Ry,bds 1215 Spruce

Gaffney James, mach,res 1215 Spruce

Gaffney John, fireman T & P Ry,bds 1215 Spruce

Gagle Miss Minnie, bds 906 W 3rd

Gaines Collins, bkpr State Bank of Texar, bds 1315 Walnut

Gaines John D, tax assessor, res 1315 Walnut

Gaines John S, bkpr  Turner Bros, res 601 E 6th

Gaines Legrand A, trav agt, res 1309 Wood

Gaines Mrs Sallie, milliner Temple of Fashions, bds 1317 Wood

Gaines Wm, ( c ) lab, res1401 State Line Av

Gaither Harry, ( c ) lab, res 818 Henry Av C H

Gaither Sallie, ( c ) laund, res 818 Henry Av C H

Gale Miss Cleo, tchr, bds 115 Grand Av

Gale Emmett, clerk bds 115 Grand Av

Gale Frank M, lab T & P Ry, res 115 Grand Av

Gale G C, lab T & P Ry

Gale John, lab T & P Ry, bds S State Line Av s S L S W Ry tracks

Gallagher Charles, carp, res 1201 Hazel

Gallagher Daniel, propr Coon Hollow & Sunny South Saloons, agt Wm J Lemp’s Brew Co, res 324 State

Gallagher Mrs J J, propr Rose Bud Restaurant 104 & 106 State Line Av

Galloway Earl W, clerk, bds 321 Walnut

Galvan Laura, ( wid J B ), res 423 Laurel

Galvan Miss Marion, millinery 120 Broad, res 423 Laurel

Gamble Wm ( c ) lab, res 214 DeMorst C H

Ganey S A, ( wid R C), bds 513 State

Gann Wm D, rms 211 ½  Vipe

Gane Cornelius, ( c ), lab, bds 427 W 9th

Gant Mollie, ( c ) res 919 W 6th

Gantt Miss Calla, bds 317 Pecan

Gantt Mollie, ( c ) dom 321 Walnut

Gantt Wm, ( c ) lab, res 928 County Av

Gantt Wm, bds 317 Pecan

Gardner Benjamin, lab Texar Handle Fac, res beyond limits

Gardner Edward, engr Texar Handle Fac, res Rose Hill behond limits

Gardner J M, ( c ) porter, res 604 Laurel

Gardner John W, Editor and propr Texarkanian, res 524 Walnut

Gardner Roy, brakeman A & C Ry, res C C & C Co

Garland Charles,, lab, res Rose Hill w of limits

Garner Catherine, ( c ) res 505  Pine

Garner John, ( c ) cook, bds 505 Pine

Garrett A O, lab, wks T & P Ry

Garrett Cornelius, ( c ) lab, bds 823 Pine

Garrett Miss Etta, bds 516 W 5th

Garrett G D, res 802 Wood, foreman Souther Furniture Co

Garrett John E, ( c ) lab, rms 315 ½  W Broad

Garrett   Josephine ( wid Henry), res 516 W 5th

Garrett Mrs Ola, res 213 Burton C H

Gatlin Wm, ( c ) porter S L I M & S Ry, bds 720 E 6th

Garrett Rachael, (c) lab, r 323 Pine

Garrison Augustus M, lawyer 211 ½ E Broad, res 600 Pecan

Garrison Henry, (c), res 817 W 12th

Gate City Building & Loan Association, R J O’Dwyer, pres, G A Hayes vice pres, F W Offenhauser  sec & treas, State Line, Offenhauser Bldg

Gatlin Jose, ( c ) bds 118 Pine

Gatlin Richard, clerk Boyd Drug Co, bds Pine

Gaudin F Emmett, clerk S L S W Ry, bds 611 Hazel

Gaudin Miss Ethel, bds 611 Hazel Ark

Gaudin John W, clerk res 611 Hazel Ark

Gaudin Teck, driver Ralph Bros, bds 611 Hazel Ark

Gaudin Leon, driver Ralph Bros

Gazzolo David, propr Metropolitan Saloon 100 State Line Av

Gazzolo Joseph, agt Dallas Brew, res 1001 E Broad

Gazzolo Mills, student, bds 100 State Line Av

Geiger George, trainmaster K C S Ry, bds 524 Pine

Gentry Maggie, ( c ) bds 618 N Oak

George Charlotte, ( c ) laund, bds 824 Oak

Ghio Anthony L, real estate 119 ½  W Broad, res 320 W 3rd

Ghio Anthony Jr, clerk W O Sharpe, bds 320 W 3rd

Ghio Augustus, cash Burton, Peel & Nelson, bds 320 W 3rd

Ghio Guido, Saloon 216 W Front, res 216 ½ same

Ghio Marie B, bds 320 W 3rd

Ghio Victor, bkpr Natl Cot Oil Co, bds 320 W 3rd

Gibbs John, ( c ) lab, bds 422 Marietta

Gibens Lola, ( c) bds 923 Olive

Gibson A S, depurty prosecutin atty, bds 919 E 14th

Gibson Frank H, baker, res 321 Hazel

Gibson Harold, clerk A J Offenhauser, bds E Broad

Gibson Manie ( wid Frank), res Rose Hill behond limits

Gibson Sidney A, lawyer 214 ½ State Line Av, bds Vine

Gilbert Ella, dom, wks 902 E 11th

Gilbert Jeanette, ( c ) laund,bds 902 W 6th

Gill James G, farmer,res 616 W 3rd

Gibson Eugene, clerk Foreman Shoe Co

Gillett Napoleon, ( c ) lab K C S Ry,  bds 1122 State Line Av

Gilliam Arthur, ( c ) lab, bds 1419 Beech

Gilliam John, ( c ) lab, res 1419 Beech

Gillis Miss Estelle, bds 420 Spruce

Gillium Harriet, ( c ) res 523 Spruce

Gillom Lettie, ( c ) bds 924 Spruce

Gilmore Jane, ( c ) bds 521 E Broad

Gingotta Antonio, shoemaker, res 302 H azel

Girig L P, bds 319 Hazel

Givens Albert S, switchman T & P Ry, res 510 E 7th

Givens Miss Elizabeth, clerk B H Williams& Co, bds 603 Laurel

Givens Ella, ( c ) dom, bds 422 Pecan

Givens Letha, ( c ) bds 1215 State

Givens Perry, ( c ) lab, res r 422 Pecan

Glaser Miss Glossie, milliner Temple of Fashion, bds 119 E 4th

Glass Amanda B, res 1518 E 9th

Glass Estes & King ( Hiram Glass, W L Estes, John J King ), lawyers 215 ½ Pine

Glass Hiram, ( Glass, Estes & King) lawyer res 723 Pine

Glenn Ella, ( c )  lab Texar Mill & Elev Co

Globe ( The) Rosenknong & Sterling proprs, 217 E Broad

Godbold Earl W, pass and ticket agt S L S W Ry, res 316 E 5th

Godbold  Eliza, ( c ) laund, res 931 W 14th

Golden Joel, painter T &P Ry

Golden Maggie, ( c ) laund, bds 805 W 3rd

Goldini Joseph, confr 112 W Broad, res 112 ½ same

Goldsmith Adolph, bds 702 State

Goldstein A, dry goods, res 215 Hazel

Goley Wm, ( c ) lab, Texar Mill & Elev Co.

Gonnette Joseph, lab C C * C Co, bds 505 Lelia R H

Goode J A, fireman K C S Ry, res 1419 State

Goodman Miss Julia, dressmaker, bds 321 Hazel

Goodlow Emma, ( c ) bds 712 W 4th

Goodson Edward, ( c 0 porter Antonio De Grazier, bds 411 Cedar

Goodwin Alexander, res Elm Tex nr 11th

Goodwin Mrs Emma, bds 315 E Front

Goodwin Laura, ( c ) boarding, res 616 Hazel

Goodwin Thomas, ( c ), bds 201 Elm Tex

Goolsby Wm P, saloon, res 905 State

Gordon Frank M , engr T & P Ry, res 1302 W 4th

Gordon Lewis, ( c )  lab, res 215 Beech

Gordon R L, yardmaster T & F S Ry, res 405 Ward R H

Gordon Walter, mattress mkr & Rehkopf Mattress Co, res 123 West

Gordon W S, lab, res 1302 W 4th

Gossetti Arthur, lab T & P Ry, bds 419 Elm

Gower C W, chef Huckins House, res same

Gracy Mary, ( wid F G ), bds 1417 County Av

Grady Charles W, carp, res 702 Ash

Graeff Wm, brkpr Mayher’s Palace Bar, res cor 5th & State

Graham A W, lab T & Pry, res 811 Olive

Graham Buel, tinner Schicker  Bros, bds 1004 Ash

Graham George, ( c)  porter S L S W Ry, bds 815 Oak

Graham Henrietta, ( c ) bds 717 Laurel

Graham Mary E, ( wid C D ), bds 811 Olive

Graham Ossie, ( c ) lab, res Congress C H

Graham Steven, ( c ) waiter Huckins House, res 409 E 10th

Graham Thomas N,  lawyer, res Rose Hill beyond limits

Graham W A , brakeman T &P Ry, res 319 Oak

Grant John L,  carp, res 1513 laurel

Grant Miss Lula, bds 220 Elm Ark

Grant R, ( c ), grocer 317 Elm Ark, res same

Grant Robert Lee, phys 214 Vine, res 605 Locust

Grant Wm R, stenog Smith Drug Co, bds 1219 Laurel

Grant Willis S, foreman Texarkanian, res 1219 Laurel

Graves Charles B;, carp, res 2324 Olive

Graves Isham, ( c ) lab, res 824 W 7th

Graves James Y, foreman T & P Ry, res 316 Spruce

Graves Robert B, news agt, bds 2324 Olive

Graw Robert, lab wks L R Coop Co

Gray Benjamin, ( c ) carp, res 1925 Oak

Gray Clarence, ( c ) lab, res Oak nr 20th

Gray Frank, ( c ) lab, res 220 Senator Av

Gray Frank, engr L R Coop Co, bds 311 Oak

Gray Ida, ( c ) bds 716 Olive

Gray Mary, ( c ) bds 1925 Oak

Gray Mary, ( c ) laund, res K C S Ry tracks 6 n Boston Rd

Gray Nellie, ( c ), laund, res 122 East  C H

Gray Sallie, ( c ) res 220 Senator Av

Grayson Amanda, ( c ) Laund, res 318 Elm Tex

Grayson Edward, grocers 1021 Phenie Av, res same

Green Miss Adma, tchr, bds 605 Hickory

Green Albert E, mach T & P Ry, bds 519 Whittaker R H

Green Allen, ( c ) la Standard Novelty Works, res 711 E 4th

Green A M ( Hemminy), bds 605 Hickory

Green Anna, ( c ) res 305 E 5th

Green Augustus, ( c ) lab, Jodie Kirby, bds 1022 Pearl C H

Green Miss Bernie, tchr,bds 605 Hickory

Green Curtis, ( c ) lab, bds 1032 Laurel

Green Elmer, lab, bds 711 E 4th

Green J, ( c ) lab, wks S L S W Ry

Green James B, chief claim clerk K C S Ry, rms 503 Olive

Green John B, trav agt, res 721 Hazel

Green Lucy , ( c ),laund, bds 411 E 6th

Green Mary, ( c ) res 1214 Laurel

Green Mary C ( wid J A ), res 426 Pecan

Green N A, clerk Pac Exp Co, bds 503 Olive

Green Pinkney, ( c ) lab S L I M & Ry, res 512 Laurel

Green Richard, ( c ) lab, bds 924 Ash

Green Roxana, ( c ) cook, bds 409 E 13th

Green Winnie, ( c ) laund, bds 622 Hazel

Greene Bearle, ( c ) lab K C S Ry, res 1503 State Line AV

Greene James, ( c )  lab, res 917 W 15th

Greene Pate, ( c ) laund, res 416 W 6th

Greene Sarah, ( c ) cook, res 505 Spruce

Greenroos Emanuel, tailor Twin City Tailoring Co, res 118 Grand

Greenup Charles P, condr S L S W Ry, res 1125 Congress R H

Greenwood Anna, bds 514 Maple

Greenwood John R, lab, bds cor Wood and 20th

Greenwood Wm A, lab, bds cor Wood and 20th

Greenwood W B, driver Texar Ice Co, res 913 Spruce

Greer Clarence, tel opr, bds 414 Elm

Greer Sarah, ( c 0 res 607 Elm Tex

Gremm Miss Alece, tel opr S W Tel Co, res 321 Pecan

GremmClaude, foreman T & P Ry, res 421 Pecan

Gribble Miss Zola, clerk, bds 402 Pine

Griffey Miss Lillian, milliner Ml Galvan, res 603 Hazel

Griffies W H, barber Midland Barber Shop, res 422 State

Griffin Claude E, trav agt Crowdus Bros & Co, bds 217 Elm Ark

Griffin Eugene, engr T & P Ry, res 1926 Olive

Griffin George, ( c ) lab K C S Ry, bds 813 W 12th

Griffin G M, painter Moody & Wright, bds Souther Hotel

Griffin Harriet, ( c ), res 609 Elm Tex

Griffin L E, wks t & P Ry

Griffin T, painter Moody & Wright, bds Souther Hotel

Griffin Mollie, ( c ) cook, bds 515 Olive

Griffin Sanders, B, res 422 W 5th

Griffin Todie, ( c ) res 310 West

Griffeth Richard, condr K C S Ry, bds 608 State

Griffing J B, mess Pac Exp Co, bds 414 Elm

Grim Wm R, cashier Texar Natl Bank, res 715 Olive

Grimes George, engr S L S W Ry, res 1 s Elm

Grisson Peter, ( c ) lab, bds 718 C B Tracks C H

Groat Wm H, asst sec Y M C A, res 911 Olive

Groff Susan ( wid Thomas ), bds 514 Olive

Grogard A J, tel opr T & P Ry

Gross Catherine, ( wid Phillip), res 1116 Maple

Gross Morris, clerk, rms 204 ½  W Broad

Grundy Calliek ( c ), res 1211 Laurel

Grundy Charles, ( c 0 porter, bds 1211 Laurel

Grundy Frank, ( c ), porter, res 1211 Laurel

Grund John, ( c ) fireman L R Coop co

Grundy Ritta, ( c ), bds 412 E 10th

Guypson Maria, ( c ) res 708 Elm Tex

Guypson John, ( c ), lab, bds 1112 Spruce

H

Haak Wm K, lab T & P Ry,  res 115 Senator Av

Haak H Richard, caller S L I M & Ry, res 204 Senator Av

Hack Carl E, barber Herman Hack, res 102 W 7th

Hack Herman J, barber 108 ½  E Broad, res 409 Walnut

Hadley George E, clerk K C S Ry, bds 423 Lelia R H

Hadley Mrs M E, res 423 Lelia R H

Hadley Morris P, surveyor, bds 1004 Ash

Hadley Miss Nina, bds 423 Lelia R H

Haggerty Samuel A, ( c ) lab Standare Novelty Works, res 219 Hickory

Haight John L, clerk Pac Exp Co, res 617 Pine

Haigwood Lee, lab, bds 1415 W 5th R H

Haigwood Starnes A, lab, res 1415 W 5th R H

Haigwood Walter, lab C C & C Co, bds 1315 W 5th R H

Hailey Orren L, paster First Baptist Church, res 514 Beech

Haintz A M, painter, res 1603 Olive

Haldeman Miss Etta G, bds 1000 State

Haldeman E M, tel opr, W U Tel Co, res 1000 State

Haldeman Miss Halliva, bds 430 Lelia R H

Haldeman Harriet E ( wid Henry), res 430 Lelia R H

Haldeman Jay L, flagman T & P Ry, res 1000 State

Haldeman J M, watchman, S L S W Ry, res 1000 State

Haldeman Miss Mary W, bds 430 Lelia R H

Haldeman Robert S, condr T & P Ry, bds 430 Lelia R H

Hale John, lab, bds 906 W 3rd

Hale Joseph W, clerk Joe Bedingfield, res 603 E 3rd

Hall Albert, ( c ) lab, bds 210 Burton R H

Hall Barkis, ( c ) lab res 1125 Pine

Hall Edward P, Treas T & F S Ry, res 704 Maple Tex

Hall Hampton, ( c ) lab Texas Car & Foundry Co, bds 1815 Laurel

Hall Hayward, ( c ) porter, bds 1014 Laurel

Hall John, foreman L R Coop Co, res 1114 W 4th

Hall Nat, ( c ), lab,bds 219 E 9th

Hall R W, foreman L R Coop Co, res 1114 W 4th

Hall Selena, ( c ) res K C S Ry 6 n Boston Rd

Hall Susan, ( c ) res K C S Ry 6 n Boston Rd

Hallam Miss Clara B, bkpr Sabine Valley Lbr Co, res 714 W 7th

Hallam Dyer, caller S L I M & S Ry, bds 405 E Broad

Halligan Margaret, ( wid N), res 421 Oak

Halstead Clarence L, lab, rms 204 ½  W Broad

Hamady Abdalla, pdlr, bds 519 State

Hamady Ameen, bds 519 State

Hamady Hassine, pdlr, res 519 State

Hamady John, fruits 211 W Broad, bds 519 State

Hamilton Bert, chief joint car inspr, bds 217 Elm

Hamilton Miss Gypsy, bds 410 Walnut

Hamilton Harry, ( c ) lab, res 1309 Laurel

Hamilton Miss Helen, stenog, bds 410 Walnut

Hamilton H G;, carp, bds 1509 Maple

Hamilton J R, car inspr, bds 320 Maple

Hamilton Miss Lera, milliner The Parisian, bds 1431 State Line Av

Hamilton Miss Lilly M, bds 411 Pine

Hamilton L, wks L R Coop Co

Hamilton Matilda ( wid C C ), res 411 Pine

Hamilton Malinda,( c ) laund, res 312 Elm Tex

Hamilton Stephen, ( c ) S L I M & Ry, res 219 Hickory

Hamilton Wm, switchman T & P Ry, rms 312 State

Hamilton Wm T, county Judge Miller County , res 1520 Water Works Av

Hamilton Miss Zebe, stenog F W Offenhauser & Co

Hammell Jacob, butcher Nick Braumeller, bds 217 W Broad

Hammell Wm, carp, res New Town

Hammer Wf, turner Texar Handle Co, res beyond limits

Hammond John, ( c ), porter, bds 610 Hazel

Hammond Ruth, ( c ) laund, res 219 E 9th

Hammond Mrs Tom t, bds 503 E 6th

Hampton Robert, ( c ) carp, bds 1416  Walnut

Hampton Thomas, painter Moody & Wright, res Rose Hill beyond limits

Hancock Ann E, ( wid Crawford), bds 403 W Broad

Hancock Miss Annie L, bds, 403 W Broad

Hancock Hancock, ( c ) lab, bds 505 Pine

Hancock Isaac, ( c ) T & P Ry, res 1118 Spruce

Hanes R R, foreman K C S Ry, bds 522 State

Hanglin Edward, bds 509 Lelia RH

Hanglin Harry, fireman, res Rose Hill s w cemetery

Hanks Alford, ( c ) lab, res W 9th R H

Hanks Richard, clerk res 312 Spruce

Hannah Wm, bkpr Water Pierce Oil Co, bds 405 E Broad

Hannon Clare, agt, bds 1103 State

Hannon Clyde, agt, Little Rock Laundry, bds 1103 State

Hannon Hal, bkpr, res 1103 State

Hannon Miss Juanita, bds 1103 State

Hannon Miss Nina, bds 1103 State

Hannon Tolbert, lineman S W Tel Co, bds 713 State Line Av

Hardee Annie, ( c ) laund, res 318 Elm Tex

Hardiman Emma, ( c ) laund, res 1003 Wood

Hardiman Frank, ( c ) waiter Rosebud Restaurant, bds 1003 Wood

Hardin Arthur, clerk Hardin Bros, res 521Laurel Ark

Hardin Bros ( J O & S Hardin), new and second hand goods, 221-223 W  Broad

Hardin Edward, bds 403 Pecan

Hardin John N, plumber Ledwidge & Co, res 620 Maple

Hardin John O ( Hardin Bros), res 517 Laurel

Hardin Miss Katie, stenog, bds 403 Pecan

Hardin Miss Mamie, stenog, bds 403 Pecan

Hardin Michael, bds 402 Pecan

Hardin Patrick, foreman K C S Ry, res 403 Pecan

Hardin Patrick Jr, bds 403 Pecan

Hardin R A, vice pres Benjamin Hardward Co, res 519 Laurel

Hardin Samuel ( Hardin Bros), res 403 Spruce

Hardin Wm C ( Benjamin Hardward Co,), sec & treas, res 810 Maple

Hardy B J, ( c ), res 832 Laurel

Hardy Columbus R, foreman S L I M & Ry, res 309 Pecan

Hardy Frances E ( wid T W), res 309 Ward

Hardy Henry T, fireman S L I M& S Ry, 306 Pecan

Hardy Leonard, bds 309 Ward, helper Souther Furniture Co

Hardy Robert W, mach C C & C Co, bds 309 Ward

Hardy Winfred F, pastor Fairview M E Church, res 1516 Laurel

Hargett Bryan F, lab, res 519 Whittaker R H

Hargett Miss Fanny, bds 519 Whittaker R H

Hargett  Wm A, grocer, res 1320 Nolthenius

Hargis Albert S, clerk Wm Brasher, bds 217 Elm

Hargis Christian, clerk bds 217 Elm

Hargrave H G, chief clerk T & P Ry, res 423 Pine

Hargraves Joseph, bds 423 Pine

Harmes Sarah, bds 1309 Nolthenius

Harmon  John R, carp, res 1420 Nolthenius

Harmon Miss Minnie, bds 106 W 4th

Harper Edgar, ( c ) lab K C S Ry, bds 817 W 12th

Harper Wm, carp , res 220 6th Av

Harrell Mrs Sarah, bds 309 Spruce

Harrington John T, bds 1706 Oak

Harris Albert, ( c ) res New Town

Harris Alonzo, ( c ) porter, bds 212 E 15th

Harris Amelia, res 220 S State Line Av

Harris Arthur, ( c ) waiter, bds 409 E Broad

Harris Bush, ( c ) servant, wks 618 Beech

Harris Charles, ( c ) farmer, res 212 E 15th

Harris Decatur, ( c ) lab, bds 524 E 3rd

Harris D, blksmith A & C Ry

Harris Edmund, ( c ) lab, res 810 Division Av C H

Harris Elizabeth, ( c ) res 622 Oak

Harris Ellen, ( c ) res 903 E Broad

Harris E Whitt, clerk T & F S Ry, res 1119 Olive

Harris Fannie, ( c ) laund, bds 203 Elm Tex

Harris Frank,clerk Wilson Bros & Smith, res 613 E 9th

Harris George E, lumber, res 311 State

Harris George, farmer, bds 912 E 11th

Harris George, ( c ) lab, bds 1312 Maple

Harris Mrs G A, bds 508 Elm

Harris George G, clerk H P Briley, bds 310 Elm

Harris Grub, lab, bds 912 E 11th

Harris Henry, carp, res 912  E  11th

Harris Henry, ( c ) grocer 1019 Hazel, res 815 Laurel

Harris Henry,( c ) porter T & P Ry, res 1324 Maple

Harris H M, ( c ) clerk, bds 722 W 4th

Harris Isom, ( c ), bds 810 Division Av C H

Harris James, res 401 Marietta

Harris Rev J M, ( c ) pastor Canaan Baptist Church, res 811 Laurel

Harris John N, mess Pac Exp Co, res 613 E 9th

Harris Julia, ( c ) laund, bds 622  Oak

Harris Lawrence, ( c ) lab, res 1410 Beech

Harris Lizzie, ( c ) dom 321 Walnut

Harris Lottie, ( c)  laund, res 619 W 3rd

Harris Mary, ( c ) laund, res 416 Oak

Harris Mary, ( c ) laund, bds 810 Division Av C H

Harris Miss Mattie, bds 207 W 11th

Harris Mattie, ( c ) laund, bds 805 W 3rd

Harris Morris A, fireman T & P Ry, bds 315 Pine

Harris M J, bds 613 E 9th

Harris M J, ( c ) dom, bds 814 Laurel

Harris Mrs M S, bds 1022 W 4th

Harris Polk, farmer, bds912 E 11th

Harris Richard, lab C C & C Co, res same

Harris Samuel, ( c ) restaurant 409 E Broad, res same

Harris Samuel L, ( c ), wks Texas Produce Co, bds 814 Laurel

Harris Sylvester, ( c ) bds 409 E Broad

Harris Texana, ( c ) cook, res 938 Beech

Harris Wm, ( c ) lab, bds 1507 Laurel

Harris Wm, ( c ) lab, bds 212 E 15th

Harris Wm, carp, bds 853 Dudley Av C H

Harris Willis, ( c ) lab, bds 303 Spruce

Harrison Miss Cora, waiter Pratt’s Eating House, rms same

Harrison Emma L, clerk Weisman & Co, bds 1303 W 6th RH

Harrison Henry, ( c ) lab Texar Ice Co, bds 509 Elm Tex

Harrison James, brakeman S L S W Ry, rms 218 W 3rd

Harrison Miss Leona, waiter Pratt’s Eating House, rms same

Harrison Miss Louisa, clerk J Weisman & Co, res 313 Congress

Harrison Martha B, ( wid E H ), res 1303 W 6th R H

Harriss J W, R R Contr, rms 227 N Y Lif Bldg, Kansas city, Mo, res 621 Hickory

Harris Lorna, bds 621 Hickory

Hart Bobbie, bds 414 Maple

Hart D Thomas, clerk R M S Union Depot Transfer, res 902 E 11th

Hart Ella, ( c ) dom, bds 616 Hazel

Hart Mrs. Emma ( wid Levi ), bds 1502 Pine

Hart Ernest, trav agt, bds 508 Elm

Hart John W, bds 306 Walnut

Hart Miss Lela, bds 508 Elm

Hart Robert D, lawyer 215 ½  Pine, res 423 Maple

Hart Robert J, res 414 Maple

Hart Samuel, tel opr, bds 508 Elm

Hartsough J B, clerk Huckin House, res same

Harvy  Calvin C, car inspr, res 1103 County Av

Harvy Harry, bds 1103 County Av

Harvy Harriet, ( c ) laund, res r 221 Maple

Harvy Mary, ( c ) dom, wks 501 Whittaker

Harwell Mrs Annie ( J L ), res 1321 Hazel

Harwell James T, carp, res 1512 Spruce

Harwood Wm L, confr 210 State Line Av, res 214 ½  E Broad

Haskind Lee, ( c ) lab, S L S W Ry, res 914 W 4th

Havens Frank D, chief clerk T & F S Ry, res 614 Olive

Hawk H E, lab, res 216 East C H

Hawkes Joseph, section foreman S L I M & S Ry, bds 107 Senator

Hawkes Margaret, ( wid J H ), bds 107 Senator Av

Hawkes Miss Mary, bds 107 Senator Av

Hawkes Richard, foreman, bds 107 Senator Av

Hawkins Emma, ( c ) cook 1020 W 3rd

Hawkins James, brakeman S L I M & Ry, rms 805 E Broad

Hawkins Jesse, ( c ) farmer, r 309 Spruce

Hawkins John, ( c ), res 315 Oak

Hawkins Margaret, ( c ) laund, bds 1103 State

Hawkins Polk, ( c ) lab S L I M & S Ry, res 716 Division Av

Hawkins Richard, ( c ) lab, res 218 Senator Av

Hawkins S R, ( c ) lab, bds 1209 Beech

Hawkins Samuel T, ( c ) lab Tilson Lbr Co, res Rose Hill beyond limits

Hawkins W H, ( c ) farmer, res 1209 Beech

Hawthorn Samuel W, sawyer C C & C Co, res 408 Lelia R H

Hayden Amanda, ( c ) laund, bds 710 Hazel

Hayden Charles, ( c ), porter Parkins & Connella, res Elm Tex

Hayden  Charles E, mgr Texar Table & Furniture Co, res 304 E 5th

Hayden  David, lab res 717 Elm Tex

Hayden Harry H, bkpr Wm Buchanan, res 305 E 5th

Hayden Miss Mate, bds 521 Pecan

Hayden Mollie, ( c ) bds 1527 State Line Av

Hayden Wm L, capitalist, bds 521 Pecan

Hayes Emma, ( c ) dom, res 414 Maple

Hayes Lena, ( c ) laund, bds 722 W 4th

Hayes Letitia, ( c ) laund, res 214 West

Hayes Mary A, ( wid J M ), bds 120 Argyle

Hayes Thomas, bds 515 W 12th

Hayes Wm J, carp res 931 County Av

Haynes Andrew, ( c ) lab, bds 1210 Ash

Haynes H C, propr Twin City Bottling Works, res E 9th beyond limits

Hays George, wks T & P Ry

Hays George A, Lawyer, real estate and loans 109 ½ E Broad, res 602 Walnut

Hays Herbert M, clerk G a Hays, bds 602 Walnut

Hays Herman, ( c ) butcher Nick Braumiller

Haywood R J, farmer, bds 305 Maple

Head Claude, clerk Turner Bros, bds 321 Walnut

Head F H, trav agt Turner Bros, bds 321 Walnut

Head James F, lawyer ( Scott, Lake & Head ), bds 223 Walnut

Heard Henry, ( c ), lab, bds 518 E 8th

Heard Mrs Lucy, clerk J Weisman, bds 307 State Line Av

Heffren Wm H, news agt K C S Ry, rms 218 W 3rd

Heflin James F, clerk Brown & Ryler, res 1018 Beech

Heidelberg Lawrence G, bds 928 State Line Av

Heilbron Charles, clerk, bds 521 Maple

Heilbron Dock, clark L Heilbron, bds 521 Maple

Heilbron Emma, res 521 Maple

Heilbron Harry, clerk Louis Heilbron, bds 521 Maple

Heilbron Isaac, clerk bds 521 Maple

Heilbron Louis,jeweler 104 W Broad, res 521 Maple

Heilbron Ray, clerk Louis Heilbron, bds 521 Maple

Heilbron Tommy, bds 521 Maple

Heimer Miss Ida, bds 707 Olive

Heimer Miss Lucille, bds 707 Olive

Heimer Munzes, res 707 Olive

Heimer  Miss Rose, bds 707 Olive

Heisseren L P, fireman S L I M & S Ry, res 709 Dudley  Av CH

Heisserer Miss Winnie, bds 709 Dudley  Av C H

Helms Allison L, grocer, res 216 E 8th

Helms John, clerk, bds 216 E 8th

Hemingway J, fireman S L S W Ry

Henderson Celeste, ( c ) laund, bds 222 4th Av

Henderson Charles, ( c ) lab, bds 876 Cotton Belt tracks C H

Henderson Edward M, clerk O’Dwyer & Ahern, bds 321 Walnut

Henderson James, ( c ) lab, bds 211 E 3rd

Henderson Mollie, ( c ) laund, bds 104 Ferguson C H

Henderson Mollie, ( c ) laund, Ralph Bros

Henderson Stephen, ( c ) cook Cosmopolitan Hotel, res 210 Elm

Henry Ada, ( c ) laund, bds 201 Elm Tex

Henry Charles, deputy marshal U S P O, res 302 Vine

Henry Elizabeth, laund, res 1201 Grand Av

Henry Francis M, ( Henry & Henry ), lawyers, res s e cor Lelia & T & P Ry tracks

Henry George, ( c ) farmer, bds 719 Henry Av  C H

Henry Miss Johanna, bds s e cor Lelia Av and T & P Ry tracks

Henry John, ( c ) driver Hunter Transfer Co, res 1118 Pine

Henry John, ( c ) lab K C S Ry, bds 1017 Oak

Henry John, ( c ), lab, res 309 E 6th

Henry Lula, ( c ) laund, bds 1201 Grand Av

Henry Pearl, ( c ) laund, bds1109 E Broad

Henry P G, Justice of the Peace, res 803 Spruce

Henry S J, ( Henry & Henry ), lawyer, res 808 W  8th

Henry Wilson, ( c ) lab, bds 518 E 8th

Henry & Henry ( F M & S S ) lawyers, 307 ½  W Broad

Henson James S, driver Texar St Ry, res County Av behond limits

Herman Max, tailor I Rosenbaum, res 216 Walnut

Herring Osie, fireman T & P Ry, res 1423  State

Herrington Arthur S, clerk J P Mc Mickle, bds 1105 State Line Av

Herron Nancy, ( c ) dom, bds 314 E 8th

Hervy Lewis, lab S L S W Ry, bds 914 Wood

Hervey Mary, ( c ) bds 913 E Broad

Hervey Robert, ( c ) porter Edward Harness Co,  res 914 Wood

Hess Frank, clerk Ralph Bros, bds 309 Elm

Hesterly Mis Hattie, bds 14 Maple 

Hesterly Homer, clerk T & f S Ry, bds 414 Maple

Hewett Charles R, carp, bds 1406 Nolthenius

Hewett Daniel T, clerk T & P Ry, res 519 Lelia R H

Hewett Miss Estella E. bds 1311 Nolthenius

Hewett RA,  contr, res 1311 Nolthenius

Hewett Wm L, carp, bds 1311 Noltenius

Hicks Miss Annie, bds 1928 Maple

Hicks Co Ltd ( The ) Samuel B Hicks pres, Yale Hicks vice pres, W F Chase sec and treas, F W Hustmyre mgr, s w cor W Broad & Elm Tex

Hicks Dock, ( c ) lab, res 1414 Laurel

Hicks James E, fireman S L S W Ry, res 1307 W 4th  R H

Hicks Jean, lab, bds 1421 W 4th  R H

Hicks J A, watchman Texar Mill & Elev Co, res 1920 Maple

Hicks John T, carp, res 1928 Maple

Hicks Lloyd, lab T & P Ry, res 207 Grand Av

Hicks Oza, ( c ) lab, bds 207 W 11th

Hickerson  Wm, ( c ) lab, bds 1413 Ash

Hidon E N, mess Pac Exp Co, 102 W 7th

Higginbotham Miss Dana, bds 314 Elm

Higginbotham  Miss Florence, milliner M Galvan, bds 314 Elm

Higginbotham Rufus, Justice of the Peace 216 ½ E Broad ,res 314 Elm

Higginbotham Rufus Jr, clerk Racket Store, bds 314 el,

Higginbotham Sanford, carp bds 314 Elm

Higinbotham Miss Manie, bds 819 State

High Ervin, clerk H P Briley, res 419 State

High Oscar, treas Foreman Shoe Co, res 114 w 4th

High Wm, ( c ) porter, res 209 E 13th

Hildreth H Byron, bds 1403 Hazel

Hildreth John v, grocer 323 E Broad, res 1403 Hazel

Hildreth Mark T, bds 1403 Hazel

Hill Alice, ( c ) bds r 703 Hickory

Hill A M , propr, So Vinegar Co, res 1103 Olive

Hill Charlie, ( c ) lab, res 903 Wood

Hill Daphne, cook, rs 917 Wood

Hill David D, ( c ) lab, res 906 Ash

Hill Henry, ( c ) lab, bds 905 W 4th

Hill Hood, ( c ) lab,res 101 Ferguson C H

Hill Ida, (c ) laund, res 404 E 4th

Hill John, painter Moody & Wright, bds 215 Vine

Hill John P, blksmith, res 1516 Maple

Hill Johnson, ( c ) lab, res 303 W 9th

Hill Mattie, ( c ) laund, bds 215 West

Hill M, ( c ) lab, res 917 W 6th

Hill Thomas, ( c ) porter J W Lashley, res 501 E 5th

Hill W E, ( c ) barber, res 835 Laurel

Hiller Frank D, dry goods 215 E Broad, res 213 ½ Maple

Hiller J S, trav agt, res 524 Maple

Hiller James C, dry goods 213 W Broad, res 213 ½  same

Hiller Miss Mabel, bds 524 Maple

Hillman C E, bds 916 W 16th, finisher Southern Furniture Co

Hillman Miss Inez, bds 916 W 16th

Hillman G W, mach, res 1607 Olive

Hillman Joshua W, lawyer, res916 W 16th

Hillman Miss Lillie, bds 916 W 16th

Hillman Walter, carp, bds 916 W 16th

Hillman Wm H, fireman, res 1400 W 4th R H

Hilzheim Samuel f, genl baggage agt, bds Huckins House

Hines Edward, chief clerk S L S W Ry

Hinson Wm A, ( c ) lab Texar Walter Co, bds 417 W Broad

Hinton Charles, ( c ) lab, bds 322 5th Av

Hinton Maria, ( c ) wks 603 Hazel

Hix Frank S, director Hix Band, res 808 Hazel

Hobdy Miss Annie, rel opr SW Tel Co, bds 321 Hazel

Hobgood Mrs Abigail C ( Winfrey & Hobgood), res 312 W Broad

Hobgood Dock, grocer 310 W Broad, res 312 same

Hobgood Thomas J, clerk res 312 W Broad

Hobson Clay d;, bds 721 Beech

Hobson Harry, bds 721 Beech

Hobson Homer D, bds 721 Beech

Hobson Horace W, switchman S L S W Ry, res721 Beech

Hobson Howard, switchman S L S W Ry, bds 408 Pine

Hobson Howard S, switchman T & P Ry, res 419 Elm

Hobson John, lab, bds 1111 Maple

Hobson Ola, bds 1201 Maple

Hobson Robert H, carp, res 1201 Maple

Hodge Annie, ( c ) dom, res 321 Beech

Hodge Edward, bricklayer,bds 1508 County Av

Hodge Fannie, ( c ) dom, bds 321 Beech

Hodge Hettie, res 312 W 4th

Hodge H D, clerk S L I M & S Ry Co, res 412 W 4th

Hodge Lucy, ( c) nurse, bds 1011 Laurel

Hodge Robert, lab, bds 412 W 4th

Hodge Samuel, ( c ) lab, bds 1208 W 8th R H

Hodge Stephen, ( c ) lab, bds 1208 W 8th R H

Hodge Tenie, ( c ) bds res 321 Beech

Hodges Jesse, ( c ) lab, K C S Ry, bds 420 W 9th

Hodges R E, wks Standard Novelty Works

Hodgen Steven R, bkpr Joseph McShane, res 1216 W 7th

Hodgins W J, condr, res 417 Elm

Hodnett Ned, lab T & P Ry, bds S Statel Line Av s S L S W tracks

Hodnett T E, foreman T & P Ry, res S State Line Av s SLSWtracks

Hoeck H W, cigar mfgr 204  ½  W Broad, rms 201 ½ same

Hoeck Robert F, blksmith, res 1510 W 4th R H

Hoffman Fredrick H, Supt The Bradstreet Co, over  State Bank of Texar, rms same

Hoffman George, res 925 Spruce

Hoffman Hardware Co, Otto Hoffman pres, W F Drew sec, and treas, 220 e Broad.

Hoffman John G, plumber 216 State, res 1310 W 6th

Hoffman Miss Mary, bds 924 Spruce

Hoffman Otto, pres Hoffman Hardware Co, res 612 Hickory

Hogane Lucinda V, ( wid Edgar ), bds 715 Pine

Holcom DC, carp bds 302 Vine

Holey John ( c ), lab, bds 307 Elm Tex

Holleday De Witt, switchman, bds 414 Elm

Holliday Emma, ( c ) laund, res 1404 Laurel

Holliday Margaret, bds 414 Elm Tex

Holliday Orlando, dentist, res 414 Elm Tex

Holliday Randolph, brakeman S L S W Ry, bds 403 W Broad

Hollis Miss Fannie May, bds 617 E 3rd

Hollis Francis M, bds 617 E 3rd

Hollis Gideon J, contr, res 617 E 3rd

Hollis Miss Mary G, bds 617 E 3rd

Hollister Henry, coll, bds 1608 Olive

Holloway James G , clerk S L I M & Ry, res 211 State

Hollowell Louella, ( c ) laundk bds 711 Ward

Hollums Teresa, bds 1511 Laurel

Holman Henry B, U S deputy marshal, res 321 Walnut

Holman Mary A, boarding, res 321 Walnut

Holman Miss Mary L, bds 321 Walnut

Holmes Babe, lab, S L S W Ry, rms 203 Elm

Holmes  Eugene C, harness mkr Edwards Harness Co. bds s w cor Victoria and Rose C H

Holmes Frank L, mess Pac Exp Co, res 403 W Broad

Holmes George W, bds 623 Ash

Holmes Ollie, bds 1422 Laurel

Holmes Paris ( wid W C ), bds 1123 Walnut

Holmes P E, music tchr, bds s w cor Victoria and Rose beyond limits

Holmes R B, tchr, bds s w cor Victoria and Rose beyond limits

Holt Henry, bds 3 S Elm Tex

Holt Laura, ( c ) res 810 W 3rd

Holt Robert, brkpr Josey Ward & Co, res 611 Pine

Holstein Laura, ( wid P J ), res 1317 Wood

Holton Wm, ( c ) lumber grader C c & C Co, res 876 Cotton Belt tracks C H

Hood Frank, brakeman S L S W Ry, bds 403 E Broad

Hood Hugh, mach A & C Ry, res 405 Spruce

Hooks, Miss Bettie, res 302 Spruce

Hooks Charles A, Notary Public, res 702 W 21st

Hooks Charles A Jr, pharmacist William & Williams, 702 W 21st

Hooks George, ( c ) lab T & P Ry, bds 902 W 6th

Hooks Henry, ( c ) driver, res 301 W 9th

Hooks Miss Nannie, bds 302 Spruce

Hooks Patsy, ( c ) laund, 509 W 10th

Hooks Miss Pearla, bds 302 Spruce

Hooks R W, clerk J F Hunter, res 702 W 21st

Hooks Sallie, ( c ) wks 502 E 8th

Hooks Silas, ( c ) servant, res 1418 Laurel

Hooks Miss Susie, bds 1722 Hazel

Hooks Wm, ( c ) lab, bds 502 E 8th

Hooker Robert, painter, res s e cor Kelson and Division C H

Hooper Anderson, ( c ) restaurant, res 413 E Broad

Hooper Harry, brkpr Texar Liquor Co, rms 218 ½  W Broad

Hoover George W, car inspr, res 405 E Broad

Hopkins C L, lab Texar Ice Co, res 1426 Nolthenius

Hopkins David H, res 914 State Line Av

Hopkins Edward H, driver Texar Ice Co, res 517 Laurel

Hopkins Francis ( c ) laund, res 114 S Oak

Hopkins George, ( c ) porter, bds 612 Laurel

Hopkins Grant, ( c ) lab, bds 1316 Ash

Hopkins John, ( c ) lab, bds 1316 Ash

Hopkins Lucinda, ( c ) laund, res 1316 Ash

Hopkins Parthenia, ( c ) cook, bds 1316 Ash

Hopkins R H, carp, res 914 State Line Av

Hopkins Samuel G, City pass and ticket agt T & F S Ry, res 620  Pine

Hopkins Thomas, ( c ) lab C C & C Ry, res620 Pine

Hopson George, ( c ) lab res 612 Laurel

Hopson James B, ( c ) lab, res 843 Laurel

Hopson Richard, porter, bds 842 Laurel

Horeman Robert, servant,  wks 709 Hazel

Horridge Richard, ( c ) lab, bds 805 Laurel

Horton Jesse F, engr S L S W Ry, res 1303 Pecan

Horton Wm S, Prin East Side High School, bds 405 E 5th

Horsy Nelson, lab S L I M & S Ry, bds 1416 Spruce

Hoskins Albert, ( c ) lab Twin City Bottling Works, bds 824 Oak

Hoskins Mattie ( wid James ), res County Av beyond limits

Hosley George, ( c ) cook Huckins House, res 308 E 7th

Hourigan P J, clerk, bds 217 Elm

House E M ( wid J M ), res 1315 County Av

House John W, clerk Texar Hardware Co, res 1105 County Av

House Joseph M, mach Texar Car & Foundry  Co, bds 1315 County Av

House Miss M E, bds 1315 County Av

Houston Alexander, lab L R Coop Co, res 216 S Oak

Houston Carrie, ( c ) laund, r 619 W 3rd

Houston Edgar, carp, bds 111 W 6th

Hovey Charles A, clerk bds 524 Pine

Hovey Charles P, Agt T & P and S L I M & Ry, res 524 Pine

Howard Clarisee, ( c ), dom, bds 818 Laurel

Howard Eliza, ( c ) laund, res 1110 Beech

Howard Eugene, ( c ) lab, res 501 Preston Rd

Howard Guy T, clerk T & F S Ry, res 402 Maple Tex

Howard Harriet, ( c ) laund 501 Preston Rd

Howard Henry, ( c ) farmer,  res 723 Oak

Howard John, ( c ) lab, res 501 Preston Rd

Howard J B, foreman C C & C Co, res 403 Oak

Howard Mamie, ( c ) cook,bds 312 E 8th

Howard Montgomery, ( c ) lab, 312 E 8th

Howard Wm, grocer, res 821 E Broad

Howard Wm, ( c ) lab, res 916 W 4th

Howell J W,mach T & P Ry, res 1313 Nolthenius

Howlett E L, clerk Ralph Bros, rms 114 E 4th

Howlett Wm H, driver Chatfield & Burhman, res 938 Laurel

Howze Andrew, clerk Brewer & Sandaerson, bds 511 Pine

Hoy Lee, clerk T & P Ry,, rms 312 W 6th

Hoyt Harry E, clerk Chatfield & Burhman, res 809 Beech

Hubbard G M, mach C C & C Co, bds 1001 Spruce

Hubbard James, lumber, res 1001 Spruce

Hubbard Miss Jessie, bds 1001 Spruce

Hubbard Miss Mildred, bds 1001 Spruce

Huckins House, Joseph Huckins propr, E Front n e cor Pine

Huckins Joseph Jr, mgr Huckins House, res same

Huddleson Bros, ( Wm L, James F, Edgar H and Walter D ), meats 205 E Broad, phone 45

Huddleston Edgar H, Huddleston Bros, 305 Walnut

Huddleston James F, Huddleston  Bros, res 1522 State Line Av

Huddleston Walter D, Huddleston Bros, res country

Huddlston William L, Huddleston Bros, res 305 Walnut

Hudgins Miss Cora, bds 838 State Line Av

Hudgins Hosea P, Justice of the Peace 206 ½  Vine, rms 5, res 838 State Line Av

Hudgins Wm P, mess Pac Exp Co, res 1104 County  Av

Hudson Benjamin, contr, res 1508 Olive

Hudson Fannie, ( c ) laund, bds 210 Burton C H

Hudson Farrell, ( c ) lab, res 210 Burton C H

Hudson John, ( c ) lab, res Boston Rd 1 w K C S Ry

Huff Herbert, sawyer C C & C Co, res same

Huff Joseph, switchman S L I M & S Ry, res 203 Grand Av

Huff Wm W, carp, bds 721 Hazel

Huffman Miss Annie, clerk Texar Music & Furniture Co, res 1419 W 9th

Huffman Charles A, millwright, res 1305 W 4th R H

Huffman Fred, wks C C & C Co

Huffman John, carp, res1419 W 4th R H

Huffman Miss Sophia, dressmkr, bds 1419 W 4th R H

Huggins Antonio, lab K C S ry, res 1505 Laurel

Hughes B M, tel opr, bds 309 Walnut

Hughes Clara, ( c ) dom 217 Elm

Hughes Frank, Mgr W U Tel Co, res 514 E 4th

Hughes George H, lab 1909 Maple

Hughes James W, lab, res 1909 Maple

Hughes James W Jr, chief Texar Fire Dept, bds 1909 Maple

Hughes J M, mgr Texar Carriage Co, res 917 Olive

Hughes Joseph P, dist clerk Bowie Co, bds 1909 Maple

Hughes Minnie, ( c ) laund, res 618 Oak

Hughes M O, carp, bds 203 Oak

Hughes Nannie J, bds 1909 Maple

Hughes Roy, bds 513 E 4th

Hughes Mrs Rosa, res 211 Elm Tex

Hughes Wm, clerk Texar Trading Co, res 309 Walnut Ark

Huie Miss Nina, printer The Moore Printing Co, res 315 ½ E Broad

Huett Henry, ( c ) lab, bds 201 Elm Tex

Hull Ralph, carp, res 836 Hazel

Humphrey George H, lab, res 1514 Locust

Humphrey Robert, fireman, bds 1524 Oak

Humphreys Sarah, ( c ) laund, bds 311 E 3rd

Humphreys Wm, ( c ) servant, wks 521 Hazel

Hunt Preston, City Phys 207 ½ Pine, bds 307 State Line Av

Hunter Anna M ( wid John H ), bds 1219 Walnut

Hunter Elbert, clerk, bds 806 State Line Av

Hunter Miss Fannie, res 411 Spruce

Hunter Ferd A, clerk Hunter Transfer co, res cor 5th & State

Hunter Harry, bds 1320 Hazel

Hunter Harry L, agt, res 1219 Walnut

Hunter John A, farmer, bds 1320 Hazel

Hunter John F, Hunter Transfer & Storage Co, res 1300 Water Works Av

Hunter J F Storage Co, John F Hunter, propr 319-321 E Front

Hunter Miss Maggie, bds 411 Spruce

Hunter Miss Pinkie, bds 411 Spruce

Hunter Thomas W, Propr Hunter Transfer Co, res 1112 Wood

Hunter Transfer Co, T W Hunter, propr, 309 E Front

Huntly Walter, clerk John P Kline, bds 220 Walnut

Hurley Daniel, condr S L S W Ry, rms 109 ½ W Broad

Husk Wm, car rep T & F S Ry, bds 1414 Nolthenius

Husley M B, tel opr S L S W Ry, bds 319 Hazel

Hustmyre Frank W, mgr The Hicks Co Ltd, res 608 Walnut

Hutchinson Charles H, supt Union Stock Yards, res E 9th beyond limits

Hutchison W E, pharmacist Boyd Drug Co, bds 713 State Line Av

Hynes Edward, chief clerk S L S W Ry, bds 511 State

Hynson Miss Cornelia, bds 312 State

Hynson Cuggie, bds 721 State Line Av

Hynson Harry, engr, bds 721 State Line Av

Hynson Ida ( wid H C ), music tchr, res 721 State Line Av

Hynson Miss Mary L, bds 721 State Line Av 

I

Ingle E T, pastor,bds 421 Spruce

Ingram Eli, lab Texar Livery Co, bds 211 Oak

Ingram Miss Grover C, student, bds 522 Hickory

Ingram John,clerk Randolph Hotel, bds 300 W Broad

Imperial Lumber Co, G Munz pres, W C Paxto sec & treas 215 ½  Pine

Ingram Miss Cora A, student, bds 522 Hickory

Ingram John David, clerk Rector Store co, res 522 Hickory 

Ingram Miss Lucy, bds 522 Hickory

Ingram Susan ( wid J W ), bds 615 Pine

Ingram Weldon T, bds 522 Hickory

Interstate Bottling Works ( operated by Texar Ice Co), W Front n w cor Spruce

Interstate Drug Store P C Williams propr, 212 W Broad

Interstate Mercantile Co, J H O’Neal pres, C M Robertson vice pres, M F Bonham sec, J Yarborough tres, 114 E Broad

I O O F Hall, 205 ½ E Broad

Irvin George,paper hanger Moody & Wright, bds 215 Vine

Irvin George, painter Moody & Wright, res Hickory beyond limits

Irvin Hugh, bds 923 Ash

Irwin Elizabeth, ( c ) cook, bds 400 E 13th

Isenkranz Max, dry goods, res 502 E 4th

Isaac Robert, ( c ) lab, res 1603 Pine

Isby Austin, ( c ) porter Turner Bros, res 1705 Pine

Isham R S, lab, res Spruce beyond limits

Ivey Dennis, ( c ) lab, res 414 E 4th

Ivory John, ( c ) pastor Mt Pisgah Baptist Church, res Rose Hill beyond limits 

J

Jacks John, clerk J Weisman & Co, res 518 E 4th

Jackson Andrew, ( c ) lab K C S Ry, res 1519 Oak

Jackson Belle, ( c ), bds 906 W 5th

Jackson Bros ( Moses M & Edgar A), loans 215 E Broad

Jackson Cora, ( c ) bds 616 Elm Tex

Jackson Daisy, ( c ) techr, bds 805 Laurel

Jackson Dolly, ( c ) res 312 Spruce

Jackson Emma, ( c ) bds 913 Edwards Av C H

Jackson Erastus, lab, bds East St beyond limits C H

Jackson George, ( c ) lab, bds 101 Ash

Jackson Henry B, switchman S L S W Ry, res 606 Beech

Jackson Henry C, ( c ) clerk res Cotton  Belt tracks beyond limits CH

Jackson Henry D, clerk res 606 Beech

Jackson James,  deputy constable, res 1007 Beech

Jackson James, ( c ) lab, res 907 Elm Tex

Jackson James, ( c ) lab T & P Ry, res 812 Elm Tex

Jackson James, (c) lab S L S W Ry, bds 812 W 5th

Jackson John, (c) lab, bds 907 Elm Tex

Jackson Jane, (c) res 1109 Pine

Jackson J L, fireman C C & C Co

Jackson Lewis, (c) bds 1302 Maple

Jackson Louisia, (c) res 808 Elm Tex

Jackson Lula, (c) res 720 W 7th

Jackson Mauc, res 913 W 4th

Jackson M A, (c) cook, bds 1317 Ash

Jackson Nathan, (c) lab, res 516 Elm Tex

Jackson Ned, (c) res 309 Elm

Jackson Perry, (c) porter, bds 616 Hazel

Jackson Samuel a, clerk Dock Hobgood, res 824 Hazel

Jackson Theodocia, (c) laund, bds 845 Laurel

Jackson Thomas, (c) lab, bds 907 Elm ex

Jackson Thomas, lab C C & C Co, bds 1109 Pine

Jackson Walter, lab, res 211 Grand Av

Jackson Wm, lab, bds 620 Walnut

Jackson Wm, (c) lab Standard Novelty Works, res 208 S Oak

Jackson Wm, (c) lab K C S Ry, bds 410 Elm Tex

Jackson W L, Salvation Army, rms 211 Elm Tex

Jacob James e, lab, res 1602 Nolthenius

Jacobs J H, lab, wks Saginaw Valley Coop Co

Jacobs Sol, stenog Bradsteet Co, bds 402 Maple

Jacques Wilbur A, coll Hardin Bros, res cor 20th & Walnut

James Anna B ( wid E G ), res Rose Hill beyond limits

James Benjamin, (c) barber George C Johnson, bds 618 Oak

James Benjamin F, clerk S L I M & S Ry, res 116 Argyle

James Charles, carp, bds Rose Hill beyond limits

James Clarence, mach Texar Car & Foundry Co, res 1516 County Av

James Daniel V, clerk W U Tel Co, bds 116 Argyle

James Della, (c) bds 30 West

James Elizabeth, bds 618 Oak

James Fannie, (c) laund, bds 313 E 4th

James Grover, lab wks L R Coop Co

James H helper, wks Souther Furniture Co

James Henry, clrk, bds 906 W 3rd

James Henry, (c) lab, bds 313 E 7th

James James, (c) lab, res 1316 Pine

James JH, (c) lab, bds 901 Laurel

James Lucius, (c) lab, bds 618 Oak

James Thomas, wks L R C oop Co

Jamison Mary, (c) dom, wks 605 Hickory

Jamison Precilla, (c) laund, res 518 E 8th

Jamison Rosa, (c) dom, bds 518 E 8th

Jamison Wesley, (c) lab, bds 705 Wood

Jarrett Daisy, (c) bds 817 W 15th

Jarrett P A, (c) blksmith, res 402 Beech

Jeffcoats Miss Cora M, wks 116 Grand Av

Jefferson Thomas (c) waiter Cosmopolitan , bds 303 W 9th

Jeffrey Frank, (c) lab S L S W Ry, bds 110 S Oak

Jenkins Amanda, (c) res 923 W 6th

Jenkin Charles J, carp, res 1511 Wood

Jenkins Hazel B, mgr Fowler Commission Co, res 522 E 4th

Jenkins James, (c) clerk, res 1311 Ash

Jenkins Sumpter H, lab, bds 1511 Wood

Jenkins Ulrich, (c) bds 514 E 8th

Jenkins Wm, (c) porter Olivara & Co, res 523 Laurel

Jenkins Wm, (c) lab, res 819 Laurel

Jenkins Willie, (c) dom, bds 514 E 8th

Jennings Mattie, (c) laund,bds 832 Laurel

Jester Alfred A, painter, res 908 E 4th

Jester Miss Susie, stenog S D Lary, bds 102 Grand Av

Jester Nancy J (wid WR), res 102 Grand Av

Jeter Augustus, painter Moody & Wright, res cor 10th & Elm Tex

Jeter Joseph, painter Moody & Wright, res College Hill

Mt Sinai Jewish Congregational, s e cor 4th & Walnut

Jewell Henry, driver Texar Street Ry Co, res 1720 E 9th

Jiles Matthew, (c) lab K C S Ry, bds 914 W 4th

Jobe Edwin T, carp K C S Ry, res 1213 E 6th

Johns Miss Etta, bds Vernal Av n e cor Rose C H

Johns, Miss Gertha, bds Rose n e cor Vernal Av C H

Johns James M, phys, res Rose n e cor Vernal Av C H

Johnson Ada, (c) laund, bds 917 E Broad

Johnson Adam, (c) lab, S L S W Ry, res 1116 Wood

Johnson Alice, (c) cook, bds 1102 Beech

Johnson Allen, (c) lab L S W Ry, res 1424 Spruce

Johnson Miss Annie S, bds 322  S State Line Av

Johnson Benjamin, (c) lab, wks Standard Novelty Works

Johnson Carrie, (c) cook, bds 1411 Ash

Johnson Caroline, (c) laund, res 315 Oak

Johnson Charles, (c) carp, res 834 Laurel

Johnson Charles L, furnished rooms 311 ½  E Broad, res same

Johnson Charles M, (c) dray, res 614 W 14th

Johnson Clarence R, condr T & P Ry, bds 61 Wood

Johnson Claudine, (c) bds 1301 Beech

Johnson Cervilla, (c) bds 917 E Broad

Johnson Cordelia, (c) wks 319 Hazel

Johnson David, (c) lab K C S Ry, res915 W 15th

Johnson Dell W, clerk K C Sry, res 401 Maple

Johnson Della, bds 616 Elm Tex

Johnson D W, (c) lab, res 223 Jackson C H

Johnson Elizabeth, (c) cook, bds 512 Maple

Johnson Fannie , (wid F S), res 1119 Spruce

Johnson Fannie, (c) res918 W 7th

Johnson Frank, (c) cook, res  822 Laurel

Johnson Frederick, (c) restaurant, res 306 West

Johnson George, (c) lab, res 1007 Phenie Av R H

Johnson George W, clerk K C S Ry, bds 402 Maple

Johnson George W, (c) barber 118 State Line Av, res 703 Ash

Johnson Harriet, (c) laund, bds 213 Hickory

Johnson Henry S, phys, res 1101 E Broad

Johnson Henry, (c) res 1407 State Line Av

Johnson Henry, (c) lab, bds 312 E 8th

Johns H H, clerk  S L S W Ry, bds 217 W Broad

Johnson James, clerk bds 619 Laurel

Johnson James, (c) lab S L S W Ry, bds 1511 State Line Av

Johnson James, (c) lab, res 521 Ward

Johnson James J, (c) engr C C & C Co, res 175 W 17th

Johnson Janie, (c) bds 406 E 10th

Johnson Jesse, (c) lab, bds 918 W 4th

Johnson John, lab, res 1220 Oak

Johnson John, news agt, res 1519 Hazel

Johnson Joseph L, clerk Chatfield & Burhman, res 947 County Av

Johnson Joseph s, driver Dan Gallagher, res 612 State

Johnson Julian, (c) lab S L S W ry, res 1014 E 5th

Johnson J C, (c) tchr, res 816 Wood

Johnson J H, (c) lab Saginaw Valley Coop Co

Johnson J J, (c) mechanic, res 401 E 13th

Johnson Lawrence P, engr T & P Ry, res 1015 State

Johnson Lelia B, (c) dom, bds 715 Laurel

Johnson Lewis (c) lab, res 1007 Phenie Av R H

Johnson Lindsey, (c) lab, res 425 Senator Av

Johnson Malvin, (c) lab, bds 110 Ferguson C H

Johnson Mary, (c) res 609 Oak

Johnson Mary V, (c) bds 714 Oak

Johnson Newton, (c) lab S L S W Ry, bds 416 Elm Tex

Johnson Pauline, (c) tchr, ds 1401 Beech

Johnson Peter, engr, res 520 Olive

Johbson Robert, (c) porter Huckins House, res 413 E 13th

Johnson Robert, (c) lab, res 715 Laurel

Johnson Robert, (c) lab, T & P Ry res 111 Spruce

Johnson Ruben, (c)  servant, bds 405 E 13th

Johnson Miss Sarah, bds 1513 Hazel

Johnson R W, trav agt, bds 502 Pecan

Johnson Sidney, (c) lab, bds 415 E Broad

Johnson Steven H, porter res 1404 Pine

Johnson Virginia (wid John), res 1123 Spruce

Johnson W H, (c) grocer, res 1221 Laurel

Johnston CR, bds 514 Olive

Johnston Davud B, bkrp Natl Cotton Oil Co, res 514 Olive

Johnston Miss Janette, bds 502 Pecan

Johnston Miss Mamie, tchr, bds 502 Pecan

Johnston Miss Sudie, tchr Public Schools, bds 722 Beech

Jonston F B (wid W B), res 502 Pecan

Joint Freight Office (S L I M & S & R & P Rys), C S Hovey agt, foot Elm

Johnson Rev  J L, pastor, res Artesian av n w cor Division AV C H

Jones Alexander S. foreman T & P Ry, res County Av beyond limits

Jones Benjamin, (c) bds 1224 Maple

Jones Benjamin P, carp, res 1222 W 4th R H

Jones Miss Birdie, bds 513 State

Jones Buster, carriage painter 307 W Broad, bds 206 W Front

Jones Charles, (c) lab, wks S L I M & S Ry

Jones Claude, bds 1511 Laurel, lab Southern Furniture Co

Jones Edgar C, clerk S L I M & S Ry, bds 520 Pine

Jones Edmond, (c) bds 1113 Laurel

Jones Elizabeth, (c) laund, bds 419 Elm Tex

Jones Ella ( wid R D ), res 1511 Laurel

Jones Ernest, brklyr, bds 1511 Laurel

Jones E C, lab C C & C  Co, res 1411 Nolthenius

Jones E C, clerk S L I M & S Ry, res 815 Wood

Jones Miss Fannie, smstress Twin City Tailoring Co, bds 602 Maple Tex

Jones Felix, (c) lab, res 1113 Laurel

Jones Mrs Florence, rms 108 ½  E 3rd

Jones Frank, stockman,bds 513 State

Jones Georgia, (c) laund, res r 312 Vine

Jones Miss Harriet, bds 119 E 6th

Jones Harriet,(c) res 904 W 4th

Jones Mrs H B, prop Cotton Belt Eating House, res 206 W Front

Jones Isaac, (c) mach, res  606 Laurel

Jones J C, (c) lab, bds 411 E 6th

Jones J F, stenog T& P Ry , bds 512 Maple

Jones J J , (c) lab, res 1302 Ash

Jones J S M, res 215 Beech

Jones James, engr S L S W Ry, rms 218 W 3rd

Jones James, brkprJos Raffaelli, res beyond limits

Jones James, bds 814 State Line Av

Jones James A, contr, res 622 Locust

Jones James S, farmer res 911 E 4th

Jones Jennie N, (c) laund Ralph Bros, res 1113 E Broad

Jones J Frank, lawyer 303 ½  W Broad, res 513 State

Jones John, (c) lab K C S Ry, res 1123 Maple

Jones Joseph, (c) lab, res 803 Henry Av C H

Jones Judge, (c) res beyond limits, lab Southern Furniture Co

Jones J Wesley (Jones & Chaytor), res 300 W Broad

Jones Laura, (c) bds 901 W 4th

Jones Lee, (c) bds 111 Spruce

Jones Miss Lela, milliner M Galvan, bds 603 Hazel

Jones Lennie, driver Texar Troy Laundry, bds 513 State

Jones Lucy A, bds 1224 Maple

Jones Margaret L, (wid J M ), bds 522 Locust

Jones Martha, (wid Calvin), bds 911 E 4th

Jones Mary, (c) bds 806 Ash

Jones Matthew, (c) lab T & P Ry, res 414 E 4th

Jones Mattie C, (c) bds 703 Ash

Jones Nathan, (c), wks T & P Ry

Jones Ony, (c) lab Texar Mill & Elev Co, res 107 Ferguson C H

Jones Oscar, bds 1511 Laurel, wks Southern Furniture Co

Jones Parmelia A, (wid H P), res 602 Maple

Jones Preston, lab, res 1002 E 14th

Jones R Elvin, engr Texar Water Co. res E 9th beyond limits

Jones Miss Rebecca, bds 842 State Line Av

Jones Rosa ( wid J F ), bds 1504 Hazel

Jones Rosanna, (c) res 1224 Maple

Jones Robert, (c) porter E D Lingold, bds r 415 Laurel

Jones Robert, (c) lab, res 1312 Maple

Jones Sanuel, (c) lab C C & C Co, bds 924 W 14th

Jones Silas, brklyr, res 1511 Laurel

Jones Talford, stockman, bds 513 State

Jones Victoria, (c) bds 1113 Laurel

Jones Wm, (c) lab, res 1224 Maple

Jones Wm, (c) lab, bds 803 Division Av C H

Jones Willis, (c) lab, wks Texar Water Co

Joplin Giles, (c) lab, res 830 Laurel

Joplin Florence, (c) dom, wks 618 Hazel

Joplin Monroe, (c) cook Pratt’s Hotel, res 927 Laurel

Joplin Myrtle, (c) dom, wks 618 Hazel

Joplin Rosa, (c) res 927 Laurel

Jordan Alfred D, lab, bds 1121 W 3rd

Jordan Alvin, clerk Bobo & Bros, bds 1715 Spruce

Jordan A E (wid R E), res 1121 W 3rd

Jordan Elizabeth, (c) dom, wks 916 Bath

Jordan George W, lab, res 939 Laurel

Jordan Rober K, clerk Jackson Bros, bds Oyster Bay

Jordan Thomas H, engr T & P Ry, bds 1121 W 3rd

Jordan Wm, (c) lab, rs 302 E 11th

Jordan Wm, (c) lab, bds 203 E 11th

Joyner Jess R, clerk Turner Bros, res 621 Beech 

K

Kahn Joseph, butcher, res 323 Pine

Kane Edward F, lumber, res 120 W 6th

Kane E P, clerk Beasley’s Music House, res 521 Marietta

Kane Edward P, trav agt, bds 521 Marietta

Kantz E F, Commercial agt T & F S Ry, bds Randolph Hotel

Keel John (c) wks Texar Mill & Elev Co, bds 1422 Laurel

Keene Frank, paper hanger Moody & Wright, res 709 E 7th

Keene James, painter, res 1424 Pine

Keene James M, paint Moody& Wright, res 709 E 7th

Keene Miss Ruby, bds 1424 Pine

Keister Miss Lila, tel opr, bds 310 Hazel

Keith Wm M, butcher , bds 418 State Line Av

Keller E A, barber, bds 215 Maple

Keller Mrs.Wm F, bds 1012 Beech

Keller Wm H, carp, res 1012 Beech

Kelley Charles, stenog Texas Produce Co, res 320 Grand Av

Kelley Edwin F, lab, bds 415 Whittaker

Kelley Emma F, lab, bds 603 Hazel

Kelley Frederick, bds 320  Grand Av

Kelley Henry C, laund, agt Mexican Central Ry, res 320 Grand Av

Kelley J C, engr, res 815 Dudley Av

Kelley John, saloon, res 18th nr Oak

Kelley Joseph, (c) porter T F Kelley, res 611 Oak

Kelley Joseph, (c) lab, res 706 Edwards Av C H

Kelley K M, phys, res 1220 Pecan

Kelley Louisa, (c) bds 514 E 8th

Kelley Malissa, (c) bds 615 Pine

Kelley Martin Jr., foreman A & C Ry, bds 415 Whittaker

Kelley Martin A, res 415 Whittaker

Kelley Mary, (c) laund, res 706 Edwards Av C H

Kelley Miss Olive, bds 320 Grand Av

Kelley Parilee, (c) bds 706 Edwards Av C H

Kelley Spearman, clerk Foreman Shoe Co, res 512 Elm

Kelley Timothy F, saloon 222 W Broad, res same

Kelley Wm, switchman S L I M & S Ry, res 816 E 3rd

Kelley Wm R, Real estate, bds 402 Maple

Kelly Carrie, res Spring Lake Park

Kelly Daniel M, foreman T& P Ry, res T & P Ry  tracks3 w C B Junction

Kelly Louisa, (c)com, wks 602 Beech

Kelly M, foreman A & C Ry

Kelly Miss Mabel, bds T & P Ry tracks 3 w C B Junction

Kelly Miss Martha, res Spring Lake Park

Kelly Samuel B, propr Twin City Foundry, res Spring Lake Park

Kelly Wm yrdmaster T & P Ry, res 816 E 3rd

Kelon Ervin, (c) lab, bds 1409 State Line Av

Kelso Dorothy A, (wid Joseph G), bds 410 Ash

Kelsey W A , propr Texas Car & Foundry Co, res 921 State Line A

Kemp Jessie, (c) dom, wks 220 Walnut

Kendall Adline, (c) dom, wks 841 Laurel

Kendrick Samuel, (c) lab K C S ry, res 1116 Spruce

Kennedy D E, dispatcher K C S Ry, res 300 W Broad

Kennedy Eugene, bds 1307 Pecan, finisher Southern Furniture Co

Kennedy Miss Gertrude, bds 1307 Pecan

Kennedy John, bds 617 Pine

Kenedy J J, lab T & P Ry, res 1307 Pecan

Kennedy Miss Lillie, bds 1307 Pecan

Kennedy Mary, bds 214 Oak

Kennedy Moses, (c) lab Texar Mill & Elev Co, bds 920 Laurel

Kennerly Benjamin F, clerk D D Davidson, res 208 E Broad

Kennerly Mrs M M, mgr The Parisian 208 E Broad, res same

Kent John, (c) lab, res 723 Edwards Av C H

Kent Richard, (c) lab, C C & C Co, res K C S Ry 7 n Boston Rd

Kent W T, bkpr Smith Drug Co, res 318 Pine

Kerns George, clerk Texar Trading co, bds 205 ½  W Broad

Kerr James W, lab, res Dudley Av beyond limits

Kershner Robert M, bkpr, res 1311 Pecan

Key Julia H, ( wid Wm H ), res 890 Dudley Av beyond limits

Key Mary E, ( wid W M ), res 1403 Pine

Kiester Cornelius, lab, wks A J Dunnam

Kimbell S Z, boarding, res 302 Vine

Kindergartern School, (c) 307 E 9th

King Miss Anna, bds 701 E Broad

King Celia ( wid James ), res 618 W 6th

King Charles, porter Choate & Crenshaw, res 723 E Broad

King D L, lawyer Foreman Bldg, bds 308 Vine

King Del, lab bds 723 E Broad

King Frederick W, clerk S L I M & S Ry, res 701 E Broad

King Guy, carp, bds 402  E 12th

King Henry C, carp, bds 1520 County Av

King Horace, carp, bds 402 E 12th

King J B, dispatcher K C S ry

King John J, ( Glass, Estes & King ), lawyer, res 503 State

King Joseph, train dispatcher K C S  Ry, bds 303 Spruce

King Miss Laura, music tchr, bds 1520 County Av

King Robert, (c) lab, C C & C Co, bds 912 W 4th

King & Perkins, (c) saloon 323 Elm

Kingsbury L, dry good 110 W Broad, res same

Kinley Buck, (c) lab, res 814 Ash

Kinley Janie, (c)laund, bds 215 5th Av

Kinsey George, (c) carp, res 1009 Wood

Kipple Charles W, ins agt, bds 925 State

Kirby Amy, (c) bds 520 Pine

Kirby Beach, Della Kirby propr, Crescent av C H

Kirby Della, propr Kirby Beach, res 1022 Dudley Av C H

Kirby Jodie, contr, res 1022 Pearl C H

Kirby John C, Agt Pac Mut Ins, res 1023 Pearl C H

Kirby Joseph F, farmer, res 897 Dudley Av C H

Kirby Reldia, (c) bds 723 Oak

Kirby Robert, (c) 723 Oak

Kirby Robert, bds 1022 Pearl C H

Kirby Walter, (c) lab Cosmopolitan Holtel, bds 723 Oak

Kirby Wm F ( Kirby & Carter ), lawyer, res 518 Beech

Kirby & Carter (JM Carter & W F Kirby), lawyers 214 ½  State Line Ave

Kirkpatrick Artemus G, lineman W U Tel Co, res 1421 Pecan

Kirley Rachel, (c) bds 710 Hazel

Kiser Ned L, clerk J S Ragland, bds 603 State

Kittrell Thomas F, Phys 100 ½  Broad, bds 402 Maple

Kizer Addie (wid J M ), res 419 Spruce

Kizer A Judson, lab, res 704 Maple

Kizer Belva, bds 419 Spruce

Kizer Miss Gwendolin, bds 312 W 6th

Kizer J B, lumber, res 312 W 6th

Kizer Mrs Kate M, res 1412 State

Klein Nettie (wid Larry), bds 523 Pine

Kline John P, baker 207 E Broad, res 215 Elm

Kniffin John H, contr, res Ash beyond limits

Knotts Mrs Emily J(wid Edmund), bds 612 Walnut Ark

Knox Eugene G, engr A & C Ry, res 1224 W 4th R H

Knox Mrs Maria, bds 614 Olive

Knox Rosa, (c) res 723 Pine

Knox Miss Victoria, bds 1224 W 4th

Knowles George, brkpr, bds 100 ½ E Broad

Kohn Eddie, bds 323 Pine

Kohn Fanny, bds 323 Pine

Kohn Anna, bds 323 Pine

Korn Christopher R, carp, res 405 Lelia R H

Korn Frederick, carp, bds 405 Lelis R H

Korn Randolph, carp, bds 405 Lelia R H

Kosminsky Isaac, bds 321 Maple

Kosminsky Isidore M, furniture, Arkansas Furniture Co, res 502 Pine

Kosminsky Leon, pharmacist W S Robinson, res 220 W 5th

Kosminsky Louie, bkpr, rms 220 W 5th

Kosminsky Marx, cotton buyer, res 220 W 5th

Kosminsky Raphael, clerk O’Dwyer & Ahern, rms 220 W 5th

Kosminsky & McFadden (Mkosminsky & R C McFadden) 209 ½ E Broad

K of P Hall, (c) 320 ½ W Broad

Koston Mrs T E, res 407 Whittaker

Kouns Miss Grace, stenog K C S ry, bds 419 Spruce

Kramer Angustus, cigar factory 114 ½ W Broad, res 411 Pine

Kramer Frederick, brakeman R & P Ry, res 314 Elm

Kramer Joseph, lab S L S W Ry, bds 405 E Broad

Kramer Stanley, condr, bds 314 Elm

Krouse Leo, travel agt, bds 321 Maple

Kuhn Burchard H, Pres State Bank of Texar, res 511 Pine

Kuhl Edward, bkpr Texar Water Co, res 511 Pine

Kuhl Miss Susan, bds 511 Pine

Kuhl Susan (wid Edward), bds 511 Pine

Kuhn Frank, lab S L I M & S Ry

Kuhn John, lab S L I M & S Ry, res 221 Senator Ar

Kuhn Peter, car repr S L S W Ry

Kuykendall Martin L, trav agt, bds 2003 State Line Av

Kyle Thomas, bds 307 State Line Av

Kyles Preston, (c) lab, res 839 Laurel 

L

Lacley J A, fireman T & P Ry, res 219 Oak

Lackey M E, res 219 Oak

Lackey S M, lab S L W Ry, bds 219 Oak

Lacofske Morris, mgr Abe Weinsein, res 224 Hazel

Ladd Clarence L, switchman T & P Ry, bds 417 Pine

Ladelle Jackson, news agt, bds 514 Olive

Lafanci N, Joe Milozza & Co,bds 303 E Broad

Lafayette Wm, blksmith T H Estes, bds 403 W Broad

Laing Samuel, (c) wks T & P ry

Laing Wm, master mechanic T & P Ry, res 514 State

Lamar Miss Mary, bds 423 Maple

Lamb J C (wid George), bds 416 Pine

Lambeth Guy, clerk, bds 223 Beech

Lambeth Wm R, grocer 317 E Broad, res 221 Beech

Lambert WP, dispatcher K C S Ry, res 505 Spruce

Lumkin Miss Roberta, clk H V Beasley Music House, res 1412 State

Lampe Em, lab, res Hickory beyond limits

Lane Emma, (c) bds 605 Elm Tex

Lane Jackson, butcher, res 1505 W 4th

Lane John, (c) lab, wks C C & C Co

Lane Robert, (c) lab, res 1422 Beech

Lane Sellers, (c) bds 406 E 6th

Lang Eliza, (c) laund, res 841 Laurel

Lang Samuel, (c) lab T&P Ry, res 1707 Pine

Lang Samuel, (c) lab, bds 841 Laurel

Langsdale George H, res Preston Springs

Langston James, (c) bds 810 Laurel

Langston Nancy, (c) laund, res 206 Marietta

Lansdale Walter, bkpr John P Kline, bds 215 elm

Lard James, (c) bds 218 Senator Av

Larkin John, (c) lab, bds res 523 Laurel

Larkin  Mary, (c) bds 218  Senator Av

Larkin Miss Annie, dressmkr, bds 815 Dudley Av C H

Larsal Christopher, brklyr, bds 303 Laurel

Larsen Edward, fireman s L S W Ry, bds 1123 W 3rd

Larsen James, tailor 109 State, res 1123 W 3rd  Tex

Lary Clara, (c) bds 310 West

Lary Emioy C (wid A B) bds 405 Maple

Lary S D, Lawyer 107 State, res 405 Maple

Lartegue Daniel H, phys, res 925 E 5th

Lashley John W, Pianos & organs & musical merchandise 220 Vine, res 501 E 5th

Lasley David C, engr T & P Ry, res Dudley Av s e corn Artesian Av C H

Laster James, lab, bds 1624 Olive

Lattie John, (c) lab, bds 827 Ash

Latimer James D Jr, driver Ralph Bros, res 102 W 6th

Lattimer Lewis, (c) lab C c & C co, res 924 W 4th

Latting Eugene, (c) porter Smith Drug Co;, bds 220 S State Line

Lavelle James, engr T & P Ry, res 515 E 5th

Lawler John A, carp, res 1406 Nolthenius

Lawrence A A (wid J E), bds 1103 Maple

Lawrence E C, trav agt Smith Drug co, bds 318 Pine

Lawrence Frederick, clerk JP Kline, bds 217 Elm

Lawrence Miss Mollie A, bds 1309 Wood

Lawson Edward, (c) porter Huckins House, bds 702 Division  C H

Lawson Grant, tailor B Fane, bds Souther Hotel

Lawson Hall, E Broad n w cor elm

Lawson Louis A, (Edwards Harness Co), harness, res 622 State

Lay Wm, lab, res New Town

Layton John, lab, wks L R Coop co

Leach Miss Cora, bds 110 College C H

Leach Harold M, turner Standare Novelty Works, wks 822 E 3rd

Leary Daniel T, lawyer 209  ½  State, res 505 Spuce

Ledbetter George W, Barber, 211 Vine. Res 309 Laurel

Ledford C E, Salvation Army, res 211 Elm Tex

Ledwidge John J (Ledwidge & Co), rms 303 Spruce

Ledwidage & Co, (J J Ledwidge & R A Munson), plumbers 226 State Line Av

Lee Mrs Annie J, boarding , res 405 E 5th

Lee Annie, (c) laund, res 721 Spruce

Lee  Annie, (c) dom 512 Elm

Lee Fannie H, (c) teacher, bds 606 Laurel

Lee Hardy, (c) moulder Kelsey Foundry, bds 1617 Laurel

Lee Hattie, (c) res 16 S L s W Ry 9 w s Elm

Lee James, (c) lab, bds 1409 Laurel

Lee John, (c) barber 622 W 3rd , res same

Lee John, (c) farmer, res 414 E 14th

Lee Ike Anna, (c) laund, bds 409 E 10th

Lee Laura, (c) bds 715 Olive

Lee Otto, (c) lab, wks Saginaw Valley  Coop Co

Lee Thomas, (c) driver, wk  Southern Furniture Co

Lee T J, stockman, bds 1223 W 7th R H

Le Gardie Rudolph, carp, res 930 Beech

Lemly Samuel, propr Lemly’s Drug Store, res 703 Pine

Lemly Samuel Jr, bds 703 Pine

Lemly Miss Susie, bds 703 Pine

Lemly’s Drug Store, S Lemly propr, 110 W Broad

Lemons George T, loans, Offemhauser Blk,, res 721 Maple

Lemons J M, brakeman T& P Ry, res903 Spruce

Lenert James, agt K C S Ry, bds 220 Walnut

Leonard James L, wks Dan Gallagher, res 602 State

Leonard W M, brkpr Coon Holllow Saloon, res 602 State

Leonard’s Lunch Room, W M Leonard Propr, 113 State Line Av

LeRoy Zoe, res 301 W Front

Less Guss, Real estate, notary and loan agt, 118 ½ W Broad, res 321 Maple

Lester James D, contr and builder, res 418 Hazel Ark

Levi Benjamin, clerk Brown & Tyler, res 702 State

Levi Carrie (wid Henry), bds 702 State

Levi Ray, tailor 111 W Broad, res 410 Hazel

Levi Samuel L, clerk W. O. Sharpe, res 702 State

Levy Abraham, dry goods 211 W Broad, res 211 same

Levy Phillip, gunsmith J W Stanfield, res same

Lewis Amanda, (c), res 721 Spruce

Lewis Benjamin, lawyer rms 622 Walnut

Lewis Cora, (c) laund, res 9 S L S W Ry 7w s Elm

Lewis Fannie, (c) bds 816 W 3rd

Lewis Frank, (c) lab, bds 419 E 8th

Lewis Harrison, (c) wks Texark Livery Co, res 911 Wood

Lewis Henrietta, (c) bds 201 Elm Tex

Lewis John, (c) lab, res 707 Laurel

Lewis John W, carp T&P Ry, res 1009 State

Lewis Maria, (c) dom, res 722 Cotton Belt Tracks C H

Lewis Mary, (c) laund, res New Town

Lewis Pearl, (c) res 911 Wood

Lewis Richard, (c) farmer, res 216  E 9th

Lewis Samuel, farmers, res E 9th beyond limits

Lewis L B (wid F B), res 215 Maple

Lewis W F, clerk H V Beasley, res 932 Hickory

Lewis W S, bkpr Imperial Lumber Co, res 707 Olive

Lichtbach David, Arkansas Furniture co, res State Line Av nr 9th

Ligge Eliza, (c) res 314 West

Lightfoot James B, pharmacist Smith Drug co, res 919 E 5th

Lightfoot Jane M (wid Anderson), bds 423 Hickory

Lightfoot John A, Phys 111 ½  E Broad, res 422 Pecan

Lightner G D, bds 1021 W 3rd

Ligon Benjamin, (c) driver Turner Bros, bds 621 State

Lilly D Marion, fireman T & P Ry, res 806 Hazel

Lilly Simon, (c) lab T & P Ry, res 703 Elm Tex

Lindsay Frank, (c) lab, 102 Preston Rd

Lindsey George W, grocer 1504 E 9th , res 1504 same

Lindsey George W Jr, bds 1502 E 9th

Lindsey J M, clerk G W Lindsey, bds 1502 E 9th

Lindsey J T, clerk, bds 1502 E 9th

Lindsey Walter, bds 1502 E 9th

Lingard Miss Lucy, bds 402 Beech

Lingold Edward D, dry goods 111-113 E Broad, res 415 Laurel

Linke Henry A, clerk S L s W Ry, res 208 W 6th

Lions Frisby, (c) driver, res 617 W 4th

Lintz  Chester D, carp, res 1320 Hazel

Lions George, (c) lab Benjamin Hwd Co. res beyond limits

Lipari Joseph, res 713 Spruce

Lipari Miss Teresa, bds 713 Spruce

Lipsey Michael, brkpr Guido Ghio, bds 216 ½  W Front

Little Miss Ada L, bds 819 Beech

Little Albert B, deputy sheriff Miller Co, res 819 Beech

Little Miss Fannie, bds 1623 Spruce

Little Miss Gertrude A, bds 410 Pine

Little Mancy, fireman T &P Ry, Draughon Av ne cor Division C H

Little H M, bkpr, res 410 Pine

Little Rock Cooperage Co, Henry M Cooper pres, P K Roots vice pres, S C Thompson sec and treas, Tyler Av R H on S L S W Ry tracks

Littleton George, filr C C& C Co, res same

Littleton W B, clerk People’s Furniture Store, res 111 East C H

Lively Marens C, gin, res 1703 Spruce

Livingston Alexander, plumber Chatfield & Buhrman, bds 713 State Line Av

Livingston Alexander, (c) porter M Cassidy, res Rose Hill behond limits

Livingston Charles, (c) res 302 West

Livingston Frank, (c) servant, bds r 514 Hazel

Lloyd Stephen, (c) bds 407 E 6th

Lloyd Mary, (c) dom 215 Elm

Lo Castro Antonio, barber 208 W Broad, res 1117 County Av

Locke John, lab, A&C Ry, res 3 r 1021 Phenie Av R H

Lockett Robert R, lawyer 119 ½ W Broad, res 1102 Maple

Logan Arthur, (c)waitr Rosebud Restaurant, bds 918 W 4th

Logan D, (c) lab S L S W Ry

Lolar Gordon, carp, res 1509 Wood

Lomax Annie, (c) laund, bds 707 Senator Av

Lomax Josephine, (c) bds 709 Wood

Lomax Mary, (c) bds 410 Elm Tex

Lomax W, (c) restaurant 1011 Phenie Ab res same

Lomax J P, (c) lab S L S W Ry, bds 915 Laurel

Lomer Montagne F, chief clerk T & F S Ry, res 112 Argyle Av

Lomert Walter M, bkrp K C S Ry, rs 112 Argyle

Long Bell Lumber Co, S T Woodring mgr, 220 ½ Broad

Long Miss c E, res 517 Pine

Long Joseph, (c) cook, res 1103 E Broad

Long Miss Lillian, bds 517 Pine

Longinotti Jones, bds 414 W Broad

Longinotti Louis J, propr Pullman Bar, res 414 W Broad

Longinotti Miss Mary, bds 414 W Broad

Longley Mrs O L, waitress Pratt’s Eating House, rms 320 State

Lord Miss Leana, bds 517 Pine

Loren Wallace F, cabinet mkr, res 306 Vine

Lotts Malinda, (c) bds 904 State

Louisiane & Arkansas Ry, Genl offices, Wm Buchanan pres, J A Buchanan reas, J K Wadley auditor, State Line Av Foreman Bldg

Love Frederick A, bds 1112 Pecan

Love George, (c) porter S L I M & S Ry, bds 409 E 3rd

Love Kathleen, bds 1112 Pecan

Love Mattie, (c) laund, res 413 Mary Av C H

Love Nelson, (c) lab, res 804 E 12th

Love Pearl, (c) cook, wks 316 State

Love Rosa, (c) bds 803 Edward Av C H

Lovingood Charles, (c) lab, bds 923 Laurel

Lovingood D L, (c) plumber, res 923 Laurel

Lowe Edward, lab res 414 Ward

Lowe H B, yrdmaster T & P ry, res 314 Elm Ark

Lowe Judge, (c) lab Randolf Hotel, bds 414 Ward

Lowe Moses, (c) lab L R Coop Co

Lowry Andrew, saloon, res 903 w 3rd

Lowry James, laab c c & C Co, res same

Lucas Brice, lab C C & C c

Lucas J M, carp, res 1423 Nolthenius

Lucas Lee, lab C C & C Co

Lugg Wm, real estate 215 ½ Pine

Lumpkin Kate, (wid TB), res 423 Hickory

Lumpkin Richard e, contr, res 1624 Olive

Lumpkins Harriet, (c) laund, bds 909 Ash

Lumpkins James, (c) shoemkr 409 E Broad, bds 1221 County Av

Lue Ollie, (c) laund, res 602 Hazel

Lang Sing, laundry 100 W 3rd, res same

Lunsford Frank, lab M D Tilson, bds 2523 Olive

Lunsford Miss Jennie, bds 2523 Olive

Lunsford Samuel H, carp, res 2523 Olive

Lyall J R, mgr Artists Supply co, res 216 Elm

Lyall Miss Mary, stenog T C Skeen Lbr Co, bds 215 Elm

Lyall Wm, mess S W Tel Co, bds 216 Elm Ark

Lyons Wm, (c) lab Texar Iron Works, res 302 E 12th 

Mc

McAdoo H Caldwell, brklyr, bds Phenie Av sw cor Buchanan Rd R H

McAdoo M G (wid H C ), res Phenie Av s w cor Buchanan Rd RH

McAdoo Samuel M, brklyr, res 1507 Pecan

McAllister Miss Julia, stenog S L I M & S Ry, bds 414 Maple

McBride L W, chief clerk T & F S ry, bds 421 Oak

McBride R H, (c) barber 108 Pine

McBride & Allen, (c) (R H McBride & J F Allen), barbers 108 Pine

McCain Miss Edith, tchr, bds 201 Lelia

McCain G S, bds 201 Lelia, wks Souther Furniture Co

McCain H (wid GS) , res 201 Lelia

McCalmer Amanda, (c) bds 1117 Laurel

McCarroll John, carp, res 1212 Pecan

McCartney Mrs Annie (wid W H), prop Cosmopolitan Hotel, res same

McCartney Maria E (wid J R), bds 613 E 12th

McCartney Ras, clerk S L S W Ry, bds 613 E 12th

McCartney Wm A, propr Cosmopolitan Hotel, res 619 Wood

McCartneyW C, engr T & P Ry, res 613 E 12th

McChesney Miss Bonnie L, clerk J Weismand, bds 301 Ash

McChesney Miss Hallie, stenog R R Lockett, res 302 Ash

McChesney Mary E (wid V T), res 302 Ash

McChesney Olin L, bds 302 Ash

McClellan O D, (c) tchr, bds 112 State Line Av

McClelland S A, (c) tchr, bds 812 Wood

McClintock James R, lab S L I M & S Ry, res 801 South

McClure Charles W, genl store 321 E Broad, res 806 Hays C H

McCloud RR, dispatcher K C S Ry

McCollangh Gussie, (c) laund, res 712 W 4th

McCollum Hubert, appr Ledwidage & Co, res 504 Oak

McCohn Wm O, clerk S L S W Ry, res 611 E 9th

McConnell F L, coll Courier, bds 714 Spruce

McConnell James W, blksmith 414 E Broad, res 714 Spruce Tex

Mc Corkle O H,  asst cashier Natl Bank, bds 622 State

McCormack Frank, clerk W H Booth, res country

Mc Cowan Henry, (c) lab, res 110 Ferguson C H

McCoy Delia, (c) res 411 Elm Tex

McCoy Eliza, (c) dom, wks 612 Walnut Ark

McCoy Gussie, (c) bds 722 W 4th

McCoy Hattie, bds 414 W 4th

McCoy Henry, (c) cook, bds 837 Laurel

McCoy Holsey, (c) lab K C S Ry. res K C S Ry, n of limits

McCoy James, (c) lab S L S W Ry, bds 812 W 5th

McCoy Jennie, bds 414 W 4th

McCoy Walter, (c) lab K C S Ry, res K C W Ry, n of limits

McCroskey Arthur, bds 201 Lelia, wks Southern Furniture Co

McCullom Hugh, (c) bds 835 Laurel

McCurry Henry, contr, bds 1909 Maple

McCurry Hiram, clerk Smith Drug co, bds 1322  Hazel

McCurry J C, contr, res 1322  Hazel

McCurry W T, phys, bds 1322 Hazel

McCutchn W Y, carp, res 1311 Hazel

McDaniels Archibald, lab L R Coop co, bds rose Hill beyond limits

McDaniel David, painter, bds Rose Hill, beyond limits

McDaniel Jennie (wid Napoleon, res Rose Hill, beyond Limits

McDaniel Jesse, (c) lab, bds524 E 3rd

McDaniel Luella (wid Arch), res 170t Oak

McDaniel S, lab L R Coop Co

McDonald A B, barber Bertram & Sarbis, res 4th and Spruce

McDonald  D, plasterer, bds 303 Laurel Ark

McDonald Clara, (c) bds 613 Olive

McDonald James H, carp, res 1604 W 4th

McDonald Lillian, (c) bds 613 Olive

McDonald May, bds 323 W Front

McDonald Samuel R, mach Texar Foundry Co, res 305 Grand Av

McDowell Albert, clerk Jos McShane, res country

McDowell James R, merchant, res 417 Walnut

McFadden Clinton, restaurant 415 E Broad, res same

McFadden Emma, (c) rms 615 W 5th

McFadden Joseph E, farmer, bds 1403 Hazel

McFadden Reese, (c) mach, res 935 Laurel

McFadden Thomas S (Kosminsky & McFadden), cotton buyer, res 511 Walnut

McFadden J W, constable 216 ½  E Broad, res country

McFarland J N, pastor 1st Presbyterian Church, res 503 Pecan

McGee Frederick, mach S L S W Ry, res Buchanan Rd R H

McGhee Wm, lab L R Coop Co, bds Rose Hill, beyond limits

McGee Wm, lab L R Coop Co

McGlothen Jefferson (c) lab, res 906 W 5th

McGowan Hugh, clerk T J Hobgood, bds 621 Beech

McGraw Edward, lab L R Coop Co

McGruder James, (c) lab, res 831 Ash

McHale M J, switchman S L S W Ry, bds 217 W Broad

McKachy Miss Hattie, milliner Temple of Fashion, bds 414 W 4th

McKee Frank W, staves, res 512 Maple

McKeehan Samuel, clerk, res 312 Grand Av

McKeever, Wendell, bds 1023 Pecan, wks Southern Furniture Co

McKennit Miss Emma, stenog, bds 421 Lelia

McKibben Sallie, (c) bds 311 West

McKinney Fannie (wid Robert), res 1612 Locust

McKinney H Thomas, car repr, res Rose Hill beyond limits

McKinney John R, agt Wells Fargo Exp Co, bds 402 Pine

McKoun Miss Lalla, milliner E F Torrans, bds 220 Elm Ark

McLain Miss Alice, bds 519 E 9th

McLain Miss Bessi;e, bds 1600 Locust

McLain Hewett N, farmer res 519 E 9th

McLain John H, real estate 216 ½ E Broad, res 519 E 9th

McLain Miss Maud, bds 519 E 9th

McLain Miss Vivian, bds 519 E 9th

McLain Wm, butcher, res 1600 Locust

McLemore Mrs F P, bds 403 W Broad

McLemore Lela, bds 403 W Broad

McMahon Miss Emma, bds 518 Pecan

McMahon James, phys, res 518 Pecan

McMahon Miss Mary A, bds 518 Pecan

McMahon Miss Rilla, bds 518 Pecan

McMahon Miss Nelie, tchr city school, bds 518 Pecan

McMahon Thomas A, clerk Hardin & Benjamin, bds 518 Pecan

McMasters Theodore E, tel opr, res 216 Walnut

McMickle Abner,  policeman, res 1723 Hazel

McMickle E L, grocer State Line,  res 1722 Hazel

McMicle J P, drugs 1101 State Line Av, res 1105 same

McMickle Miss Laura, res 1723 Hazel

McMickle Miss Nellie, bds 1623  Laurel

McMickle Robert, (c) bds 1503 Laurel

McMicle Wm D, carrier P O , res 924 State

McMillan Archie, news agt S L S W Ry, res 220 Walnut

McMillan F W, genl freight agt T & P Ry, res 211 W 5th

McNair Wm, painter, res 1021 E 17th

McNeal Alice, (c) bds 308 Elm Tex

McNeelan W M, fireman S L I M & S Ry, res 1215 E Broad

McNutt Alva B, lumber, res 1314 Pecan

McPherson Mildred, (c) bds 722 W 4th

McRiley John H, (c) porter Huckins House, bds 707 Ash

McShane James, genl store Rose Hill S L S W Ry tracks, res same

McShane John, clerk James McShane, bds Buchanan Rd RH

McShane Joseph, grocer 220 W Broad, res 220 W Broad

McWhorten J, (c) lab, wks Saginaw Valley Coop Co

Mc Williams Charles M, sec & treas S Pine Lumber Co rms 716 Olive

McWilliams Louis, driver W P Oil Co, res 938 Laurel Ark

McWilliams Martin, carp, res 1303 Pine 

M

 

Mabry, Miss Abbie, bds 616 Pine

Mabry Allen, clerk S L I M & S Ry, bds 616 Pine

Mabry Elizabeth, (c) bds 409 Cedar

Mabry Miss Jessie, bds 616 Pine

Mabry Miss Lucie, res 616 Pine

Mabry Miss Nellie, bds 616 Pine

Mack Miss Annie, bds 1202 Walnut

Mack Bud, (c) lab, res Dudley Av s e cor Artesian Av C H

Mack Cally, (c) bds 419 Elm Tex

Mack John H, res 1202 Walnut

Mace John, brklyr, res 502 Oak

Madden Oscar, carp, res 945 Ash

Madill Charles A, pres Electric Light and Gas Co, res 321 State

Maddox Miss Basden, milliner Temple of Fashion

Maddox Nathan D, car drover. Res 1306 County Av

Magee Culley, lab Texar Cotton Oil Co, bds 303 Senator Av

Magee Fleet, lab, res 718 Hays C H

Magee  Julia A (wid J O), res 718 Hays C H

Magee Ned, harnessmkr Edward Harness Co, bds 303 Senator Av

Magee N P, mach, wks C c & C Co

Magill John W, conr and builder, bds 611 Beech

Mahaffey Johnb Q (Smelser & Mahaffey), lawyer, res 807 Olive

Mahaffey Perry W (Mahaffey & Roper), lawyer, res 317 Spruce

Mahan Alexander W, lab C C & C Co, res 1503 W 4th R H

Mahan James F, lab C C & C Co, bds 1503 W 4th

Mahan Jesse C, wagon mkr Texar Carriage Co, bds 1503 W 4th

Mahan W A, lab, wks C C & C Co

Malaby Miss Grace, stenog Texar Carriage Co, bds 104 W 7th

Malcolm Edward R, lab S L I M & S Ry, res 222 Hickory

Malia Martin, watchman S L I M & S Ry, bds 701 E Broad

Maloff Miss Lena, bds 519 State

Maloff Mrs Mary, res 519 State

Maloney J, lab, wks L R Coop co

Maloney Judith (wid J A), res Rose Hill, beyond limits

Mall Daniel, tinner chatfield & Buhrman, bds 1004 Ash

Mallory Maria S (wid Samuel), bds 919 E 5th

Mandeville Wm H, lineman Postal Tel Co, bds 220 Walnut

Mangan John J, carp S L I M & S Ry, res 705 E Broad

Mangan Timothey, wks S L I M & S Ry, bds 807 E Broad

Mann Miss Harriette, Texar Musid Studio, res 814 Hickory

Mann Henry A, Lawyer 114 ½  E Broad, res 1123 Hickory

Mann Ocie, fireman T & P Ry, bds 216 Walnut

Mann Robert H T, Phys 100 ½  E Broad, res 914 Hickory

Manning Alexander, blksmith C C & C Co, res 412 Congress

Mansfield Miss Nellie, waiter Pratt’s Eating House, rms same

Manson Walter, (c) lab, res 100 Marietta

Manuel Richard, (c) lab, res 208 Jackson C H

Marbury Miss Annie, dressmkr, bds 1020 W 3rd

Marbury Miss Harrell, dressmkt, res 1020 W 3rd

Marbury Leonard, clerk, bds 1020 E 3rd

Marbury Miss Pauline, clerk C C & C Co, bds 1020 W 3rd

Marbury Thomas H, bds 1020 W 3rd

Marbury Thomas H, res 1020 W 3rd

Margiony Charles, bds 505 Lelia

Margiony Henry, bds 505 Lelia

Margiony Luigy, lab, res 505 Lelia

Margiony Sylvia, bds 505 Lelia

Marion Albert, (c) lab T & P Ry, res 920 Oak

Marion Kizzie, (c) cook, res 905 Ash

Marion Lee, (c) res Tilson add

Marion Walter, (c) lab K C S Ry, res 613 Elm Tex

Mark J A, brakeman A & C Ry

Mark John E, brakeman A & C Ry, res 311 Whittaker

Marks Frank,  res T & P Ry, w of limits, turner Souther Furniture Co

Marks Paul, res T & P Ry, w of limits, cabinet mkr Souther Furniture Co

Marshall Amelia, © laund, res 828 Laurel

Marshal Arthur, bkpr Texar Ice Co, res 709 Beech

Marshall Daniel W, lab,bds 1502 County Av

Marshall George, carp, res 221 Grand Av

Marshall James, (c) porter, bds 828 Laurel

Marshall Hubert, wks Texar Ice Co, bds 511 Olive

Marshall John J, route agt Pac Exp Co, rms Randolph House

Marshall Nathan, (c) lab K C S Ry, res State, beyond limits

Marshall Sarah, (c) bds 321 State

Marshall Miss Sinklie, bds 511 Olive

Marshall Wm B, res 1502 County Av

Martin Allen, clerk E D Lingold, bds 415 Laurel

Martin Edward, lab, bds Rose Hill, beyond limits

Martin Miss Fannie, milliner M Galvan, res 921 E 9th

Martin James H, car repr S L S W Ry, res 104 S Oak

Martin John S, real estate, res 921 E 9th

Martin Miss Jennie, bds 523 Olive

Martin Grace. Bds 323 W Front

Martin Miss Hattie, photographer J N Patterson, bds 921 E 9th

Martin J H, car repr s L S W Ry

Martin Lee, clerk T & P Ry, bds 921 E 9th

Martin Mattie, (c) laund, res Spring Lake Park

Martin Peter W, lab, res Rose Hill, beyond limits

Martin Roxie, (c) res 913 W 4th

Martin Sallie, (c) laund, rms Spring Lake Park

Martin Samuel A, clerk F W Offenhauser & Co, 612 Walnut

Martin Thomas, (c) lab, res 213 Hickory

Martindale Miss Eaulie J C, tchr,, bds 220 State

Marvin Charles A, electrician Texar Gas & Electric Light Co, res 307 State Line Av

Marx Caroline, (wid E), res 523 Pine

Mass Angeline, (c) laund, bds 418 Mary Av C H

Mason J e, trav agt Swofford Bros, Kansas City Mo

Massenbury Walter G, civil engr, bds 1022 Maple

Massey Arthur, (c) lab, bds 2024 State

Massey Call M, blksmith, res 2024 State

Massey F D, lab K C S Ry, bds 1112 Olive

Massey Hugh D, bds 1112 Olive

Massey Jesse J, switchman, bds 1112 Olive

Massey James W, mess Pac Exp Co, res 1302 Pecan

Massey R d, grocer 1104 Olive, res 1112  same

Massey Susie, (c) bds 2024 State

Matheny  Emerson E, res 403 Waterall Rose Hill, lab Souther Furniture Co

Mathew Lhotka, civil engr, rms 106 W 4th

Mathews Frank, mail carrier P O, bds 1217 Wood

Mathews Harry, carrier P O, res 1221 Wood

Mathews Miss Hattie, bds 1217 Wood

Mathews India (wid W f), res 1217 Wood

Mathews Louis, (c) lab, res 2020 State

Mathews Oscar, (c) wks Wm Coulter, bds 1011 Maple

Mathews Thurman, driver Pac Exp Co, bds 1217 Wood

Mathis Callie, (c) bds 220 W 5th

Mathis Wm E, carp, res 942 Laurel

Matlock Anthony, (c) lab S L S W Ry, res 1603 Pine

Matlock Floyd, carp, res S L S W Ry, west of limits

Matlock Forrest, mach C C & C Co, res S L S W Ry w of limits

Matlock Oscar, saw filer C C & C Co, res 1315 Nolthenius

Matlock Paul, lab, wks C C & C Co

Matson Aaron B, civil engr 207 Elm, res 1402 County Av

Matson Miss Ella, stenog Long  Bell Lumber Co, bds 1402 County

Matson Miss Jessie, bds 1402 County Av

Matten Nancy, (c) laund, res717 Henry Av C H

Matthews Albert J, blksmith 605 E Broad, res same

Matthews C Wm, clerk R R Y M C A, res 1104 Pine

Matthews Elijah, lab, bds 211 E 3rd

Matthews George, (c) res 202 Henry Av C H

Matthews Henry, blksmith, res 1004 State Line Av

Mathews Herman, driver Pac Exp Co, res 1004 State Line Av

Mathews Ivan J, fireman S L I M & S Ry, bds 605 E Broad

Mathews John, (c) lab, res 802 Ash

Matthews Miss Lula J, grocer 601 E Broad, bds 605 same

Mattingly Wm, tinner Schecker Bros, res 1004 Ash

Maulden Bussa, driver Texar Street Car Co, res 1402 Locust

Maulden Floyd, lab, bds 1402 Locust

Maulden James R, driver Texar Street Ry Co, res 1402 Locust

Maxey Miss Othelia, bds 1119Maple

Maxwell Charles W, mach A & C Ry, bds 403 Wataerall R H

Maxwell Edley N, foreman, res 412 Grand Av

Maxwell Henry G, clerk K C S ry, bds 412 Grand Av

Maxwell John W, tchr, res 503 E 12th

Maxwell Miss Lucy A, bds 412 Grand Av

Maxwell Mark O, carp, bds 412 Grand Av

Maxwell Miss Myrtle, bds 807 E 12th

Maxwell Wm E, carp Standard Novelty Works, res 807 E 12th

May Phillip, harness mkr Edwards Harness Co, res country

May Wm T, second-hand goods 419 W Broad, res 1415 State

May Wm T & Co (Wm T May & John Piliquan), second-hand god 419 W Broad

Mayfield Wm , firemand, bds 301 Vine

Mayher’s Palace Bar, John W Mayher propr, 108 W Broad

Mayhue Edmond, bds 409 Maple

Mays Bettie, (c) bds 1603 Pine

Mays Dawson, switchman K C S Ry, res 1113 Elm Tex

Mays Emily E (wid R F), BDS 1202 e 9TH

Mays Jacob, (c) lab, res 843 Laurel

Mays John H, switchman S L I M &S Ry, bds 1009 Spruce

Mays J Lloyd, engr S L S W Ry;, res 1323 Nolthenius

Mays Lewis, grocer 1300 E 9th , res 1208 same

Mays Walter, lab, res 1109 Spruce

Mazone Pink, (c) porter, bds 309 E 6th

Medley Silas B, lab C C & C Co, res 870 Maude Avae C H

Medley J L, lab C C & C CO

Meek Miss Amanda C, bds 417 Elm

Meek Mrs Emma L, propr Two States Dining Hall, res 111 Spruce

Mehorney M D, principal Texar Business College, res 207 Congress Av R H

Melginades Diaz, res 102 W 3rd

Mercer E A, carp, bds 1422 Nolthenius

Mendels Henry, trav agt, res 316 Pine

Mercer Howard J, contr, res 1422 Nolthenius

Mercer Walter L, lab M D tilson, bds 1122 Nolthenius

Merchants Associations, John P Kline, pres 207 ½  e Broad

Merchant Wm T, tel opr K C S Ry, bds 722 W 7th

Merchants and Planters Bank, G W Fouke pres, B M Foreman Vice Pres, Thomas H Simms Cashier, H F Offenhauser asst eashier, paid in capital $100,000, established June, 1901, cor State Line Av and 3rd

Mereto Louis D, brkpr Pullman Bar, bds 414 W Broad

Meriwether Henty R, lab, res 945 Hickory

Messenger Wm A, gardener, res foot E Elm Tex

Messig Mrs N E (wid R), bds 1205 Maple

Metropolitan Life Ins Co,C A McConnell mgr, n e cor State Line Av and 3rd , Foreman Bldg room 9

Middleton Henry C, (c) lab, res 810 Ash

Middleton John, (c) lab S L S W Ry, res 712 W 5th

Midland Barber Shop, W F Sauders propr, 209 Pine

Miesh Nicholas, lab T & P Ry, res 903 E 3rd

Mikes Elsie, (c) laund, bds 1106 State Line Av

Mikes Wesley, (c) lab, res 1106 State Line Av

Milazzo Dominick, shoemkr 218 State Line Av, res 303 oak

Milazzo George, res 830 Hazel

Milazzo Joseph, fruite Joe Milazzo & Co, res 830 Hazel

Milazzo Joe & Co (Joe Milazzo and N Lafance), fruits 208 W Broad

Milazzo K F, res 303 Oak

Milazzo Samuel, saloo 110 W Broad, res 315 Oak

Miles Alexander, (c) porter Texar Hardward Co, res 308 E 14th

Miles Charles F, bkpr Texar Produce Co, bds Ash

Miles Charles J, switchman S L S W Ry, res 120 Argyle

Miles D M E Chapel, Walnut n e cor w 10th

Miles Edgar, meats 523 State. Res 1311 Nolthenius

Miles  Edward, butcher, res 1311 Nolthenius

Miles Henry, clerk T & P Ry, bds 120 Argyle

Miles Hattie, (c) bds 711 Wood

Miles James, (c) lab K C S Ry, res 419 Elm Tex

Miles Jane, (c) dom 414 Elm Tex

Miles Maggie, (c) bds 2020 State

Miles Wm M, bkpr Hoffman Hardward Co, res 1316 County Av

Miller Adeline (wid h G), res 907 E 16th

Miller Albert, mach, bds 416 Walnut

Miller Benjamin, farmer, res S L S W Ry, w of limits

Miller Charles, mach  Texar Iron Works, bds 416 Walnut

Miller C B, switchman S L S W Ry, res 608 Maple

Miller Charles D, engr S L I M & S Ry, res 608 Maple

Miller Miss Charlie, bds 621 Pine

Miller Chester, foreman C C & Co, res same

Miller Abstact Co,  G W Rayland mgr, 212 State  Line Av

Milller County Courthouse, Laurel bds 4th and 5th

Miller Elizabeth, (c) cook, res 1116  State Line Av

Miller Mrs Elizabeth, bds 416 Walnut

Miller Ella (wid M A), bds 518 E 4th

Miller Frank G, pres Texar Iron Works, res 416 Walnut

Miller George w, carp, res 405 W Broad

Miller Grover W, carp, res 416 Walnut

Miller Homer, caller S L S W Ry, bds 405 W Broad

Miller J B, master mechanic T & F S Ry, bds 621 Lelia Av

Miller James, bds 416 Lelia Rose Hill, lab Southern Furniure Co

Miller Janie, (c) res 307 Elm Tex

Miller Jeremiah G, bds 944 Pecan

Miller Miss Jessie,tchr, bds 602 Walnut

Miller Lawrence, lab S L S W Ry, res 318 West

Miller Mattie(wid B F), res 416 Lelia

Miller Miss Myra B, stenog Sabine Valley Lumber Co, bds 944 Pecan

Miller Parker, mach, wks Souther Furniure Co

Miller Robert E, supt The Natl Cotton Oil Co, res same

Miller Thomas H, foreman Pintsch Compressing Co, bds 405 E Broad

Miller W J, foreman S L S W Ry, res 823 State

Miller Walter, (c) porter, bds 1116 State Line Av

Miller Wm R, wood and coal, res 823 Maude Av C H

Mills Adrian L, bds 207 Senator Av

Mills Miss Emma, bds 103 Senator Av

Mills John M, grocer 425 E Broad, res 207 Senator Av

Mills Lewis W, agt Singer Mfg Co, res 207 Senator Av

Mills Miss Nonie, bds 1213 Oak

Mills Walter, painter, bds 1213 Oak

Mims Kate (wid J F), bds 1505 Olive

Mims Richard, (c) lab, 912 W 7th

Minor Tolbert, clerk Joseph McShane, bds Spring Lake Park

Misfit Parlors, Joe Ehrlich propr, 105 E Broad

Missouri Pacific Ry, C P Hovey agt, freight depot foot of Elm Ark

Missouri Pacific Ry, C P Honey agt, passenger station Union Depot

Mitchell Amelia (wid Alfared), res 713 State Line Av

Mitchell Callie, (c) laund, res 722 Laurel

Mitchell Charles A a, condr T & P Ry, res 212 E 3rd

Mitchell E B, clerk Texas Produce Co, bds 603 E 9th

Mitchell Elma, nurse bds 517 Pine

Mitchell Florence, (c) res 312 Spruce

Mitchell John, (c) lab, res College Hill Rd

Mitchell J R, reporter, bds 1107 Wood

Mitchell Miss Mary E, tchr East Side School, bds 713 State Line A

Mitchell Mollie, (c)laund, res 507 County Av

Mitchell Phillip, (c) lab T & P Ry, bds 917 Walnut

Mitchell Richard, (c) lab, res Ash

Mitchell Robert, (c) porter Huckins House, bds 722 Laurel

Mitchell Samuel, (c) lab, res 430  Lelia

Mitchell T A, vet surg 104 ½  W Broad

Mitchell Walter M, foreman C C & C Co, res Rose Hill s L R Coop Co

Moahad Hans, plasterer, bds 303 Laurel

Moffat Miss Edna, bds 926 State Line Av

Moffat George A, mach  S L S W Ry, res 1220 W 5th

Moffat J, mach S L S W Ry

Moffat Rosana (wid G A), res Ash beyond limits

Moffet George W, foreman Standard Novelty Works, res County Av

Moffett John H, grocer 924 State Line Av, res 926 same

Monke W R, clerk, wks C C & C co, res same

Monroe Ida, (c) cook, bds 420 E 8th

Monsarrat Harry, bds 503 Lelia

Montague Samuel, (c) boilermaker, res 521 E Broad

Montague Wm, (c) porter, bds 521 E Broad

Montgomery Arthur B, supt carries P O, res 317 Pecan

Montgomery Frederick G, lineman S W Tel Co, bds 1018 State Line Av

Montgomery G e, clerk O’Dwyer & Ahern, res 02 State

Montgomery George, (c) driver Crowdus Bros & Co

Montgomery James M, lawyer 216 ½  E Broad, res 317 Pecan

Montgomery Yancy, clerk O’Dwyer & Ahern, bds 402 State

Moody Frank  S, (Moody & Wright), res 917 Beech

Moody & Wright, ( F S Moody & F E Wright), painter Foreman Bldg

Moon J M, (c) barber, res 412 State Line Av

Moore A G, clerk bds 217 Elm

Moore Adam J, (c) lab S L I M & S Ry, res 415 E 13th

Moore Albert, (c) porter, bds 605 Laurel

Moore Albert H, clerk, res 815 E Broad

Moore Agnes, (c) bds 415 E 13th

Moore Benjamin B (B B Moore & Son), res country

Moore B B & Son (Benjamin B & Thomas W), grocers 320 W Broad

Moore B J, (c) lab S L S W Ry, bds 931 W 4th

Moore Cortez C, news foreman The Courier, rms 305 W Broad

Moore C P, asst ticket agt S L I M & S Ry, res 806 State Line Av

Moore Charles, (c) lab, res 301 Marietta

Moore Charles B (CB & Henry Moore), bds 420 Pine

Moore C B & Henry *C B & Henry), lawyers n e Cor 3rd and State Line Av, rms 1 and 2 Foreman Bldg

Moore David H, grocer 1521 E Broad, res 1503 same

Moore Edam, lab, wks Texar Ice Co, res New Town

Moore Miss Elizabeth, bds 420 Pine

Moore Eula, (wid N L), res 205 Senator Av

Moore F Otto, propr The Moore Printing co, res same

Moore Henrietta, (c) res 835 Laurel

Moore Henry (CB & Henry Moore), res 420 Pine

Moore Henry, clerk bds 422 Hazel Ark

Moore Henry Jr, contr, bds 420 Pine

Moore Jacob L, (c) lab, res 111 Laurel

Moore James A, mach, res 620 W 7th

Moore James W, carp, res 202 East C H

Moore Jefferson, wks Turner Bros, res 926 Ash

Moore Jefferson, (c) lab, res 416 E 13th

Moore John A, brakeman T & P Ry, res 811 Pine

Moore John H, grocer 844 Hazel, res 842 State Line Av

Moore John L, lumber, res 1701 State

Moore Lee, (c) lab J A Ford, res 303 W 9th

Moore Lewis, (c) lab Texar Ice co, res 1611 Oak

Moore Lewis, (c) lab C C & C Co, bds 314 Elm Tex

Moore Louis, (c) lab, res 221 DeMorst C H

Moore Lucy, (c) res 114 E 13th

Moore Maggie, (c) res 315 oak

Moore Many, (c) lab, res 1420 Pine

Moore Mary, (c) bds 818 Henry Av C H

Moore Miss May, bds 1115 Maple

Moore Milton, (c) lab L R Coop Co

Moore Mollie, (c) bds 521 Ward

Moore N Linder (Moore & Haynes), res E 9th , beyond limits

Moore  Norman, wks T & P roundhouse, bds 1023 Olive

Moore O E, clerk K C S Ry, bds Pratt’s Eating House

Moore Printing Co, F Otto Moore Propr, 315 ½ -317 ½ E Broad

Moore Rachel (wid David), res 802 State

Moore Robert, (c) lab, bds 923 State

Moore Samuel, (c) lab, bds 813 W 14th

Moore Sarah, bds 1701 State

Moore S L, (c) lab, bds 415 E 13th

Moore Thomas, (c) lab C c & C Co, res 1213 Ash

Moore Thomas M, lab T & P Ry, res 1115 Maple

Moore Thomas W (BB Moore & Son), res 1204 State Line Av

Moore Walter, (c) driver A J Offenhauser, res 1201 Laurel

Moore Wm, lab T & P Ry, bds 1115 Maple

Moore Wm, (c) res New Town

Moore Wm, (c) lab, rs 215 Maple

Moore Wm (c) ;ab. Res 218 S Oak

Moore W A, (c) lab. Res 1014 Laurel

Moore Willis, (c) lab S L I M & S Ry, res 814 E 13th

Moore & Haynes (NL Moore & H C Haynes), propr Twin city Bottling Works, 308 E Broad

Moore Thomas, farmer, res Bost Rd, w of limits

Moorhead Thomas, (c) lab, res 915 Laurel

Morales J S. confr  102 W 3rd. bds 421 Ash

Morgan A E, lab C C & C Co, res same

Morgan Charles, (c) res Cotton Belt tracks, beyond limits

Morgan James, carp, bds 303 Laurel

Morgan John, painter Moody & Wright, bds Southern Hotel

Morgan Marcus, trav agt W F Taylor Co, Ltd, res 223 Walnut

Morgan Maude, (c) lab, wks S L S W Ry

Morgan Scott, (c) lab, res New Town

Morgan Wm R, fireman S L I M & S Ry, res 1414 W 4th

Morget W H, carp, bds 302 Vine

Morley Elizabeth (wid Roger), res 1718 Spruce

Morris Andrew, (c) lab, bds 807 Laurel

Morris Brad C, lab, res 1111 Maple

Morris Daisy, (c) laund, bds 521 E Broad

Morris Miss Ethel, tchr, bds 602 Walnut

Miss James, bds 1503 Laurel, lab Southern Furniture Co

Morris John, clerk O’Dwyer & Ahern, bds 402 State

Morris Martha (wid Thomas), bds Rose Hill, beyond limits

Morris Pleasant M, mess Pac Exp Co, res 1503 Laurel

Morris Samuel (M E Morris, genl mdse), business house 1001 Maple

Morris Thomas, driver T F Vandeweghe, res Buchanan Rd R H

Morris Thomas, (c) lab Texar Cotton Oil Co, res 310 5th Av

Morriss John E, farmer, res 1107 Wood

Morris John E Jr, farmer, bds 1107  Wood

Morris Reuben M, stenog, bds 1107 Wood

Mirrison Hugh W, lab C C & C Co, res same

Morrison John H, store bkpr C C & C Co, res 1021 W 3rd

Morrison  Thomas W, clerk O’Dwyer & Ahern, bds 402 State

Morrow Charles, (c) lab, bds 213 E 9th

Morrow John, (c) lab, res 213 E 9th

Morrow John W, grocer 211 State, res 1222 Walnut

Morrow Joseph, bds 1222 Walnut

Moarse Thomas G, driver T F Vandeweghe

Mortensen Peter F, grocer Buchanan Rd, res Rose Hill, beyond limits

Morton Richard, (c) lab, res 1112 W 3rd

Morton Samuel P,mgr singer Mfg Co, bds 514 ½  Olive

Mosby Mrs Ella, bds 1722 Pine

Mosby George, (c) barber, bds 720 State Line Av

Moscow Wm, (c) lab, bds 407 E 7th

Moseley Alexander, (c) wks Texar Produce Co, res 818 Laurel

Moseley Frank, (c) wks Texar Produce Co, res 809 Laurel

Moseley Minnie, (c) boarding, res 720 State Line Av

Mosely Ellen, (c) bds 902 W 5th

Mosely James, (c) lab, res 902 W 5th

Mosely J E, lab, 801 Marietta

Mosely Mott, (c) porter “Hacks”, bds 818 laurel

Mosely Robert, (c) lab C c & C Co, bds 902 W 5th

Mosely Thomas, (c) lab, res 701 Wood

Moses James, (c) lab |S L S W Ry, bds 709 W 8th

Moss Miss Erle L, bds 916 Maple

Moss Miss Lottie, bds 916 Maple

Moss Ottoway P,mach , res 916 Maple

Moss Wm, (c) lab, bds 217 Jackson C H

Motley Charles, (c)  lab, 102 E 7th

Motley C W, (c) porter State Bank Texar, res 408 E 14th

Motley Robert J, (c) porter smith Drug co, bds 408 E 14th

Motz Caleb T, blksmith 224 State, res 804 Pine

Motz Miss Mary N, bds 804 Pine

Mt Zion Baptist Church, (c) 320 Elm Tex

Mountour Barber Shop, A A Payne, (c) propr 220 State Line Av

Moyer I N, foreman T & P Ry, res 1303 State Line Av

Moyer L T, clerk K C S ry, bds 402 Maple

Mozon Pinkney, (c) porter, res 309 E 6th

Muckeroy Emiline, (c) res Spring Lake Park

Muldoon Lula, (c) laund, res Tilson add

Muldoon Mollie, (c) res Tilson add

Muldra Tyler, (c) lab, res 1405 State Line Av

Muldra Wm, lab L R Coop co, bds 1405 State Line Av

Muldrew Anderson, (c) lab, wks Water Co, res New Town

Muldrew George, (c) lab K C S ry, bds 1213 Ash

Muldrew James, (c) lab K C S Ry, res New Town

Muldrew Joseph, (c) lab K C S Ry, bds 1213 Ash

Muldrew July, (c) lab, res 412 E 10th

Muldrew Robert, (c) lab K C S Ry, bds 1213 Ash

Muldrew T, (c) lab, wks L R Coop Co

Muller Miss Elizabeth, bds 417 Pine

Muller Miss Lena, res 417 Pine

Mullins Francis W ( Texas Produce Co), grocaer res 605 Hickory

Mullins James H, grocer 211 E Broad, res 406 Walnut

Mullins Thomas S ( Texar Produce Co) , grocer , res 703 Pecan

Mullins Wm H, car inspr A & C Ry, res 1014 Beech

Mulree Clay, (c) wks 607 Pecan

Munchmeyer Charles, grocer 319 E Broad, res 717 E Broad

Mundella Nick, grocer, res 621 Maple

Munn Maggie, (c) bds 607 Elm Tex

Munn Millie, (c) dom, wks 1224 State Line Av

Munson Robert A, supt Water Co of Texar, res 418 Hickory

Mung  Angustus, lumber, rs 314 W 7th

Munz H, pres Redwater Lumber Co, res 707 Olive

Murchison George, (c) restaurant 115 State Line Av, res 612 Laurel

Murchison Maggie, (c) laund, bds 612 Laurel

Murphy Cally, (c) cook, bds 414 E 13th

Murphy Charles, (c) lab T & P Ry, res 414 E 13th

Murphy  Charles, carp, rs 872 Dudley Av C H

Murphy Edgar, painter  Moody & Wright, res 908 State

Murphy Edward, (c)  porter  J H Moffett, res 926 State Line Av

Murphy Eliza, (c) dom, bds 414 e 13th

Murphy James, (c) lab, res 418 Mary Av C H

Murphy John, engr T & P Ry, rs 518 Hazel

Murphy John, (c) lab T & P Ry, res 809 W 3rd

Murphy Lavenia, (c) dom, wks 213 Ash

Murphy Levicie, (c) cook, res 1317 Ash

Murphy Miss Maggie, bds 412 State

Murphy Mary J (wid Wm R), bds 872 Dudley Av C H

Murphy Miss May, bds 518 Hazel

Murphy Rodie, (c) laund, bds 213 Beech

Murphy Tenny, (c) cook, bds 41 E 13th

Murphy Wm, bds 518 Hazel

Murphy Wm, (c) porter Pac Exp Co

Murphy Wm T ( Wm T Murphy & Co), grocer, res 318 Hazel

Murphy Wm T & Co ( Wm T Murphy & Wm F Wycge), grocers 313 E Broad

Murray Cornelius, (c), lab, bds 1315 Ash

Murray Malinda (wid M W), res Spring Lake Park

Murray T T, clerk S D Larry, bds 224 Spruce

Murrin John, brkpr Josey, Ward & Co, res 409 Laurel

Musgrave James D, mach T &P Ry, res 1001 Beech

Musgrave Miss Virgil, student , bds 1001 Beech

Musgrave Walter, carp, bds 1001 Beech

Mydishaw Mabel, res 901 W 3rd 

N

Nance Alexancer, watchman K C S Ry, bds 1118 W 4th

Nance Ison R, res 1118 W 4th

Nance Miss Minnie, bds 1118 W 4th

Nance Miss Sula, bds 1118 W 4th

Nance Walter H, lab C C & C Co, bds 1118 W 4th

Nash Annie, (c) laund, res 213 Ash

Nash Bettie, (c) bds 416 Elm Tex

Nash Charles, (c) lab, bds 213 Beech

Nash D J, dispatcher T & P Ry, res 508 Spruce

Nash Eliza, (c), bds 814 W 5th

Nash E L (wid Phineas), res 607 E 9th

Nash John, (c) lab, res 1311 Ash

Nash Mannie J, chielf dispatcher T &  P Ry, bds 403 E 10th

Nash Rose (c) dom, wks 1022 Pearl C H

Nash Watt, Lab, C C & C Co, res 1215 W 5th

Nash Wm, res 405 W 3rd

Nash Wm (c) dray, res 221 Maple

Nason Harry L ( Texar Livery Co), undertaker, res  503 Oak

Nason Mrs Maggie, res 503 oak

Nation Jefferson, (c) lab, res 809 Ash

National Cotton Oil Co (The) (RF Munro pres, James F Grogan  vice pres, J S Walker mgr), S L S W Ry, opp Union Depot

Navy Horace, (c) lab K C S Ry, bds 410 Elm Tex

Neal Arthur, (c) lab K C S Ry  res 1416 Spruce

Neal H, (c) lab, res 914 Ash

Neal H Claude, piano tuner H V Beasley, bds 932 Hickory]

Neal K, (c) lab K C S \Ry, bds 907 W 6th

Neal Virginia, (c) dom, wks 821 E 12th

Neely Austin K, clerk Wm Brasher, bds 1602 Pine

Neely Bettie, (c) res815 Oak

Neely Cornelia O, res 1721 Olive

Neely Miss Mannie B, dressmkr, bds 1721 Olive

Neely Thomas C, clerk, bds 1721 Olive

Neill Rev W E, pastor Olive Street Baptist Church, res 621 Pine

Nelson Miss Brownie, bds 419 Hickory

Nelson Christian, watchmkr, res Buchanan R R H

Nelson Ezekiel, (c) lab, 214 Beech

Nelson Hannah, (c) laund, bds 1301 Beech

Nelson Henry, (c) lab A & C Ry, bds 905 W 6th

Nelson John, lab L R Coop Co

Nelson John A, (c) res 213 Grand A

Nelson Jonas, (c) poter Bertram & Sarvis, res same

Nelson Joseph, (c) lab, bds 301 E 5th

Nelson J A, la C C & C Co, bds 1105 Phenie Av R H

Nelson J R, carp A & C Ry, res cor 10th and Oak

Nelson Lee F, foreman A & C Ry, bds 519 Whittaker

Nelson Lewis, (c) mach, res 1301 Beech

Nelson Miss Linnie, bds 519 Whittaker

Nelson Locke, clerk Boyd Drug, bds 419 Hickory

Nelson Lycurgus, vet surg, res 419 Hickory

Nelson Mahalah, bds 519 Whittake

Nelson Mollie, (c) bds 1309 Lauel

Nelson Nettie, (c) laund, res 21 E 8th

Nelson Samuel, (c) lab, bds 21 E 8th

Nelson W A (Burton & Nelson), dry goods, res Randolph Hotel

Nesmith Frank, bds 319 Oak, lab Southern Furniture Co

Newman Charles M, fireman S L S W Ry, res Rose Hill beyond limits

Newman E A, engr S L I N & S Ry, bds 219 Oak

Newsome Thomas F, grocer Buchanan Rd s e corn S L S W Ry tracks, res same

Nicewarner Charles N, paper hanger Moody & Wright, res 309 ½  W Broad

Nichols Oscar D, (c) tchr, bds 924 Ash

Nichols John, (c) wks 503 Hickory

Nicols Jeremiah, (c) lab, 1009 Walnut Tex

Nix Benjamin, bds621 Oak

Nix Edgar, bds 621 Oak

Nix John B, blksmith E Broad, res 305 Grand Av

Nix J J, genl store, res 621 Oak

Nix Matthew, lab, res 118 Senator Av

Nix Willis, (c) lab C C & C Co, res 715 Elm Tex

Nixon HenryM, lab L R Coop Co, res Rose Hill 1 s 1021 Phenie A

Nixon John C, lab C C & C Co, res Phenie Av Rose Hill, beyond limits

Nolan C W, farmer, res 875 Maude Av C H

Nolan James, tailor B Fane, bds Southern Hotel

Norman James, brkpr Randolf Hotel, bds 300 W Broad

Norman Jesse, lab C C & C Co, bds 1407 Nolthenius

Norman Robert L, stone cutter R H Whitworth, res Dudley AV CH

Norman Rufus K, foreman C C & C co, res 1407 Nolthenius

Norman Thomas E, lab C C & C Co, bds 1407 Nolthenius

Norris Rebecca, (c) laund, res 510 Laurel

Northum E M, mgr Handle Factory, res Rose Hill s L R Coop Co

Northum Mary, bds 1023 Spruce

Norwood Building n w cor State and W Broad

Norwood Minor, lab S L S W Ry, bds 216 S Oak

Norwood Philip T, pres Texar Clothing Co, bds 505 Spruce

Norwood Mrs. R T, bds 505 Spruce

Noti George, wks C C & C Co

Nottage Daniel, condr K C S Ry, res 210 W 6th

Nottage Miss Emma, bds 1316 W 5th

Nottage Louis M, clerk K C S Ry, res 1316 W 5th

Nottage Mildred, bds 210 W 6th

Nottage Sidney, clerk Hunter Transfer Co, bds 308 Vine

Nottage Wm H, foreman S L I M & S Ry, bds 1316 W 5th

Nuckolls George, clerk W H Booth & Co, bds 303 Laurel

Nuckolls Mamie (wid J B), bds 216 Walnut

Nuckson Rev Robert, pastor res 303 Laurel

Nunn Rebecca, (c) res Tilson add

Nunley Richard, (c) lab, bds 410 Elm \tex

Nussbaum A, genl store 422 and 424 Elm, res same 

O

Oats Ellington, mess W U Tel Co, bds 1705 Olive

Oats Ernest, clerk Lemly’s Drug Store, bds 705 Olive

Oats James B, painter, bds 859 Dudley Av C H

Oats Jane (wid John A), bds 1306 Hickory

Oats John C, carp, bds 859 Dudley Av C H

Oats Paul, clerk A A Adams, bds 859 Dudley Av C H

Oats P B, carp, res 1705 Olive

O’Brien Harry, clerk Hardin Opera House, res 518 W Broad

Ochs Charlds, lab, bds 717 E Broad

Ochs John, lab T & P Ry, bds 717 E Broad

Ockander Antoine, contr, res 906 Nix

Ochander Charles c, contr, res 411 Hazel

Odd Fellows’ Hall, 214 ½  State

Oden George, (c) lab, res 220 W 13th

Oden Otis C, clerk Hoffman Hardware Co, bds 318 Vine

O’Donnell Elizabeth (wid John), res 114 W 4th

O’Donnell Miss Margurite, milliner Temple of Fashion, bds 114 W 4th

O’Donnell Patrick, foreman S L S W ry, res 615 Spruce

O’Dwyer Roger J, O’Dwyer & Ahern, res 505 Hazel, vice pre Southern Furniture Co

O’Dwyer & Aher (R J O’dyer & P J Ahern), dry goods 110 & 112 E Broad

Offenhause A J, grocer 107 E Broad, res 619 Pecan

Offenhauser Frederick W, fire ins agt, res 619 Pecan

Offenhauser F W & Co, ( F W Offenhauser & John T Owsley), insurance

Offenhauser Henry, asst cashier Merchants  & Planters Bank, bds 503 State

Offenhauser Louise, bds 503 State

O’Gara Michael, brkpr M Cassidy, bds 315 E Front

Oleary Daniel, clerk S L S W ry, bds 522 State

Olivara Benjamin (Olivara & Co),res  609 Maple

Olivara & Co (Benjamin Olivara), 201 W Broad

Olive Richard, (c) lab S L S W Ry, res 317 W 4th

Olive Street Baptist church, C B Williams pastor, s w cor 8th and Olive

Oliver Miss Bertie, bds 920 Olive

Oliver Charles, engr A & C ry, bds 920 Olive

Oliver David (c) porter Huckins House, bds 1418 Laurel

Oliver Miss May, bds 920 Olive

Oliver Stanley A, engr, res 920 Olive

Oliver Wm R, painter, res 1004 Ash

Ollie Lon, (c) laund, bds 622 Hazel

Ollie Winnie, (c) dom, bds 622 Hazel

O’Neal Chester r, real estate, res 1020 Pecan

O’Neal Edward, lab, res Pecan beyond limits

O’Neal James H, res 803 E 9th

O’Neal Mary, (c) laund, bds 817 Ash

O’Neal Thomas E, lumber dealer, res 611 Beech

O’Neal Walter W, bds 611 Beech

O’Neal Wm H, carp, res 1508 Pecan

O’Neill A J, wks L R Coop Co

O’Neill John B, agt Globe Oil Co, res 615 E 13th

Ootsey Wm, (c) res 1102 Maple

Orr Alonzo, lab Standard Novelty Works

Orr Andrew, (c) porter, bds 610 Hazel

Orr Archie G, student, bds 886 Maude Av C H

Orr Claude E, lb, bds 886 Maude Av C H

Orr D W, fireman S L I M & S ry, res 819 Dudley Av C H

Orr George M, grocer 884 Maude Av, res 886 same C H

Orr John M, carp, res 1321 Pecan

Orr L Q, wks Standard Novelty Works, res 883 Maude Av CH

Orr Miss Maude, bds 886 Maude Av  C H

Orr Miss Nettie, bds 1321 Laurel

Orr Olen B, driver W P Oil co, bds 886 Maude Av C H

Orr Robert, clerk, res Marietta beyond limits

Orr Scutter W, carp Standard Novelty Works, res 1321 Pecan

Orr Thomas, lawyer 207 Elm, res 801 Marietta

Orr W A, carp, res 853 Dudley Av C H

Orr Wm H;, grocer 105 Jackson C H, res same

Osborn Charles, clerk Ralph Bros, bds 308 Vine

Osborn Robert, painter, res Rose Hill beyond limits

Osborne J L, candy Mkr State Line Av, Junction of Hazel, bds 1105 State Line Av

Overholser John W, bkpr Wm Buchanan, res 706 Hazel

Owen Wm B, trav agt The Hicks co Ltd, res 102 Beech

Owen Miss Alabama, tel opr S W Tel Co

Owens David B, cotton buyer W A Arthur & Co, bds 321 Walnut

Owens Miss dora, clerk O’Dwyer & Ahern, bds 402 Maple

Owens Ellis, (c) lab, res 409 Cedar

Owens Homer, police, rms 216 ½  W Broad

Owens Isaac, (c) lab, bds 410 W 8th

Owens M L, (c) dom, bds 418 E 14th

Owens Nelson, (c) cook Huckins Hotel, res 918 W 4th

Owens Robert, (c) lab Hoffman Hdw Co, res 418 E 14th

Owens Seth M, bkpr W a Arthur & Co, bds 321 Elm

Owens Thomas, driver C Rogers. Bds 302 Elm

Owens Vergie, bds 308 Elm Tex

Owens Wickliff, supt West side Public School, res 822 Olive

Owens Wm, (c) lab, bds 418 E 14th

Owsley John T, (FW Offenhauser & Co), rms 511 Walnut

Oyster Bay, C B DeWitt, propr, 120 W Broad

P

Pacific Express Co, M C Thompson agt, 213 Pine

Pacific Mutual Life Insurancae co, John C Kirby, genl agt, rm 7 Foreman Bldg

Packard E R, clerk H V Beasley, bds 511 State

Page Harvey L, lab C c & C Co, bds 407 Whittaker

Page Sarah, (c) laund, bds State beyond limits

Pain Tankey, (c) lab, bds 617 Elm Tex

Painter Elizabeth (wid Erskine), bds 622 Pecan

Palmer Frank, baggage master S L I M & S Ry, bds 316 State

Parisian (The), Mrs A R Harris, propr, Mrs M M Kennerly mgt, 208 E Broad

Parks Ella (wid H C ), res Hickory beyond limits

Park George, trav agt, res 1303 County Av

Parker Annie, © laund, bds 816 W 5th

Parker Beulah, (c)laund, bds 1411 Ash

Parker Cora, (c) laund, bds 1311 Ash

Parker Ellen, (c) laund, bds 1411 Ash

Parker George, (c) lab, bds 1320 Maple

Parker George H, clerk bds 212 E 3rd

Parker Henderson, (c) lab Texar Cotton Oil Co, bds 1109 E Broad

Parker Miss Jessie A, bds 911 State

Parker John A, carp, res 911 State

Parker Joseph, driver City Bakery,  res country

Parker Lottie, (c) laund, bds 816 W 5th

Parker Miss Mary A, bds 911 State

Parker Miss Susie E, bds 911 State

Parker S B, clerk Benjmin Hdw Co, res 911 State

Parker  Thomas, mach, bds 224 Spruce

Parker Thomas, (c) cook Cosmpolitan, res S L S W Ry 2 w Lelia RH

Parker Washington, (c) lab, res 810 East C H

Parker Wm,(c) porter Texas Produce Co, bds 1411 Ash

Parkhurst John E, potter, res Ash beond limits

Parkins Miss Jessie, bds 411 Hazel

Parkins Otto (Parkins & Connella), res 411 Hazel Ark

Parkins & Connella (Otto Parkins & Michael Connella) barbers 116 W Broad

Parks George, (c) lab, res 322 5th Av

Parks Jennie, (c) laund, res 300 Marietta

Parks Mis Mamie, tchr Public school, bds 722 Beech

Parks Wm, carp, bds 838 State Line Av

Parnell Edna, dom, wks 417 E Broad

Parr  David E, painter, bds 1613 Oak

Parrish Jesse C, clerk, res 619 E 9th

Pasch Rudolph, mgr Texar Lumber Co, res 307 Oak

Patcheny A E, car repr S L S W Ry, res 317 Pine

Patching John A, lab res n e cor Pearl and Victoria beyond limits

Pate D A, res 118 Ferguson C H

Pate Miss Ellen, bds 118 Ferguson C H

Pate Miss Lucy, res Dudley Av C H

Patilla Cora, (c) laund, bds 1302 Ash

Patrick John, firemand L R Coop Co

Patten C E, lab, C C & C Co, res same

Patterson Miss Gertie, dressmkr, bds 1504 State Line Av

Patterson J W, trav agt Turner Bros, bds 501 Spruce

Patterson Mendie, (c) laund, bds 914 W 4th

Patterson Peter W, clerk W H Booth, bdds 623 E 9th

Patterson R A, barber 203 W Broad, res 919 State

Patterson R J, clerk E D Lingold, bds 505 Spruce

Patterson Samuel G, clerk Hardin Bros, bds 623 E 9th

Patterson Sarah A, (wid Samuel G), res 623 E 9th

Patterson T H, pharmacist Smith Drug Co, res 103 E 14th

Patterson James N, photographer 111 E Broad, res 503 E 5th Av

Paulk Miss Addie, bds 316 Grand Av

Paulk Miss Augustus, clerk Lemly;s Drug, res 316 Grand Av

Paulk Miss Etta, tel opr, bds 1205 E 9th

Pauld George, carp, bds 1205 E 9th

Paulk Jason, farmer, res 316 Grand Av

Paulk Jonathan, carp, bds 1205 E 9th

Paulk Lewis A, clerk, bds 316 Grand Av

Paulk Miss Rena, tel opr, bds 1205 E 9th

Paxton Wm C, see Imperial Lumber Co, res 1604 W 4th

Payne A A, (c) barber, res 709 Wood

Payne Beulah, (c) laund, bds 1706 State

Payne Charles, (c) lab, res 711 Oak

Payne Commodore D, bkpr Taylor Grocery Co, res 416 Ash

Payne Emma, (c) laund, bds 709 Wood

Payne Frank, (c) lab, res 1706 State

Payne John J, condr, res 124 Argyle Av

Payne Wm, (c) lab, res 1112 W 3rd R H

Pearson Betty, (c) res 1301 W 8th

Peavy James I, tres Miller co, Ark, res714 Hazel

Peck Charles B Jr, agt Texar Car Association, bds Huckins House

Peck H M, mess Pac Exp Co, res 608 State

Peck Josiah, mess Pac Exp Co, res 608 State

Peck Wm, (c) lab, res 819 Edwards Av C H

Peek Jennie (wid A J), res 927 Bath

Peel Cecelia, (c) laund, bds 810 W 3rd

Peeples Alexander, (c) lab, res 308 Elm Tex

Pellasona Peter,  boarding, res 224 Spruce

Pendleton Moses, (c) lab S L S W Ry, res 613 Oak

Pendleton Susie, (c) laund, bds 511 Olive

Pennington Edward, (c) lab, bds 219 Marietta

Pentecost H L, mach, bds 621 Lelia Av C H

Peoples Furniture Store, H K Warner mgr, 319 E Broad

Peopletoe George, (c) lab, res 812 Ash

Peppard Merrill, lumber, res 901 State Line Av

Percell Daniel, cotton buyer, res 914 State Line Av

Perdue Leon H, clerk S L I M & S Ry, bds 309 Elm

Perdue Lovick P, fireman T & P Ry, res 309 Elm

Perdue Mary A (wid J K ), bds 309 Elm

Perdue Miss Queen A, bds 309 Elm

Perguson James, butcher, res 607 E 14th

Perham Laura, (c) bds 618 Oak

Perk Florence, (c) laund, bds 819 Edwards Av C H

Perk N K, (c) porter, bds 819 Edwards Av C H

Perk Tennie, (c) laund, res 819 Edward Av C H

Perk Wm, (c) drover. Wls Standarad Novelty Works

Perkins Ira, (c) lab, res 405 Martha C H

Perkinson James F, meats 1121 County Av, res 614 Pecan

Perkins Rayfield, (c) lab, bds 622 Hazel

Perkinson Wm, grocer, res 1623 Spruce

Perosin J B, brkpr Randolf Hotel, bds 300 W Broad

Perrin D N, agt, bds 921 Spruce

Perrin Mabel H, bds 921 Spruce

Perry A A, lumber, res 617 Pine

Perry Edward, (c) porter Huckins House, bds 421 E 8th

Perry Mrs O d, agt, res 921 Spruce

Perry Samuel, (c) lab T & P Ry, res 834 Laurel

Petaway Charles, (c) lab K C S Ry, res 1724 Boulevard

Pete Albert, (c) bds 405 E 13th

Pete Lula, (c) laund, bds 405 E 13th

Pete Robert, (c) barber, res 405 E 13th

Peters Aranna, (c) laund, res 214 Elm Tex

Peters Charles, © lab, bds 827 Maude Av C H

Peters Frank, (c) lab s L S W Ry, res 5 S L S W tracks 2 w s Elm

Peters Katie, ©, tchr, bds 214 Elm Tex

Peters Lula, (c) dom, bds 827 Maude Av C H

Peters Pinkey, (c) lbds 1005 Edwards Av C H

Peters Thomas, (c) brklyr, bds 214 Elm Tex

Peters Wm, (c) lab S L I M & S Ry, bds 214 Elm Tex

Pettaway Daisy, (c) laund, bds 1316 Maple

Pettaway Daniel, (c) lab Texar Water Co, res 1512 State

Pettaway Hattie, (c) laund, bds 620 Pine

Pettaway Jennie, (c) bds 420 Pine

Pettaway Julia, (c) res 1316 Pine

Pettaway Laura, (c) laund, bds 620 Pine

Pettaway  Lee, (c) lab K C S ry, bds 1316 Maple

Pettaway Louis, (c) laund, res 106 W 4th

Pettaway Mary, (c) bds 1316 Maple

Petrie Charles H (Petrie-Bell), res 312 E 12th

Petrie-Bell (C H Petrie & Louis Bell), sign painters 310 E Broad

Pettigrew W M, trav agt Turner Bros, res 516 Hickory

Peyton Cathena (wid E H), bds 718 Hazel

Peyton  Emma, (c) wks 521 Hazel Ark

Pharr B C, propr City Market, res 413 Pine

Pharr Phineas, clerk Chatfield & Buhrman, res 413 Pine

Phason Frank, lab T & P Ry, res Rose Hill beyond limits

Phebus James W, car repr S L SWRy, bds 1213 Oak

Phebus Lilly May, bds 1213 Oak

Pheemster Miss Elizabeth, bds 1516 Maple

Phillips Miss Alice, clerk B H Williams, bds 502 E 7th

Phillips Charles, W, carp, res 202 Grand Av

Phillips Miss Eva, bds 804 E 4th

Phillips James, trav agt H V Beasley, bds 932 Hickory

Phillips Wm, trav agt H V Beasley, bds 932 Hickory

Phillips Wm E, engr S L I M & S Ry, res 804 E 4th

Phipps M J, foreman Standard Novelty Works, bds 612 E 3rd

Pickard Alexander C, engr Schecler Bros, res 1516 Pine

Pickard I M , lineman S W Tel Co, res Vernal Av C H

Pickard Marshall, lineman Tel Co, res Vernal Av C H

Pickett Aaugustus C, guard Pac Exp Co, rms 218 ½  W Broad

Pickett Mattie,(wid Augustus), bds 813 Pine

Pickett Seveer, bkpr Dan Gallag, gr, rms 218 ½ W Broad

Picketts Dock, carp, bds 1105  Phenie Av R H

Pierce Frank, carp, res Spring Lake Park

Pierce Hattie, (c) res 418 W 5th

Pierce James, (c) porter Huckins House, bds 610 Hazel

Pierce R C, asst chier dispatcher K C S Ry, bds 305 Maple

Pierce Sallie, (c) laund, res 713 W 4th

Pierce Verge, (c) lab T & P Ry, res 708 W 8th

Pikes Bertha, (c) laund, bds 614 W Broad

Pikes George, (c) lab S L S W Ry, bds 614 W Broad

Pile Gardner E, switchman S L I M & S Ry, res 915 E 4th

Piliquan John N, (Wm T May & Co), res 1507 Pine

Piner Wm, foreman Southern Furniture Co

Pinson Bernarad F, bkpr L R Coop Co, res 603 E 12th

Pintsch Compressing co, T F Miller, mgr, F H Sawyer sup, E Broad s w cor Hazel

Pirkins Rayfield, (c) lab K C S Ry, bds 622 Hazel

Pirtle J H, lab, res 830 Dudley Av C H

Pitts Miss Carrie, wks 217 W Broad

Pitts John W, (c) lab C C & C Co, res 1320 Maple

Pitts Love, (c) farmer, res 1410 Beech

Pitts Marion f, phys, res Rose Hill beyond limits

Pitts Mrs. M T, cook wks 217 W Broad

Plant A M, (c) lab, res 612 Oak

Platz Henry, shoemkr 121 ½ E Broad, res country

Platz Margaret, (wid John), res 306 Beech

Poindexter Axless, (c) waiter Oyster Bay, bds 712 Oak

Poindexter Charles, (c) lab K C S Ry, res803 Pine

Poindexter Eugene, (c) lab George W Ledbetter, bds 314 E 8th

Poindexter Jodie, (c) cook, bds 314 E 8th

Polhanius Francis M, mgr Texar Ice Co, res 323 State

Police Station, Tex 214 Pine

Polk Miss Arena, tel opr, 113 Ferguson C H

Polly George, (c) lab, bds 1706 State

Ponder Ida, ©, cook, res 702 Laurel

Ponder J R, reporter The Courier, bds 523 Spruce

Ponder Minnie, (c) laund, bds 1017 Walnut Tex

Poole D L, switchman, res 708 Dudley Av C H

Poole Louisa, (c) res 514 E 8th

Pooler Jane, (c) laund, res 524 Maple

Pooler Nellie, (c)  laund, bds803 Wood

Pooley Mollie, (c) laund, bds res 524 Maple

Pop Sarah Ann, (c) laund, bds 914 Wood

Pope Gustavus, stenog Williams & Arnold, bds 308 Vine

Porter Isum, (c) wks Boyd Drug Co, bds 818 Laurel

Porter Joseph, lab, K C S Ry, bds 1220 Oak

Porter Mary, (c) bds 623 W 4th

Porterfield W E, bkpr Texar Carriage Co, res 917 Olive

Post Elijah, (c) lab S L S W Ry, bds 716 Elm Tex

Post Green, (c) ;ab S L S W Ry, bds 716 Elm Tex

Post Office, State Line Av bet 5th and 6th

Postal Telegraph Cable Co, J B Prudhomme mgr, 211 Pine

Poster Ray, (c) lab, bds 513 Maple

Poston Julia, (c) dom 403 W Broad

Porter Andrew M, rms 108 ½  E 3rd

Poter Joseph, cook, rms 108 ½  E 3rd

Poter Mary E, rms 108 ½  E 3rd

Pound Ward, switchman T & P Ry, bds 415 Maple

Pounders P, (c) lab, bds  919 Laurel

Powars Benjamin, condr K C s Ry, res 522 oak

Powars James W, clerk S L S W Ry, bds 522 Oak

Powell Anderson, (c) moulder Texas Steam Engine Works

Powell Charles, (c) waiter, bds 413 E Broad

Powell George, (c) barber, bds 717 Laurel

Powell James, lab, res 1219 State

Powell Margaret, (c) res 207 E 11th

Powers Fannie, (c) res 1006 Walnut

Powers Solomon, (c) lab. Bds 1006 Walnut

Powers Walker, (c) lab, bds 1006 Walnut

Prather Lizzie, (c) dom, wks 414 E 4th

Prather Stella, (wid John), res Rose Hill s L R Coop Co

Prather Wm G, lb L R Coop Co, res 104 S Oak

Prator Mrs A M, res 400 Elm

Prator John D, shoemaker 308 E Broad, res 323 W 14th

Prator Mallon, clerk, bds 323 W 14th

Prator Marvin, clerk, bds 323 W 14th

Pratt J T, carp, res 1424 Noltenius R H

Pratt Robert, (c) lab, res 1122 State Line Av

Pratt’s Eating House, C R Eisele mgr, Union Depot

Pregge Henry, car inspr S L S W Ry, res 522 State

Preston B L, clerk, bds 302 Vine

Preston David M, lab C C & C Co, res same

Preston George, carp, res Rose Hill, beyond limits

Preston Greenville, bds 1220 Oak

Preston Henry, mach C C & C Co, Preston Rd beyond limits

Preston James, grader C C & C Co, Preston Rd beyond limits

Preston Joseph R, brklyr, res 911 E 11th

Preston J P, engr C C & C Co

Preston Margaret J, boarding C C & C Co, res same

Prestron Patrick, foremand, Preston Rd beyond limits

Preston Sidney, (c) lab, res 911 E Broad

Prestridge Miss Emma, bds 1104 Hickory

Prestridge James S, trav agt, res 1104 Hickory

Prestridge Joseph,bds  1104 Hickory

Price Buck P, watchmand, res New Town

Pricie Eliza, (c) laund, res 423 E Broad

Price James, lab L R Coop Co, res Rose Hill beyond limits

Price John, farmer, res River Rd n of limits

Price Miss Nannie, bds Rose Hill beyond limits

Price Richard, (c) res Rose Hill beyond limits, lab Southern Furniture co

Price Wm, lab L R Coop Co, bds Rose Hill beyond limits

Priest Miss Anna May, bds 307 Hazel

Priest Theodore H, sawmill, res 307 Hazel

Priest Miss Willie, bds 307 Hazel

Prince Miss Belle, bds 1503 Laurel

Prince Herbert, stenog, bds 223 E 4th

Prince Miss Minnie J, bds 223 E 4th

Prince Oliver W, propr Racket Store, res 223 E 4th

Prince Thomas A, seston State Line Line Cemetery, res 516 E 3rd

Prudhomme John B, mgr Postal Telegraph Cable co, res 705 Spruce

Pruitt Fletcher, (c) servant, wks 618 Hazel

Pruitt Roy, (c) porter M Cassidy, res 6 17 Elm Tex

Puckett Thomas A, saw filer L R Coop Co, res Rose Hill 2 s 1021 Phenie Av C H

Pugh Wm K, genl store, res 923 County Ave

Pulliam Elizabeth, (c) laund, bds 4 Tilson Add

Pulliam Thomas, lab res 621 W 3rd

Pulliam Thomas, (c) lab C C & C Co, res 4 Tilson Add

Pullman Bar, Louis Longenotte propr, 2104 W Broad

Punch Robert, jeweler, res 618 Olive

Purdy Frank O, carp, John  Carmichael, bds 322 S State Line Av

Purdy Marlin, lab, res 702 Hays C H

Purdy Zonie,lab, bds 702 Hays C H

Purifoy Ernest, carp, bds 1509 Maple

Purifoy Francus  W, grocer 801 Dud;eu Av C H, res 803 same

Purifoy Henry, (c) lab, res Spruce nr 22rd

Purifoy Marshall L, contr, res 1509 Maple

Pursley Miss Agnes, waiter Pratt’s Eating House, rms same

Putnam M W, flagman T & P Ry, res 219 Elm Tex

Putty John, lab, res New Town

Putty Martin, lab, res New Town

Pyle George, (c) lab T & P Ry, res 214 S Oak

Pyle Margaret, res 914 Beech 

Q

Quarles Frank, © lab S L S W Ry, res 915 Beech

Queen Maria, (c) bds 220 West

Quigley James B, wood and coal, res 1513 Ash

Quigley John W, plasterer, bds 1311 Hazel

Quigley Thomas, wood and coal, res 1513 Ash

Quigley W S, trav agt, res 1111 Maple

Quinn Frank, bkpr, res 104 W 7th

Quinn Frank S, lawyer 114 ½ E Broad, res 1112 Pecan

Quinn Pink, © lab, res 812 W 5th

Quinn Thomas (Sweeney & Quinn Saloon), res 621 E 3rd 

R 

Racket Store, O W Prince propr, 216 E Broad

Radford Thomas, res Phenie Av s w cor Lelia

Raffaelli John D, brkpr, res 1322 W 5th  R H

Raffaelli Joseph, saloon 1003 Phenie Av Rose Hill, res 1015 Phenie

Raffaelli Miss Josephine, bds 1015 Phenie Av R H

Raffaelli Miss Louise, bds 1015 Phenie Av R H

Raffaelli Stephen, saloon, res 1015 Phenie A R H

Ragen Daniel, brakeman S L S W Ry, res 301 Senator Av

Ragland Archibald, (c) lab C C & C Co, res T & P w of limits

Ragland Conley, tchr, bds 1911 Pine

Ragland George, mgr Miller co Abstract Co, res 1911 Pine

Ragland James S, books and stationery 116 E Broad, res 603 State

Ragland Ned, (c) lab, bds 421 E 8th

Ragland Samuel M, Cigars & Tobacco 101 E Broad, res 309 Spruce

Ragland Stiles, driver wks Texar Ice Co

Railroad Y M C a, John Coldwell sec, W H Groat, asst, e Front s w cor Pine

Raines Laura, (c) laund, res 701 W 7th

Raines Richard, lab L R Coop Co

Rainey Wade, (c) lab, res 1527 State Line Av

Ralph Bros,(W e & G B Ralph), laundr 218 Vine

Ralph George B, (Ralph Bros), res 806 Wood

Ralph Miss Mary E, bds 806 Wood

Ralph WM E, (Ralph Bros,), bds Huckins House

Ralph W J Jr (Ralph Bros), rms 223 Walnut

Ramsey Miss Addie, bds 920 Dudley Av C H

Ramsey Caroline B, (wid B B), res 920 Dudley AV C H

Ramsey W A, res 423 Laurel

Ramsey Mrs W A, milliner M Galvan, res 423 Laurel

Randalls Emma, (c) wks B C Vandeweghe beyond limits

Randalls Lee, (c) lab C C & C Co, bds 308 E 7th

RandallTatum, (c) porter, bds 604 Laurel

Randall Wm, (c) lab, bds 939 Laurel

Randolf Hotel (Jwesley Jones & d O Chaytor proprs) 300 Wbroad

Randolf Hotel Barber Shop (J Wesley jones & D O Chaytor propr ) 306 W Broad

Randolph Wm, saddler Edwards Harness Co, res 1608 Locust

Raney Duncan L, carp, res Buchanan Rd s of limits

Raney Edgar, pdlr, res 1716 Spruce

Range Mary, (c) bds 301 5th Av

Rankins J W, clerk T & P S Ry, res 521 Oak

Ransom Callie, bds 1200 E Broad

Ransom Joseph, lab Texar Ice Co, bds 1300 E Broad

Ranzie Francisco, res 1208 W 5th R H

Ranzie M Louis, brkpr Sam Milazzo, res 1208 W 5th R H

Ratliff R E, res S L S W Ry, w of limits, mach Southern Furniture Co

Ratteree Pinckney Y, carp, res beyond limits

Ray Wm A, engr T & P Ry, res 722 Laurel

Rayburn Minnie ( wid N M ), bds 210 Senator Av

Raymer C, res Spring Lake Park, wks Souther Furniture Co

Raymer Edward, lab T & P Ry, res Spring Lake Park

Raymer Moses, res Spring Lake Park

Rea Henry W, car repr s L S W Ry, res 1224 Phenie Av R H

Rea John, res Rose Hill beyond limits

Rea Wm, brkpr Rose Hill Saloon, res Rose Hill beyond limits

Read Benjamin, carp, res 1502 State

Read R W, phys, res 619 State

Reames Phillip B, clerk K C S Ry, bds 402 Maple

Reaves R S, mgr Ayer Lord Tie co, rms 309 ½ W Broad

Rector George L, mgr Rector Store Co, res 1518 State Line Av

Rector Miss Nellie, student bds 1518 State Line Av

Rector Store Co,G L Rector mgr, 315 E Broad

Rector Wm H, clerk Rector Co, bds 1518 State Line AV

Redd Lucy, (c) laund, res 402 Elm Tex

Redding Joseph, grocer 923 W 4th , res 919 W 4th

Redwater Lumber Co, G Munz pres, H Munz sec & treas, 215 ½ Pine

Reece Miss Della, res Spring Lake Park

Reece Grover, lab L R Coop Co, res 1521 Hazel

Reece  M V, clerk S L I M & S Ry, res 1521 Hazel

Reece Thomas , hardnessmkr Texar Carriage Co, res Spring Lake Park

Reece Wm, res Spring Lake Park, lab Souther Furniture Co

Reed Emily, (c) bds803 W 8th

Reed Gertie, (c) nurse, bds 517 Pine

Reed Hattie, (c) laund, bds 1221 Beech

Reed Miss Hortense, stenog W F Taylor Co. Ltd, res 410 Elm Arl

Reed John clerk C J Cotton, res 1512 Oak

Reed Julian B, dentist 118 ½  E Broad, rms same

Reed L, (c) lab, wks Southern Furniture Co

Reed Laura, (c) cook, bds 517 Pine

 

Reed Levi, wks T & P Ry

Reed Mollie, (c) laund, res 908 Wood

Reed Miss Naomi, res 819 E Broad

Reed Smithie, bds 1703 Boulevard

Reed Wm, baker John P Kline, res 411 Hazel Arl

Reese Athol C, cooper, bds 1521 Hazel

Reese J T, hanessmkr Texar Carriage Co, res Spring Lake Park

Reese Leonard d, clerk S L I M & S Ry, res 1521 Hazel

Reesman Simon, (c) lab T & P Ry, res 912 Wood

Reeves Benjamin, fireman T & F S Ry, res 1216 W 7th R H

Reeves C M, mgr E A Schicker & Co, res 715 Pine

Reeves Leonard, (c) lab S L S W Ry, res S L S W Ry track 3 w Lelia Av R H

Regan Joseph, lab, res s L S W Ry w of limits

Rehkopf Albert  (Rehkopf Mattress Co), bds 1405 Av 4th R H

Rehkopf Miss Annie L, smstr Rehkopf Mattress Co, bds 1405 W 4th R H

Rehkopf Miss Augustua, smstr Reh kopf Mattress Co, res 1401 W 4th R H

Rehkopf Miss Elizabeth, smstrs Rehkopf Mattress Co, bds 1401 W 4th R H

Rehkopf Henry  C, mgr Rehkopf Mattress Co, res 1401 w 4th  R H

Rahkopf Henry C Jr, Texar Music & Furnitrue Co, res 1518 W 4th R H

Rehkopf Miss Josephine (Rehkopf Mattress Co,), bds 1401 W 4th R H

Rehkopf Mattress Co, (Albert, Lizzie & Josephine), H C Rehkopf mgr, 123 West

Reid Charles, mach, bds 119 E 4th

Reid Charles W, bkpr, bds 119 e 4th

Reid  George P, carp, bds 312 Elm

Reid George W, insurance, res 602 Beech

Reinberg Herman, railor Max Reinberg, bds 718 Beech

Reinberg Max, mercht tailor, ne cor 3rd and State Line Av, Foreman Bldg, res 718 Beech

Reinhardt John C, farmer, res 723 Beech

Religious Kaleidoscope (The) Rev E D Strang propr & editor, 212 ½ E Broad

Rembut Andrew, (c) lab K C S Ry, bds 605 Elm Tex

Rembut Matilta, (c)  res 605 Elm, Tex

Reneau Jesse, barber R A Patterson, res 506 Oak

Resson Albert, lab, res 117 Mary A v C H

Retailer Collection Agency, Hugh P Sutton Jr, mgr 107 ½ E Broad

Retter Charles, fireman S L I M S Ry, rms 805 E Broad

Reverra Paul, watchman S L S W Ry, res 1501 Maple

Rex Mrs Gertrude, dressmkr, res 114 ½ E 3rd Av

Rexroad Mrs Sallie, smstrs Twin City Tailoring Co, bds 220 Walnut

Reynolds Arthur J, (Reynolds Bros, dry goods, res 1308 County A

Raynolds Bros, (WC & A J Reynolds), 311 E Broad

Reynolds James D, clerk Reynolds Bros, bds 801 E Broad

Reynolds J W, (c) lab, res 1007 ½ Phenie Av R H

Reynolds Wm C (Reynolds Bros), dry goods, res 801 E Broad

Rhea John A, carp, res 310 Walnut

Rhinehard Miss Ella, furnished rooms, res 207 Oak

Rhodes Eben, clerk Joseph McShane, bds 605 Spruce

Rhodes Edward, res 605 Spruce

Rhodes Miss Willie, bds 605 Spruce

Rholeder Louis, wks T & P Ry

Rice Alfred trav agt, bds 540 Oak

Rice Mrs A M,. res 306 Elm

Rice Miss C B, bds 306 Elm

Rice Lena, (c) bds res 505 Pine

Richards Arthur M, mess Pac Exp, bds 414 Elm

Richards Frances. (c) ;aimd. Bds 311 5th  Av

Richards Lula, (c) laund, bds 1214 Laurel

Richards Nancy, (c) dom, res 1219 Ash

Richardson Alexander, (c) brl[r Excjamge Sa;ppm. Res 316 ½ Broad

Richardson Charles, (c) driver Hunter Transfer Co, res 209 W 11th

Richardson J V, lumber, res 119 E 6th

Richardson  Lark, lab,  C C & C Co, bds 303 Laurel

Richardson Neely, (c) res 929 W 4th

Richardson Rosa, (c) laund, bds 402 Elm Tex

Richardson Miss R, bds 119 E 6th

Richardson Watt, (c) porter Interstate Drug Store, res 1013 Walnut

Richardson Wm M, supt Victoria Lumber Co, bds 310 Walnut

Richmond Nathan G, trav agt, res 605 Beech

Riddick John C  (John C Riddick & Son), res 516 Beech

Riddick & Son (J C & W B ), second-hand goods 108-110 E 3rd

Riden Samuel, mach C C & C Co, res Rose Hill s w cemetery R H

Ridley John C, bkpr Texas Produce Co, res 822  State

Riley Anderson, (c) lab, res S L S W ry, e w Lelia Av R H

Riley E J, (c) farmer, res 1421 County Av

Ring T J;, switchman S L S W Ry

Ringo J L, bds 2210 Elm Ark

Ripper Jack, (c) lab, bds 721 W 3rd

Risling David, engr S L S W Ry, bds 1309 Nolthenius R H

Rivers David, bds 1608 Maple

Rivers John H, farmer, res 1608 Maple

Rivers Richard, alb, bds 1608 Maple

Roach James F, lab, bds 423 Hickory

Roach John, filer C C & C Co

Roach L E, fireman P O, res 608 State

Roach Lyman S, grocr 523 State, res 608 same

Roaleder Lewis, carp T & P Ry, res 320 Spruce

Robbins Edgar, clerk Smith Drug Co, bds 813 Pine

Robbins Frank D, agt  Waters Pierce Oil Co, res 315 Pine

Robbins Hannah, (widGeorge), res 813 Pine

Robbins Mary E, (wid E F), res 720 Pine

Roberson Fannie, (c) res 505 Spruce

Roberson Jane, (c_ laund, bds 423 E Broad

Roberson Wm (c) lab, res 106 Ferguson C H

Roberson Wright, (c) lab, res 104 Ferguson C H

Roberts Alexander, lab, bds 906 Nix

Roberts A B, fireman S L S W Ry, bds 403 W Broad

Roberts Bettie, (c) laund, res Cotton Belt tracks beyond limits

Roberts B B,. lab S L S W Ry, bds 403 W Broad

Roberts Edgar, carp, res 1224 Oak

Roberts Ernest, painter, bds 314 Elm

Roberts Evan C, bkpr Standard Novelty Works, res 935 Bath

Roberts Miss Frances M, res Spring Lake Park

Roberts Haywood, (c) lab, res 118 East C H

Roberts James, (c) lab, bds 917 Pecan

Roberts John, (c) driver, res 1800 E 9th

Roberts John A, rms 223 State Line Av

Roberts John P, engr S L I M & S Ry, bds 812 Olive

Roberts John T, clerk C C & C Co, res Spring Lake Park

Roberts Joseph F, carp, bds 1224 Oak

Roberts Judge, (c) lab, res 214 Hazel Oak

Roberts Mary J, bds 812 Olive

Roberts Matthew, (c) lab, res 915 Edwards Av C H

Roberts Moses, (c) carp, res 917 Pecan

Roberts Oliver C, real estate, res 812 Olive

Roberts Ray, (c) lab, bds 214 Hazel

Roberts S M, drayman, res 113 Ferguson C H

Roberts Thomas, (c) lab, res 1822 Pine

Roberts Wm B, drayman, bds 111 Ferguson C H

Robertson Miss Catherine, bds 513 ½ Olive

Robertson C M , res 1119 Hickory

Robertson J J, grocer, res 514 ½ Olive

Robertson Mrs Mary, bds 315 E Front

Robinson A B, lab, bds 401 6th Av

Robinson Bert, porter S L S W Ry, bds 213 E 9th

Robinson Charles, painter, bds 206 W Front

Robinson Clara, bds 703 Pine

Robinson Clarence, (c) driver Blackburn & Chappell, res 1001 Laurel

Robinson C R, (c)  boarding 317 W Broad, res same

Robinson Miss Della, bds 1220 Pecan

Robinson Edgar, news agt S L S W Ry, bds 206 W Front

Robinson G R, coroner Miller CoArk, res 3 miles east of city

Robinson Harry, (c) porter Texas Produce Co, res 1001 Laurel

Robinson Ivory, (c) barber 321 W Broad, res 417 W Broad

Robinson James, broker 309 E Front, res 904 Pine

Robinson Miss Lena, bds 206 W Front

Robinson Mary, (c) laund, bds 1206 Ash

Robinson Mildred, (c) stmstrs, bds 1312 Laurel

Robinson Patsy, (c) dom, bds 408 E 14th

Robinson Robert, (c) porter, res 911 Laurel

Robinson Robert J, tel opr, bds 521 Marietta

Robinson Thomas, (c) lab, res T & P Ry tracks 2 w Cotton Belt Junction

Robinson W A, drugs 106 E Broad, res 403 State

Robinson Wm C, car bldr, res 521 Marietta

Roche John H, Texar Music and Furniture co, res Rose Hill nr C C & C Co

Rochelle James F, constable, res 1623 Laurel

Rochelle Jet B, tie inspr, res 804 W 15th

Rochelle Silas, (c) sexton 1st Baptist Church, res New Town

Rodes R A, mgr Texar Trading Co, res 205 ½  W Broad

Rodgers Frances J, (wid R W), res 221 Maple

Rodgers Leo A, bkpr Texar Gas and Electric Light Co, res 221 Maple

Rodgers Rollin W, lawyer, bds 221 Maple

Rodgers W T, clerk Leonard’s Lunch Room, res Oak

Rodney Emma, (c) laund, bds 400 E 13th

Rodney Laura, (c) bds 817 Oak

Rodney Malinda, (c) res 817 Oak

Roe Birdie, bds 709 Wood

Roe Jesse, bds 709 Wood

Roe John, (c) groceries 501 Elm Tex, res 921 W 5th

Rogers Andrews H, clerk Ramsey McClure;, res Jackson C H

Rogers Christian, bakery 305 E Broad, res 302 Elm Tex

Rogers Crawford M, deputy marshal, bds 320 E 5th

Rogers Elam, bds 1121 Oak

Rogers Foster, baker, res Ash, beyond limits

Rogers Gordon P, inspr S W Tel Co, res 1522 State Line Av

Rogers J B, dispatcher T & P S Ry, res 505 Spruce

Rogers J P, trav agt, res 321 Walnut

Rogers Lemon S, tailor, res 222 W 3rd

Rogers Lewis, clerk bds 2212 N Oak

Rogers Mamie, (c) cook, bds 323 Statae

Rogers Miss Pearl, clerk C Rogers, bds 302 Elm

Rogers Rafaela M, bds 222 W 3rd

Rogers Thomas, baker C Rogers, res 302 Elm

Rogers Thomas C, lab, res Lelia Av foot e s R H

Rogers Wm, clerk, bds 1121 Oak

Rogers Wm Jr, watchman M D Tilson, bds 212 Oak

Roney James, (c) driver Hunter Transfer Co

Rooks M J, (w9d W R), res 803 Pine

Roper B F, (Mahaffey & Roper), lawyer, res 1104 State

Roquemore Solomon, (c) lab, res 1205 State

Rosborough Pearl, (c) cook, bds 417 E 7th

Rose Allen, (c) lab Kelsey Foundry, res 1623 Laurel

Rose Andrew, supt East Side School, bds 603 Hazel

Rosebud Restaurant, Mrs J J Gallagher, propr, 104-106 State Line

Rose Buster, (c) lab, res 1108 Laurel

Rose M T, carp, res 7 S L S W Ry, tracks 4 w s Elm

Rose Thomas, (c) lab Jodie Kirby, bds 1022 Pearl C H

Roseborough Miss Jennie, bds 503 Maple

Roseborough James T, lumber, res 503 Maple

Roseborough Miss M P, bds 503 Maple

Rosenbaum Alfred, bds 301 7th Av

Rosenbaum Isaac, tailor 222 State Line Av, res 5th & Spruce

Rosenbaum Joseph W, mach S L I M & S Ry, res 301 7th AV

Rosenbam Miss Lena, stenog Southern Pine Lumber Co, res 5th and E Spruce

Rosenaum Paul, clerk S L I M & S Ry, bds 301 7th Av

Rosenkrang Max (Rosenkrang & Sterling), dry goods, res 502 E 4th

Ross George, carp, bds 1222 W 14th R H

Ross Laura, (c) laund, res 1215 State

Ross Monroe, (c) waiter, res 417 E Broad

Ross Mathis, (c) wks Pratt’s Eating House, bds 902 W 6th

Ross Robert, (c) lab, res 902 W 6th

Rosson Miss Horton, bds E 9th S L I M & S Ry, tracks s s

Roswell A, (c) wks T & P Ry

Rothhaus Samuel, coll E A Dryer Carpet & Furniture Co, res 519 Spruce

Rowe S, yrdmaster S L I M & S Ry, rms 218 W 3rd

Rowe W F, engr T & P Ry, res 1119 Walnut

Rowell Daniel R, carp, res 111 W 6th

Rowell Wm, carp, bds 111 W 6th

Royer L S, tailor Misfit Parlors, res 222 W 3rd

Royston Benjamin, (c) lab, res 509 Mary AV C H

Rucker George, (c) lab S L S W Ry, bds 606 Elm

Rung, John, propr Rung Hotel, res 621 Lelia

Runnels Jane, (c) dom, bds 826 Laurel

Runnels Rosa, res Spring Lake Park

Rush J R, (c) porter, res 1304 Ash

Russell Miss Eugenia s, student, bds 418 State Line Av

Russell Matthew, (c) lab Standard Novely Works, res 601 Oak

Russell Ory, bds 418 State Line Av

Russell Rosa, bds 1424 Olive

Russell Robert E, contr, res 1024 Pecan

Russell Robert E Jr, bds 1024 Pecan

Russell Wm H, meats, res 418 State Line Av

Ryan Mrs Emma, bds 405 E 5th

Ryan John, carp, rms 108 ½  E 3rd

Ryan Thomas K, engr T & P Ry, res 900 W 9th

Ryan John, carp, rms 108 ½  E 3rd 

S

Sabine John G, agt, res 1016 Spruce

Sabine Valley Lumber co, S T Woodring mgr, 220 ½  E Broad

Saginaw Valley Cooprage Co, M T Bailey mgr, Waterall nf W 4th R H

Sain Mrs. Jannie, tailoress Max Reinberg, res 802 Hazel

Sain Robert R, carp, res 802 Hazel

St Agnes Academy, in charge of Sisters St Rose of Lima, 518 W 3rd

St James A M E Church, W M Winston pastor, 621 Laurel

St James Episcopal Church, Rev Percy T Fenn, pastor, s w cor 5th and Olive

St Louis, Iron Mountain and Souther Railway, P E Baer pass and ticket agt passenger stations foot State, freight depot foot of Elm

St Louis & Southwestern Railway e W Godbold city pass and ticket agt, pass depot foot of State, freight depot foot of Maple

St Louis & Southwestern Stock Yards, junction S L S W Ry and K C S Ry tracks

St Paul A M E Church, 602 Olive

Sales Bertha, (c) bds 523 Pine

Sales Mack, (c) porter Texar Carriage Co

Sallard Clara, (c) bds 721 State Line Av

Salvation Army Headquarters 201 ½ E Broad

Sandberger Adolph (Sandberger Bros), res 421 State Tex

Sandberger Bros, (A& M Sandabaerger) 202 E Broad

Sandbarger Henry, res 421 State

Sandberger Maurice (Sandberger Bros), res 421 State

Sanders Albert, car driver, wks Texar Stree Ry

Sanders Bros, (Oscar & Eugene), grocers 216 W Broad

Sanders Elbert L, res 818 Hazel

Sanders Eugene, (Sanders Bros), res 622 Walnut

Sanders George, (c) lab, res 1302 Maple

Sanders James, (c) lab C c & C Co, bds 924 W 4th

Sanders Louie, opr W U Tel Co, res 818 Hazel

Sanders Mrs Lula, bds 421 Pecan

Sanders Omar, opr W U Tel Co, res 818 Hazel

Sanders Oscar, (Sanders Bros), res 506 E 4th

Sanders W F, prop Midland Barber Shop, res W Broad

Sanderson Alexander G, (Sanderson & Bros), abstracters, res 422 Ash

Sanderson Augusta, laund, bds 616 Elm Tex

Sanderson & Bros (J D & A G), abstracaters Miller county Court House

Sanderson Jefferson D, clerk circuit and County Court (Sanderson & Bros abstracters), res 417 Bech

Sanderson Noah P (Brewer& Sanderson), res 320  W 7th

Sanderson M E (wid E S), bds 928 Beech

Sandefer M S, mgr Taylor Grocery Co, bds 321 Walnut

Sanguin Mrs Zula, bds 1103 Walnut

Sarvis John W (Bertram & Sarvis), res 616 Maple

Sawyer P A & Co, J F Brannon mgr, loans 1111/2 E Broad

Saxon Thomas W, carp, res 1521 Locust

Sayler Miss Bertha, clerk H P Briley, bds 217 Elm

Schardon August, clerk, res Boston Rd  w of limits

Schardon Nancy wid George), res Boston Rd w of limits

Schardon Miss Elizabeth, clerk A M Cundiff, bds 103 w 3rd

Scherer George, genl store 325 E Broad, res 421 E 6th

Scherer Miss Jeanette, bds 421 E 6th

Scherer Julius, mercht tailor 108 State Line Av , bds 417 Elm

Scherer Miss Lottie, bds 421 E 6th

Scheone Leo, barber Antonio Lo Costo, bds 216 Walnut

Schicker Bros (Fred & Julius F), metal works 114 E 3rd

Schicker Frederick (Schicker Bros), res beyond limits

Schicker Julius F, (Schicker Bros), res C H beyond limits

Schicker E A & Co, C M Reeves mgr, undertakers 204 E Broad

Schluter Melzar H, trav agt, res 1116 Olive

Schultz W T, agt 213 E Broad, res 14th and Pine

Schuster Elmer, student, bds 421 Walnut

Schuster Eugene L, watchmkr, bds 421 Walnut

Schuster Frederick L, jeweler 208 State Line Av, res 421 Walnut

Schuster Irvin, mach, bds 421 Walnut

Schuster Miss Julia, bds 421 Walnut

Schuster Louis, watchmkr F l Schuster, bds 421 Walnut

Schuster Miss Ollie, bds 421 Walnut

Schwarz David., life ins, rms 321 State Line Av

Schwarz Isaac, clerk J Weisman & Co, res 320 Ash

Schweitzer G H, cashier S L I M 7 S ry, res 722 W 7th

Scoggins John F, painter, res 2503 Olive

Scoggins Miss LillianI, bds 2503 Olive

Scoggins P A, (c) dom, res 917 Laurel

Scoggins W H, (c) lab, res 917 Laurel

Scott Alex, (c) res 1720 Boulevard

Scott Benjamin, (c) lab Standard Novelty Works

Scott Christopher C, carp, res Dud;eu Av beyond limits C H

Scott Eliza, (c) laund, ds 605 Oak

Scott John, farmer, bds 1202 E 9th

Scott James, (c) ;ab. Bds 1011 Laurel

Scott Miss Jessie, bds 1306 Hickory

Scott Miss Grace, bds 321 Elm

Scott Grace, (c) laund, bds 509 W 10th

Scott George, (c) lab L R Coop Co

Scott James C, clerk J Weisman, res 1101 Maple

Scott John, (c) lab, res 605 Oak

Scott Lake & Head (O D Scott, J S Lake, J D Head), lawyers 109 ½ E Broad

Scott Lessie, (c) bds 1720 Boulevard

Scott Miss Mabel, tel opr, bds Dudley Av beyond limits C H

Scott Mack, (c) lab, res 2012 State

Scott Mandie, (c) lab, res 2012 State

Scott Monte, (c) porter, bds 313 E 7th

Scott Mrs. Ola, dressmkr, res 840 Dudley Av

Scott Oscar D (Scott, Lake & Head), lawyer, res 321 Elm Ark

Scott Pruitt, helper, wks Southern Furniture Co

Scott Robert L, carp, res 1202 E 9th

Scott Sentie, (c) laund, res 205 W 11th

Scott Taletha (wid James O), res 1306 Hickory

Scott Thomas L, mattress mkr, bds 1405 W 4th

Scott Walter, (c) lb S L S W Ry, bds 03 W 8th

Scott Walter, stenog Imperial Lumber Co, bds 314 W 7th

Scott Walter E, student, bds 321 Elm

Scott Wm, (c) lab Texar Steam Engine Works

Scott Wm B, carp, bds 1202 E 9th

Scott W W, lab T & F S ry, res 611 Olive

Scott W T, wks T &P Ry

Scott W W, carp, res 840 Dudley Av C H

Scott & Collins ( A Scott, G D Collins), saloon 318 W Broad

Scovell M L, genl freight,agt, bds 704 Maple

Scroggins John, paper hanger Petrie-Bell

Scruggs A W, clerk O’Dwyer & Ahern, bds 402 Maple

Scully Frank, lab C C & C Co

Scurlock Herbert, printer Moore Printing Co, res 414 Hazel

Scwartz David, agat Pacific Mutual Ins Co, res 402 Pine

Seaco Mr, engr S L S W Ry, bds 522 State

Seals Christana, (c) res 503 Maple

Seals John, (c) lab, bds 806 Ash

Seastrong Joshua, (c) lab, res 221 Marietta

Seeber Charles, engr T & P Ry, bds 722 Hazel

Seegar Oliver, engr, res 215 Pecan

Segers Asa, (c) laba,a res Spring Lake Park

Segers Frank, groceries 420 State Line Aav, bds 514 ½ Olive

Segers Joseph E, engr Texar Ice Co, bds 514 ½ Olive

Segers I F, mach, bds 420 State Line Av

Seekins Henry, mess Pac Exp Co, bds 102 W 7th

Segler Mary A, 1417 Nolthenius R H

Segler Moses, engr Texar Mill & Elev Co, res 1417 Nolthenius

Seuffert Augustus, bkrp J P Kline, bds 220 Walnut

Seifort C, cooper, wks L R Coop Co

Self Mrs Maude, clerk Burton, Peel & Nelson

Selph Wm, blksmith, res 811 Hazel

Seminar Miss Cecil, bds 511 E 9th

Semlear Frank, lab L R Coop Co, bds 511 E 9th

Semlear John, clerk The Moore Printing Co, bds 511 E 9th

Semlear John H, contr, res 511 E 9th

Senate Bar (RJ Fenley & WP Goosby), propr, 209 W Broad

Sevier Ambrose H, referee in bankruptcy, office government bldg, res  706 E 5th

Sevier Miss Maude, bds 706 E 5th

Sewell Charles, clerk, res E 9th beyond limits

Sewell John H, lumber, bds E 9th beyond limits

Sexton Garfield, (c) lab, bds 917 Walnut

Sexton Wm, (c) driver James McShane, res Rose Hill beyond limits

Shackelford Ann, (c) laund, res 803 Laurel

Shackelford Walter C, lab, bds 826 Laurel

Shaler Charles, switchman, wks T & P Ry

Shane Lee, barger Geo W Ledbetter, res 216 Walnut

Shankle Charles E, printer The Courier, bds 411 Spruce

Sharit Lawrence, bds 321 Oak

Sharit Thomas, engr T & P Ry, res 321 Oak

Sharp Susan O, bds 1022 W 4th R H

Sharp Miss Susie, waiter Pratt’s Eating House, rms same

Sharpe Wm O, gents furnishing 118 E Broad, res 819 County Av

Shaw Bamma, (c) lab, res 216 W 10th

Shaw Benjamin, (c) lab, bds 929 W 4th

Shaw Miss Dessie, bds 620 Walnut

Shaw Miss Ella, clerk P O, rms 410 Pine

Shaw Emma, (c) laund, bds 414 W 4th

Shaw Guy, tinner Schicker Bros, Rose Hill

Shaw Gilbert, (c) lab  Hoffman Hdw Co, bds 1617 Laurel

Shaw John, carp, res Maple nr 22nd

Shaw Walter W, asst postmaster, res 620 \walnut

Shaw Wm H, (c) lab S L S W Ry, res 712 Oak

Shaw D G, (c) lab, wks T & P Ry

Shelton Henry, lab, bds 113 Ferguson C H

Sheehan John, lawyer, bds 318 Pine

Sheehan Wm, ins real estate, bds 318 Pine

Sheehan Mrs M A, boarding res 318 Pine

Shepherd C Harold, bds 421 Beech

Shepherd Claude L, res 421 Beech, tel office 55, res 324, sec Southern Furniture Co

Shepherd John B, bds 421 Beech

Shepherd J P, marble cuter The Allen Marble Works, bds 323 State Line Av

Sheppard Clifton, bds 505 Pine

Sheppard John L, (Sheppard & Shepparad), res 505 Pine

Sheppard Morris (Sheppard & Sheppard), res 505 Pine

Sheppard Paul, bds 505 Pine

Sheppard & Sheppard (John L & Morris), lawyers 303 ½  W Broad

Sherer Adolph, clerk Beorge Scherer, bds 421 E Broad

Sherer Isadore, dry goods, res 618 Beech

Sherer Max, clerk, bds 618 Beech

Sherer C, propr The Boston Store, res 618 Beech

Sherman House, Patrick Mooney propr , 315 E Front

Sherman j E, lab L R Coop Co, bds Rose Hill beyond limits

Sherrod Susan, (c) cook, res 1011 Laurel

Shilling James, clerk, bds 217 Elm

Shirley Lee, (c) porter Senator Bar, rms 316 ½ W Broad

Shiver Charles, painter F I Church, bds 102 W 7th

Shiver  John C, switchman S L I M & S Ry, res 314 Pecan

Shockey Clarence, (c) bds 1110 Beech

Shockey Wm, (c) bds r 1110 Beech

Shofner Edward, clerk C C & C Co, res same

Short Archie, (c) ;ab. Bds 509 Elm Tex

Shorter Kie, (c) lunch stand 210 Elm res Mandeville Ark

Shrinks James, (c) cook Pratt’s Eating House, res 809 W 7th

Shultz Wm J, agt, res 1324 Pine

Shuptrine Walter W, flour, res 306 Walnut

Shutt J Edward, undertaker, res 312 State

Shutt Miss Modie, clerk Burton, Peel & Nelson, res 312 State

Shutt Miss StellaB, bds 312 State

Sibley John, painter, bds 1004 Ash

Sibley Walter, painter, res 501 Marietta

Sides John, mach, bds 217 W Broad

Sikes Conrad, cooper L R Coop Co, res Rose Hill beyond limits

Sills Charles, foreman, C C & C Co, res 421 Lelia R H

Sills Laura, (c) laund, res 4 S L S W tracks 1 w s Elm

Sills Thomas, (c) lab Standard Novelty Works, bds 704 Edwards AV C H

Silverman Hattie, (c) laund, bds 704 Edwards Av C H

Silver Moon Hotel, Daniel Waard, propr, 217 E Broad

Simmons Miss Algie, bds 1511 Laurel

Simmons Arthur B, res 403 Ward R H

Simmons Charles, (c) lab, bds 716 C B tracks C H

Simmons Dana, lab, res Richmond Rd, w K C S Ry

Simmons Miss Ella, student, bds 1511 Laurel

Simmons Miss Gracem bds 403 Ward R H

Simmons John, drayman, bds 111 Ferguson C H

Simmons John, bkpr Choate & Crenshaw, bds 1511 Laurel

Simmons, John, lab, res Richmond Rd w K C S Ry

Simmons Miss Rosa, bds 1511 Laurel

Simmons Rugus A, carp, res Richmond Rd w K C S Ry

Simmons Victor, fireman A & C Ry, res 1511 Laurel

Simmons Wm A, blksmith, bds 118 Senator Av

Simmons J J, lab C C & C Co, res same

Simpkins Hatie, © dom, wks 405 E Broad

Simpson Anna, (c) bds 315 Pine

Simpson Dock, (c) lab, res Oak nr 20th

Simpson Ellen, (c)  Laund, bds 216 W 10th

Simpson Emma, (c) res New Town

Simpson Fines, 9c lab, res 1124 Olive

Simpson Jefferson, (c) lab, res Oak nr 20th

Simpson Joseph, (c) lab, bds 707 Olive

Simpson Joseph, (c) lab, res New Town

Simpson Martin, (c) lab, res River Rd n of limits

Simpson Mansfield, (c) lab, res New Town

Simpson Sarah, (c) res 1124 Pine

Simpson Susie, (c) laund, res 719 W 3rd

Simpson H L, res 520 Spruce

Sims Fannie, (c) cook, wks 206 W Front

Sims Mattie, (c) dom, res r 711 E 4th

Sims Thomas A, dentist 8 Foreman Bldg, res 522 Hazel

Sims Wm, (c) lab, res 1110 State Line Av

Sims L B, bds 522 Laurel

Sims M E, (c)  res 707 Laurel

Sinclair James, clerk )’Dwyer & Ahern, res 314 Beech

Sing lee, laundry 316 Vine, res same

Sing Lung, laundry, res 100 W 3rd

Singer Manufacturing Co, S P Morton mgr, Foreman Bldg, State Line Av

Sins Archibald P, printer The Courier, bds 1417 Maple

Sins Edgar L, butcher, bds 1417 Maple

Sins Henry P, saloon, res 1417 Maple

Sisco Z W, (c) cook Oyster Bay, res 203 E 4th

Skeen Purnell A, dentist 214 ½  State Line Av, res 410 Elm

Skeen Shelie, bkpr, bds 410 Elm

Skeen T C (TC Skeen Lumber Co), res 524 Spruce

Skeen T C Lumber Co, W B Switzer mgr, Foreman Bldg, State Line Av n e cor 3rd

Skellore Raymond, lab L R Coop Co, bds Rose Hill beyond limits

Skinner K S, clerk Randolf Hotel, bds 300 W Broad

Slade Wm (c) lab C C & C Co, res T & P Ry w of limits

Slimer Barney, switchman T & P Ry, res 1123 State

Slimer Lewis, lab , ds 902 E 3rd

Slimer Wm, clerk , bds 902 E 3rd

Sliter Mrs Amelia (wid S H), grocer, res Rose Hill beyond limits

Sloan lee, (c) lab, res 613 Olive

Sloan Paul L, pharmacist Williams & Williams,bds 619 Wood

Slye John H, mach Texar Ice Co, res 220 Spruce

Smelser Samuel H (Smelser & Mahaffey), lawyer, res 724 Olive

Smelser & Mahaffey (S H Smelser & J Q Mchaffey), lawyers 221 ½ W Broad

Smith Allen, (c) lab, res 210 Marietta

Smith Alonzo, painter, bds 710 Ash

Smith Alonzo, (c) porter Huckins House, res 717 Laurel

Smith  Annie, (c) laund, bds 214 DeMorst

Smith Augustus, (c) driver, bds 419 Elm Tex

Smith A A, carp, res 1809 Boulevard

Smith Benjamin F (Wilson Bros & Smith), bds 316 Hazel

Smith Miss Bertha, bds 219 Oak

Smith Charles. Bds 1809 Boulevard

Smith Charles, blksmith, res 907 W 9th

Smith Charles, (c) porter Daniel Gallagher, res 816 Elm Tex

Smith Charles, (c) porter S : O < & Ry, bds 409 E 3rd

Smith Clarence, carp, bds 911 State

Smith Daisy, (c) laund, bds 110 S oak

Smith Daniel  F. clerk Pac Exp Co, bds 203 W 8th

Smith David A, switchman, S L I M & S Ry, res 302 Walnut

Smith Dee, (c) lab S L S W Ry, res S L S W Ry tracks 1 w Lelia av R H

Smith DeWitt, civil engr K C S Ry, bds 310 Hazel

Smith Drug Co, E F Bark, pres B Christopher sec, W A Williams treas, 100 E Broad

Smith Ducky, (c) laund, res 417 E 7th

Smith Edgar, (c) lab, bds 421 E 8th

Smith Edgar, (c) lab T & P Ry, bds 1304 Olive

Smith E Kirby, cashier State Bank of Texar, res 102 E 7th

Smith Elizabeth, (c) laund, bds 302 West

Smith Fabian, (c) res 1311 Ash

Smith Fannie, (wid J H), bds 714 W 7th

Smith Frank, helper wks Southern Furniture Co

Smith Frank, (c) lab, res 406 6th AV

Smith Frank, (c) wks Turner Bros, res 1420 Beech

Smith Fredericm W, S L I M & S R, bds 710 Walnut

Smith G M, propr Smith Houwe, 100 ½  E Broad

Smith George , carp,  res 924 State

Smith George H, carp, res 868 Dudley AV C H

Smith George J, lab, res New Town

Smith Greene,. (c) res 908 W 5th

Smith Harvey, © lab, bds 514 Maple

Smith Henry, (c) lab T & P Ry, res 711 W 8th

Smith Henry, (c) lab C c & C Co, bds 318 Elm Tex

Smith Henrietta, (c) laund, res 827 Maude Av C H

Smith House, G M Smith propr, 100 ½ E Broad

Smith James, (c) lab K C S Ry, bds 911 W 7th

Smith J H, yrdmaster S L S W Ry, bds 405 Spruce

Smith James W, tailor B Fane, res 614 Beech

Smith James., carp, bds 1624 Olive

Smith James H, carp, res 1611 Laurel

Smith James W, millwright C C & C Co, res 523 Whittaker

Smith Miss Jeanette, bds 722 State

Smith John, lb, wks L R Coop Co

Smith John, (c) lab S L S W Ry, res 720 Elm Tex

Smith John J, clerk Big Pine Lumber Co, bds 710 Walnut

Smith Joseph, lab, bds 607 E 14th

Smith Josephine (wid E C ), res 722 State

Smith Mrs Josephine, smstress Twin City Tailoring co, res 1402 W 4th

Smith Josephine (wid H P), bds 1502 W 4th R H

Smith Julia, (c) bds 908 W 5th

Smith J L, stonecutter, res 112 Ferguson C H

Smith Lucinda, (c) res 315 Oak

Smith Lucy, bds 906 W 3rd

Smith Lucy, (c) laund, bds 108 Ferguson C H

Smith L H, (c) porter K C S ry, res 306 E 7th

Smith Maggie, (c) dom, wks s e cor Lelia & T & P Ry tracks

Smith Mary, (c) laund, res 514 Maple

Smith Mary, (c) cook, bds 310 E 8th

Smith Mary A, bds 1502 W 4th R H

Smith Mrs M E, bds 607 E 14th

Smith M H, boilermkr T & P Ry, bds 1209 Hazel

Smith Oma, lab L R Coop Co, res S L S W Ry, w of limits

Smith Orange, (c) lab C C & C Co, bds 924 Oak

Smith Rosa, (c) laund, res 429 Senator Av

Smith Ruben J, carp, res County Av beyond limits

Smith Samuel, (c) lab, r 312 Elm Tex

Smith Samuel, painter, bds 1213 Oak

Smith Sarah, (c) laund, res 108 Ferguson C H

Smith Susie, (c) bds 1308 Maple

Smith Mrs S A, bds 1926 Olive

Smith S L, bds 712 Ash

Smith Thomas, edger, wks C C & C Co

Smith Thomas, (c) lb, wks 720 State Line AV

SmithThomas, (c) porter Sandberger Bros, bds res 523 Spruce

Smith Thomas H, lab C C & C Co, res 1209 W 4th

Smith Thomas H, deputy constable, bds 1502 W 4th R H

Smith Thomas H, condr T & P Ry, res 412 State

Smith Wm, carp, res Olive beyond limits

Smith Wm, lab C C & C Co, bds 201 Lelia R H

Smith Wm, butcher, bds 1702 Boulevard

Smith Wm, painter, res 1213 Oak

Smith Wm, (c) lab, bds 820 Oak

Smith Wm, (c) lab C C & C Co, res 924 Oak

Smith Wm, (c) lab, bds 718 C B track C H

Smith Wm, lab S L S W Ry, bds 1702 Boulevard

Smith Wm A, engr T & P Ry, bds 608 State

Smith Sm H, millwright C C & C Co, res 523 Whittaker C H

Smith Wm S, (c) pastor Miles Chapel M E |Church, res 913 Beech

Smith Wm T, lab C C & C Co, bds 1502 W 4th R H

Smith W, lab, res 628 Dudley Av C H

Smith Wylie, lab, wks L R Coop co

Smither Wm J, justice of the peace 114 ½  E Broad, res 413 E 5th

Smith W AT, contr 222 State :ome Av. Res 1024 Olive

Smither E C, fireman T & P Ry, bds 413 E 5th

Smithey T S, brkpr, res 213 E 3rd AV

Smoote Miss Tyler, bds 621 Hickory

Smutt Paul M, clerk, bds 710 Walnut

Snell Eliza, (c) res 1409 State Line Av

Snell Florence, (c) dom, wks 111 Ferguson C H

Snell Walter, (c) lab, res 805 Laurel

Snider Joseph, carp, bds 945 Ash

Snook Harry L, mach Texar Steam Engine Works, res 428 Lelia

Snow Miss Elizabeth, housekeeper Cosmopolitan, rms 114 ½ E 3rd

Snyder Nelson, wks T & P Ry

Solinsky Samuel, lawyer 107 ½ E Broad, rms 111 ½  same

Somervell John M, clerk U S Court, res 321 Walnut

Sons Wm H, lab C C & C Co, res same

Sontag Frank, switchman T & P Ry, res Rose Hill beyond limits

Sorsby B L, clerk O’Dwyer & Ahern, res 311 Oak

Sorrels R S, roadmaster T & P Ry, bds 1415 W 5th

Sorell Wiley, dispatcher T & F Sry, bds 412 W 14th

Sory Miss Ednah E, bds 220 State

South Wm H, printer, res 1121 Oak

Southard Mial, car repr S L I M & S Ry, res 1123 Walnut

Southard Roy, clerk Choate & Crenshaw, bds 1123 Walnut

Southerland Paul W, condr T & P Ry, bds 520 Pine

Southern Furniture Co, M D Tilson pres, H M Boush genl mgr, C L Shepherd sec and treas, Waterall nr w 4th

Southern  Hotel, John Ward, propr, 215 Vine

Southern Pine Lumber Co, T L L Temple pres, Wm Temple vice pres, C M McWilliams sec and treas, 101 ½ E Broad

Southwell T B, clerk E D Lingold, bds 321 Walnut

Southwestern Telegraph and Telephone Co, A P Brown mgr, 219 ½ E Broad

Sowell Gordon, millwright, C C & C Co, res 715 Grand AV

Spangenberg Miss Emma, bds 909 E 10th

Spangenberg Miss Henrietta, bds 909 E 10th

Spangenberg  Henry, lab T & P Ry, res 909 E 10th

Spangenberg John H, carp, T & P Ry res 909 E 10th

Spangenberg Miss Metta, dressmkr, res 909 E 10th

Sparks E D, (c) lab, res 1210 Ash

Spear J M, farmr, res 1512 Pine

Spears Lee, (c) dom, 313 Walnut

Speaman Kelley, clerk Foreman Shoe co, bds 512 Elm

Spearman Miss Pearl, tchr, bds 512 Elm

Spearman Wm C, phys, res 512 Elm

Spence Benjamin, (c) lab, bds 1409 Laurel

Spencer Benjamin, (c) bds 507 E Broad

Spencer S J, (c) techr, res 1209 W 8th R H

Sproule House, Wm Sproule propr, 220 Elm Ark

Sproule Wm, propr Sproule House, res 220 Elm Ark

Spruell R S, carp, res 622 Dudley C H

Stafford E, (c) lab, res 920 Ash

Stafford Sallie (wid S C ) , bds 412 W 4th

Stagner Miss Bert ie R, bds 1632 Olive

Stagner Miss Gertie E, bds 1632 Olive

Stagner Joseph M, clerk, res 1632 Olive

Stallcup Lake, clerk K C S Ry, bds 402 Maple]

Stamps John (c) lab, res 517 E 7th

Standard Novelty Works, C W Fouke mgr, College Hill Rd opp coal chute

Standifer M L, W F Taylor Co Ltd, res 321 Walnut

Stanfield J W, sporting goods 206 W Broad, res same

Stanford S B, printer The Courier

Stanitzky John S, condr S L I M & S Ry, res 319 Senator Av

Stanley Mrs Ada, bd 1515 Pine

Stanley Maude, bds 906 W3rd

Stanley Maybell, bds 1326 Hazel

Stanley Noah, carp, res 1326 Hazel

Stanley Wm J, clerk S L I M & S Ry, bds 1326 Hazel

Stapel  H E, agt, bds 405 Lelia Av R H

Stare August, foreman, res 902 W  5th R H

Stark T Z, pastor, bds 1524 Oak

Starkes Miss Kate, bds 918 Wood

Starles Lewis  :. Contr . Res 918 Wood

State Bank of Texarkana, (capitol 100,000), B H Kuhl pres, W A Williams vice pres, E K Smith cashier, R L Dalby asst cashier, 115 E Broad

State Line M E Church, D F C Timmons pastor, n w cor State Line Av and 4th

Stedman Mertha, (c) laund, res 401 Marietta

Steel Berth , (c) laund,  bds 41 Elm Tex

Steel Charles H, bds 1214 Walnut, finishr Southern Furnture Co

Steel Lee, brakemand S L I M & S Ry, bds 311 State

Steel Richard, carp, res 1214 Walnut, finisher Southern Furniture Co

Steel Roy R, bds 1214 Walnut

Steele Wesley, (c) porter S L I M & S Ry, rms 316 ½ W Broad

Stegall Miss Annie, bds 1203 County Av

Stegall Miss Bertha, bds 1027 Locust

Stegall Charles E, painter, res 1203 County Av

Stegall James R, painter, bds 1203 County Av

Stegall Miss Lula, music tchr, bds 1027 Locust

Stegall Micah S, florist 1027 Locust, res same

Stegall Signey M, painter, bds 1203 County AV

Stegar Miss Ethel, bds 1116 Olive

Stein Otto, bkpr John P Kline

Stell James, (c) lab, res 424 Oak

Stephens F, lab, wks Southern Furniture Co

Stephens Ella (wid John), bds 921 E 9th

Stephens Miss Ellen, res Spring Lake Park

Stephens Jennie (wid John A), bds 603 Hazel Ark

Stephens Frank, helper, Southern Furniture Co

Stephens W P, car repr T & F S Ry

Sterling Barney, dry goods, res 217 Hazel

Sterling Miss Fannie (Rosenkrang & Sterling), res 217 Hazel

Sterling Mary E, (wid J F), bds 711 State

Stern Nathaniel, clerk O’Dwyer & Ahern, bds 702 State

Stevens Annie B, 1418 W 4th R H

Stevens Anthony W, brick mfgr, res 426 Grand Av

Stevens Anthony W Jr, foreman brickyrd, res 1127 Congress

Stevems B,. restaurant 308 E Broad, res same

Stevens Miss Clara, bds 426 Grand Av

Stevens John, lab C C & C Co, res 1122 Nolthenius R H

Stevens John P, brick mgfr, res 426 Grand Av

Stevens Matthew E, (c) phy 218 ½ W Broad, res 1421 Laurel

Stevens Olin, lab, bds 426 Grand Av

Stevens Robert, foreman, res 710 Grand Av

Stevens R E, stenog K C S Ry, bds 401 Maple

Stevens Wm P, lab T& P S Ry, res 1418 W 4th R H

Stevenson Wm, (c) lab, res 303 West

Steward Berry, (c) cook Cosmpolitan, res 1411 State Line AV

Stewart Benjamin, (c) lab, res 116 S Oak

Stewart Miss Ellen, housekpr, res 1123 W 3rd R H

Stewart Emilie E, (wid J N), furnished rooms, res 111 Oak

Stewart John, (c) restaurant, res 411 E Broad

Stewart Henry, (c) lab, bds 1412 Laurel

Stewar Lee, clerk A S DeLamar, bds country

Stewart Miss Lula, (wid R L), res 1209 Hazel

Stewart Lydia, (c) laund, bds 210 DeMorst C H

Stewart Noah, (c) porter Turner Bros, res 515 Hazel Ark

Stewart Phillip H, clerk, rs 200 Proctor

Stewart Robert, (c) lab, bds 1412 Laurel

Stewart Sidney, arct 119 ½  W Broad, res 220 W 8th

Stewart Wm, (c) lab k C S Ry, bds 907 W 6th

Stewart Wm A, res Rose Hill beyond limits

Stienhofer August, farmer, rms 323 Pine

Stille Miss Lillian, student, bds 311 ½  E Broad

Stinett Mrs Frank, propr The Bazaar, bds 214 ½ Broad

Stoddard H, watchman , wks L R Coop Co

Stohr August, lab Saginaw Valley Coop Co

Stokes Bessie, (c) res 1623 Pine

Stokes Charles, (c) T & F S Ry, res 1623 Pine

Stokes Milton B, trav agt, res 2003 State Line AV

Stone Hugh, clerk O’Dywer & Ahern, bds 307 State Line Av

Stone Kittie, bds 323 W Front

Storm Baalis, lab, bds 718 Spruce

Storm Miss Mabel, bds  718  Spruce

Storm Thomas W, farmer, res 718 Spruce

Storms E F, wipr T & F S Ry

Story Benjamin F, clerk, res 1422 Laurel

Story Frank, bds 1422 Locust

Strader F M, chief dispatcher T & F S Ry, res 415 Pine

Strahan Josephine,bds 1516 Olive

Strain Peter W, driver Texar St Ry, res 919 County Av

Strain Robert C, cler T & F S Ry, bds 324 Spruce

Straney Joseph, tailor Max Reinberger, bds 303 Hazel

Stramg Edgar D, editor and propr kaleidoscope 212 ½ E Broad, res same

Strange John P, carp, bds 1109 County Av

Strange Wm M, brkpr, res 924 Beech

Strawn Charles C, bds 423 Mary AV C H

Strawn James, (c) lab S L I M & S Ry, bds 423 Mary Av C H

Strawn John W, (c) lab T & P Ry, res 1211 Laurel

Strawn Lelia, (c) bds 423 Mary Av C H

Strawn Pierce, (c) lab, res 423 Mary Av C H

Stringer Charles A, letter carrier P O, res 1004 Ash

Strole Frank, lab, res 907 E 4th

Stroman Peter, (c)  res 905 Wood

Strong C D, student, bds 308 Vine

Strong Charles H, mercht, res 308 Vine

Strong D J, driver Texa Ice Co, res 312 Vine

Strong Daniel, (c) lab, res 1416 Laurel

Strong David J, clerk Chatfield & Buhrman, bds 308 Vine

Strong Deutchie, (c) dom, bds 1416 Laurel

Strong Miss Fannie, propr The Bazaar, res 308 Vine

Strong Miss Jennie C, bds 308 Vine

Strong Isabella, (c) dom, bds 1416 Laurel

Stroops Jessie, (c) laund, bds 210 Burton C H

Stropeni Charles (Olivara & Co), res 303 Oak

Stropeni Miss Rosa, 303 Oak

Strowman P, (c) driver Hunter Transfer Co

Stuart A C,(Texar Clothing Co), res 303 Spruce

Stuart Eli, (c) lab T & F S Ry, res 819 W 12th

Stuart Elizabeth, bds 303 Spruce

Stuart James W, mgr The Courier, res 312 Spruce

Stuart Lee, (c) labl T & F S Ry, bds 819 W 12th

Stuart Lewis, lab, bds 303 Spruce

Stuart Louis R, clerk Texar Clothing Co, bds 303 Spruce

Stuart Mary L, res 303 Spruce

Stuart Sarah, (c) res 321 Maple

Stewart White B (Texar Clothing Co), res 811 Walnut

Stuckey Belle, (c) laund, res 513 State

Stuckey Napleon, (c) lab, res 408 E 13th

Stuckey J P, (c) engr, res 408 E 13th

Stuckey Wm brkpr Tony DeGrazier, rms 312 Vine

Stumps Daniel, (c) porter, res 423 E Broad

Stumps Maggie, (c) laund, bds 423 E Broad

Strunkel J F, clerk C C & C Co, bds 519 Whittaker R H

Sturtevant A M (wid T F), bds 809 Beech

Styles Edgar, (c) cook Randolph Hotel, bds 916 W 4th

Sublett Cora, (c) bds 721 Elm Tex

Sublett Robert, (c) lab K C S Ry, res Elm Tex

Subrigi Vincnt, clerk res 212 W Broad

Suchanek Albert M, foreman Chauncey Printing Co, bds 223 State Line AV

Sugden C E, bds 520 Pine

Sugnet G A, clerk T P, foot Draughon Av beyond limits

Sugnet M P (wid F P), foot Draughon Av behond limits

Sullivan C, mach T & P Ry, bds 519 Whittaker

Sullivan Mrs Dora, bds Rose Hill beyond limits

Sullivan J P, bkpr Southern Pine Lumber Co, res 5th and Maple

Summer Amelia, (c) bds 306 West

Summer John, (c) lab, res 306 West

Summerhill George, farmer, bds 1124 Olive

Surgeon Mary F, (wid Andrew), res 718 Pecan

Surles L M, bds 622 State

Surles Mackey, bds 622 State

Sutton M W, lb C C & C Co, res same

Sutton Norborne E Jr, trav agt, bds 1511 Pecan

Sutton Hugh P, coll, bds 1511 Pecan

Swanfield Thomas, imspr W Weighing Asso, bds 509 State

Swaty A V, horticultural agt T & F S Ry, bds 415 State

Swearingen Wm, carp, bds 611 Beech

Sweeney Anthony, (Sweney & Quinn), saloon, res 511 E 5th Av

Sweemeu & Quinn (A Sweeney & Thomas Aquinn), saloon 306 E Broad

Sweet Mary, (c) laund, bds 622 Laurel

Swindle Robert, (c) janitor Foreman Bldg, res Rose beyond limits

Swindell Charles E, genl pass and ticket agt T & F S Ry, res 714 State

Swinney Auther, switchman S L S W Ry, bds 603 Spruce

Swinney Frank, switchman S L SW Ry, res 603 Spruce

Switzr W B,mgr T C Skeen Lumber Co, res 323 State

Symunds Frank, trav agt, res 315 Hazel

Sunny South Cigar Factory, John J Vogel, propr 213 ½  State

Sunny South Saloon, 122 W Broad 

T

Tabb Ned, (c) lab, bds 112 E 4th Av

Talbot Andrew, (c) lab, bds 1117 Laurel

Talbot Clifton L, bds 411 State

Talbot Miss Corrianne, bds 411 State

Talbot James M, District Judge, res 411 Spruce

Talbot John, coll Boyd Drug Co, bds 633 Maaple

Talbot John W, phys 100 ½  E Broad, res 622 Maple

Talbot Miss Mabel, bds 622 Maple

Talbot Miss Minnie, bds 622 Maple

Tamplin Walter, (c) lab C C & C Co, bds 814 W 3rd

Tamplin Wm, (c) lab C C & C Co, res 814 W 3rd

Tanlunson Lawrence A, clerk O’Dwyer & Ahern, res 901 Beech

Tanlunson J W,phys 207 ½ Pine, res 608 Beech

Tarkington Hugh W, agt, res 1416 Laurel Tex

Temple Miss Gertruce, bds 302 E 5th

Temple Thomas L, pres Southern Pine Lumber Co, res 302 E 5th

Taylor Abe, (c)lab T & P Ry, res 713 Oak

Taylor Amy, (c) laund, res 815 W 12th

Taylor Andrew, (c) lab, res 838 Laurel

Taylor Caroline, (c) laund, bds 222 4th Av

Taylor Miss Charlie, bds 114 Grand Av

Taylor Clarence C, broker 218 ½ E Broad, res 107 E 6th

Taylor Della, (c) cook, bds 920 State

Taylor Elizabeth, res 1107 ½ State Line Av

Taylor Ella, (c) dom, bds 1211 Maple

Taylor Fannie, (c) res r 320 Ash

Taylor Gayl, bds 1312 County Av

Taylor George, lab, res 2 s Elm

Taylor George W, (Taylor Grocer Co), res 107 E 6th

Taylor Grocer Co, George W Taylor, mgr 300-302-304 E Broad

Taylor Hattie, (c) laund Ralph Bros, res 118 S oak

Taylor James, (c) lab, res 1005 ½ Phenie R H

Taylor James M, carp, res 1421 E Broad

Taylor John G, clerk Robert Taylor, res 1014 Beech

Taylor John J, bds 317 Spruce

Taylor John W, lab, bds 322 S State Line Av

Taylor J P, clerk Pratt’s Eating House, rms 101 ½ W Broad

Taylor J T, driver, res 1500 W 4th

Taylor Miss Kathleen, bds 107 E 6th

Taylor Lewis, (c) lab Ralph Bros, bds 212 W Oak

Taylor Mary J, res 2 S Elm

Taylor Miss Maude E, bds 107 E 6th

Taylor Monroe, (c) lab Union Stock Yard, bds 917 Walnut

Taylor Newman, lab, bds 322 S State Line Av

Taylor Mrs N C, bds 201 E 5th

Taylor Oliver P, ( OP Taylor & CM Wellsford), resl estate 209 State

Taylor Palmer, clerk Pratt’s Eating House, rms 101 ½  W Broad

Taylor Robert G, grocer, res 904 Hickory

Taylor Roy A, bds 1312 County Av

Taylor Scrappy, (c) dom, res 321 Maple

Taylor S L, (c) lab, res 802 Oak

Taylor Wm, (c) driver P O, bds 212 S Oak

Taylor Wilson T, lumber, res 1312 County Av

Taylor Thomas B,brkpr T F Kelley, res 420 State

Taylor W F Co LTD, W F Taylor pres, C L Neilson vice pres T G Watson sec and treas, M  L Standifer mgr, E Btroad s w cor Walnut

Taylor W H, yrdmaster S L S W ry, res 515 Spruce

Teal Dora, (c) dom, res Boston Rd 1 w K C S Ry

Teel Flint, (c) lab, bds 809 Wood

Teel Samuel, clerk E D Lingold, res 717 Hazel

Tellington Wm, (c) lab Fowler Commission Co, res 606 Hazel

Temple A J, (c) barber Andrew & Temple, res 1307 State

Temple of Fashion, Mrs F R Brownlee propr, 214 E Broad

Temple Thomas L, pres So Pine Lumber Co, res cor 5th & Hazel

Templeton Dee, carp, bds 921 Beech

Templeton James D, clerk J Weisman & Co, bds 921 Beech

Templeton John F, wks K C S ry, bds 921 Beech

Templeton Lucy, (wid A T), res 921 Beech

Templeton S E, clerk J Weisman & Co, bds 921 Beech

Tempofsky Anna, bds 217 Elm Tex

Tempofsy Hyman, res 217 Elm Tex

Tenneller Estelle, (c) laund, bds 210 Burton C H

Tenner Wheeler, (c) wks S Ll S W Ry

Terrell George, driver Chatfield & Buhrman

Terrell Jessie S, carp, res 820 E 3rd

Terry  Abbie, bds 920 Maple

Terry Albert d, clerk S L I M & S Ry, res 920 Maple

Terry John, lab, bds 303 Laurel Ark

Tevis Wm H, painter, res 1404 Nolthenius

Texarkana Business College, M D Mehorney principal, 208 ½ W Broad

Texarkana Carriage Co, M D Tilson mgr, 219-223 Pine

Texarkana Clothing Co, (PT Norwood & W B and A C Stuart, 200 W Broad

Texarkana Cotton Oil and Fertilizer Co, Henry Moore pres, J W Alston vice pres, E Broad s e cor Laurel

Texarkana Directory Co (ML Warmoth and  W S Lindarwood), publishers 213 ½ E Broad

Texarkana Gas and Electric Light Co, C A Madill pres and mgr, W H Arnold sec, 215 Pine

Texarkana Handle Co, Morris Sheppard pres, Jones Campbell vice pres, Thomas H Estes treas, E M Northum genl mgr, S L S W Ry tracks W Buchanan Rd R H

Texarkana Hardware Co, C C Dorrian propr, 203 E Broad

Texarkana Ice Co, C W Dawley pres, A Nicond vice pres, F M Poihanius sec, treas and supt

Texarkana Iron Works, F G Miller propr, 419 Front

Texarkana Liquor Co, Herman Cohn propr, 218 W Broad

Texarkana Livery Co, J C Whitener mgr, 303 Pine

Texarkana Lumber Co, M D Tilson pres, w 3rd n w cor Ward

Texarkana Mill and Elev Co, M C Wade genl mgr, Ward s w w 4th

Texarkana Music and Furniture Co, (Henry Rehkpft, John H Roche), 202 W Broad

Texarkana Music Studio, (Mrs Lids M Drake and Miss Harriet Mann), 111 ½ E Broad

Texarkana National Bank, B T Estes pres, Wm Buchanan vice pres, W R Grem cashier, capital $100,000, 217 Pine

Texarkana Rooming House, M D Daniel and L T Frie proprs, 305 E Broad

Texarkana Table and Furniture Co, G W Fouke pres, F W Offenhauser vice pres, C E Haydon sec, treas and mgt, Wateral nr W 4th R H

Texarkana Trading Co, R A Rodes mgr, 204 W Broad

Texarkana Troy Steam Laundry, Donald Frazier propr, 215 W 3rd

Texarkana and Fort Smith Ry, (Port Arthur Route), J A Edson pres, Kansas City, F S Carroll auditor, B C Bevard supt, E P Hall treas, C E Perkins genl freight agt, C E Swindell genl pass and ticket agt, A M Calhoun claim agt, S G Hopkins city pass and ticket agt, passenger station State n w cor Front

Texarkana and Fort Smith Ry Freight Depo, Samuel F Dickey agt, w 7th n w cor Wad

Thte Texarkanian, (Daily and weekly), J W Gardner editor and mgr, 217 E Broad

Texas Car and Foundry Co, Wm  A Kelsey sec and mgr, 310 W Front

Texas House, Mrs May Barber propr, 402 W Broad

Texas Produce Co, F W Mullins pres, John T Owsley vice pres, Floyd  Thompson sec and treas, E Front n w cor Vine

Texas Steam Engine Works, Mrs A DeMarce propr, A W DeMarce mgr, 1204 Phenie Av Rose Hill

Texas and Pacific Ry, Genl office New York City and Dallas Tex, Geor J Gould pres, L S Thorre vice pres, Dallas , J W Everman asst supt, Dallas, R B Ayres, Div supt, Texar, E L Sargent genl freight agt, Dallas E P Turner genl pass and ticket agt, Dallas P E Baer city pass and ticket agt, Texar, passenger station, Union Depot, foot State Line Av

Tharpe B, helper, wks Southern Furniture Co

Tharps Julia, (c) bds 720 Elm Tex

Thomas Miss Annie, bds 402 Maple

Thomas Miss Annie, bds 1021 E 17th

Thomas Annie, (c) bds 707 Olive

Thomas Eli, (c) lab C C & C Co, res 720 Oak

Thomas Eliza, (c) laund, bds 821 Laurel

Thomas Miss Eula M, bds 402 Maple

Thomas Fayette, (c)  lab K C S Ry, res 1112 Spruce

Thomas George, (c) porter Huckins House, bds 411 Cedar

Thomas Isaiah, (c) porter, bds 622 Hazel

Thomas James, (c) lab S L S W Ry, bds 308 Elm Tex

Thomas John, (c) lab S L S W Ry, bds 712 W 5th

Thomas John E, printer The Texarkanian, res 1524 Oak

Thomas Josephine, (c) laund, bds 1527 State Line Av

Thomas Louis, lab T & P Ry, res 206 S State Line Av

Thomas L B (wid C W), res 402 Maple

Thomas Roenna, (c) laund, res 421 E 8th

Thomas Sarah A, (wid John), bds 1524 Oak

Thomas Sesh, (c) drive Texar Ice Co, res 509 Elm Tex

Thomas Thomas, (c) lab, res 821 Laurel

Thomas Wesley, (c) lab, res 321 Oak

Thomas Willis, (c) lab K C S Ry, bds 1009 Phenie Av R H

Thomason Carrie, (c) bds 615 Olive

Thomason George, (c) lab, res 905 E Broad

Thompson Arthur, (c) lab, res 322 5th Av

Thompson A D, (c) dom, bds 216 E 9th

Thompson Berta, (c) wks 510 Laurel

Thompson Charles W, (c) Tchr, res 913 Pecan

Thompson R K, clerk Ark Furniture Co, bds n e cor 4th & Hazel

Thompson E , brakeman S L S W Ry, bds 1420 Nolthenius R H

Thompson Floyd, sec and treas Texas Produce Co, 618 Pecan

Thompson George L, carp, res 221 Hazel

Thompson Henry, (c) lab, res 216 E 6th

Thompson Ida, dom, wks 402 Ash

Thompson John, (c) Lab K C S Ry, bds 815 Oak

Thomson Lethe, (c) laund, bds 322 5th Av

Thompson Lonnie, caller T & P ry, bds 838 State Line Av

Thompson Melville C, agt Pac Exp Co, res 503 Olive

Thompson Miss Minnie, bds  7 S L S W Ry tracks 4 w s Elm

Thompson Morgan, (c) lab, res 706 Prince C H

Thompson Oliver, (c) waiter Randolph Hotel, bds 521 E 3rd

Thompson Miss Rosa, res 904 Pine

Thompson R B, clerk O’Dwyer & Ahern, bds 307 State Line Av

Thompson Thomas, (c) porter T & P Ry, res T & P Ry w of limits

Thompson Wm S, engr Texar Gas and Electric Light Co, res 522 Locust

Thornton Alexander H, bds 1023 County Av

Thornton C (wid F J) res, 310 Hazel

Thornton Miss Ella, rel opr, bds 319 Hazel

Thornton Miss Grace, bds 1023 County Av

Thornton Henry C, grocer 1123 County Av, res 1023 County Ave

Thornton Len, lab E A Dryer, bds Hazel

Thornton Miss Millie, tel opr, bds 319 Hazel

Thornton Miss Nettie, bds 928 State Line Av

Thornton Norah, (wid A C ), bds 811 Hazel

Thornton Miss Pearl, bkpr H C Thornton, bds 1023 County Av

Thrasher Lawrence M, brakeman T & P Ry, bds 319 Senator Av

Thurman Nisha, (c) lab, res Spring Lake Park

Thurman Wm, (c) lab, res Spring Lake Park

Thurston Rev C H, bds 613 W 5th

Tidwell Frederick, mach Southern Furniture Co

Tidwell Louis, lab C C & C Co, res Rose Hill s L R Coop Co

Tidwell Milton, res Rose Hill s L R Coop Co

Tiggs Wm, porter Guido Ghio, res 223 W 6th

Tillett Robert A, sign painter 310 E Broad, res 1101 County AV

Tillie Emma, (c) bds 717 Olive

Tilson M David, pres Texar Carriage Co, and So Furniture co, res 803 Wood

Tilson W H, atty Texar Carriage Co, res 514 W 4th

Timberlake Wm C, clerk Hoffman Hardward Co, bds 1103 Maple

Timmons D F C, pastor State Line M E Church, res 717 State Line

Timmons Floyd S, bds 717 State Line Av

Timmons Mary C, bds 717 State Line Av

Tisdale Miss Maggie, milliner E F Torrans, res 1512 Olive

Titus Grace, (c) res 721 W 3rd

Tivis Wm, painter Moody & Wright

Todd Charles S, lawyer 305 ½ W Broad, res 402 State, tel 69

Tod Henry, baggage master S L I M & S Ry, bds 311 State

Todd Lula, (c) laund, bds 212 S Oak

Toland Hugh, car repr T & P Ry, bds 316 Spruce

Toland John, brkpr Daniel Gallagher, res 1111 State Line Av

Tolen Emma, (c) res 508 Elm Tex

Toliver Cella, (c) lab, res 419 Elm Tex

Toliver Jeremiah, (c) brickmason, res 623 W 4th

Toliver Laura, (c) cook, bds 404 E 13th

Toliver Sarah, (c) dom, res 404 E 13th

Toliver Sylvester, (c) porter, bds 404 E 13th

Toll Brozia, (c) lab, bds 1415 County Av

Toll Frederick, (c) janitor P O, res 1415 County Av

Tomblin J S, lab, res New Town

Tomlinson John P, sawyer C C & C Co, res 311 Lelia

Tony Edward, (c) porter, bds 713 Ash

Toone Robert, mess Pac Exp Co, bds 414 Elm

Torbert C T, foreman K C S Ry, bds 402 Maple

Torrans Mrs E F, milliner 206 E Broad, res 320 Vine

Torrans Patrick H, clerk Chatfield & Burhman, bds 320 Vine

Torrans Paul, electrician, bds 320 Vine

Torrans Wm H, clerk Chatfield & Burhman, bds 320 Vine

Torrence Charles, lab, bds 906 W 3rd

Towery Charles D, mess W U Tel Co, bds 817 Walnut

Towery James E, bkpr, bds 817 Walnut

Towery Janie, bds 817 Walnut

Towery J J, lumber, res 817 Walnut

Townsend N B, foreman S L S W Ry, res 611 Whittaker

Traylor Ruffin, (c) lab C C & C Co, bds 1409 State Line AV

Treher George W, car inspr, res 110 E 4th

Treher Lorena, bds 119 E 4th

Trice James, wks L R Coop Co

Trice Annie, (c) laund, res 218 Laurel

Trigg Mrs. Fannie, (wid J t), res 1104 State

Trigg Henry W, condr A & C Ry, res 921 E 5th

Trigg James, clerk Turner Bros, bds 1104 State

Trigg John, bds 1104 State

Trigg Miss Laura, bds 1104 State

Trigg Miss Lucia, bds 1104 State

Trigg Miss Nina, bds 1104 State

Trigg Susan N (wid T B), res 503 E 6th

Trimble Belle, (c) laund, bds 874 E B Track C H

Trimble Butler, lab, bds 322 5th Av

Trimble Henry, (c) lab, wks 620 Walnut

Trimble Jacob, (c) lab K C S Ry, bds 874 C B tracks C H

Trimble Lillie, (c) bds 610 Hazel

Trotter Wm B, farmers, res 919 E 14th

Trimble Lillie, (c) bds 610 Hazel

Trotter Wm B, farmers, res 919 E 4th

Trout Ernest, painter, bds 1314 Pecan

Trout G W, lineman, bds 302 Vine

Tucker Miss Cleo, milliner Temple of Fashions, ne cor 20th & Olive

Tucker Edgar, lab T & P Ry, bds cor 20th and Olive

Tucker Henry, (c) lab, bds 413 E Broad

Tucker Miss Lula, stenog, bds cor 20th and Olive

Tucker Miss Myncie, bds 309 Spruce

Tucker Robert, clerk S M Ragland, res 309 Spruce

Tucker R A, farmers, res cor 20th and Olive

Tucker Wm, (c) lab S L S W Ry, res 806 Laurel

Tunaise Joseph, wks 622 W 3rd

Tunesi Sylvester, lab, bds 310 Maple

Tunesi Clement, lab T & P Ry, res 310 Maple

Tupper Tullius C, bkpr Texar Natl Bank, bds 405 Hazel

Turner Ada, (c) laund, bds 302 5th Av

Turner Annie, bds 1219 Walnut

Turner Arthur, (c) lab, bds 703 Henry Av

Turner Bros (J L and L B and Q O Turner, n e cor Front & Elm

Turner Charles, carp res 211 E 8th

Turner Charles R, turner Texar Handle Factory, res beyond limits

Turner Edward G, mess Pac Exp Co, res 414 Hickory

Turner Edward B, res Rose Hill beyond limits, foreman Southern

Furniture Co

Turner Fitz, res 616 Maple

Turner Frank, bds 623 Olive

Turner Harry, bds 623 Olive

Turner Henry, (c lab, res 703 Henry AV C H

Turner James L (Turner Bros), res 622 Pecan

Turner Joseph, (c) lab, res r 620 Walnut

Turner J F, barber Bertram & Sarvis, bds 414 Hickory

Turner Laura H, (wid G B), res 1431 State

Turner Lucius B (Turner Bros),res 520 Pecan

Turner Oscar, ins agt, res 520 Pecan

Turner O L, (c) smstrs, res 920 Laurel

Turner Washington, (c) lab, bds 421 E 8th

Turner P A, lawyer 221 ½ W Broad, res 623 Olive

Turner Q Olin (Turner Bros), res 622 Hickory

Turnise Wm, painter Buster Jones, res 310 Maple

Turpin Miss Effie, bds Ferguson Av beyond limits C H

Turpin Samuel, lab, res Ferguson Av beyond limits C H

Turrentine Henry, (c) porter Smith Drug Co, res 221 E 13th

Turntine Tuck, (c) lab, res 915 Walnut

Twin City Bottling Works, Moore & Haynes propr, 308 E Broad

Twin City Foundry, S B Kelly prop, W Broad n e cor Elm Tex

Twin City Tailoring co, Julius Scherer mgr, 108-110 State Line Av

Two States Dining Hall, Mrs E L Meek propr, 111 State Tex

Two States Racket Store (Mrs A C Hobgood & Miss Mattie Winfrey), dry goods 312 W Broad

Ryler Fanny, (c) laund, res 1017 Hazel

Tyler Henry, grocer Brown & Tyler, res 503 E 5th

Tyler Thomas, (c) lab, res 824 Oak

Tyskey Cornelius, (c) lab, bds 614 W Broad

Tyson Alice, (c) laund, wks Ralph Bros

Tyson Miss George L, bds 508 Maple

Tyson Mrs Mollie (wid G W), res 508 Maple

Tyson Wm, (c) lab, rms 316 ½ W Broad

U

U B of F Hall, Ash s e cor  E 9th

Uden Girdie, bds 721 Oak

Uden R (wid W B), res 721 Spruce

Underhill Isaiah, (c) lab S L S W Ry, res 702 Hazel

Underhill Neal, (c) porter, res 311 E 9th

Underwood Ellen, (c) bds 701 Wood

Underwood Horacae, (c) driver, bds 720 W 7th

Underwood Lizzie, laund, res 101 Burton C H

Union Compress co, George West supt, juction T & P & T &  F S Ry tracks

Union Depot, P E Baer joint tick agt S L I M & S and T & P Rys, Front, foot of State Line Av

Union Stock Yards, S L I M & S Ry opp freight depot

U S POST OFFICE State Line Av between 5th and 6th 

V

Vanderweghe B C, res S L S W Ry, w of limits

Vandeweghe John B, bkpr, res 102 Oak

Vandeweghe Miss Maude, res S L WS Ry w of limits

Vandeweghe Thoma F, Brewer’s agt, w Front n e cor Oak, res 110 N Oak

Van Dyne S W, trav auditor S L S W Ry, bds 503 Maple

Vann C B, lab T & P shops, res Cotton Belt tracks beyond limits

Vann James G, trav agt, res 815 Olive

Vann Robert, (c) barber, bds 613 Olive

Vann Wm K, lab T & P Ry, res 515 Olive

Vantrees L O, bkpr Burton, Peel & Nelson, bds 401 Maple

Vanwey Edward, teamster Standard Novelty Works, res 874 Maude Av CH

Varoom C W, ins, bds 301 Walnut

Vaughan Miss Adana B, stenog Wm Buchanan, bds 316 State

Vaughan Miss Adine L, prin West Side School, bds 316 State

Vaughan Annie, (c) cook, res 417 E 13th

Vaughan Miss Estella, bds s w cor Artesian Av and Rose beyond limits

Vaughan George T (Vaughan & Vaughan), res 316 State

Vaughan Heber, clerk Pratt’s Eating House, bds same

Vaughan Homer L, City sec, mgr S D  Lary, res 1216 W 5th Tex

Vaughan Horace W, (Vaughan & Vaughan), res 429 Lelia Av R H

Vaughan H D, clerk C C & C Co, bds 316 State

Vaughan H G, fireman T & P Ry, bds 316 State

Vaughan James R, farmer, bds s w cor Artesian Av * Rose beyond limits

Vaughan J S, letter carrier, P O, res 1103 Walnut

Vaughan Lewis P, car repr T & P Ry, bds 1102 Walnut

Vaughan Louis P, clerk res 422 Hazel

Vaughan Miss Minnie, cashier S D Lary, bds 316 State

Vaughan Robert L, bds 1103 Walnut

Vaughan Mrs Virginia C, res 1103 Walnut

Vaughan Willis, clerk Wm T Murphy & Co, res 422 Hazel

Vaughan & Vaughan (George T and Horace W), lawyers 119 ½  W Broad

Vaughn Clara, (c) res 1304 Pine

Vaughn Miss Ethel, milliner Temple of Fashion, bds College Hill beyond limits

Vaughn Harriet, (c) res 616 Elm Tex

Velvin Ernest, brkpr Daniel Gallagher, bds 510 E 4th

Velvin GlosterJ, brkpr M Cassidy, res 510 E 4th

Velvin White, brkpr M Cassidy, bds 510 E 4th

Venson C K, pharmacist Interstate Drug Store, res same

Vierling Adolph, railor Max Reinbert, bds Southern Hotel

Vinson Frank M, (Joseph Vinson & son), bds Dudley Av beyond limits C H

Finson Harrell, lab,a res Dudley Av beyond limits

Vinson Joseph (Joseph Vinson & Son), res Dudley Av beyond limits C H

Vinson Joseph & Son (Joseph & F M Vinson,), bicycles 310 E Broad

Vinson Milton, harness mkr, res Dudley Av beyond limits

Vogel John J, propr Sunny South Cigar Factory, rms 213 ½ State 

W

 Waddell Christopher M, fireman, bds 1407 Maple

Waddel Frank T, carp, res 1407 Maple

Wade M C, flour and feed, res 424 Spruce

Wade Paul M,clerk Fowler Commission Co, bds 412 W 4th Tex

Wade Thomas, (c) lab S L S W Ry, bds 12 S L S W Ry 7w s Elm

Wagner Bruce, lab, bds 903 Spruce

Wagner Daisy, (c) laund, res 803 Edwards Av C H Ark

Wagner Sallie, (c) laund, res 803 Edwards Av C H Ark

Waite Frederick, clerk S L I M & S Ry, res 613 E 3rd

Waite Perin, clerk S L I M & S Ry, res 924 Maple

Wales David L, engr T & P Ry, res 812 Hazel Ark

Wolgamott Joseph N, boilermkr S L S W Ry, res 1112 W 4th

Walker A C (Walker Bros), res 1203 W 4th R H

Walker Bettie, (c) res 1002 Walnut

Walker Bros, (A C and E M ) grocers 923 Phenie Av R H

Walker Charles, (c) lab, bds 110 S oak

Walker Christopher, (c) lab, bds 911 W 7th

Walker Miss Cora, bds 830 Dudley Av C H Ark

Walker Edward M, ( Walker Bros), res 219 Lelia

Walker Emma, (c) cook, res 1117 Ash Ark

Walker Ervin, (c) T & P Ry, res 802 Elm Tex

Walker George, lab, res 704 Dudley Av C H

Walker Geroge, (c) lab, res 408 Marietta Ark

Walker Guy,  mess Pac Exp Co, res 312 ½  E Broad

Walker Henry, (c) lab, res 913 Edwardes Av C H

Walker Ida, (c) laund, res 913 Edwardes Av C H

Walker John, lab C C & C co, bds 1203 W 4th

Walker John, fireman S L I M & S Ry, res 805 W Broad

Walker John G, (c) carp, res 406 E 10th

Walker Jefferson, carp John Casey, res S Corporation Line 1 w s State Line AV

Walker John J, carp, res 615 Arthur Av C H

Walker J S, mgr Natl Cotton Oil Co, res Randolf Hotel

Walker J W , (c) mach, res 1218 Laurel

Walker Julia, bds 1413 Pine

Walker Julia, (c) res 701 W 7th

Walker Lorenzo D, farmer, res 303 Hazel

Walker Mike, (c) lab, bds 408 Marietta

Walker Moten, (c) lab, res 605 Laurel

Walker M r, car repr A & c Ry

Walker Pearl, (c) laund, bds 845 Laurel Ark

Walker Mrs P L, res 513 Arthur Av C H Ark

Walker Richtor, la E A Dryer, res 416 State

Walker S E, grocer 901 W 3rd, res beyond limits

Walker Walter, bds 1203 W 4th

Walker Wm, lab S L I M & S Ry, res East beyond limits CH

Walker W S, lab, res 830 Dudley Av C H

Wallace F S, genl store 1519 Maple, res same

Wallace Grace, bds 323 W Front

Wallace Henry, (c) lab, bds 302 E 12th Ark

Wallace  Parlee, (c) res 609 Oak

Wallace Walter, bkpr L R coop Co, bds 422 W 5th

Wallace Wesley W, clerk J H Mullins, bds 406 Walnut

Wallace Wm, (c) porter, bds 517 Pine

Wallace W S, bkpr L R Coop Co, res 422 State

Waller Edmund, (c) lab, bds 514 E 8th Ark

Walloch John C, clerk bds 217 Elm Ark

Walls Robert, (c) porter Huckins House, bds 622 Hazel Ark

Waltower Henry, (c) farmer, res 105  Preston Rd

Waltus Nannie, bds 215 West

Ward Charles, (c) wks Texar Livery Co, rms 318 Elm Tex

Ward Charles W, mach, res 1116 W 4th

Ward Daniel , propr Silver Moon Hotel, res 217 W Broad

Ward Daniel J, bds 217 W Broad

Ward Dora, dom, wks 1520 Water Works Av Ark

Ward Ernest, (c) lab, bds 909 E Broad Ark

Ward Miss Grace, clerk Smith Drug Co, bds 1116 W 4th Ark

Ward James, (c) lab, res New Town

Ward James, (c) lab Turner Bros, res 1205 Laurel

Ward John, propr Souther Hotel 215 Vine, res same

Ward John A, bds 217 W Broad

Ward Miss Mamie, bds 217 W Broad

Ward Margaret S (wid W H), res 320 Vine

Ward M H, mach, bds 1116 W 4th

Ward Roxie, (c) res 1307 W Laurel

Ward Samuel, (c) lab, res r 622 Hickory

Ward Thomas, (c) lab, res 813 W 12th

Ward Walter , (c) lab, bds 813 W 12th

Ward Wm H, city editor The Courier, bds 320 Vine

Ware Alonzo, (c) wks Cosmopolitan, bds 723 Oak

Ware John C ( W A Arthur & Co), cotton, res 322 Elm

Ware Nettie, (c) res 1308 Maple

Warford Miss Julia, clerk B H Williams, res Ark

Waring Thomas W, (c) carp, res 703 Beech Ark

Warmoth Marion L, mgr Texar Directory Co, res 711 Beech

Warner Herbert  K, mgr The People’s Furniture Store, res 312 Walnut

Warrer Albert, (c) porter, res 216 Hazel

Warren Allen, clerk, bds 217 Elm

Warren Andrew, (c lab, res 909 E Broad

Warren Elmer, bds Rose Hill beyond limits

Warren F Lon, cabinet mkr, res 303 Laurel

Warren John, lab L R Coop Co, res Rose Hill beyond limits

Warren Louis, carp, rms 108 ½ E 3rd

Warren Morris S, plumber, bds 412 State

Warren Nannie, (c) dom, wks 217 Elm\

Warren Thomas, foreman, Preston Rd, beyond limits

Warren Wiley, (c) bds 805 W 3rd

Warren Wm, clerk bds 217 Elm

Warren Wm (c) clerk, bds 217 Elm

Warren Wm Q, clerk A J Offenhauser, bds 409 Walnut

Warwick Miss Frances, bds 413 Walnut

Warwick Margaret(wid W P), res 413 Walnut

Warwick T B, trav agt Texas Produce Co, bds 413 Walnut Ark

Wash George W, (c)  S L I M & S Ry, res 1137 Phenie Av R H

Washington Daniel, (c) lab S L S W Ry, bds 807 W 3rd

Washington Dock, (c) res Cotton Belt tracks beyond limits

Washington George, (c) carp, res 912 Olive

Washington Haywood, (c) attd J A Lightfoot, bds E 7th

Washington Irene, (c) res 602 Elm Tex

Washington James, (c) driver Hunter Transfer co, res 1006 Wood

Washington Julia, (c laund, bds 216 E 6th

Washington Lizzie, (c) laund, bds 510 Laurel

Washington Mary, (c) dom, wks 511 E 5th Ark

Washington M, driver Hunter Transfer Co

Washington  M A, (c) tchr, bds 809 Laurel

Washington Oscar, (c) lab, res 1929 Oak

Washington Quill, (c) lab, bds 112 E 4th

Washington Rutan, bds 1623 Pine

Washington Simon, (c) porter, res 931 Laurel

Washington Susie, (c) bds 216 W 10th

Washington Thomas, lab C C & C Co, res Rose Hill beyond limits

Washington Wm, (c) wks City Gas Co, res 927 Pecan

Washington Zach, (c) Lab K C S Ry, res 1017 Oak

Washing Zandi, (c) servant, res 217 E 9th

Water Co of Texar (The) Wm Paul pres, W W Stokes treas, R A Munson supt, 224 State Line Av Ark

Waters Peter, (c) lab, bds 1005 ½  Phenie Av R H

Waters Pierce Oil Co, F D Robbins agt,  718 E Broad

Watkins Wm C, brakeman K C S Ry, res 3 s Elm Tex

Watlington A S, Co Judge Bowie Co Tex, res 1223 Laurel

Watson Andrew, (c) Lab, S L S W Ry, rms 203 Elm

Watson Charles, (c) lab, bds 314 E 4th Ark

Watson Charles B, blksmith C T Motz

Watson Jane, (c) dom 503 Walnut

Watson Jesse, (c) lab C C & C Co, res 1321 Beech

Watson Johanna, (c) cool. Res 1-23 Walnut

Watson John porter R R Y M C A

Watson John W, (c) lab, bds 1321 Beec h

Watson L E, (c) dom, bds 1321 Beech

Watson W L, clrk Chatfield & Buhrman, res Grand Av

Watt John, engr C C & C Co, res 418 Lelia R H

Watts John C, city treasurer, res Boston Rd 1 w K C S Ry

Watts Louis, (c) lab Troy Laundry, res 214 5th  Av Ark

Watts New, (c) lab Texar Troy Laundry

Watts Warren W, cahsier Pac Exp Co, res 1202 State Line Av Ark

Wayland F M, res 406 Spruce

Weatherford A W, (c) brkpr, res 912 W 5th

Weatherford Mary, (c) laund, bds 410 Elm Tex

Weaver Eliza, (c) laund, wks Troy Laundry

Weaver H T, condr A & C Ry

Webb Charles B, section foreman, res 1003 Ash

Webb C E, driver Texar Ice Co

Webb Charles W, clerk Turner Bros, res 603 E 7th

Webb Charles W Jr, bds 603 E 7th

Webb Henry , (c) lab, res 210 5th Av

Webb Hester, (c) lab C C & C Co, res 307 E 14th

Webb H, switchman T & P Ry

Webb John, carp, bds 1111 Maple

Webb John, (c) lab S L S W Ry, res T & P Ry tracks 4 w C B Jet

Webb Rev J M, (c) pastor Church Living God, bds 509 W 10th

Webb Miss Lillie B, tchr, bds 603 E 7th

Webb Louis W, bds 603 E 7th

WebbWesley, (c) pastor, bds r 923 State

Webb Wm, roadmaster K C S Ry, bds 621 Lelia

Webber Miss Carrie S, bds 514 Walnut Ark

Webber George, (Webber & Webber), lasyer, res 514 Walnut

Webber Miss Linnie Belle, bds 514 Walnut

Webber Mrs. Mary K, bds 513 Walnut

Webber & Webber, ( T E  and George Webber), lawyers 218 ½ E Broad

Webber Thomas E (Webber & Webber), lawyer res 514 Walnut

Webster Arthur B, bkpr W A Arthur & Co, bds 316 Hazel

Webster Hercules R, phys 205 ½ Pine, res 402 Maple

Weeks Sophia L, (wid W A), bds 310 Hazel Ark

Weeks W B, letter carrier, P O , res 1108 Olive

Wehl Charles E, driver, res 715 Hazel Ark

Weinstem Abe 7 Co, dry goods 307 E Broad

Wier Algernon, (c) porter Josey, Ward & Co

Wier Aries R, clerk S L S W Ry, res 414 W 7th

Weisman & Co J, dry good 102 W Broad

Welch J W, (c) lab, res 1009 laurel

Welch Peter, (c) lab, res New Town

Welch Thomas G, carp, res 123 Grand Av

Welch W S, lab c c & C Co, res same

Welch W H, bkpr C C & C Co, res same

Welch  W S, stenog C C & C Co, bds 612 Maple

Welcome Frank E, bkpr Taylor Grocery Co, Dudley Av beyond limits

Welcome Len Jr, propr Welcome’s Shorthand Night School 213 ½  E Broad, res Dudley Av beyond limits

Welcome Lorenzo O, trav agt, res Dudley Av beyond limits

Welcome’s Shorthand Night School, Len Welcome propr, 213 ½  E Broad

Welcome Warren E, clerk Texas Produce Co, res 417 Laurel Ark

Welcome Wm W, foreman R H Whitworth, bds 315 E Front

Weldon Miss Eva, bds 801 Marietta

Weldon Leonard H,carp, bds 801 Marietta

Wellborn Charles B, pastor Presbyterian Church, res 821 State

Wells Fargo & Co Exp, John R McKinney agt, 120 State Line Av cor Broad and Pine St Ark

Wells John W, plasterer, res 1504 Hazel

Wells Silas B, plasterer, res 920 State

Wells W, wks Standard Novelty Works

Wells Wm, clerk, bds 821 E 12th

Wellsford C Mills, (O P Taylor & Co), res 905 Maple

Welman John H, lab, res 1409 W 4th

Wesley Lenna, (c) wks 518 E 8th

Wesley Polly, (c) laund, res 101 Preston Rd

Wesley Samuel, (c) lab Standard Novelty Works, res 820 laurel

Wessel H A, shoes 109 W Broad, res 109 ½ same

West Elizabeth M (wid J F), res 413 E 3rd Ark

West George, supt Union Compress Co, bds 622 Maple

West Thornton P, bkpr Lynn Lumber Co, bds 413 E 3rd Ark

West Miss Virgie, dressmkr M Galvan, bds 413 E 3rd Ark

Western Union Telegraph Co, Frank Hughes mgr, 102 State Line Av

Weston Kittie, (c) bds 1214 Walnut

West Side City Market, Walter Allen propr, 203 W Broad

Whatley Lucius A, farmer, res 1102 Maple

Whatley Maude, bds 1102 Maple

Whealdon Guy H, clerk F D Hiller, bds 1023 State

Whealdon Josh, photog, res 1023 State

Wheat Amanda (wid E F ), res 315 West

Wheeler Alexander, (c) carp, res 1317 Ash

Wheeler Amanda, (c) boarding, res 610 Hazel

Wheeler Henry, (c) lab 1315 Ash

Wheeler John W, coll Texar Natl Bank, bds 1005 State

Wheeler Maggie, (c) bds 518 E Broad

Wheeler Osborne, porter, bds 610 Hazel

Wheeler O K, special agt S L W Ry, res 1005 State

Wheeler Sarah, (c) dom, bds 1213 Beech

Whetstone Nolte, (c) laund, res Spring Lake Park

White Charles, C C & C Co, res 1105 Phenie Av R H

White Charles, (c) lab S L S W Ry, res 411 Cedar

White Charles E, bkpr E A Dryer, res 1204 Olive

White Cecil, carp, bds Rose Hill beyond limits

White Claude O, stenog Huckins House, bds 1220 Hickory Ash

White Frank, (c) lab T & P Ry, res 904 State

White Harriet, dom, bds 805 Laurel

White John D, clerk, res 1220 Hickory

White John J, clerk E A Dryer, bds 307 State Line AV

White John L, carp, res Rose Hill beyond limits

White J C, painter, bds 712 Ash

White Lemuel, carp, res 1307 Nolthenius

White Mary, (c) dom, wks 501 E 5th

White Miss Maude, bds 217 Elm

White Mollie A, boarding, res 217 Elm

White Nathan B, painter, bds 710 Ash

White Sanford L, carp, res Rose Hill Buchanan Rd

White Wiley W, trav agt, res 1510 State

White Wm, (c) porter Cosmopolitan, bds 409 E 3rd Ark

White  Wm B, news agt, res 515 W 12th

White Wm W, trav agt J W Lashley, res 13th and Maple

Whitehead Spencer, (c) porter K C S Ry

Whiteley Allen, supt St Ry, bds 1119 Pecan

Whiteley Ernest, clerk K C S Ry, bds 1119 Pecan

Whiteley Frank, contr, res 1119Pecan

Whitener J C, mgr Texar Livery Co, res 106 W 4th

Whitfield James W, brick mfr, res 1712 Hazel

Whitford Charles, mach, Standarad Novelty Works, bds 418 Grand AV

Whitford James E, trav agt, res 418 Grand Av

Whitmarsh Alvah H, mgr Wm Buchanan, res 711 Pecan

Whitmore Sarah, (c) laund, res 6 S L S W Ry, tracks 3 w s Elm

Whittaker Argyle, (c) res708 Oak

Whittaker Benjamin, (c) lab S L S W Ry, res 302 5th Av

Whittaker Charles, (c) lab S L S W Ry, res 1009 Phenie Av R h

Whittaker C A (wid Willis), res 424 Maple

Whittaker Edward, (c) driver , bds 301 %th Av

Whittaker Willis, lumber 209 ½  State, res 424 Maple

Whittaker W L, lumber, bds 302 Spruce

Whittaker W L, Jr, lumber, bds 302 Spruce

Whitten M A (wid E W), bds 715 Hazel Ark

Whitworth James, grocer 322 Grand, bds 321 Senator Av

Whitworth Robert H, Marble, granite and stone works 214 Walnut, res 321 Senator Av

Wicker John, painter and paper hanger, res 1221 Oak

Wickes Cora, bds 323 W Front

Wiegel Mrs E, res 419 Elm

Wiegel Lee, carp, bds 419 Elm

Wiegel Miss Lillian, bds 419 Elm

Wiggins Edith, (c) res 312 Elm Tex

Wiggins Mary, (c) bds 312 Elm Tex

Wiggins Menti, (c) res 902 W 6th

Wiggins W Perry, pharmacist Lemly’s Drug Store, rms 703 Pine

Wilbur Arthur E, pottery, bds 1222 County Av

Wilbur Josephine B, (wid A D), bds 322 Hazel

Wiburn Calvin B, lab S L I M & S Ry

Wilder Miss Allie, bds 709 Hazel

Wilder Edward, clerk S M Ragland, bds 216 Walnut

Wilder Joseph H, engr T & P Ry, res 709 Hazel

Wilder Willis, brkpr Senate Bar, res 1801 Water

Wile John H, tel opr, res 401 E 12th

Wile Thomas H Jr, clerk Interstate Drug Co, bds 401 E 12th

Wilhelm Charles, carp, res 1013 Park Av

Wilhelm Robert, switchman S L S W Ry, bds 1407 Maple

Wilkerson Calvin, (c) porter, bds 604 Laurel Ark

Wilkerson Lula, (c) tchr, bds 604 Laurel Ark

Wilkerson Mamie, (c) dom Huckins House, bds 521 E Broad Ark

Wilkins Low, (c) res 215 Maple

Wilkinson Allen, (c) lab, res 901 E Broad Ark

Will Thomas, clerk Interstate Drug Store, rms same

Willarad Coleman, (c) driaver, res 1511 Oak

Willard Amy, (c) laund, res New Town

Williams Adam, (c) porter T & P Ry, res 421 W 6th

Williamd Albert, (c) lab S L S W Ry,res 807 W 3rd

Williams Alexander, teamster, res Division AV s w cor Flower C H

Williams Alfred G, switchman S L I M & S Ry, res 821 E 12th

Williams Andrew, lab, bds802 W 5th

Williams Andrew, (c) restaurant, rest 412 W 4th

Williams Angeline, (c) bds 1114 State Line Av

Williams Annie, (c) bds 920 Oak

Williams BenjaminH, Dry goods 109 E Broad, res 603 Laurel

Williams Benjamin R, (Williams & Williams), res 1023 Pecan

Williams Miss Bessie, bds 821 Olive

Williams Brice, bds 322 Elm

Williams Bright, (c) lab, res K C S Ry 5 New Boston Rd

Williams Callie, (c) bds 1603 Pine

Williams Carrie, (wid Henry), bds 608 Pecan

Williams Charles, (c) lab, wks Southern Furniture aCo

Williams Charles, (c) porter, bds 610 Laurel

Williams Charles S, clerk B H Williams, bds 603 Laurel

Williams C B, pastor Olive St Baptist Church, res 1303 Walnut

Williams David S, phys 206 ½ Vine, res 619 Wood

Williams Della, (c) bds 507 E Broad

Williams D A, (c) janitor P O, res 622 laurel

Williams Miss Dot, bds 821 Olive

Williams Edward, (c) lab, res 1114 State Line Av

Williams Edward M, phys, res 821 Olive

Williams Miss Elizabeth, bds 603 Laurel

Williams Emily, (c) bds 703 Elm Tex

Williams Emma, (c) res r 313 W 6th

Williams Fannie, (c) laund, res 212 S Oak

Williamd Rev. Francis H, res Olvie

Williams Frank, (c) lab S L I M & S Ry, res r 913 W 6th

Williams F M, bds 220 Elm

Williams Henry, tinner Chatfield & Buhrman, bds 1423 State

Williams Hettie, (c) bds 1315 Ash

Williams Hunt, (c) lab, bds 420 W 9th

Williams H H, bkpr O’Dwyer & Ahern, res 315 Pine

Williams Isaac, (c)  lab, res 1415 State Line Av

Williams Izora, (c) bds 1114 State Line Av

Williams J B, ds 619 Wood

Williams J D, (c) lab, bds 401 6th Av

Williams J P, (c) lab, bds 514 Elm Tex

Williams J R, Trainmaster K C S Ry, res Shreveport La

Williams J S (Williams & Williams), 313 E 14th

Williams James, teamster, res Division Av 2 s Kelso C H

Williams James, (c) lab, res 806 Division Av C H

Williams James G, bkpr B H Williams, res 601  Laurel

Williams James H, farmer, res 907 E 4th

Williams Miss Jessie, bds 907 E 4th

Williams John, (c) lab, K C S Ry, bds 1013 Oak

Williams John , (c) lab, res 823 Pine

Williams John, (c) barber, 309 ½  E Broad res country

Williams John H, bds 821 Olive

Williams Miss Jodie, bds 322 Elm

Williams Joseph, (c) bds 322 Elm

Williams Julia, (c) cook 709 Maple

Williams M L, (c) smstr, bds 622 Laurel

Williams L E, fireman S L S W Ry, bds 303 Hazel

Williams Levi W, (c) lab, res K C S Ry 1 N Boston Rd

Williams Lewis, (c) lab, bds 916 Oak

Williams Lucy M, (c) dressmkr, bds 515 Hazel

Williams Miss Madie, tchr city school, bds 603 E 9th

Williams Maggie, (c) bds 608 Oak

Williams Marshall, (c) lab, res 201 E 11th

Williams Martha, (c) laund,  res 211 E 3rd

Williams Martin T, clerk, bds 1202 State Line Av

Williams Mary D, bds 418 Maple

Williams Matthew A, (c) phys 211 ½ E Broad, res 606 Hazel

Williams Minerva, wks Troy Laundry

Williams Miss Minnie, chief opr S W Tel Co, bds 922 Olive

Williams Moses, (c) driver, res 515 Elm Tex

Williams Nelson, (c) mach, res 1412 Laurel

Williams Northly F, (c) porter Brown & Tyler, bds 602 Hazel

Williams Octavius, (c) lab, res K C S Ry 5 N Boston Rd

Williams Olney, (c) lb, res 412 Marietta

Williams Oscar, (c) lab S L S W Ry, bds r 523 Laurel

Williams P H, carp A & C Ry

Williams Pearl, bds 901 W 3rd

Williams Perry C, phys (homeopathist) 213 ½  Pine, phone office, 67, res 66, res 608 Pecan

Williams Phoebie, (c) res 602 Hazel

Williams Phyllis, (c) r 416 Elm Tex

Williams Rachel, (c) bds 605 Elm Tex

Williams Robert, (c) porter S L S W Ry, res 711 Wood

Williams Robert L, lab S L I M & S Ry, res 601 Marietta

Williams Roscoe, bds 907 E 14th

Williams s, wks L R Coop Co

Williams Sampson, (c) lab C C & C Co, res 1521 Oak

Williams Sant, (c) porter, bds 104 E 9th

Williams Samuel S, (c) paster M E Church, res 879 Maude Av   C H

Williams Shirley, (c)  cook, bds 805 Laurel

Williams Squire, (c) lab, res 824 Spruce

Williams Stephen, (c) porter, bds 313 E 7th

Williams Texana, (c) bds 724 Olive

Williams Thomas, (c) lab C C & C Co, res T & P Ry w of limits

Williams Van H (Williams & Williams), bds 313 # 4th

Williams Wade, engr Texar Gas & Electric Co, bds 907 E 4th

Williams Walter, (c) lab S L S W Ry, res 913 Pecan

Williams Wm, (c) lab K C S Ry, res 1015 Hazel

Williams Wm, bds 603 Laurel

Williams Wm L, (Williams & Williams), res 1005 Pecan

Williams Wm S, Buyer B H Williams, bds 603 Laurel

Williams Y D, farmer, res 1508 Pine

Williams & Williams, ( W L& B R Williams), drugs 201 E Broad, phone 61

Williams & Williams, (J S & Van H) lawyer, 109 ½  E Broad

Williamson Wm, fireman S L S W Ry, bds 1303 State Line AV

Williamson Wm H, tinner Chatfield & Buhrman, res 1423 State

Williamson T J, (c) lab, res 410 E 10th

Willingly Wm, tinner Schicker Bros, bds 1004 Ash

Willis Cornelia;, (c) bds r 802 Oak

Willis Edgar J, clerk E D Lingold, bds 903 Olive

Willis George, (c) wks Huckins House, rms 607 Olive

Willis Herbert E, opr Postal Tel Co, bds 915 State

Willis Mark A, fireman A & C Ry, res 1929 Maple

Willis Thoms O, carp, res 1222 County Av

Willis Mrs W M, res 915 State

Willis Milton, farmer, res Hickory beyond limits

Wilson Annie M, (c) bds 902 W 6th

Wilson Benjamin, clerk, res 316 Hazel

Wilson Bettie, (c) res 902 W 6th

Wilson Bros & Smith (W L & W B Wilson & B F Smith), dry goods, 110 E Broad

Wilson Bryant, (c) engr, res 717 Oak

Wilson Miss Carrie, bds 316 Hazel

Wilson Charles, clerk S L S W Ry, bds 219 W Broad

Wilson Daniel, (c) waiter Pratt’s Hotel, bds 902 W 6th

Wilson Dinah, (c), res 416 Elm Tex

Wilson Fannie, (wid R M), res 605 Beech

Wilson George W, (c) lab, res 806 Ash

Wilson Harry, (c) lab, res 619 Elm Tex

Wilson Henry C, (c) painter, bds 1118 State Line AV

Wilson Herman, bds 926 Hickory, helper Southern Furniture Co

Wilson Homer F, bkpr C C Taylor, bds 316 State

Wilson Miss Ida, propr Wilson Parlors, res 402 State

Wilson Jackson, (c) porter, res 1117 State Line AV

Wilson James, (c) servant, wks 422 Elm

Wilson James, (c) lab, res 1018 Laurel

Wilson James A, saloon 213 State, res same

Wilson James R, State Senator, res 1021 State

Wilson John A, brkpr J A Wilson, res 817 Pine

Wilson John D, res 926 Hickory, cabinet mkr Southern Furniture Co

Wilson Josie, (wid Jack), bds 1220 oak

Wilson Maggie, res 213 Maple

Wilson Miss Mattie, clerk Wilson Bros & Smith, res 316 Hazel

Wilson N E, wks S L S W Ry, res 213 Maple

Wilson Parlors, Miss Ida Wilson propr, State Line, Foreman Bldg

Wilson Pattie, (c) res r 602 Walnut

Wilson Peter F, farmer, res 1612 Spruce

Wilson Sallie, (c) bds 721 W 3rd

Wilson Savannah, (c) res 1720 State

Wilson T B, clerk H A Wessel, bds 310 Hazel

Wilson Vinie, laund, res 210 Hazel

Wilson Wm G, lab S L I M & S Ry, res 112 Grand AV

Wilson Wm L, mgr Wilson Bros & Smith, bds 316 Hazel

Wilson Wm Y, (c) res 221 E 11th

Windham Alice, bds 221 Oak

Winfield Wallace H, clerk T & F S Ary, res 415 Spruce

Winfield Greed, lab, bds 1111 Maple

Winfrey Ira C;, lab T & P Ry, bds 803 Pine

Winfrey John V, wagon mkr C T Motz, res 803 Pine

Winfrey Miss M P, (Winfrey & Hobgood), res 312 W Broad

Winfrey & Habgood, (M P Winfrey & A C Hobgood), dressmkr 312 W Broad

Winga Mildred, bds 920 State

Winham Allen, Lawyer 213 ½  E Broad and Mayor of Texar Ark, res 1109 Pecan

Winkley Cornelia, (c) res 803 W 8th

Winn J, switchman T & P Ry

Winsett Charles D. clerk Rector Store Co, res 1014 State Line Ark

Winsett Elijah A, stock dealer, res 1014 State Line Av Ark

Winsett John B, student, bds 1014 State Line Av Ark

Winsett Miss Mattie B, bds 1014 State Line Av Ark

Winston Mamie, (c) dom Huckins House, bds 521 E Broad

Winston Miss Mary K, bds 203 W 8th

Winston T B, tchr, res 203 W 8th

Winstn Miss Vernon, bds 203 W 8th

Winston Wm, (c) pastor M E Church, res 701 Laurel

Wior Lettie, (c) bds 822 State

Wisdom Francis L, phys 100 ½  E Broad, res 620 Pine

Wisdom Francis L Jr, clk  S L S W Ry, bds 620 Pine

Wisdom Hamp M, lumber, bds 620 Pine

Wisdom Pierce, bds 620 Pine

Wisdom Wm E, bds 620 Pine

Wise Charles, clerk Wilson Bros & Smith

Witherspoon Hester, (c) bds 523 Elm Tex

Witherspoon S B, (c) tchr, res 321 E 15th Ark

Witt Bayard, draftsman, res 220 W 8th

Witt Sherman, civil engr, bds 422 W 5th

Wolfram Max, mattress mkr, bds 1405 W 4th

Wood Agnes (wid John), res 1205 Maple

Wood E A, brkpr, bds 612 State

Wood Frank H, engr T & P Ry, res 609 E 3rd

Wood Guy B, clerk K C S Ry, bds 423 Maple

Wood John H, mach Texar Iron Works, bds Sherman House

Wood Miss Lucy, bkpr A J Offenhauser, res 503 Walnut

Woodard James, (c) lab T & F S Ry, res 927 Laurel

Woodberry Beatrice, (c) dom, wks 724 Beech

Woodring Samuel T, mgr Sabine Valley Lumber Co, res 521 Walnut

Woods Frederick, (c) shoemkr, wks 414 State Line AV

Woods Mary, (c) r 1005 State Line Av

Woods Sudie, cook, bds 407 E 7th

Woodward Josephine, res 620 Olive

Woolridge Albert, (c) lab T & P Ry, res 917 Walnut

Woolridge James, (c) lab, bds 805 Laurel

Wooten B C, bkpr S W Tel & Tel Co, bds 520 Oak

Wootten F G, City Editor The Texarkanian, res 1200 Maple Tex

Wooten Jennie, bds 1200 Maple

Workman John, lab, res 934 Laurel

Worthman Katie, (c) res 315 Oak

Wray Miss Mattie, bds 920 Ollive

Wray Wm, saloon, bds 920 Olive

Wright Almer, (c) lab, bds 417 Cedar

Wright Anvild, (c) wls 621 Lelia

Wright Miss Carrie, clerk E D Lingold, bds 415 Laurel

Wright Frank E, (Moody & Wright), res 916 Beech

Wright George W, (c) cook Cosmopolitan , res 323 State

Wright Henry, printer Chauncey Printing Co, res 204 ½  E Broad

Wright James C, carp, res 1317 Nolthenius

Wright  James R, bds  1317 Nolthenius, lab Southern Furniture Co

Wright Jerr, wks Southern Furniture Co

Wright Johanna, (c) dom, bds r 711 Hickory

Wright John B, photog 204 ½ E Broad, res same

Wright Julius, (c) lb, res 1709 Pine

Wright Mrs. J E, music, tchr,. Res 814 State

Wright J R, carp, bds 314 Elm

Wright Miss Mattie, printer, bds 204 ½ E Broad

Wright Walter E, bds 1317 Nolthenius, foreman Souther Furniture Co

Wright Wm T, printer, bds 204 ½ E Broad

Wright Wm H, printer, 204 ½  E Broad, res same

Wright Wm F, clerk Cosmopolitan Hotel, res same

Wright Wm, engr T & P Ry, res 809 Olive

Wright Wm Jr, bds 806 Olive

Wright Wm A, carp, res 1501 Hazel

Wyche Mrs M C, res 313 Walnut

Wyche R F, carp inspr T & P Ry, res College Hill

Wyche Wm F (Wm T Murphy & Co), grocer, res 313 Walnut

Wycott George E, bkpr  The Texar Natl Bank, res 423 Maple

Wyle Willis, (c) lab, re New Town

Wynn John, (c) lab, res 932 Beech

Wynne Major, (c) lab Texar Cotton Oil Co;, res 214 Hazel 

Y

Yanaway Jane, (wid Isreal), bds 903 Spruce

Yager Frances, (c) dom, wks 516 Hickory

Yager Henry, (c) lab, wks 516 Hickory]

Yager Thomas, printer, res 1502 Pine

Yancey Elias, (c) driver W R Lambeth, bds 1015 Laurel

Yancey Garfield, (c) porter Smith Drug Co, bds 1015 Laurel

Yancey Mary, (c) bds 1015 Laurel

Yancey Wm, (c) lab, res 1015 Laurel

Yancy Lashley, (c) porter, bds 521 E Broad

Yarbir Florence, (c) bds 1011 Laurel

Yarbrough John A, bkpr Chatfield & Buhrman, res 928 Beech

Yarbrough Mrs Nancy, bds 896  Dudley  Av C H

Yarbrough R A, clerk, res College Hill

Yarbrough W E, deputy city marshall, res 896 Dudley AV C H

Yates W G, trav agt Texas Produce Co, res Hope Arl

Yates Lewis, cigar mkr Sunny South Cigar Factory

Yazbeck Miss Lizzie, bds 519 State

Yendes Mrs Homer, res 1416 Walnut

Yenglin Henry, foreman K C S  Ry, res 1023 Spruce

Young Allen, (c) 701 Wood

Young Brisker, (c) porter T & P Ry, bds 617 W 14th

Young Mrs Edna, res Ash beyond limits

Young Ella, (c)res 805 W 3rd

Young Ellis, drive Texar Street Ry Co, res E 9th s s S L I M & S Ry tracks

Young Emma, (c) laund, res 1014 E 5th

Young Frank, engr T & P Ry, res 611 Spruce

Young Georgia, bds 713 W 4th

Young James, mess S L S W Ry, bds 811 Hazel

Young James, (c) lab, bds 619 Elm Tex

Young James, (c) barber Ivory Robinson, res 709 Wood

Young Jasper, lab, res Buchanan Rd R H

Young Julia, (c) bds 406 E 6th

Young Nancy, bds E 9th s s S LI M & S Ry, tracks

Young P B, mach, res 422 State Line Av

Young Richards, wks T & P Ry, res Ash beyond limits

Young Wesley, (c) lab, res 705 Henry Av C H

Yowell B F, claim agt S L S W Ry, res 1223 W 7th  

Z

 Zachery Frank, (c) carp, bds 708 Oak

Zink Hugh M, carp inspr, res 321 Pecan

Zink Miss Marvis, bds 321 Pecan

© 2002 TUSAGS

07/23/05