Lamar Fontaine #33 Lela Mae Morris Scholarship Award

Scholarships Awarded

Scholarship Application
Instructions          Application          Lineage Chart

 


 


RECIPIENT
 

SCHOOL

YEAR

John Casey Alvin 1964
Connie Plummer Angleton 1965
Sandra Bond Brazosport 1966
Judy Hunt Alvin 1967
Clay Nesbit Angleton 1968
Vickie Norris Brazosport 1969
Donna Baker Alvin 1970
Annette Massingill Angleton 1971
Nell Hoskins Brazosport 1973
Ginger Gideons Alvin 1974
Leah Bell Angleton 1975
James Allen Magdelenski Brazoswood 1976
Alex Wayne Journeay Angleton 1977
Tommy Gillaspie Clear Creek 1978
Steven Kidwell Brazoswood 1979
Lynn Kelley Angleton 1980
Scott Booth West Columbia 1981
Larry Edward Nelson Alvin 1982
Ruth Lynn Bradley Angleton 1983
Christy McCutheon Brazosport 1984
Ginger Schedule Alvin 1985
Drusilla M. Howell Brazoswood 1985
Rebecca Schedule Alvin 1986
Kathie Charpentier Brazoswood 1987
Jennifer Lynn Rose Angleton 1988
Shawn R. Roberts Angleton 1988
Edwin G. Ward III Angleton 1988
Amanda Sebesta Angleton 1989
Lyra Johnson Angleton 1989
Cayce Weems West Columbia 1990
Deanna Mosher Angleton 1991
Pamela Sue Johnson Alvin 1992
Tara Lynn Weede Alvin 1992
Melissa Marie Brown Brazoswood 1994
Kristen Marie Kainer Alvin 1995
Geneva Broom Brazoswood 1997
Kaitlin Kainer Alvin 1998
Robert Munson West Columbia 1999
Angelique Gore Brazoswood 2000
Victoria Phillips Brazoswood 2000
Jeremy Harrell Angleton 2001
Jennifer Rose Ward Columbia-Brazoria 2002
Katherine Marie Morgan Angleton 2003
Kevin Wayne Robertson Brazosport 2004
Chris Michael Hatthorn Danbury 2005
Scott Thayer Brazoswood 2006
Rachael Kathryn Williamson Brazosport 2007
Alena Crabtree Brazoswood 2008
Todd C. Loggins Columbia-Brazoria 2009
Brittany Nichole Rhodes Angleton High School 2010
Nathan Maltby Angleton High School 2011
Kayla Renee Rhodes Angleton High School 2012
Anne Elizabeth Schwebel Brazoswood High School 2012

 


 


Military Crosses Bestowed
 


 


RECIPIENT
 

WAR YEAR

ANCESTOR

Floy Ray Howell WW II 1975 Evans Sparks Howell
Thomas William Bradbury WW II 1976 Thomas Henry Bradbury
V. E. Boggs WW II 1977 Alvah De Votlee Boggs
Andrew Pickens Rasco WW II 1977 Solon Rasco
Tommy Robinson Rasco Viet Nam 1977 Solon Rasco
Roger Sherwood Raney Viet Nam 1977 Frank A. Crainer
William Kennedy WW I 1977 Walter Kennedy
Thomas Ashby McCown   1977 James C. Conner
Thomas G. Kenyon WW II 1983 Daniel S. LaRoe
Alfred Edgar Hanson WW II 1984 Thomas Henry Bradbury
Aubrey Lee Bradbury WW II 1985 Thomas Henry Bradbury
Willis Angus Bradbury WW II 1985 Thomas Henry Bradbury
James Jefferson Humbird WW I 1986 James K. Smith
Earl Richard Humbird WW I 1986 James K. Smith
George Edward Humbird WW II 1986 James K. Smith
Jack Henry Melton Viet Nam 1986 James K. Smith
Ray Pearl Condry WW II 1988 Henry Allen Wood
Martin Edgar Mote Korea 1990 Boston Henry Martin
Roland Joseph Stanford, Sr. WW II 1994 Perry Oliver Stanford
Weaver Charlie Jordan WW II 1994 Calvin Dickson Weaver
Garvin Holt Germany, Jr. WW II 1994 John Wesley Germany
Arnold Seidule, Jr. WW II 2002 Robert Cook Galloway
Harley H. Humphrey WW II 2002 Jasper Newton Crass
George Easterling WW II 2004  
Donald W. Pugh Korea 2004 Thomas Jefferson Chatham
Luther Leroy Singletary WWII 2006 Hiram Singletary
James Elmer Clayton Viet Nam 2008 Jesse B. Murphree
William John Clayton Korea 2008 Jesse B. Murphree
Albert George Clayton WWII  & Korea  2008 Jesse B. Murphree
Albert Dexter Rust, III WWI 2008 Robert Hansel Joiner
Anthony Michael Dotson Persian Gulf  & Desert Storm 2008  Robert Hansel Joiner
Mark Lee Dotson  Iraq 2008 Robert Hansel Joiner
 


 


 


Pioneers in
Space Award
 

Year

Robert Ray Wheatley, Jr.
Ancestor: Pierce Stokes Wheatley
Civil War
September 28, 1996

 


Jefferson Davis
Medals
 

Year

Grace Ward Harby June, 1980
Jennie Gray Ward Hosford June, 1980
Ruby Humbird Schedule June, 1983
Mary Merchant Kirkpatrick January, 1990
Judy Cornwell Bernard October, 2012

 


Winnie Davis
Medals
 

Year

Mary Murray Stasny June, 1990
Jan Robertson Hobbs June, 1995
Julia Sansing May April, 2002
Ray Pearl Wood Condry  Septtember, 2009
Joy Clayton Murphree  October, 2009
Judy Cornwell Bernard October, 2012

 


Judah P. Benjamin Award
 

Patricia "Tissie" Chesney Schwebel 2009
Esther Hall Biggers February,  2010
Charles W. Bernard May, 2010
Judith Cornwell Bernard May, 2010

 


Markers Placed
 

Year

Grace Ward Harby
(Real Daughter)
August 21, 1996
Mary Kennedy Giesecke
(Real Daughter)
August 28, 1996
Jennie Gray Hosford
(Real Daughter)
 
Lillie Pond
(Real Daughter)
May 6, 2000
Alberta McCown
(Granddaughter)
May 6, 2000
Estella Bradbury
 (Granddaughter)
2003
Daphne Lucille Griggs Humphrey 2010

 


Honorary Members
 

Dr. A. R. Allbright
President, Alvin Community College

 


Honorary President
Texas Division

 

Mrs. Lela Mae Morris

 


50 Year Pin
 

Year

Ray Pearl Wood Condry  2008

 


25 Year Pin
 

Year

Julia Sansing May 1986
Lee Taylor Kosina 1993
Lela Mae Bradley Morris 1998
Coryne Boggs Choate 2002
Esther Hall Biggers 2002
Bobbie Kennedy Kidwell 2002

 


 

 

 

Copyright 2007 - Present by Lamar Fontaine Chapter 33 UDC
Created March 20, 2007          Updated October 30, 2011