Morris Mayberry
 


Lewis Plummer, Sr.
KOREAN WAR VETERANS
WHO SERVED
IN-COUNTRY


From Military Discharge Records
at the
Matagorda County Courthouse

Courtesy of
Kenneth L. Thames
Philip H. Parker VFW Post 2438



 

NAME

RANK SERVICE DISCHARGE NOTES

Ainsworth, Albert Verdon

A/2C USAF 1955  

Allen, Joe Edward

CPL USA 1952  

Anderson, Sidney Andrew

FN USN 1953  

Bates, Ernest Monroe

SFC USA 1952  

Bates, James Morris

PFC USA 1951  

Bates, Sidney

EN3 USN 1954  

Bates, Vernon Aldred

CPL USA 1956  

Bell, Artis Vernie

CPL USMC 1954  

Bender, Harry Lee

SGT USA 1954  

Bickham, Richard Eugene

1LT USA 1954  

Boone, Nathaniel

SGT USA 1954  

Boone, Nathaniel

SP2 USA 1957  

Boultinghouse, Franklin Eugene

CPL USA 1955  

Buchanan, Herbert Earl

SGT USMC 1954  

Bull, Samuel Fuston

PFC USA 1953  

Bump, Lawrence Eugene

A/2C USAF 1952  

Burford, Jessie Matthew

SSGT USMC 1952  

Burkhart, Harry Graves, Jr.

TM2 USN 1956  

Byrd, Jimmie Robert

CPL USA 1954  

Carrington, Henry Alfred

A/1C USAF 1952  

Carter, John

SGT USA 1951  

Chrisman, Earl Justice

A/1C USAF 1955  

Clifton, Billie Gene

CPL USA 1954  

Cloyd, Johnny Thomas

PFC USA 1952  

Cooper, Herbert Gifford

PFC USA 1955  

Cooper, Willie Douglas

CPL USA 1954  

Cox, Hylton Eugene

A/1C USAF 1955  

Curtner, Calvin Ray

PFC USMC 1952 PH

Darnell, Vollie Lee

SGT USA 1952 WWII & K

Dickey, Robert Donald

A/1C USAF 1955  

Dillingham, Wilson, Jr.

PFC USA 1954  

Doughtie, William Thomas

1LT USMC 1952  

Eilbeck, James Franklin

GMM2 USN 1951  

Elkins, Wesley Clayton

SN USN 1955  

Elliott, Lonnie Carl

CPL USA 1952  

Espinosa, Guillermo

CPL USA 1951  

Everson, Ivan James

PFC USA 1952  

Fabrygal, Robert Louis

PFC USA 1953  

Fansler, Billy Jack

SSGT USMC 1954  

Farris, Jack Truett

PFC USA 1952  

Fegett, Oscar Woodsie

PFC USA 1951 CIB

Fielding, James Alfred

AN USN 1953  

Flanagan, James Clifton

TSGT USMC 1956  

Flores, Eulalio Perez

SGT USA 1952  

Flores, Jesse Balderamos

PFC USA 1951 PH & CIB

Frieze, Billie Maurice

FN USN 1951  

Gaas, Bernard Frank

SFC USA 1954  

Garcia, Albert Rodriguez

GySGT USMC 1966 WWII & K

Garcia, Richard Garza

CPL USA 1955  

Gardiner, Robert Regan

AO2 USN 1956  

Gibbens, Richard Earl

AE3 USN 1955  

Gillespie, Carl Lyndel

CPL USA 1954  

Gist, Dwain Herbert

EN3 USN 1953  

Glenn, John Darnell

SGT USA 1953  

Glenn, Raymond Lloyd

SGT USMC 1952  

Gonzales, Pedro Losoya

SFC USA 1952  

Gorden, Sammie Green

CPL USA 1952  

Green, Henry, Jr.

SP3 USA 1956  

Greer, James Loyd

TMSN USN 1953  

Griggs, Earl

PFC USA 1953 CIB

Hale, Connie Edward

SN USN 1955  

Hale, Kenneth Charles

CPL USA 1955  

Hamilton, Harold Lee

CDCN USN 1953  

Harris, William Richard

1LT USA 1954  

Hartsfield, Mark Twain

PFC USMC 1955  

Helms, Doyle Eugene

PFC USMC 1954  

Hicks, Robert Lee

CPL USMC 1954 PH

Hite, James

SGT USA 1951  

Hite, Wilburn Herman

SGT USA 1961  

Hogan, Robert Arnold

CPL USMC 1954  

Holloway, Robert Dean

CPL USA 1954  

Holub, Fred Paul

1LT USA 1953  

Holzaepfel, Richard Charles

IC2 USN 1952  

Hopson, Cecil Owen

PFC USA 1951  

Hubbard, Harry Orville

SFC USA 1953 PH & CIB

Huerta, Luis, Jr.

PFC USA 1955  

Jackson, David

CPL USA 1954  

Jackson, Kenneth Robert

PFC USA 1956  

Jackson, Lee Andrew

CPL USA 1954  

James, Walter Lenard

SN USN 1955  

Jenkins, Joe Frank

PFC USA 1951  

Jenkins, Tommy Lawrence

CPL USA 1954  

Jimenez, Eshmoel Muniz

CPL USA 1955  

Johnson, Earl Sam

CPL USA 1952  

Johnston, Ronald Travis

SGT USMC 1957  

Jones, Walter Ray

CPL USA 1954  

Kay, Rayford Glenn

YNT1 USN 1952  

Klein, Walter George

LT USN 1953 WWII & K/DFC

Knesek, Edwin Joe

SFC USA 1955 BS & CIB

Koontz, Clarence Homer

SSGT USAF 1954  

LaBorde, Wilford John

CPL USA 1953  

Laddie, Sam, Jr.

PFC USA 1953 CIB

Latham, William Herbert

BMSN USN 1954  

Lay, Quinnies Nolan

SGT USA 1952  

Lezak, Edward Louis

SFC USA 1952 CIB

Lockett, James Onroy

PFC USA 1953  

Lukefahr, Thomas Edgar

ME USN 1954  

Manning, Clarence Cecil

END1 USN 1951  

Manning, Freddie

CPL USA 1955  

Martin, Billy Richard

SSGT USAF 1953  

Martin, Walter

CPL USA 1954  

Mason, Barney Cecil

PFC USA 1953  

Matthews, Thomas Sylvan

SSGT USAF 1954  

Mayberry, Morris

SFC USA 1954  

McCullough, Harold Charles

CPL USMC 1956  

McDaniel, Harry Clifford

SFC USA 1952 CIB

McIntosh, Everett Lloyd

SGT USMC 1958  

McKenzie, Jack Ernest

CS3 USN 1956  

Mendiola, Julian J.

PFC USA 1961  

Middleton, Robert Lee

1LT USA 1953  

Milam, James Richard

SSGT USAF 1952  

Miller, Melvin Gerome

PVT USA 1953 CIB

Mondrik, Jerry Frank

SGT USA 1956  

Monroe, Marshall Lee

PFC USA 1955  

Moore, Ollie, Jr.

CPL USA 1954  

Murphree, Christopher C.

CPL USA 1953  

New, Billy Fred

PVT USMC 1954  

New, Floyd Cecil

CPL USA 1952  

Odom, Gailand Edward

SFC USA 1954  

Olsovsky, Ewin Bernard

PFC USA 1952 PH & CIB

Ottino, Richard Victor

SN USN 1951  

Ottis, Harold Edward

PNSP USN 1954  

Ottis, Robert Raymond

1LT USA 1953  

Parker, John

CPL USMC 1953 PH

Patterson, Ira James

A/2C USAF 1954  

Perkins, Henry

CPL USA 1954  

Perkins, Stanley Earl

SFC USA 1951  

Pless, Leroy

SN USN 1955  

Plummer, Lewis Lee

PFC USA 1954  

Puckett, Jonathan Blair

SGT USMC 1952  

Queen, Alton Sylvester

SFC USA 1951 WWII & K

Radford, Charles Lee

PVT USA 1955 CIB

Rangel, Juan Desantiago

PFC USA 1952 PH

Richman, John Patrick

1LT USA 1955  

Rickaway, Eugene Robert

AGAN USN 1954  

Roach, Freddie Gean

FN USN 1954  

Robinson, Edgar

TN USN 1952  

Ryman, Jesse Merle, Jr.

CPL USA 1953  

Ryman, Norman LeCompte

CPL USA 1955  

Sanchez, Simon Suniga

PFC USA 1953  

Sedlacek, James Clifton

SGT USMC 1952  

Serna, Guadalupe, Jr.

CPL USA 1951  

Sidney, Leroy

PFC USA 1954  

Sliva,Tony Richard

CPL USA 1954  

Sloan, Carl Daniel

AN USN 1955  

Smith, J. B.

SGT USA 1954  

Smith, Raymond Lee

CPL USA 1954 CIB

Smith, Thomas Brantley

SGT USMC 1952  

Spradley, Junior Unite

SGT USA 1953 CIB

Sprague, Donald Roe

SGT USA 1942 CIB

Stannard, Richard Lee

EM USN 1953  

Stasta, Raymond Frank

PFC USA 1955  

Stegall, Frank Pentecost

AB3 USN 1952  

Stevens, James Homer

PFC USA 1952  

Torson, Ross Gulick

A/1C USAF 1955  

Viets, Gerald Benjamin

A/1C USAF 1954  

Walker, Dwain Ozell

SGT USA 1955  

Warn, Charles Woodson

EM3 USN 1954  

Waters, Weldon Byrd

A/2C USAF 1953  

Webb, Earnest

CPL USA 1953  

Wilder, Robert Steedley

MSGT USA 1952 CIB

Williams, Floyd

CPL USA 1954  

Williams, Jessie C.

PVT USA 1953  

Williams, Louis, Jr.

PFC USA 1953 CIB

Wilson, Raymond Carl

CAPT USA 1958 BS/OLC

Wright, Ewell Eugene

SFC USA 1955 WWII & K

Yanez, Ynosente Hernandez

SGT USA 1956  

Zielonka, Alvin Louis

SFC USA 1953 SS/BS/PH/CIB

All servicemen on this list also received the Korean Service Medal and the United Nations Medal.


 


KOREAN WAR VETERANS WHO SERVED IN-COUNTRY

From The Daily Tribune
 

NAME

RANK SERVICE DISCHARGE NOTES

Birkner, Jack W.

2LT USA 1953 PH

Birkner, Kenneth

PVT USA 1953 CIB

Bussell, Roland

1LT USA 1953 BS

Chambless, Bertram

LT USA 1953  

Curtis, Calvin H.

CPL USA 1953  

Davis, James E.

SK2 USN 1952  

Dickey, Bishop

PFC   1951 PH

Fields, Herman

PVT USA 1953  

Genzer, John F.

SGT   1952  

Gonzales, Pete

SGT USA 1951 SS

Hamilton, J. E. [J. D.]

  USMC 1952 PH & GS

Henderson, William Elisha

PFC USMC 1953 PH

Hughes, Rupert "Rusty"

PFC USA 1952  

Johnson, Allen L.

MSGT USA 1951  

Lane, James B.

PFC USMC 1950  

LeTulle, Victor D.

MSGT USA 1952 BS & CIB

Morales, Paz

SGT USA 1951 SS

Rutherford, Noble

PFC USMC 1952  

Schneider, Erwin E.

PFC USA 1953  

Silvas, Stephen

PFC USMC 1951  

Sipes, RIchard

SGT USAF 1950  

Stewart, William A.

SFC USA 1950  

Thompson, James O., Jr.

SGT   1950  

Weirich, Daniel

PFC   1950  

Wells, M. D.

TSGT USMC 1952  

Wood, Allan

  USMC 1952 PH


 


Explanation of Abbreviations used for Rank, Service and Notes
 

1LT - First Lieutenant

K - Korea

2LT - Second Lieutenant

LT - Lieutenant

A/1C - Airman First Class

ME - Medal Smith

A/2C - Airman Second Class

MSGT - Master Sergeant

AB3 - Aviation Botswain's Mate Third Class

OLC - Oak Leaf Cluster

AE3 - Aviation Electrician's Mate Third Class

PFC - Private First Class

AGAN - Aerographer's Mate Airman

PH - Purple Heart

AN - Airman

PNSP - Personnelman

AO2 - Aviation Ordnanceman Second Class

PVT - Private

BMSN - Boatswain's Mate Seaman

SFC - Sergeant First Class

BS -  Bronze Star

SGT - Sergeant

CAPT - Captain

SK2 -

CDCN - Driver Constructionman

SN - Seaman

CIB - Combat Infantryman Badge

SP2 - Specialist Second Class

COL - Colonel

SP3 - Specialist Third Class

CPL - Corporal

SS - Silver Star

CS3 - Commissaryman Third Class

SSGT - Staff Sergeant

DFC - Distinguished Flying Cross

TM2 - Torpedoman's Mate Second Class

EM - Electrician's Mate

TMSN - Torpedoman Seaman

EM3 - Electrician's Mate Third Class

TN - Steward's man

EN3 - Engineman Third Class

TSGT- Technical Sergeant

END1 - Engineman First Class

USA - United States Army

FN - Fireman

USAF - United States Air Force

GMM2 - Gunner's Mate Second Class

USMC - United States Marine Corps

GS - Gold Star

USN - United States Navy

GySGT - Gunnery Sargeant

WWII - World War II

IC2 - Interior Communications Electrician Second Class

YNT1 - Yoeman First Class

 

Copyright 2007 - Present by Carol Sue Gibbs
All rights reserved

This page was created
Jul. 18, 2007
This page was updated
May. 7, 2008
   

HOME