BAY CITY GRADUATES

1900 - 1919

 

 

CLASS OF 1900
 

Mellie Sims (Mrs. Leckie)

Donald St. Clair Taylor (deceased)

 

 

CLASS OF 1908

 

Pearl Sweeny (Mrs. Dudley)

 

Eleanor Harrison

(Mrs. Lauderbach), Palacios

 

Tiene Benge

(Mrs. Vance Porter)

 

 

 

 

 

 

CLASS OF 1910
 

Anita Hill

Lula Walker (Mrs. Carroll Ryman)

Eula Barber (Mrs. Eula Barber Sisler)

Frances Poole (Mrs. George Burke)

Betty McLendon

(Mrs. James H. McCroskey)

Grace Moore

Donie Sisk (Mrs. Capp)

Claudia Howard, deceased,

(Mrs. Culver)

Mae Le Sage

 

 

Classes of 1901, 1902,
1903, 1904, 1905,
and 1906 could
not be located
at the time
this was printed.

 

CLASS OF 1907
 

Ira Ayers

 

Bertha Wallace

 

Mary Payne
(Mrs. Chas. Tew)

 

Stella White

CLASS OF 1909
 

Mayme Schaedel

Maggie Conger

 

  Following two were

in class but

quit before school

was out:

 

Pearl Waters

(Mrs. Joe Freeman)

 

Carroll Gaines

CLASS OF 1911
 

Joyce Bickley

Essie Brady

Daisy Cookenboo

Pierce Gaines

Anna Lou Gillette

Alberta Harper

Katie L. Harrison

Ralph W. Jones

Ruth Keller

Katie Lukefahr

Joe Milner

 

CLASS OF 1912

 

Josephine Elsie Moore

Edward Albert McKelvy

Norma Pinckney Linn (Mrs. John Scott, Buffalo , Texas )

Frank Duncan Scott

Louella McConnell Baker (Mrs. Geo. R. Pepper)*

Elizabeth Williams (Mrs. Paul S. Lewis, Victoria , Texas )

George William Sutherland*

Bessie Gertrude Schaedel

Harry B. Brady*

Katie Lee Harrison

Mary Kathryn Poole

Myrtle Lois Moore

Avis Dawn Morrow, Beeville

James Foster Milner

Jessye Alice Anselyn

Mabel Louise Kennedy, Houston

Victor Sam LeTulle*

Katherine Holman

James Perry Moore, Houston

Elizabeth Lola McKelvy

Minnie Jeannette Harper (Mrs. Coons, Wharton)

Cooper Hill Gusman

Bonnie Earl Yeager

Carroll Charles Cookenboo

Nellie Marie Brown

Mary Ramelle Stoner*

George Quinn Sutherland

Emma Kathryn Schaedel

Camden Sanborn*

Lenora Elsie Conger*

Elfine Fay Richardson

Walter Clinton Winston

Nena May Bailey

Gladys Evelyn Moore (Mrs. Joe S. Pierce, Jr.)

 

*Deceased

 

  (Several of class of 1912 also were in class of 1913

because a year’s work was added at that time.)

CLASS OF 1913

 

Sherman Baker

Walter Winston

George Sutherland

Perry Moore

John Parten

Emma Schaedel

Victor LeTulle

Norman Linn

Matie Brewer

Daisy Cookenboo

Lucille Ladd

Bessie Schaedel

Minnie Harper

Lola McKelvy

Foster Milner

Paul Lewis

Mildred Sherman

Jo Moore

Fleming Carter

 

 

 

CLASS OF 1914

 

Jack Pitluk

Lane Holman

Creel Brockman

Alberta Poage (Mrs. W. C. Lloyd)

Valeria Sweeny

Ruth Jepson

Edith Armstrong

Neppie Branch (Mrs. M. O. Savage)

Elinor Jones

Lauralie Moore*

Ola Anderson (Mrs. W. Y. Scott)

*Deceased

 

CLASS OF 1915

 

Esker McDonald, president

Jane Ninde, secretary-treasurer

Kathryn Bryan Linn, class historian

Estella Sutherland

Effie Williams

Corrinne Millican

Julia Meece

Sallie Louise Linn

Mary Terese Moore

Callie Carrington

Helen Schwartz

Hazel Lewis

Lera Cloar

Yetta Wigodsky

Ethel Miller

Margaret Wilson (salutatorian)

Eva May Anderson

Ida Mae Yeager

Lucille Lenoir Magill, class poet

Orville Smith

Benjamin Hill

Raleigh Sanborn, Valedictorian

 

CLASS OF 1916

 

Abbie McMahan

Helen Norvell

Mary McLendon

James R. Preddy

T. Austin Castleton

P. R. Hamill

Marvin Watkins

Chas. E. Watkins

Earl Martin

Jason Humber

Chas. Davidson

Walter Davidson

 

 

CLASS OF 1917

 

Johnye Sutherland

Adelyn Harrison

Maud Mangum

Lydia Middlebrook

Thelma Moore

Jewel Morris

Blanche Millican

Louise Poole

Vada Cabiniss

Gladys Ercanbrack

Iris Darby

Laflin Foote

Gloria Norvell

Edith Bachman

Helen Parker

Annabel Dodd

Richard C. Gaines

Lonnie Phillips

Lawrence Selfridge

Charley Carr

Frank Carrington

Frank Schaedel

Conrad R. Anderson

Leon Jinks

Albert Lewis

William Holman

Marvin Scott

T. C. Cash

William Holland

Jake Brady

R. E. Scott, Supt.

CLASS OF 1918

 

Julia Austin

Annie Laura Bond

Etta Barber

Ida Mae Branch

Pearl Brady

Lawrence Buford

Ed Castleton

Almana Chapman

Alice Conger

George Conger

Ethel Darby

Mable Glick

Markham Grover

Cecil Inglehart

Claude Jones

Mary Jordan

Lillie Linn

Mary Luder

Elouise Matthews

Eddie McLendon

Lester Mersfelder

Bernice Milner

Dollie Middlebrook

Billie Moore

Jessie Phillips

Larry Phillips

Elsie Richardson

Cordia Shaw

Edith Schumacher

Ivie Yancey

Vernon Woolsay

CLASS OF 1919

 

Doris Phillips, Mrs. Bourret *

Louise Brown, Mrs. Barr

Leona Green, Mrs. Fox

Bertie Anderson, Mrs. Seibleman

Louise Holman

Katherine Eidman

Maurine Phelps

Pauline Ruse

Gertrude Truett

Harold Hoffines

Henry Monts

Rodger Perry

 

*Deceased

 

Copyright 2004 - Present by Carol Sue Gibbs   All rights reserved

This page was created Jan. 12, 2005 This page was updated Jun. 12, 2006
   

HOME