United Daughters of the Confederacy
Incomplete Membership List - 1965
Navarro County, Texas


HOME


United Daughters of the Confederacy - Index

 

United Daughters of the Confederacy
Incomplete List of Membership

Originally published in "The Navarro County Scroll", 1965
Reprinted with permission of the Navarro County Historical Society

{Updated information in RED}


[ A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | P | R | S | T | U | V | W | Y ]


A

Name Maiden Name
Mrs. Robert Donnell Adams Miss Katherine Duran
Mrs. Clent M. Adkisson  
Mrs. J. W. Adams Miss Mary Lee Douglas
Mrs. D. B. Atkinson  
Mrs. V. E. Austin  
Mrs. Armenta Gales Adams  
Mrs. Mary Ferguson Albritton  

B

Name Maiden Name
- Miss Lillian Bates
Mrs. W. W. Binford Miss Grace Ransom
  Miss Mable Bonner
Mrs. William Lee Bailey Miss Bettie Seward
Mrs. W. G. Baker Miss Laura Todd
Mrs. S. W. Burdine Miss Martha Jane Wadley
Mrs. O. S. Branch Miss Olive Taylor
Mrs. R. D. Burrow Miss Sara F. Shelley
Mrs. Alexander Beaton Elizabeth Jane McKinney
Mrs. J. M. Blanding Miss Cora Palmer
Mrs. W. B. Bonner Miss Ella Steele
Mrs. Edgar Baker Miss Myrtle Henderson
  Miss Lizzie Balduaf
Mrs. W. G. Barth Miss Annie Balduaf
Mrs. I.[Isa] Baum Miss Sophie Mindek
Mrs. Joe M. Berry  
Mrs. Walter Blackmon Miss Fannie Johnson
Isaac M. Brown  
Mrs. M. M. Burgess  
Mrs. Helen Bright  
Mrs. W. R. Burns  
Mrs. Kate M. Burgess  
Mrs. Ben F.[Franklin] Blackmon Miss Edith Noble
Mrs. O. L. Belcher Miss Valsy Hubbard
Mrs. W. Sanford Bingham Miss Alma Grace Noble
  Miss Lora Shiffield Bailey
  Miss Helen Brassell
  Miss Thelma Elizabeth Berger
Mrs. S. W. Bogy Miss Lucy Ranson
Mrs. Mollie Tibaut Bowman  
Mrs. LaVerne Weaver Burns  
Mrs. Elizabeth Carlisle Bywaters  

C

Name Maiden Name
Mrs. J. E. Coates Miss Jennie Derden
Mrs. L. S. Clark Miss Polly Joe McKissack
Mrs. John Carson Miss Ethel Elizabeth Walling
Mrs. George Washington Ciemmer Miss Maggie Young Faulk
Mrs. R. B. Caldwell Miss Emma Ethel Doke
Mrs. Tom Cabb Miss Eva Craddock
Mrs. W. J. Cheney Miss Lida Vannerson
Mrs. Walter Caldwell Miss Sallie Blunt
  Miss Lillian Cole
Mrs. Lewis Carpenter Miss Callie Johnson
Mrs. R. M. Cooksey Miss Nevada Monaghon
I believe that "Miss Neveda Monaghan" should be "Miss Josephine Murchison"
.... Robert Duckworth   Apr 2007
Mrs. J. R. Christian Miss Sarah Lockhart
Mrs. W. T. Clark  
Mrs. Jeff D. Carroll  
Mrs. W. A. Chestnutt  
Mrs. C. W. Cherry  
Mrs. R. A. Caldwell Miss Maybell Moulder
Mrs. John C. Calhoun Miss Florence Harllee
Mrs. J. D. Callicutt Miss Evaline Jack
Mrs. C. W. Croft Miss Carrie Foster
Mrs. J. D. Cunningham  
Mrs. W. A. Champion  
Mrs. R. A. Croft  
Mrs. Bulah Hennen Couch  
Mrs. William Clarkson, Sr.  

D

Name Maiden Name
Mrs. B. L. [Benjamin Lynn] Davis Miss Lillian Bates Rakestraw
Mrs. J. M. Dyer Miss Julia Scott
Mrs. Robert Davidson Miss Ozell Kent
Mrs. J. W. David Miss May Watson
Mrs. Martha Emma Skogin Doke  

E

Name Maiden Name
Mrs. E. A. Eliot Miss Hattie Middlebrook
Mrs. A. G. Elliott Miss Elizabeth Pipes
Mrs. J. W. Edens Miss Bell Dunn
Mrs. R. N. Elliott Miss Lena Drane
Mrs. Will M. Elliott Miss Frankie Kenner
Mrs. Fannie Spencer Emery  
Mrs. Hugh Emerson  

F

Name Maiden Name
Mrs. P. E. Fallon Miss Mary Bell
Mrs. Arron Fergusson Miss Ida White
Mrs. Eli Fox Miss Mae Bright
Mrs. Jim H. Finch Miss Alice Scales
Mrs. Sam R. Frost
Judge Samuel Romulus Frost
Miss Mary Louise Mollie Winkler
Mrs. J. T. Freeman Miss Lucy Williamson
Mrs. John T. Fryar  
Mrs. Cornelia McCammon Fluker  
Mrs Pearl Owen French  

G

Name Maiden Name
Mrs. J. F. Garvin Miss Eva Hart
Mrs. James Robert Green Miss Willie May Driver
Mrs. B. W. George Miss Hazel Davis
  Miss Mary Brent
  Miss Verginia Ferguson
  Miss Willie Gillispie
Mrs. N. J. Garitty Miss Lita Datterson
Mrs. R. M. Green  
Mrs. C. H. Graves  
Mrs. Thomas Coke Glover  
Mrs. Laura Gibson  
Mrs. Joe Goodman Miss Mattie Blair
Note: maiden name was actually Martha (Mattie) Scott per her great granddaughter Becky Mann  2/27/2003
Mrs. Harry B. Green Miss Augusta Mirus
Mrs. Asa Guynes Miss Jennie Kenner
Mrs. Hallie M. Rockett-Gibbs  
Mrs. Dynona Carter Gault  
Mrs. Marion Townsend-Gresham  
Mrs. W. J. Gordon  
Mrs. Silas E. Gideon Miss May Duren
  Miss Mary Anna Gibson
  Miss Blanche Greenhill

H

Name Maiden Name
Mrs. C. A. Hickman Miss Rose Tom Ozburn
Mrs. J. D. Hager Miss Conger Neblett
Mrs. Rufus Hardy Miss Felicia Peck
Mrs. Harderson Hardy Miss M. C. Hardy
Mrs. Thomas P. Hayes Miss Elvira Guynes
  Miss Martha Elezabeth Harllee
  Miss M. Greenwood Hardy
  Miss Virda Elizabeth Hinton
Mrs. Starling Hornback  
Mrs. Mildred Hooker  
Mrs. Jennie Coopwood Hatch  
Mrs. R. P. Halsey  
Mrs. O. C. Hyndman  
Mrs. G. J. Heflin  
Mrs. Clara Wheeler Houser  
Mrs Benjamin Franklin Hartzel Clementine Boyd "Clemmie" Haden

I

Name Maiden Name
Mrs. Elias Ivey Miss Ora Butler

J

Name Maiden Name
Mrs. E. B. Johnson Miss Cora Roberts
Mrs. George Jones Miss Kate Brassell
Mrs. Wiley Johnson Miss Fannie L. McMillan
Mrs. Douglas Jackson Miss Ida E. Fishburn
Mrs. C. W. Jester Miss Eliza Fishburn
Mrs. W. Arthur Jones Miss Mary Hammett
Mrs. Clay Johnson Miss Alice Bates Jester
Mrs. Kate Beaton Johnson  
Mrs. H. T. Jackson Miss Johnnie Duren
Mrs. Randolph Jackson Miss Esther Noble
Mrs. G. W. [George] Jeffers Miss Emily J. [Jane] Young
Mrs. George T. [Taylor] Jester Miss Fannie Gordon
Mrs. George E. Jester Miss Lina Frost
Mrs. S. S. Johnston Miss Virginia ?isek
Mrs. Augusta Glover Johnson  
Mrs. Lela Nabors Jenkins  
Mrs. Harry Johnson  

K

Name Maiden Name
Mrs. Caddie Carter Kirven  
Mrs. J. W. Kerr Miss Maggie Gowan
Mrs. F. R. Kelley Miss Lucile Cheney
Mrs. Ira Kent Miss Avarilla Verginia Rawson
Mrs. Robert Kent Miss Susie Kelley
Mrs. Frank S. Kerr Miss Ada Taylor
Mrs. Tom D. Kerr Miss Lizzie Taylor
Mrs. C. E. King Miss Hattie Johnson
Mrs. Mary E. Blair Kerr  
Mrs. Willie C. Kingsberg  
Mrs. R. W. Kenner Miss Wilma Walton
Mrs. George W. Kerkendall Miss Zelma Parnell
Mrs. A. W. King Miss Beula Breithaupt

L

Name Maiden Name
Mrs. R. M. Lockhart Miss Neva White
Mrs. O. P. Lowry Miss Anna Scott
Mrs. P. M. Lea Miss Lida Garner
Mrs. Jessie Lincoln Miss Mary Young Presley
Mrs. W. F. [William Freeman] Love Miss Annie Marie Carpenter
Mrs. W. C. LeMaster Miss Willie Pannill Brown
Mrs. A. L. Lemon Miss C. Abraham
Mrs. Archie Lotspeich  
Mrs. Florence Kingsberg Logan  
Mrs. Tom Lovett Miss Jennie Witherspoon
  Miss R. Mary London
  Miss Tommy Lacy

M

Name Maiden Name
Mrs. Lanty Miller Miss Mary Steele
Mrs. J. L. McPherson Miss Sadie Norton
Mrs. W. H. Milam Miss Edwina Ozburn
Mrs. J. M. May Miss Hallie Rice
Mrs. J. J. McClellan Miss Texana Kerr
Mrs. Alf Milligan Miss Denisa Oilbert
Mrs. W. J. McKie Miss Kate Stiteler
Mrs. N. J. Mills Miss Ellen Ferguson
Mrs. J. D. Murchison Miss Daisy Polk
Mrs. C. H. Mills Miss Ray Sims
Mrs. Kate Morris Mooring Miss Kate Winkler
Mrs. W. J. Moncrief  
Mrs Ben D. McKie  
Mrs. Lizzie McDaniel  
Mrs. J. E. McLemore Miss Maxine Lowry
Mrs. H. F. Marr Miss Eva Atkins
Mrs. Marion Martin Miss Bessie Scott
Mrs. John Mays Miss Sally John Derden
Mrs. George F. Miller Miss Jennie Williamson
Mrs. Charles Mirus Miss Julia Looff
Mrs. Gertie Holloway Minatre Miss Daisy Polk
Mrs. Mary Clay McCreery  
Mrs Mary Belle McDonald Matthews  
Mrs. Conrad Mathews, Sr.  
Mrs Mary Gibbs Miller  
Mrs. L. E. McCormick  
Mrs. Martha Jane Bell Mitchell  
Mrs. J. B. Miller Miss May Gibbs
Mrs. Elizabeth Key Molloy  
  Miss Mattie McClary

N

Name Maiden Name
Mrs. R. D. Neece Miss Lois Noble
Mrs. Herbert Nichols Miss Annie Beal Clarkson
Mrs. R. S. Neblett Miss Mattie Yeater
Mrs. N. Newburg  
Mrs. R. S. Neblett, Jr. Miss Alice Mae Kerr
Mrs. J. V. Noble Miss Mamie Cornelia Jones
Mrs. J. B. Norris  

P

Name Maiden Name
Mrs. A. H. Piper Miss Nellie Van Horn
Mrs. N. C. Pinkston Miss Susie Dale Campbell
Mrs. L. A. Pinkston Miss Clara Collins
Mrs. J. K. Parr Miss Annie Halbert
Mrs. A. S. Presley Miss Mary C. Young
Mrs. W. S. Price Miss Lula Hemphill
Mrs. A. E. Pollard Miss Annie Robnett
Mrs. Hal M. Peck Miss Mamie Downard
Mrs. R. H. Pittman Miss Clara Hucherson
Mrs. Charles Pisek Miss Bell Lowe
Mrs. E. R. Prince Miss Maggie Talley
Mrs. J. M. Purdom  
Mrs. Wm. Pannell  
Mrs. W. B. Parker  
Mrs. Florence Smith Parker  
  Miss Pansy Downard Peck

R

Name Maiden Name
Mrs. S. M Ranson Miss Lillie Jack
Mrs. Jessie Doak Roberts Miss Lota Lockhart
Mrs. D. N. Rice Miss Nannie Lowert
Mrs. W. A. Ransom Miss Carolyn Bradley
Mrs. C. B. Richards Miss Elizabeth Bostick
Mrs. W. C. Ralston Miss Minnie Parnell
Mrs. T. P. Redden Miss Sallie A. Beeman
Mrs. John Rice Miss Lena Wood
Mrs Kate Taylor Rogers  
Mrs. Carrie Baum Ross  
Mrs. M. P. Reese  
Mrs. J. H. Roberts  
Mrs. Mamie Knox Ruff  
Mrs. Molly Pruset Roberts  
Mrs. Gladys Burrow Russell  
Mrs. M. R. Rosenburg  

S

Name Maiden Name
Mrs. Richard J. Sanders Miss Ona McCleary
Mrs. J. Y. Stewart Miss Annie Stewart
Mrs. George F. Smith Miss Ida Mae Patterson
Mrs. J. R. Sikes Miss Lena Pike
Mrs. C. D. Speed Miss Jewell McCullough
Mrs. C. B. Sutherland Miss Bell Bird
Mrs. Jim Sheets Miss Useba Snodgrass
Mrs. L. L. Stroud  
  Miss Cordie Stovall
Mrs. J. A. Sanders Miss Mable Bolton
Mrs. W. J. Seelig Miss Buena Vista Sedgley
Mrs. T. J. Sheehan Miss Elliott Crews
Mrs. A. C. Sloan Miss Leila Smith
Mrs. W. Kirke Steele Miss Kathleen O'Neill
Mrs. J. K. Stroud Miss Agnes Blanding
Mrs. W. E. Swearingen  
Mrs. Sammie Cobb Speaks  
Mrs. M. E. Scott  
Mrs. Muggie Durst Scales  
Mrs. Anna Bedgood Shaw  

T

Name Maiden Name
Mrs. A. P. Tuck Miss Blanche Henderson
Mrs. T. L. Tankersley Miss Kate Davis
Mrs. James Talley Miss Kate Brown
Mrs. Birdie Winston Todd  
Mrs. W. M. Thompson Miss Lula Fagala
Mrs. T. J. Thornhill Miss Carry Clay
Mrs. Charles Terry Miss Willie Fluker
Mrs. W. M. Tatum Miss Georgie Cunningham
Mrs. Charles H. Townsend Miss Ella Davis Townsend
Mrs. J. A. Townsend Miss Emma H. Davis
  Miss Mary Towns

U

Name Maiden Name
Mrs. Fred Upchurch Miss Alice Gray
Mrs. J. T. Utterbach Miss Rosa Binford

V

Name Maiden Name
Mrs. J. T. Van Nort Miss Sally Duren Sedgley
Mrs. W. C. Van Hook Miss Ethel Fairfax
Mrs. E. O. Vaughn Miss Blanch Mullins
  Miss Mollie Nichols Vance

W

Name Maiden Name
Mrs. A. H. White Miss Maud Lewright
Mrs. Murphy Williams Miss Cassie McCrery
Mrs. R. H. Wootton Miss Hattie Brown
Mrs. E. W. Warnell Miss Minnie Stanley
Mrs. O. W. Williams Miss Florine Binford
Mrs. Harry D. Williams Miss Ruth Terry
Mrs. Opie Wills Miss Lois Kent
Mrs. C. S. West Miss Susie Hardy
Mrs. C. C. Walton Miss Emma Johnson
Mrs. Alice Towns Wilson  
Mrs. H. F. Witherspoon Miss Lena Newman
Mrs. H. Wilson  
Mrs. Elbert Walker Miss Jewell Albritton
Mrs. E. T. Wareing Miss Bird McCammon
Mrs. Jimmie Eubanks Webb Miss Jimmie Eubanks
Mrs. Bell White Miss Hermoine Blakely
Mrs. J. E. Whiteselle Miss Kate Huey
Mrs. W. O. Wilkerson Miss Mary Needham
  Miss Myra Winkler
  Miss Bettie Woods

Y

Name Maiden Name
Mrs. John Young Miss May Tankersley
Mrs. C. Yarbrough Miss Myrtle Henderson
 

Navarro County TXGenWeb
Copyright March, 2009
Edward L. Williams & Barbara Knox