Return to Home Page

Return to Early Appointed Officials Page

 

Trinity County Sheriffs (1850-1982)

Compiled by Joseph W. Hensley

 

     The first County Sheriff of Trinity County was appointed April 1, 1850.  He was Benjamin B. Ellis.  In the election of August 5, 1850, Benjamin L. White was elected and served two terms.  He was followed by: Alfred S. Vinsans 1854; Benjamin L. White; 1858; John F. Moore 1860; Stephen F. Tullos 1864; W. T. Davis 1865; John J. West 1865; John Hilliard 1866; Robert A Turner 1866, the last four appointed by Provisional Governor Hamilton; Thomas H. Kenley 1869 resigned December 1, 1870; Robert Crow 1869; appointed by General Reynolds; T. D. Stanford 1870; Franklin Benton 1876; J. F. Holmes February 21, 1877, killed February 22, 1877; R. T. Chandler 1877; Paul McGarr 1886, also Tax Collector; D. J. Campbell 1890, also Tax Collector; G. H. Kirkwood 1894, also Tax Collector; J. C. Collins 1896, also Tax Collector; Dave Chandler 1900; J. F. Standley 1904; G. H. Kirkwood 1906; J. C. Atkinson 1908; J. C. Collins 1910; W. F. Thornton 1914; E. J. Magee 1917; Crit Chandler 1918; William Davis 1920; Crit Chandler 1924; Joe Scott Evans 1930; Crit Chandler 1934; Carl Bush 1936; Harris Johnson 1938; Lynn Evans 1950, resigned; Ernest Ellis 1965 appointed; C. M. Lee 1966; Lynn Evans August 25, 1972, deceased February 6, 1981; Peggy Evans appointed unexpired term, resigned; Bunk Harrleson appointed January 5, 1983 unexpired term; Kenneth Moore November 8, 1982.