Bayfield County,
Wisconsin



R. L. Polk & Co's
Washburn
Business and Miscellaneous
Directory
1888


This prosperous town is located on the west side of the Chequamegon bay, on the line of the Chicago, St. Paul, Minneapolis & Omaha Railway, by which line it has direct communication with Chicago, St. Paul, Minneapolis, Ashland and Bayfield. It is ten miles south of the latter and six miles northwest of Ashland. A steamboat line is operated and makes daily trips between this and the ports of Ashland and Bayfield, while there are also lake steamship lines which furnish tri-weekly service between this and the ports of Chicago, Cleveland, Buffalo, Milwaukee and Duluth. The harbor at Washburn ranks among the best bordering on the northern chain of lakes.

The town of Washburn is scarecely five years old since it was first laid out and platted and it now has a population of 3,879. The school facilities are best judged when it is said that the town can boast of having three public school buildings erected at a cost of $28,000. The people enjoy the advantages of having Congregational, Episcopal, German Lutheran, Catholic, Swedish Lutheran and Methodist Episcopal churches. Washburn has a bank, three mammoth saw mills, whose combined daily cutting capacity is 600,000 feet, an elevator with a storage capacity of 900,000 bushels of grain, freight, coal and lumber docks that are creditable to a city of ten times the present population.

There are two live and well edited newspapers, the Itemizer and News, whose columns are always open to the interests and welfare of the town and its people. Among the many commendable features that Washburn entrprise illustrates is the Business Men's Association in its active and energetic work in planning and directing for the general good of the business and social welfare of its people, and it has done much to harmonize and place Washburn commercial and business intercourse on a substantial basis at home and abroad.

The shipping advantages of Washburn and the natural inducements offered as a manufacturing point place the town beyond question within the reach of a future bounded only by the limits of its present resources.




Town Government


Town Officers


Town Hall -- East Bayfield ne cor Second ave E.

Chairman Board of Supervisors Wm. O'Neil
Town Treasurer D. W. Corning, salary, fees
Town Clerk L. N. Clausen, salary, $800
Attorneys Miles & Shea, salary, $300
Street Commissioner Ole O Lokkan, salary, $3 per day
Chief of Police John Anderson
Board of Supervisors Wm. O'Neil
George A. White
James N. Kinney
Board of Health Wm. O'Neil
George A. White
James N. Kinney
John E. Heslop, M.D.



Fire Department

Washburn Hook and Ladder Co.

Foreman Lafe Renter
Assistant Foreman Freem Hulbert




Police Department

Chief of Police John Anderson
$75 per month
Patrolmen Frank Kennedy
Thomas Lafflin
$75 per month




Bands of Music

Washburn Cornet Band

Headquarters, Maxwell Hall, Bayfield cor Central avenues.
August Martinson, director.
Fourteen pieces.

+++++++++++++++++++++

Washburn Scandinavian Cornet Band

Headquarters, W. Bayfield near Sixth avenue W.
Carl Christianson, director.
Twenty pieces



Clubs

Washburn Base Ball Club

Organized 1888

President and Manager Wm. H. Dunnigan
Captain Frank H. Hartshorn




Banks and Bankers

Bank of Washburn

City Hall building.
Established, July, 1887
Capital, $25,000


Proprietor A. C. Probert
Cashier Preston Durbrow




Business Associations

Business Men's Association of Washburn

Meets in Town Hall the second and third Mondays of each month.
Object, to foster and develop the great natural resources and interests of Washburn and her people.


President Wm. O'Neil
First Vice President D. W. Corning
Second Vice President C. E. Bell
Third Vice President D. H. Haner
Secretary L. N. Clausen
Treasurer John E. Jacobs


+++++++++++++++++++++

Merchants Retail Commercial Agency

Washburn Branch.
Meets in Town Hall first and third Tuesdays of each month.


President C. M. Baumbach
Vice President B. Ungrodt
Secretary and Treasurer D. J. Estabrook





Cemeteries

Washburn Cemetery

One mile northwest of city limits on First avenue E (about ten acres).



Churches

Catholic Church

St. Louis Church

Third avenue E northeast cor east Fifth.
Organized 1883; membership about 1,000.
Sunday services, 8 and 10 a.m. and 3 p.m.

Pastor - Rev. Merrian Glahn

+++++++++++++++++++++

Congregational

First Congregational Church Church

Maxwell Hall, West Bayfield nw cor Central avenue.
Organized 1885.
Sunday services, 10:30 a.m. and 7:30 p.m.
Sunday school, 11:45 a.m.; prayer meeting, Wednesday at 8 p.m.
Seats free.

Pastor - Rev. Empson Cary.

+++++++++++++++++++++

Lutheran

St. Paul's German Evangelical

Town Hall, E Bayfield.
Sunday services once in two weeks, at 2:30 and 7:30 p.m.
Membership, 100.

Pastor - Rev. George Eyler

Norwegian Lutheran Church

Town Hall, E Bayfield.
Sunday services once in two weeks, at 10:30 a.m. and 7:30 p.m.
Membership, 100.

Pastor - Rev. John Grotheim

Swedish Lutheran Church

Town Hall, E Bayfield.
Sunday services once in two weeks, at 7:30 p.m.
Membership, (about) 100.

Pastor - Rev. J. D. Nelsonius

+++++++++++++++++++++

Methodist Episcopal

First M. E. Church

Opera Hall, E Bayfield sw cor First ave E.
Sunday services, 10:30 a.m. and 7:30 p.m.
Sunday-school, 11:30 a.m.
Prayer meeting, Thursday at 7:30 p.m.

Pastor - Rev. James A. Sutton



Express Companies

American Express Company

Office, 110 E. Bayfield.

Agent

George A. White



Water Company

Washburn Water Co.

Office, City Hall.
Incorporated, 1888.
Capital, $50,000



Hospitals

Washburn Hospital

W Bayfield bet Fourth and Fifth aves W.
Accommodates fifty patients.


Physician and Surgeon

John E. Heslop




Incorporated Companies

Bay Land and Improvement Company

Office, Bank of Washburn.
Incorporated, 1882.
Capital, $350,000


+++++++++++++++++++++

Interstate Storage Company, The

Incorporated, 1877.
Office, at Elevator foot of Central ave.
Grain, storage and forwarding.
Main office, Minneapolis, Minn.


Manager Charles L. Oliver


+++++++++++++++++++++

Northern Pine Land Co., The


112 W Bayfield.
Incorporated, 1883
Capital, $140,000.
Main office, Minneapolis, Minn.

Yards foot Eighth ave W., Washburn

President S. G. Cook
Vice President Joseph Vilas


+++++++++++++++++++++

Pauer Drug Co., The

Incorporated, 1877.
Capital, $3,000.
Drugs, medicines and chemicals.
202 W. Bayfield.


President Ernest A. Pauer
Vice President Mrs. Dora Pauer
General Manager,
Secretary & Treasurer
Carl A. Baumbach


+++++++++++++++++++++

Thompson C. C. & Walkup Co.

Office and Mills, West End.
Incorporated, 1884.
Capital, $280,000.


President C. C. Thompson
Secretary & Treasurer Thomas Walkup
General Manager Thomas Rowland




Newspapers

The Washburn Itemizer

Republican.
Office, 316 E. Bayfield.
Established, October, 1884.
Oldest paper in Washburn.
Published every Thursday at $2 per annum.

Editors and Proprietors Barager Bros.


+++++++++++++++++++++

The Washburn News

Independent.
Office, 114 E. Bayfield.
Established, october, 1887.
Published every Saturday morning at $2 per annum.

Editor and Proprietor F. T. Yates




Libraries

Washburn Public Library

114 E. Bayfield.
Contains 400 volumes, including encyclopedias, histories, books of refeerence, fiction, etc.
Open daily from 9 a.m. to 10 a.m. and 1 p.m. to 5 p.m.

Librarian Frederick T. Yates



Post Office

Washburn Post Office

126 W. Bayfield.
Office hours, for delivery of letters and sale of stamps, from 8 a.m. to 8 p.m.
Open Sundays from 12 m. to 1 p.m.
Registry office open from 8 a.m. to 8 p.m.
Money order office open from 8 a.m. to 8 p.m.

Postmaster Frederick Swain
Assistant Postmaster Miss Anna C. Keene
Delivery Clerk Miss Minnie E. Keene



Railroads

Chicago, St. Paul, Minneapolis & Omaha Railway

Depot, First ave E sw cor Omaha.
Dock and warehouse, foot First ave E.

Agent S. G. Strickland


+++++++++++++++++++++

Washburn & Northwestern Railway

Is at present a log and lumber line operated to Soo River,
and will be extended to Moose lake fifteen miles northwest of Washburn.

Proprietors

A. A. Bigelow & Co.




Steamboat Lines


A. A. Bigelow Lumber Line

Semi-monthly.
Six boats.
Dock, foot Sixth ave W.
Office, 201 E. Bayfield

Proprietors

A. A. Bigelow & Co.



Schools

Public

Alba L. Ruggles, County Superintendent

High School

Second ave E ne cor E. Fifth.

Principal John T. Edwards
Grammar Department Miss Rose Stevens, teacher
Intermediate Department Miss Kate Simpson, teacher
Primary Department Miss Clara Prudhomme and
Miss Minnie Grant, teachers



SOCIETIES

Relief and Benevolent

Ladies' Aid Society

In connection with First M E Church

President Mrs. R. Bell
Vice President Mrs. Henry Bradley
Secretary Miss Bessie Bell


Ladies' Guild

In connection with St. John's Mission.
Meets Wednesdays at 2 p.m.


President Mrs. Sarah Yates
Vice President Miss Lizzie Finlayson
Secretary Mrs. Hattie Downing
Treasurer Mrs. Myra Miller


Ladies' Society

In connection with First Congregational Church. Meets every second Thursday at 2 p.m.

President Mrs. W. A. Simpson
Vice President Mrs. Walter Baptie
Secretary Miss Dora Zimmerman
Treasurer Mrs. James Chatfield


+++++++++++++++++++++

Secret - Masonic

Washburn A. F. & A. M.

Have made application to the Grand Lodge of Wisconsin for a dispensation,
with the following named officers.

Will meet second and fourth Tuesdays of each month at Odd Fellows' Hall,
Omaha ne corner Central ave.

W. M. E. P. Chatfield
S. W. W. T. Leonard
J. W. D. H. Haner
Treasurer W. A. Simpson
Secretary George White
S. D. Charles Stevens
J. D. Hiram Munroe
Tyler John Finlayson



Washburn Lodge

Meets every Thursday evening in Opera Hall.
Membership, 25

President Rolf Aune
Vice President C. F. Dahl
Recording Secretary Charles Larson
Financial Secretary James N. Kinney
Corresponding Secretary A. H. Miller
Treasurer F. J. Meehan



Royal Adelphia, Washburn Conclave No. 97

Meets second Thursday of each month in Royal Adelphia Hall,
East Bayfield corner First avenue East.
Membership, about 35.
A sick, accident, etc., benefit order.

Commander R. W. Wright
Assistant Acting Commander W. H. Lemke
P. C. C. A. Baumbach
Secetary and Treasurer F. J. Meehan


+++++++++++++++++++++

I. O. O. F

Chequamegon Lodge No. 335

Headquarters, Odd Fellows' Hall, Omaha ne corner Central avenue

N. G. L. N. Clausen
V. G. Luther Bates
R. S. John Anderson
T. John Halloran


+++++++++++++++++++++


Ancient Order of United Workmen

Washburn Lodge No. 110

Headquarters Odd Fellows' Hall, Omaha ne corner Central avenue.
Membership, about 35.

P. M. John Anderson
M. W. W. C. Coburn
F. R. Greenwood
O. Michael Barrett
R. E. K. Bruce
Financier D. W. Corning
R. Andrew Aune
G. W. James
I. W. G. C. Butterfield
O. W. W. Baptie


Telegraph Companies

Western Union Telegraph Co.

Office, C. St. P. M. & O. Ry depot and dock.
Open from 7 a.m. to 10 p.m.


Agent

S. G. Strickland



Telephone Companies

Wisconsin Telephone Co.

Office, 110 E. Bayfield

Manager

George A. White



Theatres

Opera Hall

E Bayfield sw cor First ave E.



Underwriters' Agencies

Local Board

President L. N. Clausen
Secreatary & Treasurer A. C. Probert



United States Officers

Custom House

Deputy Collector L. N. Clausen,
city hall





Public Buildings and Halls




Streets and Avenues



Alphabetical List of Firms and Business
Men of Washburn

Abbey, Charles, wks N W Fuel Co, bds Medford House.
Abel, Henry, wks N W Fuel Co, bds Medford House.
Adams, Harry, clk Peterson & Hanson, bds 614 W Bayfield.
Ager, John, wks A A Bigelow & Co.
Alberg, Charles, lab, bds foot Second ave W.
Albertson, James, lab, bds Medford House.
Aldrich, J E, wks N W Fuel Co.
Aldrich, Stephen E, wks N W Fuel Co.
Alexander, Alexander, wks J M Lane, bds 521 W Pine.
Alger, Alpheus J, wks N W Fuel Co, bds w s Seventh ave W 1 s of Third.
Alger, Charles, wks N W Fuel Co, bds w s Seventh ave W 1 s of Third.
Alger, Harvey H, carp w s Seventh ave W 1 s of Third.
Alley, John, wks C C Thompson & Walkup Co, bds W Bigelow.
Ambler, Andrew, wks C C Thompson & Walkup Co, bds 401 W Omaha.
Amborn, Mathias, lab, res 630 W Third.
American Express Co., George A White, agt 110 E Bayfield.
Amunson, Miss Anna, bds Omaha n w cor Third ave E.
Anchor, F, wks N W Fuel Co.
Anderson, Andrew, tailor M W Hagarty, bds Hanson's House.
Anderson, Andrew, wks C C Thompson & Walkup Co.
Anderson, Andrew, wks C St P M & O Ry, bds 315 E Fourth.
Anderson, Augustus, wks C St P M & O Ry, res 211 E Fourth.
Anderson, August K, wks A A Bigelow & Co, bds 619 W. Omaha.
Anderson, Miss Bessie, cook Lake View House.
Anderson, Carl, wks J M Lane, bds Seventh ave W near Bayfield.
Anderson, Charles, lab, bds Norway House.
Anderson, Erick, section foreman C St P M & O Ry, res 315 E Fourth.
Anderson, Erick G, teamster A A Bigelow & Co, bds Cumberland House.
Anderson, George (Anderson & Bonesvold), res 405 W Bayfield.
Anderson, Gilbert, wks A A Bigelow & Co, res 631 W Third.
Anderson, Gustav, wks Northern Pine Land Co, bds Cumberland House.
Anderson, Hans, water carrier A A Bigelow & Co, bds Norway House.
Anderson, Halver, lab, res 424 W. Bayfield.
Anderson, John, chief of police and deputy sheriff of Bayfield county, res 226 E Bayfield.
Anderson, Louis, wks J M Lane, bds 502 W Pine.
Anderson, Martin, wks J M Lane, bds Cumberland House.
Anderson, Martin, wks N W Fuel Co, bds 405 W Bayfield.
Anderson, Mary, dom 116 E. Bayfield.
Anderson, Michael, wks A A Bigelow & Co, bds 721 W Wisconsin.
Anderson, Nels, plasterer, bds Cumberland House.
Anderson, Otto, wks J M Lane, bds 421 W Third.
Anderson, Peter, edger A A Bigelow & Co, bds 701 W Pine.
Anderson & Bonesvold (George Anderson, Edwin O Bonesvold), meat market, 405 W Bayfield.
Angleiu, James, wks N W Fuel Co, bds 115 E Omaha.
Anshus, J O, wks A A Bigelow & Co.
Arison, Albert, farmer, bds 111 E Omaha.
Arlebee, George A, wks C C Thompson & Walkup Co, res s s railway track nr Sixth ave W.
Arndt, Elizabeth, res 223 W Bayfield.
Arndt, Louis, lumber inspector Fish & Irvine, bds Ferguson House.
Arntson, Iver, lab, bds Norway House.
Arntson, Ole (Arntson & Johnson), res 106 W Bayfield.
Arntson & Johnson (Ole Arntson, Frank E Johnson), Saloon 106 W Bayfield.
Arseneau, Basil, wks N W Fuel co, res 218 W Bayfield.
Arseneau, Edward, wks N W Fuel Co, bds 412 W Fourth.
Arseneau, Frank, wks N W Fuel Co, res 412 W Fourth.
Arseneau, Joseph, wks N W Fuel Co, bds 218 W Bayfield.
Arseneau, Simon, wks N W Fuel Co, bds 218 W Bayfield.
Arseneau, Thomas, wks N W Fuel Co, bds 218 W Bayfield.
Artrpy, George, trimmer A A Bigelow & Co.
Arwidson, Victor, wks C St P M & O Ry, bds W Fifth.
Ashenbrener, John, wks C C Thompson & Walkup Co.
Ashenbrener, Joseph, wks C C Thompson & Walkup Co.
Aune, Andrew (Aune & Overby), res 129 E Third.
Aune, Arndt T, wks J M lane, res 804 W Third
Aune, Ralph (Aune & Toreson), res 515 W Bayfield.
Aune & Overby (Andrew Aune, John Overby), Proprietors Opera Block, Agents Fred Miller Brewing Co and Saloon, E Bayfield cor First ave E.
Aune & Thoreson (Ralph Aune, Michael Thoreson), Proprietors Norway House, 515 W Bayfield.
Aushus, Emil O, wks A A Bigelow & Co, bds Medford House.
Austrian, Solomon, general store 3 W Bayfield nr Central ave.


Babcock, Charles W (Babcock & Smith), res Kasota, Minn.
Babcock & Smith (Charles W Babcock, Wm H Smith), Brown Stone Quarry, Brownstone, Wis, Post Office Address Washburn.
Bailey, Fletcher C, farmer, bds Lake View House.
Bailey, Freeman C, Superintendent Prentice Brown Stone Co, bds Brownstone, Wis.
Baker, C L, wks J M Lane.
Ballou, James, edger A A Bigelow & Co, bds Seventh ave E nr Omaha.
Ballou, Oliver, wks A A Bigelow & co, bds Seventh ave E nr Omaha.
Bank of Washburn (Capital $25,000), A C Probert, President, Preston Burbrow Cashier.
Banks, Solomon, wks C St P M & O Ry.
Bapie, Walter, carp and joiner, res n w cor Fifth and First ave E.
Barager Bros (James A and Elijah R), Proprietors Washburn Itemizer, Book and Job Printers 316 E Bayfield.
Barager, Elijah R (Barager Bros), res 316 E Bayfield.
Barager, Elviria (wid Henry), res 316 E Bayfield.
Barager, James A (Barager Bros), editor Washburn Itemizer, res 229 E Fourth.
Baril, Arthur H, wks A C Probert, bds Fourth s e cor Third ave E.
Baril, W G, wks A A Bigelow & Co, bds 402 E Fourth.
Baril, see also Burrell.
Barney, Charles, gang sawyer A A Bigelow & co, res 630 W Pine.
Barney, George, wks C St P M & O Ry, bds 630 W Pine.
Barry, Kate, waiter Hotel Washburn.
Barrey, Nellie, waiter Hotel Washburn.
Barrett, Edward, wks C C Thompson & Walkup Co.
Barrett, Michael, engineer C St P M & O Ry, res E Fifth nr school house.
Barrett, Thomas, engine wiper C St P M & O ry, bds E Fifth nr school house.
Bassett, Frederick W, wks N W Fuel Co, bds 123 W Bayfield.
Bassett, Van, wks A A Bigelow & co, bds 803 W Bayfield.
Bates, Frank, wks J M Lane, bds Lake View House.
Bates, Luther I, clk Corning & Sullivan, rms 128 E Bayfield.
Baumbach, Carl A, General Manager The Pauer Drug Co and President Merchants' Retail Commercial Agency, res 202 W Bayfield.
Bay Land & Improvement Co (capital $350,000), A C Probert agt, city hall.
Beals, Mrs. Susannah, res 321 E Fifth.
Bean, Charles W, sawyer C C Thompson & Walkup Co, res 121 E Fourth.
Bearman, George, bkpr C C Thompson & Walkup Co, bds Hotel Washburn.
Beausoleil, Albert, clk A Beausoleil & Son, bds 237 W Bayfield.
Beausoleil, Alfred (A Beausoleil & Son) and Undertaker, Second ave W 1 n of Bayfield, bds 237 W Bayfield.
Beausoliel A & Son (Alfred and Napoleon), Proprietors Northwestern Meat Market, 235 W Bayfield.
Beausoleil, Napoleon (A Beausoleil & Son), bds 237 W Bayfield.
Beck, Joseph, night foreman J M Lane, bds Lake View House.
Beck, Robert, wks J M Lane, bds Lake View House.
Beckman, Henry, wks J M Lane, bds Lake Vew House.
Behnke, Charles H (James & Behnke), bds 218 W Bayfield.
Beigle, August, wks J M Lane, bds W Bigelow.
Bell, Charles E, grocer and vice pres Business Men's Ass'n 209 W Bayfield.
Bell, James D, carp, res 326 E Bayfield.
Bell, Merton J, cigars 208 W Bayfield, bds 519 W Bayfield.
Bell, Richard, drayman, res 519 W Bayfield.
Bellinger, James, lumber inspector Fish & Irvine, bds Ferguson House.
Bellinger, Kate (wid Alexander), bds W Wisconsin.
Belman, Johnson, wks N W Fuel Co, bds 406 W Third.
Bender, Theodore, janitor, res 309 W Third.
Benjamin, Alonzo, filer C C Thompson & Walkup Co, bds Company's Boarding House.
Benson, August, wks J M Lane, bds Norway House.
Benson, Gustav, wks J M Lane, bds 730 W Omaha.
Benson, Nels, wks Northern Pine Land Co, bds 730 W Omaha.
Berg, Edward, wks C C Thompson & Walkup Co, bds Norway House.
Berg, John, wks A A Bigelow & Co, bds Medord House.
Berg, Ole B, wks J M Lane, bds 630 W Bayfield.
Berg, Wm, wks N W Fuel Co, res 407 W Third.
Bergmann, Ernest (Ungrodt & Bergmann), res Bayfield near City Hall.
Berjohlsen, John, wks A A Bigelow & Co, res Chicago, Ill.
Bigelow, Anson A (A A Bigelow & Co), res Chicago, Ill.
Bigelow, A A & Co (Anson A, Charles H, and Nelson P Bigelow, and Peter Walker), Lumber Manufacturers, Office 201 E Bayfield.
Bigelow, Charles H (A A Bigelow & Co), vice pres Bay Land Improvement Co.
Bigelow, Nelson P (A A Bigelow & co, res Chicago), Ill.
Binnings, John R, carp C St P M & O Ry, res Minneapolis, Minn.
Bjorkander, Gustavus (Bjorkander & Olson), rms 321 W Bayfield.
Bjorkander & Olson (Gustavus Bjorkander, Olof Olson), shoemkrs 321 W Bayfield.
Black, George, wks C St P M & O Ry, bds 111 E Omaha.
Blair, John O, wks J M Lane, bds Norway House.
Blanchard, Alexander, wks N W Fuel Co, bds 621 W Third.
Blanchard, Frank, wks N W Fuel co, bds 621 W Third.
Blanchard, John B, lab, bds 621 W Third.
Blanchard, Joseph, wks A A Bigelow & Co, res 203 E Seventh.
Bleakley, Thomas M, Lawyer Opera House Block, bds Hotel Washburn.
Bleseuer, Albert J, machinist A A Bigelow & Co, bds 809 W Pine.
Bleseuer, Louis, wks A A Bigelow & Co, bds 809 W Pine.
Bluhm, J August, A A Bigelow & Co, res N S Fourth 3 W of Third ave W.
Bohnnon, Frank, blacksmith, bds Swain House.
Bohrea, Richard, wks J M Lane.
Boistead, Hans, wks N W Fuel Co, bds Norway House.
Bolin, Gustavus, section foreman C St P M & O Ry, bds 307 E Bayfield.
Bolmer, Amos, wks J M Lane, bds Lake View House.
Bolt, John, wks C C Thompson & Walkup Co, bds W Bigelow.
Bonesvold, Edwin O (Anderson & Bonesvold), bds 405 W Bayfield.
Borchardt, Ferdinand, lab, bds Lake View House.
Borgen, Edward G (Borgen & Wollum), rms 303 W Bayfield, bds 527 W Pine.
Borgen, John, wks A A Bigelow & Co, bds 619 W Omaha.
Borgen, Ole (Borgen & Froseth), bds Omaha w of Fifth ave W.
Borgen & Froseth (Ole Borgen, John Froseth), grocers 417 W Bayfield.
Borgen & Wollum, (Edward G Borgen, John E Wollum), Saloon 316 W Bayfield.
Borgstadt, Herman, wks N W Fuel Co, bds 420 W Third.
Bouchau, Edbemp, wks J M Lane, bds Lake View House.
Bouchau, John, lab, bds 325 W Pine.
Boutan, Franklin, wks A A Bigelow & co, bds 124 E Bayfield.
Boutan, Joseph, carp, res 124 E Bayfield.
Boutan, Victor, carp, bds 124 E Bayfield.
Bowers, Patrick, lab, bds Ferguson House.
Bowman, Charles T, Justice of the Peace, bds Hotel Washburn.
Bowman, Charles W, yard master C St P M & O ry.
Brack, Ole, barkpr Nels Nelson, bds 630 W Bayfield.
Brackinreed, Hammond L, tailor M W Hagerty, bds Star House.
Bradley, Frank L, Dentist 114 E Bayfield.
Bradley, Henry, wks C C Thompson & Walkup Co, res Second ave E n e cor Third.
Bradshaw, Albert, barber L G Kramer, bds 130 W Bayfield.
Brazell, Nels J, wks J M Lane, bds Lake View House.
Breckenridge, Herman, tailor M W Hagerty, bds 115 E Omaha.
Breen, Edward J, wks J M Lane, bds Lake View House.
Breneman, David C, engineer C C Thompson & Walkup Co, res W Bigelow.
Brennan, Timothy, lab, bds 630 W Pine.
Brertness, John, wks A A Bigelow & Co, res 712 W Pine.
Brin, Ole J, wks C C Thompson & Walkup Co, bds 727 W Wisconsin.
Brohn, Ole, wks Nels Palm, bds 405 W Pine.
Brooks, Charles, sawyer C C Thompson & Walkup Co, res 327 W Bayfield.
Broughton, Dominick, Stevedore and Grain Loading Contractor, bds 111 E Omaha.
Brouraes, Frank, lab, bds Ferguson House.
Brouraes, Joseph, lab, bds Ferguson House.
Brower, Frank R, propr Chequamegon Bay, steamboat line, Omaha dock.
Brown, Alle S, teamster, bds 307 E Bayfield.
Brown, Charles E, Mngr Washburn Hospital, 426 W Bayfield, bds Ferguson House.
Brown, Frank G, lab, bds Omaha N w cor Third ave E.
Brown, Russell G, lab, bds Lake View House.
Bruce, Edmund W, baggagemaster C St P M & O Ry, res 311 E Sixth.
Bruce, George, check clk C St P M & O Ry, bds Ferguson House.
Bruno, Albert, loader N W Fuel Co, bds 115 E Omaha.
Brunson, Charles, lab, res 401 E Sixth.
Brunson, Gustav, wks J M Lane, bds 619 W Omaha.
Bryan, Edward O, watchman C St P M & O Ry, res 321 E Seventh.
Bryson, Edmund, lab, bds 320 W Second.
Bryson, George, lab, res 619 W Third.
Buck, George W, wks J M Lane, bds Lake View House.
Burk, Patrick, wks C C Thompson & Walkup Co, bds 410 W Fourth.
Burk, Robert, wks N W Fuel Co, res 410 W Fourth.
Burlaga, Andrew, wks N W Fuel co, res 509 Third ave E.
Burlaga, John, wks N W Fuel Co, bds 509 Third ave E.
Burley, Albert, fireman W & N W Ry, bds 417 W Third.
Burley, Freeman, lab, res 417 W Third.
Burnett, E F, agt, bds Ferguson House.
Burns, Wm, saloon 106 E Bayfield, res Central ave s w cor Fourth.
Burns, Miss Winnie M, dressmkr 120 E Bayfield, bds 321 W Third.
Burrell, Jeremiah, wks A A Bigelow & Co, res 427 W Pine.
Burrell, see also Baril.
Bush, Alexander, wks N W Fuel Co, res Sixth near Second ave E.
Bush, Arthur, wks N W Fuel Co, bds 418 W Fourth.
Bush, Edward C, stone mason, res 513 Second ave E.
Bush, Henry H, physician 321 W Bayfield, bds 513 Second ave E.
Business Men's Association of Washburn, Wm O'Neil, pres; L N Clausen, sec; John A Jacobs, treas, city hall.
Butler, Adolphus, wks A A Bigelow & Co, bds 409 W Third.
Butler, E S, driver J M Lane.
Butler, James, wks C St P M & O Ry.
Butler, John, engineer J M Lane, bds Lake View House.
Butterfield, Chester C, carpenter, res 205 E Fourth.
Bye, Bertines, wks Medford House.
Byjstel, Anton, lab, bds 420 W Bayfield.


Caithness, James P, foreman A A Bigelow & co, res First ave E nr Fourth.
Caesar, August, Jeweler 126 W Bayfield, bds Swain House.
Caesar, Henry, watchmkr A Caesar, rms 126 W Bayfield.
Call, James F, yard Foreman C C Thompson & Walkup Co, res 810 W Pine.
Cameron, Boyd, carp N W Fuel Co, res Eighth nr Second ave E.
Cameron, Henry, driver A A Bigelow & Co, bds Eighth nr Second ave E.
Campbell, Andrew E, sawfiler A A Bigelow & Co.
Campbell, Edward, wks J M Lane, bds Lake View House.
Campbell, Thomas D, wks N W Fuel Co, bds 115 E Omaha.
Cantley, Arthur, wks J M Lane.
Carl, Frank, wks, J M Lane, bds Lake View House.
Carlson, Alfred, lab, res 630 W Third.
Carlson, Charles G, wks A A Bigelow & Co, bds Sixth w of Third ave E.
Carlson, Conrad, wks J M Lane, bds Cumberland House.
Carlson, Gustave, lab, bds 607 W Pine.
Carlson, Hans, lab, bds 630 W Bayfield.
Carlson, Iver, lab, bds Seventh ave W nw cor Omaha.
Carlson, John, wks J M Lane, bds 421 W Third.
Carlson, Kate (wid Christian), bds Sixth bet Second and Third aves E.
Carlson, Michael, sawfiler A A Bigelow & Co, res 604 W Bayfield.
Carlson, Ole, wks C C Thompson & Walkup Co, res w s Seventh ave W 1 s of Third.
Carlson, Peter A, C St P M & O Ry, res 421 W Third.
Carmichael, Wm A, grader J M Lane, bds Lake View House.
Carpenter, Benjamin F, Millwright 504 Third ave E.
Carrigan, Henry, wks N W Fuel Co, bds 409 W Third.
Carrigan, Hugh, wks J M Lane, bds 409 W Third.
Carrigan, Michael, saloon, res 103 W Omaha.
Carrigan, Thomas, wks N W Fuel Co, bds Pacific House.
Carroll, Miss Carrie, teacher, bds 728 W Third.
Carroll, Frank, wks J M Lane, res Benderville.
Carrie, Miss Nellie, teacher public school, bds Benderville.
Carter, Matilda (wid Joel H), res Third bet Central and First aves E.
Cary, Rev Empson, pastor First Congregational church.
Casperson, James, wks N W Fuel Co, res 406 W Third.
Cassidy, Patrick, wks C St P M & O Ry.
Cassidy, Thomas, wks J M Lane.
Casto, Wm., wks N W Fuel Co.
Ceas, John, wks N W Fuel Co, bds 219 W Bayfield.
Ceas, Louis, wks N W Fuel Co, bds 219 W Bayfield.
Chambers, David Henry, wks C C Thompson & Walkup Co, bds 528 W Bayfield.
Chambers, John, lab, bds 630 W Pine.
Chambers, Moses, lab, res 528 W Bayfield.
Chambers, Miss Sarah, dressmkr Mrs. S Falls, bds 528 W Bayfield.
Chappell, Charles, carp W & N W Ry, res 728 W Third.
Charon, Isaac, wks A A Bigelow & Co, bds 630 W. Bayfield.
Charon, Philip, wks C C Thompson & Walkup Co, bds 630 W Bayfield.
Chase, Elmer E, tel opr C St P M & O Ry, res First ave E nr Fourth.
Chatfield, Eli P (Rait & Chatfield), res Fourth bet Central and Washington aves.
Cheesman, Daniel, wks C C Thompson & Walkup Co, bds W Bigelow.
Cheesman, Michael, wks C C Thompson & Walkup Co, bds foot Eighth ave W.
Chequamegon Bay Steamboat Line, Frank R Brower propr, Omaha dock.
Chicago, St Paul, Minneapolis & Omaha Ry, S G Strickland Agt, Passenger and Freight Depot First ave E cor E Omaha Dock, foot First ave E.
Christianson, Carl, wks N W Fuel Co, rms 303 W Bayfield.
Christianson, Frederick, blacksmith J M Lane, bds Norway House.
Christianson, John, lab, bds 113 E Omaha.
Christianson, Samuel, barkpr N N Hanson, bds 113 E Omaha.
Christopherson, Charles, wks A A Bigelow & Co, bds 502 W Third.
Christopherson, Ole, wks A A Bigelow & Co, bds 502 W Third.
Christopherson, Otto, wks C St P M & O Ry, res 502 W Third.
Christopherson, Tena, dom 218 E Bayfield.
City Clerks Office, Bayfield n e cor Second ave E.
City Hall, Bayfield n e cor Second ave E.
City Laundry, A F Tatro propr, 306 W Pine.
Clark, George A, wks C St P M & O Ry, res 325 E Seventh.
Clark, John, lab, bds Swain House.
Clauson, Claus, real estate, res 218 E Bayfield.
Clausen, Lorenzo N, Insurance Agent, Justice of the Peace, Deputy Collector United States Customs, City Clerk, Secretary Business Men's Association and Circuit Court Commissioner, City Hall, res 218 E Bayfield.
Clifford, Eliza (wid John) boarding house 123 W Bayfield.
Clifton, Wm, barkpr Peter Griffin, bds 111 E Omaha.
Clohesey, Thomas, barn foreman C C Thompson & Walkup Co, bds company's boarding house.
Clute, Charles J, wks N W Fuel Co, bds Norway House.
Coburn, Byron C, machinist, bds 109 W Third.
Coburn, Carl C, clk J A Jacobs, bds 109 W Third.
Coburn, Wm Craig, Physician 109 W Third.
Cockburn, Jefferson, driver F Swain, bds Swain House.
Cody, C, lab, bds 217 W Bayfield.
Coffrey, Christopher, driver C C Thompson & Walkup Co, res W Bigelow.
Coine, Michael, wks C C Thompson & Walkup Co, bds company's boarding house.
Coleman, Maggie, cook Hotel Washburn.
Collins, Charles, wks J M Lane, bds 325 W Pine.
Collins, Frank, wks N W Fuel Co, bds 325 W Pine.
Colson, George H, carp A A Bigelow & Co, res 713 W Pine.
Commeau, Isaac, lab N W Fuel Co, res 501 W Pine.
Commeau, James, wks A A Bigelow & Co, res 413 W Third.
Commeau, Miss Mary, bds 413 W Third.
Conley, Richard, blacksmith, bds foot of Second ave W.
Conners, James A, bartender C H Flynn, bds 115 E Omaha.
Conners, Michael, wks Northern Pine Land Co.
Connelly, Robert, blksmith N W Fuel Co, bds Norway House.
Conyers, Edward, lab, bds 326 W Fourth.
Cook, Albert, carp Walter Baptie, bds Swain House, rms 108 W Bayfield.
Cook, S George (S G Cook & Co), pres Northern Pine Land Co, res Minneapolis, Minn.
Cook, S G & Co (S George cook, Charles H and Warren G Maxcy), lumber dealers and mnfrs 112 E Bayfield, yards foot Eighth ave W.
Cook & Hyde (Thomas D Cook, Edwin Hyde), stone quarry Brownstone, Wis.
Corning, Daniel W (Corning & McQuaid and Corning & Sullivan), city treas, res 113 E Second.
Corning, Miss Lucinda, bds 113 E Second.
Corning & McQuaid (Daniel W Corning, Mrs Adella McQuaid), druggists 201 E Bayfield.
Corning & Sullivan (Daniel W Corning, Jeremiah Sullivan), general merchandise, 128 E Bayfield.
Corrie, John F, wks A A Bigelow & Co.
Cousinlan, Isaac, wks C C Thompson & Walkup Co, res 920 W Bayfield.
Cousinlan, Joseph X, wks C C Thompson & Walkup Co, bds 920 W Bayfield.
Crandall, Edward V, driver J M Lane, bds Lake View House.
Crout, John, lab, bds 111 E Omaha.
Cruden, Hugh, wks N W Fuel Co, bds 111 E Omaha.
Cudmore, Edward, edger C C Thompson & Walkup Co, res W Bigelow.
Cudmore, John, driver C C Thompson & Walkup Co.
Cudmore, Robert, wheeler A A Bigelow & Co.
Cumberland House, Score & Holte proprietors 401 W Bayfield.
Cummings, Edwin I, wks C C Thompson & Walkup Co, bds Lake View House.
Cummings, Joseph, barber Wm Furlett, bds 124 E Bayfield.
Cunningham, James W, wks N W Fuel Co, bds 115 E Omaha.
Cunningham, Richard, fireman W & N W Ry.


Dahl, Christ O, wks J M Lane, bds 702 W Third.
Dahl, Christopher F, furniture 320 W Bayfield, res rear same.
Dahl, Louis, lab, bds rear 320 W Bayfield.
Dahl, Sivren, wks N W Fuel Co, res 714 W Third.
Dahlgren, John, lab, bds 803 W Bayfield.
Dailey, John, wks C C Thompson & Walkup Co, bds company's boarding house.
Dale, George, stevedore, bds Lake View House.
Dalton, John, lab, bds Ferguson House.
Dalziel, Thomas, boarding house, Third bet Central and First aves W.
Danker, Frederick, lab, bds Swain House.
Darnster, Wm M, lab, bds Swain House.
Darrah, Daniel, painter, bds Ferguson House.
Darrah, Daniel, wks Washburn Hospital, bds 419 W Bayfield.
Dauble, Paul, wks N W Fuel Co, bds Medord House.
Davenport, John, loader N W Fuel Co, bds 115 E Omaha.
Davey, Wm H (W H Dunnigan & Co), rms 111 E. Omaha.
Davis, John, lab, bds Ferguson House.
Davison, George, wks A A Bigelow & Co, bds Swain House.
Dawson, James, wks C St P M & O Ry, bds 217 W Bayfield.
Day, Wm, wks C C Thompson & Walkup Co, res W Bigelow.
Decker, Mrs Louisa, bds E Bayfield nr city hall.
Deear, Edward, lab, res 402 W Third.
Degrass, Wm, wks A A Bigelow & Co.
Dempsey, Thomas J, wks J M Lane, bds 630 W Bayfield.
Deno, Louis, chopper A A Bigelow & Co, bds Medord house.
Denton, Wilson, butcher R Greenwood, bds Ferguson House.
Deriek, Edward, wks N W Fuel Co, bds 303 W Third.
Deriek, Eric, lab, res 303 W Third.
Deriek, Wm, wks N W Fuel Co, bds 303 W Third.
Deshane, August, lab, res W Wisconsin.
Deshane, Joseph, bds W Wisconsin.
Diamond, James W, clk J Diamond, bds 314 W Bayfield.
Diamond, John, general merchandise 314 W Bayfield.
Diamond, John, wks A A Bigelow & Co, bds company's boarding house.
Dibbell, George, carp A A Bigelow & Co.
Dibbell, Jacob C, engineer C C Thompson & Walkup Co, res W Bigelow.
Dickerson, Lawrence M, tel opr C St P M & O Ry, bds Hotel Washburn.
Dickey, Calvin P, wks J M Lane, res 821 W. Pine.
Dishau, August, carp C C Thompson & Walkup Co.
Dishau, Joseph, edger A A Bigelow & Co.
Doar, Flynn & Jordan (Patrick Doar, Charles H Flynn, Augustus Jordan), 118 E Bayfield.
Doar, Patrick (Doar, Flynn & Jordan), bds Swain House.
Doar, Wm, lab, bds Swain House.
Doege, Leopold, lab, res 321 W Third.
Doelschel, John, brick mnfr, res 312 W Third.
Doherty, Fay, molder, bds Swain House.
Dolan, James, lab, res Sixth n e cor Second ave E.
Dolan, Wm, foreman C St P M & O Ry roundhouse, res Sixth n e cor Second ave E.
Donaldson, Charles, wks J M Lane, bds Cumberland House.
Donaldson, James, drayman J M Lane, bds Cumberland House.
Donaldson, Miss Lena, waiter Ferguson House.
Donohue, John (O'Rourke & Donohue), res Third bet Central and First ave E.
Doran, Gregory, lab, bds Ferguson House.
Dorn, Byron, mngr Corning & McQuaid, res 201 E Bayfield.
Doty, George B, cigars and confectionery 718 W Bayfield.
Douglass, George, wks C C Thompson & Walkup Co, bds company's boarding house.
Dow, Herman T, confectioner 529 W Bayfield.
Dow, Louis, wks J M Lane, bds 529 W Bayfield.
Dow, Robert J, confectioner 203 Washington ave.
Downey, Edward, lumber inspector Fish & Irvine, bds Ferguson House.
Downey, Michael, lab J Halloran, bds 111 E Omaha.
Downey, Patrick, weightmaster N W Fuel Co, res 327 E Seventh.
Downs, Archibald, wks Northern Pine Land Co, bds Lake View House.
Downs, Miss Clara, teacher, bds Lake View House.
Downs, Gordon G, wks J M Lane, res 705 W Bayfield.
Downs, Wm W, district attorney, bds Hotel Washburn.
Drew, Charles F, engineer J M Lane, bds Lake View House.
Drogseth, Iver, lab, bds Medord House.
Drogseth, Thomas, wks N W Fuel Co, bds 113 E Omaha.
Du Bose, George, wks N W Fuel Co.
Du Cate, Mitchel, farmer, res 309 W Bayfield.
Duffy, Peter, wks C C Thompson & Walkup Co, bds 409 W Third.
Duffy, Peter J, wks A A Bigelow & Co, res 626 W Pine.
Dugea, George, lab, bds Pacific House.
Dumez, W, lab, bds Ferguson House.
Dunlap, Robert, wks C St P M & O Ry, res 218 W Bayfield.
Dunn, Bernard C, wks C St P M & O Ry, res Sixth nr Second ave E.
Dunn, Stephen T, barkpr J F Tolman, bds 212 W Bayfield.
Dunnigan, Wm H & Co (Wm H Dunnigan, Wm H Davey), news depot, cigars and confectionery First ave E bet Omaha and Bayfield.
Dunning, Charles E, teamster, bds E Bayfield nr city hall.
Dunning, Ezra S, carpenter, res Bayfield nr First ave E.
Dunning, Frank J, carp J Halloran, bds E Bayfield nr city hall.
Dunning, Miss Nellie M, bds E Bayfield nr city hall.
Dunning, Walter, lab, bds Lake View House.
Dupont, George, lab, bds Pacific House.
Dupue, Raphael, bds 217 W Bayfield.
Durbrow, Preston, cashier Bank of Washburn, res s s Fifth bet Second and Third ave E.
Duthie, Henry, wks C St P M & O Ry Elevator, res 506 W Pine.
Dyland, Knut, wks A A Bigelow & Co.


Eagan, Bridget, dom 103 W Omaha.
Eakman, Elmer, wks A A Bigelow & Co, bds 409 W Third.
Eastwood, Charles, wks N W Fuel Co.
Eaton, John T, brakeman C St P M & O Ry, res rear E Fifth nr school house.
Edwards, Albert, wks N W Fuel Co, bds Swain House.
Edwards, Miss Carrie M, teacher, bds 116 E Bayfield.
Edwards, Charles, machinist, bds Swain House.
Edwards, John T, principal public schools, bds Fourth n w cor Third ave E.
Edwards, Joseph, wks N W Fuel Co, bds Bay View House.
Edwards, Miss Lillian R, dressmkr, 116 E Bayfield.
Ekson, Halvor L, wks A A Bigelow & Co, bds 420 W Bayfield.
Eliasen, Nikolai, wks A A Bigelow & Co, bds 510 W Pine.
Ellingson, Albert, driver A A Bigelow & Co, bds 701 W Wisconsin.
Ellis, S W, lab, bds 803 W Bayfield.
Emward, Napoleon, bartender Aune & Overby, res Fourth 4 E of First ave E.
Enevold, Martin E, mngr S Austrian, rms 112 W Bayfield, bds 111 E Omaha.
Engel, Peter, wks N W Fuel Co, bds 217 W Bayfield.
English, Bell, wks N W Fuel Co.
English, Miss Lena, bds 123 W Bayfield.
English, Miss Margaret A, bds 123 W Bayfield.
English, Thomas, wks N W Fuel Co.
Erickson, Albert, wks A A Bigelow & Co, bds Cumberland House.
Erickson, Anne, dom 727 W Wisconsin.
Erickson, Charles B, wks A A Bigelow & Co, res 621 W Pine.
Erickson, Christopher, wks C C Thompson & Walkup Co, bds Cumberland House.
Erickson, Engelbert, wks J M Lane, bds Norway House.
Erickson, John, wks J M Lane, bds 502 W Fourth.
Erickson, Louis, carp J Halloran, res 714 W Third.
Erickson, Richard, lab, bds Medford House.
Estabrook, Albion P (Estabrook Bros), res Cumberland, Wis.
Estabrook Bros (Albion B and Dell J), Furniture, Wall Paper and Undertakers 224 W Bayfield.
Estabrook, Dell J (Estabrook Bros), sec and treas Merchants Retail Commercial Agency, res Second ave W bet Omaha and Bayfield.
Everid, Joshua, mngr Thomas Miller & Co, bds Swain House.
Everid, Walter M, machinist, bds Swain House.
Everson, Andrew, boarding house 111 E Omaha.
Everson, Charles, wks N W Fuel Co, res 516 W Third.


Fahrig, Ernest R, clk The Pauer Drug Co, bds 702 W Pine.
Fahrig, Herman Z, engineer A A Bigelow & Co, res 702 W Pine.
Fahrig, Miss Minnie A, bds 702 W Pine.
Falconer, John C, scaler A A Bigelow & Co, bds First ave E nr Fourth.
Falconer, John E, wks A A Bigelow & Co, bds First ave E nr Fourth.
Falconer, Joseph, lab, bds 419 W Bayfield.
Falconer, Miss Minnie M, school teacher, bds First ave E nr Fourth.
Falk, Andrew, wks C St P M & O Ry, bds n s Fourth w of Washington ave.
Falk, Frank, lab, bds n s Fourth w of Washington ave.
Falk, Gustav, lab, bds foot Second ave W.
Fallman, Miss Annie, clk E A Hegg, bds Third bet Central and First aves W.
Falls, Mrs. Susan (wid John), dressmakr, 528 W Bayfield.
Fashant, John, engineer, bds Pacific House.
Fashant, Mary A, dom Pacific House.
Fassun, Ole J, tinner A C Bigelow & Co, bds 719 W Bayfield.
Fenkin, John, wks C St P M & O Ry, bds Ferguson House.
Fenon, Joseph, lab, bds 326 W Fourth.
Fenstad, John, lab, bds Cumberland House.
Ferguson House, Wm H Ferguson propr, First ave n w cor Omaha.
Ferguson, Wm H, propr Ferguson House, First ave E n w cor Omaha.
Field, Dora, dom 330 W Bayfield.
Fifield, George, tailor N W Hagerty, bds 115 E Omaha.
Finch, Lucious T, clk Rait & Chatfield, bds Hotel Washburn.
Finland, Christopher, wks J M Lane, bds Seventh ave W n w cor Omaha.
Finland, Ole, wks Northern Pine Land Co, bds Seventh ave W n w cor Omaha.
Finlayson, John, foreman N W Fuel co, bds 111 E Omaha.
Finnberg, Ole A, fireman A A Bigelow & Co, bds 630 W Bayfield.
Finnigan, Michael, sawyer A A Bigelow & Co, bds Lake View House.
Finstad, Bernt J, clk S Austrian, bds 302 W Third.
Finstad, Gustav, wks A A Bigelow & Co, bds 727 W Wisconsin.
Finstad, Herman J, lab, res 302 W Third.
Finstad, John, lab, rms 303 W Bayfield.
Finstad, Keene, wks A A Bigelow & Co.
First Congregational Church, Rev E Cary pastor, Maxwell Hall n w cor Central ave.
First Methodist Episcopal Church, Rev James A Sutton pastor, Opera Hall E Bayfield s w cor First ave E.
Fish, Peter (Fish & Irvine), res Chicago, Ill.
Fish & Irvine (Peter Fish, John E Irvine), Lumber Inspectors and Shippers 103 W Bayfield.
Fisk, James, wks Northern Pine Land Co, bds Lake View House.
Fisk, Phoebe (wid Reuben), res 107 W Third.
Fite, George A, fireman J M Lane.
Fitzpatrick, Mark A, blacksmith w s Central ave nr Omaha, res Central ave E n e cor Omaha.
Flannes, Nels, driver C C Thompson & Walkup Co.
Flary, Harry, wks N W Fuel Co, bds 217 W Bayfield.
Flattum, Andrew, wks A A Bigelow & Co, bds 516 W Pine.
Flattum, Ole O, wks A A Bigelow & Co, bds 516 W Pine.
Fleury, Louis, bds W Bigelow.
Flink, Miss Tena, bds 313 E Fourth.
Floens, Nels, lab, res 731 W Bayfield.
Fluck, George, tinner Ungrodt & Bergmann, res Fifth n e cor Second ave E.
Flynn, Charles H, Saloon 118 E Bayfield, bds Hotel Washburn.
Focey, Marcus, sand contractor, bds 111 E Omaha.
Folland, John, driver, bds Lake View House.
Follett, Wm, wks J M Lane, bds W Wisconsin.
Folman, Nicholas, lab lumber dock, bds Swain House.
Foreson, Andrew, lab, bds 630 W Pine.
Forsberg, Annie, dom 420 W Bayfield.
Foss, Christopher J, wks C C Thompson & Walkup Co, bds 727 W Wisconsin.
Foss, John, wks A A Bigelow & Co, rms rear 725 W Pine.
Foss, Ole H, trimmer A A Bigelow & Co, rms near 725 W Pine.
Foster, Miss Ella, waiter Swain House.
Francis, George C, wks N W Fuel Co, bds Third bet Central and First aves W.
Francis, John B, lab, bds Norway House.
Francis, Thomas, watchman C St P M & O Ry, res Third bet Central and First aves W.
Frank, John, wks N W Fuel Co, bds Medford House.
Fraustad, Anthony, lab, bds Medord House.
Franzy, G P, wks A A Bigelow & Co.
Frazwa, Franklin A, carp C St P M & O Ry, res St Paul, Minn.
Frenett, Louis, barkeeper Wm Frenett, bds Pacific House.
Frenett, Samuel, wks A A Bigelow & Co, bds Pacific House.
Frenett, Wm, Proprietor Nickel Plate Saloon 105 E Omaha, bds pacific House.
Frensdon, Christopher, violinist, rms 112 W Bayfield.
Froseth, George, wks A A Bigelow & Co, bds 417 W Bayfield.
Froseth, Mrs Inger (wid Ole J), beds 417 W Bayfield.
Froseth, Jacob, wks J M Lane, res 510 W Pine.
Froseth, John (Burgen & Froseth) res 417 W Bayfield.
Froseth, John, lab, bds 727 W Wisconsin.
Froseth, Ole, lab, bds 831 W Bayfield.
Froseth, Robert, lab, bds 727 W Wisconsin.
Fuller, Waldron C, wks J M Lane, res W Wisconsin.
Furlatt, Charles A, Barber 120 E Bayfield.
Furlatt, Wm, barber 124 E Bayfield.


Gage, Isaac, wks N W Fuel Co, bds 111 E Omaha.
Gallagher, Michael, lab, bds 115 E Omaha.
Garrick, David, wks N W Fuel Co.
Garrison, Edward J, printer Washburn News, bds 704 W Bayfield.
Garrison, Thomas J, civil engineer, res 704 W Bayfield.
Gasman, John, wks C St P M & O Ry, res 130 E Sixth.
Gaumont, Alfred, wks A A Bigelow & Co, res s of railway track nr Sixth ave W.
Geisert, Charles H, bartender Eighth ave W nr right of way.
Geisert, Louis, stevedore, bds Lake View House.
Geisert, Wm M, wks J M Lane, bds Lake View House.
Gelleerstedt, Addie, waiter Lake View House.
Gellerstedt, Anton, lab, bds Sixth nr Second ave E.
Gilbertson, Charles, wks A A Bigelow & Co, bds 502 W Third.
Gilbranson, Louise, dom Swain House.
Gillett, Adolph, lab, bds 217 W Bayfield.
Gilman, Louis (Louis Gilman & co), res 104 W Bayfield.
Gilman, Louis & Co (Louis Gilman, Peter St Peter), Bakery, cigars and confectionery, 104 W Bayfield.
Gilmore, Charles, wks N W Fuel Co, res 121 E Third.
Gilpin, Benjamin, wks C C Thompson & Walkup Co, res W Wisconsin.
Glahn, Rev Marion, pastor St Louis Catholic Church, res same.
Glessing, Kate, dom Hotel Washburn.
Glover, Wm, sawyer J M Lane, bds Third bet Central and First aves W.
Goedforth, Edward, wks N W Fuel Co, bds 406 W Third.
Gorberg, Alexander, lab, bds Medford House.
Goss, A J, treas Bay Land & Improvement Co, res Hudson, Wis.
Grace, Joseph, wks C C Thompson & Walkup Co.
Grant, Charles G, lab, bds 630 W Bayfield.
Grant, Miss Minnie, principal first primary school, bds Washington ave bet Fourth and fifth.
Gray, Frank, supt J M Lane, bds W Bigelow.
Green, Frank, carp C St P M & O Ry, res St Paul, Minn.
Greenwood, Amer, lab, bds 326 W Fourth.
Greenwood, Richard, meat market 108 E Bayfield.
Gregory, Martin H, wks C C Thompson & Walkup Co, bds Swain House.
Griehiser, Frank, lab, res 325 W Third.
Griffin, George G, lab, bds 327 W Third.
Griffin, James, saw filer J M Lane, rews 327 W Third.
Griffin, Michael, lab, bds 111 E Omaha.
Griffin, Peter, Saloon 101 E Omaha, bds 115 E Omaha.
Griffin, Wm, wks N W Fuel Co, bds Pacific House.
Grimard, John, lab, res rear 204 W Bayfield.
Groden, Thomas, barkpr Ferguson House.
Gunnes, Ole, plasterer, res 527 W Pine.
Gunderson, Christopher, carp, bds 401 W Omaha.
Gunderson, Mary, dom, Third bet Central and First ave E.
Gunderson, Matthew, wks J M Lane, bds Seventh ave W n w cor Omaha.


Hagen, Christ O, setter A A Bigelow & Co, bds 727 W Wisconsin.
Hagen, Hans O, carp, bds n e W Fourth w of Washington ave.
Hagen, M, cook, bds Ferguson House.
Hagen, Ole, lab, res 405 W Pine.
Hagen, see also Haugen.
Hagerty, James, trav agt M W Hagerty, bds Ferguson House.
Hagerty, Michael W, clothier and tailor n w cor Bayfield and Central ave, res 101 W Third.
Hale, L K, lab, bds 115 E Omaha.
Halgren, Charles, wks J M Lane, bds 608 W Pine.
Halgren, Ole, lab, res 608 W Pine.
Hall, Nels, wks A A Bigelow & Co.
Hallay, John, setter C C Thompson & Walkup Co.
Hallin, J C, wks N W Fuel Co, bds 218 W Bayfield
Hallin, Ole, lab, res 130 E Sixth.
Halloran, John, contractor and builder 224 E Bayfield.
Halsen, Halvor, wks Northern Pine Land Co, bds 727 W Wisconsin.
Halvorsen, Andrew, wks C C Thompson & Walkup Co, res n s Fourth 1 w of Fourth ave W.
Halvorsen, Herman, wks A A Bigelow & Co, bds 502 W Third.
Halvorsen, Ole, lab, bds 502 W Third.
Halvorsen, Samuel, edger A A Bigelow & Co, bds 502 W Third.
Halvorsen, Tina, dom 502 W Third.
Hambre, Iver, wks J M Lane, res 723 W Wisconsin.
Hammer, John P, wks C C Thompson & Walkup Co, bds 727 W Wisconsin.
Haner, David H, teamster and drayman, res Bayfield bet First and Second aves E.
Haner, Frank L, bds Bayfield bet First and Second aves E.
Haner, Joseph, driver D H Haner, bds Bayfield bet First and Second aves E.
Haner, Miss Maud, school teacher, bds Bayfield bet First and Second aves E.
Haner, William H, car and house mover, bds 513 Second ave E.
Hanson, Adam, wks C St P M & O Ry elevator, bds 727 W Wisconsin.
Hanson, Andrew, wks C C Thompson & Walkup Co, bds 727 W Wisconsin.
Hanson, Christ, wks J M Lane, bds 702 W Third.
Hanson, Christ P, tailor M W Hagerty, bds Norway House.
Hanson, Christopher, boarding house 727 W Wisconsin.
Hanson, Edward A (Oscar & Hanson), res 316 W Bayfield.
Hanson, Fred, wks J M Lane, bds 702 W Third.
Hanson, Gertrude, dom 218 E Bayfield.
Hanson, Hans, wks J M Lane, res 207 Eighth ave W.
Hanson, Henry, plasterer, bds 730 W Third.
Hanson, Herman, lab, bds Norway House.
Hanson, Miss Hilda, bds 502 W Fourth.
Hanson, John, lab, bds 502 W Fourth.
Hanson, Mary (wid John), housekpr 727 W Wisconsin.
Hanson, Matthew (Peterson & Hanson), bds rear 614 W Bayfield.
Hanson, Nels N, Saloon and Boarding House 113 E Omaha.
Hanson, Peter, wks C C Thompson & Walkup Co, bds 831 W Bayfield.
Hanson, Miss Sophia, dressmkr, bds 316 W Bayfield.
Harper, Benjamin W, carp, bds Bayfield bet Central and First aves E.
Harrigan, John, wks Northern Pine Lane Co, res 803 W Bayfield.
Harrington, Burton, wks C St P M & O Ry elevator, bds 504 W Bayfield.
Harrington, Philetus J, fireman C St P M & O Ry elevator, bds 504 W Bayfield.
Harrington, Wm, wks N W Fuel Co, bds Swain House.
Harrison, Henry N, Engineer N W Fuel Co, bds Norway House.
Hart, R E, lab, bds Swain House.
Hartley Bros (Alfred and Wm), Brown Sandstone Quarry at Brownstone, Wis. Post office address Washburn.
Hartley, Alfred (Hartley Bros), res Brownstone, Wis.
Hartley, William (Hartley Bros) bds Brownstone, Wis.
Hartshorn, Frank H, traffic mngr W & N W Ry, bds Hotel Washburn.
Hasche, James, wks N W Fuel Co, bds 217 W Bayfield.
Hasche, Jerome, wks N W Fuel Co, bds 217 W Bayfield.
Haugan, Charles, lab, bds Medford House.
Haugan, Edward, watchman A A Bigelow & co, bds 727 W Wisconsin.
Haugan, Erick, watchman A A Bigelow & co, res E Omaha n w cor Third ave E.
Haugan, Peter B, wks A A Bigelow & Co, bds 420 W Bayfield.
Haugan, Samuel, wks N W Fuel co, bds Norway House.
Haugan, Soren, wks A A Bigelow & Co, bds 730 W Pine.
Haugan, Thomas, bds Omaha n w cor Third ave E.
Haugan, Thomas, wks Northern Pine Land Co, res 730 W Pine.
Haugdahl, Andrew, lab, res 722 W Pine.
Haugdahl, Miss Gertie, bds 722 W Pine.
Haugdahl, Julia, dom Fifth ave W s e cor Pine.
Hawkinson, John, lab, bds 111 E Omaha.
Hebert, Aime, millwright J M Lane, res 612 W Third.
Hegg, Charles, wks J M Lane, rms 506 W Pine.
Hegg, Erick A, photographer 207 Washington av.
Hegg, John P, tailor M W Hagerty, bds Hanson's Hotel.
Helm, James, foreman A A Bigelow & Co.
Helstrom, Ida, dom 113 E Omaha.
Hemberg, Avery, wks A A Bigelow & Co.
Hemberg, R, wks A A Bigelow & Co.
Hendricks, Wm, lab, bds Pacific House.
Hendrickson, Thomas, wks A A Bigelow & Co.
Henry, James, wks C St P M & O Ry.
Hessey, Peter, painter, bds 509 W Third.
Hickey, Ellen (wid Patrick), bds 506 W Third.
Hickey Hall, Omaha n e cor Central ave.
Hickey, James, res 506 W Third.
High School, Second ave E n e cor E Fifth.
Histland, Julius, lab, bds 210 Seventh ave W.
Hitte, Mark, pine hunter, bds 111 E Omaha.
Hoag, Thomas W, wks A A Bigelow & Co, bds 730 W Pine.
Hodgin, Hugh, carp, res 320 W Third.
Hodgin, Wm, lab, bds 320 W Third.
Hoel, Andrew, carp, res s e cor Fifth ave W and Pine.
Hoel, Nels, lab, res 517 W Pine.
Hoel, Ole, lab, bds 527 W Pine.
Hoelen, Casper, lab, bds 621 W Pine.
Hoffman, Miss Ella, music teacher, Fourth s e cor Second ave E.
Hoisington, Charles W, scaler, res First ave W bet W Omaha and W Bayfield.
Holand, Charles, wks Northern Pine Lane Co, bds Norway House.
Holden, John, wks J M Lane.
Holen, C C, wks A A Bigelow & Co.
Holgren, Ole, wks A A Bigelow & Co.
Holloway, Herbert, wks A A Bigelow & Co, bds 803 W Bayfield.
Holman, Oswald O, wks Northern Pine Land Co, bds 506 W Fourth.
Holmes, Samuel J, wks N W Fuel Co, res 322 W Fourth.
Holmquist, Nils, wks A A Bigelow & Co, bds 619 W Omaha.
Holte, Andrew (Scott & Holte), res 401 W Bayfield.
Holte, Edward A, saloon 311 W Bayfield.
Holte, Louis N, bar tender E A Holte, bds Cumberland House.
Holter, Andrew, wks J M Lane.
Holton, Jonas, wks Northern Pine Land Co, res 730 W Omaha.
Holtslunder, Eugene, wks C C Thompson & Walkup Co, res W Wisconsin.
Holz, Julius, gardener A C Probert, bds 309 W Third.
Holzum, Albert, barber First ave E s w cor Bayfield, res 410 E Seventh.
Holzum, Miss Mary A, bds 410 E Seventh.
Holvis, Ole, wks Northern Pine Land Co.
Hotel Washburn, James C Spencer Proprietor, Bayfield bet First and Central aves E.
House, Conrad, carp C C Thomspson & Walkup Co, res 820 W Pine.
Hovda, Christ, lab, bds 506 W Fourth.
Hovend, Andrew, lab, bds 701 W Pine.
Hovend, John, lab, bds Norway House.
Hovend, Ole, lab, res 701 W Pine.
Howard, Augustus, wks Northern Pine Land Co, bds Norway House.
Howard, John W, Proprietor Pacific Boarding House 105 E Omaha.
Howe, John, wks J M Lane.
Hrug, John, wks J M Lane, bds 510 W Pine.
Huckelberry, David, lab, res rear 204 W Bayfield.
Hudson, Edward, wks C C Thompson & Walkup Co, bds 630 W Bayfield.
Hudson, George, lath sawyer J M Lane, bds 316 W Bayfield.
Hudson, Robert H, engineer A A Bigelow & Co, res 519 W Pine.
Hughes, Barney J, asst supt W & N W Ry, bds Hotel Washburn.
Hughes, Thomas J, scaler, res 631 W Pine.
Hulbert, Amos V, wks A A Bigelow & Co, bds Seventh ave W nr right of way.
Hulbert, Miss Belle, bds Seventh nr railroad.
Hulburt, George F, saloon and boarding house Eighth ave W nr right of way.
Hulbert, Joseph B, boarding house Seventh ave W nr right of way.
Hull, Miss Elvira A, music teacher, bds 504 W Bayfield.
Humbird, John A, pres Bay Land & Improvement Co, res Hudson, Wis.
Huot, Michael, bds 326 W Fourth.
Huotte, Maximillian, lab, bds 326 W Fourth.


Interstate Realty and Abstract Co, The, A M Warden agt, Central ave cor E Bayfield.
Interstate Storage Co, The, C L Oliver mngr, office foot of Central ave.
Irish, Wm H, city assessor, res Fourth n e cor Washington ave.
Irvine, John E (Fish & Irvine), bds Ferguson House.
Irving, George, wks N W Fuel Co, res rear Third and Central aves.
Isaacsen, Isaac L, lab, bds 315 W Fourth.
Itemizer, The Washburn, Barager Bros Proprietors.
Itk, Jonas, wks A A Bigelow & Co.


Jackson, Peter, lab, bds 405 W Pine.
Jackson, Thomas, carp and builder 326 E Bayfield.
Jackson, Wm, bds Ninth near Second ave E.
Jacobs, John A, Tobacco, Cigars, Confectionery and Stationer, Treasurer Business Mens' Association of Washburn, 116 E Bayfield.
Jacobs, Parker, wks J M Lane, bds W Wisconsin.
Jacobson, Miss Anna, clk W H Lemke, bds 209 W Bayfield.
Jacobson, Catherine (wid Nels), res 209 W Bayfield.
Jacobson, John, wks A A Bigelow & Co.
Jacobson, John P, clk Waterman & Co, bds 209 W Bayfield.
Jacobson, Lena, dom 117 E Third.
Jacobson, Louis, wks A A Bigelow & Co, bds Cumberland House.
James, Wm L (James & Behnke), bds 218 W Bayfield.
James, Wm W, switchman C St P M & O Ry, bds Ferguson House.
James & Behnke (Wm L James, Charles H Behnke), saloon 20 W Bayfield.
Janack, David, boom man J M Lane, res 621 W Third.
Jilida, Wm, wks A A Bigelow & Co.
Johnagard, Frederick, lab, res 311 W Pine.
Johnson, Andrew, wks A A Bigelow & Co, bds 400 W Omaha.
Johnson, Andrew, wks C St P M & O Ry, res n s Fourth w of Washington ave.
Johnson, Andrew B, wks A A Bigelow & Co, res 710 W Pine.
Johnson, Annie, dom 508 Third ave E.
Johnson, August D, painter and paper hanger 418 W Bayfield, bds 420 same.
Johnson Bros. (Hogan K and John E), Blacksmiths, Horseshoers and Wagonmakers e s First ave E 4 s of Bayfield.
Johnson, Miss Catherine (Lindberg & Johnson), bds First ave E s w cor Fifth.
Johnson, Swan, carp J Holloran, res 321 E Fifth.
Johnson, Thomas, wks A A Bigelow & Co, bds 702 W Third.
Johnson, Wm, lab, res E Fifth 1 w of First ave E.
Johnson, Wm T, wks J M Lane, bds 416 W Bayfield.
Jones, Miss Mary E, bds 407 E Sixth.
Jordan, Augustus (Doar, Flynn & Jordan), bds Swain House.
Josephson, Frederick, wks A A Bigelow & Co, bds 730 W Pine.
Jumps, Homer, wks J M Lane.
Jungk, Wm, driver C C Thompson & Walkup Co.


Kanstrow, Ole, wks A A Bigelow & Co, res Fifth ave W s w cor Fourth.
Kaster, Wm G, wks N W Fuel Co, res n s Fourth 1 w of Third ave W.
Kaufman, Jacob, wks N W Fuel Co, res n s Fourth 1 w of Third ave W.
Kavanaugh, James, boom man A A Bigelow & Co, res 520 W Bayfield.
Kearns, Timothy, wks N W Fuel Co.
Keegan, George, wks C St P M & O Ry elevator, bds 111 E Omaha.
Keene, Miss Anne C, assistant postmaster, bds 130 W Bayfield.
Keene, David M, clk Swain House.
Keene, Miss Minnie E, clk postoffice, bds 130 W Bayfield.
Kehoe, Matthew, wks C St P M & O Ry, bds 111 E Omaha.
Kelly, John C, engineer N W Fuel Co, res 512 W Third.
Kelly, Thomas, engineer N W Fuel Co, res 210 E Bayfield.
Kempton, Lincoln H (Kramer & Kempton), bds 130 W Bayfield.
Kennedy, Frank, policeman, res Eighth nr Second ave E.
Kennedy, Thomas, wks C St P M & O Ry, bds Omaha n w cor Third ave E.
Kilduff, Wm, wks C St P M & O Ry, bds 217 W Bayfield.
King, Eli J, wks C St P M & O Ry, bds 217 W Bayfield.
Kinney, Gustav A, wks A A Bigelow & Co, res 502 W Bayfield.
Kinney, James N, Contractor and Builder 314 W Bayfield, bds Swain House.
Kinsler, Louis F, clk J Diamond, res Fourth s e cor First ave W.
Kirby, Thomas, lab, bds Swain House.
Kirk, James, saw filer A A Bigelow & Co, bds Lake View House.
Kittleson, Knute, wks A A Bigelow & Co, bds 502 W Third.
Kjolsen, Frederick, lab, bds Cumberland House.
Kjus, Christopher, wks N W Fuel Co, bds 113 E Omaha.
Knights of Labor Hall, Washington ave s w cor Bayfield.
Knutson, John, quarryman, rms 112 W Bayfield.
Kocher, John C, wks N W Fuel Co, res 815 W Pine.
Kornstead, Siver, wks J M Lane.
Kosberg, Miss Emma, waiter Medford House.
Kosberg, Peter, plasterer, rooms 714 W Third.
Kowalchik, Frank, wks N W Fuel Co, bds 509 Third ave E.
Kramer, Louis G, barber 128 W Bayfield, bds 130 W Bayfield.
Kramer, Rudolph D (Kramer & Kempton), bds 130 W Bayfield.
Kramer & Kempton (Rudolph D Kramer, Lincoln H Kempton), saloon 130 W Bayfield.
Kregness, John I, cutter M W Hagerty, res 511 Second ave E.
Kreklow, August, wks C C Thompson & Walkup Co, res W Bigelow.
Krigen, Wm, lab, bds 630 W Bayfield.
Krueger, Charles, wks A A Bigelow & Co, res n s W Fourth Second w of Third ave W.
Kuerno, Anton, wks A A Bigelow & Co, bds 210 Seventh ave W.
Kuerno, John, wks A A Bigelow & Co, bds 210 Seventh ave W.
Kuklo, Adolph, wks C C Thompson & Walkup Co, bds 525 W Third.
Kuklo, George, lab, res 525 W Third.


Labrashe, Peter, wks N W Fuel Co, bds 217 W Bayfield.
Laffin, Thomas, policeman, bds Ferguson House.
Lake Michigan & Lake Superior Transportation Co, S G Strickland agt, Omaha dock.
Lake Superior South Shore Line, S G Strickland agt, Omaha dock.
Lake Superior Transit Co, Samuel G Strickland agt, Omaha dock.
Lamb, Miss Carrie E, school teacher, bds 730 W Pine.
Lamb, Ezra J, lab, res 730 W Pine.
Lamb, Miss Flora A, bds 730 W Pine.
Lamb, Frank B, wks A A Bigelow & Co, bds 730 W Pine.
Lane, Charles C, mngr James M Lane, bds Hotel Washburn.
Lane, James M, lumber mnfr and dealer, West End, res Grand Rapids, Mich.
Lanhope, Nels, wks A A Bigelow & Co
Lanigan, William, teamster J M Lane, bds Taggarts Hotel.
Lanshon, Henry, lab, bds 115 E Omaha.
Lantrey, Kate (wid Thomas J), housekpr 314 W Bayfield.
Laport, Luke, wks N W Fuel Co, bds 217 W Bayfield.
Larson, Albert, wks J M Lane, bds 420 W Bayfield.
Larson, Alfred W, wks A A Bigelow & Co, bds 619 W Omaha.
Larson, Algot, wks N W Fuel Co, bds Norway House.
Larson, Andrew, wks N W Fuel Co, bds Medford House.
Larson, Charles F, wks J M Lane, bds 630 W Bayfield.
Larson, Emil, lab, bds 502 W Fourth.
Larson, Halvor E, wks A A Bigelow & Co, bds 400 W Omaha.
Larson, Iver, wks J M Lane, res 702 W Third.
Larson, John, wks A A Bigelow & Co, res 623 W Third.
Larson, John, wks N W Fuel Co, bds 315 W Fourth.
Larson, Louis, wks A A Bigelow & Co, bds 730 W Pine.
Larson, Louis, wks A A Bigelow & Co, bds 630 W Bayfield.
Larson, Louis, wks N W Fuel Co, bds Norway House.
Larson Louis S, wks J M Lane, bds 502 W Fourth.
Larson, Martin, wks C C Thompson & Walkup Co, bds Norway House.
Larson, Merrick, wks A A Bigelow & Co, bds 400 W Omaha.
Larson, Nils H, wks A A Bigelow & Co, bds 730 W. Pine.
Larson, Peter, lab, bds Cumberland House.
Larson, Peter, wks C C Thompson & Walkup Co, bds 721 W Wisconsin.
Larson, Peter J, wks J M Lane, bds 701 W Wisconsin.
Larson, Rosa, dom Ole Olson.
Larson, Wm S, wks A A Bigelow & Co, bds 502 W Fourth.
Lawler, Patrick J, tailor M W Hagerty, bds 115 E Omaha.
Lebaie, Joseph, wks N W Fuel Co.
Lee, Andrew, wks C C Thompson & Walkup Co, bds 701 W Wisconsin.
Lee, Willis, lab, bds Lake View House.
Leet, James, lab, bds 410 W Fourth.
Lefever, Joseph, wks N W Fuel Co, bds Norway House.
Legacy, Miss Agnes, bds 316 W Third.
Legacy, Isaac, lab, bds 509 W Third.
Legacy, John P, lab, res 320 W Third.
Legacy, John T, lab, bds 316 W Third.
Legacy, Miss Maggie, bds 509 W Third.
Legacy, Miss Mary, bds 316 W Third.
Legacy, Peter G, lab, res 509 W Third.
Legacy, Miss Phillippe, bds 316 W Third.
Legacy, Thomas, lab, res 316 W Third.
Leidheiser, Conrad, lab, bds Lake View House.
Leighton, Azor B, fireman C C Thompson & Walkup Co, res Eighth ave W s of Wisconsin.
Leighton, John F, wks J M Lane, res 823 W Third.
Leighton, Judson, watchman C C Thompson & Walkup Co, bds 823 W Third.
Leland, John A, wks N W Fuel Co, bds 217 W Bayfield.
Leland, Mitchell, boarding house, 217 W Bayfield.
Lemke, Wm H, General Merchandise 218 E Bayfield.
Leonard, Ebenezer W, res W Wisconsin.
Leonard, Miss Fern, bds 107 W Third.
Leonard, Frederick, wks J M Lane, bds W Wisconsin.
Leonard, Wm T, physician 107 W Third.
Le Page, August, wks C St P M & O Ry.
Leshavich, George, wks J M Lane, bds Lake View House.
Leshavich, Martin, wks J M Lane, bds Lake View House.
Lessard, Peter, wks A A Bigelow & Co, bds 409 W Third.
Levenhagen, Ernest, harness maker and upholsterer, E Bayfield near City Hall.
Levine, Gilbert, lab, bds 317 W Pine.
Levine, Houston, lab, bds 307 W Pine.
Lewis, Samuel S (Lewis & Lindsy), res Brownstone, Wis.
Lewis & Lindsy (Samuel S Lewis, Elijah Lindsy) Saw Mill Brownstone, P O Address Bayfield.
Linberg, Mrs Frederica (Linberg & Johnson), rms Fifth s w cor First ave E.
Linberg & Johnson (Mrs Frederica Linberg, Miss Carolina Johnson), milliners and dressmkrs 104 E Bayfield.
Lincoln, Mervin C, station agt C St P M & O Ry, res 121 E Fourth.
Lindsy, Elijah (Lewis & Lindsy), res Bayfield, Wis.
Linn, John, lab, bds 630 W Bayfield.
Linteman, Elizabeth (wid Frank), bds 702 W Pine.
Livingston, John, wks J M Lane, bds 316 W Bayfield.
Livingston, Malcomb, carp, res 316 W Bayfield.
Lloyd, Frank, painter J M Lane, bds Lake View House.
Lochead, George, boom man A A Bigelow & Co, res 311 W Third.
Lochead, James, boom man A A Bigelow & Co, bds 311 W Third.
Lockwood, Joseph, wks Swain House.
Loe, Hans, lab, res 728 W Pine.
Logan, Judore C, lab, res 804 W Third.
Lokken, Miss Elizabeth, bds 106 W Bayfield.
Lokken, Gustav, wks A A Bigelow & Co, bds Sixth rear Third ave E.
Lokken, Ole O, street commissioner, res Sixth rear Third ave E.
Lone, John, wks C St P M & O Ry.
Long, Ole, bds 302 W Third.
Longrude, Oscar, sawyer, bds Lake View House.
Lonsdale, Anthony, lab, bds 420 W Bayfield.
Lonsdale, August, lab, bds 420 W Bayfield.
Lonsdale, Miss Etta, bds w s Third 1 n of Pine.
Lonsdale, Henry, carp, res w s Third 1 n of Pine.
Lonsdale, Wm, bds w s Third 1 n of Pine.
Loo, Hans, wks A A Bigelow & Co.
Loughrin, John wks A A Bigelow & Co, bds 218 W Bayfield.
Love, John, lab, bds 111 E Omaha.
Loven, Honnan, wks A A Bigelow & Co, bds 516 W Pine.
Loware, David, wks A A Bigelow & Co,, bds Swain House.
Lowry, Robert C, watchman C St P M & O Ry, res 321 E Seventh.
Ludwig, Andrew (Ludwig & Tetzner), res 223 W Bayfield.
Ludwig & Tetzner (Andrew Ludwig, Frank Tetzner), meat market 223 W Bayfield.
Lundgren, Albert W, supt construction W & N W Ry, res 701 W Wisconsin.
Lundgren, Andrew, lab, bds 619 W Omaha.
Lundgren, Charles, wks J M Lane, bds 619 W Omaha.
Lundgren, Emil N, tailor M W Hagerty, bds 113 E Omaha.
Lundgren, Oscar, setter A A Bigelow & Co.
Lundgren, Peter, wks J M Lane, bds 420 W Bayfield.
Lundholm, Peter, wks Northern Pine Lane Co, bds 420 W Bayfield.
Lundquist, Charles, wks C St P M & O Ry, res Section House.
Lundquist, Erick, wks J M Lane, res 420 W Bayfield.
Lundquist, Michael, wks A A Bigelow & Co, bds 420 W Bayfield.
Lundquist, Wm, wks A A Bigelow & Co, bds 831 W Bayfield.
Lungate, Charles, wks C St P M & O Ry, bds Section House.


McAlpin, Kate, waiter Hotel Washburn.
McArthur, James, painter 107 E Omaha, res 211 W Bayfield.
McBeath, Daniel, wks N W Fuel Co, res Fourth bet First and Second aves E.
McBeath, Duncan A, wks C St P M & O Ry, res Second ave E cor Fifth.
McBoolgo, Joseph, res W Wisconsin.
McBoolgo, Michael, lab, res W Wisconsin.
McCabe, Michael, wks J M Lane, bds Lake View House.
McCafferty, Thomas, wks J M Lane, bds Lake View House.
McCannen, Charles, lab, bds Seventh ave W nr right of way.
McCarthy, Daniel, sawyer A A Bigelow & Co, bds Lake View House.
McCarthy, James, fireman A A Bigelow & Co, bds 631 W Pine.
McCurdy, Chandler, mill foreman C C Thompson & Walkup Co, res W Bigelow.
McCurdy, George L, wks C C Thomspon & Walkup Co, bds 405 W Bayfield.
McCurdy, Miss Lucy L, bds W Bigelow.
McCurdy, Wm, wks C C Thompson & Walkup Co, bds 405 W Bayfield.
McDonald, John, wks N W Fuel Co, bds Pacific House.
McDonald, Martin, driver C C Thompson & Walkup Co, bds company's boarding house.
McDougall, Alexander, trimmer J M Lane, bds Lake View House.
McFaddin, Peter, carp A A Bigelow & Co, bds 727 W Wisconsin.
McFarlane, Alexander, filer A A Bigelow & Co, bds Lake View House.
McFarlane, Frank P, wks A A Bigelow & Co, res Second ave nr Fourth.
McGarahan, James, wks C St P M & O Ry.
McGary, Miss Katie, bds 509 Second ave E.
McGary, Timothy, lab, res 509 Second ave E.
McGilvery, Alexander, cook, res 209 Eighth ave W.
McGinnis, Alexander, bartender Wm Burns, res Third bet Central and First ave E.
McGinnis, Wm, wks N W Fuel Co, bds 111 E Omaha.
McGovern, M, wks C C Thompson & Walkup Co.
McGuigan, Charles, wks N W Fuel Co, bds 220 E Bayfield.
McGuigan, James, pine hunter, res 220 E Bayfield.
McIlraith, H, wks C C Thompson & Walkup Co, bds W Wisconsin.
McKay, Albert E, camp cook A A Bigelow & Co, bds 210 E Bayfield.
McKay, Frank H, drayman, res 210 E Bayfield.
McKenzie, Miss Belle, bds First ave E nr Fourth.
McKenzie, John, wks A A Bigelow & Co, bds Norway House.
McKercher, Mirs Sadie L, milliner 218 W Bayfield.
McKinnon, Charles, bds 704 W Bayfield.
McLean, John, cook J M Lane, bds Lake View House.
McLean, Wm, lab, bds 111 E Omaha.
McLelland, Gordon, carp, bds Fourth bet First and Second aves E.
McLeod, Donald, wks N W Fuel Co, bds 115 E Omaha.
McMahon, Michael, wks N W Fuel Co.
McMillan, Angus, wks C St P M & O Ry, res 401 E Sixth.
McQuaid, Mrs. Adella (Corning & McQuaid), res St Paul, Minn.
McQuillan, Alexander, General Merchandise 205 W Bayfield.
McQuillan, Miss Jemima, clk Mrs S L McKercher, bds 205 W Bayfield.
McVeigh, Malcom, wks J M Lane.
Madigan, Patrick, wks C C Thompson & Walkup Co.
Mahan, Michael, lab, bds 217 W Bayfield.
Mahan, see also Meehan.
Mahar, George, driver A A Bigelow & Co, res 803 W Pine.
Maissonneau, Henry, lab, bds W Wisconsin.
Maissonneau, Joseph, lab, bds W Wisconsin.
Major, Miss Sarah, cook Swain House.
Maken, Wilson, trimmer A A Bigelow & Co, res 104 W Bayfield.
Makinsen, John, lab, bds Seventh ave W n w cor Omaha.
Maloney, Patrick, wks C St P M & O Ry.
Mangerson, August, carp, bds n s Fourth w of Washington ave.
Mann, Frederick A, fireman A A Bigelow & Co, res 416 W Bayfield.
Manning, Edward, wks A A Bigelow & Co, bds 416 W Bayfield.
Manning, John F, wks J M Lane, bds 416 W Bayfield.
Manning, Roderick M, wks J M Lane, bds 416 W Bayfield.
Manning, Thomas W, lab, bds 416 W Bayfield.
Manning, Timothy, driver J M Lane, res 416 W Bayfield.
Manning Timothy Jr, printer Barager Bros, bds 416 W Bayfield.
Marcott, Charles, lab, bds Cumberland House.
Marcott, Mrs Charles, res 625 W Bayfield.
Markle, A B, sawyer, bds Lake View House.
Marklund, Andrew, lab, bds w s Seventh ave W 1 s of Third.
Marquette, John, wks A A Bigelow & Co, bds company's boarding house.
Marquette, Wm, wks J M Lane.
Marr, Eben S, scaler J M Lane, bds 803 W Bayfield.
Marsh, Alfred, watchman C St P M & O Ry elevator, res 331 E Seventh.
Marsh, Edwin J, grader C C Thompson & Walkup Co, bds 810 W Pine.
Marshall, Harry, foreman A A Bigelow & Co, bds 409 W Third.
Marsonneuve, Henry, driver A A Bigelow & Co, bds 920 W Bayfield.
Marteau, Frederick, wks J M Lane, bds Pacific House.
Martin, Andrew, wks C C Thompson & Walkup Co, bds 727 W Wisconsin.
Martin, Archibald, driver C C Thompson & Walkup Co.
Martin, Bertha (wid Henry), res 420 W Third.
Martin, James, edger A A Bigelow & Co, bds 630 W Bayfield.
Martinson, Carl, wks A A Bigelow & Co, bds Medford House.
Mathews, John S, carp J Halloran, bds 116 E Bayfield.
Mattson, Augustus, wks Northern Pine Land Co, res 702 W Bayfield.
Maxcy, Charles H (S G Cook & Co), res Minneapolis, Minn.
Maxcy, Danforth M (D M Maxcy & Co), bds Hotel Washburn.
Maxcy, D M & Co (Danforth M Maxcy), real estate and loans, 112 E Bayfield.
Maxcy, Warren G (S G Cook & Co), mngr Northern Pine Land Co 112 E Bayfield, res Bayfield, Wis.
Maxwell Hall, 201 W Bayfield.
Maxwell, Louis G, clk Rait & Chatfield, res Sixth cor Second ave E.
Medford House, Ole Berg propr, Omaha 4 e of First ave E.
Medjo, John, wks A A Bigelow & co, res 315 W Fourth.
Meehan, Benjamin E, clk F J Meehan, bds Hotel Washburn.
Meehan, Frank J, Clothing, Gents' Furnishing Goods 100 E Bayfield, bds Hotel Washburn.
Meehan, see also Mahan.
Meissner, Miss Etta, dressmkr Miss W M Burns, bds 625 W Bayfield.
Meissner, Gustav, Meat Market 625 W Bayfield.
Menno, Octavo, wks J M Lane.
Merchants Retail Commercial Agency - Washburn branch, C A Baumbach pres, city hall.
Metcalf, Calvin, filer, bds Lake View House.
Metum, Ole M, lab, bds 727 W Wisconsin.
Millen, Robert G, mill supt J M Lane, bds Lake View House.
Miller, Albert, car repairer C St P M & O Ry elevator, bds Third bet Central and First ave E.
Miller, David, wks N W Fuel Co, bds 217 W Bayfield.
Miller, Fred Brewing Co, Aune & Overby agts, opera house blk, warehouse E Omaha cor First ave E.
Miller, Isidore, lab C St P M & O Ry elevator, res 501 W Third.
Miller, John, wks C St P M & O Ry, bds 115 E Omaha.
Miller, John, wks A A Bigelow & Co, bds 730 W Omaha.
Miller, Miss Kate, waiter, Lake View House.
Miller, Thomas & Co (Estate of Thomas Miller), Joshua Everid mngr, iron founders.
Minis, Frank, lab, res W Bigelow.
Mitchell, Frank, wks A A Bigelow & Co, bds Seventh ave W nr right of way.
Moberg, Gustav, fireman A A Bigelow & Co, res 607 W Pine.
Modek, Joseph, wks C C Thompson & Walkup Co.
Moley, James, weighmaster St P M & O Ry elevator, bds Hotel Washburn.
Moll, Otto H, carp J Halloran, bds 419 W Third.
Molyneaux, W, wks C C Thompson & Walkup Co.
Monigan, Patrick, driver C C Thompson & Walkup co, bds company's boarding house.
Montgomery, Della F, filer C C Thompson & Walkup Co, res 508 Third ave E.
Montour, Albert, wks N W Fuel Co, bds 313 E Fourth.
Montour, Frank, wks N W Fuel Co, bds 313 E Fourth.
Montour, Joseph, engineer C St P M & O Ry elevator, res 313 E Fourth.
Montour, Miss Lucy, bds 313 E. Fourth.
Moody, Wm J, wks A A Bigelow & Co, bds Lake View House.
Mooney, Henry J, wks C St P M & O Ry, bds Ferguson House.
Mooney, John, wks C C Thompson & Walkup Co, bds 218 W Bayfield.
Moran, George, wks A A Bigelow & Co, bds 630 W Bayfield.
Morse, Thomas, wks C St P M & O Ry, bds Fourth bet First and Second aves E.
Mosher, Mrs Julia, dom 111 E Omaha.
Mullen, Wm, fireman C C Thompson & Walkup Co, bds company's boarding house.
Munroe, Hiram, gang sawyer A A Bigelow & Co, res 724 E Third.
Munroe, Hugh, wks C St P M & O Ry, bds Lake View House.
Munroe, John, wks A A Bigelow & Co, bds Lake View House.
Munroe, Robert, driver J M Lane, bds Lake View House.
Munroe, Thomas, foreman J M Lane, bds Lake View House.
Munson, Gilbert, wks C St P M & O Ry, bds Medford House.
Murphy, James, trimmer A A Bigelow & Co, res 817 W Pine.
Murphy, John, scaler A A Bigelow & Co, res First ave W nr Bayfield.
Murphy, John driver Northwestern Pine Land Co, bds Lake View House.
Murphy, Lorin, wks N W Fuel Co.
Murphy, Walter, wks J M Lane.
Murray, Alphonso, bds foot Second ave W.
Murray, Frank, wks N W Fuel Co.
Murray, John S, wks N W Fuel Co, bds foot Second ave W.
Murray, Margaret (wid John), res foot Second ave w s of railroad track.
Murray, Miss Mary E, dressmkr, bds foot Second ave w s of railroad track.
Murray, Wm C, foreman N W Fuel Co, bds foot Second ave W.


Navra, Thomas F, lab, bds 506 W Fourth.
Nelson, Alexander, wks Northern Pine Land Co, bds 704 W Bayfield.
Nelson, Andrew, wks A A Bigelow & Co, bds 630 W Bayfield.
Nelson, Miss Anna, cook Medford House.
Nelson, Miss Anna, waiter Ferguson House.
Nelson, Axel, wks Northern Pine Land Co, bds 619 W Omaha.
Nelson, Charles, wks J M Lane, rms 506 W Pine.
Nelson, Charles, wks N W Fuel Co, bds 315 W Fourth.
Nelson, Charles F, clk Peter Nelson, bds 102 E Bayfield.
Nelson, Christ, wks J M Lane, bds 506 W Fourth.
Nelson, Christ, wks N W Fuel Co, res 403 W Third.
Nelson, Edward, wks C C Thompson & Walkup Co, bds Medford House.
Nelson, Emannuel E, wks Northern Pine Land Co, res 619 W Omaha.
Nelson, Eva (wid Henry), res W Wisconsin.
Nelson, Franklin, wks A A Bigelow & Co.
Nelson, Frederick, wks N W Fuel Co.
Nelson, Hulda, dom 619 W Omaha.
Nelson, Miss Jennie C, student, bds 102 E Bayfield.
Nelson, Martin, plasterer, res 730 W Third.
Nelson, Mary, wks Ferguson House.
Nelson, Miss Mary N, teacher, bds 102 E Bayfield.
Nelson, Nels, saloon and boarding house 628 and 630 W Bayfield.
Nelson, Nels F, bds 116 W Bayfield.
Nelson, Nils L, lab, res 210 E Bayfield.
Nelson, Nils P, lab, rms 303 W Bayfield.
Nelson, Ole, wks Northern Pine Land Co, bds 730 W Omaha.
Nelson, Otto W, wks A A Bigelow & Co, bds 619 W Omaha.
Nelson, Peter, Hardware, Stoves, Tinware, 102 E Bayfield.
Nestrum, E James, wks J M Lane, bds 731 W Bayfield.
Nestrum, Le Roy R, wks A A Bigelow & Co, res 727 W Pine.
Nevra, Henry, lab, bds 502 W Third.
Nevra, Ired E, lab, bds Washington ave s w cor W Bayfield.
Nevra, John, lab, bds Norway House.
Nevra, Peter T, wks J M Lane, rms 506 W Pine.
Nevra, Samuel H, lab, res 314 W Bayfield.
Newman, Peter, wks A A Bigelow & Co.
Nicholson, Wm V, wks N W Fuel Co, res Omaha n w cor Third ave E.
Northern Pine Land Co, W G Maxcy mngr, pine and pine lands 112 E Bayfield.
Northwestern Fuel Co, George M Sawyer Agt, Coal and Wood 110 E Bayfield, Docks foot First ave E.
Northwestern Meat Market, A Beausoleil & Son Proprietors, 235 W Bayfield.
Norton, Charles H, city assessor, res 210 E Bayfield.
Norton, John, carp, res 327 W Bayfield.
Norton, John, junk dealer Pine s w cor Washington ave.
Norway, Henry, wks Northern Pine Land Co.
Norway House, Aune & Thoreson Proprietors, 515 W Bayfield.
Norwegian Lutheran Church, town hall E Bayfield, Rev John Grotheim pastor, res Ashland, Wis
Norwick, Iver, wks J M Lane.
Norwick, John, wks J M Lane.
Nygaard, Herman, wks A A Bigelow & co, bds Medford House.


O'Brien, Joseph, wks C St P M & O Ry, bds 630 W Bayfield.
O'Connell, James, wks C St P M & O Ry, res 226 E Bayfield.
O'Connell, Michael, wks C St P M & O Ry, bds 226 E Bayfield.
O'Dell, John S, wks N W Fuel Co, bds Lake View House.
O'Leary, Humphrey, bds 115 E Omaha.
O'Neil, John, lab, bds Ferguson House.
O'Neil, Wm (O'Neil & Co), President Business Mens' Association and Chairman Town Board of Supervisors 221 E Bayfield, res cor Fourth and Second aves E.
O'Neil & Co (Wm O'Neil, Bradford D Vilas, Joseph Riley), Flour, Feed and Produce 221 E Bayfield.
O'Rourke, James (O'Rourke & Donohue), res 211 W Bayfield.
O'Rourke & Donohue (James O'Rourke, John Donohue), saloon 124 E Bayfield.
Oberg, Alfred, millman, bds Sixth bet Second and Third aves E.
Oberg, Andrew, tailor M W Hagerty, res 111 E Omaha.
Odd Fellows Hall, Central ave n e cor Omaha.
Odegaard, Nels, mason Nels Palm, res 405 W Third.
Oea, Edward, lab, bds 701 W Pine.
Oea, Henry, plasterer, bds 730 W Third.
Oea, John, lab, bds 701 Pine.
Oea, Severt, wks A A Bigelow & Co, res 730 W Third.
Oistad, Michael N, clk H Stockstad, bds 320 W Bayfield.
Oleund, Charles, lab, bds 420 W Bayfield.
Oliver, Charles L, supt C St P M & O Ry elevator, res n s Sixth 2 w of Second ave E.
Olson, Alfred, wheeler A A Bigelow & co, bds 731 W Bayfield.
Olson, Andrew, lab, bds 311 W Bayfield.
Olson, Andrew, wheeler A A Bigelow & Co, res 427 W Pine.
Olson, Andrew, wks J M Lane, bds Seventh ave W n w cor Omaha.
Olson, Andrew, wks Northern Pine Land Co, bds 730 W Omaha.
Olson, Bengt, lab, res 210 Seventh ave W.
Olson, Christopher, wks A A Bigelow & Co, bds 405 W Pine.
Olson, Edward, wks A A Bigelow & Co, res 704 W Bayfield.
Olson, Miss Elnora, bds 614 W Bayfield.
Olson, Gilbert, driver Aune & Overby, bds Medford House.
Olson, Gilbert, real estate, 214 W Bayfield.
Olson, Gunder, wks A A Bigelow & Co.
Olson, Henry, trimmer A A Bigelow & Co, bds Cumberland House.
Olson, Hogen, carp, bds 210 Seventh ave W.
Olson, James C, hay and feed 614 W Bayfield.
Olson, John, wks A A Bigelow & Co, bds 619 W Omaha.
Olson, Judor, wks A A Bigelow & Co, bds 722 W Pine.
Olson, Knut B, clk W H Lemke, bds Ferguson House.
Olson, Matthew, wks Northern Pine Land Co, bds Seventh ave W n w cor Omaha.
Olson, Olaf (Bjorkander & Olson), rms 321 W Bayfield.
Olson, Ole, lab, res Seventh ave W n w cor Omaha.
Olson, Ole, wks A A Bigelow & Co, res 518 W Pine.
Olson, Ole, wks A A Bigelow & Co, res 502 W Third.
Olson, Ole, wks J M Lane, bds Cumberland House.
Olson, Ole, wks Northern Pine Land Co, res W Pine cor Neil ave.
Olson, Ole C, blacksmith A A Bigelow & Co, res 327 W Bayfield.
Olson Ole G, lab, bds 630 W Bayfield.
Olson, Ole J, wks A A Bigelow & Co, bds 701 W Wisconsin.
Olson, Ole O, wks A A Bigelow & Co, bds 721 W. Wisconsin.
Olson, Ole P, wks A A Bigelow & Co, bds 730 W Omaha.
Olson, Samuel, pile driver A A Bigelow & Co, bds 722 W Pine.
Olson, Wm C, drayman, bds 614 W Bayfield.
Omier, John wks Bay View House.
Opera Hall, Bayfield s w cor First ave E.
Opera House Block, Bayfield s w cor First ave E.
Opsahl, Ole, lab, bds 630 W Bayfield.
Oscar, Peter A (Oscar & Hanson), res 226 W Bayfield.
Oscar, Tobias, lab, bds 502 W Bayfield.
Oscar & Hanson (Peter A Oscar, Edward A Hanson), bakery and restaurant 226 W Bayfield.
Osterberg, John, wks J M Lane, res Seventh ave W nr Bayfield.
Ostenort, George, wks A A Bigelow & Co, bds Swain House.
Ostrum, Nils, wks A A Bigelow & Co, res 427 W Pine.
Overby, John (Aune & Overby), res 117 E Third.


Pacific House, John W Howard Proprietor, 105 E Omaha.
Padham, Wm H, grader J M Lane, res 916 W Bayfield.
Pallege, Joseph M, lab, res 418 W Fourth.
Palm, Carl, wks A A Bigelow & Co, bds Central ave near Fourth.
Palm, Lars, mason N Palm, bds Central ave near Fourth.
Palm, Nels, brick and stone contractor, res Fourth cor Central ave.
Poplanske, Victor, wks N W Fuel Co, res First ave E near Fifth.
Park, James, wks N W Fuel Co, bds 217 W Bayfield.
Pasche, L, wks C C Thompson & Walkup Co.
Pauer Drug Co, The, Ernest A Pauer President, Carl A Baumbach Secretary and Manager, Drugs, Chemicals and Medicines, 202 W Bayfield.
Pears, W J, lab, bds Norway House.
Peavey, F H & Co, C L Oliver mngr, grain elevator and storage foot First ave.
Peltier, Edward, engineer A A Bigelow & Co, res 218 W Bayfield.
Peppin, George, wks A A Bigelow & Co, bds 320 W Third.
Perrin, S L, sec Bay Land & Improvement Co, bds Hotel Washburn.
Perry, Lee, wks C St P M & O Ry.
Perry, Vital, splitter A A Bigelow & Co, bds 630 W Pine.
Peterberg, Ole, lab, bds Seventh ave W n w cor Omaha.
Peterson, Alfred, wks N W Fuel Co, bds n s Fourth w of Washington ave.
Peterson, Alice, dom foot Second ave W.
Peterson, Amos, trimmer A A Bigelow & Co, bds 730 W Omaha.
Peterson, Andrew, carp, res 610 W Pine.
Peterson, Andrew, carp, res 604 W Pine.
Peterson, Andrew, wks N W Fuel Co, res 727 W Omaha.
Peterson, Andrew Jr, wks Northern Pine Land Co, bds 727 W Omaha.
Peterson, Charles, lab, bds 619 W Omaha.
Peterson, Charles, wks A A Bigelow & Co, bds 701 W Wisconsin.
Peterson, Charles, wks C C Thompson & Walkup Co, bds 831 W Bayfield.
Peterson, Christopher, lab, bds foot Second ave W.
Peterson, Hannah, dom 730 W Omaha.
Peterson, Jeppe (Peterson & Hanson), res rear 614 W Bayfield.
Peterson, John, lab, bds 630 W Bayfield.
Peterson, John, wks A A Bigelow & Co, bds 722 W Pine.
Peterson, John B, wks A A Bigelow & Co, res rear 725 W Pine.
Peterson, Julius, wks C C Thompson & Walkup Co, bds 727 W Wisconsin.
Peterson, Mary, dom 831 W Bayfield.
Peterson, Peter, lab, res rear 725 W Pine.
Peterson, Peter, lab, bds 727 W Omaha.
Peterson, Peter, wks J M Lane, bds 510 W Pine.
Peterson, Peter G (Peterson & Hanson), bds rear 614 W Bayfield.
Peterson, Peter M, wks Northern Pine Land Co, bds 831 W Bayfield.
Peterson, Wm, lab, res 416 W Third.
Peterson & Hanson (Peter G Peterson, Matthew Hanson), groceries, boots, shoes, and men's furnishing goods 614 W Bayfield.
Phelps, Arthur M, lab, res First ave E nr Seventh.
Picot, Antoine, lab, res 326 W Fourth.
Picot, Frank, lab, res 323 W Third.
Pinche, Jieu, wks A A Bigelow & Co, bds 730 W Pine.
Pittman, Wm H, wks J M Lane, bds Lake View House.
Platt, Ira S, carp, res 521 Second ave E.
Pollock, Allan, lumberman, bds Fourth bet First and Second aves E.
Porter, Albert, wks N W Fuel Co, bds 111 E Omaha.
Potter, George F, yard foreman J M Lane, bds Lake View House.
Pratt, Victor H, wks C C Thompson & Walkup Co, bds W Wisconsin.
Prentice Brown Stone Co, Offices Ashland Quarry Brownstone, Freeman C Bailey Superintendent.
Probert, Arthur C, Proprietor Bank of Washburn, Real Estate and Insurance, Agent Bay Land & Improvement Co City Hall, res 402 E Fourth.
Proel, John, lab, res 218 W Bayfield.
Proel, Mary, dom First ave E nr Fourth.
Proel, Thomas, lab, res 218 W Bayfield.
Prow, Simon, wks N W Fuel Co, res 219 W Bayfield.
Prudhomme, Miss Clara A, teacher, bds 201 E Omaha.
Prudhomme, Harry, wks N W Fuel Co, bds 201 E Omaha.
Prudhomme, John B, boots and shoes Bayfield bet Central and First aves W, res 201 E Omaha.
Prudhomme, Prosper A, farmer, res 201 E Omaha.
Psenicka, John, river C C Thompson & Walkup Co.
Pyatt, Julius, carp, res 419 W Third.


Quirk, John, wks C St P M & O Ry, res 321 E Seventh.


Raasch, Henry, painter, bds Lake View House.
Raasch, Paul, tailor M W Hagerty, bds Swain House.
Rait, Walter S (Rait & Chatfield), bds Hotel Washburn.
Rait & Chatfield (Walter S Rait, Eli P Chatfield), general merchandise 201 W Bayfield.
Ramsdale, Edward, lab, bds 517 W Pine.
Ramsdale, Ole, lab, bds 517 W Pine.
Randeau, Peter, edger A A Bigelow & Co, res 610 W Third.
Rankin, August, carp, bds 603 W Pine.
Rasmer, Ridal T, wks C St P M & O Ry.
Rasmusson, August, lab, bds Seventh ave W bet Omaha and Bayfield.
Rasmusson, Augusta, dom rear 614 W Bayfield.
Read, Lizzie, dom Fourth bet Central and Washington aves.
Reichkopf, Fred, wks C C Thompson & Walkup Co, res 328 W Third.
Reichkopf, Otto, wks N W Fuel Co, bds 328 W Third.
Reuter, Lafayette, real estate agt, res First ave W bet Omaha and Bayfield.
Rhadin, Charles, wheeler A A Bigelow & Co.
Richardson, Henry, shoemkr 210 W Bayfield.
Rider, Charles, wks C St P M & O Ry.
Riley, Joseph (O'Neil & Co and Vilas & Riley), res Chippewa Falls, Wis.
Riles, Joseph, wks Northern Pine Land Co, bds Second ave E cor E Third.
Rinke, Ernest, wks C C Thompson & Walkup Co.
Rismer, Engelbrecht, wks J M Lane, bds Cumberland House.
Ritus, Thomas, tailor M W Hagerty, bds Cumberland House.
Roane, Joseph, wks A A Bigelow & Co.
Robert, Edward, wks J M Lane.
Robinson, Mathew H, lab, res 408 W Bayfield.
Robinson, Thomas H, clk George Wilcox, bds 403 W Bayfield.
Robson, Alfred, coal heaver, res Omaha n w cor Third ave E.
Rockstad, Andrew, lab, res n of W Fourth w of Washington ave.
Rogers, Miss Barbara J, cook Ferguson House.
Rogers, Charles, lumberman, bds Fourth bet First and Second aves E.
Rogers, John, bds 506 W Pine.
Rogers, John E, wks N W Fuel Co, bds Fourth near First ave E.
Rohburg, John, wks Northern Pine Land Co, bds 111 E Omaha.
Rohburg, John F, lab, bds 803 W Bayfield.
Rohburg, Ole, wks A A Bigelow & Co, bds 319 W Bayfield.
Rood, Chris, lab, rms rear 725 W Pine.
Rood, Miss Lena H, bds Sixth nr Second ave E.
Rood, Louis, lab, rms rear 726 W Pine.
Rood, Minnie H, dom 513 Second ave E.
Rose, LaFayette H, driver J M Lane.
Rosenbaum, Morris, clothier 116 W Bayfield.
Ross, David F, carp, J Halloran, res 204 W Bayfield.
Ross, Gustav, wks C C Thompson & Walkup Co.
Ross, John A, wks J M Lane, bds Norway House.
Ross, Miss Minnie, waiter Ferguson House.
Rousseau, Frank, lab, bds 521 W Pine.
Rousseau, John, lab, res 521 W Pine.
Rousseau, John Jr, driver A A Bigelow & Co, bds 521 W Pine.
Rousseau, Joseph, wks C St P M & O Ry, bds 521 W Pine.
Rouvia, Anne (wid Brant), res 723 W Wisconsin.
Rowland, Miss Hattie M, bds Hotel Washburn.
Rowland, Thomas (C C Thompson & Walkup Co), res Third n e cor Central ave.
Royal, Adelphia Hall, Bayfield s w cor First ave E.
Rumely, Elmer, clk O'Neil & co, res Omaha n w cor Third ave E.
Russell, Robert, lab, res E Seventh nr school house.
Ryan, James, wks N W Fuel Co, res 121 E Third.
Ryan, Patrick, wks C C Thompson & Walkup Co, res W Wisconsin.


St. Louis Catholic Church, Rev Marion Glahn pastor, Third ave E n e cor E Fifth.
St Paul's German Lutheran Church, Rev George Eyler pastor, town hall E Bayfield.
St Peter, Peter (Louis Gilman & Co), res 104 W Bayfield.
Sam Lee Lang, laundry rear 100 E Bayfield.
Sampson, Samuel, lab, bds 502 W Third.
Sanderson, Phoebe (wid Clark), cook Bay View House.
Sardue, Eliza, dom 129 E Third.
Saros, H Olaf, lab, bds Sixth bet Second and Third aves E.
Saunders, Miss Leonia, bds Eighth ave W 3 s of Wisconsin.
Savage, Frank, wks C C Thompson & Walkup Co, bds Seventh nr Third ave E.
Savage, Jerome, wks C C Thompson & Walkup Co, bds Seventh nr Third ave E.
Savage, John P, watchman N W Fuel Co, res Seventh nr Third ave E.
Savage, Joseph, fireman C St P M & O Ry, res 407 E Sixth.
Savage, Louis, car repairer C St P M & O Ry, bds Seventh nr Third ave E.
Savage, Miss Maggie, res Seventh nr Third ave E.
Savage, Patrick, wks N W Fuel Co, res Seventh nr Third ave E.
Sawyer, George M (G A White & Co), Agent Northwestern Fuel Company 110 E Bayfield, bds Hotel Washburn.
Sawyer, Harry H, paper hanger, res 223 W Third.
Sawyer, Luther H, bds 328 W Third.
Schenk, Miss Kittie, bds 511 Second ave E.
Schmidt, Frederick, wks A A Bigelow & Co, res rear Fifth bet Central and First aves E.
Schmidt, James C, foreman, res 304 W Third.
Schwehm, Wm, wks J M Lane.
Score, Andrew G (Score & Holte), res 401 W Bayfield.
Score, Christina, waiter Cumberland House.
Score, Elling, lab, res Fifth ave W s e cor Pine.
Score, Miss Ida, waiter Cumberland House.
Score & Holte (Andrew G Score, Andrew Holte), Proprietors Cumberland House 401 W Bayfield.
Scott, Frederick J, wks N W Fuel Co, res 505 W Third.
Seaman, Charles, wks N W Fuel Co, bds 326 W Pine.
Seitz, John, wks J M Lane, res 817 W Pine.
Sellers, Andrew, lab, res 426 W Bayfield.
Setter, Ole, log decker A A Bigelow & Co, res 719 W Bayfield.
Severson, Emery, wks A A Bigelow & Co.
Severson, Hans, lab, bds Medford House.
Severson, John, wks A A Bigelow & Co.
Severson, Ole, plasterer, res 112 W Bayfield.
Severson, Severt, lab, bds Norway House.
Sewell, Miss Emily I, printer Barager Bros, bds 229 E Fourth.
Shadin, Charles, wks N W Fuel Co.
Shannon, Jeremiah, watchman C C Thompason & Walkup Co, bds company's boarding house.
Shannon, Wm, wks N W Fuel Co, bds 123 W Bayfield.
Sharrow, Mrs Mary, boarding house 731 W Omaha.
Sharvimer, John, wks A A Bigelow & Co.
Shaw, John, setter A A Bigelow & Co, bds 630 W Bayfield.
Sheehan, Frank, wks N W Fuel Co, bds Swain House.
Shields, John, lab, bds Swain House.
Sherbineau, John, lab, bds Swain House.
Sherbineau, Thomas, carp, bds Swain House.
Sheridan, James A, carp Bayfield cor Central ave.
Sherman, Thomas, lab, res 332 W Fourth.
Sherwood, Edward, stevedore, bds Lake View House.
Shirley, Ole, driver F Swain.
Sigsworth, Nathan, fireman J M Lane, bds Lake View House.
Simonson, Ole, lab, bds Cumberland House.
Simpson, Charles B, foreman A A Bigelow & Co, bds Fourth n w cor Third ave E.
Simpson, Miss Kate A, school teacher, bds Fourth n w cor Third ave E.
Simpson, Miss Lizzie L, bds Fourth n w cor Third ave E.
Simpson, Wm A, supt W & N W Ry, res Fourth n w cor Third E.
Singsaas, Hans, wks J M Lane, bds 626 W Third.
Singsaas, John, lab, bds 626 W. Third.
Siver, Peter, wks J M Lane.
Sjaberg, Carl Robert, tinner P Nelson, bds 102 E Bayfield.
Sjoden, Charles, lab, bds 619 W Omaha.
Skamfer, Edward, plasterer, bds Medford House.
Skelly, John, lab, bds Ninth nr Second ave E.
Skrsydlasky, Andrew, lab, bds 509 Third ave E.
Skver, Andrew, sawyer A A Bigelow & Co.
Slattery, Reuben, saloon, res 312 W Fourth.
Sleight, C M, wks A A Bigelow & Co.
Slitten, Ingbord, mason, res 502 W Pine.
Slocum, Albert, lab, bds 115 E Omaha.
Smart, Frank, sawyer J M Lane.
Smith, Charles W, wks C St P M & O Ry.
Smith, Christ, wks C C Thomspon & Walkup Co, bds Norway House.
Smith, James A, foreman C St P M & O Ry.
Smith, John L, foreman Northern Pine Land Co, bds Eighth ave W 3 s of Wisconsin.
Smith, Wm H (Babcock & Smith), res Brownstone, Wis.
Sodblom, Victor, lab, bds Cumberland House.
Sogren, Ingbert, lab, bds 724 W Third.
Solberg, JU P, foreman C C Thomspon & Walkup Co, bds 727 W Wisconsin.
Solder, Louis, carp, res Sixth bet Second and Third aves E.
Solum, Joseph, wks Northern Pine Land Co, bds Seventh ave n w cor Omaha.
Solvey, Charles, lab, bds 111 E Omaha.
Somburg, John, fireman A A Bigelow & Co.
Somers, Andrew, wks C C Thomspon & Walkup Co, res 426 W Bayfield.
Sonjer, Nils, wks J M Lane, bds 403 W Bayfield.
Sorenson, John, wks A A Bigelow & Co.
Sorenson, L A, boom man A A Bigelow & Co.
Sorenson, Samuel, wks A A Bigelow & Co.
Soshea, Alexander, wks Northern Pine Land Co, bds Lake View House.
Soxhaug, Charles, wks A A Bigelow & Co, res 721 W Wisconsin.
Soxhaug, Iver, wks A A Bigelow & Co, bds 721 W Wisconsin.
Sparks, Wm, wks C C Thomspon & Walkup Co, bds company's boarding house.
Spaulding, A W, wks J M Lane.
Speitzer, Joseph, wks N W Fuel Co, res 419 W Third.
Spencer, Ann M (wid Eli A), bds Hotel Washburn.
Spencer, James C, Proprietor Hotel Washburn Bayfield bet First and Central ave E.
Spencer, Wm H, Clerk Hotel Washburn, bds Hotel Washburn.
Stafford, James, lab, bds Medford House.
Stanley, Robert, barber 625 W Bayfield, bds 630 same.
Stanwick, Thomas A, carp, res Fourth nr Second ave E.
Starr, Miss Ella M, teacher bds 115 E Omaha.
Starr, James, lab, bds 115 E Omaha.
Starr, John, boarding house 115 E Omaha.
Starr, John S, lab, bds 115 E Omaha.
Starr, Thomas, lab, bds 115 E Omaha.
Starr, Wm, lab, bds 115 E Omaha.
Stead, George, wks C C Thomspon & Walkup Co, res W Bigelow.
Steadman, isaac J, sawyer J M Lane, bds Lake View House.
Stebbin, Andrew, wks C C Thomspon & Walkup Co.
Steinberg, Emil, wks N W Fuel Co, res 322 W Third.
Stephens, John, wks C C Thomspon & Walkup Co, bds 508 Third ave E.
Stephens, Wm S, wks C C Thomspon & Walkup Co, bds 508 Third ave E.
Stephens, see also Stevens.
Sterling, Peter J, wks J M Lane.
Steter, Nicholas H, lab, res 412 E Seventh.
Stevens, Charles S, clk Corning & Sullivan, bds Hotel Washburn.
Stevens, Miss Rose E, teacher public school, bds Fourth n w cor Third ave E.
Stevens, see also Stephens.
Stiver, Andrew, lab, bds 727 W Wisconsin.
Stixond, Andrew, wks J M Lane, bds 630 W Bayfield.
Stockstad, Herman, groceries and crockery 330 W Bayfield.
Stone, Andrew, lab, bds 113 E Omaha.
Stone, Edward M, lab, bds Ferguson House.
Strand, Nels O, wks N W Fuel Co, bds 113 E Omaha.
Strickland, Samuel G, Agent C St P M & O Ry, Manager W U Telegraph Company and Steamboat Agent, Omaha Dock, bds Hotel Washburn.
Strom, Alfred W, wks J M Lane, bds Cumberland House.
Strom, John A, wks J M Lane, res 401 W Omaha.
Stroman, Louis, wks J M Lane, rms 506 W Pine.
Strong, Frederick, lab, bds Swain House.
Sullivan, Jeremiah (Corning & Sullivan), res Ashland, Wis.
Sullivan, John, blacksmith, bds Pacific House.
Sullivan, John, wks C St P M & O Ry, res 325 E Seventh.
Sullivan, John J, lumber inspector Fish & Irvine, bds Ferguson House.
Sullivan, John L, wks C St P M & O Ry, bds Pacific House.
Sullivan, Thomas, blacksmith C C Thomspon & Walkup Co, res Central ave n e cor Omaha.
Sundberg, John, wks A A Bigelow & Co, bds 607 W Pine.
Sundquist, Nels (Sundquist & Johnson), rms 616 W Bayfield, bds 619 W Omaha.
Sundquist & Johnson (Nels Sundquist, Ole Johnson), saloon 616 W Bayfield.
Sutton, Rev James A, pastor First M E Church.
Svea, Gust, lab, bds 831 W Bayfield.
Swain, Frederick, propr Swain House, postmaster and grading contractor 126 W Bayfield, res 130 same.
Swain House, Frederick Swain propr, Bayfield s e cor First ave W.
Swanberg, Hans P, lab, res 506 W Fourth.
Swanberg, John, lab, bds 619 W Omaha.
Swanberg, Ole, clk, bds 218 E Bayfield.
Swanberg, Peter A, lab, bds 506 W Fourth.
Swanberg, Thomas P, lab, bds 506 W Fourth.
Swanson, Andrew, wks J M Lane, bds W Bigelow.
Swanson, Anna, dom 217 W Bayfield.
Swanson, August, mason Nels Palm, bds 510 W Pine.
Swanson, John, lab, bds foot Second ave W.
Swanson, John, wks A A Bigelow & Co, res 112 W Bayfield.
Swanson, John, wks J M Lane, res 622 W Fourth.
Swanson, Lars, lab, bds foot Second ave W.
Swanson, Mary, dom Norway House.
Swanson, Neil, wks N W Fuel Co.
Swanson, Ole, wks N W Fuel Co, res 626 W Third.
Swanson, Miss Rena, waiter 217 W Bayfield.
Swanson, Samuel, lab, bds foot Second ave W.
Swanson, Saunders, wks C C Thomspon & Walkup Co, res 520 W Third.
Swanson, Sivert, lab, bds 621 W Pine.
Swart, Frank, sawyer A A Bigelow & Co.
Swedish Lutheran Church, Rev J D Nelsonius pastor, town hall E Bayfield.
Swem, Wm, driver, bds Lake View House.
Swen, Ida, laundress Swain House.
Sytle, Edward, clk Medford House.
Sytle, Engelbrecht, lab, bds Medford House.


Taggert, Martin, sawyer C C Thomspon & Walkup Co, bds W Bigelow.
Taggart, Miss Nellie, bds W Bigelow.
Taggart, Patrick, boarding house W Bigelow.
Talbot, May, cook Hotel Washburn.
Tangen, Erick, wks C St P M & O Ry, bds Medford House.
Tangen, Henry, edger A A Bigelow & Co.
Tangen, Iver, loader, bds Medford House.
Tangen, Ole, chopper, bds Medford House.
Tarlson, James, wks A A Bigelow & Co.
Tatro, Abraham F, propr City Laundry 306 W Pine.
Tatro, Miss Hattie, wks City Laundry, bds 306 W Pine.
Taubour, Andrew, lab, bds 630 W Bayfield.
Taylor, George W, engineer Ry Pump House, res Ashland Junction.
Taylor, James, watchman, bds 630 W Pine.
Taylor, James M, cook Oscar & Hanson, bds 226 W Bayfield.
Taylor, M W, fireman A A Bigelow & Co.
Telford, Frank, cook bds Swain House.
Tereldson, James, lab, res 427 W Pine.
Tessie, Frederick, boom man A A Bigelow & Co, res W Wisconsin.
Tetzner, Frank (Ludwig & Tetzner), res 223 W Bayfield.
Thatcher, Frank F, engineer W & N W Ry, res 409 W Third.
Thebedeau, John, wks N W Fuel Co, res 325 W Pine.
Thebedeau, Oliver H, wks C St P M & O Ry, elevator, res rear Central ave nr Omaha.
Thebedeau, Wm, wks A A Bigelow & Co, res 317 W Pine.
Third District Public School, 714 W Third.
Thomas, John, driver, C C Thomspon & Walkup Co, bds W Bigelow.
Thompson, Alexander, wks C C Thomspon & Walkup Co, bds Norway House.
Thompson, Andrew, edger A A Bigelow & Co, bds Norway House.
Thompson, Andrew, wks C C Thomspon & Walkup Co, res W Bigelow.
Thompson, Andrew, wks N W Fuel Co, bds 502 W Fourth.
Thompson, Charles, trimmer A A Bigelow & Co, bds Medford House.
Thompson, C C, pres C C Thomspon & Walkup Co, res Chicago, Ill.
Thompson, C C & Walkup Co, C C Thompson Pres, Thomas Walkup Sec, Lumber Mnfrs, Office and Mills West End, General Office Chicago, Ill.
Thompson, Louis, wks A A Bigelow & Co, res 730 W Bayfield.
Thompson, Ole, wks C C Thomspon & Walkup Co, bds 727 W Wisconsin.
Thompson, Peter, wks J M Lane, bds Cumberland House.
Thompson, Peter, wks A A Bigelow & Co, bds 630 W Bayfield.
Thompson, Robert, wks N W Fuel Co.
Thompson, Siver, wks J M Lane.
Thoreson, Michael (Aune & Thoreson), res 515 W Bayfield.
Thorsen, Bertha, dom 319 W Bayfield.
Thorson, John T, wks J M Lane, res 319 W Bayfield.
Thruthen, Frank, wks A A Bigelow & Co.
Thruthen, Jacob, wks A A Bigelow & Co.
Timmer, Peter, wks Hotel Washburn.
Tinstad, John, wks N W Fuel Co.
Tobin, Oscar, driver A A Bigelow & Co.
Toleau, John, wks Northern Pine Land Co.
Tolefson, Thomas, lab, bds Norway House.
Tolman, John F, Wines and Liquors 212 W Bayfield.
Tombley, Ralph, lab, bds 325 W Pine.
Toreson, Michael (Aune & Toreson), res Pequaming, Mich.
Town Hall, Bayfield n e cor Second ave E.
Tracy, Charles, foreman C St P M & O Ry elevator, bds 504 W Bayfield.
Tracy, James, wheeler A A Bigelow & Co, res 311 W Third.
Trammel, Andrew, blacksmith A A Bigelow & Co, bds 727 W Wisconsin.
Tremblay, D Henry, machinist C St P M & O Ry elevator, res Central ave cor W Fourth.
Trotland, Andrew, wks J M Lane, bds 727 W Wisconsin.
Trulson, Frederick, wks A A Bigelow & Co.
Tulin, John, lab, bds 730 W Omaha.
Turnett, Samuel, wks A A Bigelow & Co.
Tuttle, Miss Elizabeth, bds 402 E Fourth.


Ungrodt, Bernhard (Ungrodt & Bergmann) vice pres Merchants' Retail Commercial Agency, res E Bayfield nr city hall.
Ungrodt, Miss Mary S, bds E Bayfield nr city hall.
Ungrodt & Bergmann (Bernhard Ungrodt, Ernest Bergmann), Hardware, Stoves and Tinware and Plumbers, E Bayfield nr city hall.


Vezina, George, pile driver A A Bigelow & Co.
Viau, Albert, wks A A Bigelow & Co.
Viden, John, foreman, bds Section House foot Second ave W.
Vilas, Bradford D (Vilas & Riley and O'Neil & Co), res Chippewa Falls, Wis.
Vilas & Riley (Bradford D Vilas, Joseph Riley), lumber, office 221 E Bayfield.
Vinge, Frank, lab, bds 111 E Omaha.
Vold, John, lab, bds 730 W Pine.


Wade, Prescott, Bayfield s e cor Sixth ave E.
Wagner, Frederick, carp J M Lane, res Omaha n w cor Third ave E.
Wakefield, Joseph, lab, res Ninth nr Second ave E.
Walker, Lyman T, with A A Bigelow & Co, bds Hotel Washburn.
Walker, Peter (A A Bigelow & Co), bds Hotel Washburn.
Walkup, Thomas, sec C C Thomspon & Walkup Co, res Chicago, Ill.
Wanbeau, Gilbert, wks A A Bigelow & Co, res 725 W Pine.
Wangberg, Charles, lab, bds 701 W Pine.
Ward, Benjamin, carp cor Bayfield and Central aves.
Warden, Alfred M, lawyer and county judge 100 E Bayfield, res 101 W Fourth.
Warden, John, wks C St P M & O Ry, bds section house.
Warden, Miss Nora, bds 101 W Fourth.
Ward's Detroit & Lake Superior Line, S G Strickland agt, Omaha dock.
Warner, A, harness mkr, bds Swain House.
Warner, Daniel R, wks A A Bigelow & Co, bds 803 W Bayfield.
Warner, Edward, lab, bds 217 W Bayfield.
Warner, Frank, lab, bds 217 W Bayfield.
Warner, George, engineer W & N W Ry.
Warren, Benjamin, carp J Halloran, bds Bayfield n w cor Central ave.
Warren, Frank, wks A A Bigelow & Co.
Washburn Base Ball Club, W H Dunnigan pres and mngr, Frank H Hartshorn captain.
Washburn Cemetery, one mile n of town limits on Central ave E.
Washburn Cornet Band, August Martinson director, Maxwell Hall.
Washburn Hospital, Charles E Brown Manager 426 W Bayfield.
Washburn Itemizer, Barager Bros Editors and Proprietors, 316 E Bayfield.
Washburn Post Office, 126 E Bayfield.
Washburn Public Library, F T Yates Librarian, 114 E Bayfield.
Washburn Scandinavian Cornet Band, Carl Christianson director.
Washburn Water Company (capital $50,000), city hall.
Washburn & Northwestern Ry, A A Bigelow & Co proprs, Wm A Simpson supt, Frank H Hartshorn traffic mngr.
Washell, Wm, trimmer A A Bigelow & Co.
Waterman, Albert H (Waterman & Co), rms 114 W Bayfield.
Waterman, Sidney H (Waterman & Co), res Oshkosh, Wis.
Waterman & Co (Sidney H and Albert H Waterman), Clothing, Boots and Shoes, Gents' Furnishing Goods 114 W Bayfield.
Way, Wm W, blacksmith, res 326 E Bayfield.
Webber, Anna, dom Swain House.
Webster, V M, boom man J M Lane, bds Lake View House.
Weck, Gustave, wks A A Bigelow & Co, bds 502 W Fourth.
Weck, Peter, wks A A Bigelow & Co, bds 502 W Fourth.
Weden, August, lab, bds foot Second ave W.
Weden, Gustav, lab, bds foot Second ave W.
Wedgstein, Elder, wks N W Fuel Co, res 430 W Fourth.
Welch, James, wks A A Bigelow & Co, bds 630 W Pine.
Westburg, John, wkis Northern Pine Land Co, bds 831 W Bayfield.
Westby, Charles, wks A A Bigelow & Co, rms 506 W Pine.
Westby, Ole, wks J M Lane, res 506 W Pine.
Westby, Tina, waiter Lake View House.
Western Union Telegraph Co, Samuel G. Strickland mngr, C St P M & O Ry depot.
Weston, Albert, wks J M Lane, res 508 W Pine.
Weston, Ole, paper hanger S D Johnson, bds 418 W Bayfield.
Whiesel, C Albert W, yard foreman A A Bigelow & Co, bds 727 W Wisconsin.
White, Edwin A, drayman A Beausoleil & Son, res 303 W Bayfield.
White, George A (G A White & Co), agt American Express Co and mngr Wis Telephone Co 110 E Bayfield, res Washington ave near Fifth.
White, G A & Co (George A White, George M Sawyer), lime, cement and plaster 110 E Bayfield.
White, Stephen, carp J M Lane, bds W Wisconsin.
Whitmore, Orange S, lumber inspector Fish & Irvine, bds 127 W Third.
Wiesman, George A, foreman, bds 109 W Omaha.
Wiesman, Mary A (wid Edward), res 109 W Omaha.
Wiesman, Miss Mary J, dressmkr, bds 109 W Omaha.
Wiesman, Robert C, chopper, bds 109 W Omaha.
Wigren, Ingbert, wks J M Lane, res 724 W Third.
Wigren, John, wks J M Lane, res 724 W Third.
Wihu, Albert, lab, bds 630 W Bayfield.
Wilcox, George, Notions and Confectionary 108 W Bayfield.
Wilder, Wm W, lumber inspector Fish & Irvine, bds Ferguson House.
Wilford, Frederick, setter J M Lane, bds Lake View House.
Williams, Benjamin F, lab, bds Omaha n w cor Third ave E.
Williams, Charles E, wks A A Bigelow & Co, bds 630 Pine.
Williams, Ella, dom 115 E Omaha.
Williams, Elmer, lab, bds 603 W Pine.
Williams, Hugh N, carp, res 603 W Pine.
Williams, Levi, carp C C Thomspon & Walkup Co, bds 603 W Pine.
Wilson, Daniel W, filer J M Lane, bds Lake View House.
Windell, John, carp J Halloran, res 307 E Bayfield.
Withington, Arthur H, bkpr C C Thomspon & Walkup Co, bds Hotel Washburn.
Wisconsin Telephone Co, George A White mngr, 110 E Bayfield.
Wolfe, George, carp, res Sixth n e cor Second ave E.
Wollum, John (Borgen & Wollum), res 527 W Pine.
Wright, James, driver A A Bigelow & Co.
Wright, Maurice E, machinist, bds Third bet Central and First aves E.
Wright, Richard W, coal inspector C St P M & O Ry, res Third bet Central and First aves E.
Wright, Wm, carp, bds 217 W Bayfield.


Yates, Frederick T, Editor and Proprietor Washburn News, City Librarian, Clerk High School Board 114 E Bayfield, res E Fourth bet Second and Third aves E.
Yates, S A (S A Yates & Co), res e s Third ave E n of Fourth.
Yates, S A & Co (S A Yates), jewelers and sewing machines 114 E Bayfield.
Yates, Thomas T, jeweler, res e s Third ave E n of Fourth.
Young, Alexander J, setter A A Bigelow & Co, bds 325 W Pine.
Young, John E, lab, bds 325 W Pine.
Young, Miss Lucy, wks city laundry, bds 306 W Pine.
Young, Myron, lab, res 704 W Bayfield.
Young, Wm F, lab, bds 325 W Pine.


Zimmerman, August, lab, bds 322 W Third.
Zimmerman, Charles, lab, bds 322 W Third.
Zimmerman, Miss Dora, bds 100 E Bayfield.
Zimmerman, Joseph W, saw filer, res 100 E Bayfield.
Zwiflhof, James, wks A A Bigelow & Co.
Zwiflhof, Mathew, wks A A Bigelow & Co.




Return to Bayfield County Main Page