Search billions of records on Ancestry.com

Vital Records As Published in the Iron River Pioneer

1909-1917 - Bayfield County, Wisconsin



Compliled by Zoe von Ende Lappin, granddaughter of P.J. Savage, editor of the PIONEER from 1898 to 1952



This is a summary of Birth, marriage and death records as printed in this weekly newspaper. More complete information may be obtained by consulting the microfilm of the papers at the Wisconsin State Historical Society, Madison, Wis, 53706.

Copyright - Zoe von Ende Lappin - January 2005. Information very generously donated to the Bayfield County Website by the author.

Vital Statistics as Reported in the Iron River Pioneer, 1925-1943, are available from the author at 1246 Glencoe St., Denver, CO. 80220 for $12.00 postpaid.

Births

Births reported in the Iron River Pioneer, Bayfield County, Wisconsin, 1909-1917. All are to Mr. and Mrs. unless otherwise indicated. No single-mother births were reported. Some names are partially or totally illegible; these are indexed under Illegible.

MONTH REPORTED PARENTS, SEX, DATE OF BIRTH

1909

January 1909

Charles R. Sullivan, girl, Jan. 4

February John Johnson, girl, Jan. 22

Jene Barber, girl, Jan. 27

John Bergstrom, girl, Feb. 16

March

Victor C. Dakin, boy, Feb. 26

Alfred Averud, boy, March 17

Frank Richter, girl, March 21

April

Martin Hanson, girl, before April 8 Dolson, boy, April 2

Anderson, girl, April 3

Axel Herbert, girl, April 5

Ole Moxness, boy, April 26

John Kirsch, girl, April 26

May

John Sayles of Grandview, boy, May 6

James Harkness, girl, May 6

Arthur McLeod of Port Wing, girl, May 12

Raymond Pierce, girl, May 19

Harry H. Butts, girl, May 20

June

Ora Spangler, girl, May 27

William B. Johnston, boy, June 9

July

Harry Schachte, girl, June 26 Ole Bersh, girl, June 27

August

Ernest Hoffein, girl, July 25

Harry S. Kopplin, boy, Aug. 3

F.J. Yeakey, girl, Aug. 11

September

Bert E. Gibson, girl, Sept. 2

Frank Moulton, girl, Sept. 6

Gordon Bellile, girl, Sept. 23

Mark Roix, girl, Sept. 24

October

A.C. Luedtke, girl, Sept. 30

Dick Ferguson, girl, Oct. 10 George Rapp, boy, Oct. 10

Ole Knudson, girl, Oct. 18

Louis Mascott, boy, Oct. 25

November Nels Moxness, boy, Sept. 30

Bram Tharge, girl, Oct.28 Oscar Olson, twins, boy and girl, Nov. 16

December No births reported

1910

January

Al ------nair, girl, Jan. 9

Michael Haley, girl, Jan. 18

February

Paul Hanson, boy, Feb. 2

Martin Olson, boy, Feb. 2

Martin Covel, boy, Feb. 3

William Kongswert, twin girls, Feb. 5; one died

H.O. Lund, boy named King Hakon, born before Feb. 10

George S. Barnes, girl, Feb. 14

March

Ernest Sauve, girl, Feb. 27

Alva Coats, boy, March 4

Edward Goulet, boy, March 5

Dell Townsend, boy, March 15

William O’Brien, girl, March 16

Henry Happle, girl, March 21

Frank Herbert, boy, March 28

W.S. McDonald, child born and died March 30

April

Jorgen Matison, boy, March 14

Martin Hanson, girl, March 24

John Howatt, girl, April 3

William Curry, boy, April 18

Herman Jewett, boy, April 22

May

Charles Marion, boy, April 26

William Burns, girl, May 11

Alfred Swanson, boy, May 15

June

H.J. Benoit, girl, June 11

Alfred Overud, boy, June 19

William Thompson, boy, date illegible

July

Charles (last name illegible), boy, June 23

Harry Kopplin, girl, before July 14

John B. McDonald, girl, July 7

Ben Hilber, boy, July 9

August

Frank Derocher, girl, July 26

Fred Strege, girl, Aug. 15

Alvin A. Finley, girl, Aug. 15

John Irving, girl, Aug. 16

Ed (surname and sex illegible) Aug. 16

James C. Moran, boy, Aug. 19

William Olson, boy, Aug. 21

Dr. and Mrs. E.C. Johnson, boy, Aug. 24

September

J.H. Hammond of Florida, boy, Aug. 19

George Martell, boy, Aug. 26

Harry Schachte, girl, Sept. 4

William Goetsch, twins, boy and girl, Sept 19

October

W.J. Barker, girl, Oct. 1

W.B. Follis of Brule, twin boys, Oct. 1

Dougal McLain (McLean), boy, Oct. 18

Henry Enebek, girl, Oct. 18

November

William (surname illegible), boy, Oct. 28

December

T. Chevalier, girl, Dec. 12

Levi D’Aoust, girl, Dec. 24

1911

January

County Clerk N.M. Oscar, girl, Jan. 2

Mike Haley, boy, Jan. 8

Louis Sand, girl, Jan. 9

Peter ---rtenson (possibly Mortenson), before Jan. 19

February

P.F. McHugh, girl, Feb. 1

George S. Barnes, boy, Feb. 21

George Weir, girl, Feb. 21

Charles Smith, boy, Feb. 22

March

Fritz Carlson, girl, Feb. 25

Carl Anderson of Oulu, boy, March 4

John --ohnson (possibly Johnson), girl, March 10

April

Ed ------dans of Hughes, boy, March 29

Ed (illegible) of Cloquet, boy, April 3

Fred Kotke Jr., boy, before April 13

Eugene D’Aoust, boy, April 16

Martin Hennum, boy, April 16

Murray Hobbs, boy, April 19

Bram Tharge, boy, April 20

May

William Schaffer, boy, May 8

Charles Hanson, girl, May 16

June

Frank Warbelow, boy, May 28

P.A. Savage of Tripp, girl, May 29

Oral Robeson, girl, June 1

John Little, boy, June 4

Frank Moulton, girl, June 12

Nathan Bartell, girl, June 14

Harvey Nimno, boy, June 19

Paul Stone, girl, June 19

H.O. Lund, boy, June 28

July

John ---ebster, boy, July 6

Louis Porier of Cusson, girl, July 10

Frank Richter, girl, July 13

Tony Bank, girl, July 13

Jardine of Port Wing, girl, July 18

William Larson of Oulu, boy, July 24

August

John Knuuttila of Oulu, boy, Aug. 1

Joseph Lindberg, girl, July 19

Joseph Meisbauer, girl, July 23

Hjalmer ------an of Oulu, girl, date illegible

Reinhart Liske, girl, Aug. 14

E.M. (surname and sex illegible) of Brule, Aug. 14

Alex Bellile, boy, Aug. 15

Frank Makki, boy, Aug 16

Gabriel Heg------, girl, Aug. 16

September

Arthur Fay, girl, Sept. 24

October

George Armbruster, girl, Oct. 2

November

John Coffey, girl, unspecified date in October

William Maitland, boy, Nov. 4

December

Arthur Chantelois, girl, Dec. 15

Alvin A. Finley, girl, Dec. 18

William Burns, gilr, Dec. 18

1912

January

1912 Thomas O’Toole, girl, Dec. 29

Theodore Gonea, boy, Jan. 1

J.A. LaLond, girl, Jan. 3

George Martell, girl, Jan. 15

February

Arthur Folger, boy, Jan. 28

Hans Moxness, boy, Jan. 30

J. Rifkin, boy, Feb. 3

William Denver, girl, Feb. 3

Sophus Peterson, boy, Feb. 12

Henry Walin of Oulu, boy, Feb. 17

Jeff Rabideau, girl, Feb. 10

James Deeth, boy, Feb. 14

March

William Clendenning, boy, March 1

S.J. Darwin of Grandview, girl, March 4

William Thompson, boy, March 17

William Ellis, boy, March 18

April

William Little, girl, March 28; 16th child in family

William LaMay, boy, April 5

Hoheim Jacobson, boy, April 5

Oliver LaFond, girl, April 6

Marion of Winneboujou, girl, April 8

August Rymesk, girl, April 9

Albert Johnson, girl, April 17

George F. Bouffioux of Coeur d’Alene, Idaho, boy named Omar Kenneth, April 16

Roberts J. Roberts, boy, April 19

William Townsend, boy, April 22

May

Charles Coats, girl, May 14

June J. Barber, girl, June 8

July No births reported

August

Frank ----oyal (possibly Joyal), boy, Aug. 24

September

W.S. McDonald, boy, Sept. 13

October

M.C. Helmer, girl, Oct. 1

Albert ----orklund, boy, Oct. 10

Peder ----derson (possibly Pederson) of Oulu, boy, on Oct. 14

Garnet Machon, girl, Oct. 26

November

Martin Stockey, boy, Oct. 27

Frank Moulton, girl, Nov. 8

Mr. and Mrs. Emmanuel Luick, girl, Nov. 12; died Nov. 16

Nathan -----ell, girl, Nov. 15

Charles Marion, girl, Nov. 18

John Webster, girl, Nov. 21

Andrew Nelson, boy, Nov. 23

William O’Brien, boy, Nov. 24

December

Lester Ferguson, boy, Dec. 9

Harry Schachte, boy, Dec. 9

D.A. Hackett, boy, Dec. 13

1913

January 1913

J.N. Harkness of Portland Ore., boy, Dec. 24

George Schwarz, girl, Dec. 30

Lawrence Johnson, girl, Dec. 31

Melvin Loree of Blueberry, boy, Jan. 3

Albert J. Jolicoeur of Blueberry, girl, Jan. 5

Alfred Swanson, girl, Jan. 14

Bram Tharge, girl, Jan. 21

Isaac Hubbard, girl, Jan. 22

Fritz L. Carlson, girl, Jan. 23

E.S. Pickens, boy, Jan. 24

February

Dougal McLain (McLean), girl, Feb. 2

Oscar Nelson of Hughes, girl, Feb. 14

P.A. Savage of Tripp, boy, Feb. 18

March

Anton Overdahl, boy, Feb. 28

Peter Sjodin, girl, March 2

H.H. Jewett of Rice Lake, boy, March 8; died March 10

Dan ----nt of Superior, boy, March 15

Ed Goulet, boy, March 21,

April

George E. Browning, girl, April 4

Telesphore Chevalier, girl, April 17

B. Worle of Hughes, boy, April 20

May

Dave Anton, boy, April 24

Jesse Hall, boy, April 27

Robert Roberts of Ashland, boy, May 2

William Fox, boy, May 7

Earl Carrick, girl, May 7

Alex Chevalier, boy, May 8

Albert C. Johnson, boy, May 9

H.S. Barnes of Barnes, boy, May 26

Eugene Barber, boy, May 27

June

Olvert Michealson, boy, June 2

Martin Hannum, girl, June 5

George Martell, girl, June 5

George Armbruster, girl, June 8

Clarence Bouffioux, twin boys, one died, June 9

Ted Gonia of Port Wing, boy, June 16

July

Arthur Chantelois, girl, June 29

Harry Volker, girl, July 2

Peter Mortenson, boy, July 6

Harry Dahl, boy, July 7

Gabriel Hegbloom, girl, July 7

Frank Berube, boy, July 14

Martin Olson, boy, July 27

August

William H. (illegible), girl, Aug. 6

September

Francis Deline, boy, Aug. 29

Frank Richter, girl, Aug. 30

George Weir, son, Sept. 19; died Sept. 22

August Carlson, boy, Sept. 19

John Carr, boy, Sept. 20

October

William Burnes, girl, Oct. 5

Henry Baker, boy, Oct. 8

P.F. McHugh, girl, Oct. 25

Frank Johnson, girl, Oct. 26

November

G.A. Herman, girl, Nov. 14

A. Jan-----, girl, Nov. 25

December

P.J. Savage, girl, Nov. 27

Sophus Peterson, girl, Nov. 27

William -----ee, girl, Dec. 10

Walter (illegible), girl, Dec. 13

1914

January 1914

Grant G. (illegible), girl, Dec. 28

William F. Young of Park Falls, sex not reported, Jan. 23

February

John Vacha of Park Falls, Feb. 7, boy

Harry Olson of Hughes, girl, Feb. 8

March

Louis Neuman of Barnes, boy, Feb. 25

Charles Coats, girl, March 23

April

John Little, girl, March 30

A.J. Wallace of Tripp, girl, March 31

T.M. Hobbs, girl, April 7

Con Couture, girl, April 21

Robert Lea of Moline, Ill., girl, before April 23

Joseph Meisbauer, boy, April 27

May

Paul Hanson, girl, April 29

John Wrobel of Topside, girl, May 6

Louis Miller of Hughes, girl, May 7

Nathan Bartell, girl, May 7

Robert Athey, girl, May 8

James C. Moran, boy, May 12

E.C. Johnson, girl, May 16

Rhinehart Liske, boy, May 27

June

Matt Jaakola, boy, June 5

John Huntoon, boy, June 23

July

M.L. Carlson, girl, June 27

Frank Moore of Barnes, boy, July 7

Peter Sarkinen, girl, July 16

Dr. and Mrs. Hofvedt of Port Wing, girl, July 16

Hans Moxness, girl, July 17

William Fox, boy, July 28

August

Philip O. Lund, boy, Aug. 1

Leo Mitchell, boy, Aug. 2

Richard ------son, boy, Aug. 10

John Miller of Hughes, girl, Aug. 12

Frank Joyal, boy, Aug. 16

September

H. Wieland, boy in Virginia, Minn., Aug. 29

Ed Shepherd of Hughes, boy, before Sept. 10

William Kongstvedt, girl, Sept. 17

George Martell, boy, Sept. 19

October

Isaac Hubbard, girl, Sept. 24

George E. Browning, girl, Sept. 27

Clarence Nault, girl, Sept. 30

Lynn D. Hilliar, twins, boy and girl, Oct. 6

November

Clarence A. Jones of Minneapolis, boy, Oct. 26

John Heffron of Tripp, boy, Oct. 26

Ed P. Peterson of Bayfield, boy, Oct. 31

Joseph Casterline, girl, Oct. 31

Jurgen Matsen/Matson, boy, Nov. 11

December

Nels Shulstad, boy, Dec. 8

Gust Martin, boy, Dec. 20

Fred Dalbec of Blueberry, boy, Dec. 22

1915

January 1915

Emmanuel Luick at Bayfield, boy, Jan. (day illegible)

Ed C. Dahl of Superior, boy, Jan 10

Charles Reynolds of Tripp, boy, Jan. 11

William Burns, girl, Jan. 11

Dan Daoust of Superior, boy, Jan. 13

Isaac Guimond, boy, Jan. 14

Martin Hanson, girl, Jan. 14

Charles Erickson of Hughes, girl, Jan. 16

February

O.W. Bortner, girl, Feb. 17

C.F. Morris, girl, Feb. 18

March W.E. Tharp, girl, Feb. 27

Harry L. Dahl, girl, March 1

April

Oscar Nelson of Hughes, boy, March 30

Thomas Ferguson, boy, April 12

Garnet Machon of Superior, girl, April 13

Ed Mar-----, boy, April 27

May No births reported

June

C.W. (illegible), boy, May 23

Jesse (illegible), girl, June 1

Dougal McLain (McLean), boy, June 4

Paul Hanson, girl, June 6

July

Prof. and Mrs. W.R. Rood of Neillsville, boy, June 24

William Goetsch, boy, June 27

P.A. Savage of Triupp, girl, July 2

Fred Antonson of Orienta, boy, July 3

Francis Deline, boy, July 5

Nels Nelson, girl, July 10

Andrew Johnson of Port Wing, girl, July 14

Sam Raivala, boy, July 20

Leo Mitchell, girl, July 23

James A. Fisher, boy, July 28

August Andrus Jenson, boy, Aug. 22

September

William Thiele, girl, Aug. 26

Martin Olson, twins, boy and girl, Aug. 31

Albert -----dlen, girl, Sept. 2

Elmer Warbalow of Wilson, Ark., girl, before Sept. 9

John Huntoon, girl, Sept.5

Isaac Hubbard, girl, Sept. 14

John -------s, girl, Sept. 17

October

Gus Vock of Chicago, girl, before Oct. 14. Mrs. Vock is the former Lulu Chambers

November

Thomas Lavin, boy, Nov. 8

P.W. Grau, girl, Nov. 10

Christ Miller, boy, Nov. 16

December

Frank P. Hicks, boy, Dec. 6

Bram Tharge, girl, Dec. 6

Zenas (illegible, possibly Cole), boy, Dec. 13

Charles Brown, girl, Dec. 22

Charles Miller of Hughes, boy, Dec. 22; died

Clarence Bouffioux, girl, Dec. 25

1916

January 1916 Peter Sarkinen of Oulu, boy, Jan. 6

Rev. and Mrs. A.A. Krug of Monroe, son, Jan. 8; died

John Little, girl, Jan. 17

Harvey Fox, girl, Jan. 22

Peter -----chaud, sex not given, before Jan. 27

February No births reported

March G.A. ----etman, girl, Feb. 29

Howard Barnes of Barnes, girl, March 1

Richard Feilenz of Chippewa Falls, sex not reported, Feb. 25

Charles B. Sullivan, boy, March 13

C.M. Helmer, girl, March 14

April

Sophus Petersen of Tripp, boy, March 31

Orrin Dodge, boy, April 12

May William J. Little of West Mason, girl, May 13

June Carl Anderson, girl, June 23

Andrew Peterson of Oulu, girl, June 19

July

John Vacha, boy, July 5

Pat Chantelois, boy, July 24

Martin Stockey of Virginia, Minn., girl, July 21

August

Tribou of Hughes, girl, July 29

William J. Mulloy in Terry, Mont., girl, Aug. 6

September

Charles Coats, boy, before Sept. 21

Thomas Ferguson, girl, Sept. 20

October

P.J. Savage, girl, Sept. 25

John Boyd of Hughes, boy, Sept. 27

Newell Smith, girl, Oct. 1

John Barton of Superior, girl, before Oct. 5

Peder Pedersen of Oulu, boy, Oct. 15

William Ellis of Tripp, boy, Oct. 19

William Fox, boy, Oct. 22

November

Leo Mitchell, boy, Oct. 31

P.A. Savage of Tripp, girl, Nov. 3

Perry Knapp of Orienta, boy, Nov. 12

George Armbruster, girl, Nov. 17

Charles Jacobson of West Mason, girl, Nov. 16

December

John Miller of Hughes, girl, Dec. 14

Michael Costello of Superior, boy, Dec. 17

1917

January 1917

Frank Warbalow, girl, Jan. 3

Harry H. Butts of Park Falls, boy, Jan. 24

Frank Rivers of Oulu, girl, Jan. 17; died Jan. 19

February

Earl F. Lindsley, boy, Jan. 23

March

Anton Vojacek, girl, March 28

April

Louis Miller of Hughes, girl, April 6

John Johnson of Orienta, girl, April 6

Irvin Warner, girl, April 17

May

J. Dickinson, girl, April 27

Hjalmer Frostman, girl, May 5

Fred Weir of Oulu, girl, May 26

June Harvey Fox, boy, June 2

William Thiele, girl, June 17

Peter Mortenson of Barnes, girl, June 17

July

John Little, boy, June 27

Gabriel Hegbloom of Tripp, girl, June 29

Miles McNeil, boy, July 5

William Little of West Mason, boy, July 5

O.E. Swanson, boy, July 11

Walter Hilber, girl, before July 12

Ted Gonia, boy, July 13

August

George (illegible), sex illegible, Aug. 13

Orin C. (illegible), girl, Aug. 21

Edward (illegible), girl, Aug. 20

W.J. Barker, boy, Aug. 28

September

Willis Engle, girl, Sept. 6

Rev. and Mrs. W.W. Krueger, boy, Sept. 7

October

Earl Carrick, boy, Sept. 30

Charles (illegible), boy, Oct. 15

November

John (illegible), girl, Nov. 16

December

S.N. (illegible), boy, Dec. 2

John (illegible), girl, Dec. 10

William (illegible) of Oulu, girl, before Dec. 20

H.O. Lund, girl, Dec. 25





 Return to Home Page