Directory of Public Officials of Kenosha County
1905


County Officers

County Judge Russell H. Slosson
County Clerk Wm C. Crosby
Sheriff Henry H. Timme
Treasurer George L. Villnow
Clerk Cir. Ct. & Probate Register J.B. Maloney
Register of Deeds P.C. Torrey
District Attorney Albert E. Buckmaster
Coroner Frank B. Lansdowne
Surveyor Wm McKesson
Co. Supt. of Schools Geo W. Taylor
County Agent Charles H. Gonnermann
Supervisor of Assessment Wm H. Harrison

City of Kenosha

Mayor James Gorman
City Clerk George W. Harrington
Treasurer Martin Steinmetz
Assessors Henry W. Bienemann
Math. P. Kleist
Justices of the Peace B. O. Sturges
George B. McCarron
Chief of Police Fred Reinold
Chief of Fire Department James S. Barr

Aldermen

First Ward Michael Sullivan
Wm M. Rowe
Second Ward Charles H. Goodman
Frank Wells
Third Ward John H. Hegeman
W. R. Anderson
Fourth Ward Daniel O. Head
W. H. Robinson
Fifth Ward Mathias J. Scholey
W Kaufman
Sixth Ward Thomas Mader
M Greenwald
Seventh Ward Charles Werner
Peter Jacobs
Eighth Ward Frank J. Grasser
Jos Thomas

Supervisors

First Ward Louis Ewe
Second Ward James H. Charles
Third Ward Henry F. Jordan
Fourth Ward Frederick L. Becker
Fifth Ward William Bloxdorf
Sixth Ward Matthias Zievers
Seventh Ward Hubert B. Schwan
Eighth Ward Michael Hensgen

Brighton

Chairman John T. Tigh, Kansasville
Clerk W. V. Cull, Jr., Salem
Treasurer Hubert Zeihen, Kansasville
Assessor E. R. Wilson, Kansasville
Supervisors Anton Daniels
M. F. McDonald

Bristol

Chairman John Lane, Bristol
Clerk Henry L. Adams, Bristol
Treasurer Frank R. Lavey, Bristol
Assessor George Shepard, Woodworth
Supervisors Julius Ramas
Frank R. Shuart

Paris

Chairman George Kreuscher, Somers
Clerk J. H. Stollenwerk, Bristol, R.F.D. 31
Treasurer Herman Swantz, Union Grove, R.F.D. 8
Assessor W. J. Williams, Bristol, R.F.D. 31
Supervisors Nicholas Terry
Thomas Nolan

Pleasant Prairie

Chairman Evan Powell, Pleasant Prairie
Clerk Sydney M. Jones, Kenosha
Treasurer John C. Dowse, Kenosha, R.F.D. 34
Assessor Patrick Tobin, Kenosha, R.F.D. 34
Supervisors Thomas Jackson
William L. Maloney

Randall

Chairman Charles F. Kline, Richmond, Ill., R.F.D.
Clerk William Kline, Twin Lakes
Treasurer H. G. Vosburgh, Richmond, Ill.
Assessor Oliver Reynolds, Richmond, Ill.
Supervisors Henry Bathan
Charles Rasch

Salem

Chairman Thomas Fleming, Trevor
Clerk John J. Kerwin, Silver Lake
Treasurer John Nett, Wilmot
Assessor Joseph E. Dalton, Silver Lake
Supervisors William Ganzaline
Ambrose Hunt

Somers

Chairman Enoch Haigh, Somers
Clerk James E. Spencer, Somers
Treasurer E. J. Gardineer, Kenosha R.F.D 37
Assessor Joseph F. Bishop, Somers
Supervisors Nicholas Thomas
Jacob J. Barrows

Wheatland

Chairman William Luke, Wheatland
Clerk John T. Scherrer, New Munster
Treasurer B. M. Schlitz, New Munster
Assessor Charles Lubeno, New Munster
Supervisors John Hunsbusher
August Neumann






Click here to go to
WIGenWeb AHGP

Return to Directories Page